No. 19918 LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 14 Februari Tweede Blad. Anno 1925. BINNENLAND. Drogisterij, DE JONGH NIEUWE RIJN 53, tusschen Waterst. en Gangetje UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. NIEUWE BELASTINGONTWERPEN. Bij de Tweede Kamer is een vijftal ont werpen van wet -ingediend betreffende aan vulling der Zegelwet 1917; wijziging der Successiewet: wijziging der wet op de In komstenbelasting 1914;-herziening van de fSerdedrgingsbelasling II en wijziging van irt. 83 der Leeningwet 1914. Aan de Memorie van Toelichting onllee- uan we wat de wijziging der Successiewet Betreft, het volgende: Het hoofddoel van dit onLwerp is, ver laging van hel tarief der rechten, die krachtens de Successiewet worden- gehe ven. De minister is van oordeel, dat de verhooging der genoemds rechten, door de wet van 10 Juni 1921 ingevoerd, tot de helft behoort te worden teruggebracht. In de reohle lijn wordt de vcrhooging van 2 oCt. dus verlaagd met 1 pCt., in den twee<- ilen graad de verhooging van 3 pCt. ver- "iaagd met 1.5 pOt. in de opgaande lijn de verhooging van 10 pCt verlaagd met 5 pCt., evenals voor broeders en zustere, terwijl de verbooging voor de kinderen van broeders en zusters met 15 pCt. verlaagd wordt met 7.5 pCt. en de verhooging der EO pCt. in. alle andere gevallen verlaagd 'wordt met 10 pCl. Volgens raming zal de opbrengst der rechten, die volgens de Suc- lessiewet worden geheven, door deze ver laging der percentages pl.m. 10 millioen gulden minder worden. Verder wordt o. m. voorgesteld om op bet oogenblik waarop goederen in de doode band overgaan en dientengevolge voor het vervolg over het algemeen aan belas tingheffing ontvallen, daarvan nog een bij drage in de staatsinkomsten te vorderen en (wel een niet progressieve heffing van 10 pCt. voor hel recht van successie en van Schenking van de waarde van het verkre- gene, behoudens natuurlijk eventueele toe passing van de vrijstellingen van de arti kelen 79 en 80. Verder worden eenige wijzigingen voor gesteld, die de strekking hebben verschil lende handelingen ter besparing van suc cessierecht of recht van overgang dit ge- jrolg te ontnemen, voorta de vrijstellingen te wijzigen en ten slotte enkele in de prac- tijk noodzakelijke gebleken maatregelen te treffen. jVat betreft de Wijziging der wet op de In komstenbelasting 1914. pegt de Memorie van Toelichting o. a.: Het wetsvoorstel strekt in de eerste plaats Ier voldoening aan de toezegging dier re- geering met betrekking tot verlichting van den druk der Inkomstenbelasting door ver booging van den z.g. kinderaftrek. Deze zal volgens het vgorstel steeds f 300 per Jrind bedragen, terwijl zij thans voor inko mens beneden 11400 slechts f 100 be draagt en voor hoogere inkomens geleide lijk stijgt tol 1 200 bij inkomens van f 3000 Sn meer. Bovendien beoogt hel voorstel de gehuw den (waarmede gelijkgesteld worden de on gehuwde® die aanspraak hebben op kinder- aJtrek) voortaan minder te doen bijdragen in de belasting dan de overige belasting plichtigen ,door aan eerstgenoemde® een aftrek van f 200 op hun belastbaar inko men toe te slaan. Door de wijziging inzake den kinderaf trek zullen de lagere inkomens naar ver houding meer dan de hoogere worden ont last. De vermindering van de opbrengst der belasting in hoofdsom kan worden be groot op ongeveer f 12,000,000 en bijge volg de vermindering van de opbrengst der 25 opcenten voor het Leenhngfonds op on geveer 18,000,000, zoodal de druk der be lasting in totaal mei f 15.000,000 zal wor den verminderd Herziening van de Verde digingsbelasting n. Dit wetsontwerp beoog! in de eersle plaats het' tarief der Verdedigingsbelasting H met ongeveer 50 pCt. te verlagen. De verlaging van hel tarief beteekent, in .ver band met de verlaging die de belastbare som zal ondergaan door de voorgestelde wijziging van de wet op de inkomsten belasting, een vermindering van den druk der directe belastingen met pl.m. f 13,000,000. Deze maatregel, waardoor» vooral de hoogere inkomens zullen worden ontlast, dient te worden beschouwd in ver band met de bij het ontwerp van wet tot wijziging der wet op de Inkomstenbelasting 1914 voorgestelde verhooging van den zg. kinderaftrek, gepaard gaande met bet in voeren van een aftrek voor gehuwden, waarvan de lagere inkomens naar ver houding meer dan de hoogere zullen pro- fiteeren. In de tweede plaats heelt het ont werp ten doel de gebreken, die aan de Veidedigingsbelasting II in haar tegen- woordigen vorm van gewone jaarlijksche belastingklassen wejj te nemen. Die ge breken, welke hun verklaring vinden in het feit, dat de belasting als een heffing voor ééns is ontworpen, zijn de volgende; le. bij aanvang van don belastingplicht in den loop van een jaar wordt steeds een aanslag over een vol jaar en niel een aan slag naar tijdsgelang opgelegd; 2e. ontheffing bij overlijden, bij vertrek naar het buitenland, bij slaking van beroep of bedrijf nt bij het ophouden van perio dieke uitkeeringen, wordt niet verleend; 3e. buitenlanders worden niet aangesla gen. Hieruit volgt dal een inwoner van Ne derland meer aan betasting naar het inko men betaalt dan een buitenlander, 4e. de in arl 9t) der wet op de inkom stenbelasting npv,;nomrn bepaling tot voor koming van dubbele belasting geldt niet voor de Vetdedigingsb'elasling II. Deze gebreken kunnen worden weg genomen, door de verdedigingsbelasting II heel te maken tot wat zij thans bijna een tweede inkomstenbelasting, die volgens dezelfde regelen, doch naar een apart tarief tijdelijk wordt geheven naast de algemeone inkomstenbelasting. Wijziging van art. 33 der Leeningwet 1914. Als gevolg van de voorgestelde ver laging van de Verdedigingsbelasting II en van de Inkomstenbelasting zullen de in komsten van het Leeninglonds 1914 ver minderen met resp. ongeveer 13 en 3 mil lioen gulden, te zamen f 16 millioen. Ter aanvulling van deze vermindering wordt aangewezen de helft van de opbrengst der wetten van successie,, van overgang bij overlijden en van schenking Herziening militaire pensioenwetten. Bp de Tweede Kamer is ingediend een wetsoptwerp tot wijziging en aanvulling van de Pensioenwet voor de landmacht, een ont werp tot wijziging en aanvulling van de Pensioenwet voor de zeemacht on een tot wjjziging en aanvulling van de Militaire Y\'e- duweiiwet 1922. De Vlootwet. De Minister van Marine deelt in zijn Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerete Kamer mede betreffende de plannen der Regeering, inzake de Vloot wet, dat, zoolang niet meerdere zekerheid bestaat omtrent de aanneming der voor stellen, die in het Protocol van Genève zjjn belichaamd, of omtrent den aard en bet lot van eventueel volgende voorstellen van den Volkenbondsraad, die naar haar meening niet verantwoord is om ten aanzien van de sterkte en samenstelling der vloot voorstellen te doen die een termpn van meerdere jaren omvatten. Accijns op Gedistilleerd. De Minister van Financiën heeft in studie genomen het vraagstuk dar verlaging van den gedistilleerd-accpns. Het is hem echter niet mogelijk door eenige mededeeling thans op den uitslag fcrjner overwegingen vooruit te loopen. Uit het kleedingbedriji. Het hoofdbestuur van de Kleermakers- patroons veroeniging heeft gisteravond in Den Haag vergaderd en de volgenden brief gezonden aan de vpf werknemersbonden; Wjj bevestigen ons telegram van heden avond 'en deelen n mede, dat wjj bet ge vraagde uitstel niet kunnen verleenen. Zoo als u uit de gehouden bespreking bekend is, kunnen wjj niet medewerken aan het wjjzigen van de arbeidsvoorwaarden in dien zin, dat verhooging van de productiekosten hot gevolg zou zjjn. Echter blijven wjj bereid, met u besprekingen te voeren tot het treffen van maatregelen, die de juiste naleving van de overeenkomst beoogen, indien u ens berioht heeft, onze voorstellen overigons onveranderd te aanvaarden. Ned. Chr. Bouw arbeidersbond. De Bondsraad van bovengenoemde orga nisatie heeft oen vergadering gehouden om een besluit te nemen over de landelijk collectieve contracten voor het bouw-, schil ders- en stukadoorsbedrjjf. Betreffende bet bouwbedrijf werd op voor stel van bet centraal beetuur besloten tot aanvaarding van de patroonsvoorstellen. In het contract zal de gelegenheid worden open gesteld plaatselijke commissies ait vertegen woordigers van patroons en werklieden in te stellen, welke tot taak zouden hebben de doorvoering van de overeenkomst plaatselijk to bevorderen. Voorts zal de uitkearing bjj ziekte worden uitgebreid van 6 tot 13 weken per ziektegeval en per jaar. Overigens wordt het contract ongewijzigd voor den tjjd van één jaar verlengd. Voor het schildersbedrijf besloot de ver gadering tot afwjjzing van do patroonsvoor stellen, op grond dat men den achterstand in de ioonen der schilders tegenover de andere landbouwers niet langer ongewijzigd wil laten. Het centraal bestuur stelde de volgende motie voor, die met groote meer derheid van stemmen werd aangenomen: „De Bondsraad, enz. besluit het nanbod van de drie patroonsbonden: op de bestaande voorwaarden het landeljjk collectief contract voor het schildersbedrijf wederom voor een jaar te vernieuwen, af te wjjzen; het cen traal bestuur te machtigen, in overleg met de beide andere betrokken organisaties die maatregelen te nemen, die in het belang van de actie tot verbetering van de bestaande arbeidsvoorwaarden mogeljjk en noodzakelijk worden geacht; wil bjj het nemen van dit besluit echter nadrukkelijk uitspreken, dat dit alleen dan voldoende practisch be- teekenis hebben kan, wanneer er redeljjk uit zicht bestaat, dat inderdaad verbetering ver kregen zal worden; dat dit alleen dan mo geljjk is gezien den numerieken inhoud indien.dit standpunt in voldoende meer derheid in de beide andere betrokken bonden wordt gedeeld. Bljjkt deze laatste voorwaarde niet of niet in voldoende mate aanwezig, dan is het centraal bestuur opgedragen een vervolgvergadering te beleggen, waar de oan geconstateerde situatie nader zal worden worden herzien." In het stukadoorsbedrjjf was het vorig jaar geen collectief contract tot stand ge komen, uit welken toestand veel conflicten en enkele plaatselijke contracten zjjn voort gekomen. De werkgevers stelden thans voor een landeljjk collectief contract af te sluiten op de basis van de overeenkomst, die ia 1923/'24 van kracht is geweest, zulks met inachtneming van den toestand, die in som mige afdeelingen organisatorisch is tot stand gekomen. Op voorstel van het centraal be stuur werd besloten te onderhandelen over een landelijk collectief contract op de door de werkgevers voorgestelde basis. („Stand.") H. M. de Koningin-Moeder heeft gisteravond in liet gebouw „Diligenlia", in Den Haag, de lezing bijgewoond van prof. dr. G. A. F. Molengraaf! over geologisch evenwicht op aarde, voor de leden der maatscuappij „Diligentia". De „D C." meldt, dat tusschen de ge meente Deltt en de Staten onderhandelin gen worden gevoerd over het verbreeden van den llaagweg. Hel plan is, den Haag- weg een breedte te geven van ongeveer 8.5 M. en de trambaan naast dezen weg te leggen. Thans is de breedte van den weg zonder de verhoogde trambaan ongeveer 4'/. M. Op den llaagweg zijn, naar bekend is, al lal van ongelukken gebeurd. Naar wjj vernemen, komen voor het bekleeden van een professoraat aan de nieuwe Indische faculteit der Utrechtsche Hooge- school, ernstig in aanmerking de heeren: mr .1. A. Nederburgh, oud-president van het Hooggerechtshof van Nederlandse!) Indië, prof. mr. I. C. Kielstra, hoogleeraar in het koloniaal staatsrecht en stratreent, lnd. landhuishoudkunde en lnd. agrarisch recht aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen, en dr. C. Gerretson, vroeger particulier secretaris van den heer H. Coljjn en ver bonden aan de Bataafsche Petroleum Maat schappij, tevens bekend door zjjn litterairen arbeid onder het pseudonym GeertenGossaert, De desbetreffende voordracht van het curar torium kan binnenkort worden tegemoet gezien. L.Tel.") De heer E. van Mesdag, notaris te Assen, is ia Zwitserland, waar hjj voor zjjn gezondheid vertoefde, overleden. De senaat van de Groningsche univer siteit heeft in hel bijzijn van den voorzitter en den secretaris van het college van cura toren, den heer II. Hemmes, medisch candi- daat te Koevorden, in de senaatskamer ge complimenteerd met het feit, dat hij als 1000e student is ingeschreven. Prol. dr. T. M. Th. Böhl, de reclor-magniticus, sprak daarbij een vriendelijk woord, aan liet slot waarvan hij in overleg met curatoren en assessoren den heer Hemmes als herinne ring aanbood het boek, dat ter eere van het 300-jarig bestaan der hoogeschool versche nen is: Academia Groningana, 1614 tot 1914 De heer Hemmes dankte voor deze herinne ring aan een feit, waarin voor hem zelf wel geen enkele verdienste was gelegen, maar dal het bewijs is van den groei en den bloei der Groningsche universiteit, voor welke hij zijn beste wenschen uitsprak. De besturen van den Bond van Ambte naren bjj 's Rjjks belastingen en van de landelijke groep belastingambtenaren „St.- Mattheus" der A.R.K.A., vertegenwoordigd resp. door de heeren B. de Boer, G. J. Ver daasdonk en J. van de Putte en A. M. .1. van der Linden en C. J. F. Fristman, hebben gisteren een bespreking gehad met den Minister van Financiën over verschillende aangelegenheden betreffende het personeel van den actieven dienst der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen. Naar aanleiding van dit onderhoud zal de Minister tegen 25 Februari een vergade ring beleggen van de bijzondere commissie van georganiseerd overleg voor het personeel van het dienstvak der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen. De Minister zal deze vergadering persoonlijk lenden. Het afdeelingsonderzoek over tal van ontwerpen, o.a. dat omtrent den zomertijd en de afschaffing van de Staatsloterij, dat gisterochtend om elf uur was aangevangen, was' 's middags omstreeks half twee reeds geëindigd. Mevrouw BakkerNort riohtte tot den Minister van Onderwijs, K. en W. de volgende vragen; lo. Is de Minister bereid mede te deelen op welken grond het bezit van de bevoegd heid tot het geven van L. O. in de nuttige handwerken voor meisjes niet meer extra wordt beloond, ondanks het feit, dat het onderwijs in handwerken is voorgeschreven op de school voor gewoon L. O-, terwjjl het bezit der bevoegdheid tot het geven van L. O- in de Duitsche, Fransche, Engelsche taai 'of wiskunde, alle vakken, die niet worden onderwezen op de gewone lagere school, met 150 extra worden beloond.' 2o. Is de Minister bij nadere overweging niet van meaning, dat de nieuwe regeling van het K. B. van 27 Dec. 1924 op dit punt onbillijk is jegens de onderwijzeressen, die door dezen maatregel haar jaarwedde niet Blechts met f50 zien dalen, doch met het geheele bedrag van f100, dat haar vol gens het vorige Kon. besluit werd toegekend 7 3o. Is het juist, fiat ook de onderwij zeressen, die* het handwerkonderwijs buiten de gewone schooluren geven, evenmin daar voor een extra bezoldiging wordt toegekend? 4o. Zoo ja, wil de Minister dan dit punt bijzonder in overweging nemen? RECLAME. Speciale etalage in ga mini- en verplegingsarti kelen. 3643 lste kwaliteiten. Lage prijzen. Alphen. Kerke 1. bericht Ned. Herv. Kerk, Julianaslraat Zondag v.m. half tien (bed. H. D.) ds. Veldhoen en nam. halfzeven ds. de Bruin. Ned. Herv. Kerk Oudshoornscheweg v.m. 10 uur ds. v. Linschooten. Evangelisaliegebouw, v.m. halftien en nam. halfzeven ds. v. Toorn v. Rotterdam. Geref. Kerk, Raadhuisstraat v.m. 10 uur en nam. 6 uur de heer Nauta. Geref. Kerk Hooftstraat v.m. 10 uur en nam. 6 uur ds. Wienljes. De heer G. Bahlmann is benoemd lot volontair ter gemeentesecretarie te Zeven hoven. Alkemade. Burgerlijke Stand. Geboorten: Adriana Clasina, dochter van Ja cobus Cornells Uljée en van Jacoba Schou ten. Ondertrouwd: Johannes Pijnacker en Maria Petronella van Kins. Huwelijken: Johannes Verdel en Katharl- na Hlldegard Laufenberg Johannes van der Hulst en Clazina Pelronella Uljee. Hazerswoude. In het locaal „Salvatori" hield de Chr. liist. Kiesvereniging haar al- gemeene vergadering. Nadat de voorzitter de heer C. A. van Dam de vergadering het wel kom had toegeroepen, werd ds. J. Luuring, eere-voorz., verzocht voor te gaan in gebed. Vervolgens werden de notulen door den secretaris, den heer J. A. Brinks gelezen, en onveranderd goedsekeurd en vastgesteld. Onder de ingekomen slukken is een mis- sieve van de Chr. Hist. Kiesvereeniging te Lichtenvoorde, om adhaesie te betuigep bij het hoofdbestuur der C. H. U. om hel voor stel inzake plaatselijke keuze in het verkie zingsmanifest op te nemen, gezien de hou ding van de vijf Chr. Hist, leden van de Eerste Kamer .hetgeen met algemeene slem- men werd goedgekeurd. Voort9 was ingekomen een oproep om deel te nemen aan de vergadering welke de Slatenkring le Alphen zal houd< n op een nader bekend le maken datum. Daarop deed de penningmeester rekening en verantwoording, waaruit bleek, dat een batig saldo in kas was groot f 50.427t. Bij de daarop gehouden bestuursverkie zing werden met groote meerderheid van stemmen, de aftredende leden, C. A. v. Dam S. Huisman en mej. J. Dekker-Schlahmilch herkozen, en werd wegens bedanken van den heer W. J. Dekker tot bestuurslid ge kozen de heer D. Buitenhuis. Aan de orde werd gesteld bespreking van de groslijst voor de as. verkiezingen van Tweede Kamer-leden. Gekozen werden man nen en vrouwen van wien verwacht wordt dat zij de beginselen der C. H. U. in de Ka mer hoog zullen houden, terwijl er rekening mee gehouden is om die personen te steunen welke alle rangen en standen in de maat schappij vertegenwoordigen. Als afgevaardigden naar de Groepsverga dering werden gekozen de heefen ds. J. Luu ring en C. A. van Dam, en voor de alge meene vergadering de heeren W. Rijnsbur ger cn D. Buitenhuis. Eindelijk werd nog besloten op een nader te bepalen dalum een vooraanstaande in de C. II. U. alhier in openbare vergadering uit te noodigen tot het houden van een spreek beurt met debat. Niels meer aan de orde zijnde, sloot ds. Luuring de geanimeerde vergadering met dankgebed. Van den landbouwer C. van Schie is door den hevigen wind een schoorsteen van de woning afgeworpen .die door het dak en zolder heen in de kamer terecht kwam. Zóó hevig was de wind. dal zelf9 een schuur van denzelfden eigenaar van zijn steenen voetstuk verzet werd. Donderdagavond heeft de „Harmonie van Hazerswoude" in de zaal van den heer C. Natzijl een goed geslaagde uitvoering gegeven. Kerke 1. bericht voor Zondag. Ned. Herv. Kerk, voorm. halfien en nam. halfzeven ds. Luuring. Geref. Kerk, voorm. halflien en nam. 2 uur de heer P. II. Eijk, thcol. cand. te Boskoop. Leiderdorp. Gisteravond is in de ge meenteschool het 2-jarig bestaan gevierd van de Chr. Jongelings-Vereeniging „Bidt en WeTkt". De zaal was geheel vol en geen plaats was er onbezet. Prachtige muziek nummers werden ten gehoore gegeven. Na de pauze werden nog eenige tooneelslukken ten beste gegeven, welke zeer in den smaak vielen. Het was reeds middernacht toen allen voldaan huiswaarts keerden Oudewetering. Donderdagavond hield de R.-K. Kiesvereeniging alhier in café Klein haar jaarvergadering, welke slechts matig was bezocht. Gedurende deze ver gadering werd gestemd over de candidaten voor de Groslijst. Besloten werd aan de Cen- Irarie, Alkemade op te geven het volgcnae drietal: 1. Mr. Kooien. 2. Mr. Aalberse en 3. Mr. Bomans. De periodiek aftredende bestuursleden G. Fangmann en J. Zoet werden met groote meerderheid herkozen. Medegedeeld werd, dat legen de verkiezingen een spreker, liefst een kamerlid zal worden uitgenoodigd tot het houden van een lezing Roelofarendsveen. Donderdag a s zal in de St Pancraliuszaal alhier een feest avond worden gehouden ten bate van bet T.B.C. Fonds alhier. De bekende koffie- en theehandel van de Firma De Erven Wed. Van Nelle zal een filmvoorstelling geven, terwijl gratis koffie en thee zal worden ge schonken. Ook de Harmonie zal hare mede werking verleenene, zoodat we op een in- terressanlen avond meencn te kunnen reke- ren. Mede in verband met 't goede doel, n.l. de versterking van de kas van het T.B.C.- Fonds, zouden we ieder willen aansporen den feestavond te gaan bijwonen. Des middags te 4 uur zal de filmvoorstel ling voor de jeugd worden gegeven. De door de wielrijdersvereniging „Het Stalen Ros" Donderdagavond gehouden wed strijden op home-trainers waren slechts ma tig bezocht, hetgeen voor het bestuur zeer onpleizierig was, daar het zich toch vele moeite had getroost om den avond le doen slagen. Niettemin waren de wedstrijden zeer spannend en zoowel de beroepsrenners Hulst Erkelens en Vreeswijk, al* de amateurs Van Kersbergen en Wan der Meer hebben zich zeeT ingespannen om den avond te doen sla gen. De derde amateur Van der Wilk heeft zich echter als een sportman van bcdenke- 1 ijken aard ontpopt. Den amateurs was voor geschreven een versnellig van 92. Allen hieromtrent gevraagd zeiden de versnelling 92 te hebben, ook Van der Wilk. Na afloop toen een der beroepsrijders het rijwiel van Van der Wilk wat nauwkeuriger onderzocht, bleek, dat deze gereden had met een ver snelling van 108. Hiermede waren tevens zijn gemakkelijke overwinningen verklaard. De jury besloot onmiddellijk d. Wilk van do prijzen uit te sluiten en gaf hem nog een vermaning op den fcpop toe. De uitslagen luidden- Beroeusrijders: 2. Hulst, 2. Erkelens en 3 Vreeswijk. Vreeswijk had weer pech door het breken van den riem Amateurs 1. Kersbergen en 2. Van der Meer. Daarna werden door enkele sportliefheb bers nog een paar mooie prijzen beschikbaar gesteld voor een ril over 6 K.M. met 3 clas- scmenlen. De uitslag was 1. Vreeswijk. 2 Erkelens en 3 Hulst* de prijs was eon prach tige vulpen. De prijs vooi de amateurs was een rookstel en werd gewonnen door Van der Meer in een wedshijd over 10 K.M De overige prijzen bestaande uit medailles en een race-zadel werden hierna uitgereikt, waarmede de wat de wedstrijden betreft, deze welgeslaagde avond weer tol het ver leden behoorde. De snelsle tijd over 1 K.M. werd gereden door Hulst n.l. 31 2/5 sec. Waddfngsveen. Alhier is, naar aan „Voorw." gemeld wordt, een zedenschandaal aan het licht gekomen, waarbij een twintig jongelui betrokken zouden zijn. De bloe mist v. A. is gearresteerd Wonbrugge. - Onder leiding van den architect Reijneveld, is Vrijdag voor reke ning van den heer P. Vroraans onderhands aanbesteed het bouwen van een burger woonhuis en bijbehoorende werken. Gegund is: het timmerwerk aan Gebroeders Stigter, metselwerk Joh. Mooré, schilderwerk J. van Rosendaal, licht en waterleiding J. Reijn- goud - De Chr. zang vereen iging „De Lof stein" gaf in het Herv. Kerkgebouw de jaarlijksche openbare uitvoering. De eerevoorzitter ds. Joh. Kijne opende na het gemeenschappelijk zingen van Ps. 98 3 met gebed, en wees in zijn kort openingswoord er op. dat de om standigheden thans gunstiger waren dan het vorig jaar. De opkomst was uitnemend. Ditmaal verwachtte men iels goeds en in die verwachting is niemand teleurgesteld. Onder de bekwame leiding van den' di recteur. den heer J. W. Snel Jr. van Leiden werden een tiental liederen ten gehoore ge bracht, correct, zuiver en mooi. Zang, mu ziek en voordracht, alles maakte te zamen één mooi geheel. Een zestal nummers op de xylophoon van den directeur, begeleid door den heer Plu van Leiden op de piano trok ken groote belangstelling. Bij het einde was ds. Kijne tolk van ieder, toen hij den dank uitsprak tot den directeur, welke uit stroo en halm in zoo'n korten tijd zooveel vrucht kon halen. Hij prees ook zijn talen als componist. Nadat gezongen was de Avondzang, ging Z Eerw. voor in dankgebed. Den 12en October van dit jaar zal de zangvereeniging haar 30-jarig bestaan her denken. Kerke 1. bericht voor Zondag. Ned.-Herv. Kerk, vm. halftien en 's avonds halfzeven ds. Joh. Kijne. Geref Kerk voorm. halfien en nam. 2 uur ds. E. Schouten van Alphen. Burger 1. stand. Geboren: Lena, D. van J. Bol en P. van der Neut. Hendrika, D. van C. Schijf en M. van der Sluis. Overleden: C. Zandvliet, wed. van A. Co- lijn, 86 j. M. van Veen, echtg. van C. Sligter 70 j. Johanna C. de Bruin jd. 26 j. Gehuwd: P. L. Zwetsloot jm. 36 j. en A. M. Straathof jd. 21 j. Zwammerdam. Onder voorzitterschap van den' heer Z. J. Ninaber van Eyben hield de Christ. Ilist. kiesverccniginv alhier in de consistoriekamer der Ned.-nerv. Kerk een goed bezochte ledenvergadering. Na opening op de gebruikelijke wijze en het lezen der notulen, kwam in bespreking de groslijst van candidaten voor de 2e Ka merverkiezing. Daarna werd beihandeld het verkiezings manifest der Unie, wat nogal stof tot bespre- gaf. Een motie waarin afkeuring wordt uitge sproken over de houding der 6 Christ. Hiat. leden der Eerste Kamer inzake de «temming over het ontwerp Plaatselijke Keuze, vond nogal heftige bestrijding bij een deel der le den. Bij stemming kon geen meerderheid worden verkregen, daar de stemmen staakten Tot afgevaardigden naar de Groeps-verga- dering te 's-Gravenhage werden benoemd de heeren ds. Klools en B. Sprey. Na de gewone rondvraag die weinig be langrijks meer opleverde, werd de vergade ring door ds. Ivloots met dankzegging geslo ten. Kerkelijk bericht, voor Zondag. Ncd.-;Herv. Kerk, v.m. 10 uur en 's avonds half zeven ds. Klools. Geref. Kerk. v.m. half tien en 's-avonde half zeven ds. II. Van Dijk, van Nes cn Wie rum. Burgerlijke Stand. Geboren: Engelberlus, zoon van Arie Rietveld en van Willemijntje Margaretha Wolswijk Jan, zoon van Willem Roelof Versloot en van Maria Teekens Emmcrcnsia Sophia Elisa beth, dochter van Jacobus Marinus Reglvoort en van Theodora Spruit. OVERLEDEN: Arie Rosam, 73 jaar, echt genoot van Anlje van Wcnsveen (wonende te Boskoop) Marrigje Vermeer, 57 jaar. cchlgcnoote van Fredcrik Duym Daniel op 't Landt, 73 jaar, echtgenoot van Wilhei- mina Louise Troost. Haarlemmermeer. flij de Geref. Kerk te Aalsmeer is beroepen ds O. K. Wiolenga, te Baambrugge. Naar wij vernemen heelt ds. H. Ilum- mclen, voorheen predikant bij de Gerefor meerde Kerk aan den Aalsmeerderweg Oostzijde alhier,, hel beroep naar 7.ut- plien aangenomen. Een arbeider, die Donderdagmorgen per rijwiel naar z'n werk ging. geraakte plotseling met z'n fiets verward in een op den weg liggenden algeknapten draad van de eleclrische geleidingen. Voorbijgangers

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5