Duizenden bestellen! U OOK? No. 19923 LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 20 Februari Tweede Blad. Anno 1925. BINNENLAND. Begrafenis-Onderneming KEEREWEER Oude Jenever ,,'t Kraantje" A f3.50 p. L Jenever Cognac. 2 ster. Port Oude Oouro Port Advocaat A f3.20 a f 3.30 f400 a f 1.50 a f t.75 A f 2.25 p. tl. DC GaLaOaCio Firma de Wed. C. J. COPPENS SCHIEDAM De zomertijd. In de vergadering der Gezondheidscom- fcrissie is met algem. stemmen de wensche- jjjkheid uitgesproken, dat in 't belnag der Volksgezondheid de zomertij^ gehandhaafd frlijve, en tevens de wensch geuit, dat ook Andere gezondheidscommissies eenzelfde Verklaring zullen afleggen. Het Bemlddelingsburea voor Trans atlantische Emigratie, directeur S. L. Veenstra. De heer Klecrekopcr, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den Minister van Justitie de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de Minister van Justitie kennis genomen van de zeer zware beschuldigin gen, in do Nieuwe Rotterdamsche Cou rant" gericht tegen den heer S. L. Veen stra, inspecteur der rcvlasseering bij het Departement van Justitie? 2. Acht de Minister van"Justitie het ge oorloofd, dat een ambtonaar laat staan de inspecteur van dezen dienst, op welko wijze dan ook, geldelijk is betrokken bij de om hen als kolonisten te doen trekken naar plaatsing van werkzoekenden, met nam? om hen als kolonisten te doen trekken naar den vreemde 3. Is het juist, gelijk voormeld dagblad Jwordfc gesteld, dat de inspecteur der re- iclasseering ,,uit zuiver winstbejag" een ,,op niets dan ondernemingswinst gejba- seereje affaire" drijft, welke door de voor tellingen van hem en zijn lasthebbers ,,ten .onrechte veelal wordt beschouwd als een officieel" bureau, waaraan de Neder- landsche Overheid haar sanctie verleent" 4. Is het juist, dat de gevolgen van het 'optreden van dat bureau voor de aange worven kolonisteo, die boven de premie, door de transsportbedrijven verstrekt, f 15 yoor de bemiddeling betalen èn bovendien nu en dan een deel van hun loon, zóó 3,diep rampzalig" zijn in veel gevallen, dat ,,een mensch geen nacht meer gerust zou slapen, wanneer hij zich verantwoordelijk wist voor het leed van al die ongelukkige en verdoolde, vaak nog heel jonge men sch en, van al die op hem gebetenen, die er nu berooid ron&f rjeven, of verbannen zit ten aan den overkant van den Oceaan, om dat zij eenmaal .ldh toevertrouwd hebben aan het Bemiddelingsbureau voor Trans atlantische Emigratie, directeur S. L. Veenstra" in Den Haag"? 5. Is het bovendien juist, dat dit bureau ook de uitzending van vrouwelijke dienst- boden naai den vreemde zal ondernemen 6. Wat zal de Minister doen, indien van al deze beschuldigingen ook slechts het geringste deel juist blijkt? 7. Wil de Minister ,met het oog op de smet, welke door deze beschuldigingen, in dien juist, op een zoo teere zaak als de re- classeering zou kunnen worden geworpen, deze vrage-i met een onverwijld antwoord afdoen De donuaiale steenkolenmijnen. Zooals bekend is, bestaat er reeds vele laren een kwestie tusschen den Staat der Nederlaudei en de AkenMaastrichtsche Spoorweg-Mij inzake het betalen van ver goeding aau den Staat voor de exploitatie door deze Maatschappij van de domaniale •teenkolenmijnen. Wegend de nadeelen van het verouderde Contract wenschte de AkenMaastricht- eohe Spoorweg-Mij. geen nieuw kapitaal in de onderneming te steken, 'waardoor de noodige uif breid ing der domaniale mij nep uitbleef. Ook de arbeiders ondervonden 'door de kwestie tusschen de Regeering en de AkenMaastrichtsche Spoorweg-Mij. veel nadeel. De staking in 1921 was er o.a. «en gevolg vrü. Naar „Da Tel." nu van officieele zijde verneemt, is in de gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders der Aken Maastrichtsche Spoorweg-Mij. een voorstel van den Staat der Nederlanden in zake het contract aangenomen. Binnenkort zal de indiening van een wets_ ontwerp vanwege den Minister van Fi nanciën te verwachten zijn, regelende het contract, betreffende de verhouding tus schen de AkenMaastrichtsche Spoorweg- j Mij., die de domaniale mijnen exploiteert, On den Staat der Nederlanden. Uit de kleedingnijverheid. Met betrekking tot het conflict in de kleedingindustrie wordt van werkgevers zijde meegedeeld, dat volgens besluit van de werkgevers de uitsluiting gisteren is in gegaan en zich uitstrekt over do arbeiders, die georganiseerd zijn in den Bond van manlijke en vrouwelijke arbeiders in de kleedinginduatrie en den Federatieven bond van arbeiders :n do kleedingindustrie De Ned. Chr bond van arbeiders in de klee dingindustrie Leeft zooals gemeld aan haar led.u geadviseerd de voorstellen te aanvaarden. Vanmiddag wordt het defini tieve besluit van dezen Bond verwacht. Maandag of Dinsdag wordt een besluit van de beide moderne Bonden tegemoet j gezien. Do Koninklijks Familie zal rteds 18 Maart voor haar zomerverblpf uit Den Haag Haag nuar Hot Loo vertrekken. De toestand van het Eerste-Kanierlid ihr. De Jonge is uiter3t zorgwekkend. De aokter heeft alle hoop opgegeven. Ds. D. A. van Haselen, Ned.-Herv. predikaijc te Charlois (Rotterdam), wiens eeruie standplaats Zoeterwoude was, zal 19 April v. j. zijn 40-jarige ambtsbediening berderken. De architectenwereld heeft een on verwacht verlies getroffen. De bouwmeester M. Brinkman, is gistermiddag op straat in elkaar gezakt en kort na aankomst in het Ziekenhuis aan den Cdölsingel, te Rotter dam, waarheen men hem gebracht had, overleden. Htf had den leeftijd Van 51 jaar bereikt. De voorzitter van don Bond v.\n Ne- derlandsche Onderwijzers heeft gisteren bij xljn bezoek aan den Minister van Onder wijs. Kunsten en Wetenschappen opnieuw ter sprake gebracht de instelling van een commissie voor georganiseerd overleg in on derwijszaken. De Minister liet zich in meer positieven zin uit dan den eersten keer en deed de toezegging, dat hij de noodige stap pen zal doen om zoo mogelijk tot de instel ling van bedoelde commissie te geraken. Mevrouw Bakker-Nort, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid dc vol gende vragen gesteld: Is de Minister bereid mede te deelen of vóór 1 Mei a.s. een ontwerp van wet tot wijziging van de Drahkwet kan worden ver wacht, om aan de bezwaren van de loge- - mentvergunningen en de z.g. vervanging te gemoet te komen? Indien het antwoord op de vraag ont kennend is, wil dan de Minister vóór 1 Mei a.s. maatregelen treffen ter bescherming van de rechtmatige belangen der tegen woordige vervangers, die anders dupe kun nen worden van de te verwachten regeling Het moet in het voornemen liggen van mr. C. P. Zaayer, den voorzitter van de commissie, die door Ged. Staten van Zuid-Holland is benoemd om rapport uit te brengen over de waterverbindingen in het Westland (waarbij ook het Haagsche Kanalenplan is betrokken), zoodanïgen spoed achter de werkzaamheden te zetten, dat het rapport nog vóór de zomerzitting van de Staten gereed zou zijn. Het Christelijk Nationaal Zemlings feest wordt 1 Juli in de bosschen'van het kasteel Middachten gehouden. Voor het nationale huldeblijk aan de Reddingsmaatschappijen is f 227,472 bijeen gebracht. De juridischefaculteit van het Utrechts Studentencorps zegt in een motie in verband met het in-hetrleven-roepen van een stichting, ten doel hebbende aan de Universiteit te Utreoht een aantal leer stoelen te vestigen, ter opleiding van be stuursambtenaren voor Ned.-Indië, dat, moch ten deze plannen voortgang en volledige uitvoering verkrijgen, alsdan naast de op leiding van Staatswege te Leiden een par ticuliere opleiding van bestuursambtenaren in Utrecht zal komen; overwegende, dat, naar geruchten willen, de vestiging dezer leerstoelen is mogelijk f;emaakt door den steun van hen, d}? brj n Indië werkende grootondernemingen ten nauwste zjjn betrokken en dat deze geruchten nimmer zijn tegengesproken en overwegende, dat een verband tusschen eenige belangen groep en de academische opleiding van be staande bestuursambtenaren uiterst onge wen scht en in principe af te keuren is, onverschillig, of hier overigens hooge be langen op het spel stn2n; d3t hier afgemesne beginselen van he 4 onderwijs in gevaar worden gebracht die tot eiken prijs moeten gehandhaafd bljjven. („U. D.") De Minister van Waterstaat heeft be paald, dat art. 11 van hel Girobesluil 1924 (StsbL no. 451) in werking treedt op 1 Maart aanstaande. De directeur van den postchèque- en giro dienst vestigt er de aandacht op, dat door het in-werking-treden op 1 Maart a.s. van art 11 van het Girobesluit 1924 (St.bl. no. 451) voor inleggers bij de Rijkspostspaar bank de gelegenheid weder is opengesteld om van hun tegoed bij die instelling te doen overschrijven, hetzij kosteloos op hun eigen postrekening, hetzij op de postrekening van een ander, tegen betaling van het recht voor stortingen. Tevens kunnen, met ingang van dien da tum, weder overschrijvingen worden aange vraagd van een postrekening op oen spaar bankboekje. Nadere inlichtingen kunnen op de post kantoren worden verkregen. Bjj #on. besluit is bepaald, dat als diensttijd, bedoeld in artikel 3, eerste lid (voor het berekenen der jaarwedde van on derwijzers) van Kon. besluit van 27 Dec. 1924 (Stbl. no. 585), mede in aanmerking komt de diensttijd, als leeraar of onderwQaer doorgebracht aan eenige inrichtingen van onderwijs, zoowel openbare als bijzondere, indien zij althans niet naar haar aard uit sluitend tot één van deze takken van onder wijs behooren. Hiertoe behooren: kweekscholen voor on derwijzers en onderwijzere&en; normaalles sen en daaraan verbonden voorbereidende klassen; hoogere burgerscholen; gymnasia; rijksopvoedingsgestichten; rijlestuchtscholen; lagere scholen in Nederl. Oost- en West- Indië; doofs lommen-instituten; de inrichting „Meer en Bosch" te Heemstede; de in het buitenland door den Nederlandschen Staat gesubsidieerde scholen; openbare èn van rjjkwege gesubsidieerde bijzondere dagscho len voor nijverheids- en liandelsondea-wip; zwakzinnigenscnolen; de regimentsschool bg het regiment genietroepen; de Oosteinde school te Pretoria; het opvoedingsgesticht „Valkenheide" te Maarsbergon; kweekscholen voor vroedvrouwen; de „Fabrieksschool" te Enschedé; de onderwijsinrichting voor ge detineerden in de rijkswerkinrichtingen te Veenhuizen; de „Opleidingsschool" (later genoemd de „Modelschool") te Pretoria; de inrichtingen van onderwijs, uitgaande van het „Christeljjk Nationaal Onderwas" in Transvaal en Natal; de hoogere meisjes scholen te Kimberley en te Kaapstad; de opleidingsscholen voor onderwijzeressen te Johannesburg (Transvaal) en te Grahams tad (Kaapprovincie); de Kweekschool voor Zee vaart te Leiden; de gevangenissen, en het Instructie-Bataljon te Kampen. RECLAME. CREMATIE, AUTO-TRANSPORT OPGERICHT 1871 AALMARKT 16 i-t TELEF. 861 Haarlemmermeer. Omtrent het ver- branden in een kinderwagen van een twee- jarig meisje van den arbeider Robijn, in de I Beetslaan te Hoofddorp, gisteren onder Ge- I mend Nieuws vermeld, werd ons nader het volgende medegedeeld. Terwijl de moeder zicli eenige oogonblikkea had verwijderd om turf te halen, waren in een der woonver trekken eenige kinderen bijeen, w. o. het I 2-jarig dochtertje, dat in een kinderwagen lag. Toen de moeder terugkeerde, kwam j haar direct een branderige rooklucht lege- moet en de deur open doende, zag zij dat de kinderwagen in lichte laaie stond. Op 1 haar geschreeuw kwamen direct de buren toesnellen, die het vuur hielpen dooven en het kind, wiens hoofdje en armpjes reeds geheel waren zwartgebrand, in een deken wikkelden. Naar het schijnt, heeft een 3- jarig jongetje een doosje lucifers weten machtig te worden en een brandende lucifer gehouden bij een celluloid popje, dat ln de wieg lag en direct in brand geraakte, waardoor ook in minder dan geen tijd de kleertjes van de kleine en de kap van den wagen hadden vlam géval. Geneeskundige hulp mocht niet meer balen. Ongeveer 4 urn later is 't kind overleden, ln de Beets laan en omgeving was. men zeer on Ier den indruk van deze diep tragische' geschiedenis. B u r g e x 1 ij k'e Stand. Geboren Andrea Hendrika, T». van M. Bakker en M. Koolhaas iljlida Maria, D. van L. L Butters en C. A. M Giekn Pie terne! Ia, D. van D. de Cloe %n J3. den Boer Ge?r- truida Maria, D. van Tli. Otte en W. K. Weijers Willem, Z. van P. de Moor en W. Koorn Anlhönij Qitiririus, Z. van J. B D'haene en M W. Buijs Johannes, Z van T. Keulen en II. van Bcusokom Maria Lucia, B van G. Arraehart en L. S. de Wolf Johannes Corhelis, Z, van J. Franken en M. C. Piemans Sophia He lena D. van F. van der Klauw en G. Va- Ipntijn Johannes, Z. van J Mesman en J. M.de Jeu Leendert Willem. Z. van L. W Schouten en P.. Blommers Johanna Clasha, D. van J. Duwel en J. van oer Putten Neeltj'e Johanna, D. van H. Kloot- wijk en N. Krouger Gelrouwd: J. Boomhouwcr 22 j en A. Hcetmer 20 j. M. J. Gijlswijk 28 j. en J. G. Jacobs 27 j Overleden: Wil'.'mijntje van Egmond 72 j., weduwe van G Roza Jan, 1 dag, Z. van H. Pijl en M. Groene weg Jo-ina Beijer 82 jweduwe van G. Mijnders Pelronella.Maria van Helden 33 j., gehuwd mei N. J. Vermeulen Cornelia Breure 73 j., gehuwd met A. Pruissen Jan Roo- denburg 48 j.. gehuwd met A. Geertsma Ne eitje Kooij 89 j., weduwe van Johs. Rog gen Christina Cornelia, 6 dagen, D. van H. Pijl en M. Groene weg Helena Maria, 2 jaren., D. van J. Robijn en II. M. Laar man Geertruida Maria, 4 dagen, D. van Th. Otle en W. K. Weijers. Hillegom. Donderdagmorgen had on der zeer groole deelneming de ler-aarde- be9telling plaats van wijlen den heer R. A. van der School, dje op 9 dezer te Nice op zulk een tragische wijze overleed. Het Priesterkoor der St, Joseplikerk was ln zwaren rouw, terwijl de lichten gedurende de godsdienstoefening brandden. De plech tige H. Mis van Requiem werd 'opgedragen door pastoor Roozen van Scheveningen, zwager van den overledene, geassisteerd door pasloor Krook van St. Martinus, ka pelaan Morscli van St. Joseph als sub-diaken en pastoor Van Leeuwen van St. Joseph ah' ceremoniaris. Het stoffelijk overschot van den overledene was geplaatst voor in de kerk, de baar bedekt met kruiseq van rozen, terwijl een zeer groot aantal bloemstukken en kransen achter in de kerk wachtten om bij het uitdragen van den doode meegedra gen te worden naar het kerkhof. Het zang koor voerde de eenvoudige meerstemmige Requiemmis van Ebert Fransen en de Li-' bera van denzelfden componist, alsmede de Gregoriaansche gezangen uit De beaarding geschiedde mede door pastoor Roozen met dezelfde assistentie als in de kerk. Op het kerkhof werd volgens Roomsch gebruik niet gesproken. Tot de belangstellenden behoorden bur gemeester D. Wentholt, de beide wethouders, de gemeente-secretaris, verschillende leden van den Raad, het kerkbestuur, liet armbe stuur enz. De oudsten van de werklieden droegen hun patroon grafwaarts. De manufacturenzaak van den heer P. Klaver bestaat 25 jaar. Hij ontving niet minder dan 13 fraaie bloemstukken, ter wijl legio mondelinge en schriftelijke feli citaties inkwamen. Onder voorzitterschap van den lieer W van der Wal is in het Nutsgebouw een ouderavond gehouden, ressorteerende tot de Openb. Lagere School. Er waren ruim 80 personen opgekomen. De voorzitter opende de bijeenkomst met een kort woord, waarin hij met genoegen constateerde, dat het be zoek aan de ouderavonden steeds toeneemt. Hij zag daarin een steeds nauwer en beter aaneensluiten van de voorstanders van het openbaar onderwijs. Bij de behandeling van de agenda kwam aan de orde het geven van gymnastiekonderwijs. De aanwezigen waren hef er over eens, dat goed gymnav- tiek-onderwijs aJleen. mogelijk is in een goed gymnastieklokaal en zoo lang dit niet aanwezig is, zal van dit onderwijs moeten worden afgezien. Dan kwam ter sprake de mogelijke invoering van Fröbelonderwijs. Dit punt zal ernstig onder de oogen worden gezien. Daarna hield mej. M. M. Tuyl Schulle- maker een voordracht over kinderzang en kinderliedjes. Zij besloot haar lezing met het voordragen van een 8-tal aardige kin derliedjes, begeleid door mevr. De Geus. De twee dames oogstten een warm en wel verdiend applaus. Als bestuursleden der onder-commissie werden herkozen mevr. De HaasSteensma en de heer J. H. A. Vooren. De oudercomnrissie was in de ge legenheid gesteld de aanwezigen een ver snapering aan te Meden. Er is besloten tot do vorming van een fondsje. waaruit de kos ten van de oudcr-commissie. welke niet bij de gemeente in rekening gebracht kunnen worden, zullen worden beslreden. De bijeenkomst, die een gezellig prettig karakter droog, werd door den heer Vooren, voorzitter der oudercommissie, gesloten met een warm, opwekkend woord. Een jongeman is van hier per zieken auto naar de barak voor besmettelijke riek ten te Leiden vervoerd als verdacht van lijdende aan pokken. De politie houdt toc- i zicht voor.de villa: niemand mag er in of uit, tot het geheel ontsmet is. De patiënt was eenige dagen geleden van een bnilenlandsche reis thuisgekomen. Katwijk. Aan het politiebureau alhier is als gevonden gedeponeerd een ring met de letters L. G. Katwijk aan den Rijn. Gisteravond hield de R.K. Kiesver. ..l'lichl en Eensge zindheid" haar jaarvergadering. De opkomst t was goed in aanmerking genomen het be- zoek op gewone vergaderingen. De voorzit ter opende do vergadering met den Christ, groet en een woord van welkom cn herin nerde in het kort hetgeen op politiek terrein had plaats gehad. De notulen werden gele zen en alzoo vastgesteld. Het jaarverslag was in den geesl der vergadering gezien hel applaus. Het verslag van den penningm. gaf een saldo aan van f 0.791/» plus een te- I goed op de Hanzebank van f 66.41. Gevraagd werd wie verantwoordelijk is voor deze gel- den, hef bestuur of de vereeniging. De voorz. i antwoordde dat vroeger het voorstel uit de I vergadering is gekomen om de gelden op deze bank te plaatsen. Zulks is toen ge - schied. Tot najaar 1924 had hel bestuur nog vertrouwen in deze instelling. Toen dit vertrouwen ging verminderen was de gele genheid om geld op le vragen weg. De re kening van den penningm., te voren nage zien door een daarvoor benoemde commis sie bestaande uit de heeren P. II. Caslen- miller en .F. J. Luylen, werd onder dank aan den penningm. voor zijn goed beheer goedgekeurd. Volgt verslag van den afge vaardigde der R.K. Kamer-Centrale Leiden, den heer II. W. Grimbergen. De voorzitter brengt den afgevaardigde-dank voor zijn dui delijk en uitgebreid verslag. Voorgelezen wordt dan het schrijven van hel bestuurder Kamer-Centrale betrekking hebbende op de aanwijzing van candidalen voor liet Poli tiek Advies waarna aan de orde komt punt „Aanwijzing van personen welke men can- didaat wenscht te zien gesteld voor de Tweede Kamer". Het bestuur vroeg aan de vergadering of deze er meo accoord kon gaan dat een vijftal namen werden genoemd. Echter bleek dat niet de geheele vergadering zich met deze genoemde namen kon veree nigen zoodat een algehcele vrije stemming moest worden gehouden. Voor ^hiertoe over le gaan verkreeg de heer A. J. 'Oostdam het woord om allereerst een uiteenzetting le ge ven van de verkiezing volgens liet thans ge wijzigde bondsrcglemenl en daarna eenige politieke beschouwingen le houden inzonder heid over verschillende bezuinigingen der regeering ook betreffende de salarissen der j ambtenaren. Met'aandacht volgde de verga- dering den spreker en een sterk applaus bc wees de instemming der vergadering toen de geachte spreker hulde bracht aan de groote i mannen Dr. Schaepman cn Dr. Kuypervoor 1 hetgeen deze in zoo een grooten strijd had den tot stand weten le brengen. Enkele vra gen werden nog gesteld die geheel lot genoe gen beantwoord werden. De voorzitter bracht namens de vergadering den geachte spreker hartelijken dank voor zijn mooie rede en sprak de hoop uit dat indien de vereeniging nog eens de voorlichting van den heer Oost- dam zou vragen deze niet tevergeefs een be roep zouden doen op diens welwillendheid Dan wordt overgegaan lot verkiezing van de personen die men candidaat wenschl gesteld le zien voor de Tweede Kamer. Bij eerste stemming worden met volstrekte meerder heid gekozen de heeren rnr. dr. Kooien, mr. Aalberse, Loerakker, Oostdam A. J., en Chris Jansen. Dan wordt aan de orde gesteld vast- stelling contributie. Gezien de toestand der ka3, mede als gevolg van het niet uitbetalen der Hanzebank, waarbij gevoegd het feit dat I we een verkiezingsjaar tegemoet gaan stelt I het bestuur voor deze met 20 ct. le verhoo- gen. Hiertegen komen uit de vergadering be zwaren. Men vreest ledenverlies wat vooral nu niet mag plaats hebben. Voorgesteld J wordt de contributie niet le verhoogen doch te trachten verschillende personen er toe (e I brengen een extra bedrag af te staan voor de verkiezingskas. Na enkele bespreking kan het bestuur zich hiermede vereenigen en zal getracht worden hiervoor een goed bedrag bijeen te krijgen. Mocht dit echter in 't ge heel niet gelukken dan ziet het bestuur geen kans een verkiezingsjaar als dit op die wijze in te gaan en zal het bestuur hare conclu sies hieruit moeten trekken. De contributie blijft dus gehandhaaft doch extra bijdragen zullen flink moeten vloeien. Volgt bestuurs verkiezing wegens periodieke aftreding van de voorz. en de heeren Jac. P. Rietveld en W. Caspers. Allen worden met groole meer derheid herkozen en nemen onder dank de benoeming aan. De rondvraag leverde niet veel op. Het was trouwens reeds laat gewor den zoodat dan de vergadering door den voorzitter wordt gesloten op de gebruikelijke wijze. Het moge erg goed lijken dat we in 't geheel geen winterweer hebben dit seizoen, in den tuinbouw en bij de bloembollen kweekers is dit niet geheel naar wensch. Het in den grond levende ongedierte wordt in hun schadelijk werk in 't geheel niet belem merd en alle3 blijft leven, het onkruid vriest niet dood en de le veld staande producten, bloembollen, grassen, enz. groeien te voor spoedig en te weelderig waardoor de kans ontstaat dat als strak9 de Maartsche buien afkomen deze hier niet bestand zijn en de nadeelige gevolgen niet uitblijven. Een strenge winter is niet gewild doch geen win ter is in genoemde bedrijven ook niet het gewenschte. De tulpen vertooncn zich bijna allen al boven den grond, de vroegste soor ten zelfs a! zoodanig dat van e^n groenveld gesproken kan worden. RECLAME. Enz. Enz. Franco huis per ffescli ANNO 1625 - TELEF. No. 408 3S37 Mej. A. Fcnnes, reeds cenigeo tijd ,ia niet vaste betrekking aan het hulppost- kantoor, heeft thans haar vaste najisti-Ujpg gekregen in doze betrekking. Katwijk aan Zee. In do opeugekouiEn plaats, die ontstaan is, doordat de heer Y. de W'ilt, als rijksveldwachter den dienst met pensioen heeft verlaten, zal weldra worden voorzien door de stationeering te dezer plaatse van den rijksveldwachter J, Hamerslag te Rotterdam. Benoemd is tot rijksklerk aan het kan toor der directe belastingen alhier de hoer, A. C .M Vriens, thans rijlcaklork te Oia- terwijk. Door den heer G. Toukclaar is con vleeschhouwcrij en spekslagerij geopend. Alles getuigt er van de grootste reinheid en zindelijkheid. Do muren van den winkel hebben een hooge lainbrizoeritig van witto geglazuurde tegels en do bovenzijde daar van is wit ge8tucadoord. De vloer is van modern grauiot en toon bank eu etalageplat, zijn gedekt door wif marmer bladen. Do etalage ziet er keurig uit. Do clec trische verlichting geeft een mooi effect en komt aan de omgeving aldaar zeer ten goede. De aannemer G. KI opa heeft eer van zjje werk on dit mag ook gezegd worden van den heer D. Hus, timmerman. De heer Ar noldus zorgde voor het graniet werk, dé heer Burgerhout voor de lichtinstallatie e( het loodgieterswerk en de heer Schuitema- kor voor het verfwerk en glas. Van de trawlvisscherij kwamen Don derdag aan de markt te IJmuidcn de log gers: KW. 32 met f 701 cn KW. 155 met f 750 besomming. De woningnood. Dal wij wederom deze zaak lor sprake brengen, op g-evaar af van vervelend te worden, vindt zijn oorzaaik hierin, dat wij tot de weten schap kwamen, dat er in een kleine burger woning, bevattende één kamer met keuken (de kamer misschien 14 meter in 't vier kant en de keuken zoowat de helft kleiner) niet minder dan twee gezinnen huisden, die le zamen 17 personen tellen. Zegge zeven tien personen 1 Niet lang geleden werd een gezin van elf personen gerechtelijk aangezegd de be trokken woning te verlaten en nu kwam dat gezin, dat geen huurschuld had, dak loos; en toen hebben een zwager en zus ter, die zelf 4 kinderen hebben, de christe lijke barmhartigheid betracht en dat gezin van elf koppen bij hen ingenomen. Ons dunkt dat deze toestand boekdoelen spreekt en wat daaruit voortvloeden kan, laten we maar aan de fantasie onzer lezers over. Maar verschrikkelijk is heil We kunnen nóg iels illuslreeren. ln de woningen van ,,'s Zomers Buiten" aan de R. v. L. straat, zijn gedurende eenigen tijd 3 gezinnen ondergebracht. Deze gezinnen huren slechte tol einde Maart cn voor of door hen, is oen som ge stort die toereikend i9, om, als ze vóór 1 April de woning niet vertalen hebben, er dan voor hun eigen geld gerechtelijk uit gezet te worden, en als ze er langer in wo nen dan bij contract is overeengekomen, dan moet f 100 per maand als buur betaald worden. Nu behooren beide voorwaarden, wat uit voering betreft, zoo goed als lot het onmo gelijke. Van f 100 per maand betalen kan geen sprake zijn, en een andere woning vinden voor dien tijd, gaat ook niet. Waar "zullen die menschen nu heen moeien? Wel kwam ons ter oore dat er plannen in voorbereiding zijn om een woningnouwvor- eeniging op te richten, tot het bouwen van een groot complex arbeiderswoningen en dat deze dan na verloop van plm. 20 a 25 jaar door huurkoop, eigendom van den huurder zouden worden. En ook vernamen wij dat dit plan oen punt van bespreking uit zal maken op de eerstvolgende vergadei ring van den Raad dezer.gemeente, maar, hoezeoi wij dit ook zouden toejuichen,'eer deze plannen verwezenlijkt zullen zijn, zal er nog heet wat woningnood-ellende door vele inwoners geleden worden. Het ware le wenschen dat er kapitaal krachtige personen gevonden werden, di* ton spoedigste een groot kwantum arbeid derswoningen neerzetten, doch wij vreczen, dat vooralsnog door de duurte der male< riale® en hooge arbeidersloon en, hiervan nielg kan komen, omdat de huur der

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5