De Bloemententoonstellingen. TE RIJNSBURG. Gistermiddag had in hot gebouw „Flora" te Rijnsburg de ofiicieele opening plaats van de nationale bloemententoonstelling, uit gaande van de Veilingsvoreeniging „Flora" aldaar. De opening had plaats in tegenwoordig heid van 13. en W. dezer gemeente, met hun echtgenooten, vertegenwoordigers van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkun de, de Ned. Dahliavereeniging, de Kamer van Koophandel voor Rijnland, de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, het Ilotlandsch lïlocmbollrjikweekcrsgenootsehap, en tal rijke andere genoodigden. De lieer T, Kralt, voorzitter van „Flora", sprak het openingswoord. Spr. zeide, dat het laatste jaar een tilm druk is besproken, n.l. de tilm „de Eeuwige Stille." Eigenaardig in deze tilm doet aan het sneuvelen van vij f Engelschen, die gesneu veld zijn niet zoozeer door hun worsteling tegen sneeuw en koude en ijs, als wel door een inzinking van bun moed. Toen zij ein delijk na bange worsteling ter bestemder plaatse aankwamen, en daar ontdekten, dat de Noren hun juist een maand geleden wa ren voor geweest, benam hun dal allen moed en energie ,cn dat werd de oorzaak van hun ondergang. Waarom spr. dezen tilm aanhaalt? Tijdens de tentoonstelling van het vorig jaar werd afgesproken dit jaar wederom een tentoonstelling te houden ,maar dan 14 dagen vroeger in het jaar, wat heel wat wil zoggen. Als de koene poolrcizigeis het ontdekken van de poot, had de vereeniging zich het bereiken van dit doet voor oogen gesteld, en daartoe was noodig een groote dosis moed. Deden zich al spoedig ernstige bezwaren voor, als in de eerste plaats de.duurte der bollen dit jaar, nochtans dc moed is geble ven ,en dot pool is bereikt .zonder dat ande ren waren voor geweest. Met deze tentoon stelling, die naar spr. oordeelt ,de tentoon stelling van vorig jaar ver overtreft, mag een triomfkreet aangeheven worden. De veitingsvereeniging „Flora" is met de behaalde resultaten de eerste. Spr. dankte daarvoor in de eerste plaals de inzenders. De tentoongestelde collectie tulpen is naar kwaliteit en quanliteit on overtrefbaar en niet te verbeteren. In de tweede plaats dankte spr. de tentoon stellingscommissie. Het bestuur van een vereeniging van meer dan 400 leden eischt teel werk, en de tentoonstellingscommissie nam het bestuur minslens 90 pCt. van het werk uit handen. Namens het bestuur werd haar daarvoor dank gebracht, niet het minst den secreta ris, den heer A. K. Overvelde. Ook den jury-leden bracht spr. dank. Verkeert deze in het gelukkige gevat, dat haar taak niet zoo omvangrijk is, als van de tentoonstellingscommissie, misschien is haar werk wel het moeilijkst. Spr. hoopte dat ook bij volgende tentoonstellingen, de jury weer met denzelfden moed en even veel energie naar Rijnsburg zou willen ko men. Spr. dankte ook dc N.Z II.T.Mij. voor de bereidwilligheid waarmede zij zorgde voor lichtreclame op en gedrukte reclame in de Irams. Ten slotte dankte spr. allen, die door het schenken van medailles of op welke wijze ook, medewerkten om de tentoonstelling te maken ,tot wat zij geworden is. Spr. durfde nie als vorig jaar te zeggen, dat hij allen volgend jaar hoopte weer te zien ,op een tentoonstelling die 14- dagen vroeger wordt gehouden, maar zonder zich aan een tijd te binden, hoopte spr. wet dat deze tentoonstelling niet de laatste is, en dat de volgende tentoonstelling deze nog mag overtreffen. Onder luid applaus verklaarde spr. de tentoonstelling thans voor geopend, doch hij wenschle nog enkele genoodigden in de ge legenheid të stelten iets te zeggen. In de eerste plaals stelde spr. daartoe in de gelegenheid den heer E. Th. Witte, hor- lulanus, voorzitter der Leidsche atdeeling van dq Kon. Ned.. Maatij. voor Tuinbouw en Plantkunde en voorz, van de Nederland- sche Dahliavereeniging, niet alleen omdat deze de oudste van de genoodigden, maar ook omdat dc voorz. pas van hem las, dat hij geridderd was ,en daarbij dacht dat deze onderscheiding welverdiend wag. De heer Wille bood namens de verceni- gingen, door hem vertegenwoordigd, zijn hartelijke gelukwenschen aan. Spr. kan, wanneer hij in Rijnsburg komt, niet nala ten vergelijkingen te makcu met Aalsmeer. Wel is in beide plaatsen een groot ver schil, en doet Aalsmeer in hoofdzaak aan in bloei gelrokken heesters, chrysanten, enz. en Rijnsburg daarentegen in geforceer de bolgewassen ,er is toch ook weer over eenkomst. Van een onbeleekend en nietig dorpje Tobben beiden zich opgewerkt; van kool- lorp werd Rijnsburg een mooi bloemcn- dislrict. Do inwoners van beide plaalsen zijn ener giek en ondernemend ,maar daarbij eenvou dig gebleven. Dit laatste acht spr. het beste in de overeenkomst. Spr. roomt de samen werking lusschen do kweekers van Rijns- burg en Aalsmeer, cn de organisatiegcest die zich heeft ontwikkeld. Deze prachtige tentoonstelling is daarvan zeker een gevolg. Waar de vereeniging „Flora" altijd bereid werd gevonden haar zusterverenigingen krachtdadig te steunen, brengt haar namens de Dahlia-vereeniging hartelijk dank. Spr. eindigde met den wensch uit te spreken, dat het bestuur van „Flora" nog meermalen tentoonstellingen zou mogen organiseeren, tot roem en eer van Rijnsburg. Namens de jury-leden sprak daarna de voorzitter, de heer De Lange van Rotter dam. Toen dc jury vorig jaar naar Rijnsburg ging, was dit werkelijk met hoog gespannen verwachting, doch wat werd aangeboden, ging zelfs nog boven die verwachting. Toen echter werd vernomen ,dat de vol gende tentoonstelling 14 dagen vroeger zou worden gehouden, toen besefte de jury ,dat inen voor moeilijke problemen zou komen te staan. En dal heelt de jury des morgens on dervonden. De jjury is niet voor niets naar Rijnsburg gekomen, en dat vervuil haar met groot genoegen. Verschillende inzendingen zijn niet te overlreffert. en niet dan na rijp beraad konden de onderscheidingen worden toegekend. Rijnsburg heeft zich aan de spits gesteld van de bloembollenculluur. Spr. hoopt, dat de Rijnsburgschc cultuur mag groeien en bloeien tot in lengle van dagen. Daarna voerde het woord de burgemees ter, de heer J. L. Bosschieter. Spr. merkte op, dat in de tentoonstellin gen van „Flora" een climax is te bespeu ren en zeker hel bestuur van „Flora" heeft aangetoond, wat op gebied v«n bloembollen cultuur gepresteerd kan worden. Men is geneigd zich at te vragen ot de tentoonstellingen elkaar niet wat vlug op- volgen, maar wanneer men zoo rondziet, doet dit aan het tentoongestelde niets af; i>et Icon niet mooier. Wanneer men het gebouw beziel, dat kan niet mooier, maar wat betreft de bloemen, deze kunnen nog steeds verfraaid en ver edeld worden. Niet ten onrechte is aan het bestuur van „Flora" roem gebracht, doch spr. uit den wensch, dat dit bestuur naast den naam der vereeniging zal voeren Excelsior, dus Flora Excelsior, en voort zal gaan, steeds hooger, ook wat betreft de veredeling van bloemen. Mede namens de beide wethouders dankle spr. voor de ontvangen uitnoodiging, en sprak den wensch uit, dat het bestuur nog vele jaren tot roem van Rijnsburg mocht werkzaam zijn. Daarna sprak de heer Krelage. Spr. zeide bij het binnentreden der zaal overweldigd te zijn door den aanblik dien deze bood. Spr. noemde wat tot stand was gebracht buitengewoon. Bij den aanvang is gesproken over de sportprestaties in liet ijsgebied en de idealen door „Flora" gesteld. Rijnsburg heeft het record in foreeeren bereikt. Spr. hoopt, dat zoo doorgegaan zal worden cn dat nog eens met Kerstmis een tentoonstelling gehouden zal kunnen wor den. Dit kan niet uit eigen kracht, maar tegenwoordig heeft men liet voordeel van wetenschappelijke voorlichting. Proeven van buitengewoon belang worden genomen en liet is lang niet ondenkbaar, dat hel nog eens gebeuren zal. De Ver. Bloembollencultuur achtte het zich een voorrecht, een medaille beschik baar te hebben gesteld, omdat het meent, dat deze tentoonstelling de bloembollencul luur bevordert. Spr. hoopte, dat Rijnsburg nog eens het wereldrecord op haar naam zou brengen. Namens de Kamer van Koophandel voor Rijnland sprak daarna de heer Ten Cale Brouwer. Na al het vele reeds gezegd, zeide spr., is het moeilijk nog meer goeds te zeggen. Met bewondering hebben voorzitter en se cretaris der Kamer gezien wat tot stand is gebracht. Vooral voor een leek is dit over weldigend, een dergelijke pracht in het koude jaargetijde te zien. In de openingsrede van den voorz. hoor de spr. optimisme. De voorz. is nog in de kracht van het leven, en gezien wat tot nu toe tot stand werd gebracht, belooft deze nog veel te zullen scheppen, waarmede veree niging en plaats van inwoning zijn gediend. Van Rijnsburg uit het verleden beeft spr. geen aangename herinneringen, maar thans neemt liet onder de omliggende gemeenten een plaats met eere in. Voortgaande als nu, komt het op een hoogtepunt, waarvan spr. nimmer heeft dur ven droomen, en spr. hoopt, dat het bestuur bij zijn pogingen in die richting zal slagen. Vervolgons voerde de heer S. Schoneveld het woord. Spr. zeide dit te zullen doen als voorzitter van de plaatselijke afdeeling van het Bollenkweekers-Genootschap, al kon spr. evengoed dit doen als voorzitter van den landelijken bond van hét Bollenkwee- knrsgenootschap en als plaatselijk voorzit ter van Bloembollencultuur, en dus ats zoo danig het geheele bollenkweekersvak ver tegenwoordigende. Spr. bracht dank voor de ontvangen uit noodiging. Wij, kweekers, zei spr moeten het van de reclame hebben, en de tentoon stelling als zoodanig is niet de minste reclame. Een factor van beteekenis is, dat men nooit zuiver geweten heeft, hoe het stond met de eigenschappen van diverse hollen bij het trekken, wat thqns echter ge bleken is. Spr. dankte „Flora" voor wat op dit gebied lot stand is gebracht. Daarna vroeg de lieer D. van llerson het woord. Deze maakt de woorden van den heer Ten Cale Brouwer tot dc zijne, maar door deze expositie wordt Rijnsburg in stede van berucht, beroemd. De ontwikkeling van de bollencultuur is tot stand gekomen door armoede, doordat andere teelt niet loonend was. Spr.. als eerstbeginnende in de vereeni ging „Flora" bewondert de energie en moed van de pioniers. Die nu in het vak komen, weten boe het moet; maar aan die pioniers komt den grootsten lof toe, en hen had spr. roem en eer willen brengen. Spr. hoopt, dat de vereeniging op den ingeslagen weg zat voortgaan, en dat het volgend jaar moge geven twee tentoonstellingen, één in de derde week van Januari en één met Kerst mis. Do voorz., de sprekers repliceerend, zegt nuchter te willen blijven, en voorloopig het maar op één tentoonstelling te willen hou den per jaar, en dan b.v. een week vroeger dan nu, zoodoende „Flora" stap voor stap hooger brengend. Wat betreft de pioniers, spr. zal maar namen noemen, de heer Andries de Mooi) was de eerste, die bollen forceerde, en het moet gezegd, altijd van eerste kwaliteit, wat ook vandaag weer is gebleken, waar deze de groola gouden medaille voor kwaliteit enkele, en de groote gouden medaille voor kwaliteit dubbele tulpen weid toegekend. Waar de heer De Mooij immer zijn naam als kweeker lioog heelt gehouden, deed het spr. een groot genoegen aan hem den door ,.1'lora" beschikbaar gesletden zilveren be ker te mogen overhandigen. Dit had plaals onder luid applaus van de aanwezigen, en waarna de openings plechtigheid was geëindigd. De tentoonstelling geeft een zuiver beeld van wat men met het torceerfen van bolge wassen kan bereiken, en hoe iiitstekend,die bolgewassen zich lecnên tot de verwerking voor bloemstukken. Reeds van ouds legt mefi zich hierop in deze gemeente toe, vooral op het torceeren van tulpen, waarbij men zich, naast be kendheid in binnen- en buitenland, een zeer goeden naam op dit gebied verwierf. Do verwachting is dus gerechlvaardigd, dat de tentoonstelling zich in een groote be langstelling zal mogen verheugen, zoowel van vakkundigèn als van parlieulieren. Gezien bet groote aantal inzendingen, van ffilslckende k iva! i Lei ten zonder uitzon dering, is die belangstelling welverdiend. Bij liet binnentreden van de ruime zaal, die zich zoo uilsteken<t~-vaor hel doel leenl, valt onmiddellijk in het oog, hoe welver zorgd het geheel er uitziet en waardoor tie inzendingen des te meer tot hun recht komen. Natuurlijk zijn de tulpen, enkele en dub bele, vroege en Darmin, het rijkst vertegen woordigd; van hen zijn nog alle bekende soorten hier te vinden. De heer N. Zandbergen Wzn. brengt hier weder een collectie van zijn nieuwe zaai lingen, die niet nalaten, bij leek en vakman de groolsle bewondering Ie wekken. Bijzonder trekken de aandacht zaailingen no. 2, 71, 84, 94, 207 en 288, alsmede Avondzon. Avialeur, no. 404 rood rose, 81 geel, 8 dubbelwit, en de veelbloemige dub bele tulp no. 159, en de dilo enkele no. 80. Van tulpen, dubbele enkele, vroege en Darwjn, zien wij zeer mooie bij A. de Mooij en Zoon in allerlei soorlen, bij de tinna Vinnen en v. Delft, o.a. Luerelia, Bartigon Luisanle, Ibis. Ook Jan Heemskerk, de Gebr. Zandber gen, W. Zandbergen Azn., P. Heemskerk Jzn., G. van Delft, loonen een collectie, waarbij moeilijk aan verbetering gedacht kan worden. Ook de opstelling van de verschillende groepen is zeer fraai en toont onmiddellijk aar, dal hier vakkundigèn werkzaam zijn geweest. Naast tulpen vinden wij verder hyacin then, o.a. een zeer mooi vak in drie kleuren tegenover dc ingang, narcissen, Rhoden- drendrom, Azalea's, Anjers, Mimosa, Ane monen, Lelietjes der Dalen. De Gebr. Zandbergen geven o.m. te zien een prachlsluk, een waaier van blauwe druifjes op zwart Iluwcelen ondergrond, een bruidsgarnituur, grafkrans en grafkruis van schitterende afwerking, alsmede prach tig mandwerk. De heer Andr. de Mooij, naast een schit terende collectie tulpen van prima quali- teit, mooie hyacinthen Manstield. De heer Lubbe exposeert fraaie Early White. De heer J. Vianen Czn. heeft een inzen ding vetplanten, die ook oen zeer goeden indruk maakt o. m. de mooie Eehiviria Scheidubceri. In de nabijheid is een mooie groep Mu- rillo's inzending van den heer J. van Root- selaar. Belangwekkend is ook de groep van den zeer jeugdigen inzender W. Zandbergen Azn., die o.a. brengt de nieuwe tulp Mr. Ex, een Couronne d'Or, de Darwin Bartigon, en van de narcissen Caroline Kareisen en zaailingen 2 en 3, en wel eer heelt van zijn werk. Bezienswaardig is ook de stand van G. van Delft, o. a. zijn fraai Fransc-h goed; en van de tulpen Vermillioen Briljant, Couleur Cardinal, Brilliant Star. Veelzijdig vertegenwoordigd is de heer P. Heemskerk Jan. Naast een inzending fraaie tulpen, freffen wij van hem aan, een compleet versierde tafel, een fraai met tul pen en hyacinthen versierde kruiwagen en een bloemwerk. Van den heer D. L. Grullenius vermelden wij zijn Prunis .Tresia's, Aaronskelken. Rho dodendrons, Azalea's en het grafkruis. De heer De Jong zendt fraaie Azalea's. De heeren J. en C. Soeteman brengen fraaie tulpen, o.a. El Toreador, Proserpine, Prins van Oostenrijk en Gris de Lin, alles van beste kwaliteit. Do narcissen van de bekende tirma v. Waveren Leeuwenstein zijn ook vertegen woordigd. O.a. troffen wij daar aan de Nar cis Poeta, Laurens Koster, alsmede Early White. - In de groep mandwerk valt op de inzen ding van A. II. de Mooy Zoon, o.a. de nieuwste Crocussen. Een hoekstuk van uitsluitend Lelietjes v. Dalen, van de Gebr. Eggink is ook zeer be zienswaard .alsmede da groep tulpon van L. de Mooij Lzn. Onder de inzending Fransche bloemen munten vooral uit, Anemonen en Asters. De vermelding van alle inzendingen is ondoenlijk, maar wel kan gezegd worden, dat een tentoonstelling verkregen is, die al ler belangstelling verdient, en het beste biedt van het beste. De uitslag der toegekende onderscheidin gen luidt: 1. Collectie vroege enkele tulpen (ge mengd); a. Andr. de Mooij Zoon, groote gouden medaille, benevens een prachtig kunstvoorwerp (bloemstandaard in brons), beschikbaar gesteld door den heer M. v. d. Guglen. b. A. v. d. Meij, zilveren medaille. 2. Collectie dubbele tulpen (gemengd): a. Andr. de Mooij Zoon, kleine gouden med. 3. Collectie Darwintulpen (gemengd): fa. Vianen en v. Delft, zilveren medaille. 7. Collectie Hyacinthen (gemengd): a. J. v. Schoten Azn., kleine gouden med.; b. Andr. de Mooij Zoon, id .id. 40. Collectie Narcissen (gemengd): a. N. V. v.h. M. v. Waveren en Zonen, verguld zilveren medaille; b.G. v. d. Lubbe Thzn., zilveren medaille. 12. Het beste vak vroege enkele tulpen, soorten naar eigen keuze, speciaal wat kwa liteit aan bloemen betreft: F. And. de Mooij en Zn., groote gouden medaille; B. G. v. Del ft en Zonen, kleine idem; A. J. Heems kerk, verg zilveren med.; E. fa. Vianen en v. Dein, id. id.; C. Jac. Zandbergen, zilve ren med.; D. Jan v d. Meij Jzn., id. id. 14. Alsvoren beste vak dubbele tulpen: F. And. de Mooij en Zoon, groote gouden med.; C. G. van Delft en Zoon, kleine id.; E. fa. Vianen en v. Delft, id. id.: B. Jan Heems kerk, verg. zilv. mod.; D. Jac. Zandbergen, zilveren medaille. 17. De bcsle groep tulpen (vroeg, dubbele en Darwintulpen). D. j. en C. Soeteman, groote gouden medaille, met gelukwensch van de jury en een zeer kunstig vervaardig de taart met imitatietulpen, van den ban ketbakker P. van Delft, alhier. A. W. Zandbergen Azn.. kleine gouden medaille; c. L. de Mooij Lzn., verg. zilv. medaille; e. P. Heemskerk Jzn., zilv. med.; 19. De besle groep tulpen (la Reine en Valk-soorten): a. I1. Heemskerk Johzn., ver guld zilv. med. 21. De beste collectie nieuwigheden: a. Nie. Zandbergen Wzn., kleine goud. med. 23. Hel mooiste fantasie-stuk van bolge wassen (geen mand): a. Gebr. Zandbergen, kleine gouden medaille; c. P. Heemskerk Jzn., verg. zilv. med,; b. D. L. Grullcmans, zilv. med. 24. De mooiste opgemaakte bloemenmand van bolgewassen; c. N.V. v.li. M. v. Wave ren cn Zoon, verg. zilv. mod.: b. P. Heems kerk Johzn., zilv. med.: a. Gebr. Zandber gen, bronzen med. 25. De mooiste grafkrans gemaakt van bolgewassen: Gebr. Zandbergen, zilv. med. 20. De mooiste grafkrans (bloemen eigen keuze): D. L. Grullcmans ,verg. zilv. med. 27. Een grafkruis van bolgewassen: Gebr. Zandbergen .verg. zilv. med. 28 Een grafkruis (bloemen eigen keuze): a. D. L. Grullcmans, bronzen med.; b. Gebr. Zandbergen, zilveren med. 30. Een vaas (bloemen eigen keuze): b. D. I,. Grullcmans. verg. zilv. med.; a. Gebr. Zandbergen, zilv. med.; c. N. Bakker, bron- zon med.: d. P. Heemskerk Johzn. id. id. 31. Tafeldecoratie (uitsluitend tulpen, hyaciuthen en narcissen: P. Heemskerk Johzn,, verguld zilveren medaille. 32. Bruidsbouquet met garnituur: Gebr. Zandbergen, kleine gouden medaille. 33. Een groep bloemwerken van bolge wassen met andere bloemen: And. de Mooij en Zoon, zilveren medaille. 35. De moosle mand met bloeiende plan ten a. Gebr. Zandbergen, verg. zilv. med.. b. Gebr. Eggink ,id. id. c. D. L. Grullemans. bronzen med. 30. De mooiste mand met bladplanten- D. L. Grullemans ,vcrg. zilv. med. 37. Een groep bloeiende planten: a. B. de •Jong, bloeiende gouden med.; c. Gebr. Eg gink, id. id. b. D. L. Grullemans, verg. zilv. medaille. 40. De eigenaardigste inzending op het gebied van tuinbouw: Jan Vianen Czn., kleine gouden medaille, met felicitatie van de jury. Buiten mededinging 2 uitgenoodigden, Gebr. Eggink. bronzen medaille; G. Lubbe Thzn., bronzen medaille. De zilveren beker van het bestuur van „Flora": And. de Mooij en Zoon. Fransche bloemen: G, Zandbergen Gzn.. kleine gouden medaille. TE SASSENHEIM. In de zaal van „Het Bruine Paard" te Sassenheim is gisternainiddag om 2 uur een tentoonstelling geopend van bloeiende bolge wassen. De zaal is hei-schapen in een waren bloementuin, zoodat men zich daar moei lijk kan voorstellen te leven in de maand Februari, die met haar brute geweld booraen ontwortelt en de pannen bij honderden van de daken slingert. Op verzoek van het bestuur dezer ten toonstelling, heeft de heer G. Vlasveld Snr,, lange jaren voorzitter van de atd. Sassen- heim van de Alg. Ver. voor Bloembollen cultuur, de expositie geopend. De heer Vlasveld zei ongeveer het vol gende „Alhoewel mij niet meer actief in het vak bewegende, gevoel ik toch nog zooveel daarvoor, dat ik gaarne aan het verzoek van het Comité dezer tentoonstelling vol doe, om deze met een enkel woord te openen. Het organiseeren van een tentoonstelling is aan de Sassenheimer vakgenooten niet vreemd en steeds geschiedde dit met het meeste succes. Herinneren wij ons slechts de vollegronds- tentoonslelling in 1908, die zooveel bijval vond en die eenigszins heeft bijgedragen om de groote Haarlemsche tentoonstelling van 1910 gedeeltelijk in anderen vorm daar le stellen als vóór dien tijd gebruikelijk was. Herinneren wij ons ook de sedert ecnige jaren periodiek wederkeerende Narcissen- tentoonstellingen, die door de vakgenooten zoo gewaardeerd worden en zich in steeds toenemende belangstelling mogen verheugen. Daarop afgaande zou ik reeds bij voor baat durven zeggen, dat ook deze tentoon stel iing zal slagen. Tot goed begrip wensch ik op te merken, dat bij het Comilé niet voorzat een artis tiek, het oog bekorend geheel te vormen, doch op de wijze als bij de wekelijkschc keuringen te Haarlem, zooveel mogelijk nieuwe en nieuwste variëteiten te samen le brengen, die als- leerschool kunnen strekken voor hen, die op de juiste hoogte willen blijven van hetgeen in het vak omgaat. Het blijkt echter, dat de schoonheidszin bij de exposanten niet achterwege is geble ven en dat de oplossing zoodanig is, dat het geheel een waarlijk decoratief geheel vormt, dat zoowel liefhebber als vakman zal voldoen. Velen van hier zoowel als van elders hebben gevolg gegeven aan de uitnoodiging om bun bezienswaardigheden hier te expo- seeren en tevens om door schoongevormde groepen deze tentoonstelling op te luiste ren. Aan hen breng ik namens hel Comité cc# woord van dank, maar ook past hierbij een woord van hulde aan het Comité wier leden zich zooveel moeite gegeven hebben, om deze tentoonstelling te organiseeren. Het verheugt mij er op te kunnen wijzen dat bij de opening dezer tentoonstelling niet alleen vele vakgenooten aanwezig zijn, maar dat ook belangstellenden buiten het vak van hun aanwezigheid blijk geven met het vak mede te leven. Wanneer ik die allen namens het Cq- mitê een welkom toeroep, ook de besturen van de plaatselijke afdcelingen van Bloem bollencultuur en Kweekersvereenigjng, heet ik in het bijzonder welkom het hoofd der gemeente, den burgemeester. Hij toont door zijn aanwezigheid met ons mee le leven. Wanneer we bij hem aankloppen om hulp en steun is hij altijd bereid, die te verlee- nen. Ik hoop, dat dit in lengle van jaren zoo mag blijven. Met de besle wenschcn voor bet welsla gen dezer tentoonstelling en de hoop, dat deze voor velen leerrijk moge zijn, verklaar ik namens liet Comité de tentoonstelling voor geopend." Hierna kreeg de burgemeester het woord, die het bestuur dankte voor de uitnoodiging van liet Dagelijksch Bestuur. De heer War- naar, kon, helaas, niet tegenwoordig zrju. Op advies van den geneesheer moet hfj voorloopig voor een maand rast houden. M e wenschen hem een spoedig herstel toé. De lieer Bader was verhinderd wegens drukke bezigheden. Zoo'n tentoonstelling, zei spr., is zro noodig voor liet vak, omdat ze op wekt tot steeds meerdere krachtsinspanning, In 't verschiet ligt de groote tentoonstelling to Heemstede, waarvan een reusachtige re clame injjet hiiineii en naar het buitenland zal lilgaan. Gij zult daar toonen welke energieke kracht er in u -leeft. Dan, mijne heeren, wensch ik nog iets te zeggen over hem, die zooeven deze tod- toonstelling heeft geopend. Hoewel de heer Vlasveld de 70 reeds is ingetreden, feeft hij nog steeds met n mos. Hij we«t a nog steeds te bezielen. In do volgende maand zat het voor hem een groot leest zijn. Dan toch is hij SO jaren getrouwd. Dien dag zult n niet onbetuigd laten voorhij gaan. daarvan ben ik wel zeker. Zijn groots staat van dienst waarborgt dit. Met den wensch, dat de tentoonstelling een groot succes moge zijn, eindigde spreker. Laten we nu eens rondkijken, wat er al zoo wordt geëxposeerd. Terstond bij 'den ingang is stand van' Pspendrecht en v. d. Voet, Sassenheim. 't Is ecu n.ooie collectie, waarin opvallen: E. N. Golden Frilled, de poetaz Admiration, de barri Sunrise, een nieuw nog schaarsch soort, de E. v. T. Generaal De Wet met zijn groote cnp, oranje mauve kleur. Stand P. v. Dcursen, Sassenheim. Deze firma komt altijd met een mooij verzameling bekende handelssoortcn, waar van we oia. noemen: Glory ot Sassenheim, Ais een nieuwigheid wees men ons een wil to trompelnarcis Roxane, prachtige bloem. Ook nog de bicolor Augusta, een: verbeterde Spring Glory en_de vroegë broc-ier Mounlicht met baar lange st-ngelg en vele bloemen. Hierbij stond van den heer Lefeber te Lis se een bak barri's: F.aily Surprise, 4 planten mrt 34 bloemen. II de Graal te Lisse exposs-rl daar vlftk naast de bekti'de nieuwe trompetn arcis- Al bino, goede breaier. Stand A. Frijlink en Zn, Sassenheim. Hierin vallen terstond op een collectie zaailiLgtuIpc-n, waarin mooie roode en roso kleuren. Natuurlijk ontbreekt niet de Ev. Madam l'rijlink, een goede bekende. Verder noemen we: Poëtïcus Homêr; Queen of England: de trompetnarcissen King Alfred, Iüpperda en Candlestick; de cam- pernelt Golden cepter, groote bloem-. Lord Wellington, de beste in de trompetten, mooie vorm, zwaar kruid, edelgevoruufe bloem; iels moois. Stand H. de Graat Zn., Lisse. Een groote collectie narcissen, waarvan we noemen: de Leedsie White City, wat een goede snijbloem is voor Engeland; de Leed sie Kingdom, groot on mooi; de poetaz Qop Vadds, een goede handelssoort. Stand Van Zonneveld Co., Sassenheim. Veel poëticussoorten, waarbij opvallen: Cas sandra; Eagle, een duur soort; Homérf Dante. De E. N. Colorable met haar groote gele trompet en lichtgele petaien mag zeker niet worden vergelen, en ook niet de Incom parable Homespun. Zelfs de ouderwetsch? Von Sion ontbrak niet Stand Th. v. d. Vlugt, Lisse. Een collectie fraaie lulpen, waarvan in het oog springen de Ev. T. Competitor met de kleur van Prins van Ooslenrijk; Madam Gevers, mooi geel, 'n gele A'aik; Early Rose, die voor nu wat laat is. Zij moet met Kerst mis worden gezien. Jos. M. J. BrauD, te Heemstede, kwam uit met 4- pannen Darwin-lulpen Raphael, waarvan gezegd mag worden, dat zij ver dienstelijk zijn gebroeid. Hierop volgt een inzending van ecnige bestuursleden. Daarin vonden wfr o.a. Dar win Le .Nfltre, Wilt. Pilt, La Victoire d'OIi- viere en de poetaz Orange Cup. 't Is een mooie collectie met gezochte handelssoor ten. Stand Zonneveld, Philippo, Sassenheim. Tulpon en narcissen. Van de eerste is noemenswaardig eeai bak Vermillioen Brilliant, welke prachtig gebroeid is. Verder Louis Pasteur en de Darwin Prince of Wales, welke verhandeld wordt voor f 3500 de ILL. De tulp Berenice is mooi wit en Aviateur valt op door haar lieve kleur. Cehrs. A. en P. Nijssen, Santpoort expo- seeren 2 potten barri's Lady Moor. Ter opluistering heeit dc firma C. Colijn en Zn., te Voorhout een perk hyacinten in gezonden, Sophy Combell en een paai* Kastanjebloemen. Stand Gebrs. Eggink, Voorschoten: Deze! firma exposeert 12 potten Lelietjes van Da len welke schitterend zijn te noemen. Ver der viel ons daar op de E. N. Early Surpri se, en de beste nieuwe Poetaz White's Hy bride. Als een beste bicolor soort noemeo we van deze lirma nog de E. N. Olivier Cromwell en als mooi dubbele vroege tulp Oranje Globe, een verbeterde Coronne d'Or- Stand Gebrs. De Goede, Beverwijk: D» aandacht trekken hier twee kasten Early, Perfection, zeer rijk bloeiend; per kist met

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 6