Eenige fraaie Hoenders ter Pluimveetentoonstelling in de Stadszaal. No. 19918. o ZATERDAG 14 FEBRUARI Anno 1925 Offccieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornasmete nieuws van hprfon. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTENTIEN 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uilsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en .Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 110 Cis. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 en 1835 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden ƒ2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. Z 0.18, „0.18. Dit nummsr bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. I VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, op MAANDAG 16 FEBRUARI 1925, des namiddags te twee nnr. Alsnog te behandelen: Voorstel tot verkoop van het' perceel bouwgrond op het Raamland, Sectie M no. 867 ged., aan Prol. Mr. J. C. van Oven. (39) HINDERWET. 'Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van: a. J. Spruijt, om vergunning tot uitbrei - ding van de brood- en banketbakkerij in het perceel Lage Rijndijk No. 65, kad. Sectie K No. 1470 en 1471; b. E. J. J. van der Linden, om vergunning tot uitbreiding van de boekdrukkerij en zet terij in een alzonderlijk gebouw Vliet No. 4a, behoorende tot het perceel Rapenburg No. 127, kad. Sectie E No. 725; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij dezen kennis aan bet publiek, dat genoemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd zijn; alsmede, dat op Zaterdag, den 28 Febr. e.k. des voormiddags ie half elf uren op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vesti gen, dat niet lot beroep, gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinder - wet voor bet gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne be zwaren mondeling toe te lichten. AUG. L.'rEIMERINGER, Wctli., loco-Burgemcester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 14 Februari 1925. Vischvijvers en malaria in Ned.-Indië. Op uitnoodiging van de Yereeniging In stituut voor Tropische Geneeskunde Rot terdamLeiden hield gisteravond dr. A. L. J. Sunier, conservator aan het Rijksmu seum voor Natuurlijke Historie, in de col legezaal van dit Instituut een lezing over: „Vischvijvers en malaria in Nederlandsch Indic", toegelicht door lichtbeelden, kaar ten, statistieken, enz. De spr. werd bij do niet talrijke aanwe zigen ingeleid door prof. dr'. P. C. Flu, die 'iq zijn openingswoord deed uitkomen do verdiensten van dr. Sunier met betrekking tot dit onderzoek. Dr. Sunier ving daarop aan met mede te doelen, hoe aan de Noordkust van Java op gronden, door aanslibbing, ontstaan, zec- vischvijvers zijn aangelegd, waarin vis- Schen worden gekweekt, met name de ih Indic zeer geliefde vischsoort, banding, ge naamd, waarvan eenige exemplaren aan wezig waren en werden vertoond. Op kaarten van Batavia uit verschillen de tijden liet spr. zien hoe in den loop der jaren deze aanslibbing plaats had, en deel de mede hoe de gezondheidstoestand m verband daarmede verminderde, zoodat in de tweede eeuw na haar stichting de stad het graf van Java werd genoemd. Open kappen van den aangeslibden grond en het aanleggen van vischvijvers was daar van de oorzaak, wat in den eersten tijd wel werd bevroed, al dacht men toen nog niet, dat dit een geVolg was van de maia- riavlieg, die daarin haar broedplaats vond. Men schreef het veeleer oan den moerassi- gen bodem toe. Zee-vischvijvei door spr. nader beschre ven, vindt men, behalve op Java, o.a. ook op de Philippijnen en aan de Adriatische Zee, al zal spr. zich bij de behandeling er van tot Java bepalen. In 1903 en 1901 zijn daarover cijfers gepubliceerd en werd de tonale oppervlakte van de Gouvérnements- vijvers op 50.000 H.A. geraamd, waarbij dan nog gerekend moeten worden die, door particulieren aangelegd. Hoewel in 1900 de ingestelde Welvaarta- ccmmissie op Java wel begreep, dat het met deze vijvers, wat den invloed op de hygiëne betrof, niet pluis was, was men zich tot het jaar 1918 niet bewust, dat daarin de gevaarlijke broedplaatsen van muskieten zich bevonden. In 1918 werd bet aanleggen van deze vischvijvers nog als niet gevaarlijk aangeraden, hoewel dr. Kiewiet de Jonge reeds critisch tegenover deze meening stond. Het was toen dr. Van Breeman, die de beschuldiging tegen deze vijvers als de broed- en kweekplaatsen van de larven der malaria-vlieg uitsprak. Spr. heeft zich met dr. Van Breemen op het onderzoek vam deze vijvers toegelegd cn de resultaten van dit onderzoek werden op duidelijke en aanschouwelijke wijze door spr. in zijn interessante lezing weergege ven. Te dien einde behandelde hij in de eerste plaats de zeevisch-vijvers, het groo- te verschil van het zoutgehalte onderling, waarmede de geschiktheid voor het broe den, van muskietenlarven verband houdt, de vegelatie- er van, hoofdzakelijk ge vormd door wieren, waarvan hij de darm en blauwwiereth noemde, die zich voornl op den bodem ontwikkelen en waarmede de door spr. genoemde vischsoort, een ha ringachtige visch, zich voedt, waaronder er zijn, die van 3 tot 12 K.G. wegen. De faima verder beschrijvend, noemde spr nog een kleiner soort visch, met een zil vergrijs plekje aan den kop, de z.g. kapal- lakema, die zich met muskieten-larven voedt. Vooral als deze vischjes ontbreken, ontwikkelen zich de muskietenlarven krach tig. Op sommige plaatsen kan men dan dc larven als met een soeplepel opschep pen. Het laatste gedeelte van spr.'s betoog was gewijd aan een beschouwing van de larven, waaruit de malariavlieg voortkomt, komt, en deed omtrent de ontwikkeling van larve tot vlieg interessante mededcc- lingen. Er is volgens hem op dit gebied nog veel te doen en een voortgezet onderzoek noo- dig om het vraagstuk van de malariaplaag In Indië op te lossen, al is nu de weg aan gewezen, in welke richting die oplossing moet worden gezocht. Spr.'s aangename en leerzame causerie werd aan het slot warm toegejuicht. Prof. Flu dankte den spreker voor zijn betoog, dat bij met mededeelingen omtrent eigen ervaring aanvulde, terwijl hij de aan wezigen aanspoorde, om, als hun weg een maal naar Indië leidt, zich ook voor dit voor Indië belangwekkend vraagstuk te in teresseeren. Lezing van dr. J. H. Holwerda. De derde archaeologische lezing, door het Rijks-Museum van Oudheden alhier dezen winter ingericht, had gisteren plaats. Dr. J. H. Holwerda, directeur van genoemd Museum, sprak over „De kunst der holen- bewoners in Z.-W.-Europa", d.i. de kunst, zooals wij die vooral kennen uit de inge kraste teekeningen of geschilderde ligurei) op de rotswanden der grotten van Altamira, la Cómbarelles, Font de Gaume, enz. Spr. ving aan met er op Je wijzen hoeveel verwantschap er bestaat tusschen aeze Oer oude kunst uit den palaeolthischen tijd en de moderne, hypermoderne kunstuitingen van onzen tijd. In allerlei richtingen zoekt men thans, zeide spr., naaf iets anders als de gewone naturalistische afbeelding. Vergeestelijking dei figuur, overdreven expressionisme, dat niet vraagt, ja niet weten wil van gelijkenis of juistheid van afbeelding, doch slechts naar de expressie van karakter of handeling. Pointilleerkunst, waar uit een chaos van kleureiistippen de figuur naar voren treedt Kubisme, dat de uitdrukking brengen wil der idee, in den geest van den kunstenaar gewekt, waarbjj de beschouwer venvouderd staat bij zooveel onbegrijpelijks. En bij dit alles meent de moderne kunstenaar de wereld eindelijk eens de ware kunst te brengen in dat fonkelnieuwe. De vraag is echter of dal nieuwe niet bewust of onbewust vaak aai: andere werelden is ontleend. Doch wat niet de vraag is, maar een feit, is, dat dat nieuwe heelemaal niet nieuw is. Het geloof aan eigen vooruitgang, aan eigen superioriteit brengt vaak minachting mede voor het voorafgegane, voor het primi tieve. Omgekeerd kan misschien de kennis van dat verleden bet bewustzijn wekken, hoe al dat nieuwe eigenlijk niets anders is als een hernieuwde uiting van wat reeds ten allen tijde aanwezig was in den men- scbelijken geesW Wat Gonze een zestig jaren geleden be schouwde als de primitiefste uiting van menschelijke kunst. n.l. de Grieksche geo metrische kunst, die met cirkels, lijnen cn quadratcn figuren en ornamenten vormt, is gebleken te zijn voorafgegaan door een veel hooger staande en meer volmaakte kunst. Dr. Holwerda toonde aan hoe in de ho- lenkunst een geleidelijke ontwikkeling is waar te nemen; hoe de oudste teekeningen van dierfiguren vooral uitmunten door hun treffend naturalisme, en hoe stil-aan dit ge trouwe weergeven van de natuur verwordt tot expressionisme. Hoe de primitieve kun stenaar er al langs om meer naar gaat stre ven om het karakteristieke van mensch of dier weer te geven, om ten slotte te gera ken tot verstarren der teekening, tol een meer conventioneele uiting met gebruikma king van geometrische figuren. Spr. wees er ook op, dat van medische zijde het probleem der primitieve kunst der holenbewoners ook belangstelling heeft on dervonden. Hij was echter van meening, dat' de vergelijking, die wel is gemaakt tus schen de naturalistische teekeningen van kinderen of achterlijke individuen en de lio- lenkunst, mank gaat. Hij gelooft integen deel, dat de primitieve mensch met bewust zijn zijn kunstvormen nastreefde. Dit blijkt niet slechts uit de verspreiding dezer kunst, die o.a. ook in Greta wordt teruggevonden, maar ook uit de aangetoonde ontwikkeling. Ten slotte wees spr. nog op do overeen - komst, die er bestaat tusschen de kunst van den palaeolilischcn bewoner van Z.-W. Europa en die van wilde volksstammen uit onzen tijd, zooals wij die b.v. nog bij de Boschjcsmannen vinden. Centrale Onderraad. Gisteravond vergaderde ten Raadhuize de Centrale Ouderraad De voorzitter sprak een woord van wel kom, in het bijzonder aan de nieuwbenoem de afgevaardigden der oudercommissies en sprak de hoop uit dat ook zij op aangename wijze zouden samenwerken in het belang van de zaak, die de C. O. R. voorstaat n.m. de belangen van het openbaar onderwijs en de samenwerking tusschen school en huis. De notulen werden voorgelezen en onder dankzegging aan den secretaris goedge keurd. Aan de orde was nu behandeling van het concept algemeen reglement van den C. O. R. wat na uitvoerige discussie met alge- mecnc stemmen werd vastgesteld en goed gekeurd. Het verslag over het afgeloopen jaar zal aan de oudercommissies in druk worden toegezonden. Bij de periodieke verkiezing wegens af treden van den voorzitter en twee toege voegde leden, werd herkozen lot voorzitter, de heer J. W. van Hees, tot lid van het be stuur werd herbenoemd, mevr. H. A. E. Franck en in een vacature werd benoemd de heer II. L. Waldkolter. Vervolgens werd besloten dat het orgaan „Het Ouderblad" onder redactie zal komen te staan van drie redacteuren, waarvoor werden benoemd, mevr. H. A. E. Franck en de hecren II. C. Waldkolter en J. W. van Hees. Ten slotte werd het bestuur gemachtigd' om in samenwerking met eenige andere or ganisaties on onderwijsgebied, een tweetal lezingen te organiseeren voor ouders en on derwijzend personeel. Na gehouden rondvraag waarbij onkele kleine kwesties werden, geregeld, sloot de voorzitter onder dankzegging van de lpdcn voor hun opkomst de vergadering. De Pluimveetento.ustelling. Dc tentoonstelling is gisteren door een honderdtal betalende bezoekers bezocht; een aantal, dat ieder jaar weer hetzelfde be draagt voor -den eersten dag. Vandaag is het ongeveer gelijk, misschien iets drukker, terwijl morgen de groote stroom losbreekt. Gisteravond ging in den foyer de film van de Ned. Pluimveevereeniging, die echter, zooals wij gisteren abusievelijk meldden, niets met de Pleinesfabrieken uit staande heeft. Deze film is opgenomen ter gelegenheid van het onlangs gehouden congres in Den Haag en 19 geheel vervaardigd voor reke ning van den heer Bart Wilton, die bijwijze van uitzondering bereid was haar aan de L. P. V. ten gebruike af le slaan. Het ligt in de, bedoeling van den heer W. om deze fiLm het volgend jaar op te zenden BTMMT7MT.AND. Bij de Tweede Kamer zijn ingediend wets ontwerpen tot: wijziging van de Successie wet; wijziging van de wet op de Inkomsten belasting 191-4; herziening van de verdedi gingsbelasting II, en wijziging van art. 33 der Leeningwet 1914. De Minister van Financiën heeft in sta die genomen het vraagstuk of verlaging van den gedistilleerd-accijns mogelijk is. Mededeeling omtrent de plannen der Re geering inzake de Vlootwet. Diefstal van f 11.000 uit een postgeld trommel te Amsterdam. BUITENLAND. Uit het Engelsche Lagerhuis. De besprekingen tusschen Italië en Servid en Griekenland en Servië heropend. De Japansche begrooting aangenomen na vertrek der oppositie. naar Canada, waar het wereldcongres ge houden wordt, om ook daar eens naar vo ren te laten komen, wat ons kleine landje op dit gebied heeft bereikt. Er waren vrij veel bezoekers, maar tochgezien de belangrijkheid van do film bleef dit aantal nog beneden onze ver wachtingen. Achtereenvolgens verplaatste de rolprent ons in verschillende fraaie hoenderparken hier te lande, w. o. dat van den heer J. Zaalberg, te Oegstgeest, van den heer B, Wilton, le Voorburg, van die heeren Mol- huijsen en Bakker, te Warmond, van den. heer C. J. v Nicvelt in Den Haag, Pleines-. zeepfabrieken, enz., die alle met een harte-* lijk applaus werden begroet. Na de pauze werd het meer commer- cieele gedeelte, zooals eierenveilingen, enz. vertoond, wat door alle aanwezigen op hoo- gen prijs werd gesteld. Er heerschte een echt genoeglijke stemming in de zaal, waartoe de goede pianomuziek niet weinig bijdroeg, In het gedrukte vraagprogramma der L, P. V. komt o.m. een aardige drukfout voor. Er staat: „Donderdagavond 12 Febr., enz. te 6l/a ure gemeenschappelijke maaltijd, waaraan door ieder lid deelgenomen kan worden te gen betaling van f3.50 per persoon enz. Na afloop des avonds ongeveer 9 uur voor. deelnemers aan dezen w e d s t r ij cL Cce- -animeerd strijkje, welwillend aangeboden, enz." Wij wélen niet hoe het afgeloopen is en of het bestuur een zilveren wisselbeker uit loofde voor dengene, die het meest at! Doopsgezinde Gemeentedag te Leiden. De Permanente Commissie voor Gemeen- tedagen in Zuid-Holland, Zeeland en Noord Brabant richtte tot de Lcidsche gemeente het verzoek dit jaar de gastvrouw te willen zijn voor den gewestelijken gemeentedag, BOLL. ZWARTE WITKUIF (HAAM). BLAUWS BOLL. WITWIT (BHD. ZWARTE HAMBURGER.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1