rotas m-ï AGENDA. Donderdag. „Jeruël" (Gioenesteeg 16): Bijbelbespre king. 8 uur. Kloketeeg 23: Zevende wetenschappelijke voordracht van prof. J. P. Verhaar, uit Warmond, over: Het probleem van het kwaad. 8 uur. Nutezaal: Vergadering Ver. tot Bevor dering der Bouwkunst. Spreker ir. B. J. F Thierens over „Bouw en inrichting der Ne<l. Hoogovens te Vel zen". 8 uur. Stadszaal: Propaganda-uitvoering „D.O.S." 8 uur. Schouwburg: Kunstavond Corry de Wekker roet leerlingen en daneensemble. 7 uur. 'Rijnsburg, Ned.-Herv. kerkOrgelbe speling. Halfacht. Vrijdag. NutszoalDep. Leiden Ned, Mij. voor Nijverheid en Handel. Lezing met lichtbeel den door mej. Veer de Vère, van Amster dam, over „Het bedrijfsleven van New- York". 8 uur. Rembraiidtstraat 23: ALg. verg. van aan- deelh Comm. Venn. Heinekens Bierhan- dcl. 2 uur Stadszaal (foyer)Propaganda-avond School- en Werkfcuinen (met lichtbeelden). Sprekers de heeren K. Dilling over ,,Het nut «n het belang van schooltuinen voor het kind" en ds. J. G. W. Goedhard over „De Moederdag." 8 uur. Stadszaal: Propaganda-uitvoering „D.O.S." 8 uur. Volkshuis: Openbare Vergadering afd. Lei den Vrgz.-Dem. Bond. Spr. prof. dr. D. tan Embden, van Amsterdam, over „Natio nale ontwapening een nationaal belang" 8 uur. Wijkgebouw „Staalwijk."Gezellige Zen dingsavond met lichtbeelden, zang, enz. 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 23 Febr. tot en met Zondag 1 Maart waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Visobmarkt 8, tel. 552. De apotheek' van „Hulp der Mensch- hejd" Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor 9poed-recepten. Alleen voor leden van dat Ion ós. RECLAME. *;B iC t "«-l v. OMMEREN la-tr i.Tineewy *9 IttOE* .TtU.'.JjjL. Ons aanbod een proefwasch voor halven prijs te behandelen -blijft nog sfeeds van kracM. 4;&.+ «taande religie van beslissende beteekenis? 0e v. .;ng zelve is in zekeren zin symbolisch foor den toestand van de religie op het aogenblik. Br ia een crisis in het religieus bewustzijn. Spr. gaat de momenten dier cri sis na aan de hand van Van Eeden's „De Broedervcete", in welk boek hij de crisis bet duidelijkst gedemonstreerd acht. Hij gaat na, tegen welke opvattingen Van Beden daar zijn scherpste critiek richt. Op het naïeve realisme in welenschappelijk, bet naïeve moralisme in ethisch opzicht, vooral op niet minder naïeve opvattingen Hl het religieus besef. Hierin is de Godheid de Volstrekt. Andere ten opzichte van de wereld; de wereld (eigenlijk ternauwernood denkbaar) zou als van God evenals Hij vol komen-goed moeten zijn; is er desondanks het kwade, dan is dit het kwade in absolu- ten zin, hetgeen, dat in den meest volstrek ten zin van het woord niet wezen moet. Spr. toont aan, dat dit alles vierkant ingaat tegen ons modern weten en voelen en hoe toch de bestaande religie van dit alles door drenkt is. fn zooverre is zij cultuurverhin- ierend. Godsdienstloosheid brengt, zooals later zal worden aangetoond, evenmin de oplossing. $pr. eindigde met enkele opmer kingen over de maatschappelijke zijde van het vraagstuk. In den morgen van Woensdag i Maart zal in de Pieterskerk, alhier, namens het Pilgrim Fathers Genootschap, een krans worden gelegd op het graf van John Robin son, die op dien datum driehonderd jaar ge leden aldaar werd begraven. Na afloop van de plechtigheid zal een bezoek worden ge bracht aan het Pesijnhofje. De centrale kicsvereeniging van den Vrijheidsbond voor den Rijkskieskring Lei den heeft in haar gisteren te Gouda gehou den vergaderingen besloten, het politiek ad vies van den partijraad ten aanzien van het indienen van gelijkluidende lijsten voor de kieskringen Leiden, Dordrecht, Middel burg en Tilburg te aanvaarden, en als de vier eerste eandidaten op de lijst te plaat sen; 1. mr. H. C. Dresselhuys, 2. mej. Joh. Westerman, 3. prof. dr, 'B. D. lierdmans, i. E M. Teenstra. Door overlijden van den lieer S. Vies, alsmede wegens verlrek van den heer S. Thors naar elders en bedanken van den heer D Beuth, wegens bereikten hoogen. leeftijd, moest een nieuw bestuur voor de Israël. Weezen-corporalie, welke Vereeniging ten ioel heelt het ondersteunen van behoeftige Isr. weduwen en weezen, worden gekozen. In de gehouden jaarvergadering waarin de aftredende voorzitter, de lieer S. Thors, hulde bracht aan de nagedachtenis van deii over leden retaris, werden als nieuwe be stuursleden gekozen de heeren dr. J. Roos, B. Loeb en B. Vies, resp. als voorzitter, se cretaris en penningmeester. RECLAME. Lijders aan aambeien kunnen niet beter doen dan Foster's Zalf aan te wenden, welke onmiddellijk verlichting schenkt. Inderdaad een probaat geneesmiddel Per doos f 1.75; per tube f 1.4150 MUZIEK. Sursum corda. Buth. Eij het hooren van César Francks Ruih moet men geen vergelijking maken met diens Béalitudes. Hiertegen legt Ruth het finaal af. Wat geen wonder is, als we bedenken, dat tussehen beide werken een tjjd van een kleine veertig jaar ligt. Maar het vergelijken zit ons zoo in 't bloed, dat we het toch niet kunnen laten. En een parallel te trekken tussehen Franck van even twintig jaar, die nauwelijks zijn studie tijd achter den rug heeft, en den Franck op de volle lioogte van zijn kunstenaarschap is toch ook weer zoo belangwekkend en verheldert ons inzicht in de ontwikkeling van een machtig talent dermate, dat we Sursum Corda en haar directeur dank zijn verschuldigd voor de uitvoering van een jeugdwerk, dat men zoowat nooit te hooren krijgt Van een groot man is nu eenmaat alles belangrijk: zeker de vraag, hoe zijn eerste werk in grooten stijl er wel mag nebben uitgezien. Wat in Ruth dadelijk opvalt is net sterke gevoel voor melodiek bij den jongen componist, nierbrj fennend tegen Meijerbeer, die in die dagen joist met zijn Italiaansohe, d.w.z. melodische, pe riode bezig was. Doch ook draagt het de sporen van den specifiek Franschen geest door een zekere beweeglijkheid in rythme (bijv. maaierskoor in H). Alles is nog uiterst eenvoudig; van contrapunctische bewerking geen spoor; modulatorisch nog geheel „zeit- genössisoh", slechts een heel enkele maal meenen we den modulator van later te her kennen; wel eens wat vermoeiend door einde- looze sequenzen (Afscheid Naomi I no. 3, het koor in I no. 7 „Elles s'ent vonVO en soms hinderlijk door slordige declamatie (het sterk geaccentueerde eerste woord van den regel „A Dieu seul l'hoimenr") in het maaierskoor „Qui sera Ie plus beau", met klemtoon op de eerste lettergreep van sera in Ruth's besluit I 8 enz.) Maar daar- neven krijgen wo toch een grooten indruk van een fijnen muzitcalen geest, die trouw en eerlijk, zonder mooidoenerij, zijn gevoe lens in muziek omzet. Even eenvoudig als de muziek is ook de instrumentatie, waarin men zeer duidelijk reeds den organist be speurt, die telkens een .register bijtrekt en laat verdwijnen. Vatten wij de indrukken van het werk in zijn geheel samen, dan is het beminneljjk-aantrekkeljjke wel zoo sterk om de te-kort-komingen, die wyj du baut de nctre grandeur aanstipten, te kunnen be dekken. En er zgn vele gedeelten te noe men, die toch eigenlijk aJ heel mooi zijn (zoo: het fameus klinkende maaierskoor, duet Boaz en Ruth in III met zjjn prachtige strijkersbegeleiding en veel meer nog). De uitvoering stond, hoe zou hst met Hubert C'uypers aan 't hoofd ook anders kunnen op zeer hoog peil. De koren klonken beschaafd, vol van toon, strak van rytlmie; mooi genuanceerd: kortom ingestudce^l door iemand, die de gave bezit meer uit een koor te kunnen halen dan er in zit. De keuze der solisten kan een geluk kige worden genoemd. Mevrouw Jeanne Rits zong de partij van Ruth. Een heldere gemakkelijk aanspreken de hooge sopraan van goeden klank, die de groote ruimte flink kon vullen. Haar voor dracht kon wat losser en ze overwinne de neiging om te hoog te into neer en. Mej. Gonny Vogt heeft zeer verdienstelijk Naomi uitgebeeld. Ze heeft van nature een aantrekkelijk stemgeluid, dat ze goed heeft lev re n gebruiken. De draagkracht is nog niet voldoende, gevolg van te weinig re- sonnans, een tekortkoming, waaraan ze haar aandacht nog zal moeten schenken. Mej. Matnilde Nieuwerkerk, alt, viel j onvoorbereid op 't allerlaatste oogen- blik in voor een kunstzuster, die onge steld is geworden, daarmede een doorslaand bewjj3 leverend van perfecte muzikaliteit. Zjj heeft haar kleine partij uitmuntend ge zongen. De tenorpartij was bij den n^er H-mneona in goede handen. Al is zijn stem nog niet golieel en al naar voren gebracht: een schoone belofte voor de toekomst ligt er toch af in. En, lest best, de bas: Jan Dekker, aan wien we nog zulke aangename herinneringen hebben bewaard van de Schipbreuk. Hij is de uitgestudeerde zanger. Zijn mooi geluid weet hij volkomeu dienstbaar te maken aan zijn imuiknle intenties. Dat was zang, die boven de noten uitging en muziek werd. Het Residentie-orkest, onder de vaste en van uit de zaal zoo aangenaam aandoende; leiding van den lieer Cuypers beeft prachtig begeleid. De behoorlijk bezette zaal was zeer vol daan en gaf daaraan in hartelijk appiaus uiting. De dames-solisten kregen fraaie bloe men en de directeur een raooien krans. Sursum Corda kan een schoonen en be- langwekkenden avond boeken in haar annalai. BUITENLAND. DE ALGEMEENE TOESTAND. Ongeduld in Engeland. Nog steeds duurt de periode van wachten voort. Er is geen enkel nieuw gezichtspunt, ook niet in de rede van Herriot, die men on der de telegrammen zal vinden. Dat men in Engeland ook ongeduldig wordt inzake het uitblijven van een regeling der schuldenkweslie, bewijst het volgende: De Britsche bond van industrieelen zal een memorie aan den Engelsche kanselier der schatkist zenden, waarin het hem nog eens onder het oog brengt, dat de Engel- j schen 7 stuivers in het pond aan inkomsten- I belasting betalen ter wille van de schuld van i Frankrijk, 61/3 stuivers voor die van Italië en 9V5 stuivers voor die van andere geal lieerden. Telt men daarbij de 8V* at. voor de schuld aan Amenka, dan ziet men dat de Engelsche belastingbetaler thans voor den dienst van al die schulden twee shillings ze ven en een hal ven stuiver in het pond moet opbrengen. DUITSCHLAND. Particulier vermogen gecon- fisceerd. Uit arbeiders kringen. Met president Ebert blijft het goed gaan. Op bevel van de overheid is gisteren be slag gelegd op het particulier bezit van dr. JBbefle, den gewezen rijksminister van posterijen, die onlangs in verband met' de jongste financieele schandalen in hechtenis werd genomen. Een bedrag, dat Hoefle bij vrienden voor het onderhoud van zijn ge zin had gedeponeerd, werd eveneens in be slag genomen. De communisten in het Roergebied wek ken in manifesten de mijnwerkers op, zich niet te storen aan de bindend verklaarde scheidsrechterlijke beslissing over de verlen ging van den werkdag ,doch met 1 Maart niet langer dan 7 uur per dag te werken. De mijnwerkersbonden waarschuwen hun leden, geen gevolg te geven aan dezen op roep, die aanleiding zou geven tot een con flict, waarbij de arbeiders niets te winnen hebben. De stemming onder het personeel van de groote werven te Hamburg heeft niet de vei* eischte meerderheid van drievierde opgele verd voor de verwerping van de scheids rechterlijke uitspraak. De directies hebben deze uitspraak aanvaard. ENGELAND. Ook prins Heiniich ziek vragen tot Chamberlain echtscheidingswetten uit de arbeiderswsreld. Ook prins Henry is door de influenza in lichte graad aangetast. In antwoord op eeai in het Lagerhuis ge stelde vraag, ontkende Austen Chamber lain, de minister van Buitenlandsche Zaken, dat er vertraging was in de publicatie van het definitieve rapport der intergeallieer- de militaire contrólecommissie inzake de ontwapening van Duitschland. Hij zeide, dat het rapport, dat zeer omvangrijk was, eerst den 18en Februari door de geallieer de militaire commissie te Versailles was ontvangen en dat het de taak vanf deze commissie was, het rapport te overwegen en het met haar eigen opmerkingen er over bij de gezantenconferentie m te die nen. De kwestie van de publicatie van hét rapport moest door de geallieerden worden uitgemaakt Chamberlain herhaalde zijn vroegere verklaringen, hierop neerkomend, dat hi$ van meening was, dat het het doel van de geallieerden was, van Duitschland de ver vulling te verkrijgen van de bepalingen van hot Vredesverdrag, waarop, krachtens de bewoordingen van het verdrag, de vermin dering van de period.® der bezetting van Keulen berustte. Chamberlain werd daarop de vraag ge steld, of Engeland wat de kwestie van Frankrijka veiligheid betreft, ook verzeke ringen had gegeven, die op eenigerlei wijze de vrijheid van handelen der Britsche re geering met betrekking tot de ontruiming van Keulen beperkten. Hij antwoordde, dat Engeland zulke verzekeringen niet had gegeven. Op een vraag of hij voornemens was, w den aanstaanden Volkenbondsraad op het protocol van Genève amendementen in te dienen, verklaarde Chamberlain, dat de regeering nog niet klaar was met de be handeling van het protocol cn dat het hem niet gewenscht voorkwam, daaromtrent een verklaring af te leggen. De minister van binnenlandsche zaken zal een wetsontwerp indienen tot wijziging van de bestaande wet betreffende de echtschei ding. Volgens dit ontwerp zal de vrouw echtscheiding kunnen verkrijgen, «ok indien de gepleegde mishandeling niet van dien aard is, dat zij zich genoodzaakt ziet haar huis te ontvluchten. Zoowel de man als de touw kunnen echtscheiding verlangen indien een van beiden de kinderen mis handelt. De bepalingen betreffende drank misbruik als reden tot echtscheiding zul len worden uitgebreid tot het misbruik van opium en andere narcotische middelen, indien dit niet geschiedt volgens medisch voorschrift. Het Hoogerhuislid Durpont Ridgley de la Vare zal een wetsontwerp indienen tot instelling van een proef-huwelijk voor den tijd van een jaar, na afloop van welke pe riode het huwelijk niet meer ontbindbaar Het bestuur van de mijnwerkeisfederatie j heeft besloten, een bijeenkomst te beleggen met vertegenwoordigers van den nationa- len bond van spoorwegpersoneel, den sto kershond, de vereeniging van machinisten en stokers en de transportarbeidersfedera- tie. Deze bijeenkomst, welke aan het natio nale mijnwerkerscongres zal voorafgaan, zal te Londen plaats hebben. Volgens het officieel® programma zal een gemeenschap pelijk optreden bij loonconfücten worden overwogen. Feitelijk betreft het hier een breed opgezet plan, uitgaande van de min- derheidsbeweging, hetwelk beoogt het sa mengaan van spoorwegpersoneel, transport arbeiders en mijnwerkers onder een ge meenschappelijke leiding weer tot stand te brengen. ZWEDEN. Na Branting's dood. Van alle zijden komen betuigingen van deelneming in bij het overlijden van Bran- ttng, den leider der soc.-democraten. Zon dag wordt hij begraven. DR ministerie voorspelt men Jfc&nt geen lang Ieren meer. ROEMENIE. Duca niet afgetreden. Het bericht van het aftreden van Duca ala minister van buitenlandsehe zaken wordt tegengesproken. BULGARIJE. Communisten gearresteerd. De politie blijft maar oommunistisclie organisaties ontdekken. Wederom zijn 70 communisten gearresteerd. GRIEKENLAND. De G-rieksche vloot. Webb, de Engelsche Admiraal, die be last was met het ontwerpen van de re organisatie van de Grieksche vloot, heeft in zijn eindrapport de regeering aanbevolen alleen lichte schepen, torpedobooten, duik- booten en zeevliegtuigen in de marine op te nemen, daar groote schepen voor Grie kenland doelloos zijn. Hij heeft zelfs den afbouw van de beide in Duitschland en Frankrijk bestelde oorlogsschepen afge raden. POLEN. Dantzig. Een bericht uit Genua zegt, dat de rechts kundige commissie van den Volkeiïbonds- raad zich heeft uitgesproken tegen eea recht van Polen om in Dantzig een spoor wegdirectie te vestigen. Tn Polen natuurlek misbaar. RUSLAND. Een verjaardag-parade. De zevende verjaardag van het Sovjet- leger is te Moskou gevierd met een mili taire parade, waarbij tevens Froense en Oensjlicht hun debuut maakten. Precies twaalf uur versoheen Froense met zijn staf en met de leden vap de reYolutaonnaire oorlogssovjet. Door alle militairen en leer lingen van do hoogere militaire academie*, werd Froense met luid gejuich begroet, maar van de menigte ging geenszins een geestdrift uit, die ook maar iets leek op het enthousiasme, waarmede vroeger Trotsky werd verwelkomd. Noch Rykof, noch Kalinin, noch Zinovjef waren ver schenen. TURKIJE. De opstand der Koerden. Fethy bey heeft in het parlement ver klaard, dat de'opstand der Koerden begon tengevolge van een poging der autoritei ten twee volgelingen van Sheik Said te ar resteeren in GhendjL Sheiks volgelingen boden weerstand en wondden verscheidene gendarmen. Fethi bey las Sheik Saids pro clamatie voor welke de vorming voorstelt van een Koerdenregeering, herstel van de Kalief8 positie en godsdienstige wetten als mede onderdrukking van de huidige regee ring, welke hij voor atheïstisch verklaart. De Koerden willen een der zonen van Abdulhamid tot koning van Koerdistan maken. «De premier deelde mede dat de staat van beleg is afgekondigd in een veer tiental villa jets. De Koerden hebben een succes te boeken door de inneming van Kbarpoet, VEREENIGDE STATEN. Senator Mc. Cormick f. Senator Medile Mc Oormick is dood ge vonden in zijn hotelkamer. De dood wordt toegeschreven aan een maagbloeding. BUITENLANDSCH GEMENGD. Zeven personen werden gedood en acht zwaar gewond door hef ontijdig ontploffen een-er groote dynaimetladïng in de steen groeven nabij het dorp Langley, 140 mijlen van San Antonio. Vele der slachtoffers wer den geheel in flarden gescheurd en werden tot op 200 yard weggeslingerd. Het met hout geladen Noorsche schip „Nordwand" van 7000 ton, op weg van Londen naar La Plata, is midden in den Atlantischen Oceaan verbrand. De beman ning, bestaande uit 37 koppen werd later in de reddingbooten aangetroffen. Zij werden opgepikt en naar Teneriffe overgebracht. TELEGRAMMEN. Rede van Hexriot PARIJS, 25 Febr. (Havas). Aan het de jeuner der Engelsch-Amerikaansche pers hield Hernat een rede waarin hij herinnerde aan de belofte door hem afgelegd aan het vorig dejeuner dat aan zijn aanvaarding van het premierschap voorafging, om geen en kele gelegenheid te verzuimen de vriend schapsbanden nauwer toe te halen tussehen de groote democrat!es, de Amerikaanse he, de Engelsche en de Fransche. Verder herin nerde Herriot aan zijn reis naar Londen, waar hij het document leekende dat zooveel bijdroeg tot bevordering van den vrede, en aan Geneve waar het protocol werd opge steld, dat eenmaal aan de wereld de zoozeer gewenschte rust zal hergeven. Herriot ver klaarde al het mogelijke te hebben gedaan om den vréde te bevorderen opdat aan Frankrijk en de geallieerden een herhaling der rampen van 1914 zouden worden be spaard. Herriot verklaarde verder, dat zoo lang hij aan het hoofd der regeering zou staan, men hem gereed zou vinden, de zaak van vrede en veiligheid te dienen, wat zeg gen wil, Frankrijk in zijn waar karakter te toonen, namelijk als een natie die zoo noodig tot het uiterste weet te gaan in held haftigheid en opoffering maar toch den vrede hartstochtelijk liefheeft. Nimmer, ver klaarde Herriot, zou hij ontkennen dat Frankrijk zijn verplichtingen moet nakomen Frankrijk wil in volle overeenstemming met de groote democraties werken aan de rege ling van alle politieke en materfeele vraag stukken, maar tegelijkertijd vraagt Herriot, dat men recht'vaardig zal zijn tegenover Frankrijk, dat met al zijn krachten werkt aan het herstel der geweldige verliezen, die het door den oorlog heeft geloden. Herriot verzocht dat men oog zou hebben voor de geweldige inspanningen die Frankrijk zich getroost om zijn financieelen toestand te herstellen, en hij wees er op dat aan het parlement binnenkort voor het eerst weder een sluitende, begrooting zou worden inge diend, die aen eindcijfer toont van vijf en dertig milliard. Men bedenke toch wel, dat Frankrijks herstel voorwaarde is voor alle andere te treffen regelingen. Frankrijk toonde zich edelmoedig toen men het te Londen verzocht Duitschland weer op de been te helpen; het droeg bij in de leening van achthonderd millioen voor Duitschland, en dat niettegenstaande zoovele streken van Frankrijk nog noodlijdend zijn, en de hui zen van vele zijner provincies nog ruïnen. Herriot besloot zijn rede aldus: de moeilijk ste taak is, misverstanden tussehen de vol keren te vermijden. Nauwkeurig cn vrij moedig moeten wij onze meening zeggen. Wat dit betreft, heb ik geen enkel gewetens-, bezwaar om uw hulp te verzoeken. De oor log is wel voorbij, maar de gevolgen ervan zijn nog maar al te duidelijk zichtbaar. De economische onderhandelingen met Frankrijk. BERLIJN, 26 Febr. (V. D.) De „Vossi3clie Zeitung" meld uit Parijs, dat de economi sche beslissingen over een Framsch-Duiisch handelsverdrag schijnbaar goede vorderin gen maken. Waarschijnlijk zullen de gede legeerden heden of morgen een voorloopig handelsverdrag voor den tijd van tien maanden onderteekenen. De Duitsche gedelegeerde von Trendelen burg zou aan het einde van de week naar Berlijn lerugkeeren. President Efaert. BERLIJN, 26 Febr. (Wolff). Volgens eei bulletin der behandelende geneesheeren ia zooals gewoonlijk na den derden dag der operatie, de buikvliesontsteking van presi dent Ebert verergerd, zoodat hij een onrus- tigen nacht heeft gehad. Vanochtend was de patiënt iets beter, doch zijn toestand is ernstig. Duitschland en sovjet-Rusland. BERLIJN, 26 Febr. (N. T. A. Draadloos)-, Een Commissie, belast met het voeren van. economische onderhandelingen en onder leiding staande van een departements-r hoofdambtenaar, is naar Moskou vertrokken De onderhandelingen zullen zoo mogelijk nog voor Paschen ten einde worden ge bracht. Het D uit ach-Roemeensclie conflict. BERLIJN, 26 Febr. (N. T. A. Draadloos). Volgens de bladen komen sedert het begin van het Duitsch-Roemeensch conflict ie Boedapest tal van Duitsche vluchtelingen uit Roemenië aan. De meesten zijn zonden middelen of identiteitspapieren, die hen aan de Roemeensche grens werden afgenomen. De Engelsche tuinbouw. LONDEN, 26 Febr. (Reuter). De „Daily News" meldt, dat de Britsche Kamer voor het Tuinbouwbedrijf zich met goed gevolg heeft gewend tot het ministerie van land bouw met verzoek om in gunstige overweg ging te nemen de mogelijkheid om ook niet eetbare tuinbouw-producten te betrekken in de voorziening tot bescherming der bedrfj* ven. De minister kon niet beloven dat op. geïmporteerde bloemen een belasting zou worden gelegd, maar de Britsche tuinbou-. wers zouden op het juiste oogenblik gelegen-i heid krijgen bescherming van het Britsche; bloembollenhedrijf te bepleiten. Groote arbeidsconflicten in Denemarken. KOPENHAGEN, 26 Febr. (V. D.). De Deen- sche Werkgeversvereeniging kwam gisteren bijeen om den ongeregelden toestand op de! arbeidsmarkt onder de oogen te zien. De werkgevers gaven hun voornemens te ken nen om een afgemeene en uitgebreide uit-, sluiting te proclameeren, waarover eerst nog verdere besprekingen zullen plaats vin-s den. Deze uitsluiting, die het gevolg zal zijn van de vele eischen en loonsverhooging door de arbeiders gesteld, alsmede van de sta»* kingen, die door de vakbonden op touw zijn gezet, zal voornamelijk de arbeiders treffen, die werkzaam zijn in de hout-, textiel-, schoenen- en kleedingïnduslrie, alsmede ongeschoolde werklieden. 60.000 tot 70,000 arbeiders zijn hij dit confHct betrokken. De drukkers en typografen hebben giste ren het bemiddelingsvoorstel verworpen ett tenzij nog overeenstemming wordt bereikt, zal de staking waarschijnlijk as. Zaterdag beginnen. Hierdoor zullen alle bladen fè Kopenhagen niet kunnen verschijnen. Trofzky. BERLIJN, 26 Febr. (N. T. A. Draadloos! Berichten uit Weenen melden, dat wanneer Trotzky's benoeming tot gezant te Tokio om gezondheidsredenen niet mogelijk zal zijn', hij wellicht na Rusland's erkenning door Amerika, gezant te Washington zal worden. Russische petroleum. BERLIJN, 26 Febr. (N.T.A. Draadl) Volgens een bericht uit Parijs on<ïerhan« delt de Fransche gezant te Moskou over, den invoer van Russische petroleum' fa? Frankrijk. Uit Turkije. KONSTANTINOPEL, 26 Febr. (Reuter), De Nationale Vergadering heeft met alge* meene stemmen het optreden de regeering goedgekeurd inzake de afkondiging van den staat van beleg en verklaarde bet toepassen van politieke gebruiken op religieuze zaken volkomen oirbaar. Uit Egypte. LONDEN, 26 Febr. (N. T. A. Draadloos)', Uit Cairo wordt gemeld, dat drie Zagloe- listen-candidaten voor de a.s. parlements verkiezing zijn gearresteerd, onder beschuit diging van verduistering van gelden, inge-4 zameld ten behoeve van de slachtoffers der jongste overstroomingen in Assoean. Russische troepen in China. SJANGHAI, 26 Febr. (Reuter). De sovjet-, gezant heeft bij het Chineesche departement van buiten!, zaken geprotesteerd tegen het

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2