Wo. 19930. ZATERDAG 28 FEBRUARI Anno 1925 Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS, Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSC DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTIEN: 80 Cis. per regel. Bi) regelabonnement belangrijk iageren prijs. Kleine Advertentf-tn, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts-, bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrechb Voor eventueelo opzending van brieven 10 Cts. porto ie betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndsplein Telefoonnummer* voor Oirectie en Administratie 175 en 1835 - Redactie 1507 Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTi Voor Leiden per 8 maanden f 2.86, per week 0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week0.18. Franco per post f 2 35 portokosten. DM nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HERINNERING. Nog even herinnaren wij ai aan, dat de tploiangen van het Kmiswooid-prljsraadsal Maandag vóór k nar bij ons moeten bin* sen stjn. DE DIRECTIE. HJHDJmWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van de firma G. Splin ter en Zn., om vergunning tot oprichting ,van een timmerwerkplaats in het perceel fticuwe Rijn No. 64, kad. Sectie I. No. 2381; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij dezen kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezeT gemeente ter visie ge logd is; alsmede, dat op Zaterdag, den liden Maart e.k., des voormiddags te halfelf uren op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hin derwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwarenmondeling toe te lichten. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris Leiden, 28 Februari 1925. Lezingen van prol. dr. G. J. Thierry. Prof. dr. G. J. Thierry hield gisteren voor de deelnemers aa*i de archaeologische le zingen. door het Rijksmuseum van Oud beden alhier ingericht, zijn tweede lezing over Eabylonisch-Assyrische kunst. In zijn eerste lezing, die op 20 dezer is gehouden, had spr. aan de hand van tal rijke lichtbeelden een algemeen beeld op gehangen van het land, de beschaving en de kunst van het Babylonië en Assyrië uit de oudheid. In het kort schetste hij het ',werk van de geleerden, die daar opgravin gen verrichtten, en toonde aan hoeveel .waardevolle gegevens aldus aan het licht zijn gebracht. Iets langer stond spr. stil bij de kwestie van de ontcijfering van het spij- kersclnifi, waarvoor de te Ninive ontdekte bibliotheek uit kleilafelljes bestaande van koning Asurbardpal belangrijk materiaal leverde. Tot beter begrip van de kunst van lssyrië en Babylonië gaf spr. ook enkele voorbeelden van de kunst der vóór-semie- tische bewoners van Babylonië, nl van de Sumeriers, die tevens uitvinders waren van het spijkerschrift: b.v. van Goedea (2600 v. Chr.); verder de zgn. Gierenstele, waar op de overwinning van koning E-anna-loem is afgebeeld. Doch dc eigenlijke Assyrische en Babylonische kunst is ons vooral bekend uit de resten van de koningspaleizen als dat van Sargon (720 v. Gh.) en van Asur- banipal (650 v. Gh.), waar kostbare versie ringen op muren, poorten, plaveisel, zolde ringen, enz. werden gevonden. Vooral merkwaardig «zijn de voorstellingen van leeuwen, draken, of slieren met gekleurde geëmailleerde tegels in relief uitgevoerd. Terloops werden door spr. vergelijkingen lusschen deze kunst en die der Egyptena- ren gemaakt. In zijn tweede lezing behandelde prof. Thierry meer ln het bijzonder den gods dienst. Door talrijke voorstellingen weten wij, dat men geloofde aan een soort per soonlijke beschermengelen, die gewoonlijk gevleugeld worden afgebeeld. Bij den in gang van tempels en paleizen vindt men ook vaak bowlden van gevleugelde dieren al9 leeuwen of stirrer, die deze gebouwen moesten beschermen tegen all^lei daemo- nen. Spr. toonde ook een reconstructie van den hoofdtempel in Babd, met tempel toren, plein en poorten, en vond daarbij aanlei ding even te wijzen op enkele godsdienstige denkbeelden der Babyloniërs. Dozc hadden nl._aanvankelijk voor iedere stad afzonder lijke goden, wier macht als hel ware gelij ken tred houdt mat de polili-ke beleekenis der steden. Dit blijkt duidelhk bijv., wan neer sinds Hammoerapi tabel rijkshoofd stad wordt. Van enkele der voornaamste gode zooals Adad, Ea, Maixloek werden voorstellingen getoond, en spr. gaf daarbij enkele interessante mededeolingen ten beste over de Babylonische scheppingsverhalen, waarmede hij weer de Israëlielische schep pingsverhalen in va Land bracht. opr. eindigde zijn belangwekkende le zing met het projecleeren van enkele af- ceklmgen, betrekking hebbende op de po- litioke geschiedenis van Assyria en meer loJ V? op„de ttiülaire verrichtin gen die bi) dit volk een overwegende rol nebben gespeeld. Hij wees er daarbij op, dat in deras kunst symboliek en realisme F^vnr-T n ft? Door v°rgelijkir.i' met Kg pli^he yoordel ingen vara denzelfden gard was dit duidelijk te illuatreoren. De Egyptenaar blijft meer algemeen en drijft pa ileennc ve»l verder. De Assyriër schil dert met i' liefde concrete voorstellingen. De wijze, waarop hij het maken van eer bres in den muur eener bestormde stad weergeeft, waarop hij de beschieting aan duidt, enz., is onder dat opzicht zeer ka rakteristiek. Dit is firn. zeer duidelijk te zien bij reliefs, waarop het verloop van de inneming van de Judeesche stad Lachis door Sanherib is afgebeeld (pl.m. 700 v. Ch.) Ook de mooie obelisk van Salmnnassar (pl.m. 850 v. Chr.), die zich in het British Museum bevindt, is dit te zien. De volgende lezing wordt op 3 Maart ge- houdën door mej. Joh. Brants, over Ar chaïsche beeldhouwkunst, een nieuwe aan winst van het Museum." Een verzoek in het belang van misvormden in Nederland. Men schrijft ons: Treed, lezer, ie ongeveer één uur liet huis aan de Oegstgeeslerlaan 8 te Leiden binnen, waar de orthopaedist dr. Murk Jansen woont en zijn praktijk uitoefent. Een bescheiden hall geeft toegang lot de ruime wachtkamer en tot nog een andere, grootere kamer, die, behalve de apparaten, noodig voor de ver- i schillende soorten van behandeling, ook hel toeslel voor het nemen van Röntgenfoto's j bevat, en waarin langs den muur door uit- 1 schuifbare schotten compartimenten gefor- raeerd kunnen worden, die behandeling van i meerdere patiënten tegelijkertijd mogelijk maken. Van de hall voeren trap en lilt naar de i eerste verdieping, waarvan nagenoeg alle kamers zijn ingericht tot onderzoek van pa- tifnten. Ongeveer op het genoemde uur komt de I dokter thuis van de ziekenhuizen, waar hij patiënten heeft bezocht en (bijna eiken dagl één of meer operaties heeft verricht. Dan begint de drukte in zijn huis. De lift brengt telkens weer patiënten naar de spreekka mers boven: beneden, in het z.g. atelier, heelt ieder de handen vol, terwijl het in de gang een voortdurend komen en gaan van de patiënten 13, hetgeen soms niet ophoudt vóór vijf uur. Is ten slotte de laatste vertrok ken, dan wachten den dokter nog eenige zie kenhuisbezoeken. De tijd voor rustige studie breekt voor hem eerst veel later aan. Zoo gaat het bijna iederen dag. Honderden worden op die manier geholpen, en de talrijk"" foto's, souvenirs en attenties toonen wel, hoe I ontzaglijk groot de dankbaarheid is dier menschen, wien door den dokier vaak zoo veel leed en lijden werd weggenomen of be- spaard bleef. Maar al worden door dr. Jansen in zijn praktijk en in zijn studie prachtige resultaten verkregen, ieder zal zeker wel begrijpen, dat hel werken in zulk een huiselijke omgeving op den duur niet houdbaar is, en noch in het voordeel der patiënten, noch in liet voordeel van de wetenschap kan zijn Want evenals in zijn huis aan de Ocgslgeesterlaan met de 1 ruimte gewookerd wordt, moet hij woekeren met de ruimte, waarover hij in de ziekenhui, 1 zen beschikt, daar die slechts zeer beperkt is. Op die manier worden langdurige behande- 1 lingen in die ziekenhuizen bijna onmogelijk en bovendieu gaat er door dit verspreid-zijn j veel lijd en arbeid verloren, die zooveel beier i en nuttiger besteed zou kunnen worden bij een goede concentratie. In deze groote leemte nu wil de Vereeni- ging voor Misvormden voorzien, waarvan dr. Jansen vanaf de oprichting de voorzitter en stuwende kracht is. Ilaar doel is n.l. de be- i handeling van misvormden van alle slanden I en gezindten en de bevordering der OTlhopae- dische wetenschap, een doel, dat zij tracht 1 (e bereiken door de verbreiding van de kennis der middelen Ier voorkoming of ter behande- j ling van misvormingen, en door den bouw I van een oi meer klinieken, die h:erfoe vol- I dcende gelegenheid geven en ingericht zijn i naar de ei9chen des lijds. Zulk een inrichting, waarvan men in Lijna alle landen van Europa, en ook in Amerika, het groote nut heeft ingezien, zoodat daar i reeds sinds lang overal dergelijke stichtingen I zijn verrezen, zou ook in ons land zoo nuttig I en noodig zijn. Daar kunnen dan o.a. men- schen worden genezen, voor wie een langdu. I rigc bohandeling lliuis Ic bezwaarlijk is door ie beperkte ruimte, en die, juist door den lan- gen duur, ook in de ziekenhuizen zoo moeilij* ondergebracht kunnen worden. Daar kunnen door een doelmatige inrichting de moeilijke j operaties beter ptaals hebben, en daar ook kunnen de medici, die zich in dezen tak wil- Ion speeialiseoren, hun kennis vermeerde- 1 ren door grootere ervaring op orthopaedisch gebied en hel vele srtudiematiaal, dat er zal worden verkregen. De inrichting zal dus niet alleen lot nut strekken van hen, die nu door hun lichaams- gebreken zooveel leed te dragen hebben, zij zal ook, en dit is nog meer waard, een mid del zijn tot een niet geringe bevordering der OTthopaedische wetenschap. Om dit alles ie verwezenlijken, is door dr. Jansen en eenige zijner vrienden reeds een bedrag bijeengebracht van ca. f 170.000. Al is deze som ongetwijfeld een groote stap in de goede richting, toereikend is hij, zelfs in dien het plan op zeer bescheiden wijze leai uitvoer wordt gebracht, nog Biet. Wie dus een steenlje voor deze mooie stichting wil bijdragen, geve zich op als lid of dona'eur der Vereeniging, of zende hel in den vorm van een gift aan mej. A. E. Groll, de penning- meesteresse (Oegstgeesterlaan 1, Leiden), die deze functie waarneemt in overleg met den ilnsncieelen adviseur der Vereeniging, den lieer Ph. Mees, lid der firma R Mees Zoonen, te Rotterdam. En wie eens een middag bij den dokter aan huis wil doorbrengen, hij kome: gaarne zal de sympathieke - medicus hem in zijn kring toelaten. Wie hier neerzit, en opmerkt is reeds half voor de zaak gewonnen Hij, die den ongelukkigen misvormden de hand reikt, die meehelpt bij het optrektcn van een stichting, waar zij de genezing vin den, die voor hun geheele leven en voor 1 un omgeving van zoo groot belang is, en hun de kracht geeft tot den arbeid, die telkens roept, hij,doet een goed werk: Aan lalloozen, die niet door eigen schuld ongelukkig zijn, en leven, zonder menscli te mogen heete.i in den vollen zin des woords. bewijst hij een weldaad, die tevens een dienst van groote beleekenis voor onze volkswelvaart zal blijken te zijn Nationale ontwapening een nationaal belang Gisteravond hield de aideeling Leiden van den V. D. B. in de groole zaal van liet Leidsche Volkshuis een openbare vergade ring, waarvoor als spreker was aangekon digd prof. mr. D. van. Erabden, hoogleeraar en lid der Eerste. Kamer der Slaten Gene raal te Amsterdam, terwijl een zangkoor onder leiding van den heer Barendse eenige liederen zou zingen. De zeer druk bezochte vergadering werd geopend door den voorzitter, prof. mr. F. G. Scheltema, die de aanwezigen hartelijk welkom heette in het hijzonder den spr. dien hij dankte dat hij dezen avond zijn inziohlen ten opzichte van het vraagstuk der ontwapening wilde geven. Hij besprak daarna de belangrijkheid van het vraag stuk der ontwanening waarover men in den laatslen lijd in dagbladen en tijdschrilten de verschillende ineeningeu vindt uitge sproken. Er heerscht zooals daaruit blijkt, ten opzichte der ontwapening een groot ver schil en opvatting, maar levens groote be langstelling en daarom is het vooral van groot belang iemand daar over te hooren spreken die daarvan bijzondere studie, heeft gemaakt en de verschillende inzich ten daarover kent. Daarom verheugde hij zich in de talrijke opkomst en riep hij den spr. een hartelijk welkom toe. Dit deed hij ook het zangkoor dat zich bereid had verklaard eenige vredesliederen te zingen. j Hij gaf het koor daartoe onmiddellijk de gelegenheid. Mej. Funke droeg, waar die diederen, die niet waren gedrukt vóór zij werden gezon gen voor, allereerst het: Voorwaarts Chris tenstrijders, dat daarna met veel fevoel werd gezongen en stemming in de zaal bracht. Hierop gaf de voorzitter het woord aan prof. Van Embden die aanving met de op- I merking dat een sterk verlangen door de wereld gaat naar een altoos durende vrede. 1 En de ontwapening zou wel kunnen ver- j wezenlijkt worden wanneer er niet zoo ve- len waren die om verschillende redenen het streven daarnaar tegenwerkten. O, zij wil- i len allen wel den vrede en de ontwapening, maar zij maken tegelijk allerlei bezwaren. Spr. noemde als voorbeeld om één politieke patij te noemen den Vrijheidsbond die ook wel de legers zou willen aischaffen als alle 1 landen het maar te gelijk deden. Zulk een vredelievendheid is waardeloos, want dat zal nimmer te gelijk kunnen geschieden. Zoo is ook vroeger wel over gedacht en I wat is er van geworden De wreede wereld- oorlog geeft daarop het antwoord. Thans zijn we gelukkig iets verder. Wij I hebben nu den Volkerenbond. Maar daarop alleen mogen wij het niet laten aankomen. I Elke natte kan voorgaan en het voorbeeld j ge.ven. Daarom willen de vrijzinnig-demo- 1 cralen dan ook radicaal het departement van oorlog afschaffen. Zij willen dat om drieërlei redenen: lo. omdat onze weermacht nutteloos is; 2o. om dat zij gevaarlijk is en 3o. omdat een wecr- wacht inmoreel is. I Spr. betoogde allereerst de nutteloosheid 1 Deze nultelooze weermacht heeft ons in de oorlogsjaren gekost tweeduizend millioen gulden of viermaal meer dan het kapitaal, 1 bcnoodigd geweest voor al ons spoorweg- materiaal, rottend materiaal, lijnen, stations, bruggen enz. Spr., do nutteloosheid en onwaardigheid uitvoerig beloogend. beriep zich daarbij op verschillende legeTautoriteiten, waaronder niemand minder dan generaal Snijders. Willen we niet onverbiddelijk weerlooe zijn, dan moeten wij zooveel materiaal aan schaffen, dat dooraan niet te denken valt. Alleen een hoog noodige verbetering van ons geschut zou, volgens kapitein Schuurman zes millioen kosten. Zou dit geld niet beter kunnen wor den besteed voor verbetering van het onder wijs, de verkeersmiddelen, de volksgezond heid enz.? Zeide de leider van de Katholieke fractie, de voorzichtige dr. Nolens, niet in de Kamer, dat hij reeds dertig militaire stelsels in zijn 28-jarig lidmaatschap der Kamer had zien komen en gaan? En toch gaat deze leider met zijn aan hang nog altijd met de militairisten mee. Spr. critieeert in dit verband ook het har monisch leger van den Vrijheidhond (min der mannen en beter materiaal), dat ons evenmin verlossen zal van de even kost bare ale waardeloone bewapening Geldverspilling in vredestijd dus en in den oorlog? In schrille kleuren schetste spr de verspilling van menschenmateriaal als de oorlog zou gaan woeden, wat nog veel meer beleekent dan geld. En met welk gevolg? Voor kleine na'ies zeker, dat liet land verwoest wordt en hc! volk verpletterd Hierdoor kwam spr. iot zijn tweede stel ling, n.l., dat bet hebben van een weer macht een gevaar inhoudt. De gewapende vrede brengt den oorlog voort, wat spr. met voorbeelden uit de geschiedenis aantoonde Hij vond in dat verband ook gelegenheid de verschrikkingen van don gasoorlog te schetsen, zooals hij,dit in de betreffende bro chure ook ontwikkelde. Dc Volkenbond heeft daarvoor de gegevens versteekt Onze Regeiring heeft dit rapport van Genève voor hel volk verborgen en ver heimelijkt. Tofcn hebben de Vrijs.-Democra ten het noodig geoordeeld hel Neder'andeehe Volk er mede in kennis 1e stellen. En nu de bekendheid niet meer kan geloochend, nu Iracht men de beleekenis er van te ver kleinen. Adres de brochure van kapilien Maas, waarvnn spr. de argumenten onder hilariteit der vergadering in een bespotte lijk daglicht stelde. De gasoorlog zal ook de burgerbevolking treffen. Wij willen dat ons volk dit zal weien, riep spr. uit. En liij wees er op, dat alle kerkelijken met den Vrijheidsbond incluis het amendemenl-Mar- cbant om de kosten voor de gifgassen uit de oorlogsbegrooling te schrappen, hie'pen verwerpen, behalve mevrouw Bronsveld Vitringa (Applaus), Om aan te toonen hoe immoreel dit is, toonde hij behalve door eigen bewijsvoering aan met tretfende aan halingen pit een brochure van den l.eid- schon hooglceraar prof. Ileering. Daarom moeten wij met het oorlogstuig het oorlogsgevaar wegwerpen en in een krachtige peroratie wekte hij jongeren en ouderen op 0111 daarvoor te strijden, kar. het, door zich aan ie sluiten bij dc vrijzinnig- democraten, anders naast hun gelederen strijdend. Eenmaal zal het er toch toe komen; laten wij niet wachten totdal nog eenmaal en door dën chemischen oorlog in vreeselijker male het oorlogswee over de wereld komt. Laten wij door ons leger af te schaffen, naast Denemarken aan de wereld het voor beeld geven waarvan de latere geschied schrijver mei lof zal gewagen. (Luid ap plaus). - In de pauze werden een groot aantal bro chures aan den man gebracht en eenige nieuwe loden geworven. Daarna wend gelegenheid gegeven voor debai, waaraan deelnamen de heeren Tjalsma (S. D.), Van Weeren (A. R.) en Van Ek (R.-K.). De eerste erkende gaarne de groote waarde van spr.'s redo, had haar met ge noegen aangehoord en toch was hij teleur gesteld. In de eerste plaats omdat de spr. niet openlijk had erkend dat de S. D. A. P. al voor ontwapening was toen de V. D. nog weifelden, maar vooral ook omdat hij de voornaamste factor, die tot den oorlog leidt, niet had genoemd, n.l. de kapitaalmacht die den oorlog maakt. Daarom kan eerst het Internationaal socialisme den oorlog voor goed doen verdwijnen. (Applaus). De hear Van Weeren is ook voor ontwa pening doch alleen internationaal. Uitvoe rig toonde hij aan dat de vrijz.-dem. slechts geleidelijk tot dit standpunt zijn gekomen en wel eigenaardig juist vóór de verkiezin gen plotseling met nationale ontwapening komen. En wat de chemische oorlog betrctt: dat deze erger zou zijn, dan de vroeger gel dende, ontkent spr. aan dc hand van Ame- riknausche onderzoekingen (rumoer). Wij moeten eerst, zooals prof. Kernkamp in de „Groene Amsterdammer" terecht zeide, Genève laten spreken, die de beweging van de V.D. ook ontijdig vindt. De heer Van Ek, die zich als een Zeeuwsch Vlaming aandiende en als zoodanig verze kerde dat men in Limburg en in Zeeland wel heeft geweten na den oorlog hoe ons land door de Belgische annexionisten is bedreigd geworden en zeker zou bestookt zijn als wij geen leger hadden gehad. Als reaerve-ofticier tijdens de mobilisatie had hij kapitein Maas leeren kennen als een uiterst knap officier en daarom nam hij dezen gaarne legen prof. Van Embden in bescherming, al heeft hij als student ook groote vereering voor profes soren. Ten slotte merkte hij op dat ook de Kalli. Stataspartij voor ontwapening is en dat Paus Benedixtus XV in zijn Encycliek daarvoor de lijnen heelt aangegeven, die thans niet door Nederland alléén maar in Genève nader moeien worden uitgewerkt (applaus). De spreker beantwoordde zwaar gedocu menteerd ten slotte de debaters uitvoerig en onder instemming van een groot deel der aanwezigen, waarna het zangkoor nog een tweetal liederen zong, waarna de voorzitter U elf uur ongeveer de vergadering die een rustig verloop had met een woord van dank aan spreker, debaters en zangkoor sloot. Centrale Onderraad ta Lelden. Aan het verslag van den Centralen Ouder raad bij het Openbaar Lager Onderwijs in deze gemeente ontleenen wij het volgende Aangesloten zijn alle scholen, in het ge heel 28. Ten aanzien van het uit vijf personen be staand bestuur, wordt vermeld, dat de van de oprichting af daarvoor aangewezen secre taris, ds heer Colin, wegens drukke werk- BINNENLAND. Het programma voor de lustrumfeesten van het Leidsch Studenten-Corps. De Raad van Rotterdam heelt hel voor stel van B. en W. inzake de 8'/= pCt. pen- I sioenkorting, voor ambtenaren verworpen. De wethouder van financiën treedt al. De werktijden in het zuivelbedrijf. BUITENLAND. De Duitsche rijkspresident Ebert is heden, morgen overleden. De Duitsche nota over hel Saargebied. Herriot in Senaat en kabinet. znamheden als zoodanig ook als besluurs- j lid moest bedanken. De vergaderingen weiden druk bezocht en i kenmerkten zich door een goede onderlinge verhouding. Ook dit jaar werd door den Ge meenteraad aan den C O.II. een subsidie van 1 f 100 verleend. Elke oudereommissie ont- I vangt daarvan f 15. Hef zitting-nemen van den voorzitter in het comité van actie, tegen dc door B. en W. aan den Gemeenteraad voorgestelde reorga nisatie-plannen belrettende hel onderwijs in deze gemeente, werd goedgevonden in zoo verre dit comité zich zal bepalen tot het ver krijgen van uitstel van behandeling der ge noemde plannen. lijmiddels is door den Raad de reorganisatie goedgekeurd, tengevolge waarvan de bij den C.O.R. aangesloten oudercommissie van de O.L. school A Plant soen heelt opgehouden te beslaan. Het besluur van den C.O.R. verzocht den wethouder van onderwijs de schoolhoofden te willen machtigen aan de oudercommissie de adressen der ouders van schoolgaande kinderen te verstrekken, omdat sommige hoofden van scholen van oordeel warlh, dit nicl dan me^ diens' toestemming te mogen doen. De betrokken wethouder heelt daarop aan de hooiden der O.L. scholen te kennen gege ven, dat bij hem geen bezwaar beslaat, dat zij aan de oudercommissies hunner scholen, op verzoek, de adressen van de ouders van leerlingen verstrekken of dat zij do ouder commissies in de gelegenheid stellen die adressen uit de schooladministratie over U nemen, Door verschillende leden van den C.O.R was do wenschelijkheid betoogd van het heb ben van een eigen orgaan. Door A. W. Sijthoff's Uitgeversmaatschap pij alhier werd aangeboden een Ouderblad uit te geven buiten financieel bezwaar van den C.O.R. Dit aanbod werd dankbaar aan vaard, nadat een daartoe gekozen commis sie ad hoc met de genoemde Uitgeversmaat schappij besprekingen dienaangaande had gevoerd. Door de oudercommissies werd het alge loopen jaar goed werk verricht door het doen houden van lezingen op Ouderavonden, het oprichten van Fransche cursussen, het aan bieden van piano'9 en tooverlantarens aan de scholen, het oprichten van mandoline clubs, elc. De Ouderavonden waren op enkele uitzon deringen na vrij goed bezocht, vooral ten aanzien van die, waarvoor de commissie had gezorgd voor eenige attractie. Hoewel enkele onderwijzers zich nog ta melijk ongevoelig toonen len opzichte van het beslaan der Oudercommissies, valt over gemis aan samenwerking van het onderwij zend personeel met de OudercomrnisBies niet te klagen. Vereeniging tot bevordering der Bouwkunst t« Lelden. Aan de 198ste vergadering ging vooral een kunstbeschouwing van het plaatwerk: „Oude binnenhuizen in Nederland", wel willend afgestaan door den heer L. A. r. Essen, architect alhier. Do voorzitter, de heer J. A. Verhoog opende met een harte lijk woord van welkom aan de talrijke aan wezigen deze vergadering en gaf na hel goedkeuren van de notulen liet woord aan den heer ir. E. J. F. Thierens, electr. en werktuigkundig ingenieur le Beverwijk, die tot onderwerp had gekozen: „Bouw en in richting der Nederlandsche hoogovens te Velzen." De heer Thierens begon er op le wijzen, aldus de heer Fred. A. Wempe, dat hij eigenlijk geen speciaal bouwkundige is doch daar het hoogovenbedrijf te Velzen in hel bijzonder belast is met de electrische verzorging in haar geheele omvang, hij daarom zoo te zeggen is: ,,l>c dienstknecht in huis". Zijn speoiaal werk is in de Eleclr. Centrale; dèir heer«eht hij mei zijn slof. Was het wonder dat snreker alif-« eerrt van 1 de capaciteiten «prak van deze Centrale? Zoo vernamen dp^nn—az^en ris inleiding dat de machine* d«sr rr -'-Pm -K*- die behalve voor he1 h< •- drijf ook nog lO.üou volt stroom beschik baar hebben voor levering aan N.-Holland, ja, 't is MtUt ai aói nr. Mat m

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1