AGENDA. UIT DE OMSTREKEN. RECHTZAKEN. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Vrijdag. NutszaalDep. Leiden Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel. Lezing met lichtbeel den door mej. Veer de Vère, van Amster dam, over „Het bedrijfsleven van New- York". 8 uur. Stadszaal (foyer)Propagauda-avond School- en Werktuinen (met lichtbeelden). Sprekers de heeren K. Dilling over „Het nut en heb belang van schooltuinen voor het kind" en ds. J. G. W. Goedhard over ,,De Moederdag." 8 uur. Stadszaal: Propaganda-uitvoering „D.O.S." 8 uur. Volkshuis: Openbare Vergadering aid. Lel den Vrftz.-Dem. Bond. Spr. prof. dr. D. van Embden, van Amsterdam, over „Natio nale ontwapening een nationaal belang". 8 uur. Wijkgebouw „Staalwijk."Gezellige Zen dingsavond met lichtbeelden, zang, enz. 8 uur. Zondag. Stadszaal: D. G. V. „Brunhilde". Nat. Dames-gymnastiekwedstrijden. Van halftien tot 12 uur; van kwartier over 2 uur tot halfvijf, en van 8 tot 12 uur. Dagelijks: „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag, en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur 's Woensdag en 's Zaterdags matinée te t uur. „Bejo-theater", Haarlemmerstr.Bios coopvoorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en ;s Zaterdags matinée. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 23 Febr. tot en met Zondag 1 Maart waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwirjt, Vischmarkt 8, tel. 552.' De apotheek van „Hulp der Mensch- heid" Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor. spoed-recepten. Alleen voor leden van dat fonds. Nooidwijk. Burger 1. Stand van 19 tot 26 Febr. Geboren: Willem Hendrik, zoon van Jac. Haasbroek en E. v. d. Niet. Jacoba, dochter van J. Vink en L. Hoek. Antje, dochter van J. Hoekstra en H. Storm. Johannes Wilhelmus, zoon van A. J. v. d Zalm en M. E. Angevaren. Getrouwd: C. Duijndam, 25 jaar en N. v. d Wiel, 23 jaar. Overleden: Jacob Groenewoud, 78 jaar, wedr. van A. M. v. d. Raad, eerder van A. G. Bierman. Wilhelmus Laurentius van den Breg, 14 jaar, zoon van F. v. d. Berg en S. v. d. Berg. Gemeenteraad. Aanwezig 12 leden. Afwezig met kennisgeving de heer Alke made. Voorzitter Jhr. van Panhuys, burge meester. Waarn. secretaris de heer Elzinga. Be notulen der vorige vergadering werden pog aangehouden. De voorzitter deed daarna mededeeling yan cenige ingekomen stukken. Ingekomen waren berichten van de hee ren Duindam en De Groot dat zij hun benoe ming tot lid der Commissie van Arbeidsbe middeling aannemen, een dispositie van Ged. Staten houdende goedkeuring van het besluit van den Raad tot het aangaan van een geldteening van f 100.000. Ingekomen was tevens de exploitatiereke ning van de Bouwvereeniging „Patrimo nium" sluitende met een nadeel ig saldo van 18454.77. Deze rekening werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Verder was iflgekomen een verzoek van de vier leden der schatlingscommissie om we derom in aanmerking te komen voor een extra vergoeding evenals het vorig jaar en deze aan te vullen tot een totaal bedrag van f60. Zonder hoofdelijke stemming werd dit verzoek toegestaan. Nog kwam ter tafel de verhuring van een stuk grond, dat reeds bij inschrijving was gegund aan A. C. Alders, terwijl ook nóg een dag te laat een andere inschrijving was in gekomen, volgens den voorzitter voor een zelfde bedrag; volgens den wethouder Lief- fe'rink was dit niet geheel juist. In het plaat selijk blad was de inschrijving geadverteerd. Na ecnig debat verdaagde de voorzitter de behandeling tot na de openbare vergadering. Hierna kwam aan de orde de benoeming van een gcmeenle-archilect, noodig gewor den door het reeds bij de benoeming 'ver- „wachle bedanken van den in de vorige ver gadering benoemden functionaris, den heer van Buuren, architect te Oosterbeek. Op de voordracht kwamen nu voor de heeren: lo. W. Gijzen, te Heclsum, G. Leijsen te Barne- veld en A. van Vliet te Rotterdam. De twee eerslgenoemden stonden ook op vorige voor dracht. De heer Admiraal had er zich over ver wonderd dat de raadsleden deze voordracht moesten lezen uit de krant en dat zij niet op de agenda voorkwam. De namen hadden ter visie voor de raads leden gelegen, zei de voorzitter. Benoemd werd de heer A. van Vliet met 10 stemmen, 2 stemmen werden uitgebracht op den heer Gijzen. Met den naam van Van .Vliet was de voordracht aangevuld. Zonder hoofdelijke stemming werd het voorstel van B. en W betreffende het ver- feenen van voorschotten overeenkomstig art. 101 der Lagerondorwijswet aan de be sturen der bijzondere scholen over 1925 aan genomen. Daarna werden mede overeenkomstig het voorstel van B. en W. eenige wijzigingen aangebracht in de begrootingen van 1924 en 1525. Ten slotte werd besloten tot uitkcering van de door B. en W. voorgestelde bedragen aan weesgelden. Bij de rondvraag bracht de heer Caspers ter sprake het door de gemeente aangekochte stukje grond bij de Gasfabriek en vroeg of dit al reeds aan de gemeente was over ge gaan. De voorzitter zei, dat de overschrijving in April zal plaats hebben. De heer van der Niet bepleitte het met be kwamen spoed bestraten van een gedeelte weg bij den hoek van de school, fen be - hoeve van een staanplaats voor autobussen. Hierop antwoordde de voorzitter, dat dit wachtte op de steenen. die nog niet waren aangekomen. De heer van der Wiel zou gaarne den Duinweg nog verder op verlicht hebben, wat zeer in het belang zijn zou van de bewoners daar ter plaatse. De voorzitter weet niet of de gasbuizen wel zoo ver liggen. De heer Admiraal herinnerde er aan, dat dr. Alkemade in de vorige vergadering had aangedrongen op het begrinden van den Duinweg. Als dit niet spoedig wordt gedaan, zal de weg geheel worden bedorven. De voorzitter meende, dat dit een dag oi tien geleden al heeft plaats gehad. Overigens was het dit jaar een moeilijke tijd voor de wegen. De heer Vink zou aan het verlengde van de Scheveninger straat ook een lantaarn wil len geplaatst zien en vroeg verder of de op dracht om daar een sloot te dempen, al was gegeven. Er heerscht nog altijd veel werk loosheid. De voorzitter deelde mede, dat heden een aanbesteding zal plaats hebben van afgra ving en ook de vorige week is er nog een aanbesteding geweest. Daarvoor zijn ook werklieden noodig. Op een vraag oi daarvoor nu werkloozen in dienst zullen worden genomen, ant- woorde de voorzitter bevestigend. Hierna werd de openbare vergadering ge sloten en ging de Raad over in comité ge neraal. Bij hel alhier gevesligde correspondent schap voor arbeidsbemiddeling waren in deze week ingeschreven 93 personen als werkzoekende, n.l. als volgl: losse arbeiders 12, visschers 43, landarbeiders 33, timmer - man 1, opperman 1, schilder 1, houtbewer ker 1, kleermaker 1. Kerke 1. bericht. Ned. Prot.- Bond: Zondagavond, ds. J. H. Groenewegen, Rem. pred. te Oudewetering. Noordwijkerhout. Donderdagavond ver gaderde de afd. Noordwjjkerhont van de Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur (B. B. C.). De voorzitter, de heer E. Oostdam Jao.z., opende en vestigde de aandacht op het belangrijke jaar 1925, waarin de groote tentoonstelling te Heemstede zal worden gehouden. De Noordwjjkerkouteohe* bloemisten, die op bedoelde tentoonstelling zoo flink voor den dag zullen "komen, wenscht hjj veel succes met bun inzendingen en hij hoopt dat 1925 weor even gunstig moge zijn voor de bollencultuur als liet voorafgaande sei zoen. De secrelaris, de heer L. M. v. Noort, Ieesl de notulen, waarna tot bestuursleda. worden herkozen de heeren E. Ooetdam Hzn. en L. M. van Noort De voorzitter herdenkt in hartelijke woor den het feit dat de heer L. M. v. Noort vanaf de oprichting der afdeeling de functie vervuld heeft van secretaris. Hjj heeft veel lief en leed met de afdeeling gedeeld, maar haar ook zien opgroeien na tal van jaren tot een flinke, krachtige vereeniging met een groot aantat feden. Hij tieept, dat de ijverige secretaris nog lang zijn krachten aan de afdeeling zat blijven wijden. Hierna een hartelijk applaus. Tot afgevaardigden naar de 150ste al- gemeene vergadering op 2 Maart a.s., welke dit jaar niet te Haarlem, doch met 't oog op de tentoonstelling te Heemstede (Groe- nendaal) zal worden gehouden, worden ge kozen de heeren E. Oostdam Jao.ai. en L. M. v. Noort Tot hun plaatsvervangers de heeren TV. Guldemond en Jan Heemskerk Wz. De penningmeester is voor zaken in Amerika en daarom wordt de rekening en verantwoording uitgesteld tot een volgende vergadering. De beschrijvingsbrief leverde weinig be spreking' op. Punt 6, de Btichting van een fonds voor reclame in het buitenland, be strijding van plantenziekten, export, enz., gaf aanièiding tot gedachtewisseling. De stichting van het fonds voor weten schappelijk onderzoek enz. vordert een bij drage van 2 oent per It R. teelland. Verder werd besloten binnenkort een gezamenlijke vergadering te houden van Kweekersbono en Bloemencultuur ter be spreking van het punt „bewakingsdienst". Dit met het oog op 9e vele boliendiefstallen. Hierna sluiting. Da. P. Hofstede wordt binnen enkele dagen terug verwacht van zjjü reis naar Egypte, met het s.s. „Insulinde" De ge meente bereidt zich voor op een feestelijke ontvangst, Zondag 1 Maart as. hoopt de heer P. Zonderwijk den dag te herdenken, waarop hi) veertig jaren werkzaam zal zijn bij de firma A. Guldemond Zn. Van fele zijden 2al de jubilaris gehuldigd worden. Donderdagavond gaf de Chr. Zang- vereeniging „Concordia" een uitvoering in de Ned.-Herv. Kerk. Wegens afwezigheid van den eere-voorzïtter opende de directeur de heer J. Verloop Aa, met een toepasselijk woord en heette de talrijke aanwezigen, waaronder velen uit de omliggende plaatsen, hartelijk welkom. Gezamenlijk werd daarna gezongen Psalm 138- 1. Alle liederem wer den daarna keurig en onberispelijk uitge voerd. Aan de uitspraak was de noodige aandacht gewijd en duidelijk bleek, dat de leden zich onder de bekwame leiding van van den directeur, ernstig hadden voorbe reid en goed gestudeerd. Een der mooiste nummers was» „Zaobt zingt de zee", waar mee op het ooncours te Monster in 1924 een tweeden prijs behaald werd; ook het moeilijke stuk „De Goede Herder", oogstte veel bijvaJ. De heer Verloop daf twee stukken van Bacb en Boëlman op het orgel, welke blijk gaven van groot trient. Een woord van lof aan den musicus Cor Wassenaar, die den gelieelen avond alle stukken op de piano begeleidde. Het was voor do liefhebbers een zeer genotvollen avond. Na afloop zong men weer te samen pralm 105 - 1. Oegstgeest. Kerke 1. bericht. Ned.-Herv. Gem.: Zondagmorgen in de kerk, te tien uur, ds. Van der Voet, van Kuinre; 's avonds, te vijf uur. in „Irene", ds Jansen Schoonhoven. FAILLISSEMENTEN. U itgesproken: J. T. Cardof, Haarlemmermeer; A. van Winkel, bakker, Haarlemmermeer, Aalsmeerderdijk 675. E.o. Jh. mr. R. de Matces van Swinderen. Our. Mr. Silvain Groen, Haarlem. J. J. Heil, landbouwer, Aalsmeer, Wijk 4169. R.C. Jhr. R. de Marees van Swin deren. Our. Mr. L. Ali Cohen, Haarlem. Geëindigd door verbindend worden eemge uitdeelingslijst: J. Tb. BarteEs, Leimuiden. Uitkeering nihil. Opgeheven wegens gebrek aan actief; Til J. van Kuyk, Hillegom. HOOGE RAAD. Het spoorweBongeval bij Weesp. De Hooge Raad heeft verworpeD, over eenkomstig de conclusie van advocaat-ge neraal mr. Tak, twee cassatieberoepen tegen arresten van het Hol te Amsterdam, betref fende actie tot schadevergoeding in gevallen met doodelijken afloop bij het bekende spoor wegongeluk bij Weesp in September 1918. Het Hof te Amsterdam had in deze geval len de vordering der erfgenamen ontzegd. ARNHEMSCH GERECHTSHOP. Onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Voor dit Gereohtshof stond wederom te recht de fabrikant van geneeskundige ar tikelen, H. J. E., uit Leiden, meer bekend ais „wonderdokter Eilers". Het betrof hier weer het oude geval: bekl. had bulten nood zaak eenige tuberculose-patiënten, onder wie A. J. Freriks, te Doetinchem, in gemees- kundige behandeling genomen, zonder daar toe de wettelipüe bevoegdheid te bezitten. Bekl. verklaart niet buiten noodzaak ge handeld te hebben. Als getuigen worden verhoord J. H. Jolink, A. J. Freriks en A. J. Freriki Sr., allen te Doetinchem, die bevestigen, det beki. twee tuberculose patiënten in be handeling had genomen. De advocaat-generaal, zjjn requisitoir ne mend, motiveert zijn standpunt ten opzichte van bekl.. door te wqzen op het arrest, slechts enkele weken geleden uitgesproken tegen bekl. in een soortgelijke zaak. Eet Hof verwierp in dat arrest de stelling van beki,, dat tuberculose niet door doktoren genezen lean worden, terwijl het Hof ook met de door bekl. geïnterpreteerde betee- keifts van de zinsnede „buiten noodzaak" niet accoord gaat. Spr. heeft een onderzoek laten instellen naar de juistheid van het door bekl steeds gedane verhaal, dat dr. Tresling hein had aangeraden tuberculoselijders te behandelen. Uit dat onderzoek bljjkt, 'dat deze dr. Tres ling niet minder dan vjjf keer van woonplaats is veranderd, wat voor een dokter, die toob een vaste praktijk heeft, geen aanbeveling is. Spr. eischt veroordeeling wegens dit feit, twee maal gepleegd bjj herhaling, tot twee keer een maand hechtenis. Bekl., zichzelf verdedigend, wqst er op, dat hjj bjj de vorige zaak voor hetzelfde Hof een aantal getuigen décharge had, in den vorm van genezen patiënten. Bekl. houdt vol", dat hij niet buiten noodzaak heeft gehandeld en verzoekt ontslag van rechtsvervolging. a Uitspraak over veertien dagen. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het Pransch-Duitsche han delsverdrag. Duftsch pro test. Het schijnt met het Duilsch-Fransche han delsverdrag nu toch werkelijk in orde te komen. Trendelenburg heeft aan Raynaldy een motiemotie overhandigd, die, in overeen komst met de Fransche voorstellen, aanbiedt om een modua vivendi in te voeren, waar in de beginselen en de grondslag der defini tieve overeenkomst zijn vastgelegd. De Fransche delegatie zal heden de Duit- sche voorstellen overwegen, die geschikt zijn om de elementen op te leveren voor de be spreking van een bedrag. Duitschland heelt aan den Volkenbond een nota gezonden om protest aan te teeke nen tegen de handhaving der Fransche troe pen in het Saargebied. BELGIE. De mijnwerkersloonen verlaagd. De mijnwerkera hebben op een buitenge woon congres besloten de voorstellen van de patroons tot loonsverlaging aan te ne men. Deze bedraagt 6 percent voor de eigenlijke mijnwerkers en gaat 1 Maart in. Gezien deD bcnarden toestand in de mijnen, zou een afwijzing der voorstellen den mijn werkers vermoedelijk nog duurder te staan zijn gekomen en den mijneigenaars, die nog over groote voorraden beschikken, niet on aangenaam zijn geweest. DUITSCHLAND. Eberfs toestand. Een nieuws economische partij. Hitier redivivns. Van het ziekbed van president Ebertwerd gisteravond 10 uur gemeld, dat de crisis nog steeds yoortduurt, doch de toestand intus- schen niet slechter is geworden. Een gunstig verschijnsel van het ziekteproces is het her stel van den stoelgang. Te Berlijn heeft heden de stichtingsverga dering plaats gehad van de nieuwe economi sche partij, die in een motie protest aantee- kent tegen de reactionaire houding van de fractie der economische partij en het een verraad noemt van de ware belangen van de middenstand, dat de economische partij op treedt als slippendraagster der Duitsch-na- tionalen De besprekingen over de loonen en den ar beidstijd der spoorwegarbeiders, die begon - nen zijn tusschen de directie der Duitsche spoorwegmij. en de organisaties die bij het tariefcontract betrokken zijn, hebben in de eerste vergadering geen resultaat opgele verd. De vakbonden eischten veel grootere concessies en wilden hun eischen niet opge ven. De directie zal zich nu weer met' deze kwesties bezig houden, waarna de onder handelingen zoo spoedig mogelijk hervat zul len worden In de thans weder verschijnende „Völki- sche Beobachter" verklaart Hitier de oprich- ling en de leiding op zich te willen nemen van een, Nationaal-Socialislische Arbeiders partij, die den strijd zal aanbinden tegen het Jodendom, het Marxisme, het Centrum en de Democratie. Excusez du peul ENGELAND. De uitstaande schuld de luchtvaart-begrooting. Churchill heeft den volgenden staat ge publiceerd van de geallieerde schulden aan Engeland, in millioenen pd. st.: Frankrijk 636, Italië 576, Servië 29, Roemenië 26. Portugal 22, Griekenland 21, Rusland 750. De leeningen voor herstel en hulpverlee ning aan België bedragen 9, aan Belgisch- Congo 3millioen. De geallieerde herstel- leeningen aan Polen: 4.770.000, Servië 2,390,000, Roemenië 2,200.000, Tsjecho- Slowakije 470.000. Bij de indiening der luchtvaartbetooging in het Lagerhuis zeide minister Hoare, dat de verhooging der uitgaven met 1.972 000 pd. st. gedeeltelijk is toe te schrijven aan het feil, dat de luchtstrijdkrachten in ver gelijking met 2 jaar geleden verdrievoudigd zijn. Er zijn nu 18 eskaders beschikbaar voor de verdediging van het moederland en in het komende jaaT zullen er nog 8 aan worden toegevoegd. 16 van deze eskaders zijn voorzien van nieuwe machictes van een na-oorlogstype. Er is nu ook eenheid gebracht in het bevelhebberschap tegen een luchtaanval. De numerieke minderheden van Engeland in vergelijking met de groot ste luchtmogendheid in Europa is nog steeds als 1 tot 3, doch deze mogendheid is Enge- lands vriend en bondgenoot. Voor de eerste maal in de geschiedenis der militaire lucht vaart, zullen er ongeregelde eenheden wor den gevormd, n.l. voor 4 hulp-eskaders De regeering hoopt in de eerstvolgende 4 ot 5 jaar zulk een stelsel van luchtverdediging op te bouwen, dat iedere vijandelijke macht er meer dan eens over zal denken voor zij een" aanval waagt. Zij hoopt dit jaar de reserve aan bestuurders uit te breiden van 510 tot 725 man en ook een aantal lichte vliegtuigen in de vloot op te nemen. Wat de burgerlijke luchtvaart betreft is Hoare's eerste oogmerk het tot stand ko men van een verbinding over lange alstand tusschen Engeland en de Dominions. Voor elke mogelijke internationale verbinding is een der eerste moeilijkheden echter de in ternationale toestand, onder welke het on mogelijk is -om een geregelden luchtdienst over Duitschland te organiseeren. De minister besloot met den nadruk te leggen op de noodzakelijkheid om den luchtoorlog aan beperkingen te onder werpen, als men niet wil, dat hij de grond slagen der beschaving in gevaar brengt. Snowden verklaarde het te betreuren, dat met de toenemende jaarlijksche uitgaven der luchtstrijdkrachten geen overeenkom stige vermindering plaats had van.de uitga ven der andere deelen van de strijdkrachten. Hij zeide, dat, indien de vermeerdering van deze macht tot 26 eskaders, zooals in de begrooting is voorzien. 21 millioen moet kosten, het volkomen zeker is, dat wanneer de luchtmacht 52 eskaders bedraagt, dit jaarlijksche uitgaven van minstens 5o mil lioen met zich zal brengen. Welke ook de houding der andere partijen zijn mag, de luchtvaartpolitiek wordt zeker door de ar beiderspartij niet goedgekeurd. ITALIË. Mussolini hersteld. Stefani meldt dat Mussolini als genezen kan worden beschouwd. Zijn dokter heeft hem echter een periode van rust voorge schreven. SPANJE. Twee partijen. Naar uit Madrid bericht wordt, zou Pri mo de Riyera de vorming eener liberale unie door generaal Romanones goedkeuren, zoodat alsdan 2 partijen, een patriottische en een liberale unie, in Spanje zoudeD be staan. POLEN. De bnitenlandsche politiek. In de Landda-gcommissie van buitenland- sche zaken heeft minister Skrzynski, die 3 Maart uit Warschau naar Genève ver trekt, waarschijnlijk via Parijs, over enkele actueele vraagstukken der Poolsche bui- tenlandsche politiek o.a. gezegd: Polen staat nog steeds op den grondslag van het protocol van Genève. Men spreekt thans wel van een waarborgverdrag. Een dergelijk verdrag, dat de grenzen van Frankrijk waarborgt, zou in Polen met vreugde worden begroet, doch onmogelijk zou een waarborgverdrag zijn, dat Polen aan zijn buren ten prooi zon werpen. Wat het handelsverdrag met Duitschland betreft, de Poolsche delegatie zal binnen eenige dagen vertrekken om de onderhan delingen voort te zetten. BULGARIJE. Tegen ds oommnnisttsclui moordcampagne. Vóór de bespreking der nieuwe wot tot besoherming van den Staat in de Kamer, heeft de premier Zankof een onderhoud geha-d met alle leiders der grondwettige oppositie. De leiders verklaarden, dat, met de hulp van allo democratische elementen de openbare meening in Bulgarije binnen- kort tot rust zal komen. De crimineele politie heeft nar een lang onderzoek den chef der Bulgaarsche Tsjeka en twee leden van het communistische par tijbestuur aangehouden. Zij bekenden alle doodvonnissen uit den laatsten tijd tegen politieke personen evenals den moord op Milef. Het onderzoek wordt voortgezet. Men meldt uit Belgrado, dat volgens een door het aldaar verschijnend blad „Po- litika" uit Sofia ontvangen bericht de Bul- gaarsche ministerraad in 12 provinciën den staat van beleg heeft afgekondigd, het geen geschiedde op voorstel van den mi nister van buitenlandsche zaken Itoessef en den minister van oorlog Walko. Boven dien worden speciale rechtbanken ingesteld die vonnis hebben te vellen in alle geval len van poging tot omverwerping van het thans in Bulcrarne h^ers^h^nilo TURKIJE. De opstand der Koerden. De Tunes meldt uit KonstantinopelDe opstandige Koerden hebben Kharpoet en Dïarbekir genomen (volgens andere berich ten zouden de Turken het weer heroverd hebben). Zij proclameerden een van de zonen van Abdoel Hamid tot koning van Koerdistan. De staat van beleg is gepro clameerd van Malatia tot de West-Eufraat. De Turksche vliegers bombardeeren de op standelingen, doch in afwachting van de aankomst van voldoende strijdkrachten, worden in de eerstvolgende dagen geen ern. stige botsingen verwacht Feissi Pasja, de chef van den gencralen staf en generaal Kiazim Pasja, de vroegere minister voor de verdediging, hebben een bijeenkomst van het kabinet bijgewoond. Gemeld wordt, dat het plan voor een mili taire campagne thans gereed is. Fethi Boy, de Turksche minister-president deelde mede, dat er een nieuwe wet zal wor» den ingediend, waarin het houden van rede voeringen of het publiceeren van mededee- lingen in de bladen, waarin de godsdienst wordt gebruikt om de gevoelens van de be volking in opschudding te brengen, als hoog verraad zal worden beschouwd. Hij wees evenwel het voorstel van de hand, om in Konstantinopel den staat, van beleg af te kondigen. Algemeen wordt verwacht dat, wanneer de troepen eenmaal in staat zullen zijn tot den aanval over te gaan, de opstandelingen spoedig gedwongen zullen zijn zich te onder werpen. Naar verluidt zijn de koerden 1520.000 man sterk. Fiansch-Doitsch handelsverdrag. BERLIJN, 27 Febr. (N. T. A. Draadloos). Daar Trendelenburg aan Raynaldi veis klaard heeft, dat de Duitsche regeering be reid is toe te stemmen in de door de Fran sche delegatie overhandigde voorstellen, mits ook de Fransche regeering daarin toe stemt, verwacht men vóór Zaterdag do on- derteekening van een voorloopig Fransch Duitsch handelsverdrag met een looptijd vap 9 maanden, dat echter ten alle tijde mét 2 maanden kan worden opgezegd. President Ebert. BERLIJN, 27 Febr. (Wolff, tien uw 's morgens). Het floor de doctoren uit gegeven bulletin omtrent den toestand van a en rjjkspresident Ebert luidt als volg't: De rijjkspresident heeft een goeden nacht gehad, zijn toestand heeft zich vorder verbeterd. Deensche arbeidsconilicien. KOPENHAGEN, 27 Febr. (N. T. D. Draad-' loos). Na het verwerpen der bemiddelings voorstellen door de zetters en drukkers heeft de bemiddelings-commissie gistermiddag de parlijen weer bijeengeroepen en als,gevolg van de nieuwe besprekingen is het sta- kingsbesluit lot Woensdagmiddag aan slaande opgeschort. Is men dan nog niet tot een vergelijk gekomen, dan zal de sta king na verloop van 24 uur ook voor hét dagblad-bedrijf ingaan. Lord Allenby treedt af. LONDEN, 27 Febr. (V.D.) De „Morning Post" verneemt, dat Lord Allenby ia afge treden als Hooge Commissaris van Egypte. Hoewel nog geen officieel© bevestiging van dit bericht kon worden verkregen, wordt niet aan getwijfeld, of het ontslag zal wor den ingediend. Een overval der Wahabieteh. JERUZALEM, 26 Febr. (V.D.) Ongeveer 10.000 Wahabieten hebben de grens van Transjordanië overschreden en hebben meer dan duizend inwoners van het grensgebied gedood en gewond. Nagenoeg de geheel# grensbevolking is naar het binnenland ge vlucht. Het verluidt dat de Wahabieten voorne mens zijn naar Ancoran, de hoofdstad van Transjordanië, op te rukken en Emir Ab dullah te verdrijven. De opstand der Koerden. KONSTANTINOPEL, 27 Febr. (Reuter). Vjjf lichtingen van het reservisten-leger zjju onder de wapens geroepen in de vilayets, welke aan Koerdistan grenzen. D* opslaih delingen geven strooibiljetten u t waan» wordt verklaard, dat de Islam zonder kali faat onmogelijk is. 1

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2