v. IN DEN UITHOEK. De beginselen van het Schaken. In dit mijn slotartikel over het onder werp „Schaken", zal ik trachten, waarde lezer, U nog eenige goeden raad op Uw weg over de 64 velden mee te geven. Het is mijn plan niet een uitgebreide besoliou- wing te houden over openingen en derzelver theorie, noch mij te verdiepen in futiele berekeningen, die bij het eindspel schering en inslag zjjn. Ik zou een verkleinde Bilguer (een bekend handboek over het spel) moeten gaan schreven, wilde ik dit alles doen en dat is met de bedoeling' van deze opstelletjes. U tracht dus, zoodra als U bestudeerd hobt, wat ik u hier vertelde, een partner te vinden en begint het geleerde toe te passen. In het eerst kijkt u misschien wat vreemd op, een gemakkelijk spel zal het U niet blijken te zijn. Maar de aanhouder wint en aï spoedig zult u met eenig ge noegen het springen uwer rossinanten of het moedig oprukken van uwe koningin mee leven. Kunt u geen partner vinden, wendt u zich dan tot een schaakclub. In Leiden bestaan die voor alle klassen der maatschap pij het Leidsch Schaakgenootschap, dat zijn 'vergaderzaal heeft in „de Turk" en de Leidsche Volksschaakclnb, die in het „Volks huis" vergadert. Weest niet bang, dat u er niet welkom znlt zjjn, bet tegendeel is waar. Ieder, die belang stelt in hot edele spel, zal daar met gejuich begroet worden. U zult in 't begin vele en stomme fouten mnken. Laat u dit niet afschrikken. Geen enkel Schaker is groot geworden zonder deze misstappen gemaakt te hebben. Maar speelt u als 't kan met iemand, die zooveel meer van het spel weet, dat hij u op die fouten wijzen kan, daarvan leert u het meest En dan zult u ook leeren waar- dcoren de opvoedende kant van het spel. U zult leeren (als u 't nog niet kent) u zelf te beheersehen; bij tegenslagen opge wekt te blg'ven; n in te spannen als uw tegenstander dreigend optreedt, en geduld te oefenen als hij over z$n verdere plannen denkt Werkelijk, het is een complex van sehoone deugden, die in de stille schaak partij besloten liggen. Toon nooit uw mis noegen, als u mocht verliezen; bedenk noe kinderachtig dat staat. Irriteer nooit nw tegenstander door teokenen van ongeduld, als hg denkt. Dat kan rechtuit onbeleefd genoemd worden. Maar geniet met liem, als hij een mooie combinatie heeft gemaakt en begin nw volgende partij met hel vaste voornemen, hem te overwinnen. Een enkele practdsche wenk wil ik hieraan nog toevoegen. Gewen u van het begin af uw partijen op te schrijven. In de wekeüjk- sche schaakrubriek kunt u zien. hoe men dat doet, terwijl ik u over de notatie der velden heb ingelicht. U kant dan later altijd een partij nog eens naspelen en napeinzen over Uw mooie en nw zwakke zetten. Als u de ge woonte hebt vlug te zetten, went u dat dan af. Uit overhaasting komt niets goeds voort. Maar is u aan den langzamen kant, speelt n dan, als het kan, met een klok. Er bestaan speciale schaakklokjes, met twee uurwerken, die om de beurt loopen en dus den bedenktijd van de aan dc-n zet zjjnüen speler meten. Gewoonlijk speelt men 15 tot 20 zetten per uur. Al gauw zult u misschien behoefte ge voelen aan een theorieboek. Begint u dan met een klein boekje te koopen. Reeds velen zijn gestrand in de dikke boeken, die over het edele spel besiaan en hopeloos vast geraakt in het warnet van varianten, die deze opgeven. Spiegel u aau hen! U hebt niets aan om met een dik boek ie beginnen, (nonr als u een klein boekje neealt (bijv. Lehrbuch ües Schachspiels van Du- fresne, uitgave Reclam of Neumannden Hertog, Het Sobaakspel. uitgave v. Goor zonen), bestudeert u dan ook en vooral hetgeen daar over bet eindspel gezeg»' wordt. Na eenig spelen kunnen de meesten &i aardig wat van de gebruikelijke openings zetten, maar ik zag nog onlangs een eerste klasse speler een eenvoudig eindspel verlie zen van koning en pion tegen koning, om dat hij daarvan de theorie niet kende. En als u eenmaal zoo ver is, dat u zich voor de theoretischen kant gaat inte- resseeren, kijkt u dan mijn schaakrobriek eens in (oratio pro domo, nietwaar?) en leest n eens het tijdschrift van den N&- derlandschen Schaakbond (redactie Regen- tesselaan 39, Den Haag). Ziedaar, hetgeen ik u tenslotte nog zeg gen wou. In de hoop, dat u van deze en mijn voorgaande lessen iets znlt pro- fiteeren en dat u niet te gauw den moed znlt opgeven, wensch ik u het beste op uw schaakloopbaan I P. FEHN8TRA KUIPER. Engelsch biljarten. Het zal den lezer ongetwijfeld bekend zijn, dat het Engelsche biljartspel in tal van opzichten verschilt van het z.g. Fran- scbe biljarten, welk laatste op het vaste land van Europa algemeen beoefend wordt en bovendien in Amerika het gangbare spel is. De verschillen zijn zoo belangrijk, dat een kampioen op het Engelsch biljart vrij wel niets zou presteeën tegen een middel matig beoefenaar van het Fransche spel en dat de wereldkampioen in het laatste spel op zijn beurt geen schijn van kans zon hebben tegen een bescheiden speler op het Engelsch biljart. Het Fransch biljarten ia uitsluitend een carambole-spel. Men kan het moeilijker maken, door kaderverdeeling van het groene laken, maar het blijft in wezen hetzelfde. Ieder carambole telt voor een punt. De tafel is veel kleiner dan bij het Engelsche spel en de ballen zijn aan merkelijk grooter. Maar het kardinale punt is, dat de En gelsche tafel zes zakken heeft, een in elke hoek en een in het midden van elke lang© zijde. De puntentelling is oorzaak, dat er hoofdzakelijk gespeeld wordt op het spelen van den eigenbal of den rooden in een der zakken, hetwelk altijd via een der ander© ballen moet gebeuren. Caramboles, die na tuurlijk op deze zooveel gTootere tafel en door de kleinere ballen, waarbij nog de kans op fnuikende richting-verandering op de hoek van een der zakken komt, veel moeilijker zijn, worden slechts gebruikt in opgelegde gevallen, of om de ballen in be tere positie ten opzichte van de zakken te brengen. Een carambole telt twee punten, het spelen van den eigen bal ia een zak via den bal van de tegenpartij ook twee en via den rooden drie punten. Het in een zak stooten van den rooden bal met den speelbal, levert eveneens drie punten op. Hoewel het geoorloofd is, den bal van den tegenstander in een 2ak te stooten en hier voor twee punten worden opgeschreven, beschouwdt men dit in een vriendschappe lijk partijtje gemeenlijk als minder fair spel. Bovendien is het in zooverre onvoor- deelig dat deze bal in de zak blijft liggen tot de tegenpartij aan den stoot komt. Er moet dus dan met twee ballen worden door- gespeeld en de tegenpartij speelt na afloop der serie van acquit. Een geliefkoosde ma nier om den tegenstander dwars te zitten, wanneer men zelf door de ligging der ballen geen raad meer weet, is te trachten, den eigen bal en den rooden achter de afstoot- lijn te brengen en den tegenstander te dwingen vaD acquit te spelen. Dezo mag dan slechts „naar beneden" spelen en moet dus over den lossen band stooten. Een geheel gemiste bal levert een punt boete op. Het zal den lezer duidelijk zijn, dat met dit spel veel sneller gescoord wordt dan op ons carambole biljart. Een serie van 20 punten is bij ons fraai, in Engeland echter zeer gewoon. De beste amateurs spelen in den regel mét gemiddelden van ongeveer 50 punten, de bekende beroepsspelers gaan voor een gemiddelde van 150 of meer niet uit den weg. Het geluk speelt iTi het Enge' sche spel een belangrijk grooter rol dan bij liet carambole-biljart. Het komt af en too voor, dat een speler den rooden bal in een zak stopt, waarop de speelbal caramboleert met den anderen witten en zelf doorrolt naar een zak. Deze stoot levert dan 3 cn 9 en 3 punten op. Als dan de bal van de tegenpartij ook nog in een zak verdwijnt, is een serie van 10 het resultaat van ee*i enkele stoot. Maar op een dergelijken ge lukkigen loop kan natuurlijk niet gerekend worden. Vier en vijfstooten zijn echter «eer gewoon. i Wanneer wij volledigheidshalve nog ver meld hebben, dat de kleine ballen buiten gewoon snel loopen, dat de bok zeer dik-j wijls te hulp moet worden geroepen en de, spelers nu en dan in hun volle lengte plat op het biljart moeten gaan liggen, om htiDj bal te spelen, kunnen wij nog eenige Bij zonderheden vermelden over beroemde En gelsche biljarters van heden en verleden. p, De twee sterkste beroepsspelers van bet oogenblik zijn in Engeland Smith en New man. Bedden zijn een klasse sterker dan hun concurrenten, maar onderling zijn rij merkwaardig gelijk in kracht. De wedstrij den tusschen deze beide spelers, die altijd twee weken duren gaan over een totaal van 16.000 punten. In 1923 en 1924 speelden deze matadors tot nog toe zeven wedstrijden, die het volgende resultaat hadden. Smith Newman Manchester 16.000 16.542 Leeds 15.502 16.000 Bristol 15.554 16.000 Londen 16.000 15.385 Londen 15.345 16.000 Newcastle 16.000 16.369 Londen 16.000 16.646 110.411 109.941 Een verschil van £70 punten op een der gelijk reusachtig totaal, verdeeld over 14; wedstrijd weken bewijst wel, dat hier twee} felle, volkomen gelijkwaardige tegenstan ders aan den slag zijn geweest. Ook in de geschiedenis van het Engelsche biljartspel is het noodig gebleken om re stricties te stellen op het scoren. De be roepsspelers kregen langzamerhand zulk een bedrevenheid in bepaalde stooten. dat de series in het belachelijke werden opgedre ven. Een vroegere kampioen Tom Reece, maakte eens een serie van 499.135 (biina een half millioen) met z.g. anker-caram boles. Onmiddellijk werd natuurlijk een re strictie hierop gesteld. Geen series van meer dan 25 caramboles achtereen zijn thans ver oorloofd, aldus „Haarl. Dagbl." Het scoren op het Engelsche biljart gaal zooals vanzelf spreekt, ook veel sneller. De prof. Falkiner maakte in November 1918 in 25 minuten tijd een serie van 626. wat eer. wonderbaarlijk wereldrecord is. Newman sDeelde onlangs in een partii van 8000. die een week duurde, met een algemeen gemid delde van 104, ook een wereldrecord. In het seizoen 19211922 werden niet minder dan 66 series boven de 500 ge maakt, Hier had Newman er 26 van ge maakt. Smith 17 en Falkiner 8. In het seizoen 19081909 vesöede de I oenmali ge kampioen Stevenson een record door ruim 300.000 punten te maken. In November 1918 scoorden Stevenson (678) en Falkiner (585), tegen elkaar spe lende in 70 minuten tijd samen 1263 punten. En ten slotte maakte Newman in 1922 een wereldrecordserie, waarbij alle restricties van de Laatste jaren werden toegepast van 1274 punten. Men ziet dus, dat er nogal eenig verschil tusschen de beide systemen is aan te wijzen, wat zeer jammer is, want beide spelen heb ben hun speciale attractie en het zou onge twijfeld interessant zijn, wanneer de Engel- schen hun eigen spel met het carambole- spel zouden kunnen afwisselen en wanneer wij ons teyetts konden toeleggen op het zak ken spek a

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 14