No. 19921 LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 18 Februari Derde Blad. Anno 1925. UIT DE OMSTREKEN. KATWIJK AAN ZEE. J. M. A. WATERREUS, Burgersdijkslr. 1 KUNST EN LETTEREN. JRaarlemmermear. Gemeenteraad. Voorstel tot schorsing van het raadslid Bras verworpen. De Raad van deze gemeente vergaderde Dinsdagmiddag te twee uur. Voorzitter de burgemeester; atwezig de heer Van den Heuvel. Naar aanleiding van een schrijven van bet raadslid Gerritse, waarbij deze een en ander meedeelt over de verordening op de winkelsluiting in hoofdzaak wat betreft de Zondagssluiting en dat z. i. de verkoop van Sigaren, chocolade etc. in café s in strijd is met de grondgedachte van de verordening. CSVerd eenige discussie gevoerd. Op voorste! van den heer Koning werd Besloten de zaak tot de volgende vergade ring aan te houden. Ingekomen was .een schrijven van het raadsh'd Ouwerkerk, waarin deze meedeelt 'een bericht in de bladen gelezen te hebben, dal er bij een plaats gehad hebbende brand bij den landbouwer Roos geen voldoende Jmlp kon worden verleend, wegens gebrek aan water in verband met het lager winter- peil en voorstelde in overleg met het pol derbestuur maatregelen te treffen tot het brengen van verbetering in dien toestand. De voorzitter deelde mede dat bedoeld bericht in de bladen juist is cn B. en W. .van oordeel zijn, dat zulk een toestand, zoo al niet onhoudbaar en verantwoordelijk, dan loch zeker zeer ongewenscht moet worden geacht, maar dat het dit college nog niet duidelijk is op welke wijze voorzienin- en kunnen worden getroffen om dit moei- ijfc probleem op te lossen De heer Ouwerkerk kan zich vereenigen met de toezegging van B. en W. dat de zaak door hen in studie zal worden genomen en getracht zal worden het aanbrengen van een afdoende verbetering te bevorderen. Hierna kwam aan de orde een voorstel tot toekenning van een hoogere subsidie aan bet burgerlijk armbestuur en wijziging van de begrooling van die instelling voor het jaar 1921-, De heeren Gerritse en Koning vroegen in lichtingen, waaraan het is toe te schrijven dat de subsidie met zoo'n aanmerkelijk be drag moest worden verhoogd. Na toelichting van wethouder Kislemaker werd besloten het voorstel goed te keuren cn de subsidie van f 68.000 met f 7000 ie vcr- hoogen en le brengen op f 75.000. Omtrent het aangaan van een regeling met de gemeente Alkemade betreffende de verkeersverbetering te Abbenes deelde de voorzitter mede, dat de gevoerde onderhan delingen tusschen deze gemeente en Alke- madc tot overeenstemming hebben geleid en op dc bekrachtiging van de desbetreffende overeenkomst nu de goedkeuring van den raad wordt gevraagd. Deze werd verleend. Een voorstel tot wijziging van de verorde ning op den vleeschkeuringsdienst werd aangehouden, omdat eerst hierop nog dient te worden ingewonnen het advies van de in deze gemeente zetelende gezondheidscom missie. Hierop kwam opnieuw aan de orde het voorstel van B. en W. om den heer J. W. Bras, overeenkomstig artikel 26 alinea 1 der gemeentewet als raadslid te schorsen, omdat hij in den winter van 1923 als onderaan nemer eenige grondwerken had uitgevoerd bij rioleeringswerkon te Nieuw-Vennep ten behoeve van deze gemeente. De voorzitter deelde mede dat deze zaak in de vorige vergadering reeds een punt van bespreking had uitgemaakt en toen besloten werd de heer Bras en andere personen, die geacht konden worden, in deze zaak inlich tingen te verstrekken, nader te hooren. Dit verhoor had nu 's morgens plaats ge vonden en B. en W. waren gehoord ue verschillende meeningen van de betrokken pers-men in tiun grootc meuderdheid nog van oordeel dat hun 'voorstel moest worden gehandhaafd. De voorzitter achtte het alvorens in details te treden verstandig eerst een inzicht te geven in het gemeenterecht be treffende de beieekenis van artikel 24 en artikel 26 der gemeentewet, en eenige in: lichtingen te verstrekken aangaande de in terpretatie en toepassing van deze arti kelen, aan de hand van door verschillende bekende schrijvers neergeschreven meonin- g-eu Nadat spr. eenige gevallen uit de prak tijk had orcenoemd cn eerst breedvoerig de theoretische zijde en daarna den prak- tischeo kant van de zaak had besproken en toegelicht was de voorzitter van mee- ning dat het vast staat dat de lieer Bras inderdaad in strijd met artikel 24 der ge meentewet heeft gehandeld, door verschil lende grondwerken uit te voeren in combi natie met andere personen voor een opge geven prijs en overeengekomen vaste som. Bedoeld werk was aangevat en uitgevoerd onder leiding van den heer Bras, wien daarop een voorschot werd uitbetaald, ter- wijl later de totale afrekening plaats had. De zaak in dit licht bezien is het duidelijk volgens spr. dat de heer Bras heeft deel genomen san een aanneming ten behoeve van de gemeente. Verder stelde de voorzitter voor de an dere zaken, die er in een vorige vergade ring werden bijgehaald, thans buiten be schouwing te laten, omdat dit nu een goede behandeling van deze kwestie maar zou ver donkeren en vertroebelen en de zaak ver der te bekijken en te bespreken zonder per soonlijke sympathie of antipathie. De heer Bras verkreeg hierop het wooTd, bleef bij zijn meening dat hij niet in strijd hadl gehandeld met artikel 24 der gemeen tewet en was van oordeel dat er voor het voorstel van B. en W. niet de minste !t©ohcagrond was aan te voeren. Hij wensch- tt verder over deze onverkwikkelijke zaak Al*4 meer te «preken en gaf den Raad in overweging maar te handelen en te beslui ten, zooals hij billijk en wenschelijk zou achten. De heer Roodenburg zei met belangstel ling de inlichtingen van den voorzitter en de verdere discussiën te hebben aangehoord; hij was ook van oordeel, dat die bijkomende omstandigheden, waarover in 'n vorige ver gadering was gesproken, thans niet in be spreking behooren te worden gebracht en meende, dat de handeling van den beer Bras niet in strijd is geweest met art. 2* van de Gemeentewet en niet voor het voor stel van B. en W. te mogen stemmer. De heer Koning was onaangenaam ge troffen door het voorstel van B. en W., was van oordeel, dat de heer Bras geen on waarheid had gesproken en gaf daarom zijn bevreemding te kennen, dat het voorstel van B. en W. desondanks loch nog werd ge handhaafd. Spr. had ook deskundig advies ingewonnen en was tot de overtuiging ge komen, dat hier alleen sprake is van tarief- werk en niet van aanneming. De heer Buurman releveerde nog enkele dingen, die vroeger gebeurd waren en waar bij de raad steeds een zeer ruim standpunt had ingenomen, o.a. betreffende het distri butiegebouw. den verbouw van de openbare scholen, den bouw van middenslandswonin- gen enz. en meende, dat er ook nu geen roden was om het standpunt in te nemen, dat de heer Bras verkeerd hooft gehandeld De heer Borst zeide van oordeel te zijn. dat hier inderdaad een overtreding van ar tikel 24 aanwezig is; de raadsleden hebben niet alleen hel gemeentebelang le beharti gen, maar ook de wetten des lands te hand haven en daarom achtte hij zich verplicht zijn slem aan het voorstel te geven, hij waarschuwde er tegen, dat men zich niet zou laten leiden door collegiale gevoelens. Wethouder van Sehooten memoreerde nog hoe door de houding van den heer Bras in zake een door hem vroeger uitgesproken beschuldiging len aanzien van een ge meentewerkman, zelf de aanleiding is ge weest, dat B. en W. met hun voorstel zijn gekomen en achtte ook na de verkregen in lichtingen de handelingen van den heer Bras in strijd met de wet. Wethouder Kistemaker nam een ander standpunt in. geloofde dat Bras te goeder trouw had gehandeld en een overtreding met de wel niet mocht worden aangenomen De heer Gerritse meende, dat een enge interpretatie het voor raadsleden, die werk man zijn, onmogelijk zou maken zelf "deel te nemen aan werken, welke van gemeen tewege worden uitgevoerd en kon zich daar mee niet vereenigen Nadat nog verschillende raadsleden het voor en tegen hadden beredeneerd, werd 't voorstel in stemming gebracht en verwor pen met 12 tegen 5 stemmen. Na rond vraag sluiting. De heer Scheffer wees er op dal het vel len van een oordeel voor ieder raadslid wel moeilijkheden met zich brengt, maar loch achtte hij ieder lid competent genoeg om zich een eigen meening te vormen. Wan neer hij in de plaats van den heer Bras was geweest zou hij zich aan de opvatting van B. en W. ten aanzien van de gepleegde handelingen hebben onderworpen en de be slissing van Gedeputeerde Staten hebben afgewacht in hoeverre de meening van B. en W. dan juist zou blijken. Mej. A. H. Boonstra, onderwijzeres bij het bijzonder onderwijs te Nieuwvennep al hier, is in gelijke betrekking benoemd te Midden-Java. Hillegom. De zaal van „Flora" was goed bezet met een aandachtig en dankbaar gehoor voor het concert van de dames Rie Ivruydenberg en Annie Jonkheer Zij wis- tpn de toehoorders te boeien Annie Jonk heer opende den avond met d& mooie sonate Opus 27 Nr. 2 van Beethoven; later speelde z': nog do Ballade Opus As-dur van Chopin or den vleugel, waarme° zij haar mooi talent als pianiste deed uitkomen. Rie Ivruydenberg zong verschillende Fransche, Duitsche cn IlolUndsche liederen. Haar pi\ gramma was goed samengesteld uit stuk ken van Franz, Widor, Holmes, Schumann, Saint-Saëns (Samson et Dalila\ Wolf, Loots, Hol, Zweers, Pijzei en Mahler. Het was een genot haar stem te beluiste ren en de ontwikkeling van haar zangers talent te volgen. Beide dames worden ver eerd met verschillende bloemstukken. Het was een genotvolle avond, waarvoor de toe hoorders blijkens het warme applaus zeer dankbaar waren. Katwijk aan den Rijn. Aan mej. M C. Mes is na een dienstverband van 32 jaren, op haar verzoek eervol ontslag verleend als helpster op het kantoor der post en tele grafie alhier, Katwijk-aan-Zee Yan de trawlvissche- xij kwamen Dinsdag te IJmuiden aan de markt de loggers KW 8 met f812, KW 40 met f 484 en KW 67 met f 1200 besomming. Dat het vandalime in deze gemeente nog niet ophoud, bewijst wel dat in het wachtlokaaltje aan Duinoord van de N.Z. H.T.M. beide ruiten stukgeslagen zijn. we gens de onreinheid die er in heersoht, wordt er toch al sporadisch gebruik van gemaakt Nu, met het ongunstige jaargetijde waarin regen en wind de hoofdTol spelen en er vrijen toegang hebben, kan met het heele- maal niet meer als wachtgelegenheid be nutten. Naar wij uit de beste bron vernemen heeft ds. Voorsteeg even als in 1922 bedankt om op de groslijst der Ohr. Hist. Unie ge plaatst te worden voor een Candidatuur voor de Tweede Kamer. Ten politiebureele zijn inlichtingen verkrijgbaar omtrent een gevonden redi- cule met inhoud. Jaarvergadering Chr. Oranjevereni ging. Deze vereeniging hield gisteravond haar jaarvergadering in „Casa Cara" onder presidium van ds. I. Voorsteegh, voorzitter van den Bond van Christelijke Oranjevere nigingen in Nederland. Na het zingen van Ps. 103 1 en gebed deed de voorz. voorlezing van den 96en Psalm en hield hij naar aanleiding daarvan voor de geheel gevulde zaal, een korte be spreking. Daarna de vergadering voor ge opend verklarende,' riep hij de aanwezigen een hartelijk welkom toe, er tevens op wij zende dat de oproep lot deze vergadering, waarin ook verrassingen zouden te zien zijn, niet te vergeefs is geweest Vervolgens werden door den secretaris de heer C. van Tongeren de notulen der vorige vergadering gelezen en zonder op- of aan merkingen goedgekeurd Ook bracht deze zijn jaarverslag uit. waarin hij een terugblik gal op hel oude vereenigingsjaar. Releveercnde dat op 8 Aug. ds. v. Kooien voor de vereeniging optrad, ook Ou-Baas Penning, stipte nog even aan wat de 2e voorzitter, de lieer den Dikken, bereikt' had met het organiseeren der schit terende tableaux en hoopte ten slotte dat de band God, Nederland en Oranje, nog stevi ger aangehaald zal worden tot bloei ook de zer vereeniging. De penningmeester deelde een en pnder omtrent de financiën der vereeniging mede en het ledental dat thans 410- bedraagt Ook gaf de heer de Haan een beredeneerd ver slag van inkomsten, uitgaven, loop der „be volking" der vereeniging, gaf een bijzonder pluimpje aan de propagandisten J. v. d. Plas Jzn. en J. Kruyt en besloot niet een liarle- lijken wenscli voor den bloei en groei der vereeniging. Daarna werd ds Voorsteegh in de gele genheid gesteld tot liet houden van eene le zing over dc herdenking van een historisch feit uit den 80-jarigcn worstelstrijd tegen Spanje. In een boeiende, schitterende voordracht liet hij den strijd der Watergeuzen en Zeeuwsche „wolven" aan onze gedachten voorbijgaan, daarbij als hoofdmoment arti culeerde hel beleg en den slrijd om en van Middelburg. Levendig schetste hij liet aan deel wat onze Prins Willem aan deze ge beurtenissen had en we zagen zelfs enkele tranen van aandoening wegpinken van-en kele toehoorders. Het zou ons le ver voeren deze gelieele rede mede te deelen, laat ons volstaan met te zeggen dat het gedurende de lezing muisstil in de zaal was en dat na het schillerend weldadig slot een warm ap plaus den sprekers ten deel viel. Na nog ampele besprekingen werd de vergadering, die een bijzonder opgewekt karakter droeg, na het' zingen van den avondzang, door den lieer den Dikken met dankzegging gcslolën. RECLAME. VEKF in verschillende kleuren, merk „Het Zwaard", in bussen van 1 K.G. a 8o cent. Voorts: Stopverf, Plamuur,Terpen*jjn, Lijnolie, Vernissen, Beits, Kwasten, enz. tegen zeer lacjcu prijs bij Telefoon 60 3736 Rijnsburg. In de Ilerv. Kerk gaf gis teravond de Christelijke zangverecniging „Excelsior" alhier, directeur dc heer J. Hovy te Leiden, een zanguitvoering. Voor deze uitvoering, staande onder lei ding van ds. A. Altena, Hervormd predikant alhier, verleenden hun welwillende mede werking mej. Annie van der Reijden, sopraan Leiden, de heeren H. Kromhout, bariton, Rotterdam, en Hennic Schouten van 's-Gra- venhage, organist alhier, cn een klein or kest. beslaande uit een strijkkwintet en drie blaasinstrumenten, fluit, solo en klarinet uit Leiden. De bijeenkomst werd aangevangen met liet zingen van Psalm 100 1 en 4, waarna ds. Altena voorging in gebed, en vervolgens een kort openingswoord sprak. Namens „Excelsior" heette spr. allen hartelijk wel kom, en dankte lien voor de bereidwilligheid om op dezen dag in de week te komen ge nieten van wat „Excelsior" zou presteeren. Wederkcerig. namens de aanwezigen, dankte spr. „Excelsior" voor haar tegen woordigheid hier. Was de verwachting hoog gespannen, spr. hoopte en vertrouwde, dat het rijke en diepe programma die verwach ting niet teleur zou stellen. Ook den mede werkers heette spr hartelijk welkom, in zonderheid den organist, den lieer Ilennie Schouten, die wederom zou doen hooren welk een waardevol orgel de gemeente bezit. Hierna was het woord aan de zangver- eeniging, die een elftal nummers vlot en goed verzorgd ten gehoore bracht. Een quar tet, bestaande uit de dames v. d. Reijden en G. Altena en de heeren H. Kromhout en J. van Egmond Nzn., deed zich hooren in No. 3 „Uit de 39sle cantate" van Joh. Seb. Bach, hetwelk zeer goed werd uitgevoerd. De heer Kromhout kreeg men ook nog te hooren in „Bij de Kribbe", een lied van S. Scheidt, naar de zetting van J. S. Bach, waarbij zijn zuiveren stem goed lot uiting kwam, en dat bijdroeg tot het welslagen van den avond. Naast zangstukken, met of zonder koor begeleiding, werden eenige nummers op het orgel voorgedragen, door den heer Schouten en° wel „Prièrc et Berceuse (Gebed en Wie gelied)" van A. Guilmant en „Marche Pon tificale" (Priestermarsch) van Chr. M. Widor, waarmede de lieer Schouten de aandacht wist te boeien. De hiervoor betoonde belang stelling was welverdiend. Tijdens een korte pauze sprak ds. Altena een kort wooid over den zang aan dc hand van Gods Woord. Spr. sprak over den zang als een heerlijke gave Gods, om de blijd schap der ziel te uiten en voorzeker voor ziende in een behoefte der menschen. Spr. wekte ten slotte op in den zang niet alleen te letten op harmonie tusschen noten en woorden, maar het zwaartepunt le zoe ken in de harmonie en den vrede van de ziel. Aan het eind zei ds. Altena, dat als het alle hoorders was gegaan als hem, de uit voering veel te vlug was afgeloopen en allen genoten zullen hebben. Spr. wa3 daar „Excelsior" dankbaar voor, en hij was ver wonderd zulke mooie en moeilijke muziek op zulk een uitstekende wijze te hebben hooren uitvoeren. Den directeur, die het koor op zulk een hoogte wist té brengen, bracht spr. dank. Wanneer „Excelsior" in de volgende week haar 30-jarig beslaan mag herdenken, mag met dankbaarheid op wat geboden was, worden teruggezien, en spr. hoopte, dal liet nog langen tijd tot verheer lijking Gods mocht medewerken en haar naam eer aandoen. Hartelijk dank bracht spr. ook aan allen, die door hun medewerking den zang dit effect deden verkrijgen; vooral den heer Schouten, wiens meesterwerk op het kla vier dien avond weder bewonderd mocht worden. Nadat ds Altena daarna het dankgebed had uilgesproken, werd besloten met het zingen van den „Avondzang". Het gaat zeer slecht voor de bollcn- trekkers. Zie slechls de prijzen der laatste dagen- Per 100 werd voor 1ste soort betaald: La Reine f2.20f2.70. Prosperity f3— 1 3.90, Cramoisie Brillant f 2.70f 3.10, Murillo f3 60f4.20, Couronne dor f3.40 f 4.10; Gele Prins f 3.90f 4.20, Prins van Oostenrijk f 3.80f 4.10; Thomas Moore f 2.50—f 3.40, Flamingo f 3.Ï0—f 3.50, Thee roos f4f 5.10; Rose Grisdelin f3 10 f 3.40; Eleonora f3.904-1; Herman Schle- gel f3.20f3.30; Poeticus Ornatus f180 f2, William Copland f7, Bartigon f8.10— f 9. Rauwenhof f 9Er moet te veel in liet binnenland blijven, om reden Engeland te lage prijzen betaalt en Duitschlnnd nog ongeveer niets betrekt. Sassenheim. Het gemengd koor „Oefe ning kweekt Kunst" heeft voor* een flink bezette zaal een gezel ligen avond gegeven in „Het Bruine Paard". Eerst werden enkele liederen verdienste lijk ten gehoore gebracht, onder leiding van zijn directeur, den hoer P. J. v. Leeuwen, te Leiden. Hierna werden enkele muzieknummers gegeven door het bekende Quintet uit Lei den, wat zicli na de pauze nogmaals liet lioorcn. Deze muzieknummers vallen altijd zeer in den smaak. Verder werd de avond gevuld met het houden van voordrachten, welke veel bijval oogstten. Om de kas van de vereeniging een steuntje le geven hield liet bestuur een ver loting, welke er grif inging. En dan nog een grabbelton cn een tombola. Men ziel, er was wel gezorgd voor de noodige afwis seling. De kleine vereeniging heeft waar gegeven voor den zeer lagen entreeprijs. Wij hopen, dat veel jongelui zich bij hel nu nog kleine troepje zullen aansluiten, om zoo een sterke vereeniging te maken. In hel gebouw der K. S. A. gaf „Ami- citia" eon gezclligen avond voor haar leden Vertoond werd o.a „Kloris en Roosje", wat met aandacht word gevolgd en veel bijval vond. Gebrek aan amusementen hebben we in Sassenheim nietl In „Concordia" hoeft de firma Van Nellc een reclamcdag gehouden, 's Namid dags voor de kinderen. De toeloop was zóó groot, dat tweemaal moest worden gefilmd. De jeugd heeft volop genoten. 's Avonds was de zaal weer vol, nu mot vrouwen. De raad vergadert Vrijdag 20 Februari, 's namiddags om 2 uur, ter behandeling van: 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming slembureaux Tweede Kamer 3. Huuropzegging huis en weiland J. Mo lenaar. 4. Reductie aan grootverbruikers van gas over 1924. 5. Amortisatie van f 8740 4l/s pGt. en van f 3250 5 pCt. leening legen den koers van 93. 6. Verkoop perceeltje,bouwterrein aan de Nieuwclaan aan liet bestuur van de „De Visserschool". 7. Verkoop strookje grond voor speel plaats aan de „De Visserschool". 8. Aandeel in kosten afkoop vaarboom onder Voorhout. 9. Wijziging begrooting 1924 en 1925. IC e r k e 1 ij k bericht. Chr-Ger. Ge meente ICerklaan: Donderdagavond hall- acht, ds. A. Zwiep, van Hillegom. Valkenburg. Bij den heer Van Paridou vergadert „Draagt Elkanders Lasten". De voorzitter heet de aanwezigen welkom Hij wenseht hen alles goeds en constateert met genoegen, dat het verloopen jaar voor de vereeniging gunstig was, daar er maar weinig patiënten verpleging elders eisch- ten. Daarna leest de secrs. de notulen der vorige vergadering welke onder dank on veranderd worden vastgesteld. Uit het toea volgend verslag van den penningmeester bleken de ontvangsten f 928.58 en de uitga ven f 490.76 te hebben bedragen, alzoo een batig saldo van f 437.82. Tengevolge van dit goed slot stelt het bestuur voor f 225 van de schuld aan de gemeente af te lossen en de ze te brengen op f 400, welk voorstel wordt aangenomen. De heeren Meurs en P. Kort hadden de administratie nagezien en de eerste ver klaarde, dat deze zoowel als de rekening volkomen in orde waren. Hun werd dank gezegd voor de gedane moeite. De voorz brengt alsnu een ingekomen schrijven van de Zustervereenigiug te Noordwijk ter sprake, inhoudende het ver zoek, elkanders leden wederkeerig zonder ko6ten over te nemen, waarmee men una niem accoord gaat. Bij de rondvraag informeert een lid naar het loon vap den bode, doch wordt door het bestuur terstond bevredigt, door do verkla ring, dat dit een bepaald procent van de contributie bedraagt. Anderen meenden, dat het reglement wel eenige wijziging mocht ondergaan, wat evenwel, na ernstige besprekingen, terug genomen werd, waarna de voorzitter, met dank voor de trouwe opkomst, de vergade ring sloot. Voorschoten. Dinsdagavond vierde de vereeniging „Rijndijk Vooruit" haar eerste lustrum in dc achterzaal van „De Groote Vink". Een veertigtal leden met hun huisgeno®. ten, lolaal ongeveer honderd personen had den zich do moeite getroost ondanks het slechte weer naar „Baity" te komen en niet tevergeefs. In een kort openingswoord van een oud- voorzitter van „Rijndijk Vooruit" memo reerde spreker hetgeen de Vereeniging in de afgeloopen vijf jaar heeft tol stand gebracht, zooals beplanting, rioleering enz. Spreker bracht dank aan liet huidige bestuur voor z'n werk in de afgeloopen jaren, in het bij zonder aan den lieer N. P. v. Gassel, secre taris. welke als herinnering en mede uit dankbaarheid voor zijn werk een vulpen houder in ontvangst had le nemen. Daarna werd liet woord gegeven aan „Prof" de Zoete humorist en goochelaar, welke direct de aandacht der aanwezigen voor zich wist te winnen door prachtige en „onbegrijpe lijke" goocheltoeren en gedachlenlczcn. In- tusschen werden den dames gebakjes en den heeren sigaren aangeboden. Na afloop der werkzaamheden van „prof" De Zoele weid men vergast op enkele voor drachten, onberispelijk uitgevoerd door de dames an Gassel. En toen ja cn toen had dc gezelligheid 't toppunt bereikt. Toen kwam de stemming cr nog meer in Al gauw werden tafcis en stoelen terzijde ge zel, polonaise geloopen en een dansje ge maakt. Pessimisten, welke niet gekomen waren, omdat „liet toch niets zou worden", hebben zich weer eens duchtig vergist. De leden en vooral ook hun dames hebben geloond wat feestvieren en vooral gezellig feestvieren is. Daarom zullen velen nog dikwijls terug denken aan het eerste lustrumfeest van „Rijndijk Vooruit". Warmond. -Door dc Chr. zangvereeni- ging „Excelsior" alhier, werd gisteravond een uitvoering gegeven in het keikgebouw der Ned.-Herv. Gemeente. Het kerkgebouw was geheel gevuld, toen dc voorzitter, do heer M. de Vries, met een kort inleidend woord on daarna met gebed opende. Het programma werd door den heer R. Th. van Leeuwen te Leiden geopend met een fraaie orgelpartij, namelijk „Fcsb Fantasio", van H. Jul. Tschüch. In „Bondslied", van mr. H. G. v. Ho- gendorp, kwam het koor bijzonder goed uit. De begeleiding door den heer F. Heems kerk, van Rijnsburg, was verdienstelijk. Laatstgenoemde gaf blijk dat aan hem wel een orgelbegeleiding is toe te vertrouwen. In Avondklokken'' was het koor uit muntend, ook daar waar dc lagere stera men domineerden. Door den lieer v. Leeuwen (orgel), cn den directeur, den heer G. de Wolf (viool), wcr. den Adagio, le Sonate van Oorelli, en „Eligcc", van S. do Lange gegeven, waar bij vooral het laatste zeer voldeed. Na „Sonate VI" van Mendelssohn, die uitstekend vertolkt werd (voor orgel), gaf mej. G. Bergman in ,,Hct onze Vader", van A. v. d. Sloot, als soliste iets heel bij- eonders, voor dezen avond. Behalve het zeer goede stemgeluid, waar over zij beschikt, was volkomen zuiverheid in stem, met voldoende volheid, en vrij goed temperament, in staat dit tot het succesnummer te maken van het program ma van den avond. Zich zelf niet overschattend bracht mej. B. het in dit nummer zeer ver zoodat ieder zeker zal hebben genoten. Nog werden eenige nummers gegeven voor viool en orgel, waarvan wij Sonate VT, Adagio en Largo, van G. F. Handel, zeker wel naar voren durven brengen, waarna ook het koor nog enkele liederen gaf, waar van het nummer voor koor cn kwartet Psalm G6 12 van J. W. v. Setten, een waardig slot was te noemen. Hierbij kwam het kwartet, dat een be koorlijke gematigdheid betrachte in ver schillende passages ongctwijfold beter uit dan dc koorzang wat ook nog wel van an dere nummers zou kunnen gezegd, als men toonzetting' en componist uit het oog zou verliezer.. Met den voorzitter zullen zeker allen het beamen, dat, gelijk hij in zijn slot- en slui- tingswoord zeide, ongetwijfeld ieder over deze uitvoering tevreden was. Het dank woord daarbij gericht tot dc medewerkers en solisten, met name dc heeren De Wolf, van Leeuwen en Heemskerk, eri den lof de zen toegezwaaid, was verdiend en op zijn plaats. Met een kort dankgebed sloot de voorzitter deze zeker zeer goed geslaagde uitvoering, die het bewijs gegeven had, dat „Excelsior" steeds excelsior wil en gaat. Jules Verstraete. Doze (ooneelspeler gaal ons land verlaten en heeft zich verbonden aan het gezelschap van het Volksgebouw te Antwerpen. Voor het Vercenigd Rolterdamsch Hofstnd-Tooneel en voor ons plankenland is dit een bedui dend verlies Losse nummers van ons blad zijn behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bij dc Firma A HILL EN, Breestraat 154, Firma A. BILLEN, Stationsweg J. J. RIJSBERGEN, Sigarenhandel, Heerenstraat 2. Fa. A. S0MERWIL Azn. Hoogewoerd 24 Fa. A. J. H. WIJTENBURG, Haarl.str. 2 en bij A. GERRITSEN, Alphen aan den Rijn en dc9 Zalerdags bij JOH. H0GERV0RST, Haarl straat 120

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 9