R.H.W. Fruit-Soda BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. GENEESKUNDIGE BRIEVEN. Hebt gij kinderen let cenilict tnsschen de Rendering en den Nemtaraten Portbond. Op 23 dezer is de vakgroep P. T. T. van den Gefltraton Neder la ndschen Ambtenaars-, kond in epoedcongresr bijeengekomen ter be handeling van de vraag, of de vertegenwoor digers der moderne organisatie aan de be raadslagingen in de postale commiBsie Van overleg zouden blijven deelnemen, nu de Regeering het contact met den Neutralen Bond heeft verbroken en dientengevolge deze Bond niet meer aan het overleg kan deelnemen. Het congres overwoog allereerst welke middelen Ier beschikking zouden staan om de Regcering tot wijziging in haar houding lo dwingen, zoo de C. N. A. B. zich solidair met den G.B.P.T.T. verklaarde. liet congres besprak verschillende midde len, welke zouden kunnen worden toege past, doch moest wel tot de conclusie ko men, dat slechts het felste middel, de sta» king, de Regeering eventueel van haar starre standpunt zou kunnen afbrengen. Echter, zoo werd geconstateerd, had de Neutrale Bond zich er nimmer officieel voor uitgesproken, dat hij dit strijdmiddel aan vaardde, en evenmin had hij voor een sterke weerslandskas gezorgd, zoodat deze Bond heeft moeten erkennen, onmachtig te zijn om zijn leden in geval van strijd ook maar zelfs één week een redelijke uitkeering le .Verstrekken of evenlueele slachtoffers le jleunen. Bovendien is de Neutrale Bond aangeslo ten bij een vakverbond (A.N.Y.), dat zich meermalen beslist tegen staking van over heidspersoneel heeft uitgelaten. Bij een ern stig conflict zou de Neutrale Bond derhalve niet eens op den financieelen cn moreelen steun van eigen vakverbond kunnen rekenen. Waar tegenover de Regeering dus niet iang9 den weg van fel verzet dwingend kan .worden opgetreden, daar overwoog het vak- 'grocpscongres verder, dat een zoogenaamde Solidariteitsverklaring met den C.B.P.T.T. met zich zou brengen, dat de C. N. A. P. zich uit het overleg zou moeten terugtrek ken, wat nog heel iels anders is dan er uit gestooten te worden. Dit vrijwillig heengaan zou ook beteeke- nen, dat de C. N. A. B. dan niet meer in fcfcaat zou zijn, de belangen van zijn leden te behartigen, hetgeen op dit tijdstip zooveel beteekenis heeft, nu deze belangen ernstig dreigen le worden geschaad bij de uitvoering Van de voorstellen uit het rappovt-NoHing. Maar ook plaatselijk zou de werkzaam heid der organisatie als gevolg van een eigen vrijwillige daad geheel verlamd Worden. Dit alles overwegende, besloot het con gres, hoewel de houding der Regeering te- tfenover den G. B. P. T. T. ten sterkste af keurende, met algemeene stemmen, aan het overleg in de postale commissie te blijven ue el nemen. Het bestuur van den Genlralen Bond van Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel deelt, fa verband met het bericht over het aftreden Tan den heer C. H. Westrik als redacteur van het orgaan van dien Bond, waarbij ver band werd gelegd tusschen dit aftreden en liet conflict met de Regecring, mede, dat het bedanken van den heer Westrik plaats had op 28 Januari. Het verbreken van het con tact door de Regeering geschiedde op Febr. Vereeniging van Vrijzinnige Hervormden In Nederland. Gisteren is te Utrecht een buitengewone algemeene vergadering gehouden van de .Vereeniging voor Vrijzinnige Hervormden in Nederland. Hoofdpunt van de agenda was de beken de resolutie van het hoofdbestuur, waarin 'dit een krachtig beroep doet op alle vrij zinnige Hervormden, om de Ned.-Horv. Kerk te behouden als volkskerk en als bol werk tegen liet Roomsch-Katholicisme. Het dringt aan, dat men blijft in de Kerk, daar het gevolg anders zou zijn, machtsvevmeer- tleringcn van die elementen, welke het be sef van verdraagzaamheid missen Het is dus de plicht van alle vrijzinnig-godsdienstige, in de Hervormde Kerk, aan deze Kerk trouw te blijven, en waar die band verbro ken was, dezen te herstellen. Slechts zóó kan in de Herv. Kerk de geest heersclien, die noodig is voor de ontwikkeling en den bloei van het godsdienstig leven onder ons Protestnntsehe volk. Het hoofdbestuur spoort dus aanten eerste, tot versterking van de organisatie der vrijzinnige Hervormden.. Alle groepen van vrijzinnige Hervormden, hoe verschil lend ook van politieke of religieuze scha keeringen, moeten zich aaneensluiten en el kanders rechten waarborgen. De strijd is een machtstrijd, dc eindoverwinning wordt door ellcc plaatselijke versterking der orga nisatie nader gebracht. Dringend noodzakelijk is daarom solida- ritoitsbesef. De Vereeniging moet financieel sterk staan en de gift-en of vaste bijdragen moeten rijkelijk vloeien voor do kas der Vereeniging cn voor de kas der propagan- cla-eommissie. Het hoofdbestuur meent ten tweede, dat naar de volgende gedragslijn moet worden gehandeld. In gemeenten, waar thans de orthodoxie hefc heft in handen heeft, verricht do af koeling, zoo mogelijk met eigen voorganger, allen kerkdijken arbeid en komt bij voort during op voor de rechten barer leden. In gemeenten, waar de vrijzinnigen de meer derheid hebben, behooren zij bij het vast stellen van hun houding te letten op het algemeen belang der vrijzinnige Hervorm den, in overleg met de provinciale besturen «n het hoofdbestuur on lo. te voorzien in de behoeften der vrijzinnig-godsdienstigen van .verschillende politieke en religieuze scha- keenngen; 2o. aan orthodoxe minderheden Ween in zooverre rechten te verleenen, voor sooverre deze als landelijk georganiseerde groep zich bereid verklaren met de vrijzin nigen t© streven naar een reclïtserkenning 'dor minderheden langs reglementairen weg, 'overeenkomstig het beginsel cn karakter der NV'd Hcv\Kerk Wordt deze g !.i.; Min gevolgd, dan zal bare uitwerking zijn tot zegen en bloei, zoo- Wel vm de Ned.-Horv. Kerk als van het godsdienstig leven in ons land. Hierover is zee? druk gediscussieerd, doch nog geen beslissing genomen. De zomertijd. Het Amsterdamsch Comité van de af dee lingen van bij de Centrale van vereenigin- gen van personeel in 's Rijks dienst aange sloten vereenjgingen, omvattende 2000 amb tenaren, heeft Maandag aan de Tweede Ka. mer een telegram gezonden met het ver zoek, het ontwerp van wet tot afschaffing van den zomertijd te verwerpen. Onder de adressen, bij de Kamer inge komen betreffende dit wetsontwerp zijn er nog o.m. van het hoofdbestuur van de Ned. Mij. van Nijverheid en Handel, het bestuur der Rotterdam6che Zwemvereeniging ,,De Maas," hefc dagélïjksch bestuur van het Kon. Ned. Gymnasfciekverbond, het dage- lijksch bestuur der afd. Amsterdam van de Vereeniging tot Bevordering der Bijenteelt, Ds. H. W. Creutzbcrg, predikant van de Duinoordkerk te Scheveningen, herdenkt vandaag zijn 25-jaFige ambtsvervulling. De jubilaris werd in 1000 te Vclsen bevestigd voor den diensb te IJmuiden en van 1912 tot 1920 was hij aan de Ned-Herv. gem. aldaar verbonden. In September 1920 werd hij eme ritus in verband met zijn aangenomen be roep als predikant bij de Duinoordkerk, waar hij 20 Dec. 1920 werd bevestigd. Hij beeft zich aan huldiging onttrokken. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot rid der in de orde van den Nederlandsehen LeeuwD. G. van Bcuningen, directeur der naamlooze vennootschap Nederlandsche Transport-Maatschappij, te Rotterdam; of ficier in de orde van Oranje-NassauL. J. Hulstkamp, directeur der naamlooze ven nootschap Nederlandsche Sfcoombootreede- rij, te Rotterdam; ridder in de orde van Oranje-Nassau: L. Binnendijk, directeur der naamlooze vennootschap Nieuwe Rijn vaart Maatschappij, te Amsterdam; L. AM van Glinsteren Jr., directeur der naamlooze vennootschap Rijnvaart-Maatschappij Dam. co, te Rotterdam; D .H. de Haan, directeur der naam], vennootsch. Reederij v/h. J. H. Koenigsfeld, te Rotterdam. Naar ,,De Morgen" verneemt, heeft het Tweede Kamerlid de heer W. J. F. Juten, burgemeester van Wouw, thans aan het be stuur van den Rijkslrieskring Tilburg mede gedeeld, dat hij officieel ontslag heeft geno men als lid van de Tweede Kamer. Tevens heeft hij aan alle kiesvereenigingen in den provincialen kring Bergen-op-Zoom een schrijven gezonden, waarin hij dank brengt voor het genoten vertrouwen en hoopt, dat de kiesvereenigingen op denzelfden weg zul len voortgaan, n.l. voor West-Brabant een man uit de streek kiezen. De heer Juten zal in de Tweede Kamer worden opgevolgd door dr. G. M. Kusters De Prov. Staten van Noord-Holland namen de motie-Spier aan tot aanhouding van de voordracht van Ged. Staten, totdat over het wetsontwerp ter zake van aankoop van grond voor de vestigiüg van de pro vinciale griffie te Haarlem zal zijn beslist. Gistermiddag is te Utrecht een bijeen komst gehouden van de besturen van de Ned. Vereeniging cn den Neutralen Bond van Spoorwegpersoneel ter bespreking van de op het congres van laatstgenoemden Bond aangenomen fusievoorwaarden. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging gaf in 14 punten aan op welke wijze men in groote lijnen kon te gemoet komen aan de wenschen van het congres van den Neutralen Bond, waaronder het referendum. De meerderheid van het bestuur van den Neutralen Bond bleek niet bereid te zijn aan de punten, door het hoofbestuur van de Nederlandsche Vereeniging geformuleerd, te gemoet te komen, waarna namens het hoofd bestuur van de Ned. Vereeniging werd ge zegd, dat men het thans moede was deze besprekingen te doen rekken, zonder dat in uitzicht kon worden gesleld, of inderdaad de Neutrale Bond tot een fusie zou beslui ten, De vergadering eindigde dus zonder resultaat. Gisteren heeft de begrafenis van het stoffelijk overschot van jhr. W. C. de Jonge, in leven lid der Eerste Kamer, plaats gehad. Op wensch der familie geschiedde het ver trek uit 's-Herlogenbosch per lijkaulo zon der uiterlijk vertoon. Om negen uur kwa men vele leden der S. D. A. P. in Den Bosch samen bij het Proteslantsche Ziekenhuis, waar mcj. A. Jansen en de heer Lambooy namens de afdeeling 's-IIertogenbosch van de S. D. A. P. en namens den Bosschen Be- sluurdersbond het woord voerden en bloe men op de kist hebben gelegd. Bij het zie kenhuis waren ook aanwezig de burgemees ter van Den Bosch, weihouder Krijgsmanen ecnige Raadsleden. Een deputatie, beslaande uit een lid van het partijbestuur, den voorzitter en den pen ningmeester van liet gewest Noord-Brabant en den secretaris van de afd. Den Bosch van de S. D. A. P., begeleidde per auto het stoffel ijk overschot naar Bilthoven. Deputaties van partijbestuur, Kamerfrac tie, enz., benevens afgevaardigden van alle Noord-Brabanlsche afdeelingen van de S. D. A. P. en van den Mijnwerkersbond uit Zuid- Limburg, waren rechtstreeks naar Bilthoven gegaan, waar zij aan het begin der Kerk- luan het stoffelijk overschot van jhr. De Jonge opwachtten, om het van daar naar de laatste rustplaats te vergezellen. De ter-aarde-bestelling geschiedde op de begraafplaats aan den Brandenburgerweg tusschen De Bilt en Bilthoven, van uit de woning deT familie aan de Genestetlaan te Bilthoven. De begrafenisstoet word voorafgegaan door twee personen met de banieren van het bestuur der S. D. A. P. en van den Mijn werkersbond. Achter de rijtuigen met de familieleden schreed een groote schare mannen en vrouwen uit de sociaal-demo* crali^che arbeidersbeweging. Tn een afzon- *1ilijk ïijiüig worden de vele bloomen mede- i gov oord. Op de begraafplaat waren talrijke be langstellenden. De eerste spreker was de heer Vliegen, vertegenwoordigende het partijbestuur der S. D. A. P. en de sociaal-democratische Tweede-lCamer-fractie. Mevrouw Bolhuis-Smit sprak namens dc Eerste-Kamer-fractie, de heer Paris, uil Maastricht, herinnerde er aan, dat de over ledene vele jaren in Limburg op verschil lend gebied met hart en ziel voor de arbei dersbeweging gewerkt heeft In Maastricht slichtte hij het Volkshuis. De heer Van de Bilt, voorzitter van den Ned. Mijnwerkersbond. gewaagde van den arbeid van den overledene ten behoeve van de mijnwerkers. Ten slotte hebben nog gesproken de hee- ren Gruys, uit Breda, en Bovaart, uit 's-Her logenbosch, namens de S. D. A. P. en de sociaal-democratische vakbeweging in Noord Brabant. Do cchtgenoole van den overledene dankte voor de groole liefde, haar man be wezen. Zij deelde mee, dat even voordat haar man insliep zij en haar kinderen hem beloofd hebben, zijn werk voort le zetten. Naar „Het Volk" mededeelt, lijdt de heer Duys aan de kinkhoest, die hem dwingt eenige weken absolute rust te houden. Ook het liberale Kamerlid mej. mr. E. C. van Dorp behoort tot de onderteekenaars van de dezer dagen te publiceeren beginsel verklaring ter nieuwe politieke groepeering. RECLAME. LET OP HANDELSMERK R.H.W. 9230 AandenLeidsch e-S traatwes tusschen de oprijlaan van hefc kasteel „Dui venvoorde" en Huis „Den Deyl", bevindt- zich de prachtige, mefc beuken, sparren en rhododendrons begroeide zoom van hefc ko ninklijke landgoed „Raaphorst. Deze zoom zal over een lengte van ongeveer twee kilometer en ter breedte van zes a acht me ter worden geraseerd voor verbreeding van den weg. Daardoor wordt het schoonsto gedeelte van den Leidsche-weg op jammer lijke wijze geschonden. OpdeAelbrechtskadeteRot- terdam is een voor een meubelwagen van M. V. gespannen paard op hol geslagen en geloopen tegen een paard, dat gespan nen was voor een zandwagen van L. S., uifc dc Lange Baanstraat. Beide paarden vielen en kwamen op een zandschuit terecht. Een der paarden werd gewond, en de schippers knecht T. de J., die op de zandschuit stond, liep verwondingen aan beide beenen op. In de te Rotterdam ge- houden vergadering van den Zuid-Holland- schcn Bond van Melkveehouders is beslo ten het voorstel van het hoofdbestuur om met ingang van 25 Febr. a.s. den melkprijs met 1 cent per liter te verlagen, aan te nemen, en eveneens om met ingang van 9 Maart a.s. den prijs met 1 cen{, per liter te verlagen. Onder Pijnacker is giste- ren een kievitsei gevonden. In Amsterda tn-0 osfc verrijst voorbij hefc eindpunt van lijn 14 een groote nieuwe wijk in de richting van Zecbrug. De firma Adolf Bruinsma i« er van het begin van dit jaar af bezig de huizenblokken, welke aan het Ceramplein komen te staan, te bouwen een honderdtal huizen, verdeeld over 8 blokken te zamen 378 woniDgen voor dc arbeidersklasse vormende. Yan deze 8 blokken zijn er enkele, van de. z.g.n. laag bouw, nog in hefc allereerste stadium, an dere zijn reeds halverwege gevorderd, van weer andere (de z.g.n. hoogbouw) staan de huizen reeds nagenoeg onder de kap. Op dit werk is thans, naar „De Tel." meldt, een nagenoeg algemeene staking van metselaars en timmerlieden uitgebroken; de heiers en steenzetters zetten derf arbeid door. De oorzaak van de staking is deze: Vol gens de bepalingen van het collectief con tract is de algemeene werkdag ia de bouw vakken 8V6 uur. b "Winters kan evenwel, in verband met hefc korte daglicht* slechts 8 uur gewerkt worden. De fa. Bruinsma zeg de haar werklieden aan, dat er van 15 dezer af 8Ya uur gewerkt moest worden. Hieraan voldeed de overgroot© meerder heid der arbeiders, op een 15-tal na, dat voort bleef gaan om 4% uur in plaats van om 5 uur het werk te verlaten. Bezen ar beiders werd de vorige week, maar aanlei ding hiervan medegedeeld, dat zij, indien zij Maandag wederom vóór vijven hefc work xouden verlaten, Dinsdag niet meer op het werk toegelaten zouden worden. Niettemin hebben gisteren weer 15 man om 4 uur 39 het werk verlaten en deswege werd hun hedenmorgen den toegang tot het Ceram plein ontzegd. De overige werklieden ver klaarden zich daarop solidair met de uitge stotenen en legden in twee groepen, kort na elkaar, het werk neer. Op verzoek van: de firma ontruimde hierna de politie hefc terrein, hetgeen tot eenig tumult aanlei ding gaf. Slechts eem 15-tal metselaars, die contraotwerk verrichten, bleven aan den gang; de staking omvat pim. 200 man. De leiding van de staking berustte hedenmor gen bij do Plaatselijk© Federatie van Bouw vakaribfiders. De politie bewaakt de drie toegangen tot het Cerampleinde directie handhaaft haar standpunt, dat de Si-uren dag van kracht moet zijn en dat &B© bouw werken in de stad hieraan hebben te vol doen. D e -a a r.d s c h. o k. k e n in Bel gisch on Ned. Limburg. Over deze aard schokken wordt nog het volgende gemeld: Maandagavond, omstreeks kwart vóór tienen, is op verschillende plaatsen in Maastricht een hevige schok gevoeld, ge paard met gerommel. Vooral bij de Nieuw- straat werd de schok zeer hevig gevoeld en liet gerommel heel sterk waargenomen. De menschen kwamen uit hun huizen. En niet alleen le Maastricht, doch op verscheidene plaatsen in Zuid-Limburg, o.a. te Valken burg. Heerlen en Beek, heeft men aard schokken gevoeld, welke een paar seconden aanhielden, in verticale richting. De ruiten van woningen, schilderijen en spiegels tril den. In verband met het carnaval bevonden zich vele personen op straal of in dans zalen, waar men. echter van het verschijn sel niets bemerkte. De burgemeester van. Maastricht deelde, mede, dat hij zich op het bewuste uur op straat bevond en niets bemerkt had. Toen hij thuis kwam, vertelden zijn huisgenoofen hem er van. Gisteravond le 9 u. 25 m. werd een sterke aardschok gevoeld in de geheelc Belgische provincie Limburg. In tal van huizen wer den de meubelen door de beweging van den grond verplaatst. In het Maasdal was de schok duidelijk merkbaar, terwijl hij ook gevoeld is te Has selt. In de Limburgselie kolenmijnen, dach ten de mijnwerkers, die in do verste gangen werkzaam waren, aan een mijnramp. Te Hasselt werd in enkele huizen het vaat werk in de kasten door elkaar geworpen. Buitengewoon hevig was de schok in Eygen- bilscn waar onder de bewoners een paniek ontstond. Een vrouw, die door angst werd bevangen, overleed. Het observatorium te Uccel registreerde den schok, welke de hevigste was, die in België, sinds de oprichting van dat observa torium, werd gevoeld. De oorzaken van het natuurverschijnsel zijn nog onbekend. Het is niet uitgesloten, dat het moet worden toegeschreven aan een plaatselijke gebeurtenis als een aardver schuiving of de instorting van een onder liggende grondlaag. Reuter meldt nog uit Luik, dat gister avond kort voor middernacht gedurende dertig seconden aardschokken zijn waarge nomen over een groot deel der Belgische provincie Limburg. De trillingen gingen vergezeld van een sterk onderaardsch ge rommel. In Lanacken, waar de beving het lievigs! was, zijn verschillende huizen gescheurd. Ook uit den Eifel en Aken komen berich ten, dat men een dergelijken schok gevoeld heeft. Naar hefc „Limb. Dagblad" uit zeer goede bron verneemt, zullen, ten gevolge van een ingrijpen van den Minis ter. de vrachtprijzen der Ncd. Spoorwegen voor hefc vervoer der Limburgsche steen kolen tot een normaal peil worden ver laagd. In de bosschen op het Aschbroek onder Budel zijn 800 zware Ca- nadeesche populieren voor de lucifersfabrie ken geveld. Met het inpolen van 500 jonge boomen van die soort is men begonnen. Inhetdagblad„DeNederlan- der" vonden wij een advertentie, die op hefc gebied van voorziening in een predi kantsvacature wel hefc allernieuwste is en. als volgt luidt: Hervormde Kerkeraad eener gemeente in 't Noorden van Friesland, noodigfc Pre dikanten van beslist zuivere CJonfessioneele richting uit zich aan te melden ter vervui ling eener vacante plaats, die zeer kerke lijk is. Traktement f 3600. Brieven euz." In verband met de Leip- ziger Messe (Voorjaarsmarkt), die van 1 tot en met 7 Maart a.s. gehouden wordt, zullen ten dienste van de Engelsche en Holland- schc reizigers in D-trein 171 Iloek-van-Hol landRotterdamUtrechtLeipzig, drie ex tra 1ste en 2de klasse doorgangsrijtuigen ge plaatst worden. Verkeerd begrepen. Muzikale gastheer tot een Vriend, die heelemaal niet muzikaal is: „Wil je soms een „Sonate" voor tafel?' „Nou, kameraad, ik heb eigenlijk al ge borreld, maar één glaasje dan nog Onze Kleeding. I. Als wij vragen waarom de mensch klee- deren draagt, dan kunnen wij drieërlei ant woord verwachten: 1. om zijn naaktheid le bedekken: 2. om zich tegen koude le be schutten en 3. om zich mooi te maken. Bij een praatje over de kleeding zullen wij dus gevoegelijk van deze drie standpunten kun nen uitgaan. 1. Het schijnt, dat de mensch al heel vroeg behoefte gevoeld heelt om zijn lichaam een gedeelte er van, voor het oog van zijn medemenschen te verbergen.' Hij schaamde zich, om zich te laien zien zooals hij was. En wie het deed, heette schaamte loos. Er waren en zijn maar zeer weinig volksstammen, waarbij dit schaamtegevoel niet bestaat, zoodat die menschen geheel naakt rondloopen. In vele streken, waar de kleeding voor beschutling legen koude niet noodig is, vinden wij toch dit convenlino- neele beginsel aanwezig, al zien wij dan ook verschillende graden. Zoo ontbreekt dikwijls bij kinderen tot een zekeren leeftijd elke lichaamsbedekking. En de kleeding van de volwassenen is soms zeer miniem. De metalen band om de heupen, waaraan slechL» wat franje is bevestigd, welke het gala-toilet van de dames van zekere Afri- kaansche volksstammen uitmaakt, nadert al zeer sterk tot het vijgeblaadje uit het Paradijs. Over het verband tusschen klee ding. zedelijkheid en schaamtegevoel zou het gemakkelijk zijn, diepgaande philoso- phische beschouwingen te houden. In eeoi Geneeskundigen Brief behooren deze svmi- wel niet thuis e>n wij zullen dit onderwerp dus verder laten rusten. 2. Van veel meer beteekenis op ons ge bied is de kleeding als beschutting tegen de koude. Ons lichaam kan op twee manieren verwarmd worden: van binnen en van bui ten. Als wij welen, dat de temperatuur vu ons lichaam geregeld gemiddeld 37 gr. CÖe sius is, dan kunnen wij daaruit al beslui ten, dat wij de voornaamste warmtebron binnen in het lichaam moeten zoeken. Immers, de omgeving .waarin de mensen gewoonlijk verkeert, heelt een veel lagers temperatuur dan 37 gr. C. Alleen de nabij heid van een flink vuur of de directe be straling door zonlicht zouden in slaat zijn een massa van 50 tot 100 K.G., waaruit het mcnschelijk lichaam bestaat, tot den ge noemden warmtegraad (e verhitten. Prac- tisch kunnen wij dit dus buiten beschou wing laten. Integendeel, de koudere omge ving zal door hel warme lichaam ver warmd worden, wat met andere woorden beteekenl, dat hel lichaam aan zijn omge ving warmte afgeeft. Laat ons nu eerst nagaan, hoe die warm te in het lichaam ontstaat. Zij is het gevolg van de chemische processen, die in het lichaam plaats vinden. De lichaamscellen, altijd in aanraking met het door 't lichaam stroomende bloed, moeten aan dit bloed zuurstof en voedingsstoffen ontnemen, welke in de ce! zelf op elkaar inwerken om het werk van de cel mogelijk te maken. Deze inwerking is niet altijd dezelfde, maar kan loch in het algemeen worden aange duid als verbranding. Hoe meer cellen en hoe harder deze werken, des te meer ver branding en dus ook hoe meer ontwikkeling van warmte. Een zeer krachtige warmte bron zijn aldus de spieren. Maakt de mensch veel beweging, worden dus veel spieren aan het werk gezet, dan is er veel warm te-productie. Het ligt voor de hand dat de vorming van warmte tamelijk onre gelmatig zal zijn. In den slaap zullen wij mogen verwachten, dat er weinig warmte geproduceerd wordt. Dal is ook zoo, al moet men niet denken, dat de warmte-onl- wikkeling dan geheel ophoudt. Maar bet is dan ook een grool verschil met de uren, waarin hard geloopen, of op eenige andere wijze gewerkt wordt. Dat liet lichaam nu locli bijna altijd pre cies dezelfde temperatuur behoudt, wordt veroorzaakt door 'een bewonderenswaardig mechanisme der huid, dat de afgifte van warmte regelt. Wordt veel warmte ge vormd, zoodal oververhitting van het lichaam zou dreigen, dan slaat de huid veel warmte aan de omgeving af. Is de warmte productie gering, dan d-oet de huid al hel mogelijke om die warmte niet verloren te doen gaan, doch in liet lichaam te behou den. Al hel mogelijke! Inderdaad is dit veel, maar er zija toch grenzen. Dan zijn de kleeren een voortreffelijk middel om de huid haar laak gemakkelijk le maken en haar behulpzaam te zijn. De afgifte van warmte uoor de huid is het grootst, wanneer de huid niet bedekt is. Warmte-uilsiraling vindt dan ongehinderd plaats. Is do liuid bedekt, dan wordt daar ter plaatse de uilstraling verhinderd, en kan alleen nog door geleiding warmte wor den afgestaan. Hoe minder goed de kleeren de warmle geleiden, des te geringer is het warmteverlies. In dit opzicht slaat wol bo venaan. Maar in één adem moeten wij daar nevens de lucht noemen, wanneer deze na melijk in betrekkelijk kleine ruimten is op gesloten. Op het geringe geleidingsvermo gen der luchl berust het gebruik van dub bele vensters, waarvan wij in den winter zoo gaarne gebruik maken. Welnu, hetzelf de gebeurt, wanneer wij los geweven klee ren dragen, die veel lucht bevatten. Elk zoo'n luehtkamertje is een groote hinder paal voor hot afslaan van warmle. Wij moeten nu nog even terug komen op de werking der huid. Deze beslaat niet al leen uit de afgifte van warmte door straling of geleiding, meer of minder naarmate de bloedvaten der huid meer of minder gevuld zijn en de huid dienovereenkomstig war mer oi kouder is. De huid is ook uitschei- dingsorgaan. Het door haar gevormde zweet moet afgevoerd worden en als regel spoedig verdampen. Bij groote zweetafscheiding zullen de bedekkende kleeren nat worden. Gebeurt dit gemakkelijk, zooals bijv, het geval zal zijn, als het lichaam alleen be dekt is door een kleedingstuk van linnen of katoen, dan zal de invloed der kleeding al spoedig niet veel meer te Letcekenen heb ben. Het is -dan alsof de huid wat dikker is geworden. Maar het natte boezeroentje zal welhaast evenveel warmte door straling en verdamping afgeven, als anders de onbe dekte huid gedaan zou hebben. Daarom ie wollen kleeding (Jaeger of echt flanel) le verkiezen. Maar nog gunstiger wordt de toe stand, als onder die wollen slof een ander kleedingstug gedragen wordt, dat zeer veel luchlkamertjes bevat. Ik bedoel netstof met wijde mazen, waardoor overal het wollen kleedingstuk, verhinderd wordt, direct met de huid in aanraking te komen en de lucht kamers er voor zorgen, dat de verdamping geleidelijk geschiedt en geen directe warm- te-afgitle plaats heeft. Voor ons" klimaat moet deze wijze van kleeding als de ideale beschouwd worden. Wat er dan nog verder gedragen moet wer den, is meer een kwesiie van smaak. In elk geval is er dan niet veel meer noodig, maar al naar het meer of minder koud wordt, kan dan öf een dikker Jaeger.èf nog een extra kleedingstuk ovot de genoemde gedragen worden. Het kleedingvraagsluk is belangrijk ge noeg om er na dezen nog een Brief aan l» wijden. H. A. S. RECLAME. heb dan ook altijd Akker's Kloosterbalsem In huis, want snelle hulp is dubbele hulp als zij zich bczcercn. Koop vandaag een pot. 4098

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 6