No. 19924. ZATERDAG 21 FEBRUARI Anno 1925 STADSNIEUWS. Het vonrnaa«nttti» nieuws van hptfon. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTENHEN 30 Ct». per regel. Bi) regelabonnement belangrijk lageren prija. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasao volgens postrecht. Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 en 1835 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTi Voor Leiden per 8 maanden f 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f 2.35 portokosten. yo.i8. „0.18. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Huziekvereeniging N. Z. H. T. M. Gisteravond gaf de muziekvereenlging van bet personeel der Noord-Zuid-Holl. Tram- wegmaatschappij in de geheel bezette groote zaal van „Zomerzorg" een uitvoering De Voorzitter, de heer A. van Breda, open de de bijeenkomst met een hartelijk web komstwoord tot de talrijke aanwezigen, in bet bijzonder tot de vertegenwoordigers van Zustervereenigingen, zooals die van liet Leidsch Muziekkorps „Werkmans Wils kracht" en anderen, en sprak een woord van dank tot de heeren donateurs voor den gel- dslijken steun, aan de Vereeniging geschon ken, en dankte voors den chef vau exploita tie en den afdeelingschef, die beiden er toe bobben medegewerkt, dat er zoovelen een vrije avond kon worden verleend, waardoor deze uitvoering kon doorgaan, alsmede voor do vrijgevigheid bij het deelnemen aan de repetities. Hij sprak den wensch uit, dat ieder zijn eigen commissaris zou zijn, op dat het -bestuur niet, zooals bij de vorige uitvoering, zich genoodzaakt zal zien, per sonen uit de zaal te verwijderen Ten slotte wenschte hij de aanwezigen al len een aangenamen en prettigen avond. Daarop kreeg allereerst het thans reeds 32 personen slerke muziekkorps een heuit Met werd met den directeur, den heer Rei- nier van 't Hoff, bij het optreden hartelijk toegejuicht, waarna het op verdienstelijke wijze ,,Le chef de Corpo" een militairen marsch van Barry, speelde, met welk num- m"r het korps een goed entree maakte. Nog m r klonk een ouverture van J. E. Strau- wen, "etiteld „Bruyères Compinoie". Met dit nummer behaalde de Vereeniging trouwens verleden zomer op het nationaal concours tc Monster den eersten prijs: ook ditmaal werd het stuk vrijwel onberispelijk gespeeld en de zaal toonde de mooie muziek to waardeeren. Het korps werd aan het slot hartelijk toegejuicht. Hierna kregen wij „Juliette", van Tayat to hooren. dat niet minder in den smaak Kiel, waarna een der jongere leden, de heer J. de Jager, een solo op de clarinet blies, begeleid door een extra goeden pianist, die met den dito violist ook verder goede dien- Sten deed De solo zelf werd ook goed gespeeld en de ïieer De Jager had luide toejuichingen in ontvangst te nemen. Na een kleine tusechën ruimte weid door ,een der leden een cabaret-liedje gezongen, waarbij deze zanger tegelijk een verloting in troduceerde en den prijs, een eikenhouten theetafel met een servies, op het tooneel ter bezichtiging stelde, waarvoor de loten, f 0.25 als appelen uit de mand de zaal in igingen. Het eerste deel van den avond werd ver laten met een klucht, getiteld ,,De laatste repetitie", waarin een groot aantal personen pptrad. Er werd zeer om gelachen: dat is alles, wat wij er van kunnen zeggen. Wij gelooven, dat men ook. al speelt men alleen met eigen krachten, wel iets beters had kun nen vinden. In het tweede deel van den avond had de muziek der feestvierende Vereeniging een zivr overwegend aandeel, en de stukken, door haar gegeven, werden best gespeeld. Muziek i9 trouwens ook wat zij beoogt. Twee kluchtjes: ,,'t Gemopste goudtientje" en- „Een lot uit de Boven Bommeiwaardsch Pasrdenverloting werden gegeven, waarop nog andere attracties volgden, waarna de Voorzitter kon sluiten en de jongeren ziih mochten .verlustigen in bal. Bij enkele candidaalsslelling is gekozen tot assessor I van het Leidsch Studenten corps de heer H. A. H. N. Gclderman. In de gisteravond gehouden vergade ring van de R.K. kiesvereeniging alhier, wer den candidaat gesteld voor de groslijst voor de Kamerverkiezing de heeren Kooien, Aal- berse, Chr. Jansen, Conijn en Boerté. Bij stemming vielen de candidaten Loerakker en Balvers af. De jaarverslagen van secretaris en pen - ningmeester werden goedgekeurd en overge gaan werd tot uitloting van eenige aandee- len uit de obligatie-leening. Bij de verkie zing van leden voor het bestuur werden her kozen de heeren P. v. d. Berge Henegouwen A. H. Boekrood, mr. A. Bolsius, G. Koeken- bier en H. Lombert. De Bijzondere Kcrkeraad der N.-Herv. Gem. heeft, naar het „L. P.b.blad" meldt, na breede discussie in beginsel besloten, dat er geregelde predikdienst in de Kooibuurt zal plaats hebben en wel in het gymnastiek-lo- kaal van de school in de Medusastraat, door R eu W. welwillend ter beschikking gesteld. Deze beslissing is niet zonder aarzelen geno men, daar verschillende predikanten tot het uiterste van hun krachten met arbeid belast lijn en niet allen van de noodzakelijkheid van dez-n maatregel overtuigd waren; de meerderheid echler was van oordeel, dat, mee het oog op beden en vooral op dé toe komst, dei* zaak noodif re. Nu vele ouders deze maand moeten beslissen of zij hun kinderen, die het zesde I leerjaar hebben doorloopen en op 1 Maart den 12-jarigen leeftijd hebben bereikt, al dan niet van school zullen nemen, willen wij, Ier voorkoming van teleurstelling, er op wijzen, dat aan kinderen beneden den 14-ja- rigen leeftijd geen arbeidskaart mag worden afgegeven. Zeer tot hun nadeel moeten de kinderen, die op zoo jeugdigen leeftijd de school verlaten, nog 1 of 2 jaren rondloopen vóór zij aan het werk kiflarien gaan. Veel beter is het daarom de kinderen nog eenigen tijd naar de Centrale School voor het ze vende leerjaar te zenden, waar het geloeide nog eens terdege wordt herhaald en uitge breid en zeer veel practische kennis wordt bijgebracht, waaraan de kinderen in hun later leven heel veel kunnen hebben. Nadrukkelijk vestigen wij er de aandacht op, dat het volstrekt niet alleen voor de jongens, maar ook voor de meisjes zeer nut tig is om het zevende leerjaar te volgen. Kon uit den aard der zaak op de gewone school niet zoo heel veel tijd worden besteed aan de nuttige handwerken, op de Centrale School ontvangen zij vier uur per week lés in dit voor haar zoo belangrijke vak. Voor jongens, die naar de Ambachtsschool wenschen over te gaan, is het zeer aan te bevelen eerst nog een halfjaar de lessen aan de Centrale School te volgen. Daardoor toch wordt de kans op toelating tot de Ambachts school zeer veel grooter en zullen zij met meer succes de lessen aan die school kun nen volgen. Het komt ons voor, dat, indien de ouders I dit alles rustig overwegen, de keus tusschen I het van-school-nemen hunner kinderen en j het zenden naar de Centrale School niet j moeilijk zal zijn. Aangifte voor de Centrale School kan j plaats hebben bij de hoofden der gewone scholen en bij het hoofd der Centrale School. i Over de openluchtopvoering ter gele genheid van het lustrum 1925 meldt het orgaan van het_L. S. C. nog: Deze week is de uitwerking van het eer ste bedrijf aanzienlijk gevorderd. Minuut voor minuut is de duur der verschillende i 'handelingen berekend, zoodat de componist I met zijn arbeid kan beginnen. De duur van het geheele eerste bedrijf is pl.m. 20 min. In het middelgedeelte (2de bedrijf) ligt, zooals bijna altijd bij Teirlinck, het zwaarte punt. De duur er van is ongeveer drie kwar tier. Een slotscène, die een gedeeltelijke her haling is van het begin, rondt het geheele spel af op vijf kwartier. Men houde echter in het oog, dat, waar hier van bedrijven ge sproken wordt, slechts op de orgamschea houw van het sluk wordt gedoeld: van pau zen tusschen de doelen Is 'geen sprake, het geheel wordt achter elkaar afgespeeld. Hildo Krop, die thans weer naar Parijs is vertrokken, heeft het terrein opgenomen, en zal nog doze week beslissen, of zijn andere bezigheden hem toelaten mede te werken. Herman Teirlinck zelf zegde toe, dat hij waarschijnlijk Donderdag 6 Maart het spel zal inleiden. Op zijn uitdrukkelijk verzoek bestaat er géén gelegenheid lot vragen stel len en debatteeren. Ten slotte nog een merkwaardigheid: de maquette van het Leid3che spel wordt in het voorjaar gezonden naar de Internatio nale Theater-tentoonstelling bij Milaanl Men deelt ons nader mede, dat hel aantal leerlingen der buitengewone school voor lager onderwijs 124 bedraagt en het werk (ook handenarbeid) geschiedt niet spe ciaal onder leiding van de enkele door ons genoemde leerkrachten: elke onderwij- zerCes) heeft de geheele leiding van alle on derwijs in zijn klasse (uitgezonderd het vak nuttige handwerken). Op de H.B.S. voor Meisjes heeft gister morgen mej. Anna Heckert, uit Hannover, voor de leerlingen der verschillende klassen Duitsche gedichten en sprookjes voorgedra gen. Haar programma bevatte voor de hoogere klassen balladen van Agnes Miegel, Detler von Liliencron, Börries von Milnchhausen en sprookjes van Andersen; o.a* der Halskra gen; voor de jongeren Chamisso's „Das Rie- senspiegelzeug", die Gènsokantate van Hoff mann von Fallersleben on sprookjes van Grimm. Vooral de sprookjes wekten door de levendige, humoristische voordracht, de spre kende mimiek en de temperamentvolle uit beelding de geestdrift van haar jeugdig audi torium. Ook de moderne balladen vielen zeer in den smaak. Mej. Heckert heeft een aantrekkelijk ta lent, dat vooral in het komische genre het best tot zijn recht komt. Dat de jeugd haar weet te waardeeren, blijkt uit het enthu- siasme, waarmee haar komst steeds tege moet gezien wordt, en uit het groot aantal jonge vrienden, dat zij op de scholen in ver schillende sleden van ons land gemaakt heeft. De belangstelling voor de film schijnt den taatslen tijd een weinig aan het tanen te zijn. 't'Gaat ook in het bedrijf van de rol prent met ups and downs. Gisteravond heeft géén der Leidsche theaters op veel bezoek kunnen bogen, al hadden zij zich dan ook beijverd om een aantrekkelijk programma samen te stellen. „Luxor" geeft behalve bio scoop ook variété. Het Rotterdamsch Operette Gezelschap Muru en van Beem vult name lijk grootendeels de eerste helft van het pro gram door het over het voetlicht brengen van een „operette", getiteld „De Boemel-lui tenant", waarbij het decor wel is waar slecht verzorgd is, doch waarom desalniette min braaf is gelachen. Flip, de oppasser, speelde werkelijk af en loe heel geestig en hij droeg dan ook in feite het succes van deze „operette". Na de pauze volgde een fantastisch film drama van liefde, jeugd en fantasie, waarin Amor, het liefdegodje, een zeer belangrijke rol speelt, zij het dan ook meestal achter de schermen. Hoewel de aangrijpende tragiek van deze geschiedenis ons is ontgaan, con- stateeren wij toch gaarne dat de film vele fraaie natuur-opnamen geeft te zien. Het Casino-theater geeft een verfilmd werk van Curwood. Wie heeft in den laatsten tijd niet gehoord van dezen schrijver, die zich steeds in zijn boeken bezig houdt met de sneeuwvelden in het hooge noorden, waar de bannelingen der beschaving leven met hun getrouwe vier voeters? Het is z'n roman „The man from Hell's River" welke thans onder den titel „Caspard de Woli" in het Casino-theater draait. Wij maken hierin weder kennis met den prachtig gedresseerden hond Rin-Tin- Tin, die voor eenigen tijd ook reeds in dit zelfde theater bewijzen van zijn kun9t gaf en wederom heel wat publiek zal trekken. Het overige programma is ook keurig ver zorgd en geeft gelegenheid tot een gezonden lach. Rejo-theater geeft deze week het volgende programma: Voor de pauze mooie natuur opnamen uit Monte Carlo, een aardig ko misch nummer en een klucht in 7 acten „Paddy op een na de beste". Dit laatste is een zeer aardig nummer en af en toe kan men gieren van den lach. Na de pauze de hoofdfilm „Cycloon", een drama in 7 acten, welke het heel goed doek De natuur-opna men in deze film spelen een groote rol Het geheel van deze film is zeer mooi. De van Dinsdag tot gisteren gehouden tentoonstelling van veiligbeid3platen, welke gehouden werd in het gebouw van den Raad van Arbeid werd door ruim 600 persman bezocht. Daaronder bevonden zich tal van werkgevers, werkmeesters, bazen, arbei ders, onderwijzers, leeraars en een paar klassen van een avondschool voor meisjïs. MUZIEK. Abonnements-conceit Dr. de Koos. Harriet van Emden Rudoli Mengelberg. Een zangeres, die door de natuur begaaid is met een prachtige stem, die van huis uit dat warme, dat charmccrende in haar ge luid heeft, dal den klank iets eigens geeft, dat den toon op zich zelf, als reines Natur- verfahren, ongemeen bekoorlijk maakt. Dat is het instrument dal de zangeres - heeft moeten leeren bespelen. En dat instrument voldoet aan de hoogste keur. De virtuose wijze waarop zij het bespeelt i9 het resul taat vau studie. Elk spoor van oneffenheid in de ktankvoortbrenging is verdwenen, haar lage tonen donker fluweelig, in de hoogte alles stralend en glanzend, haar mid- denregister van groote draagkracht en bij dat alles een onvergeeflijk schoon mezza voce. Dit laatste is wel een zeer sterke zijde van haar talent. Deed ze daar geen wonde ren mee in Schuberts zoo gevoelige Lilanei? Was het niet alsof het ons uit den Hemel toegezongen werd: Alle Seelen ruim in Fnedcn? Het wezenlijke in haar kunst van voordragen sluit zich nauw hierbij aan. Wat het diepst in de ziel ligt kan geen exube rantie van klank verdragen. Mei haar ex pressieve halve slem schenkt zij oogenblik- ken van volmaakt geluk, van opperste zieie- rust. En dat is ons liever dan een groot ge luid, dan parelende coloratuur en welke uiterlijke aantrekkelijkheid al meer. Alles wat zij zingt, zingt ze van binnen uit; elk lied doorvoelt ze met fijne' intuïtie; schitte ren doet ze nooit; haar voordracht is be zielde waarheid. Daar was ook haar heelc programma op ingericht. Slechts vier komponisten waren aan het woord met zangen, die uitmuntend bij elkaar pasten en aan den avond het „einhcitliche" gaven, zonder hetwelk van een artistieke zangprestatie geen sprake kan zijn, Liederavonden hebben op dit punt een zekere beruchtheid. Het eerste programma- nummer bestond uit een drietal Arias van Handel, in strengen gedragen stijl, uitne mend geschikt om mevrouw van Emden's groote zangkunst, haar voorbeeldige toon- j „vorming en perfecte adembeheerscbing te Met groote aandacht werden de paten be- jjemonslreeren. Daarop volgden een zeven keken, uitgelegd en soms gecritiseerd. De belangstelling was zeer groot en on getwijfeld hoeft deze tentoonstelling de in zichten van velen op het gebied der bedrijfs veiligheid verhelderd. Tal van platen wer den verkocht Zij zijn ook in de toekomst steeds bij den Raad verkrijgbaar. Wij verwijzen naar een advertentie in ons Blad van heden betreffende de tentoon stelling in De Lakenhal, ter herdenking van het 850-jarig bestaan der Leidsche Hooge- school, In het perceel Hoogewoord 48, waar reeds een 15-tal jaren een fruithandel werd gedreven, heeft de combinatie „Het Duo" een zaak geopend in fijne fruit, conserven, chocolade en wat er verder tot deze bran che behoort. Tot voor korten tijd dreef een der firman ten, de heer P. Oostendorp, pen zaak in de Janvossensteeg, en de tweede, de heer F. H Gaastra, had een zeer goed ge9orteerdon winkel in de Pieterskerkkoorsteeg No. 11. Deze laatste zaak blijft bestaan; alleen de winkel in de Janvossensteeg moest plaat» maken voor de thans geopende zaak, zoo dat „Het Duo" nu twee eerste-ktasse-zaken drijft. Achter den gisteravond geopenden winkel is een fruitsalon.-waarin men een aardig zitje vindt. Wanneer men een kijkje neemt van de étalage, dan krijgt men a! een goeden dunk van de zaak. welke in druk zeer wordt versterkt, als men in den winkel zelf komt, waar men het uitgestalde in nog veel ruimere keuze en in grooter» verscheidenheid aantreft. De firma's Engels (schilderwerk), Mevsen, (sloffeering), Leget en „Piram" (wandver siering en reclame) werkten met „Het Duo" samen om aan deze zaak een mooi uiterlijk te -geven. Het aantal aan de Gem. Arbeidsbeurs alhier ingeschreven werkzoekenden be draagt 872. Ingekomen is voor „Schoolkindervoe- dine en Schooikinderkleeding" f 18, gecol lecteerd op bet jaarfeest van de smeden- en koperslagersvereen. „Nut door Vriend schap", gehouden 14 Febr. j.l. KERKELIJKE BERICHTEN. Doopsgezinde Gera.: Zondagmorgen, te tien uur, ds. J. Wuite. Eglise wallonne: Dimanche matin, A 10*A heures, Mr. H. Bresson. Evang.-Lutbersche Gem.: Zondagmorgen, t» halfelf, ds. C. de Meljere. Ned. Prot.-Bond, Remonstr. kerk, ingang Middelweg: Zondagmiddag te kwart over IS uur, kinderkerk, ds. A. van der Wissel. Rel.-Social. Vereeniging, Nutszaaf. Zon dagavond, te zeven uur, de heer J. B. Meijer, uit Dordrecht Reraonslrantsch-Geref. Gem.: Zondagmor gen, te halfelf, ds. G J. Sirks van Den Haag. Ver. v. Vrijzinnig-Hervormden, Volkshui»; Zondagmorgen, te halfelf, dr. M. C. van Mou- rik Broekman, van Breda. Vrije Kath. Kerk, Stille Rijn la, Bonifa- ciuikapel: Zondagmorgen, t» halfelf, dienst, BTMMENT,AND. Een half millioen voor een ambtswonin| van den Minister van Bnitenlandsche Zaken. De Centrale Bond en het verbroken Post- contract. Spoedig is te verwachten de indiening van een wetsontwerp tot regeling van het mid delbaar en lager landhonw-onderwijs. De patroonshonden in de bouwvakken hebben besloten het nienwe collectief con* tract niet te aanvaarden. BUITENLAND. In Prnisen is het kabinet Mars ten val gebracht. Het Engelsch Lagerhuis weigprt het voor stel om de vrouwen op 21-jarigen leeftijd kiesrecht ie geven. Weer een ernstig mijnongeval. tal van den liederencoraponiat bij uitne mendheid Sclmbert, waarvan wo belialve het evengenoemde „Litanei" nog willen aanstippen het heerlijke ,,Meine Ruh ist hin" en .An dia Nachtegall" met zijn ver- rukkelijken slotregel: „sing mir den Amor nicht wach". Na de pauze een zestal liederen in ma nuscript van Rudolf Mengelberg. Hét was voor 't eerst dat we werk hoorden van de zen tot de jongeren behoorenden componist De voorgedragen liederen wijzen onmisken baar op een sterka begaafdheid: ze zijn steeds voornaam van vinding, vaak bijzon der treffend van beeldend vermogen vooral in de steeds interessante klavierpartij, die nochtans nergens den gezongen klank in verdrukking brengt; ze zijn van moderne factuur doch blijven steeds muziek. Hopen we, dat ze spoedig in druk mogen verschij nen. Bijzonder voldeden ons bet strenge „die Nacht" met zijn mooi gevonden ocla- vengangen in de begeleiding en vooral het geestig geschilderde ,,Elfo". Mevrouw van Emden interpreteerde ze op waardige wijze en met kennelijke voorliefde. De componist die de pianopartij vervulde, zal er tevreden over zijn geweest. Het slotnummer bestond uit vier liederen van Tschaikowsky waarin de zangeres haar voordrachtskunst kon laten bewonderen, „Warum" met zijn climax in de laatste vraag: „Liebchen, o sprich, warum hast du verlassen mich?" maakte grooten indruk. MaarTschaikowsky verloochent ook in deze liederen zijn waren aard niet: veel uiterlijkheid, die zelfs hinderlijk werd in-het „Standchen des Don Juan". Rudolf Mengelberg heeft op artistieke wijze de pianopartij gespeeld. Zeer beschei den. Had naar onzen smaak zich hier en daar (in de Schubert-Iiederen) wat meer kunnen doen gelden, wat meer relief kun nen geven aan den zang. De volle zaal was dankbaar gestemd, juichte zangeres en componist-pianist uit bundig toe. waarop met een geestig liedje van Mengelberg, als toegift, geantwoord werd. Ambtswoning van den Minister van Bnitenlandsche Zaken. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging en verhooging van het Vilde Hoofd stuk B der Staatsbegrooting voor het dienst jaar 1925. In art. 1 wordt voorgesteld, in te lasschen een nieuw art. 147&: Stichting, waaronder aankoop van terrein, en inrichting vafn een ambtswoning voor den Minister van Buiten- landsche Zaken, f 600.000. Aan de memorie van toelichting is het votgende ontleend; Hoewel reed» in de oorlogsjaren door de Regeering de noodzakelijkheid erkend is om van Staatswege te voorzien in een ambts woning voor den Minister van Buitenland- sche Zaken, ia het tot dusver niet tot uit voering gekomen. Bij de toen geldende ab normale koopprijzen zouden daarmede te groote uilgaven gemoeid zijn. Toch zou er wellicht toe besloten zijn, ware het niet, dat de Koningin in 1919 welwillend het perceel Kneuterdijk no. 20 voor een tijdvak van 6 jaren daarvoor beschikbaar stelde, welk Koninklijk aanbod met dankbaarheid werd aanvaard. In het najaar van 1923 ontving de onder getekende (de Minister van Financiën) na mens-de Koningin do mededeeling, dat het niet in haar voornemen lag in een nieuwe ter beschikking stelling te treden. Daar de Regeering.ook nu nog van mea ning is, dat van Staatswege behoort te wor den voorzien in een ambtswoning voor den Minister van Buitenlandsche Zaken, is voortdurend uitgezien naar een goede op lossing. Er bloken evenwel geen geschikte panden te verkrijgen; ook de kosten van aankoop met de daaraan verbonden kosten van ver nieuwing of verbouwing leverden veelal een bezwaar. Thans is de hand gelegd op de perccelen uitmakende een villa aan het Plein 1813 met bijbehoorend terrein. De ligging is zeer gunstig en de prijs vart f 130.000, waarvoor het na onderhandeling te koop is gegeven, mag billijk worden jienoemd. De koop is aangegaan onder voorbehoud van het toestand der gelden door de wetge vende macht binnen 30 dagen, alzoo vóér 13 Maart a.s. Na afbraak van de villa zal ter plaats» een woning kunnen worden gebouwd, waar van het sous-terrain de garage,' keukens, vestiaires en drg. beval en de bel-étage ont- vanggelegenheid biedt. De verdieping bevat een eenvoudige ambtswoning, welke een af zonderlijken opgang heefl en zal met par ketvloeren, vaste waschtafels en drg. zoo danig worden ingericht dat een opvolgend minister deze woning zonder buitengewoon hooge uitgaven kan betrekken. De Regeering en de C. B. P. T. T. Het bestuur van den G. B. P. T. T. kwam te s^Gravenhage bijeen ter bespreking van den toestand, als gevolg van het door de Re geering verbroken contactmet genoemde organisatie. Het bestuur merkt op, dat de Minister achtereenvolgens verschillende, niet geheel met elkaar overeenstemmende redenen heeft kenbaar gemaakt voor het verbreken van het contact. Eerst ging liet over de wijze, waarop de openbare meening werd beïnvloed. Daarna heettte de verspreiding van de circulaire aan de bewoners van het platte land de aanleiding, wat niet op het terrein van den Bond zou liggen. Vervolgens was het niet do bedoeling van de Regeering om aan de vakvereenigingen bet recht te ontzeggen zich met andere dan personeelszaken te bemoeien. Enkele dagen geleden verklaarde de Mi nister. dat do verzending van de circulaire niet een op zichzelf staand feit voor de Re geering was, maar de druppel, die den em mer deed overloopen. Het bestuur van den C. B, P. T. T. deelt daarom mede, dat het door de Regeering nimmer te voren van „den emmer vol be zwaren" tegen zijn oplreden, in kennis is gesteld, noch gewaarschuwd werd op den ingeslagen weg niet voort te gaan. Het bestuur kan zich Diet onttrekken jan den indruk, dat de Regeering in haar maat regelen beoogt den wassenden invloed van den C. B P. T. T. te fnuiken en de door deze organisatie gevoerde actie aan banden te leggen. Alles wél-overwegende, kwam genoemd bestuur tot de stellige overtuiging, dat het in het algemeen belang en in dat van het P. T. T.-personeel gebiedend noodzakelijk is, het publiek te blijven voorlichten om trent de funeste gevolgen, verbonden aan de doorvoering van de voorgestelde reorganisa tie van den P. T. T.-dienst. Het doet daarbij een beroep op hel rechts gevoel van het Nederlandsche volk, opda4 de Regeering aflale den C. B P. T. T. in df uitoefening van zijn grondwettelijke rechten te bemoeilijken.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1