No. 19928. DONDERDAG 2G FEBRUARI Anno 1925 Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws- van heden. LEI DSC H DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 80 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Eaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven ÏO Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindspiein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 en 18S5 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTi Voor Leiden per 8 maanden Z2.35, per week ,v,ij® M Z0.W, Buiten Leiden, waar agenten gevestigd rijn, per week ..iWt 0.18, Franco per post J 2.35 -H portokosten, Dtt nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken Vischwinkel, Vischmarkt 18, tel. 1225, is VRIJDAG ver krijgbaar: SCHELVISCH a f 0.18—f 0.20— 10.32—10.50, SCHOL a 10.15—10.18— 10.38, SCHAR a 10.18—10.20, GEH. KA BELJAUW a 10.30 per pond, IJBOKKING a 6 en HARING a 5 ct. per stuk. N. C. DE GIJSELAAR. Burgem. Leiden, 26 Febr. 1925. Vergadering van crediteuren van „De Hanze". Heden werd in de groote Stadsgehoorzaal oen vergadering gehouden van crediteuren Jran de Hanzebank in het bisdom Haarlem, welke vergadering was bijeengeroepen door iden Bond van R.-Kath. Vereenigingen van den Handeldrijvenden en Industrieelen Mid denstand in het bisdom Haarlem en gepre sideerd werd door mr. C. J. G. Struycken, uit Haarlem. De Voorzitter opende de vergadering met een uiteenzetting van de voorgeschiedenis der oprichting en het v«rd*re verloop van de Hanzebank in het bisdom Haarlem en kwam zoo tot den toestand waarin de Bank thans verkeert Hij deed daarbij uitkomen, dat het voor de crediteuren beter is, dat zij genoegen nemen met een minnelijke liquidatie, wat yoor de crediteuren voordeeliger is dan dat de Bank failliet wordt verklaard. Er hebben verschillende crediteurenvergaderingen plaats gehad, die bijna alle in het teeken van minnelijke schikking stonden en deze raadt sps, dan ook de crediteuren aan, at blijft het laatste woord natuurlijk aan de crediteuren zelf. De voorzitter stelde voor heden een com missie te benoemen uit de crediteuren, om tot een goed einde te geraken. Hierna gaf hij het woord aan den heer Peters, secretaris van den Raad van Com missarissen, die zich aansloot bij den voor zitter en mededeelde, dat commissarissen alles willen doen om de zaak in de goede richting te sturen en belangloos daartoe hun diensten verleenen. Hierna kreeg namens de directie de hoofd directeur, de heer Perquin, notaris te Haar lem, het woord, die aanving met een over zicht te geven van de omstandigheden, die aanleiding hebben gegeven tot de bestaande moeilijkheden,, om daarna een overzichtje geven van den stand der Hanzebank op dit oogenblik. De balans op 31 December 1.1. komt vrijwel overeen met die van de balans ten tijde, dat de surséance van betaling werd aangevraagd. Alleen de post reorganisatie kosten is eenigszins hooger gelo«.>pen en be draagt op dezen datum f 640.000. Hierna gaf spr. een becijfering van den algeheelen financieelen toestand. Hij re kende uit dat het voorloopig tekort op U/a millioen kan worden geschat, dat echter, zoo als hij nader uiteenzette tot f850 k f 900.000 teruggebracht zal kunnen worden. Bij eene minnelijke schikking zal aan crediteuren direct minstens 25 pet. kunnen worden uitgekeerd, welk bedrag mogelijk zaïl stijgen tot 40 pet. De directie wil gaarne de eventueel te benoemen Commissie bijstaan en hij ver- lüaart dat hij zijnerzijds dit geheel belang loosloos zal doen (applaus). Nog deelde hij mede dat er thans nog (een plan van liquidatie bestaat. De Com missie zal met de directie 'dit plan moeten ontwerpen en bespreken. Hij zeide ben slotte onder applaus dat de ïrn» i* in de Commissie gaarne niet Katholieke crediteuren zal opgenomen zien. .Want de directie schuwt geen openbaarheid evenmin als critiek (applaus). Hierna werd gelegenheid gegeven vragen ie stallen waarvan door velen der aanwezi gen gebruik gemaakt werd. De heer Yan Meverden uit Amsterdam deed eenige belangrijke vragen, waarop de ïoer Perquin onmiddellijk antwoordde, f oROfl0^°S'''e9 bedragen zoo als deze zeide I -U8.000, het bedrag der beteekende ces sies f 139.000; blanco credielen werden niet verleend. erder loopen er geen promissen. De heer Keesom uit Alkmaar stelde, na dat ook de heer Simons iels had gevraagd, van een interview van de „Msbdeaan de directie nog eenige vragen inzake de gestie van het bedrijf. II Inv hct antwo°rd van den heer Terquin hit! dat de aandeelhouders die het 1 l°"de^ kunnen betalen het meest wei- g achtig bleken, terwijl anderen, die daar- gezorgd^ G bl>€n' daarv'oor wel hebben De Seer Mol, uit Gouda, kreeg van den nfeT lTJen anlwoord, dat men thans °P ,de, Plannen van de te benoemen commissie tan vooruitloopen. Na eenige op merkingen van den heer mr. Van den Oever ni. wY ,?ag constateerde de heer Perquin dat het bedrag dat de curatoren zouden kun nen krijgen, stellig ook langs den weg van minnelijke schikking zal worden verkregen, terwijl op de laatste wijze er ongetwijfeld nog latere uitkeeringen zullen worden ge daan. En hij constateerde met genoegen dat de meeste procureurs, ook in de laatste rich ting willen medewerken. Deze zien het be lang eener minnelijke schikking boven een faillissement blijkbaar ook wel in. Na nog enkele opmerkingen uit de verga dering die daarop werden beantwoord, ging de voorzitter over tot punt drie der agenda: besprekingen omtrent minnelijke liquidatie en benoeming van een Centrale Commissie voor crediteuren, welk punt door den heer Perquin werd toegelicht. Er moeten volgens hem niet al te veel bekende crediteuren in worden benoemd. Hoe gaarne hij^zelf in die Commissie zou willen zitting nemen, hij acht het toch beter dat hij er niet in wordt benoemd. Van mr. Form ij ne uit Leiden was een schrijven ingekomen, waarin hij den wensch uitsprak, dat er in de Commissie niet te veel personen zullen worden benoemd, die de zaak zouden willen verdoezelen. Er ging nu een stem uit de vergadering op, opmerkende dat men vóór men overging tot de benoeming van een Commissie jle vraag moest behandelen: liquidatie of niet? waarmede men het aan de bestuurstafel vol komen eens was. Hierop vroegen een aantal personen meest advocaten namen9 crediteuren sprekende, het woord. Mr. Francken, uit den Haag, was ook langzamerhand tot de conclusie geko men, dat een minnelijke schikking te ver kiezen is boven een faillissement. Maar dan moet deze schikking aan eenige voorwaar den voldoen, welke door hem nader worden naar voren gebracht. Ook mr. Sjollema uit Rotterdam sprak in denzelfden geest. Hij wilde o.m. nader de rechten en plichten der Commissie vaststel len. De heer Perquin deelde namens directie en bestuur mede dat zij gaarne met alles wat de Commissie van crediteuren adviseert en besluit, rekening houden. Alle volmachten aan crediteuren zouden in handen moeten worden gesteld der centrale commissie. Iedere handeling moet in het belang der crediteuren zijn en daarom moet steeds het .contact met de vertrouwensmannen der cre diteuren blijven bestaan. Ook omtrent de kosten der liquidatie moet de centrale com missie medezeggenschap hebben. Allen, commissie, hoofdbestuur, directie, en Raad van toezicht, moeten dienaar willen zijn van de crediteuren (applaus). Mr. dr. Witteman, Amsterdam, sprekende namens tien Amsterdamsche crediteuren, brengt hulde voor de wijze waarop deze zaak is voorbereid en meent toch dat wij hier de rechtbank wel kunnen missen, zoodat ook hij voor een liquidatie is. Hij oefende daar na eenige critiek uit op de voorgestelde sa menstelling van de liquidatie-commissie. Hij wilde, dat de benoemde commissie onmid dellijk aan het werk gaat en een zoo volle dig mogelijk rapport uitbrengt. De liquidatie mag niet te lang duren. Het dagelijksch bestuur der Commissie moet volgens spr. bestaan uit een bank-ex pert, een accountant en een jurist. Voorts meent hij in tegenstelling met den heer Per quin dat de leden die het werk doen, wel bezoldigd moeten worden (Spr.s. betoog werd zeer toegejuicht). Hierna werd gepauzeerd. Men zie verder onder Laatste Berichten. Wat is Christus voor ons? In het klein-auditorium der Academie sprak mej. Bidgram, secretaresse van de Wereldfederatie van Christen-Studenten, voor de Ned. Chr. Sludenten-Vereeniging te Leiden over: „Was ist Christ für uns?" Niet naar de waarde van een geloof vra gen wij, maar naar de waarde van een ge loof in Christus. Twee realiteiten stellen wij voor ons; de ééne: onze religieuze behoefte, de andere: Christus. Deze religieuze behoefte is: een verlangen naar God, een verlangen zich met Hem te vereenigen. Niet altijd wordt het verlangen naar God op dezelfde wijze gevoeld. De rea liteit verandert. Op alle gebieden van ons leven drukt dit verlangen zich uit Het kan zich uitdrukken in een streven naar vol maaktheid en ons ethische leven zal er zich mee vermengen. Wij kunnen God beschou wen als schepper en beheerscher van de wereld; wij kunnen verlangen de eenheid in het vele te zien; te verlangen om te ver staan waaróm iets is, en wij hebben het zóó overgebracht op het gebied van het ver-s stand, het intellect. Wij kunnen het ook op nemen in ons gevoelsleven: wij verlangen naar geluk, wij lijden onder het verganke- lijk-zijn van alles, wij hebben behoefte aan liefde. Naarmate een ieder van ons meer geneigd is het ethische leven, het gevoels leven of het intellect hierin op te nemen, zal hij dat bepaalde deel strenger naar voren doen komen. Bij een ieder is iets van elk dezer drie elementen aanwezig; het ééne te hebben zonder het andere is niet mogelijk, bijv. God is Liefde, maar om te kunnen lief hebben moet men voorstellingen hebben aangaande het liefhebben. Een ontwikkeld religieus bewustzijn heeft deze drie elemen ten opgenomen. Wij hebben deze behoefte en voelen diep de kloof tusschen wat wij wenschen en wat wij bezitten. Kan deze kloof overbrugd worden De andere realiteit is Christus. De indruk, welken Ilij maakt, is: een mensch, de mensch. het type van den mensch in zijn volmaaktheid; Zijn leven geeft het idee. dat het leven op deze aarde waard is om geleefd te worden. Vele tot sleur geworden gezegden zijn gebezigd om dat uit te drukken; maar voor zich zelf zal een ieder tot den indruk komen, dat Christus is de terugkaatsing van de heerlijkheid van God. De kern van het Christendom is realiteit; de liefde Gods is niet iets. waarnaar wij slechts verlangen, maar wat is. Christus kan ons leiden tot het zuiver-menschclijke. Hij kan ons redden van al onze kleine opvattingen, welke wij over dit leven hebben. Hij toont, dat hel zich loont te dulden en te lijden. Deze twee realiteiten: onze religieuze be hoefte en Christus dekken zich geheel, ver vullen elkaar volkomen. Het Christendom is geen systeem, maar is tot ons gekomen in ons persoonlijk leven. Het persoonlijke element, dat vroeger weinig in aanmerking kwam, is door den modernen mensch meer naar voren gebracht. Christus geeft 0119 ieder de reddende hand, die ons brengt tot den Vader. Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde. De tweede bijeenkomst in dit jaar van de afdeeling Leiden en Omstreken van bo ven genoemde Maatschappij was slechts matig bezocht; door ongesteldheid was een groot aantal leden verhinderd de vergadering bij te wonen. Bij de opening door den voorzitter, den heer E. Th. Witte, werd de heer J. Mater hartelijk gecomplimenteerd met de Konink lijke onderscheiding door H. M. de Konin gin persoonlijk geschonken bij de herden king van het 350-jarig bestaan der Leidsche Universiteit. Spreker wekte de leden-pa troons op tot het bijwonen van de a.s. Maandag te houden vergadering voor de groep Bloemisterij, waar belangrijke vraag stukken zullen worden behandeld; deed ver volgens meded-ecling, dat de heer K. Dilling, de ziel van de Vereeniging voor School- eri Werktuinen, a.9. Vrijdagavond in den foyer der Stadszaal een lezing met lichtbeelden zal houden, waarin breedvoerig de werk wijze voor de kinderen met het daaraan verbonden nut, zal worden uiteengezet, en spoorde de leden aan tot bijwonen van de Win terbijeenkomst dor Maatschappij, te Amersfoort. Na voorlezing der notulen, die onveran derd werden goedgekeurd, bleek ondeT de ingekomen stukken een schrijven te zijn van de afdeeling Hilversum en Omstreken, het Leerlingwezen behelzende. Daar ter plaatse wordt reeds eenige jaren met succes het examen afgelegd voor 2de en 1ste knecht welk examen door den voorzitter krachtig werd ondersteund. Gebleken was, dat de go- examineerden er werkelijk voordeel mede behaald hadden. Een circulaire van de Maatschappij, om rentelooze aandeelen te nemen in het film fonds,gaf mede aanleiding tot eenige ge- dachtenwisseling. De Maatschappij wenscht van alle belangrijke gebeurtenissen op tuin bouwgebied een film te doen vervaardigen, deze aan het publiek ten toon te stellen, om dan bij eventueele bate de aandeelen successievelijk uit te loten, zoodat ten slotte de film geheel het eigendom der Maatschap pij wordt. Dit is te beschouwen als een zeer pakkende reclame voor den tuinbouw. Na het balloteeren van een tweetal nieuwe leden voor Klasse B., bracht de secretaris, de heer A. N. Ballego, een zeer uitvoerig jaarverslag over 1924 uit, waar voor hij den dank der geheele vergadering oogstte. Uit dit verslag bleek, dat de afdee ling toegenomen is met 8 leden Klasse B., 11 leden Klasse A. en 3 adspirant-leden. zoodat zij thans bestaat uit ruim 170 leden. Het financieele gedeelte is niet zoo aan moedigend, en hoewel de afdeeling over een niet onbelangrijk kapitaalfonds en tentoon- stellings fonds beschikt, is een zuinig beheer der financien toch een eerste vereischte. Uit het verslag bleek, dat de afdeeling het afgeloopen jaar niet stil heeft gezeten. Wij doen slechts een greep uit het vele werk en vermelden dan de oprichting van een binderij-cursus, het in-stand-houden van een cursus in Bloemisterij, n.l. de Rijks-Tuin- bouw-Wintercursus, een gehouden lezing van den heer A. Sipkes over de flora van Zuid-Frankrijk, de medewerking aan de oprichting van de Ver. voor School- en Werktuinen, de groote Dahlia-tentoonstel ling, de medewerking met de 8-October- Vereeniging tijdens de gehouden feesten, Na een opwekking van den voorzitter aan de leden om 1925 even belangrijk te doen worden als het voorgaande jaar, bracht deze den welverdienden dank aan en secretaris voor diens uitmuntende administratie. Thans deed de voorziter de mededeeling, dat de commissie voor het organiseeren van een „Moederdag" aan het werk was geto gen, en dat ieder voor zichzelf op zich had genomen, eenige officieele personen of lei ders van vereenigingen of clubjes te bezoe ken om deze kwestie te bespreken en tot een gunstig resultaat te komen. Als een goed teeken kan reeds worden meegedeeld, dat het Gemeentebestuur zijn medewerking heeft toegezegd. Door ziekte van den heer J. G. Ballego werd de vraag of de „trekkerij van heesters, bol- en knolgewassen" dit jaar voorspoedig was te noemen, bevestigen ingeleid door den her A. N. Ballego. Geconcludeerd werd, dat vooral de bol- en knolgewassen in het af geloopen vochtige najaar gelegenheid had den zich voor den winter goed vast te zot ten, hetgeen vooral voor de vervroeging van1 zee veel belang is. Cagalca, Prumus, Serin gen en dergelijke waren als resultaat van den zachten winter aanmerkelgk vroeger ën gemakkelijker te forceeren. Na de pauze werd allereerst een spoed- eischcnde vraag omtrent de behandeling van vruehlboomen met carbolineum behandeld. De heer A. Galjaard deelde mede, dat deze nu nog met 7Vs 8 pel. oplossing kunnen worden bespolen. Door afwezigheid van den heer C. Vianen werd de vraag of het waar is, dat dahlia knollen om stek van te snijden geen mest stoffen gebruiken, op zaakkundige wijze door den heer A. Galjaard ingeleid. Na een over en weerbespreking was de conclusie, dat het wel degelijk wenschelijk is wat mest toe le dienen. Wel is waar bezit de dahlia knol voor de eerste stckvorming voldoende rcservevoedsel, doch bij voortdurend slek- snijden zal de knol uitputten, hetgeen door toediening van meststoffen te ondervan gen is. De vraag of een royement van wanbe talers door het II. B. wordt overgenomen en of zulke personen dan uitgesloten zijn bij het volgen van Tuinbouwcursussen, werd door den heer E. Th. Witte in twee gedeel ten beantwoord; te weten, dat het Hoofdbe stuur een geroyeerd afdeelingslid ook niet meer erkend en als lid van de Maatschappij en ten tweede, dat bij royement dergelijke personen zeer zeker een Tuinbouwcursus kunnen volgen, daar deze geheel vrij staal van de Maatschappij, en men daar geen lid van behoeft le zijn om tuinbouwonderwijs te kunnen genieten. Bij de rondvraag gaf de heer J. Mater het bestuur in overweging dit jaar een ex cursie te organiseeren naar Bodegraven ter bezichtiging van den zaadhandel van de firma D. Turkenbifrg en Zonen; of naar de omgeving van Veur-Leidschendam. ter be zichtiging van de zich daar steeds uitbrei dende culturen. De heer D. de Jongh demonstreerde een paar takken van Coloneaster Simonsii en C. Franchetii, waarvan op de vorige verga dering beweerd werd, dat er weinig verschil tusschen beide bestaat; hier bleek echter, dat van de eerste de takken rechtop staan, terwijl dit bij de laatste meer horizontaal is. Na een woord van dank door den voor zitter aan de verschillende sprekers, be hoorde ook deze gezellige vergadering weer tot de verledene. Muziekuitvoering van „Polyhymnia". Het Chr. Muziekgezelschap ..Polyhymnia" gaf gisteravond, in samenwerking met de Chr. Zangschool, onder leiding van den heer J. C. B. Hüncr, en de Chr. Reciteer- club „U. V. K.", een uitvoering in „De Graanbeurs", waarvoor buitengewone be langstelling was. De zaal was geheel vol. Onder de aanwezigen waren een aantal ver tegenwoordigers van zuslervereenigingen. Vóór het podium was het mooie, frissche vaandel van „Polyhymnia" geplaatst. Nadat gemeenschappelijk Psalm 150 was gezongen, ging de directeur van de Chr. Zangschool, de heer IIüner, voor in gebed en leidde „Polyhymnia" met een kort woord bij de aanwezigen in, waarna de voorzitter, de heer Jac. Geen jaar, zelf den feestavond opende met een kort wel komstwoord, in het bijzonder tot bestuurs leden van zusterverenigingen, zooals ,,B. O S.", „U. V. K." en andere. Hij dankte den directeur van de Chr. Zangschool en de Reciteerclub „U. V. K." voor de welwil lende medewerking, welke zij dezen avond wilden verleenen. Hij herinnerde er levens aan, dal de leden der Vereeniging zich een uniform hadden aangeschaft. Deze trok zeer de aandacht en zag er inderdaad keurig en smaakvol uit. Eindelijk beval de Voorz. den bloempjes verkoop aan, waarvan de opbrengst strek ken zou tot versterking van het fonds voor herstelling en aanschaffing van instrumen ten en dankte den heer Backer, die het be stuur bij het gereedmaken der zaal zoo wel willend en belangloos had bijgestaan. Hierna ving de muziek, die onder de wak kere leiding van den bekwamen dirigent, den heer M. Couprie, zeer is vooruitgegaan, aan, met een marsch van Belleflame, waarmede hel korps een waardig entrée maakte. Hel publiek wist het te waardeeren met een hartelijk applaus. Vlot werden daarna nog eenige nummers gespeeld, die eveneens in den smaak vielen. De muzikanten vertrou wen hun dirigent- en deze weet uit zijn mannetjes te halen wat er inzit. „Polyhym nia" gaat een goede toekomst tegemoet. Hierna kreeg de heer Hüner een beurt met zijn talrijk kinderkoor, dat het toonee! vrijwel geheel in beslag nam. Het i9 be wonderenswaardig hoe deze knapen en meisjes, van kleuters van even zes jaar tot meisjes en jongens van zestien en ouder, een mooi geheel vormen. De leider zal daar aan veel werk hebben gehad. Achtereenvol gens werden gezongen „Bede" van Zweers, „Lente" van Fr. Art en ten slotte, nadat een der oudste leerlingen allerliefst een paar solo's had ten gehoore gebracht, de niet gemakkelijke compositie van Louis v. d. Laaken „Vogelen-Fee", De zang weid op verdienstelijke wijze op de piano begelid. De heer Hüner heeft met zijn kinderkoor veel bijgedragen tot het welslagen van den avond. Zijn Kinderzangschool mag er wezen. BINNENLAND. De Eezste Kamer heelt een begin gemaakt met de behandeling der Staatsbegrooting. Ingesteld is een commissie om te onder* zoeken hoe het recht op de binnenvaart op* nieuw behoort te worden geregeld. Besloten is tot oprichting van den Onder* nemersraad voor Suriname. De buitengewone vergadering der Vrijs»* Hervormden heeft met één stem meerder» heid verworpen de „scherpe resolntie" va» het Hoofdbestuur inzake georganiseerd op* treden tegenover de orthodoxie. Arbeidstijd in het lithografisch bedrijf. Brand aan boord van het stoomschfg; „Teesdale"; één doode. Vergadering van crediteuren vnn (UI Hanzebank. De Bataviasche Banken zijn voor onge» veer een millioen gulden benadeeld. BUITENLAND. Een rede van Herriot. De opstand der Koerden tegen Turkije. De Voorzitter bracht namens de Vereent. gins onder overhandiging van een bloem, stuk don directeur hulde. Hierna werd gepauzeerd, waarna de mu ziek het tweede gedeelte van den avond opende met een drietal goedgekozen num. mCTS, waarmede het korps den goeden in. druk, vóór de pauze gewekt, nog versterkte, Aan den directeur werd voor zijn uitne< mende leiding een fraai portret in lijst aan, geboden en aan den heer Lek, een der leden van het korps, die zioh ten opzichte van de aanschafling van de uniformen bijzonder verdienstelijk had gemaakt, een luxe kistje sigaren. Het spreekt vanzelf, dat telkens bij de aanbieding der souvenirs het publiek in d< zaqj zich ook gelden liet. De avond werd besloten met twee kome- dieslukjes, getiteld: „Liefde zoekt list" en „Op- leven en dood", die ook bijzonder naai genoegen waren en een vroolijke stemmini in de zaal brachten. Na afloop werd gemeenschappelijk gezon gen Psalm 8i 3, waarna de heer Hüneg met dankzegging sloot. Het was twaalf uur, toen men de zaaJt verliet. Het weer was buiten ruw, maar di herinnering aan hel meegemaakte in de zaal was aangenaam. Concert in het Wijkgebouw „Geloof, Hoop, Lieide". In dit Wijkgebouw had gisteravond wee» een ontspanningsavond plaats. Het was heit vierde concert dezen winter, dat met groote ingenomenheid werd ontvangen. Het zaaltje was weer goed bezet. Voor de uitvoerenden, die van Voorburg en Den Haag kwamen, was het een groote voldoening te bemerken, dat de moeite, die zij zich gaven, werd op prijs gesteld. Bij de liederen, welke mej. D. Dumon4 ten gehoore bracht, vooral na de pauze> oogstte zij grooten bijval, die zich uitte in een daverend applaus. Het vioolspel van haar zuster, ook een mej. D., uit Voorburg, was subliem. Zij beheerschle haar inslru. ment en wist ziel te leggen in de wijze, waarop zij de muziek vertolkte. Aan mevr. Olivier en den heer Godefroy, die als quatremains dansen van Brahms en Moskowski gaven, was het gehoor zeee dankbaar. Vlot werden de stukken gespeeld!. Er waren er bij, die men dezen winter reeds eenbandig had hooren spelen. Het i> een genot muziek te herkennen en op nieuw er van le genieten. Mol een woord van hartelijken dank aan de dames en aan den heer G. besloot dn Voorzitter dezen ontspanningsavond. De toestand van nu-, dr. J. Schokking gaat langzaam vooruit, maar de patiënt! moet nog steeds het bed houden. Dr. G. H. van Sonden, te 's-Graven- hage, gaf Dinsdag j.l. zijn eersten cursus, avond van de Rel.-Soc. Vereeniging over het onderwerp: Heeft de religie nog waarde in den strijd voor de komende cultuur? Al lereerst besprak hij de kwestie, of van d« komende cultuur mag gewaagd worden. Niet, als overeenkomstig Spenglers opvat ting er enkele meerdere culturen zijn zon der innerlijken samenhang. Spr. acht dit echter jui9t het zwakke punt in Spenglers uieenzettingen. Dat verschillende culturen, scherp te onderscheiden zijn en hoe verdef men in het verleden teruggaat, des te ge. ringer de samenhang wordt, is Spengler toet te geven. Het gebrek aan samenhang zotl echter ook terug kunnen gaan tot een jeugd- toestand der mensaheid en dan heeft het zin ons leven met het oog op komende cul« tuur te leven. Is in dit opzicht nu de b«e

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1