WOENSDAG 11 FEBRUARI Anno 1925 Foto's 350-Jarig Bestaan der Leidsche Hoogeschool. Officisele Kennisgeving. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van Men. No. 19915. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTENTIEN i 30 ets ter regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prije. Kleine Advertentiên, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden ran 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindspleln Telefoonnummers voor Olrectie en Administratie 175 en 1835 - Redactie 1507 Postchèque- en Qirodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTi Voor Leiden per 8 maanden 2.85, per week0.18, Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week'0.18. Franco per post 2.36 4" portokosten. Mt nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. a Aan ona bureau kunnen exemplaren der door ons gisteren gegeven toto's, die zoo de belangstelling bebben getrokken, worden besteld. DE DIRECTIE. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken visch winkel, Vischmarkt 18, tel. 1226, ie DONDERDAG .verkrijgbaar: SCHELVISCH, SCHOL A f 0.18—f 0.26—0.30, BOT f 0.20, GEH. KABELJAUW A f 0.37 per pond, HARING A f 0.06 per stuk en ZEEUWSOHE MOS SELEN A f 0.06 per K.G. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 11 Februari 1926. Maaltijd ten Hove. H. M. de Koningin heeft het voornemen, naar aanleiding van Hoogstderzelver promo tie tot Doctor in de rechtsgeleerdheid ho noris causa, op 26 Februari a.s. een maal tijd aan te bieden, waartoe, behalve leden van Hr. Ms. Hofhouding, zijn genoodigd: Jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, voorzitter /an curatoren der Rijksuniversiteit; prof. mr. A. J. Blok, rector-magnificus der Rijks universiteit; prof. mr. D. van Blom, Decaan van de Faculteit der Rechtsgeleerdheid; prof. dr. \Y\ de Sitter, secretaris van den Senaat, prof. mr. A. S. de Blécourt. secre taris van de Faculteit der Rechtsgeleerd heid, mr. J. E. Boddaert, secretaris van cu ratoren; de heer W. H. Dudok van Heel. Praeses: Collegii L.S.C.; raej. L. C. Dufour,. Praeses der Vereeniging van Vrouwelijke Studenten; H L. M. van Schaick, Abactis Collegii L. S. C., mej. J. G. Bleuland van Oordt, Abactis der Vereeniging van Vrouwe lijke Studenten; de heer P. J. de Kanter. Praeses van de Faculteit der Rechtsge leerdheid; de lieer B. M. Telders, secretaris van de Faculteit der Rechtsgeleerdheid; de heer J D. Zimmerman, commandant van de cercwacht van ..Pro Palria." Een afscheid. Gistermiddag nam de hoofdverpleegster der heelkundige afdeeling in het Universi teitsziekenhuis, Zuster Wijntjes, die begin December j.l. met pensioen den dienst ver laten had, doch geheel belangloos nog ette lijke weken lang daarna haar diensten aan de afdeeling gegeven had (in haar plaats wao nog geen opvolgster kunnen worden aangewezen), voorgoed afscheid van de om geving, waarin zij zoovele jaren met volle toewijding was werkzaam geweest. 21 jaar lang was Zuslcr Wijntjes hoofdverpleegster der afdeeling, eerst onder prof. Korleweg, daarna (van 1914 af) onder prof. Zaayer. Vóór dien tijd was zij 6 jaar als verpleegster in het Groninger ziekenhuis en daarvóór (én jaar, als leerling-verpleegster in het Leidsche Universiteitsziekenhuis werkzaam, <üs een der eersten, de de groote hervorming meemaakten, waarbij de ziekenverpleging van uit de handen van grootendeels ondes kundige en onbeschaafde waaksters over ging in die van systematisch opgeleide, des kundige verpleegsters. Zeer belangrijk zijn de diensten, in de afgeloopen 21 jaren door Zuster Wijntjes aan het ziekenhuis en de heelkundige afdee ling in het algemeen en aan de geopereerde patiënten in hel bijzonder bewezen. Ook de zusters, die onder haar gewerkt hebben en haar voor een groot deel haar practische opleiding danken, kunnen getuigen van de verplichting, die zij jegens zusier Wijntjes hebben. Van dat allc3 spraken prof. Zaayer en de geneesheer-directeur, dr. Wicherink, in van groote waardeering getuigende woor den tot de scheidende zusier, toen zij, in de directiekamer geleid, voor het laatst zich omringd zag door een aanzienlijk aanlal hoofdverpleegsters, oud-hoofdverpleegsters, eerste verpleegsters en medische assistenten en oud-assistenten der chirurgische afdee ling, met wie of onder wie zij in het Zieken huis gewerkt had. Enkele aanwezigen waren opzettelijk van buiten de stad ter bijwoning van het afscheid overgekomen. Mede na mens de medische assistenten en oud-as sistenten bood prof. Zaayer Zuster Wijntjes een keurige reisnecessaire aan ter herinne ring en als blijk van waardeering en gene genheid (haar collega's hadden reeds bij een vroegere gelegenheid door het aanbieden van een herinnering van stoffelijken aard be wijs van achting en vriendschap gegeven). De geneesheer-directeur deelde daarna mede, dat de Regeering goedgevonden had om zuster Wijntjes voor de door haar be toonde diensten alsnog een gratificatie toe te kennen, waarvan het bedrag zeker wel bewees, hoezeer haar werk gewaardeerd was. Zuster Wijntjes beantwoordde de spre - kers op de haar eigen geestige en gevoelvolle wijze. Zij dankte voor de blijken van vriend schap en vertrouwen, die zij in zoo ruime mate ontvangen had van haar chefs, haar collega's en vele ondergeschikte zusters, alsmede van ettelijke leden van het niet ver plegend personeel, beval zich in aller vriend schappelijke herinnering aan en eindigde met een woord, waaruit bleek, dat haar levensmoed en toekomstvertrouwen nog on geschokt waren. Nadat thee was rondgediend, eindigde deze plechtigheid, die op verlangen van zuster Wijntjes in intiemen kring en met zoo weinig mogelijk ophef had plaats ge vonden. Ned. Vereeniging tot Bescherming van Dieren. Onder voorzitterschap van prof. mr. G. André de la Porte hield gisteravond in een der zalen van het Nutsgebouw de afdeeling Leiden van bovengenoemde Vereeniging haar algemeene ledenvergadering, welke vergadering, die vrij druk bezocht was, ook werd bijgewoond door de beschermvrouw der afdeeling, mevrouw A. de Gijselaar Viruly. Na lezing der notulen van de vorige ver gadering, welke onveranderd werden vast gesteld, bracht de secretaresse, mevrouw J. C. van PoelgeestBrand, het jaarverslag uit, waaraan wij het volgende ontleenen: Het ledental, dat in 1923 met een grooten sprong vooruitging, kon, hoewel in het afge loopen jaar geen bijzondere propaganda werd gemaakt, op 525 worden gehandhaafd. Het geheele bestuur bleef in functie; boven dien werd door de ledenvergadering op 29 Januari, de heer W. C. Eeltjes, als leider van de jeugdgroep, ter wille van een goed con tact van die groep met de hoofdvereeniging, mede in het bestuur gekozen. In de Commissie van Advies werd de heer Duyverman als afgevaardigde van den Bond van Ned. Onderwijzers vervangen door den heer Hoogendam. Mej. Van Spall maakte zich weer ver dienstelijk in de filmcommissie. De secreta resse werd dit jaar in het Hoofdbestuur ge kozen. De afdracht aan het Hoofdbestuur werd van 10 cents per lid op 15 cents gebracht. Van de vele en velerlei werkzaamheden werd o.m. het volgende gememoreerd. Op 80-scholen werden begin Januari onze kalenders uitgereikt en het geheele jaar door ons Maandblad en „De Kleine Androcles". Aan het Leidsche Politie-bureau gaven wij iedere maand vijf nummers van „Die renbescherming", om in de lokalen van de wacht ter lezing te leggen. Ook zonden wij aan doe secretariueën van de vijf omliggende gemeenten geregeld ons Maandblad, benevens de „Mededeelingen", van den Bond van Politie-ambtenaren tot Besch. v. Dieren. De geschriften van den 1 Anti-Trekhondenbond werden toegezonden aan alle bij den Nat Vrouwenraad aange- I sloten Vereenigingen, de Algemeene Be- I stuursleden, de Internationale Comité-leden en de persoonlijke voorstanders van dien Raad. In de Rijnstreek verspreidden wij de brochure: „De Ellende van den Ketting- hond". Van ons secretariaat werden aan ons Maandblad en aan de plaatselijke en andere bladen verschillende stukjes en mededee lingen ingezonden. Een woord van dank komt toe aan de plaatselijke pers voor de loyale medewerking in alle opzichten. Een heel apart belang, dat vrijwel het ge heele jaar dóór de aandacht heeft gevraagd, was de stalling voor det woonwagenpaard- jes. In Januari begonnen er stemmen uit het publiek op te gaan, die den toestand voor de paardjes in het woonwagenkamp ten zeerste afkeurden. De afdeeling, die reeds bij het in-orde-brengen van het terrein deze kwestie onder de oogen had gezien (zie vorig jaarverslag), vond hierin aanlei ding om de zaak krachtig aan te pakken en door gedurende het geheele jaar op aller lei wijzen (lijsten, stukjes in dagbladen, straatverkoop) gelden in te zamelen, slaag den wij er in dank zij ook enkele zeer royale giften de fondsen bijeen te krijgen om in het najaar te gaan bouwen. Half De cember kwam er een stalling gereed voor tien tot vijftien paarden cn hoewel andere financieele belangen door deze uitgave voor het oogenblik wel eenigszins in het rredrang komen kon de stal volledig worden betaald De vele onderhandelingen, die telkens nog met het gemeentebestuur werden gevoerd, konden er helaas niet toe leiden, dat van gemeentewege ook maar de minste finan cieele steun werd verleend. Wel gewagen wij met erkentelijkheid van de medewerking der Directie van Gemeentewerken bij plan nen en uitvoering. Het zal velen dieren vrienden in dagen van storm, regen en kou een voldoening zijn, te welen, dat de oude woonwagenpaardjes nu beschut staan. In de wintermaanden werden, evenals verleden jaar. aan het secretariaat de vet bollen voor zangvogels verkocht. Het aantal klachten, dat het secretariaat bereikte .was zeer uitgebreid en veelsoortig. Wij noemen bijv. die over verkeerde behan deling van bode-paardjes .van de paarden van /an Gend en Loos, van paarden voor zand- en steenenvervoer, overmatig slaan van paarden .slechte oogkleppen, onvoldoen de stalling en voeding van Engelsche slachtpaarden, verzuim van maatregelen tegen gladheid der 6traten, belemmering van het verkeer te water op Zon- en feest dagen, waaronder het vee op de booten bijv. op Hemelvaartsdag lot stervens toe te lijden had, het vervoer van nuchtere kalveren, mishandeling van vee op de weekmarkt, het te laat monteeren van de drinkfontei- nen, enz. Waar het bestuur in de gelegenheid was trad het daarin op, terwijl ook de algemeene inspecteur, de heer Ennik, steeds bereid was waar noodig mee in te grijpen. Dat de kring van menschen, die zich tot het be stuur wenden .zich steeds uitbreidt, moge blijken uit het feit, dat het over klachten, behalve met de Leidsche autoriteiten cn die der lot dit gebied behoorende gemeenten (Leiderdorp. Oegstgeest, Voorschoten. War mond en Zoelerwoude), ook correspondeer den met de hoofden van politie te Alkemade, Alphen, Boskoop, Bunschoten. Hazerswou- de, Koudekerk, Lisse. Noordwijk, Noordwij- kerhout, Numansdorp, Rijnsburg. Voorhout, Wassenaar en Zegwaard. Geleidelijk heeft zich voor de controle van de behandeling van dieren op den publieken weg een kleine groep personen beschikbaar gesteld. Behalve de heer Eeltjes, die mede op verzoek van ons bestuur tot buitenge- I woon gemeente-veldwachter werd aange steld, en de heer^ C. van Nes, die de vereen, reeds jarenlang in deze richting van dienst was, helpen 0119 den laatslen tijd ook her haaldelijk de heeren W. Boelee en H. A. van Duyn. Het zeer uitvoerig verslag werd onder dankbetuiging goedgekeurd. Uit het financieel verslag van den pen ningmeester .den heer Hugo van Poelgeest, bleek ,dat de ontvangsten en uitgaven be droegen f 3054.131/» met een batig saldo van f 56.457a, waar echter tegenover staat, dat van het tegoed op de Spaarbank een bedrag van f 650 werd opgenomen. •De contributies bedroegen f 772.62lf»„ voor de woonwagenpaardjes werd ontvan gen f 970.327», waar echter een uitgave i voor den stal dier paardjes stond tot een be drag van f 1432. De rekening en verantwoording werd goedgekeurd en.de begrooting van inkom sten en uilgaven vastgesteld, met een be- trrootingspost voor de najaarsactie op f 3608.457». Tot leden der Commissie voor het nazien van de rekening over 1925 werden benoemd de dames mevrouw Roëll, mej. Van Spall en de heer Heus. Hierna bracht de leider der Jeugdgroep, de heer W. D. Eeltjens, een uitvoerig ver slag uit van de talrijke en veelzijdige werk zaamheden van deze organisatie. Het leden tal bedraagt thans 84. De vergaderingen werden meestal eens per maand gehouden. Op tentoonstellingen, die daarvoor in aan merking komen, wordt 9teeds propaganda gemaakt, waartoe meestal welwillend toe stemming wordt verleend. Het besluur der Kynologenclub wilde dit jaar de permissie daartoo evenwel niet geven. Ook maakte de Jeugdgroep zich ver dienstelijk met den bekenden straatverkoop, met namo voor het bijeenbrengen der gel den voor den woonwagenpaarden-stal Ook dit verslag werd onder dank aan den ambitieuzen leider goedgekeurd. De heer Van Poelgeest kwam daarop nog eenige verblijdende mededeelingen doen in verband met het openstellen van den stal op het woonwagenkamp, waarna de actie voor 1925 werd besproken, ingeleid door de secretaresse. Op het programma staat in de eerste een tentoonstelling van de Ned. Vereeni ging voor Huisvrouwen, waarbij mevrouw Des Tombe, uit Den Haag, het vele bij haar berustende materiaal zal exposeeren en een reeks lezingen zal houden voor de leerlin gen van de hoogste klassen der Leidsche scholen. Verder volgen een loterij en (in October) .een bazaar. Voor dezen bazaar werden nu reeds prijzen beschikbaar gesteld. Een der aanwezigen garandeerde onder applaus hon derd prijzen. Verscheidenen der aanwezigen zeiden staande de vergadering, hun mede werking toe. Tot afgevaardigde naar de dit jaar te hou den algemeene vergadering, die te Zwolle wordt gehouden, werden benoemd mevr. Jonker en de heer Van Poelgeest. Door de afdeeling zullen daar eenige voorstellen aanhangig worden gemaakt, nl. de uitgave van een kinderboek, waarvoor een prijsvraag zou kunnen worden uitge schreven, evenals ook voor een propaganda geschrift. Eindelijk kregen de afgevaardigden mach tiging, om voor te stellen voor een en ander een fiinken begrootingspost uit te trekken, opdat met het oude systeem van het Hoofd bestuur, om giften en legaten aldoor op te potten en er slechts de rente van te gebrui- ken, gebroken wordt. Tot candidalen voor leden van het Hoofd- bestuur werden gesteld mej. Groshans en 1 de heeren IJssel de Schepper en Berkel, allen aftredend. Bij de rondvraag bracht de heer Eeltjes het denkbeeld ter sprake van een polikliniek voor onvermogenden, waarvoor het lid de 1 heer Holsheimer, dierenarts, niet alleen zijn persoon, maar ook zijn woning beschik- j baar wilde stellen. Er ontwikkelde zich daarorer een uit voerige gedachtenwisseling, waaraan ook de beschermvrouw, mevr. De Gijselaar, I deelnam. Aan het bestuur werd opgedragen de zaak nader te onderzoeken en zoo mo gelijk een proef te nemen, waarna de ver gadering deze proef bij welslagen zou kun nen bestendigen. Bij de rondvraag werden verder weder een aantal klachten over de behandeling met name van paarden ter tafel gebracht, welke door het besluur nader zullen worden onderzocht. Hierna werd de vergadering gesloten. De eerstvolgende vergadering van den Raad zal plaats hebben op 16 Februari a.s. Benoemd is tot directrice van het Zie kenhuis der Rijksuniversiteit alhier, mej. S. G. Heidema, sedert 1 Dec. 1924 lijdelijk als zoodanig werkzaam. De Volkenbondsraad heeft, in overleg met de Volkenbondscommissie voor het ver keerswezen, prof Van Eysinga benoemd tot lid van de juristencommissie, die den Volkenbondsraad advies moet uitbrengen over de rechten van Polen met betrekking tot.de vestiging van een Poolsche spoorweg directie op het grondgebied der vrije stad Dantzig. Met prof. Van Eysinga vormen prof .Vivante, te Rome, en de direcleur- generaa.1 der Zwitsersche spoorwegen, Ni- quille, deze juristencommissie. Bij Kon. besluit is benoemd en aan gesteld, bij het reserve-personeel der land macht, bij het dienstvak der intendance, tot reserve-lweede-luilenant C. D. van den Vijver, van het 4de regiment infanterie, onder toekenning van een eervol ontslag uit zijn tegenwoordige betrekking. Op uitnoodiging van de Vereeniging Instituut voor Tropische Geneeskunde Rot terdamLeiden zal Vrijdag 13 dezer, des avonds te acht uur, dr. A. L. J. Sunier, con servator aan het Rijksmuseum voor Oud- l heden, in de collegezaal van het instituut 1 voor tropische geneeskunde (Rapenburg 33) een lezing houden over „Vischvijvers en malaria in Ned.-Oost-Indië". Deze lezing is vrij toegankelijk voor ge neeskundigen, studenten en andere belang stellenden. De directies van het' „Casino"- en het „Luxor"-theater zijn, zooals het trouwens behoort, er vlug bij met de vertooning van de hoofdmomenten van het pas gevierde Academie-lustrum, wel te verslaan die bui ten de Pieterskerk. Gisteravond was er in beide theaters groote belangstelling voor, ook van de zijde van hen, die in nauwe be trekking staan met de Leidsche Universi teit. Het „Casino", dat ook de rijjool geeft, was zelfs op alle rangen uitverkocht. De aanwezigheid van zoovelen, waarvan de meesten in opgewekte stemming waren, bracht in beide bioscopen veel vroolijkheid en gezelligneid teweeg. 't Is heel interessant en ook aardig een en ander van de grootsche herdenking op het doek te zien. Het „Luxor-thealer" vangt er zijn pro gramma mede aan. Men houde hier reke ning mee! Gisteravond hield het Selskip „Trys- lan" in de bovenzaal van „De Harmonie", j Breestraat, weder een gezelligen ftvond, waarvoor zeer veel belangstelling was. liet door en uit de leden opgerichte „Sangkoar" trad daarbij voor de eerste maal op en zong eenige oude en nieuwe lie deren. De oprichting van dit koor mag voor de Vereeniging als een groote aanwinst be schouwd worden. Een voor eenigen tijd uit het noorden overgekomen oud-hoofd der school de heer Jansma gaf daarop een tweetal voordrach ten. De eene, getiteld: „Fen bern ta minske" (van kind tot mensch), was eien stuk met een opvoedkundige strekking. Het tweede, door den heer J. uit hel Gro ninger dialect vertaald en getiteld: „In e waohtkaemer fen de dokter", had een meer humoristische strekking. Beide stukken vielen zeer in den smaak. Mej. Van Tuinen vergaste daarna de aan wezigen op eenige solonummers, evenals de dames Overdiep, terwijl de heer Bijlstra nog een aardige voordracht van den heer Cann ten beste gaf. Door een der vriendinnen van de Vereeni ging was een voetkussen ten geschenke ge geven dat, vóór het in 't bezit van een der leden kwam, een mooi bedrag in de Ver- eenigingskas bracht. Door Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland werd hedenmiddag in het Ge- meenlandshuis bij enkele inschrijving aan besteed: de levering van hout, grind, steen slag, rijshout enz., in dertien perceelen. Het aantal inschrijvingen bedroeg 26, n.l. van: J. W. Filippb, Hazerswoude, perc. 11 f 1391.50; 13. f566.60; 9. f285; H. P. v. d. Wal, Gouda, perc. 6 f3.57 per M3.; 8. f4.04 per M3.; 12. f4.26 per M3.; firma M. A. v. Eerden, Boxtel: perc. 1. f64G8; 3. f354; 5. f 623; N.V. Aann.-mij. Zanen Versloep, Gouda, perc. 8 f 3329. f 294; P. Schreuder Pz., Neder-Hardinxveld: perc. 6. f 1648; 10. f492; 12. f157; J. P. Haak, Amsterdam: perc. 6 f4.58 per M3. 7 f6.19 per M3.11. f 10.78 per M3. (in hokken leveren f 11.98); 12. f6.30 per M3. en 13. f 11.95 per M3.; P. J. v. d. Hagen, Boxtel, perc. 1 f6700; 3. f410; Jac. Wilbrink, Leiden, perc. 6 f3.29 M3.; 12. f4.98 M3.; 13. f9.50 M3.; C. Schip per, Amsterdam: perc. 6 f3.29 M3.7. f6.95 BINNENLAND. Maaltijd teil Hove naar aanleiding va» Hr. Me. promotie te Leiden. De Leidsche hoogleeraar Van Eysinga 11 benoemd in het juristencomité Inzake het geschilpunt Polen—Dantzig. Bloemententoonstellingen te Rijnsburg en te Sassenhelm. Te Wageningen is overleden prof. dr. A. van Bijlert. De conclusie van het O.M. bij de Haag. sche Rechtbank inzake art. 40 van het Be- zoldigtngsbesluit tegen den Staat. De Tweede Kamer heett aangenomen dt wetsontwerpen tot wijziging der wet op de dividend- en tantième-belasting en tot wij- zlging der Hooger-Onderwijs-wet. De stemming over de melkvoordracht t< Amsterdam. BUITENLAND. Marx is tot Pruisisch premier gekozen. Hij waagt een kans. De vroegere Duitsche minister Hoetle g» arresteerd in verband met het Barmat' schandaal. De heropening van het Engelsche parle ment. M3.; 8. 16.50 M3.; 9. 112 p. M3.; 11. f 12 p. M3.; 12. f5.25 p. M3.13. 112 per M3.; D. van Baarsen, Amsterdam, perc. 6 f 3.60 per 113.; 7. fC per 113.; O. Visser CJz., De Wer ken, N.-B.: perc. 10. [637.50; N.V. Houth. v.h. VV. Hongendijk Wz., Gouda: perc. 1. f6520; 2. f 1950; 3. f430; 4. f852 6. f715; R. A. de Groot, Sliedrechl: perc. 10 f -110; A. Kraayeveld Jz., Sliedrecht: perc. 10 f415; Jan Visser Jz., Werkendam, perc. 10 f 414; A. Pielerse, Ilardinxveld, perc. 6. f 4.30 pei 113.8. f 4.30 per M3.C. de Wit, Valken burg (Z.-H.): perc. 12. 15 per 113.; N.V. Dekkers Houlh., Zaandam: perc. 2. f 1720; 4. 737.; firma Joh. Raaymakers, Helmond: perc. 6 f6.67; D. Versloot, Bodegraven perc. 6 f 3.70 per 113.; 8. f 4.50 per 113.; 9. f 10.90 per M3.11. f 1601.60; 12. 16.25 per 113., 13. f9.95 per M.; N.V. Houth. G. B. Kem perman, Silvolde, perc. 1. f 4713; H. B van Ackooy, Nijmegen, perc. (2.98 113.; J. A. Swets, Boven-Hardinxveld: perc. 10 f 445; Gebr. Hulzenga, IJselmonde: perc. 2. f1995; 3. en 4. f 1250 en 6. f 775N.V. Hupkei Houthandel, Dieren: perc. 1. f 6113.298, f330.30 en 5. f642; G. en A. Konijn, Alk maar: perc. 2. f912; 3. f650 4. f759; 6. f755. Voor de Rijkspostspaarbank werd ten postkantore alhier in Januari op spaarbank* boekjes ingelegd f 114.218.09 en terughe -. taald f 126.151.93; derhalve minder ingt* legd dan terugbetaald f 11.933.84. Het aan tal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes be droeg 174. Door tusschenkomst van dit kan toor werd ter Directie op staatsschuldboekje» ingeschreven nominaal f 4200 en afgeschre ven nominaal f 50derhalve meer in- dan afgeschreven f 4150. Het aantal nieuw uit gegeven staat'sschuldboekjes bedroeg drie. Tot aankoop van Nationale Schuld ten be hoeve van inleggers werd uitgevoerd een order, tot een nominaal bedrag van f 1000. Men maakt ons opmerkzaam, dat et in ons verslag van het bezoek der Kon. Familie aan het Museum van Oudheden een vergissing heeft plaats gehad. Er staat nl dat hier Uloemen aan de Koningin-Moeder werden aangeboden doof mej. C. Staarnas; dit moet zijn -mej. C. Stuurman. Ornlreni den vuurwerkmaker v. W., die gistermiddag brandwonden opliep bij het ongeval aan d»n Haarlemmerweg, waardoor opneming in een ziekeninrich- ting noodzakelijk was, wordt nog nader medegedeeld dat de patiënt het lichamelijk vrij goed maakt. Echter is zijn zenuwgestel dusdanig geschokt, dat hij zich niets meef van het gebeurde kan herinneren. Het ver moeden ligt voor de hand, dat aan den brand de ontploffing vooraf ging en niet omgekeerd. De schade wordt niet door ver zekering gedekt. Door W. F. D., melkhandelaar aan het Levendaai, is bij de politie aangifte gedaan, dat uit zijn kelder een colberlkosiuum i» ontvreemd. Bij het rooien van een boom aan den Zijlsingel is gisteren een tilbury, bestuurd door Van der P tegen een staaldraad gere den, welke over den weg van boom lol boom was gespannen, waardoor de kap ge deeltelijk vernield werd; de schade bedraagt ongeveer veertig gulden. Als dank zeker voor het dikwerf aan genaam verpoozen er op, heeft men in het Plantsoen gisteravond of in den afgeloopen nacht een aantal banken uit den grond ge trokken en in de paden geworpen. Ter Gemeentelijke Arbeidsbeurs wie ren gisteren ingeschreven 983 werkloozen,

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1