AGENDA. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Vrijdag. Schouwburg: Kon. Ver. Het Ned. Tooneel Sir. dr. W. Royaards. „Blauwbaards acht- »te vrouw". 8 uur. Stads zaal: Pluimvee-tentoonstelling'. Stadszaal (foyer): PluimVeo-firm. 8 uur. Zaterdag. Stadszaal: Pluimveetentoonstelling. Cabaret van 8 tot elf uur. Zondag. Stadszaal: Pluimvee-tentoonstelling. Dagelijks: „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 1 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- én Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur 'a Woensdags en 's Zaterdags matinée te 8 uur. „Rejo-thcater", Haarlemmevstr.Bios Ooop voor stellingen. Dagelijks to 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 9 tot en met Zondag 15 Febr. a.s. waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duyster Jr., Nieuwe-Rijn 18, telef. 523. De apotheek van „Hulp der Men sch- heid" Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-recepten. Alleen voor leden van dat fonds. ring ingediend kan worden. Waar nu de hoofdgetuigen in de zaak-Briedé heelemaal in Zeeland en Noord-Brabant wonen, ging er geruimen tijd over heen vóór zij allen beëedigd waren. Zoodoende konden de offi cieel® documenten eerst Maandagmorgen jl. om tien uur door mr. Van Ileynsbergen verzonden worden. Toen moesten de stukken nog eerst naar Den Haag, om van daar naar Londen te worden doorgezonden. Het uitleveringsver drag bepaalt, dat de noodige documenten voor uitlevering binnen 20 dagen na de ar restatie ingediend moeten zijn. Volgens mr. Van I-Ieynsbergen was het gisteren nog niet do 20sle dag na de arrestatie, daar Briedé 23 Januari gearresteerd is. De termijn, waar binnen de stukken ingeleverd moeten zijn, was eerst den 12den Februari algeloopen, zoodat de Londensche politierechter nog een dag had moeten afwachten. Zeer waar schijnlijk waren dan de stukken in zijn be zit geweest. Uit de kleedinynijverheid. Bij de werknemersbonden in de kleeding- industrie was van den heer H. A. van IJs- selstein, Rijksbemiddelaar, een oproep inge komen om vóór Zaterdag bij hem te ver schijnen voor het verschaffen van inlichtin gen Inzake het dreigende conflict in de kleedinginduslrie (maatbedrijf). Naar aan leiding daarvan hebben de werknemersbon den gisteren aan de betrokken werkgevers bonden den volgenden brief gezonden: In verband met het verzoek van den heer Van IJsselsteijn, bij onze bonden ingeko men, om hem al9 Rijksbemiddelaar inlich tingen te verschatten betreffende het drei gend conflict in de kleeding-industrie; een verzoek, dat waarschijnlijk ook door uwen bond wel zal zijn ontvangen, stellen wij uw bestuur, yoor, uwe maatregelen,geen werk uit te geven aan de leden van onze bonden, op te schorten met ten minste een week. Dit lijkt ons de eenige weg, om alsnog te trachten een scherp cn uit den aard der zaak langdurig conflict te vermijden, dat in zijn gevolgen sterk zou inwerken op de be- drijtsverhouding en zeer zeker ook voor uwe firma's in elk geval een groot nadeel zou beteekenen. Indien u met deze gedachle zoudt kunnen meegaan, zeggen wij u toe, de door ons voorbereide maatregelen op te schorten. Hoewel uwe houding daarmee niet in overeenstemming is, willen wij alsnog aannemen, dat het niet uwe bedoeling is, met opzet naar een conflict te drijven. Wij zouden het op prijs stellen, indien u het ant woord op dezen brief ons morgen, Vrijdag, vóór i uur, zoudt willen doen toekomen. Gisteren werd in „Krasnapolsky", te Amsterdam, de achtste jaarvergadering ge houden van de Nod. Dahlia-Vereeniging, onder leiding van den heer E. Th. Witte, uit Leiden. In zijn openingswoord gewaag de de voorzitter er van, dat 1924 voor de Vereeniging en voor de Dalilia-kweekeTs een gunstig jaar is geweest. Er was- veel vraag naar „Hollandsche Dahlia's", vooral door Duilschland. Ook werden verschillende Hol landsche Dahlia's in het buitenland be kroond, ook in Amerika, terwijl in Duilsch land gekeurde afbeeldingen dezer Dahlia's in de vakpers weiden afgedrukt. Spr. stelt- de wijze van keuren van Dahlia's hier te lande hooger dan in het buitenland. Maar, zegt spr., hèt einddoel moet zijn internatio nale keuringen, die den besten weg vormen om do goede aanwisten internationaal be kend te maken. Ten slotte gewaagde de voor zitter van de rapporten, uitgebracht over de ontwikkeling der opgeplante Dahlia's in 1924, in de over het land verspreide mon- slertuinen, en van de resultaten van onder lage temperaturen bewaarde Dahlia's, die, volgens de commissie van onderzoek, voors hands niet bemoedigend waren. Het plan, om een jaarboekje uit te geven, moest voor- loopig wegens de kosten, aangehouden wor den. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer J. G. Ballego, uit Leiden, bleek, dat de Vereeniging thans 135 leden telt. De groote keuring te Leiden slaagde uit nemend. De financieele resultaten waren, dat de rekening sloot met een bedrag van inkomslen en uitgaven van f 616,30, waar in een batig saldo van 192.06. Bij de verkiezing Van een lid voor het bestuur wordt met algemeene stemmen herkozen de heer J. F. Oh. Dix, te Assen. Een vacature in de Dahlia-Commissie wordt vervuld door den heer Papendrecht. Monsterluinen zullen dit jaar weer inge richt worden te Leeuwarden, Aalsmeer en Barendrecbl. Tevens zullen er demonstra- lieplantingen van Dahlia's geschieden in het Vondelpark te Amsterdam, het Hyde- park te Londen en gemeenteplantsoenen te Arnhem. In het Vondelpark le Amstcrdm zal een Dahlia-bordes aangelegd worden van 1.20 bij 3 M. op een goed belichte plaats- en met een mooien boomenachler- grond. Van elke variëteit moeien minstens 25 planten opgezet worden. Op een bord zal staan aangegeven een opgave van de deelnemende kweekers. De diverse soorten zullen worden geëliquetteerd. De heer Ballego zal het plan voor deze borden ma ken en de heer Èveleens Maarse, Aalsmeer, zal toezicht op de uitvoering houden. De speciale Dahliakeuring voor 1925 zal wellicht te Amsterdam gehouden kunnen worden. Het bestuur zal zich daartoe in verbinding slellen met de afd. Amsterdam van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde. Stappen zullen worden gedaan om in 1926 die keuring in de Dier gaarde te 's-Gravenhage geplaatst te krijgen. Het is heden vijftig jaar geleden, dat het tweede detachement mariniers, sterk 6 luitenants en 300 onderofficieren en man schappen, onder bevel van kapitein der ma riniers A. II. W. de Gelder, met het stoom schip „Voorwaarts" van de stoomvaartmaat schappij „Nederland" uit Nieuwediep naar Oost-Indië vertrok om deel te nemen aan de expeditie legen het Rijk van Atjeh, welks bewoners de omliggende waleren voortdu rend door zeeroof onveilig maakten, terwijl volgens het Londensche tractaat van 1824 de Nederlandsche regeering voor de veilig heid ter zee moest zorg dragen. Het eerste detachement, beslaande uit 5 officieren en 294 onderofficieren en man schappen, onder hevel van kapitein der ma riniers F. A. van Braam Ilouckgeest was met hetzelfde doel den 7den Mei 1873 te Nieuwediep aan boord van het stoomschip „Koning der Nederlanden" van diezelfde Maatschappij, ingescheept. Van de 600 officieren, onderofficieren en mariniers, die van 1873 tot 1876 bij het In dische leger zijn gedetacheerd geweest is meer dan 1/3 aldaar gesneuveld, aan de be komen wonden overleden of aan de in die dagen hevig gewoed hebbende cholera ge storven Drie kapiteins, 3 luitenants en 6 on derofficieren en manschappen werden voor hun gedrag in Aljeh door den Koning be loond met de Militaire Willemsorde; 1 kapi tein, 4 luitenants en 14 onderofficieren en manschappen werden eervol vermeld. Generaal-majoor Pel, de bevelhebber van de expedilie. die tegen het einde van de de- tachcering het naar Nederland terugkeeren- de detachement inspecteerde, sprak het toen in zeer waardeerende woorden toe. Het feit wordt heden in alle marine- plaatsen herdacht. Ter vervanging van wijlen jhr. dr. Ge vers Leuven is benoemd lot geneesheer-psy chiater aan de bijzondere strafgevangenis te Schovcningen dr. J. Schollens, laatstelijk geneesheer-directeur van het krankzinni gengesticht te Buitenzorg. In 1876, toen er stemmen opgingen om de Rijksuniversiteit te Groningen op te hef fen, waren daar 174 studenten. Bij den academiebrand in 1906 had zij 458 studen ten. En voor het studiejaar 1924'25 is aan de genoemde universiteit gisteren de dui zendste student ingeschreven, een cijfer, dat tot vreugde stemt en ter eere waarvan de vlag van den toren werd geheschen. Er is slechts één schaduwzijde aan verbonden. Verschillende universitaire gebouwen en de meeste collegezalen zijn te klein. Afdoende maatregelen zullen echter tinnen afzien- baren lijd noodig zijn. De Volkenbond heeft wëdérom een be roep gedaan op de deskundige medewerking van een Nederlander voor de oplossing yan internationale meeningsverschillen. De heer Kröller, die reeds ais lid der Memelcommis sie den Volkenbond tot groot nut is geweest, heeft zich bereid verklaard lid der raad gevende commissie van deskundigen le worden, betreffende de gerezen geschillen van bevoegdheden lusschen de internatio nale Donau-commissie cn de regeeringen der oeverslalen. De Hvee andere commissie leden zijn prof. Burkhardt (Zwitserland) en Hostie (België). Deze commissie zal evenals de juristencommissie voor het spoorwegge- sfthil tusschen Polen en Danlzig op 18 Fe bruari le Genève bijeenkomen. Er ging in de kringen van belangheb benden bij de Staatsloterij een"gerucht, dat de benoeming van een nieuwen directeur der Staatsloterij'zou worden aangehouden, totdat door de Tweede Kamer een beslissing zou zijn genomen over het wetsontwerp, beoogende geleidelijke afschaffing der Staatsloterij. Echter wordt uit goede bron vernomen, dat de benoeming van een nieu wen directeur binnen enkele dagen te ver- wachlen is. 437c NED. STAATSLOTERIJ. Trekking van Vrijdag 13 februari. Se Klasse 17e Lllst. Hooge orlizeo: 9348 premie van 3000. Prlizen van 70: 933 2272 2689 3113 3364 5017 6309 7359 8444 9689 9915 10007 10174 10670 10775 12379 13306 14721 15396 16103 18968 19356 21056 21447 21659 21S75 22198 NIETEN: 454 668 717 833 846 U41 1190 1481 2015 2136 2717 3243 3566 3676 3738 4377 4543 4982 5254 5597 5878 6523 6994 7604 7899 80S8 8563 9402 9449 9977 10842 11305 11725 11774 11940 12177 12592 12700 13212 13276 13886 14223 14368 14823 148S8 14964 15110 15220 ■15599 15824 15984 16196 16364 16454 16756 17011 17227 18208 18956 18960 1S995 19291 19708 20046 20752 20765 21070 21731 22127 22424 22597 22611 5e klasse lfie liist: 2027 met 70 m.z. 2057 met ƒ70: 6848 met f70 m.z. met niet 8535 m.z. met ƒ.70 21970 m.z. met 70; 19918 m.z. 19960: J DE ALGEMEENE TOESTAND. Drie vraagstukken. Veiligheid, de intergeallieerde schulden en de Keulsche zone, ziedaar de drie vraag stukken van 't oogenbiik, dio men in Frank rijk aan elkaar tracht te koppelen, in Enge land zooveel mogelijk wil scheiden. Waar voor allerwege wordt gepraat en geschreven zonder echter nieuwe gezichtspunten te kunnen aanvoeren of zonder de kans op eenig vergelijk te ontdekken. Dinsdag a.s. verwacht men nu weer het oud-rapport der intergeallieerde controle commissie voor dc Duitsche bewapening, of de datum nu juist zal zijn 't Wordt tijd, dat is zeker! De tekst der definitieve nota aan Duitsch- land zal door de Fransche en de*Engelsche eerste-ministers en ministers van buifcen- landsche zaken op CCn binnenkort te Lon den te houden conferentie vastgesteld wor den. Misschien zullen ook andere geallieer de staten aan deze conferentie deelnemcn- De correspondent der „Evening Stan daard" beweert in staat te zijn een volle dig overzicht te geven van het groote ver slag der intergeallieerde controle-commissie Het rapport beschuldigt volgens hem Duitschland er van in de eerste plaats, dat het een geregeld oefenstclsel heeft inge voerd, waardoor reservisten gevormd wor den in een veel grooter aantal dan het Ver drag van Versailles toestaat. In de tweede plaats worden in geheel Duitschland stu denten in de Rijks weer opgenomen. Ten derde is de groene politic door de Duitsche regeering gecentraliseerd als 'n gevechts eenheid, in plaats er van dat zij overal aan de plaatselijke overheid ondergeschikt zou zijn. Ten vierde zou dc Duitsche regeering machines bouwen voor de vervaardiging van wapens. Ten vijfde heeft Krupp zijn groot arsenaal nog niet omgezet in een fa briek voor de productie van vrech-kirtikc- len; er zijn nog steeds machines voor de productie van zware artillerie aanwezig. Eindelijk wordt betoogd, onder aanhaling van eenige orders van generaal von Seeckt, dat de gehcele organisatie van het Duit sche leger er op is ingericht om heb onmid dellijk in een grootere strijdmacht te kun nen omzetten. De conclusie luidt, dat een moTeele cn materieele ontwapening van Duitschland nog niet plaats gevonden heeft 't Is niet veel nieuws, zooals men ziet. BELGIE. De zaak Coppée. Het Hof van Assiesen heeft uitspraak gedaai* in de tweede zaak Coppéa Nadat baron Coppée was vrijgesproken in de straf zaak, waarbg hij terecht stond onder be schuldiging van leveranties aan den vijand tijdens de bezetting, omdat de staat vijftig millioen -schadevergoeding van hein eischte, welken eisch de procureur-generaal tot 17 millioen had teruggebracht. In deze zaak heeft het Hof nu uitspraak giedaan en Coppée veroordeeld tot betaling van 20 millioen frank schadevergoeding wegens de aan de Duitschers gedane leveranties. Coppée heeft cassatie doen aanteekenen. DUITSCHLAND. Lnther te Karlsruhe een mijnramp-commissie in cident in de Barmat-com- missie. Te Karlsruhe heeft Luther na eenige woorden te hebben gewijd aan de ramp te Dortmund en na er op to hebben gewezen, hoe in de groote politiek vrede moet ko men, wil iets ook in de binncnl. politiek worden bereikt, o.m. nog gezegd: Bij de vraag der ontruiming van Keulen mogen geen kwesties betrokken worden, dio er niets mee te maken hebben. Volgens do buitenlandache pers zou de ontruiming afhankelijk gemaakt worden van voorwaar den, die geen den minsten steun vinden in het Verdrag van Versailles. Wij zijn bereid mee te werken aan de veiligheid. Een duurzamo veiligheidsovereenkomst zon der Duitschland ia ondenkbaar. Deze me dewerking kan echter slechts een yrijwii- lige zijn en mag niet tot stand komen on der den dwang eener verlenging van de militaire bezetting van Duitsch gebied. Duurzame e<n werkelijke vredeswaarborgen kunnen slechts ontstaan, wannehr zij door een vrijwillig besluit der volken gedragen zijn en het zegel voeren der gelijkberechti ging. In den Rijksdag heeft voorzitter Locbe de slachtoffers der mijnramp herdacht. Aangenomen werd een door do soc.dem. in gediend voorstel, dat in de commissie die ter plaatse een onderzoek naar dc oorzaak van de ramp van Dortmund zal instellen vier leden v i den rijksdag zullen zetelen. En wel een afgevaardigde van het Cen- t; n, een sociaal democraat, een demo-4 craat en een Duitsch-nationaal. De gekozen afgevaardigden van het Centrum en van de .sociaal-democratie zijn bekende leiders der mijnwerkers, ö%1. Imbusch en Janschck. In Hannover zijn weer eenige communis ten gearresteerd, bij wien verborgen wa- penvoorraden werden ontdekt. De Barmatcommissie uit den Pruisischen Landdag is gereed gekomen, nadat zich nog een incident - had voorgedaan doordat de communist Kollwitz voor do commissie be- leedigende - termen gebruikte. Hij moest door de politie worden verwijderd, daar hij aan verzoeken van den voorzitter geen gehoor gaf. Alle communisten gingen ooider hoongelach daarop heen. FRANKRIJK. 1400 millioen voor de amb tenaren Berthelot hersteld het socialisten-congres. Bij de bespreking der ambtenaarssalaris- •en hebben verscheidene afgevaardigden verklaard, dat zij de verblijfkosten en de gezinsvergoeding te gering vinden. Clémen te! betoogde, dat de règeering niet meer kan doen. De politiek van de regeering ia een politiek van herstel enreclasseering van den frank. De regeering stemt er ah leen in toe aan de ambtenaren een tege moetkoming te verstrekken in den tegen- woordigci- toestand, doch weigert verder te gaarr, waar dit in strijd zou zijn met de financieele saneeringspolitiek. Meer dan 1400 millioen frs. kan de re geering niet toestaan. Tenslotte nam de Kamer het regeeringsvoorstcl aan. Philippe Berthelot, die onder Poincaré door een disciplinaircn raad voor tien jaar uit het diplomatieke kader ontzet was in verband met de kwestie van de Banque Industrielle de Chine, is door de huidige regeering beschouwd als te vallen onder de wet van amnestie en in het kader her steld met den rang van ambassadeur, die hij ook had op het tijdstip van zijn disci plinaire straf. Dit herstel heeft voorloo- pig plaats buiten bezwaar van 's lands schatkist. Het cqngres der socialisten te Grenoble heeft met algemeene stemmen de motie aangenomen, waarin opgesloten ligt, dat de socialisten hun politiek van steun aan dc regeering van Herriot zullen voortzetten. Met 1535 tegen 672 stemmen heeft het congres zich uitgesproken voor het arron- dissementskiesrec t. ENGELAND. Churchill overwinnaar op de admiraliteit het veiligheids vraagstuk in het Lagerhuis. De .Daily Express" meldt dat Churchill de kanselier van de Schatkist, in den kabi netsraad na een zwaern strijd de overwin ning op de admiraliteit heeft behaald. Deze laatste moest r> millioen p. st. voor haar program schrappen, en genoegen nemen met 60 millioen pond voor dc vloot. Churchill zou afgetreden zijn, als hij deze bezuiniging niet had kunnen .doordrijven, welke een van de voornaamste voorwaar den is voor zijn plan, om de inkomstenbe lasting met zes stuivers in het pond te ver lagen. Luit. kolonel Wedgewood Beun stelde in het Lagerhuis aan den minister van buiten- landsche zaken de vraag of de regeering het sluiten van een nieuw verbond en van een garantieverdrag met Frankrijk overweegt, terwijl Fisher vroeg of de regeering op eeni- gerlei yvijze onderhandelingen voertTnet de regeeringen van Frankrijk en België no pens door Engeland te geven waarborgen voor de veiligheid der grenzen dezer beide landen. Minister Chamberlain beantwoordde deze vragen met de volgende verklaring: „De Britsche regeering heeft geen onderhande lingen geopend nopens een afzonderlijk ver drag met eenige mogendheid. De regeering houdt zich echter ernstig bezig met de nog onopgeloste problemeD, welke samenhangen met het protocol van Genève. Hoe do be slissing der regeering ten aanzien van heb protocol van Genève of van andere kwes ties, welke daarmede samenhangen moge uitvallen, de regeering denkt er in geen ge val aan het Tand aan het protokol of aan andere nieuwo verplichtingen van dergelij- kep aard te binden zonder toestemming van het parlement." In verband met deze verklaring kan wor den medegedeeld, dat de regeering, onder de invloed van verschiTlende stroomingen in eigen kringen verschillende oplossingen heeft overwogen, waaronder ook een plan volgens het welk de generale staven van leger en vloot van Engeland, Frankrijk en België een overeenkomst zouden treffen no pens technische feiten en mogelijkheden. Duitschland zou dan in kennis worden ge steld van het tot stand komen van een der gelijke overeenkomst, zonder natuurlijk over den inhoud te worden ingelicht. Over dit plan, waarover in den laatsten tijd aan duidingen in de pers zijn verschenen, is het kabinet het echter niet eens gewordenhet werd alleen verdedigd door de invloedrijke kringen der departementen van oorlog en marine. De Daily Telegraph"- kon dan ook dezer dagen constateeren dat indien over een der gelijk plan wordt onderhandeld, dit slechts geschiedt door invloedrijke kringen der ver schillende landen, zonder dat de regeering zelf daar bij betrokken is of daartoe mach tiging heeft verleend. Om aan de moeilijk heid van een keuze tusschen do verschillen de geopperde plannen te ontkomen (waarbij van een aanvaarding van het gewijzigde protocol van Genève natuurlijk geen sprake ia) heeft de Britsche regeering het oordeel der dominions ingewonnen, teneinde al thans te weten in hoeverre het op de in stemming der dominions zou kunnen reke nen, indien het tenslotte een beslissing zou nemen. Thans verluidt, dat #de antwoorden zijn ingekomen en dat deze in het algemeen hierop neerkomen, dat de regeeringen der dominions de kwestie zoo ingewikkeld vin den, dat zij er de voorkeur aan geven het oordeel der regeering te Londen te verne men alvorens zich uit te spreken. De Brit sche regeering heeft dus weer de volle ver antwoordelijkheid voor haar beslissing te dragen. In het Lagerhuis heeft de socialist Kerk- wood opschudding verwekt door opmerkin gen naar aanleiding van de kosten van de reis van den Prins van Wales naar de do minions en elders. Hij noemde die reizen „humbug" en zeide, dat het geld beter be steed kon Worden voor voeuselvcrschaffing voor hongerende kinderen. Guiness, die namens de regeering ant woordde, bracht lof aan den socialen ar beid en aan de energie van den Prins en zeide, dat hij door het aannemen van de uitnoodigingen voor die reizen in de gele genheid kwam beter op de hoogte te gera ken van de problemen, die van belang ziju voor zijn eigen volk. ITALIË. De Kamer komt bijeen. De Kamer komt op 5 Maart bjjeen om de begrooting te bespreken. Of de oppositie daaraan nu zal deelnemen? TURKIJE. Tnrken en Grieken, Volgens een bericht uit'Konstantinopel, wil Turkije den Volkenbond voorstellen, d« uitwisseling van bevolkingen tusschea' Griekenland en Turkije uit te breiden, zoo dat alle Grieken, dis zich nog te Konstan. tmopel bevinden, teg.n West-Thracisclio Mohammedanen worden uitgewisseld. De Turksche minister van buitenlandsch'e zaken heeft in de nationale vergadering to Angora verklaard, dat het Turkscho volk volkomen vredelievend is, doch in gé val van een aanval zich zal weten te ver dedigen. Hij achtte den stap van Grieken- Land bij den Volkenbond onbegrijpelijk. VEREENIGDE STATEN. Kellog in gevaar? „Exchange" verneemt uit Washington, dat Kellog daar einxl dezer maand wordt ver wacht. De Senaat zal hem verzoeken de overeenkomst van Parijs uiteen te zetten. Moe hi hij toegeven, dat h'j zoodanige ver plichtingen op zich heeft genomen, als waar op Coolidges verklaringen schijnen te wij'zem, dan zal hij worden gedwongen als secretaris van Staat af te treden nog vóór hij dat ambt zal hebben aanvaard. Het aftreden van Hughes, dat samenviel met de besprekingen to Parijs, wordt vertrouwelijk aldus ver klaard, dat hij bij zijn wisseling van nota's met Engeland duidelijk een standpunt heeft ingenomen, dat diametraal staat tegenover de tegenwoordige inzichten van Coolidge. De Duitsche presidentsverkiezingen. 5ERLIJN, 13 Febr. (V. D.) De „Vor- wsrts" spreekt de berichten tegen, 7olgens welke Ebert zou afzien van een nieuwe verkiezing tot President. Niettemin kan aan genomen worden, dat de Republikeinsohe partijen het eens zullen worden over een presidents-candidatnur van Marx. Een geschil tusschen Engeland en Italië, LONDEN, 13 Febr. (Reuter). Volgen* de „Daily Express" is er een ernstig ge- schix gerezen tusschen de AngloPersian Petroleum Mij. en de Italiaansch© regee-. ring over de petroleum-concessies in Albanië. Mussolini deed aan Albanië een protestnota toekomen, waarin hij zegt, dat dit land niet gerechtigd is aan de maatschappij con cessies te verleenen, welke neerkomen op eon monopolie. Het blad' voegt hieraan toe, dat het Britsche Departement van buiten!., zaken, op verzoek van de Anglo Persian, die een inmenging van Italië ongeoorloofd acht, den Britschen gezant te Rome last gaf om de zaak met Mussolini te bespreken. Twee arrestaties. BERLIJN, 13 Febr. (V.D.) Justizrat Wert- hnuser advocaat van Kutisker is evenals de andere advocaat van Kutisker Engelbert in den afgeloopen nacht gearresteerd. Werthauer heeft in zijn functie cLls notaris: medegewerkt aan vele crediet-transacties vaö Kutisker. Bij het onderzoek tegen Kutisker beschul digde deze ook zijn -beide andere sSIvooatehi Engelbert en Pröll. j De Dnitsche uiterst rechtschen. T BERLIJN, 13 Febr. (N.T.A. draadL) Volgens bericht uit München verklaard® Ludendorff dat hij te zamen met Grafe en Slrasser het leiderschap der nationaal-socia- listische vrftkeidsbeweging in Groot-Duitsch- Iand neerlegde, doch dat in zjju verhouding tot de „Völkisohe Verbande", wier bescherm heer hjj is, geen verandering is gekomeiL Mijnwerker sconflict BRUSSEL, 13 Febr. (V. D.) De mijn eigenaren in de Borinage zullen de Xoonen met ingang van 1 Maart verlagen. De Fransche begrooting. PAKIJS, 12 Febr. (Havas). De Kamer, heeft in een nachtzifcting de begrooting met algemeene stemmen aangenomen. De alge* meene begrooting beloopt aan uitgaven 34.187 millioen, de aanvullingsbegrooting 4 milliard. Voor den dienst der achterstal- i lige schulden is 18 milliard, voor den dienst dec ministeries 13.777 millioen uitgetrok ken. De begrooting voorziet ip het op peil brengen der militaire pensioenen, de pen sioenkas zal voor dat doel tot de emissie eener leening overgaan. PARIJS, 13 Febr. (Havas). Bij de debatten in de Kamer die plaats hadden vóórdat het hoofdstuk uitgaven der begrooting vannacht werd aangenomen, verklaarde Herriot gedu rende de beraadslagingen over de herziening der oorlogspensioenen, de Fransche valuta te zullen verdedigen. Dit i9 een werk van noodzakelijke veiligheid; wij moeten, zeido hij een politiek van strenge financieele eer lijkheid volgen en Frankrijks financiën weer in goeden staat brengen. De redering zou zeker niet trachten haar ministerieel leven te verlengen, wanneer zij niet voelde, dat zij haar plicht tegenover de natie ver-* vult Hij eindigde met te zeggen dat.de ver dediging van den franc de eenige oplossing is voor de beangstigende herzieningskwes ties en' bezwoer de Kamer dus niet langer nutteloos te debatteeren en onverwijld de begrotingsuitgaven af te handelen; de Ka mer gaf daaraan gehoor en voteerde de uit gaven met algemeene stemmen. Orde-maatregelen. PARIJS, 13 Febr. (N.T.A. draadloos). Met het oog op de kabaai-scènes, die in den laatsten tijd in de kamer zijn voorgevallen overweegt de voorzitter Painlevé nieuwe maatregelen om meester over den toestand te kunnen blijven, waartoe o.a. behoort het in gebruik nemen van een scheepsroeper en van een electrische belinriehting. Uit Italië. ROME, 12 Febr. (Belg. Tel. Ag.) Het co mité der oppositiepartijen heeft een motie aangenomen, houdende dat het onmogelijk is onder do tegenwoordige omstandigheden verkiezingen te doen houden.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2