AGENDA. UIT DE OMSTREKEN. BUITENLAND. [SBMsesHEHse Zaterdag. Stadszaal: (alle zalen): Bal masqué „Nut gn Vermaak". Half negen. Zondag. „Jeruël" (Middelstegracht 3): Morgen- ■amenkomst. Avondsamenkomst. 7 uur. „Jeruël" (Groeneste^g 16): Openbare volkssamenkomst. Spr. de heer G. van Polen, ▼an Scheveningen. Halfzeven. Leger des Heils (Langebrug 4): Jaarfeest- samenkomsten te 10 uur, halfvier en half- acht. Morschweg 59: Stadsevangelisatie. 8 uur. Nutszaal: „De Dageraad". Spreker de heer A. L. Constandse over De Vrouw en de Godsdienst 10 uur. Oude Rjjn 41: Zondagsschool. Halfelf. Vergadering. 5 uur. Stadszaal: Specialiteiten-voorstelling Jao. Sim its, van Haarlem. 8 uUr. Volkshuis: Muziekuitvoering. 8 uur. Maandag. Nutszaal: Lezing voor de Ncd. Ver. van Huisvrouwen, afd. Leiden, door den heer F. van Kaalte over „Inleiding tot men- •ckenkennis." 8 uur. Stadszaal: Uitvoering van „De Kleine Stem". 8 uur. Volkshuis: Cursus voor Huisvrouwen. Kwartier over 8 uut. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 16 tot en met Zondag 22 Februari a.s. waargenomen door de apotheken van de heeren G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 502, en P. du Croix, Papenburg 9, tel. 807. De geneeskundige Zondagsdienst- te Leiden wordt van Zaterdagavond, te acht uur, tot Maandagmorgen, te acht uur, waargenomen door de doctoren Bruining tel. 005Niemer, tel. 500; Rassera, tel. 1469, en Veldhuyzen, tel. 617. Deze dienst wordt dan te Oeg»t- geest waargenomen door dr. Timmer- fco.ms, tel. 390. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid" Hooigracht 43, ia altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-recepten. Alleen voor leden van dat fonds. De Zomertijd. In een druk bezochte ledenvergadering van de nieuwe vereeniging „Baarn's Bloei" is met bijna algemeene stemmen besloten de Tweede Kamer te verzoeken, den zomer tijd te handhaven. Het Verbond van Vakorganisaties van ioofdarbeiders in Nederland heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met een adres, paar aanleiding va<n het wetsontwerp strek kende tot intrekking van de bestaande wet op den zomertijd, waarin o.m. wordt opgemerkt dat „dezelfde Regeering die eenmaal voor den zomertijd op zoo sympa thieke wijze in de bres stond, het advies der door haar benoemde commissie heeft overgenomen" en dat het groote teleurstel ling wekken moet, dat zij tot opheffing van den zomertijd het initiatief neemt. Het Verbond meent, uit naam van allen, die uit hygiënisch en economisch voordeel de gunstige werking van den zomertijd hebben Ieeren kennen en ervaren, to moe ten getuigen, dat de opoffering daarvan voor duizenden een groot nadeel zou bette kenen. Het Verbond verzoekt de Kamer, maat- xcgelen te nemen, waardoor ons volk de voordeden van den zoernrtijd zal kunnen blijven genieten. Uit de kleedingnijverheid. Gistermiddag is het definitieve besluit van den Ghristelijken Bond gevallen. Deze Bond handhaaft zijn advies, aan de leden gegeven, de eolleelieve arbeidsovereenkomst te ..aanvaarden. Het collectief contract in de bouwvakken. Naar „De Tel." verneemt, hebben de sa menwerkende patroonsbonden in de bouw vakken besloten, het nieuwe collectief con tract 1925/1926 niet te aanvaarden. Hier mede is de mogelijkheid geopend van een contractloos tijdperk in de bouwbedrijven. Tenzij de arbeidersorganisaties de bezwaren der patroons alsnog wegnemen. De patroonsbonden (ook de R.-K. patroons bond besloot in gelijken geest) hebben nml. bezwaar tegen bet bepaalde in art. 2 (de, instelling van plaatselijke commissies ter tonlroleeriug van de naleving van het con tract), tegen artikel 6 (de voorkeur ten aan zien van de tewerkstelling van georgani seerde arbeiders), tegen art. 14 (dat dc ziektc-uilkecring van 6 op 13 weken brengt) en legen art. 15, dat de aansprakelijkheid van derden regelt. Alleen indien ten aanzien van de genoem de punten de bepalingen van 't oude con- tract gehandhaafd worden, zijn de patroons bonden tot onderteelcening van de nieuwe overeenkomst bereid. In den ouderdom van 72 jaren is te 's-Oravenhago overleden de oud-president van do rechtbank te Zierikzee mr. J. P. Cau, De arrondissementsrechtbank te Dor drecht heeit, ter vervulling van een vaca ture van rechter in haar college, de volgen- do alphabetische lijst van aanbeveling opge maakt: mr. M. van Aken, Bubstituufc-griffier bij de arrondissementsrechtbank te Almelo; mr. L. van den Bijtel, substituut-griffier bij de arrondissementsrechtbank te Dor drecht mr. R. P. Cloveringa, employé K. N. Stoomboot Maatschappij te Amsterdam, mr. H. Diephuis, substituut-griffier bij de arrondissementsrechtbank te 's-Hertogen- bosch, is ract het lot afgevallen tegen een ran de bovengenoemde candidates. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw mr. W. Suermondt Lzn., commissaris van de Nederlandsche Bank; is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau W. H. Metzier, zendeling-leeraar bij de Rhei- nische Missions Gesellschaft in de Batak- landen; is met ingang van 20 April a.s., aan J. van Blarkom, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend uit zijn betrekking van bewaarder van de hypotheken, hét ka daster en de scheepsbewijzen te Nijmegen, met dankbetuiging; is, met ingang van 1 April a.s., aan A. C. W. Roodenburg, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van hoofdcommies bij de Algemeene Rekenkameris, met ingang va® 1 Maart a.s., aan mr. W. F. H. Olde- welt, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als commies bij het rijksarchief in N- Brabant te 'sdTertogenbosch. Opvolger van wijlen jhr. W. Cf. de Jonge, als lid van de Eerste Kamer Is de heer G. F. Lindeyer, te VJissingen* In de Memorie v. Antwoord op het voorloopig verslag van de Eerste Kamer in zake de Landbouw-begrooting wordt door den Minister meegedeeld, dat in verband met het stadium van voorbereiding, waar in de omwerking van het wetsontwerp tot regeling van het middelbaar en lager land bouwonderwijs thans verkeert, mag worden verwacht, dat bedoeld wetsontwerp nog tijdens deze zitting der Staten-Generaal zal worden ingediend. De Minister van Koloniën maakt be kend, dat wijziging van het percentage, het welk wordt ingehouden van de bedragen, welke door tusschenkomst van zijn Depar tement worden gedelegeerd aan hier te lande woonachtige gezinsleden of crediteu ren va.n in Nederlandsch-Indiö vertoevende ambtenaren, officieren of gepensionneerden, niet als tot dusver ter kennis van be langhebbenden zal worden gebracht in do Nederlandsche Staatscourant van omstreeks den 20sten der maand, voorafgaande aan die, 'waarin het nieuwvastgelegde percen tage toepassing zal vinden, doch in die van omstreeks den 27sten dier maand. Op initiatief van de heeren G. Nieu- wenhuijzen en H. I. Tak was gisteravond in het gebouw Lutherse he Burgwal, te 's-Gravenhage, een vergadering belegd, om te komen tot het oprichten van een gedenk- tceken voor Jan de Bakker, die 15 Septem ber 1525 op het Groene Zoodje als marte laar der Hervorming is verbrand. Besloten werd aan den kerkeraad der ]$ed.-Herv. Gemeente kennis te geven van de oprichting. Het doel is. een zoo groot mo gelijke som geld bijeen te brengen en deze den kerkeraad aan te bieden voor het plaat sen van een gedenk teek en of gedenkraam. Naar van andere zijde wordt vernomen, worden er pogingen gedaan, om tot de op richting van een nationaal comité voor het zelfde doel te komen, als uiting van het na tionaal Proteslantsch bewustzijn. Naar ,,De Stand." meldt, zal de Mi nister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw, vergezeld van den Commissaris der Koningin in Overijsèl en het college van Ged. Staten dier provincie. Maandag een bezoek brengen- aan Gramsbergen, om de waterstaatswerken, waaraan de werklooze veenarbeiders uit Drente arbeiden, te be zichtigen. Om elf uur passeert het gezel schap Gramsbergen op weg naar Koevoiden en het keert omstreeks twaalf uur terug tot hot bezichtigen van de werken te Ane. Daarna wordt een bezoek gebracht aan ver schillende werkvsrschaffingswerkzaamhe- don te Dedcmsvaarl, waarna het gezelschap, na eeiiig oponthoud in het gemeentehuis te Dcdemsvaart. zich naar Steenwijk zal be geven Ged. Stalen van Zuid-Holland hebben een circulaire gericht aan de besturen van. gemcenten, polders en waterschappen in de provincie Zuid-Holland, waarin zij er de aandacht op vestigen, dat het voor de plaat sing van leeningen bij officieele of semi- officieeïe instellingen ten eenenmale onnoo- di" is, om de bemiddeling van derden in te roepon, en dat de hiermede gepaard gaande provisiekoslen voorkomen kunnen worden, indien de gemeente-, polder- en water schapsbesturen rechtstreeks onderhandelin gen aanknoopen. Ged. Staten laten in de circulaire volgen een or^avc van de instellingen, waarop zij in het bijzonder het oog hebbeD, n.k: Pen sioenfonds voor de koloniale landsdienaren en locale ambtenaren; Pensioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambte naren; Rijkspostspaarbank; Bank voor Ne derlandsche Gemeenten; Ptii'-sverzekcrings- bank. Zij knoopen hier de opmerking aan vast. dat de Rijksverzekeringsbank voor loopig geen gelden beschikbaar heeft. In de Woensdag gehouden Raadsver gadering hebben het Raadslid P. Koene (a.r.) en wethouder Klinkenberg (v. b.) bij de al gemeene beschouwingen over de begrooling scherpe woorden van afkeuring gesproken legen het beleid van den. burgemeester. Ten slotte diende het Raadslid Joh. Klinkenberg (s.-d.) de volgende motie in: De Raad der gemeente Wormcrveer, ge zien de houding van den voorzitter in het algemeen, keurt die houding af, als niet zijnde in het belang der gemeente, en gaat over tot de orde van den dag. Deze motie werd met 10 tegen 8 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren A. J. Ferf (v. b.), L. Groep (r.-k.) en 8. For- tuyn (r.-k.). Onder enorm en toeloop van bet pu bliek had te Veeuendaal de Raadsvergade ring plaats, waar de bekende onregelmatig, heden im de gemeente-administratie behan deld werden. In verband met deze belang rijke kwestie werd het verslag der gemeen terekening over 1923 reeds thans voorgele zen. Do commissie van onderzoek kwam tot de conclusie in dit verslag, dat de voor zitter persondijk aansprakelijk moet wor den gesteld veor de schade door de gemeen te op de bouwpremie's geleden. Ne uitvoe rige besprekingen werd een nader voorstel van B. en W. om den gemeente-secretarie A. d. K. oneervol te ontslaan met ingang van den datum waarop dit besluit door Ged. Staten zal zijn goedgekeurd, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Tevens nam de Raad een motie van afkeuring over de leiding van den burgemeester aan en besloot een deputatie van drie leden uit zijn midden te benoemen, die aan den Mi nister van Binnenlandsche Zaken zal uiteen zetten, op welke gronden'de Gemeenteraad niet langer de verantwoordelijkheid kan dragen voor het besturen dezer gemeente. De voorzitter zeïde met vertrouwen dit on derzoek te zullen afwachten. De gewone audiëntie van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal op Donderdag 26 dezer niet plaats heb ben Sasseuheim. Gemeenteraad. Voorzitter: de burgerfleesetr.- Afwezig de hoeren: Warnaar, Van Zon neveld, Bisschop en Krom. De notulen der vorige vergadering wer den goedgekeurd. Ingekomen zijn o.m.: 1. Een mededeeüng van de C. 1 w. v. Schoolverzuim, dat respectievelijk zijn ge kozen tot voorzitter en secretaris de heeren C Westerheek en W. J. v. d. Lelie. Hierbij ging ook een verslag over de werkzaamheden der commissie over het af- geloopen jaar. Voor kennisgeving aange nomen. 2. Een verzoek van de Geitenfokvereeni- ging om een subsidie van f 1 per geit. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 3. Een verzoek van A. V. d. Bosch, die met zandvaren voor de gemeente zijn voet had versluikt, waardoor hij enkele weken niet heelt kunnen werken, om een tege moetkoming. Het voorstel van B. en W. om I 86 toe te staan werd met algemeene stemmen aan genomen. 4. Een schrijven van den Minister van Arbeid, houdende mededeeling, dat van de te verkoopen gronden van Rusthof! de kost prijs moet worden afgelost op de Rijks- leening. Na eenige bespreking werd besloten, dat de voorzitter in Den Haag zal trachten hierin verandering te krijgen. Hierna volgt vaststelling van de slembuTeaux voor de verkiezing Tweede Kamer. Aan de grootverbruikers van gas werd eenzelfde reductie toegestaan als het vorige jaar. Met algemeene stemmen werd besloten tot amortisatie van een leening van f 8740 4pCt. en van een van f 8250—6 pCt., to gen don koers van 93 pCt. Besloten werd een perceel bouwterrein aan de nieuwe laan te verkoopen aan het bestuur der De Visserschool tegen f 3 den meter. De voorzitter wilde het bestuur der school opdragen de zaak verder met den huurder van het stukje grond te regelen, aangezien toch het bestuur de schadever goeding moet betalen. De heer v. Breda is van meening, dat het gemeentebestuur de zaak moet regelen en dan het schoolbestuur de kosten laten be talen. Hiermee gaat de heer v. Rijn mee. Met algemeene stemmen aldus besloten. Verder werd met algemeene stemmen be sloten aan het bestuur van genoemde school een slrookjc grond bij de speelplaats te ver koopen, groot pl.m. 115 M2. tegen f 1 den M2. De heer v. Rijn vond den prijs te hoog. Hierna was aan de orde: alkoop van een Walertol onder Voorhout. Meegedeeld werd, dat de tol kan worden afgekocht voor 17100. Particulieren uit Sassenheim hebben f 3555 bijgedragen ,uit Voorhout 11200. De rest wil Voorhout samen betalen, dus elke ge meente nog 11200. B. en W. vonden dit bedrag te hoog. De heer Speelman juicht het toe, dat de tol weg gaat en ook, dat door particulieren zooveel is bijgedragen, maar Voorhout vraagt nu te veel. Hij stelt voor f 500. Dc heeren v Breda en Bader kunnen zich mot het voorstel van den heer Speelman vereenigen en verklaren'niet hooger te wil len gaan. De heer v. d. Geest wil f 1200 geven, ook omdat het een arbeidersbelang is. Het voorstel van den heer Speelman werd mei algemeene stemmen aangenomen. De wijzigingen in de begroolingen 1924 en 1925 werden goedgekeurd. Rondvraag. De heer van Heemslra klaagde over den slechten toestand van de trambaan van de Molenstraat tot Ter Leede. 't Is daar een ware modderpoel. De voorzitter zeide gehoord te hebben, (Jat de tram de zaak zal opknappen. De heer Speelman wil een trottoir'aan leggen van de Oude Post tot Ter Leede, waar hij door den heer Bader wordt ge steund. De voorzitter beloofde overweging. De heer v. Breda bespreekt de heffing van haven- en kadegelden, waarin onbil lijkheden zitten, volgens zijn meening. De voorzitter verstrekte hierover enkele inlichtingen. Hierna werd de openbare vergadering gesjoten. Kerke 1. bericht, voor Zondag. Herv. Kerk v.m. 10 uur en n.m. 5 uur ds. Krijkamp. Gerei. Kerk, v.m. 8V' uur en n.m. 6 uur da. Boeijenga. Burger). Stand. Geboren: Petroenlla Cecilia. D. v. P. C. Meiman en P. C. Oostveen. Elisabeth, D. v. A. War naar en S. Bakker. Wilhelmus Francls- cua, Z„ van G. W. Kenijk en H. Caspers. Overleden: J. G. Bruijnen 68 j. Gehuwd: A. W. Tijssen en E. 1. v. d. Voort. Loop der bevolking. Gevesigd: B. O. Heggink, van Boxmeer. G. M. Nales, van Zevenaar. M. i. i. Westen, van Botterd. VetiTokken: D. H. v. Niekerk, n. Leiden; H. J. V. d, Voort, a, Oegstgeeat. DE ALGEMEENE TOESTAND. Achter de schermen de Fransch-Duitsche handels besprekingen. Nu feitelijk alles op het politieke terrein weer eens achter de schermen zich af-, speelt, maakt de buitenl. pers allerlei ver-" onderstellingen als anderszins. Ook ten aan zien van de ontwapeningsconferentie van Goolidge. Houvast heeft men er niet aan en dus zullen wij aan al die hypothesen geen aandacht schenken voor heden. Dat de reactie in Duitschland aan de winnende hand is, blijkt wel uit het laten vallen door den Pruisischen Landdag van het kabïnet-Marx, men zie onder Duitsch land. De Duilsohe handelsdelegatie is naar Ber lijn vertrokken om zich in verbinding te stellen met de industrieel en. Zij zullen daar na naar Parij3 terugkeeren. DUITSCHLAND. Het kabinet Mars in Pruisen gevallen. De Roercredieten. 't Is in den Pruisischen Landdag weer totaal verkeerd» geloopen. Het kabinet Marx is gevallen. Voor er gestemd werd, hebben nog een groot aantal afgevaardigden bet woord ge voerd. Een groote herrie ontstond, toen do soc.-dem. Heilman®, bekend uit de Bar- mat-affaire op het spreekgestoelte ver scheen. Hij werd met oorverdoovende pro testen van de Duitsch-nationalen en de communisten begroet. Opmerkelijk was dat de uiterste rechterzijde veel heviger te keer ging dan do communisten. Onafgebroken riepen de Duitsch-nattionalen„Heraus, heraus 1" Elke poging van Heilmann om zieh verstaanbaar te maken mislukte. Bar- tels, de onhandige voorzitter, beperkte er zich toe onafgebroken de bel £e zwaaien, wat het rumoer nog slechts grooter maak te. De'Duitsch-nationalen wilden Heilmann in elk geval beletten te spreken. Heilmann probeerde daaiop alleen het woord tot de republikeinsche afgevaardigden te richten en dezen schaarden zich daarop om hem heen tot groote woede van de Duitsch-na tionalen die nu nóg luider protesteerden. Heilmann schreeuwde zoo luid hij kon. Zijn gezicht werd door de inspanning vuurrood, maar zelfs de stenografen konden hem niet verstaan. Ten einde raad schorste Baitels de vergadering voor een kwartier. Bij de heropening van de bijeenkomst verklaarde de voorzitter met alle hem ter beschikking staande middelen te zullen waken voor het geval de Duitsch-nationalen nogmaals souden probeeren een afgevaar digde te verhinderen het woord te voeren. Daarop verlieten de Duitsch-nationalen en de volksclien de zaal. De oommunisten zwe gen, want zij hadden intusschen vernomen dat Heilmann met onthullingen aangaande de partijen der rechterzijde voor den dag zou komen. Af en toe klonken wel spotten de interrupties, als de Heilige Heilmann van do communistenbank, maar de meer derheid der aanwezigen luisterde met de grootste aandacht. Tenslotte werd de door het Oentrum, de mocraten en soc.-democraten voorgestelde motie van vertrouwen in het Pruisische Kabinet-Marx met 218 tegen 221 stemmen verworpen. De nederlaag van Marx is uitsluitend te wijten aan een aantal zijner eigen partij- genooten. Immers 0 leden van het centrum ontbraken op het oogenblik van de stem ming. Twee hunner waren sinds geruimen tijd ziek. De vier overigen verschenen niet in de zaal. Van deze vier waren twee n.l. Von Papen, gewezen Duiisch militair at taché te Washington, en Locnartz, in het gebouw van den Landdag aanwezig. Het bestuur van de groep van het centrum, heeft deze beide afgevaardigden uitgenoo- digd hun mandaat ter beschikking van de partij te stellen. Marx heeft direct hst ontslag van het gansche kabinet ingediend. Wat nu Er verluid^ dat op 4 Maar weer een premier zat worden gekozen, en dat Marx die premier dan weer zou zjjn en dat hjj met hetzelfde ministerie zou terugkomen. Wat echter het spel zou doen voortduren en Pruisen nog langer zou be- rooven van een regeering. Maar hoe andere een oplossing te krijgen? Ontbinding gelijk rechts wil De democratische Landagfractie heeft een verklaring aan de Pruisische kiezers ge publiceerd, waarin gezegd wordt: _Een toe vallige meerderheid van communisten en rechtsche partijen heeft het kabinet-Maxx ten val gebracht en daardoor een nieuwe crisis in Pruischen uitgelokt. De Duitsche Volkspratü is er in de eerste plaats ver antwoordelijk vopr indien er thans geen sterke riegeering in Pruisen is. De demo cratische fractie is vastbesloten haar tegen woordige politiek voort te zetten. In den Rijksdag is in behandeling ge komen het regeeringsmemorandum over de Roercredieten, schadevergoedingsverplich tingen en schade der particuliere nijver heid in Roer- en Rijngebied. Verbonden daarmee zijn de communistische en sociar listische voorstellen tot instelling van een commissie van onderzoek naar de Roer credieten. De Rijksminister van Financiën, van Schlieben, opende het debat met de ver klaring, dat de regeering erkent, dat bij de vergoedingen aan de Roerindustrie de begrooting is overschreden en zij verzoekt daarvoor goedkeuring. De regeering heeft zeide hij, van den aanvang af de 'bedoeling gehad, deze aangelegenheid terstond na het weder bijeenkomen van den Rijksdag aan hangig te maken. De soc.-dem. afgevaardigde dr. Herta lichtte vervolgens het voorstel van zijn partij toe tot instelling van een oommissie van onderzoek, aangezien het memorandum van de regeering geen voldoende opheldering versfchaft Wat betreft de oogingen van rachts, de gewezen sociaal-democratische ministers mede verantwoordelijk te stellen, verlangen zeide hfo van den Rijkskanselier, dat hij, overeenkomstig de waarheid, zal ver klaren, <J^t zijn voorganger als minister van financiën, dr. Hilferding, niets met deae aangelegenheid heeft te maken. Rijkskanse lier Lumer knikte hier bevestigend. Lnther verklaarde nog, dat het onjuist is, bij de 700 millioen te denken, dat het hier slechts enkele groote firma's geldt. Het aantal der firma's, die van deze vergoeding genoten hebben, bedraagt 4000. De ver goeding is betaald om de werkloosheid in het bezette gebied te voorkomen en het bedryfcleven aan den gang te houden. ENGELAND. Nog geen vrouwenkiesrecht op 21 jaar bedreigingen. Het wetsontwerp, door het arbeidersslid Whiteley ingediend, tot het verleencn van stemrecht aan alle vrouwen, die den leef tijd van 21 jaren hebben bereikt, is in het Lagerhuis in tweede lezing verworpen. Met 220 tegen 153 stemmen nam liet Huis het amendement aan, hetwelk door den minister van binnenl. zaken, Sir Wil liam Joynson Hicks, namens de regeering was ingediend, dat een verdere behandeling weigerde, Joynson Hicks deelde mede, dat de con servatieve partij zelf verlangend is, politie ke rechten te verleenen aan vrouwen op ge lijken voet als aan mannen, die het stem recht verkrijgen op den leeftijd van 21 ja ren. De eerste minister zelf zal zich abso luut houden aan*de belofte, welke hij heeft afgelegd, dat bij de aanslaande algemeene verkiezingen de vrouwen dezelfde rechten zullen hebben als de mannen. Derhalve steldé hij voor, dat de zaak zou worden verwezen naar een conferentie van alle politieke partijen. Bij de huidige groote con servatieve meerderheid is het zeer on waarschijnlijk, dat er algemeene .verkiezin gen zullen zijn voor het jaar 1926 en der halve i9 er ruimschoots tijd, om de zaak in overweging te nemen. Hij oordeelt dat de conferentie in 1926 moet worden gehouden en het wetsontwerp het volgende jaar wor-; den ingediend. Hij wees er nog op, dat het huidige wets ontwerp der arbeiderspartij zou medebren gen, dat bij de kiesregisters meer dan 5 mil-, lioen vrouwelijke stemgerechtigden werden gevoegd, waardoor in het geheel© land een meerderheid van vrouwelijke kiezers zou komen ten getale van iets meer dan twee millioen. De socialist Iiirkwood, die onlangs in liet Lagerhuis heeft voorgesteld de reiskosten voor den prins van Wales te verlagen en daarbij scherpe critiek uitoefende op leden van het Koninklijk Huis, deelt mee, dat hij 300 protestbrieven heeft ontvangen, waarbij verscheidene dreigbrieven, dat men hem, als hij nog eens zoo iets deed, 's avonds bij zijn thuisbeer zou oppakken en laten ver dwijnen. DENEMARKEN. De Deensche bewapening. De radicale leden van de ontwapenings commissie uit liet Folkelhing hebben giste ren een ontwerp ingediend tot wijziging van het ontwapeningsvoorstel der soc.-dem. re-s geering. Dit laatste strekt tot ontbinding van leger en vloot, waarvoor in de plaats zou komen een bewakingscorps om de politie on douane te helpen bij het bewaken van de grenzen en de kusten en het handhaven van/ de binnenlandsche orde. Zes groote vissche- rij-inspectie-schepen en drie kleine wachti schepen zouden de vloot vervangen. De ge^ zamenlijke kosten van het nieuwe systeem schat de regeering op 11,5 millioen kronen per jaar. De radicale leden stellen nu een stelsel voor dat 17 millioen kronen per jaar zou kosten. Het strekt tot jaarlijksche africhting van 1600 recruten voor het bewakings-corpi (in plaats van 800, door de regeering voor gesteld,) tot het in dienst stellen vp 21 kleine wachtschepen en tot het inrichten van een mijndienst. ZWITSERLAND. De vrije zones. De commissie uit den Staatsraad heeft met algemeene stemmen het compromis goedge-* keurd "over de Fransch-Zwitsersche arbit- trage in de kwestie der vrije douanezones. BULGARIJE. Tegen de moord-epidemie. In de Kamer heeft de minister van b'm- nenlandsche zaken medegedeeld, dat de da ders der aanrandingen en moorden van den laatsten tijd steeds onder de agrarische communisten gezocht moeten worden, een partij, die beslaat uit terroristische coming nisten en extremistische boeren en die stelselmatig door aanslagen de leidende persoonlijkheden trachten uit den weg te ruimen. De regeering heeft maatregelen hiertegen getroffen. Dertig personen zijn gearresteerd hij Sjoema, behoorende tot een geheime com munistische organisatie. VEREENIGDE STATEN. Bezoldiging der Congresleden. De Senaat heeft de verhooging van^de be zoldiging der congresleden van 7500 op 10,000 dollar goedgekeurd. Ingeval ook hef Huis van afgevaardigden deze verhooging goedkeurt, verwacht men een veto van den President. JAPAN. Tei beveiliging van den staat. Het Huis van Afgevaardigden heeft het wetsontwerp tot handhaving van den bin nenlandschen vrede naar de commissie ver- t wezen. De wet bepaalt, dat ieder, die een geheim genootschap inricht of toetreedt tot een genootschap, dat töt doel heeft' om do nationale constitutie of de buitenlandscht politiek met geweld te veranderen, of bet j stelsel van het particuliere eigendomsrecht j te wijzigen, gestraft zal worden met 10 jaar dwangarbeid De minister van binnenl and*» sclie zaken zeide, dat de wet noodzakelijk

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2