De Terugkeer van Klompvoet. No. 19920 LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 17 Februari Tweede Blad. Anno 1925. BINNENLAND. De Fawcett Expeditie. Lijstenmakerij. FEUILLETON. 7 „St.-Michaël." Zoaflag jl. vertpfevïi te Utrecht in „Hotel 1' Europe" het Verboaï „St.-Michaël". Vortogemvoordigd waren de volgende oluhs: Zwolle, Zaandam, Delft, Dordrecht, Oldenzaal. Groningen, Den Haag, Gennep, Rotterdam, Sittard, Heerlen, Amsterdam, JSVeesp, Dootinchem, Gaanderen, Tilburg, Breda.' Helmond, Eindhoven, Utrecht. Van een aantal niet-vertegenwoordigde clubs waren betuigingen van instemming met het doei der vergadering ingekomen. Trof. Veraart stelde een omzetting der agenda voor in verband met het compromis met den Alg. Bond van R.-K. Rjjkskieskring- organisatiee. Eerst moest in deze verga dering de bespreking van de plaatselijke studieclubs plaats hebben, benevens de vor ming van kiescomité's. De vergadering stem de hiermede in. Mededeeling werd gedaan van de oprich ting van een G-tal nieuwe studieclubs „St,- iliehaël", zoodat het totaal aantal clubs thans 77 bedraagt Verschillende clubo zjjn nog in voorbereiding. Tot tweemaal toe ward de vergadering geschorst, ten einde den vertegenwoordigers der clubs eerst gele gen!) na te geven, de oprichting der voor- loop:ge Krirgcomité's voor te bereiden, daar na do oprichting der voorloopige groep- comité's. De resultaten dezer afzonderlijke beraadslagingen werden medegedeeld, waar na do voorloopige comités gelegenheid kregen, afzonderlijk verkiezingsaangelegen heden te bespreken. Na de pauze hield prof. Veraart een rede om uiteen te zetten wat üet Verbond „St.-hlicndël" bereikte en tot verdediging san het door het hoofdbestuur aanvaarde compromis. Spr. herinnerde er aan, dat van den eersten dag der oprichting van het Ver bond af, de organisatorische eenheid der R.-K. Staatspartij voor heeft gestaan. Ernstig heeli men ook nooit kunnen twijfelen aan tet behoud van de eenheid. Spr. stelde er prijs op te verklaren, dat hij. overziende al wat er in het eigen kamp werd geschreven, geen gemotiveerde vrees voor het verbre ken der eenheid ontmoette, maai slechts angst voor den triomf der Katholiek- Democratische gedachte in de Staatspartij. Daarop wjjst vooral Hetze van „De Tijd" en van een Kortenhorst, aldus spr. daarop wijst het eerste communiqué van het Dageljjksch Bestuur der Partij, dat nn- jners gewaagde van „maatregelen te nemen .tegen personen". Hoe gaarne hadden de anti-democratische elementen gezien, dat wij de Partij hadden verlaten! Het is der vergadering bekend, hoe het met de onderhandelingen liep, toen men liegreep, dat er onderhandeld moest worden, gozien de groote macht, die de jonge hervormingsbeweging aanstonds ver wierf. Spr. zou over die treurige episode maar zeer kort zjjn en kwam dadelijk op de onderhandelingen met prof. Aengenent Daarbj) stonden aanstonds twee feiten 't vast en wef de noodzakelijkheid van eeD frondige hervorming van den Bond van ieskringorganisaties en van de gewenscht- heid, cat die vorming zóó moest zjjn, dat een Verhond als het onze voortaan over bodig was. Spr. vertrouwde, dat de vergadering, het hiermede volkomen eens was. Zou onver hoopt do te ontwerpen reorganisatie mis lukken. dan weet men natuurlijk, dat het Verbond opnieuw zjjn taak zou moeten ver vullen. Maar lijj vertrouwde, dat de demo cratie het voor goed in de Partij zou hebben gewonnen. Vervolgens ging prof. Veraart na, wat het Verbond heeft bereikt. Behalve het voorgaande werden belangrijke resultaten ten aanzien van het Program van Actie verkregen. Had de Partij een volkomen de mocratische organisatie gehad, was zij niet belemmerd geworden door allerlei ,-,instan ties", dan had men nog grooter resultaten gezien. Het Verbond bereikte een politiek lever in onze Partij, 200 krachtig als de Partij n0S nooit kende en als geen enkele andere partij te zien geeft. Terecht kon de heer v. Schaik dan ook zeggen, dat, dank zij „St.-Michaël" een frissche wind door ons politiek leven voer. De Bondsvergade ring, zooveel jaren een ergernis voor hen, die in onze Partij belangrijk Staatkundig gebeuren zich willen zien ontwikkelen, kwam op eenmaal zeer nabij h®t Roomsche Parle ment, waarvan Baron Wittert gesproken heeft. Men herinnere zich het tobben in 1922 met det overvulde Staatsprogram, waarna Mgr. Nolens een rede kwam houden. Thans was Mgr. Nolens van den aanvang af aanwezig, leidde hjj met meesterschap do discussies, waren er debatten van hoog peil en werden allen beschaamd, die hadden gezegd en geschreven, dat aan het coucept- Nolens tittel noch jota mocht worden ge wijzigd. Verder wees spr. er op, dat tnans overal „onze" candidaten naar voren komen. Het Adviseerend College heeft thans reeds aanwijzingen in overvloed. Op twee verschijnselen wilde prof. Ver aart nog wijzen: op de R.-K. Volkspartij en op de critiek, van socialistische zjjde op „St.-Michaël". Hjj had de vorige week de kopstukken der Volkspartij ontmoet en hp had verbaasd gestaan over zooveel po litiek onverstand. Als men niet mag aan nemen, dat dit niet een opzetje is ten behoeve van het Kamerlidmaatschap van een enkeling, dan kan mon niet anders meenen, dan dat hier een, waarschijnlijk onbeduidende, groep, volkomen onbedreven in staatkundige zaken, bij een wordt ge- honden. Spr. ontmoette niet anders dan zuivere politieke anarchie, zonder eenig in zicht in de wijze, waarop democratische politiek tot haai- recht kan komen. En nu ten slotte aldus spr. over de critiek vau de socialisten in woord en beeld. Als het deze groep te doen was om een betere democratische politiek te verkrijgen, dan zou zij moeten juichen om hetgeen „St-Miphaël" tot stand heeft ge bracht en nog tot stand kan hrengen, 'ij het ook in andere groepeering, in de ko mende maanden. Nu is duidelijk gebleken, dat men van dien kant slechts met twee mogelijkheden heeft rekening gehouden en wei: een overwinning van het conservatisme of een scheuring in de R.-K. Staatspartij. In het eerste geval hoopte men, zooals thans duidelijk blijkt, duizenden Katholie ke stemmen voor de socialisten te winnen. Die kans is thans jammerlijk verkeken. En vandaar de losbrekende woede. Was er een scheuring ontstaan, dan had men er op gerekend een democratischen Katholie ken linkervleugel in te lijven bij de socia listische politiek. Maar een R.-K. Staats partij, die den weg opgaat der democratie en die in staat is de andere partijen der Rechterzijde te noodzaken, daarin mede te gaan, dat is buiten den waard gerekend. In vol vertrouwen op een goede toe komst durfde spr., wien van alle kanten uit „St.-Michaël" reeds bleek, hoezeer mon met het door het hoofdbestuur gevoer de beleid tevreden is, de vergadering aan te bevelen het getroffen compromis te aanvaarden. De rede van den voorzitter werd luide toegejuicht. Op voorstel van Amsterdam werd het compromis bij acclamatie aanvaard, nadat de afgevaardigde van Helder had ver klaard, slechts te willen uitspreken, dat zijn club betreurde, dat men dit hoofdbe stuur zal moeten missen. Hij vertrouwde echter, dat, wanneer het nog noodig mocht zijn. dezelfde mannen bereid zouden zijn opnieuw op de bres te staan* Overeenkomstig het voorstel van den voorzitter werd onder luide toejuiching besloten, het volgende telegram to 'zenden nan dr. E. B. F. F. Baron Wittert van Hoogland: „Op de laatste vergadering van liet Ver bond ,,St. -Michaël" werd besloten, nu u door andere werkzaamheden verhinderd waart aanwezig te zijn, u onze betuiging van sympathie te zonden en u te danken voor het vele, door u gedaan in liet be lang van de eenheid der Katholieke Staats, partij." Aan alle kanten werd behoefte gevoeld aan het uitspreken van woorden van hulde en dank. Prof. Veraart werd gehuldigd door de heeren Max v. Poll, F. Spit en G P. Bon. Mevr. Brouns—v. Besouw Bprak haar blijdschap uit over de samenwerking in dezen kring, dio zij haaP gcheele leven niet zal vergeten De heer Conijn huldigde Max v. Poll en het dagblad „De Morgen". Vooi de vele werkzaamheden, dooi den heer Bon verricht, werd waardeering en dank uitgesproken door de heeren Max v. Poli en Spit. De Haagsche club bracht dans in het hijzonder aan de Haagsche leden van het Hoofdbestuur en aan den heer Guitterwijl op haar beurt genoemde club werd bedankt door den heer Zomerdijk voor bet nemen van het initiatief der op richting van het landelijk verbond. Afge vaardigden van Eindhoven, Helmond en Rotterdam dankten voor den opbloei, dien de democratische gedachte heeft gekregen door de werkzaamheden van het hoofdbe stuur. Ten slotte huldigde de heer F. van der Steen mevrouw BrounsVan Besouw. Aan het eind der vergadering wees prol. Veraart er op, dat de doorwerking der Katholiek-democratische gedachte nooit 't gevolg kan zijn van den arbeid van enkele personen of van een centraal .verbond. In alle deelen des lands moet men werkzaam blijven, dan zal de arbeid, tot dusver ver richt, vruchten voortbrengen. In geestdriftige stemming werd deze laatste vergadering van het Verbond ge sloten. De fusie bij de helastinflcn. Het Weekblad der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen deelt mede. dat volgens tol hem gekomen geruchten, welke door rondgezonden circulaires bevestigd worden, de aanslagregeling der vermogens belasting zal worden overgebracht naar den dienst der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen. Het aantal inspec teurs der registratie en domeinen zal wor den ingekrompen en een deel der inspec teurs der registratie en domeinen overgaan naar den dienst der directe belastingen enz. Er zal worden ingesteld één dienst der belastingen, waarin overigens ieder corps en ieder onderdeel zijn laak gescheiden blijft vervullen, zooals tot nu toe. Een commissie van drie leden heeft van den Minister van Financiën opdracht gekregen het beginsel met spoed uit te werken. De zomertijd. De vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer te Bergen (N.-H.) heeft aan de Tweede Kamer verzocht, het wetsontwerp tot afschaffing van den Zo mertijd niet aan te nemen. Een gelijk verzoek heeft de vereeniging voor vreemdelingenverkeer te Hilversum ge daan. De Nederl. R.-£. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden met het verzoek om het onlwerp-wet tot afschaffing van den Zomertijd te verwerpen. Uit de bouwvakken. De Zaterdag te Utrecht gehouden Bonds vergadering van den R.-K. bouwvakarbei- dersbond, met uitzondering van de vakgroep der schilders, heeft aangenomen het con cept-arbeidscontract voor de bouwvakken, zooals zulks na de laatste besprekingen met de patroonsorganisaties is opgesteld. - In perceel Trompslraat 33-1, in Den Haag, het huis van wijlen jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman, zal Zaterdagmiddag 21 dezer te halfdrie door jhr. mr. D. J. de Geer de plechtige onthulling van een gedenksteen geschieden. Onder voorbehoud van goedkeuring door de Staten-Generaal de indiening van een spoedeischend wetsontwerp is te verwachten heeft de Rijksgebouwen dienst aangekocht het huis Plein 1913 no. 2, eigendom van mevrouw de wed. J. van StralenDe Fremery. De prijs, die voor dit huis bedongen is. bedraagt 130,000. Het is de bedoeling, het grootendcels te sloopen en op de plaats er van een nieuwe ambtswoning 'te slichten voor den Minister van Buitenlandsche Zaken, die, zooals men weet. het paleis van Prins Alexander, dat hij thans bewoont, dit jaar moet ontruimen. De kosten van de verbouwing zouden on geveer twee. ton bedragen. Bij Kon. besluit is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eerc medaille in zilver aan P. van der Graaf, baas in de sorteerderij der N. V. Konink lijke Vereenigde Tapijtfabrieken, te Rotter dam; in brons aan F. J. Tillemans, maga zijnknecht bij de N.V. Allan en Co.'s Kon. Ned. fabrieken van meubelen en spoorweg- materieel, te Rotterdam; is aan A. Donker voort, tuinman in dienst van mej. C. A. van Wickevoort Crommelin, te Bloemendaal, de bronzen eeremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, toegekend. Gisteren, den derden dag van net verkiezingscongres der S. D. A. P. te Amster dam, heeft de heer Schaper de op het ver kiezing*;- en str\jdprogram gemaakte op merkingen beantwoord. Het verkiezings- en strydprogram werd ten slotte goedgekeurd. Een aantal amendementen betreffende Kamerfractie, partijbestuur en redactie „Volk" kwamen toen in stemming. Een deel er van werd ingetrokken, terwijl over een vcorstel-Schiedam, dat behandelde de ver houding tusschen partij en N. V. V., nog werd gediscussieerd, waarbij Schiedam ten slotte het voorstel introk. Vervolgens bracht de voorzitter in her innering, dat „Het Volk" op 1 April. 25 jaar zal bestaan. Onopgemerkt mag dat feit niet voorbijgaan. Het partijbestuur zal daarover met voorstellen komen. De lieer Schaper Jr. deed eenige mede deel ingen over de studenten-organisaties in ons land. Van de acht steden, waar een universiteit is, zijn in vjjf een soc.-dem. studentenclub. In Rotterdam, Wageningen en Nijmegen i"s 'flat nog niet gelukt. Aan de orde kwam daarna de propaganda en organisatie. Een voorstel-Pijnacker, ge zien de geringe ontwikkeling op liet platte land, tot het zooveel mogelijk houden van cursussen op kosten van partijkas en ge west, werd verwezen naar het instituut ar beidersontwikkeling. Aangenomen werd een aantal voorstellen betreffende de verkiezingspropaganda. Daar onder was een voorstef-Tilburg, om in plaats van verkiezingsklanten pakkende manifesten beschikbaar te stellen. Aar de orde kwamen vervolgens eenige wijzigingen in de statuten en reglementen. Deze wijziging betrof voornamelijk een wijziging in de candtfaatstelling voor het partijbestuur. Er zullen in het vervolg geen plaatsvervangende leden worden be noemd. Opengevallen plaatsen blijven on vervuld tot het volgende congres. Verder werd een wijziging aangenomen in de sta tuten, waardoor het mogelijk wordt, dat leder, van den partijraad worden benoemd, die lang lid zijn geweest van het part^ bestuur. Do heeren Troelstra en Van der Goes werden benoemd tot leien van den partij raad. Een wijziging in de statuten, cm een der beide secretarissen van het partijbe stuur, in het vervolg te doen zgn een vrouw, werd goedgekeurd. Een voorstel van de Vereeniging van Soc.-Dera. Raadsleden, om in het vervolg één vereeniging te vormen van soc.-dem. Raadsleden en soc.-dem. leden van Prov. Staten, werd met groote meerderheid goed gekeurd. Vervolgens kwamen in behandeling de finaneieele verslagen. Zij weiden goedge keurd, evenals de begrooting. Met een opwekkend woord werd het congres door voorzitter Vliegen gesloten. Naar wij uit diplomatieke klingen ver nemen, zou voor den post van Nederlandsch gezant te Madrid vermoedelijk in aanmer king worden gebracht de oud-Minister van Koloniën, mr. Th. B. Pleyte, thans gezant van Nederland te Rio-de-Janeiro (Brazilië). („Hbld.") Dc werkvrouwen bij P. en T. met min der dan zeven dienstjaren, die een arbeids overeenkomst hebben aangegaan, kunnen alsnog verzoeken hieraan terugwerkende kracht te verleenen tot 1 Juli 1922, eventu eel later tot den datum van indiensttreding. Zij ontvangen dan de betaalde pensioen premie terug. Aangenomen is 'het beroep naar de Ned.-Herv. Gem. te Utrecht door ds. B. Batelaan, te Zeist. Het H.-B. van de Kon. Ned. Maat schappij van Tuinbouw en Plantkunde heeft de afdeel ingen in kennis gesteld met 't Fawcett Telegrafeert: Van Rio de Janeiro, 10 Februari. Wij iljo in de hoofdstad van Brazilië aangekomen en werden zeer hartelijk ontvangen. De Brazilioaneelie autoriteiten hebbon ons hun hulp niet alleen toegezegd, maar ook reed* verleend. Ook het Amerikaanaohe gezant schap heeft ons bij de toebereidselen voor de expeditie in de provincie Buhia met groote welwillendheid gesteund. In alle kringen bestaat levendige belangstelling voor onze onderneming. Wij hebben verder gedurende ons verblijf alhier nog een gron dige studie gemaakt van de Braziliaanscho staatsarchieven, waardoor onze overtui ging betreffende het bestaan van oudo ste den in het binnenland opnieuw werd be vestigd. Morgen, 11 Februari reizen wij naar Corumba aan de Paragayrivier. Wij hopen daar op 20 Februari aan to komen. Dan gaan wij de rivier langs tot Cuyaba. Deze plaats denken wij op 21 Maart te verlaten, waarna wij het oerwoud binnen gaan. FAWCETT. Een nieuw document. Rio de Janeiro, 10 Februari. Kolonel Fawcett, die alhier is aangekomen, meent een nieuw bewijs voor het bestaan van de duizenden jaren oude siad te bobben ge vonden. Door de bijzonder tegemoetkomen de houding van de Braziliaansche autori teiten was hij gedurende zijn verblijf in de hoofdstad in staat gesteld, de staatsarchie ven aan een nauwgezet onderzoek te on derwerpen, waarbij hij een P o r t u- gecsch document heeft ontdekt, dat tot nog toe volkomen onbekend was. Kolonel Fawcett heeft tot dusver niet meer medegedeeld, dat dat dit stuk uit het jaar 1745 afkomstig is en niet alleen het be staan van, men zou kunnen zeggen: zijn oude stad bewijst, maar tevens ook ge schikt is als reisgids naar het doel van den tocht dienst te doen. (United Telegraph). 'voornemen, om op den in Mei a.s. te hou den ..Moederdag" een film samen te stellen van de meest interessante tafercclen dien aangaande over ons geheele land. Daar gebleken is, dal sommige offi cieren verzuimd hebben van lnin vóór 1 Juli 1922 gesloten huwelijk kennis te geven aan de directie van de voormalige Wedu wen- en Weezenkas voor de officieren van de Laudmacht, worden bij minislerieele kennisgeving alle commandanten van korp sen en chefs van inrichtingen uilgenoodigd, aan de onder hun bevelen slaande officie ren, die vóór genoemden datum in 't huwe lijk zijn gelreden en niet voldaan hebben aan bedoelde verplichting, op te dragen de vcreischle bescheiden alsnog ton spoedigste aan het Dep. van Oorlog in te zenden. bL-hijL aan den anderen De directeur-generaal van posterijen en telegrafie heeft, aldus „Het Volk", d.d. 11 Februari het volgende kabinet-schrijven verzonden aan alle hoofden van dienst: „Ik heb de eer u mede te dcclen, dat de Regeering het contact met den Gentralen Bond van post-, telegraaf- en telefoonperso neel heeft verbroken op grond van de door dezen Bond aangenomen houding inzake de voorgenomen reorganisatie van den post en telegraafdienst, in het bijzonder de wijze, waarop door dien Bond actie wordt gevoerd om de openbare meening te beïnvloeden. Dienovereenkomstig behooren de leden en bestuursleden van dien Bond als zoodanig ambtelijk door u niet worden te woord ge slaan. Brieven en andere stukken, welke deze personen in hun hoedanigheid van lid of bestuurslid lot u richten, behooren niet in behandeling te worden genomen." RECLAME Het beste en het goedkoopste adres voor het omlijsten van platen en foto's is alleen Haarlemmerstr. 62, t. o. het Volkshuis. 4055a Door VALENTINE WILLIAMS. Geautoriseerde vertaling van W. E. PONT. (NadTuk verboden). li) „Vervloekt t" riep hij uit, op dc tafel dreu nend met zijn groote, zonverbrande hand, „ik wist het wel. U is een van die men-" schen van Allan. Mijn kantoor in Man chester heeft hun aanbod afgeslagen zonder mij er in te kennen en zoodra ik er van hoorde, schreef ik om het besluit te beves tigen. En na dien lijd hebben ze niet anders gedaan dan mij aan mijn hoofd zaniken er over. In iedere haven vind ik weer een telegram. En nu heeft u de brutaliteit mij in mijn vacanticlijd te komen lastig vallen, en u zelf tc laten ivileeren onder valsche voorwendsels-Parsons!" Hij riep om den hofmeester en slak tege lijkertijd zijn hand uit om op de belknop te drukken, die op tafel naast hem stond: „Wacht eens even!" zei ik. ,.W ilt u mij verhinderen bm mijn eigen Bedienden te bellen?" vroeg hij woedend. ,,Ik wil u verhinderen u belachelijk te maken in hel oog van uw eigen hofmees ter," antwoordde ik, „als u nu maar even ophoudt met schreeuwen en een minuut uaor mij wilt luisteren. Ik heb niets uit te itaan met de zaken van Allan of wie ook Bij den eensten blik op dezen vastberaden ka'oenkoning wist ik, dat ik, om mijn doel te '>0 rei ken. hem meer in miin vertrouwen moest nemen, dan ik gewoonlijk geneigd was en dan mijn instructies toelieten. Ik nam mijn portefeuille" uit den zak, haalde er een toegevouwen blauw papier uit en legde dit voor Sir Alexander Garth op tafel. Het waren mijn identiteitsbewijzen, die wij eigenlijk alleen in oogenhlikken van drin gendste noodzakelijkheid mógen lafoi zien. „Wilt u dat eens lezen?" vroeg ik. De millionnair keek mij onderzoekend aan, zette toen langzaam een grooten bril met hoornen*-mon tuur op, dien hij uit een étui in zijn zak haalde. Hij las mijn blauw papier nauwkeurig door en gaf hel mij toen terug. „Kijk nou," merkte hij op zonder een zweem van verontschuldiging in zijn ma nier van doen, „daar dachten we allemaal, dat u de dokter was, dien ik ons filiaal in New-York had opgedragen ons in Rodri guez te zenden. Wel, jonge man, tfat kan 'ik voor u doen?" Met de grootste oprechtheid verleide ik het hem. Daarna slaken we onze hoofden bij elkaar, wel een minuut of tien. Toen schelde hij. „Zeg eens aan kapitein Lawless," zei hij tot den hofmeester, „dat ik hem graag een paar minuten zou willen spreken! We zul len bij hem komen in den kaartenkamerl" Hij liet den hofmeester ons voorgaan en wachtte even om mij een sigaar te pre'sen- teeren en er zelf ook ee-n op te steken. Toen gingen wij naar boven op het dek en traden weldra de kaarïenkamer binnen, een ver trek, dat achter de brug en boven het rook- salon gelegen was Hier wachtte de kapi tein, die er zonder pet vrij rood en ruig uit zag. ons op „Morgen, kapitein 1" zei mijn gastheer, „laat mij u even voorstellen aan majoor Okewood, die den tocht met ons zal mede maken. Ik wou graag, dat u ons op de kaart Cock Island wees in de Stille Zuidzee. En laten wij ook eens hooren, wat de „Zeilaan- wijzigingen" er van te vertellen hebben!" Zoo begreep ik. dal mijn pleidooi hem gunstig gestemd had en dal er achter een hard uiterlijk van zaken doend mensch een vonk van romantiek schuilde, die vlam had gevat bij het fantastische verhaal van den begraven schal, dat ik hem in het geheim verleid had. Toen de kapitein boven op de mahoniehouten kaartenkast dat deel van de kaart uitspreidde, waarop, te midden van lallooze kronkels en lijnen, die getijden en diepten aangaven, Cock Island was aan gegeven, voelde ik weer aan mijn hart de sterke aantrekkingskracht van dat afgele gen eilandje, waar aan den voet van vulka nische toppen een geheimzinnig graf scheen te wenken HOOFDSTUK VI. Ik krijg een uitnoodiging. Garlh bleek een zeeman van ervaring le zijn. Met de kaarten voor hem uitgespreid was hij met den kapitein weldra verdiept in allerlei technische bijzonderheden. Mijn on wetendheid op zeevaartkundig gebied is volkomen; en ik luisterde eenigszins over bluft naar al dat gepraat over getij en geu len en peilbare plaatsen en riffenIk zie het heele gevaJ nog voor mij. hel voorspel van zooveel vreemde avonturen! hoe wij met ons drieën gebogen zalen over de kaart; de lange, lage kaartenkamer waar het naar frissche ver! rook; de Hol land-gordijnen, die zacht in den wind klap perden, die door de open patrijspoorten woei; Garth in zijn los tussor-pakje, met zijn pienter gezicht en schrandere oogen, een geurige sigaar in den mond, en Law less, eenigszins overheersch-t door den ander en daardoor een beetje onderdanig, die met zijn grooten, plompen duim op de kaart wees. Toen ze liet groote, oranjekleurige boek deel van de „Zeilaanwijzingen" voor de Stille Zuidzee voor dc-n dag haalden en dit opsloegen bij Cock Island, kon ik hen beter volgen. „Het eiland is bergachtig," las Garth voor met zijn prettige, «diepe stem, „cn geheet vulkanisch en verheft zich in sommige puntige toppen tol 2856 voet. Deze pieken zijn waarschijnlijk vulkanen, maar het bin nenland is nog niet onderzocht en bijna on toegankelijk, omdat het zoo steil en ruw is en er veel afgronden zijn, veel snelle stroo men en een zeer dichte plantengroei. Er zijn enkele gedeelten, waaT de bodem be trekkelijk vlak is in de omgeving van dc Slurt- en Horse9hoe-baai Hij sloeg dc bladzijde om en sloeg een massa bijzonderheden over. „Er zijn slechts twee havens," las bij, „de Slurt- en de Horscslioe-baai. De Hor- seshöt?-baai is grooter dan de Sturt-baai, maar is minder beschut, omdat hij open ligt naar het westen en er daardoor veel deining is gedurende de eerste maanden van het jaar. Bovendien zijn de hellingen rondom die baai veel steiler en het gedeelte vlak land in de nabijheid is veel kleiner." Ik herinnerde mij, dat Adams er van had gesproken, dat hij en Dutchey bij het graf gekomen waren bij een open plek in het struikgewas dicht bij de kust. Hij had ook gezegd, dat hun sloep eon weg er heen had moeten vinden door de zandbank. Hel leek mij daarom waarschijnlijk, dat zij geland waren in de Ilorseshoe-baai, waar de Itel- lingen dichter bij de kust begonnen dan in de Sturt-baai. Wij lazen verder. Hel eiland scheen nooit eenige blijvende bevolking gehad te hebben. Het was „het verblijf van zeeroo- vers in de zeventiende eeuw, en later een plaats, waar walvischvaarders water kwa men innemen." De fauna was „niet uitge breid"; wat er voorkwam, waren wilde var kens, liet nakroost van de varkens, die Martin, do kapitein van het fregat Rover, er in 1774 had achtergelaten, en ratten, die cr gekomen waren door schepen, die hel eiland aandeden. Verder werd nog gezegd, dat verschillende onderzoekers melding hadden gemaakt van reusachtige gesneden houten beelden, die in liet binnenland ge zien zouden zijn, ongeveer zooals die, waar voor Easter Island beroemd is; maar met zekerheid was van hun beslaan niets be kend. Er waren tal van bijzontk>rl>cden om trent pogingen om het eiland le kolonisec- ren, door zwervende troepjes zeelieden, die cr geland waren met de bedoeling zich daar te vesligen; maar die waren binnen een (weetal jaren met een voorbijgaand schip teruggegaan of waren er gestorven. En er was een heele reeks van namen, Britsche en vreemde, van zeelui of ontdekkingsrei zigers, die, na geland te zijn om water in le nemen of om den voorraad wild aan te vullen, een paar opmerkingen over het eiland hadden neerg sjhreven en toen weer weg waren gezeild over <ten einrteloozen Oceaan. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5