OPENING i Qehangerij - Stoffeerder! - Annex Meobel-Afdeeling AGENDA. J. DE RIJK, voorheen Chef der Fa. VAN EWIJK ZOON BUITENLAND. Zaterdag. Stads zaal: Pluimveetentoonstelling. Cabaret Van 8 tot elf uur. Zondag. „Jerual'' (Middelategracht 3): Zondag morgen de heer Van der Horst; 'a avonds te 7 uur samenkomst met zang. „Jeruöl" (Groenesteeg 16): Openbare sa menkomst. Halfzeven. Leger des Heils (Langebrug 4): Samen komsten. 10 uur, halfvier en nalfacht. Morschweg 69: Evangelisatiesamenkomat. 8 uur. Oude-Rijn 41: Zondagsschool halfelf. Ver gadering. 5 uur. Stadszaal: Pluimvee-tentoonstelling. Maandag. Schouwburg: N. V. Ver. Rotterdamsch Hofstad-Tooneel. „Op Hoop van Zegen", 8 uur. Volksgebouw: Centr. Comm. v. Arbei dersontwikkeling. Voordracht van Henri Polak, te Laren, over den dichter O. 8. Adama van Scbeltema. 8 uur. Volkshuis: Spr. mej. Van Lakerveld over „Hoe richten wij onze woning smaakvol in V' Met lichtbeelden. Kwartier over 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 9 tot en met Zondag 15 Febr. as. waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duyster Jr., Nieuwe-Rijn 18, telef. 623. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid" Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van n.m. 8 nur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-recepten. AUeen voor leden van dat fonds. De geneeskundige Zondagsdienst te Lei den wordt van Zaterdagavond, te acht uur, tot Maandagmorgen, te acht uur, waarge nomen door de doctoren Overwater, tel. 2259 Mulder, tel. 990; Weebers, tel. 869; Poort man, tel. 1481. Deze dienst wordt dan te Oegstgeest waargenomen door dr. Varekamp, tel. 1916. aan welk verzoek deze gemeente gaarne wilde voldoen. Deze gemeentedag waaraan vertegen woordigers uit de verschillende doopsgezin de gemeenten zullen deelnemen zal gehou den worden op 6 en 7 Juni a.s. Protesten tn het bakkersbedrijf. Door de afdeeling Leiden van den Alge- nveenen Nederlandschen Bond van Arbed- dersOstere) in het Bakkers-, Chocolade- en Suiker be werkers bedrijf is een buitengewone ledenvergadering gehouden, waar door den Bondsvoorzitter, den heer A. Hillebregt, een uiteenzetting werd gegeven van de wets wijzigingen van eenige artikelen van de Arbeidswet 1919, betrekking hebbende op den arbeid in de bakkerijen. Zeer breedvoerig werd besproken de ver dediging door de gedelegeerden van de Ne- derlandsche regeering op de Internationale Arbeidsconterenüe te Genève voor de con ventie inzake de aischaffing van den nacht arbeid voor het bakkersbedrijf en hoe onze Regeering nu reeds bezig is, door het in dienen van amendementen deze besluiten tot een paskwil te maken. Groote verbazing ontstond bij voorlezing van het adres aan de Tweede Kamer, gezonden door den Neu tralen Bond van Arbeiders in de Voedings bedrijven, waarin deze om invoering van nachtarbeid vroeg. Met algemeene stemmen werd de volgende motie aangenomen: „De vergadering, (als voren), gehoord de besprekingen over het door ZKxc. den Minister van Arbeid, Han del en Nijverheid ingediende wetsontwerp tot wijziging van eenige artikelen van de Arbeidswet 1919, betrekking hebbende op den arbeid in bakkerijen; protesteert ten krachtigste tegen de indie ning van dit voorstellen, omdat zij indien wet geworden de weder-invoering van den bakkersnachtarbeid tot gevolg zullen hebben. De vergadering refereert zich aan 't adres hetwelk door hot Bondsbestuur aan de Tweede Kamer is gezonden. Zij is ook van oordeel, dat een algemeen aanvangsuur van zes uur 's morgens tot resultaat zal hebben, dat geen pogingen meer in het werk gesteld zullen worden om het vervoer- en verkoop verbod te overtreden; dal alleen aan de werkelijke grondbedrij ven. waarin ten minste 9 bakkersgezellen weTkzaam zijn en deze gebtllen te zamen in één week ten minste 400 uren bakkerij- arbeid verrichten, gelegenheid worde gege ven met een derde deel van de daar werk zaam zijnde gezelten voorarbeid te verrich ten, bestaande in het gereedmaken van deeg en het stoken ran den oven; dat Zondagsarbeid onnoodig en verboden moet blijven; dat centrale commissies, in overleg met de Arbeidsinspectie, vrit de pa troons- en arbeidersorganisaties worden in gesteld tot toezicht op de uitvoering der wettelijke bepalingen; dat voor ernstige, herhaalde overtredin gen in de Arbeidswet ook een bepaling worde opgenomen, waardoor de rechterlijke macht een verbod van arbeid en verkoop aan den schuldige kan opleggen, d. w. z. voor één of meer dagen 'sluiting van het desbetreffend bedrijf. De vergadering doet een beroep op de leden van de Tweede Kamer der Saten-Ge neraal om alles in het werk te stellen, dat bedoeld wetsontwerp niet alleen zal worden verworpen, maar ook die wijzigingen in de Arbeidswet aangebracht, waardoor werke lijke dagarbeid verkregen zal worden; draagt het Bondsbesluur op, met alle dienstige middelen ter bereiking van dat doel werkzaam te blijven en gaat over tot de orde van den dag." Het einde der zaak-Jesse. Wij hebben reeds medegedeeld, dat de Hooge Raad het cassatieberoep inzake de bekende radiokwestie-Jesse, tegen het von nis der Haagse he Rechtbank heeft verwor pen, zoodat de heer Jesse schuldig werd verklaard, al is hem dan ook geen straf op gelegd. Thans laten wij hier nog volgen wat „Radio-Express" schrijft over de beteekenis der verwerping: Van de zijde van den verdediger van Jesse, aldus genoemd blad, was cassatie aangeteekend, omdat deze een uitspraak wilde trachten te verkrijgen, dat de Tele graaf- en Telefoonwet op eenvoudige proe ven (zonder dat van „verkeer" sprake was) geheel niet toepasselijk zou zijn. In dat geval zou Jesse, die nu wèl aan wetsovertreding is schuldig verklaard, en die dus, ondanks het feit, dat hem in zijn speciale geval geen straf is opgelegd, toch is veroordeeld, moeten zijn vrijgesproken. En voor de amateurs in het aigemeen zou dit hebben beteekend, dat voor zend- proeven onder de bestaande wet geen en kele vergunning noodig was als maar geen bepaald telegramverkeer werd onder houden. De Hooge Raad evenwel heeft die op vatting verworpen en dus in hoogste in stantie uitgemaakt, dat de bepalingen der Telegraaf- en Telefoonwet ook op proeven toepasselijk zijn en dus zendproeven in Ne derland aan amateurs in het algemeen ver boden blijven. Uit het feit, dat in het speciale geval van Jesse geen straf werd opgelegd, mag niet worden afgeleid, dat nu in het vervolg ook andere wetsovertredingen van dezen aard zonder strafoplegging zouden blijven. Dat is allerminst het geval. Het feit van d© technische beteekenis van Jesse's proe ven en het feit, dat zijn geval diende om de rechtskwestie in het algemeen uit te maken, heeft geleid tot het niet opleggen van straf in dit eene geval. Maar nu is tevens in hoogste instantie uitgemaakt, chat handelingen van dezen aard wel degelijk strafbaar z ij n. j Statistiek ovai 1924 der Ziekenverpleging van de dhr. Wijkvereeniging Levendaal. Orer de maanden s s IS i t d J JS I1 r i Januari 486 604 5 L, 62. Februari 810 620 48. Maart 890 518 19 52. April 824 832 8 48. Mei 260 703 64. Juni 834 501 60. Juli 276 889 4 48. Augustus 268 224 9 25. September 801 290 8 89. October 817 327 6 84.6 November 851 433 6 87.5 December 458 721 4 83. Saanen 4059 6562 68 L. 621 Drankbestrijding. Aan den Raad dezer gemeente geven per adres te kennen J. J. Edidere en H. Zunder- man, resp. voorzitter en secretaris van het Leidéoh Drankweer-Comdté, hetwelk ge vormd wordt door afgevaardigden van de volgende Leidsche Drankbestrijdersvereeni- gingen: a. Aid. Leiden van de Ned. Vereeniging tot Aischaffing van Alcoholhoudende Dran ken; b. Loge „Leiden Vooruit" van die Orde der Goede Tempelieren; c. „Door Wils kracht Sterk"; d. aid. Leiden van de Nat. Christ. Geheelonthouders-Vereeniging; e, aid. Leicben van den Jongelieden Christ. Ge- heelonthouderabond; f. Leidsche Studenten- Geheelonth.-Vereen.g. aid. Leiden van de Ver. van Geheelonthouders van Spoor- en Trampersoneel; h. afd. Leiden van den Ned. Bond van Abstinent Studeerenden; i. aid. Leiden van den Jongelieden Geheelonthou- dersbond; j. afd. Leiden van den Christ, Kweekelingen-Geheelonthoudersbond dat zij kennis genomen hebben van het adres van de Nationale Commissie tegen het Alcoholisme (N. C. A.), bij dien Raad in- dat na de verwerping van het wetsont werp voor „Plaatselijke Keuze" de Drank bestrijders van dit middel vooralsnog geen gebruik kunnen maken, dat dus de beschikbare middelen niet dies te meer kracht moeten worden aangewend, om het drankgebruik, hetwelk ook in Lei den nog aanzienlijk is, te doen verminde ren om hierdoor het levensgeluk en het welzijn van de ingezetenen van deze ge meente te bevorderen. Redenen, waarom zij beleefd de vrijheid nemen, namens bovengenoemde organisa ties: lo. Adhaesie te betuigen aan bet adres van die Nationale Commissie tegen het-Al coholisme; 2o. te vefzoeken geen nieuwe vergunnin gen meer te verleenen; 80. het wettelijk maximum aantal vergunningen aanmerke lijk te verlagen, daar de mogelijkheid be staat, dat in de eerstvolgende vijf jaren het aantal vergunningen beneden het nu vast gestelde maximum zou kunnen dalen. De adressen van gelukwenschen van de Rijksuniversiteiten te Groningen en Utrecht en van de gemeentelijke Univer siteit te Amsterdam en de Rechtahooge- school te Weltevreden zijn, nadat ze- in de Senaatskamer waren tentoongesteld, ter be zichtiging overgebracht naar de tentoon stelling in de Lakenhal. Deze adressen hebben niet alleen his torische beteekenis maar zijn ook uft het oogpunt van kunst van beteekenis. Vooral die van Amsterdam en Utrecht munten uit door een artistieke en fraaie uitvoering. De heer J. Reyneveld alhier heeft, na mens den heer prof. mr. J. C. van Oven, than9 nog wonende te Groningen, aam B. en W. den wensch te kennen gegeven, een ge deelte grond te koopen vam bet Raamland, ten Oosten van het Zuidelijk einde der Cobetstraat, ter grootte van pl.m. 480 M2. en uitmakende esn gedeelte van het ka dastrale perceel gemeente Leiden Sectie M no. 867, voor den bouw van een landhuis. Belanghebbende is bereid voor den grond een koopprijs van f 9 per M2, te betalen en gaat accoord met de gebruikelijke voor waarden, aan den verkoop van bouwgrond op het Raamland te verbinden. Aangezien de prijs van f9 per M2. voor dit gedeelte van het Raamland aannemelijk is te achten, geven d. en W. den Raad in overweging zuiks in overeenstemming met het advies der Commissie van Beheer voor het Grondbedrijf aldus te besluiten. De besprekingen, die de Luslrumr Commissie j.l. Zaterdag met de heerén De Meester en Smit heeft gevoerd, worden door het L. S. C. voortgezet. Tevens zullen dan de heer Teirlinck en de beeldhouwer Hildo Krop naar Leiden komen, om het ter rein op te nemen en over de décors te spre ken. Reeds is gebleken, dat er zeer veel moet worden gebouwd. Het staat echter nog niet vast, of Hildo Krop ook de architectuur op zich zal neonen of dat een moderne archi tect daarmee moet worden belast. Wat betreft het aantal spelers en hun „rollen" (van gesproken woord is echter geen sprake) zij de volgende voorloopige be somming gegeven: Burgers 30 m.( 30 vr., 30 kinderen; arbei ders 40 m.ouden vam dagen 10 m., 10 vr.; Oost-Indië-vaarders 6 m.; Spanjaarden 60 m.; Bloedraad 20 m.; Geuzen 26 m.; di verse strijders etc. 35 m.totaal 226 m., 40 vr. en 30 kinderen. Reeds gaven zich pl.m. 150 Corpsleden als medespelers op. Er zijn dus nog 75 plaatsen over. Gisteravond is in het gebouw van den Ned. R.-K. Volksbond, aan de Steen- schuur alhier, voor een bevredigend aantal belangstellende®, door den, heer L. Guyt, van 's-Gravenhage, èen feeing gehouden over het nnt van het oprichten van een studie club voor K-K. kiezers „St-Michaël". Spreker gaf in een uitvoerig betoog de weiischeLgkheid aan van het bestaan van zulk een afdeeling, welke in het raam der R.-K. Staatsparty geoorloofd is, en in het algemeen meer en beter inzioht zal bren gen in' urgente vraagstukken op allerlei gebied; terwjjl, af zaJ iedere afdeeling op zie uzelf 8taan, van ieders ijveren en werken nut kan worden getrokken. Na afloop der lezing en het houden van eenige besprekingen, werd tot het oprichten van een afdeeling besloten, waai-voor enkele personen bereid gevonden werden in~het voorloopig comité zitting te nemen, waarvan de heer Sontrop vocrloopigde leiding zal hebben, totdat de nadere werkzaamheden zullen geregeld zjjn en een definitief be stuur zal zg-n gekozen. De directie vam het Casino-theater doet do laatste weken alle niogelijke moeite om de lachers op haar hand te krijgen, en zij slaagt daarin wonderwel. Was het verle den week Max Linder, die haar daarbij hielp, thans viert Harold Lloyd, als Dr. Jack er z'n triomfen. En hij doet dat op een weergaloos komische manier zoodat de zaal heeft gedaverd van den lach gisteravond. Deze filmvertoonimg is als de geneeswijze van Harol Lloyd. Zij zegt: knies niet, La menteer niet Blijf liever gezond, en lachl Lach tot je lever er van schudt 1 Ziedaar te gelijk de grondslag aangegeven, waarop de geneesmethode van den populadren dr. Jack is gebaseerd. Een zeer beroemd geneesheer, die vruchteloos poogt een knappe en rijke jongedame van een onbekende kwaal te ge nezen, weet de held van het verhaal zelfs daardoor te overtreffen, al moet hij dan ook de dolste 9treken uithalen om tot dat resul taat te komen. Evenwel, ten cteele faalt de methode. Want Jade wordt zelf „lijdende" als hij te lang en te diep in die oogen zijner patiënte heeft gekeken. Maar ook daarvoor is een remedie te vinden. Welke? Men ga dat zelf maar zien. Laten wij hier volstaan met te zeggen dat Harold Lloyd ons een zeer vroolijkem avond heeft bezorgd. 't Luxor-theater brengt deze week een zeer uitgebreid programma. "Voor de pauze een actueels weekrevue, en eenige komi sche nummers. Daarna een Wild West-film in 6 acten „Fred. Thomson de Prairieheid". Deze film toont heel mooie natuuropnamen en spel. Vooral voor paardenliefhebbers is 't de moeite waard te zien, wat een pracht- paarden in deze film worden gebezigd. Hierna krijgt men verschillende opnamen te zien van de feestelijke herdenking in de Pieterskerk welke zeer interessant zijn, en dan, wat wij in langen tijd in Luxor hebben gemist: „Variété". Het variète-nummer voor deze week, de 4 Cliftons, i9 werkelijk de moeite waard. Het zijn twee dames en twee heeren die op meesterlijke wijze harmonica spelen ja zelfs kunststukken er op verrich ten door met z'n vieren op een instrument te spelen Zij kregen telkens luid applaus. Na de pauze d« hoofdfilm in 7 acten: „De Hollandsche Jongen" met in de hoofdrol Jackie Googan. De film heeft ieders bewon dering door het mooie spel, wat een kind hier te zien geeft. Er zijn momenten in dat menigeen, en vooral de dames, een traan wegpinken. Rejo-lbeater was gisteravond heel goed bezet. Was het wonder? Ieder wist toch dat deze week op verzoek „De Jantjes zou wor den vertoond, waarbij Maurits Vigeveno zou expliceeren. Aangevangen wordt mei de weekrevue, direct gevolgd door de opname van de 350-jarige herdenking van de Leid- "teche Hoogeschool en het bezoek van de Koninklijke familie. Daarna volgt de ver makelijke 2-acter „Venboden Liefde", weifee het publiek doet schateren van het lachen. Als eerste hoofdnummer brengt men „Brute Krachten", een sensatie-drama in 7 acten met in de hoofdrol Richard Barthelmus, dien men ziet in staaltjes van trouw en placht en die het publiek weet te boeien. Na de pauze wordt aangevangen met „De Jantjes", een film van een lach en een traan, welk kijkjes geeft op het matrozen- en koloniateotevien, welke - dooz de goede RECLAME. KiAANDAG 16 FEBRUARI A.S., DES AVONDS 6 UUR van de naar de eisohen des tijds ingerichte SpecïaaC adres voer OUD.HOLLANDSCHE MEUBELEN D beleetd tot «en bezoek nltnoodlgend, Hoogachtend, BREESTRAAT 145 TELEFQOU 2459 zang van Maurits Vigeveno zeer tot zijn recht komt. Ieder bezoeker kon dan ook bij het einde zeggen, ik heb in „Rejo" genoten. De directie van het Rijks Elhnogra- phisch Museum deelt ons mede, dat, in ver band met de tentoonstelling van dr. H. P. Berlage's Indische reisschetsen/ de conser vator de heer T. B. Roorda op Maandag avond 23 Februari a.s., te acht uur, in de collegezaal van het gebouw Hooge woerd 108, de eerste van een tweetal voordrachten met lichtbeelden zal houden, getiteld: „Indie als kunstwerk; reisimpressies". De tweede voordracht zal plaats hebben 2 Maart a.s. op dezelfde plaats en hetzelfde uur. Voor belangstellenden zal de heer Roor da Zaterdag 21 Februari en Zaterdag 28 Februari, des namiddags te twee uur, een toelichting geven lot de tentoongestelde tee- keningen in de tentoonstellingszaal van liet gebouw Rapenbur| 67. Vanwege den Neutralen Bestuurders- bond, afdeeling Leiden, zal Vrijdag 20 Febr. a.s. in het clublokaal „De Burcht", voor de leden van die verschillende neutrale organi saties een ontspanningsavond worden gege ven, waar o. a. de jubileumfilm der Licht fabrieken, en een film van Philips' Gloei lampenfabriek zal vertoond worden. In verband met het succes, door het gezelschap Willem van der Veer behaald bij de eerste opvoering van Heyermans' „Aller, zielen", in den Schouwburg, heeft de Centr. Commissie voor arbeidersontwikkeling uit de S. D. A. P., in overleg met het gezel schap, bepaald, dat een tweede opvoering zal plaats hebben op Dinsdag 24 Maart a.s. Zooals wij ©enigen tijd geleden mee deelden worden pogingen gedaan, om de „Vereeniging voor School en Werktuinen" die in de laatste jaren weinig actief was, weder nieuw leven in te blazen. Er heeft zich daarvoor een propaganda-commis9ie gevormd, die op Donderdag 19 Februari 'b namiddags 4 uur in het Volkshuis bijeen zal komen, om de middelen daartoe te beramen.^ Verder is het voornemens op Vrijdag 27> Februari a.s. in den Foyer der Stadszaal 'n propaganda-avond voor dit doel te houden. KERKELIJKE BERICHTEN. Doopsgez. Gem.Zondagmorgen, te tien uur, da. J. Wuite. Duitsche godsdienstoefening, kerkzaal Weeshuis Hoogl. Kerkgracht, ingang tus- sohen noe. 17 en 21Zondagmorgen, te half elf, Cand. Kappner. Eglise wallonne: Dimanche matin, A 1(% heures, mr. P. J. Molenaar, pastoor A la Haye. Evang.-Luthersche Gem.Zondagmorgen, te halfelf, ds. J. Ph. Mekkink. Remonstrantsch-Geref. Gem: Zondagmor gen, te halfelf, dr. W. J. Lente. Ver. v. Vrijz.-Hervormden, Volkshuis: Zondagmorgen, te halfelf, ds. A. van dor Wissel. Vrije Kath. Kerk, Bonifacius-kapel,Stil le-Rijn la: Zondagmorgen, te halfelf, dienst LEIDSCHE SCHOUWBURG. Kon. Vereen. Het NederL Tooneel. Blauwbaards Achtste Vrouw, comedie in 3 bedrijven van Alfred Savoir. Royaards heeft Leiden de laatste jaren niet verwend. In de eerste plaats kwam hij weinig, in de tweede plaats kwam hij van de enkele malen, dat hij onze stad bezocht, nog een of meermalen niet met zijn nieuw ste en voornaamste werken. Ook dit jaar verwent hij Leiden niet. Slechts éénmaal *ou hij hier komen en gisteravond heeft dit plaats gehad, 't Is niet te veel. Maar Royaards heeft ons deze ééne maal alhans iets goéds, wat zeggen we, iets prachtigs gebracht en dus kunnen we te vreden zijn. Dit was eens weer een ouderwetsche voor stelling van Royaards. d. w. z. af tot-in de kleinste kleinigheden en verzorgd over de gansche linie: spel, decor, costumes etc. Daarnevens kwam Royaards met een aardig tooneelwerk. Savoir heeft op een op zichzelf oud stramien n.l. de strijd tus- schen beide menschen-geslachten, waarbij de vrouw dan natuurlijk wint geborduurd maar heeft diU gedaan op een eigenaardige wijze, die pakt en tevens vol geest. Nu en dan wordt het gegeven ietwat „gewaagd" maar de auteur heeft zich glansrijk daar over heen weten te werken. Nergens wordt het ruw of grof. De milliardair John Brown een prach tig „vak" niet waar? trouwt een vrouw, wanneer hij van haar houdt doch scheidt even kalm. als hij haar niet meer lief heeft. Bij het scheiden krijgt de vrouw echter een rente van 200.000 frs. per jaar mee. Zoo heeft hij er zeven versleten, <1 w. z. hij is van zes gescheiden, één stierf een natuur lijke dood. In de badplaats Oslende, waar hij een nieuwe gegadigde heeft besteld, een zange res, maakt hij kennis met een jonge dame van reeds zekeren leeftijd feitelijk een contradictio in terminis, maar men begrijpt het zoo well een dochter van een oud adellijk geslacht, dat. en decadence is en weinig eervols heeft overgehouden; het hoofd der famile is zooveel als betaald dan ser en magneet in een hotel! Deze „jonge dame", Monna de Monferrat geheeten, heeft esprit en betoovert hem. Gevolg: een huwe lijk a prima vista. De ontboden zangeres komt te laat om de 8e vrouw te worden, behoudt haar kansen als 9e. Monna, die haar rente bij scheiding op 4 ton heeft ge bracht, broedt een gewaagd spel uit Zij, die den Amerikaan werkelijk lief heeft, weigert haar man alles, wat volgens hem de kern van het huwelijk uitmaakt, maakt hem ra zend en is hij het anders, die een: ik heb er genoeg van, doet hooren, nu is zij het, die wil scheiden. Maar haar tactiek maakt hem steeds doller, hij denkt niet aan scheiden tot zij hem op welbekende wijze (z.g. flagrant delit met een sukkel van een vriend) tot scheiden dwingt. De scheiding komt en nu keert Monna vrijwillig tot hem terug als zijn vrouw in volle beteeke nis van het woord. De Amerikaan is getemd Zij is de 8e en 9e, zoo men wil en blijft de laatste! Gelijk gezegd, met geest is dit gegeven uitgewerkt tot een pakkend en inslaar.d too neelwerk, waarvan een uitstekend bezette schouwburg oprecht heeft genoten. Mede door het prachtige samenspel, culmineerend in de drie hoofdfiguren: de Amerikaan van John Gobau, Monna yan mevr. Royaards Sandberg, de huisvriend van Oscar Toun niaire. Met welk een knap volgehouden lei vendigheid gaf dit drietal stuk voor stuk zuiver getypeerd, de toegedeelde rol en tei vens met welk een fijnheid en waar noodig met een tikje gevoeligheid. Van Tourniaire willen we apart nog even vermelden zijn kostelijke typeering in het derde bedrijf van den dronken gemaakten huisvriend, die zoo willoos werktuig is tn Monna's handen vooT de in scène gezette attrapeering. Het emu>e wat ons nu en dan hinderdd was die zangstem van mevr. Royaards, waarvan zij zich blijkbaar niet meer ven lossen kan. Haar werden een keurige bloei menmand en een bouquet als welverdiende hulde aangeboden. De bijrollen geven geen reden tot bijzom dere opmerkingen, wel willen wij nog even de decors vermelden, waarvan Royaards op ouderwetsche wijze werk had gemaakt. 't Is een succesvolle avond geworden voof beide betrokken partijen, door het voetlicht gescheiden. DE ALGEMEENE TOESTAND. V olkenb ondsver eenigingen. 1 De commissie der nationale minderheden uit den bond van Volkonbondsvereenigini gen heeft een nota aangenomen, die er toe strekt, het recht der minderheden volgens den grondslag van de verdragen van 1919 fh den meest liberalen geest nit te leggen.; De volgende bijeenkomst zal dezen zomefl te Warsohau plaats hebben. De vergadering heeft verder verklaard £>r, óch over te verheugen, dat de beide sta ten, die betrokken zijn bij het conflict no pens den oecumenisch en patriarch, rich onthouden hebben van elke daad die heb conflict kon verscherpen. DUITSCHLAND. Luther reist Stresemana over de begrootmg van biii- tenlandsche zaken do „schandalen". Rijkskanselier Luther is gisteren te Ben lijn teruggekeerd, doch gaat heden al weel op reis, nu naar Oost-Pruisen en Konings bergen. In de Centrale Rijksdagcommissde heeft Stresemann de begrooting voor buienl. za* ken besproken. Hij zeide daarbij o.a.: Aan het departement van buitenland sch* zaken rijn sedert October 1923 74 ambtena ren en 72 beambten ontslagen. In deze be grooting wordt het ontslag van nog 100 man voorgesteld, waarna ongeveer 26 pCt. vaa het personeel zal zijn besnoeid. Op het oogenblik is de toestand aan het departs ment zoo, dat alle ambtenaren en beambten volop werk hebben. In de besnoeiing van onzen buitenland- schen dienst zijn wij al te ver gegaan. Wij hadden voor den oorlog 34 consulaten-gene raal en 99 consulaten, thans nog slechts 29 en 34, Engeland heeft in Duitschland 13 be- roeps-consuls, wij in Engeland slechts 2. D* Ver. Staten hebben hier 14 beroepsconsul laten, wij in de Ver. Staten slechts 4. De politieke betrekkingen met het bui'em i land beginnen zich thans pas weer te onU k plooien en onze handelsverdragen moeten, nu wij op 10 Jan. onze handels-politieke vrijheid hebben herkregen, op geheel nieuw* grondslag worden opgetrokken. De uitgaven B voor den buitenlandschen dienst bedragen

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2