De 350-jarige herdenking der Leidsche Hoogeschool. i liUlr»'!1 f 2| W r mmmrn No. 19914. DINSDAG 10 FEBRUARI Anno 1925 r 1 LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTIEN: SO Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor evenlueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 en 1835 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden 2.35, per week ..-.v.w..r.v i. 0.18, Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week" 0.18, Franco per post 2.35 4" portokosten. Bit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. OfffcieelP Kpnnfcnfivinrjen. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Visckmarkt 18. tel. 1225. is WOENSDAG verkrijgbaar: SCHELV1SCH a 1 0.17. SCHOL a f 0.1710.25—f 0.30, BOT a 10.20. GEH. KABELJAUW a f 0.37 per pond, HARING a 10.05 per stuk en ZEEUWSCHE MOS SELEN a 10.05 per K.G. N. C. DE GIJSELAAR. Burgem. Leiden, 10 Februari 1925. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door A. M. EGBERTS. Wed. J. M. GODTHELP, te Leiden, een verzoek is ingediend ter beko ming van verlol voor den verkoop van al coholhoudenden, anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Lage-Rijndijk CL. N. C. DE GIJSELAAR. Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 10 Februari 1925. In de kerk. Wanneer wij, nadat de stille weder in onze stad is teruggekeerd, nog eens denken aan den dag van gisteren, een heerlijken, in zonneglans schitterenden middag, lusschen een grauwen ochtend en een avond van storm en regen, dan gaan het allereerst onze gedachten terug naar de geheel gevulde Pie terskerk. En bij het overzien van die vele honder den personen begrijpen wij te meer, dat het voor de regelingscommissie een moeilijke laak is geweest de plaatsen loe te wijzen, daar het aantal aanvragen met meer dan vijfhonderd dat der beschikbare plaatsen overtrof. Natuurlijk hebben allen, die met de Universiteit in eenige connectie staan, den voorrang genoten. Zoo zijn bijv. alle aan vragen van oud-studenten, die vóór half Ja nuari binnengekomen zijn, en verschillende later ingekomene, toegewezen. De aantallen personen van verschillende categorieën, die ten slotte in de kerk aanwezig zijn geweest, zijn ten ruwste de volgende: curatoren, hoog leeraren. oud-hooglëeraren, lectoren: 100; privaat-docenten, conservatoren, assistenten, etc.: 150; personeel der Universiteitsgebou wen: 50; leden van den Universiteitsraad, etc.: 50; oud-studenten: 300; studenten: 700; vertegenwoordigers van Koninklijke Akade- mie van Wetenschappen, universiteiten en hoogescholen, etc.: 50; Ministers, hooge col leges van staat, vertegenwoordigers van vreemde mogendheden, hooge autoriteiten, Kerkbestuur, etc.: 150; besluur van Ge meente en provincie: 50; dames van cura toren, hoogleeraren, lectoren: 300. Verdere belangstellenden, Pers, etc.: 50. En al die bezoekers in hun groote ver scheidenheid. kwamen achtereenvolgens binnen. Wij zagen diplomaten, vertegen - woordigers van vreemde mogendheden in hun staatskleedij, de Ministers en andere hoogwaardigheidsbekleders hun plaatsen innemen, door commissarissen van orde, die hun taak zeer naar behooren vervulden, er heen geleid. De burgemeester was nog niet aanwezig, j de rector van den kansel voor het hourïtna Hij was H. M. de Koningin gaan halen maar van de plechtige promotie. fische gelukwenschen van de Universitei ten van Weenen, Presburg en Ilelsingfors, en van het Bataviaasche Genootschap te Weltevreden, om ons tot deze opsomming te bepalen. Nadat de professoren plaats hadden ge nomen, drongen weldra de toejuichingen van buiten tot de kerk door en na een oogenblik van plechtige stilte, schreed voor de tweede maal een statige stoet het kerk gebouw binnen, waarbij allen eerbiedig van hun zitplaatsen oprezen. Voorafgegaan door de pedellen en bege leid door de Commissie van Ontvangst, be staande uit het College van Curatoren en den Senaat, begaf de Koninklijke Familie zich naar de voor den kansel geplaatste ze tels, de vier fauteuils met het Leidsche wa pen, uit het Raadhuis. Daarvóór, tegen de afscheiding van het doophek, waren aan gebracht de wapens uit „De Lakenhal", gis teren reeds vermeld. IL M. de Koninging nam plaats met den Prins aan haar rechter-, de Koningin Moe der aan haar linkerhand en daarnaast Prin ses Juliana. De Koningin droeg een donkerrood flu- weelen kos'.uum, met ronden hoed mot mauveveer, de Koningin-Moeder een donke ren mantel met bruin bont en een Lila kapothoed. Prinses Juliana was in groen fluweel, afgezet met bruin bont. Het lange blonde haar viel van uit het hoedje over den rug. De Prins was gekleed in admi raalsuniform. Indrukwekkend klonk bij jiet binnenko men, het zeer goed gezongen Wilhelmus" van het Leidsche zangkoor ,,Sursum Corda", onder uitnemonde leiding van den dirigent Hubert Cuypers. De uitvoerige rectorale rede, waarvan wij reeds een uittreksel gaven, werd dour den rector-magnificua met klare stem op rustigen toon voorgedragen, zoodat zij goed kon worden gevolgd. Daarna daalde wel zagen wij in ambtscostuum, mr. Lim burg in dat van Kamerlid, baron Sweerts, bedekt met vele ridderorden. Vele professo ren zijn ook met talrijke ridderorden ver werd. Van de Oranje-Nassau a[ tot de Ver gulde Rijsthalm van China toe. Prof. Eint- hovon draagt van rood laken, met blauw zijde omgeslagen voering, de doctorskap van Aberdeen. De zwarte Leidsche toga van Lo- renlz gaat schuil onder zijn eereteekenen en zijn doctorskappen; het hermelijn van de Sorborine val het meest op. De bijzondere hoogleeraar Einstefcn droeg den blauwen doctorshoed, den blauw-zijden doctorsmanlel als eere-doctor van Madrid. Onze stadgenoot mr. P. E. Briët droeg zijn ambtskleeding als Eerstc-Kamerlid. Voorts werden opgemerkt mr. Max Iluber, president van het Permanente Hof van In ternationale Justitie, en van dr. B. C. J. Lo- der, president-curator van de Handel shooge- school te Rotterdam, in hun ambtskostuum. Overheerschend was de zwarte toga van het groot aantal hoogleeraren. Mede was aanwezig de Liverpoolsche hoogieeraar Freeth, die hier aan de labora toria van prof. ICamerlingh Onnes en prof. Schreinemakcrs werkte en aan de Leidsche Universiteit promoveerde. De Senaat had van deze herdenking geen kennis gegeven aan Universiteiten of Hoo gescholen buiten Nederland, daar de traditie der Universiteit pleegt mee te brengen, de halve-eeuw-feesten tot een louter nationale viering te bepalen. Toch hadden sommige zusterinstellingen buitenslands van haar be langstelling blijk gegeven. De Technische Hoogeschool te Bandoeng droeg aan prof. Schoemaker te Delft op, haar te vertegen woordigen; de Rechlshoogeschool te Welte vreden zond een brief van gelukwensch. De Universiteit van Liverpool droeg aan den bovengenoemden dr. F. A Freeth. bijna een jaar geleden te Leiden gepromoveerd, op, haar te vertegenwoordigen. Een Latijn- sche brief van gelukwensch kwam in van de Masaryk Universiteit te Brunn, tclegra- De Koningin stond van Haar zetel op, weik voorbeeld door al dc aanwezigen werd gevolgd, waarna de plechtige promotie plaats had De toespraken daarbij konden echter slechts door hen, die in de onmid dellijke omgeving stonden, worden ver staan. Tot de verder verwijderden drongen slechts enkele klanken door. De uitgereikte bul is op perkament geschreven, in renais sance-letter met rood afgewisseld, door deD heer J. van Krimpen, t,e 's-Gravenhage. Het grootzegcl dér Universiteit, in roode was, hangt uit aan een oranje zijden lint, en wordt omsloten door een mat zilveren doosje, vervaardigd in de werkplaats der firma Van Rossum du Chattel. Tot berging van den bul dient een eenvoudige koker van rood marokijnleder met vergulde ver siering, vervaardigd door den heer J. H. J. de Vries Jr., leeraar aan het Instituut van Kunstnijverheidsonderwijs te Amsterdam. Zeer schoon klonk daarop weder de zang van bet a cappola-koor, dat Valerius' „Gelukkigh Vaderlandt" zong, voor koor gezet door Hubert Cuypers. Met verlof van H M. de Koningin sloot daarna de rcctor-magnificus de plechtig heid. Met krachtige stem riep daarop, de bur gemeester, jhr. De Gijsclaar: „Leve de Koningindoor al de aanwezigen tot drie maal toe luide herhaald en direct gevolgd door het zingen van het ,,Wilhelmus"f met begeleiding van het orgel. Daarmede was deze zeer bijzondere en vooral door haar eenvoud indrukwekkende plechtigheid geëindigd. Naar en in het Museum van Oudheden. Na de plechtigheid in de Pieterskerk ver lieten de Koninklijke gasten door den oos telijke uitgang het Kerkgebouw, waar een leger persfotograven gereed stond om Hen op de gevoelige plaat te vereenigen. De burgemeester was H.M. behulpzaam bij het instappen cn weg gleden weer de auto's, voorbij de eerewacht van „Pro Patria" langs Kloksteeg en Rapenburg naar het Museum van Oudheden, waar de Konink lijke Familie een bezoek bracht aan de Egyptische afdeeling, waarvoor H.M. groote belangstelling toonde. De Vorstelijke Personen werden ontvan gen en rondgeleid door den directeur, dr. J. H. Holwerda en zijn assistenten mej. E. Brandls, de heer E. E. Remouchamps en den oud-onderdirecteur dr. P. A. Boeser. Door mevrouw Holwerda werd H.M. de Koningin een bouquet orchideeën aange boden, terwijl namens de directie van het Museum mej. C. Staarnas aan de Koningin- Moeder en de jongeheer E. Remouchamps aan Prinses Juliana bloemen aanbood Geruimen tijd vertoefde het Gezelschap in het Museum en werden de in de verlichte vitrines opgestelde Egyptische oudheden be zichtigd. In het bijzonder trokken in de sculpturen zaal beneden de groote Masta- ba en andere met prachtig verlichte reliefs de aandacht. Het bezoek droeg oen intiem karakter en er waren met het oog op de beperkte ruimte geen genoodigden bij aanwezig. Tijdens dit bezoek begaven curatoren en Senaat zich weder naar het Academiege bouw. Ontvangst en bezoek aan de Senaatskamer en de Kamer van het College van Cura toren. Na eenigen tijd verlieten de Bezoekers het Museum en begaven zich le voet eveneens naar de Universiteit, op Hun weg- geestdrif tig toegejuicht door de menschenmassa. Ook hier bracht „Pro Patria" de Koninklijke Fa milie wederom de militaire eerbewijzen. Inmiddels was op den toren de Koninklijke standaard, vervaardigd in het borduur-ate- lier van den heer C. Doncker, alhier, gehe- schcn. Bij de deur der Academie werden de Ko ningin cn de Koninklijke familie opgewacht door prof. A. J. Blok, rector-magnificus, prof. de Sitter, secretaris van den Senaat en de vier assessoren: de hoogleeraren van Ital- lie, Krislensen, Van der Hoeven en Iluizinga. Aan H.H. M.M. de Koningin, de Koningin- Moeder en H. IC. II. Prinses Juliana werden bloemen aangeboden, respectievelijk door Cateau Blok, Olga Meyers en Relha Iluizin ga. In de Senaatskamer stelden vervolgens rector en assessoren aan II.H. M M. en K.K. H.H. den geheelen Academischen Senaat, geschaard naar faculteiten, voor. De presi dent-curator, jhr. mr. N. C. de Gijselaar, bood hierop aan de Vorstelijke Personen elk een exempjaar in zilver van den gedenkpenning, ter gelegenheid van het feest geslagen. Deze is vervaardigd door den heer C. J. van der Hoef en uitgevoerd door do Edelmetaalbe- drijven le Utrecht. De voorzijde vertoont een Minervakop', met het opschrift: Tu ne cede raalis sed contra audentior ito (Vergilius, Ac-neis VI. 95); de achterzijde draagt het opschrift: Academia Lugduno Batava excudi iussit anno MDCCCCXXV, geflankeerd door de wapens van Holland en van Oranje Nas sau, en gesteund door dat van Leiden, gelijk deze wapens voorkomen op het groot zegel der Universiteit. De president van de Commissie van uit voering van het Leidsch Universitcitsfonds, prof. Van Vollenhoven, bood hierop aan de Koningin een in leer gebonden en op Ja- pansch papier gedrukt exemplaar van „Pal- las Leidensis MCMXXV" aan. Dit feestge- schrift is uitgegaan van het Universiteils- fonds, en draagt derhalve geen strikt offi cieel karakter. Het behelst een groep opstel len, ten getale van 22 door een aantal Leid sche hoogleeraren en lectoren, en enkele anderen, geschreven over onderwerpen uit de geschiedenis der Universiteit, voorname lijk van de laalslverloopen 50 jaren. Naar een volledig beeld van de geschie denis der Leidsche hoogeschool sedert 1875 is niet gestreefd. Het Inleidend Woord is geschreven door mr. A. R. Zimmerman, il luster alumnus van Leiden. Het boek bevat slechts één illustratie: de- reproductie in lichtdruk tegenover den titel van een tot nu loe onbekend, getee- kend portret van Prins Willem I, in .het bezit van mevrouw H. Bosman van Oud- karspelVan Veen van Veldhuysen, te Wiesbaden. Deze beeltenis hangt ten nauw ste samen met de bekende portretten van Mierevellt, de gravure van Delff enz. Zij is wellicht een schets van de hand van Cor- nelis Visscher den Oude, en zou alsdan eeu oudere en onmiddelijker afbeelding van den Prins representeeren dan de genoemde. Van de hand van dr. J. J. de Gelder, directeur van het Universiteitsprentenkabinet le Lei den, door wiens opmerkzaamheid de aan dacht op dit portret viel, is eerlang een pu blicatie daarover te verwachten. Het boek is verschenen bij de firma S. C. van Doesburgh, te Leiden. De Koningin onderhield zich vervolgens eenige oogenblikken met de volgende hoog leeraren: dr. W. B. Krislensen, den oud- hoogleeraar mr. W. van der Vlugt, dr. W. Einthoven, dr. A. Einstein en dr. C. Snouck Hurgronje. Te 4 uur 30 vertrok het hooge gezelschap, om in de Curatorenkamer, waarheen zich inmiddels Curatoren uit de Senaatskamer reeds begeven hadden, enkele ververschin- gen le gebruiken, door eenige jonge dames, dochters van hoogleeraren, gepresenteerd. - Onder trompetgeschal en tromgeroffel ver liet dan de Koningin weer de Academie, na aan den ingang nog een paar woorden met den rector-magnificus gewisseld te hebben. Alvorens in de auto te stappen, inspec- '■i 1|S v ,4P - f S. - - <L £'4 Na het feestmaal der professoren in d« Stadszaal met de genoodigden. Het voornaamste nieuws van HpHph. BINNENLAND. Herdenking van hel 350-jarig heslaan det Leidsche Hoogeschool. Wetsontwerp tot afschaffing van den zomertijd. Vergadering van de Chr.-Sociale Partif. Het smokkelen en ongedekt vervoeren van gedistilleerd. Een uiteenzetting van de plannen voox den bonw van een anto-renbaan hij Noord- wijk. BUITENLAND. Rijkskanselier Lnther spreekt le Keulen. Een nieuwe conferentie te Versailles over de Duitsche ontwapening? Mars genoemd als aanstaand Pruisisch premier. De verkiezingsuitslag in Zuid-Slavi8. teerde H. M. de eerewacht, daarbij begeleid door den commandant Zimmerman. Onder luid gejubel van de duizenden men- schen, die langs Rapenburg en Noordeinde waren opgesteld, vertrok II. M. weer naar Den Haag, lot aan de grens uitgeleide ge daan door den Prins en den burgemeester. Inmiddels hadden ook de hoogleeraren de Academie verlaten en in twee gereedstaan de autobussen gestapt, die hen naar „De Lakenhal" brachten. De Pins en de burgemeester begaven zich hierna eveneens per auto naar „De Laken hal", waar te voren mevr. De Gijselaar en mevr. Blok een receptie hielden voor het corps diplomatique. De receptie in „De Lakenhal". In een der Papezalen hield de rector- magnificus receptie. Ingang tot de receptiezaal gaven ditmaal weder eens de oude deuren aan den Oudc- Singel. door de breede gang, waar nog de bekende staatsiekoets slaat. Ook de Prins kwam, na de andere leden van het Ko ninklijk Huis uitgeleide te hebben gedaan, met den burgemeester hier aan. Een groot aantal autoriteiten, waar onder verschillende Ministers, leden van het corps diplomatique, professoren, deputaties van Senaten van verschillende Universiteiten en hoogescholen, deputaties van taJ vaa corporaties, op wetenschappelijk gebied, deputaties van studenten-vereenigingen en vele particulieren kwamen den rector ge luk wenschen. Sommige deden h\m wen- schen met een korte toespraak vergezeld gaan. Het was some zóó druk, dat het moeite kostte Zijn Hoog Geleerde te bereiken. Een strijkje zorgde voor een opgewekte stem ming, terwijl in de met bloemen en groen versierde Harteveltzaal een damescomité, onder leiding van de echtgenoote van den onderdirecteur mevrouw Coert, thee aan bood en ververschingen ronddiende. Op deze receptie kwam zooals trouwens tijdens den geheeien dag weder eens recht de sympathie, die men in breede kringen in Leiden als elders tot zelfs in het buitenland voor onze oude en vermaarde Universiteit koestert en ook nog haar vertegenwoordi gers in onzen lijd eert. De feestmaaltijd. Na de receptie kwamen de professoren allen om zeven uur bijeen voor een maal tijd in de Stadszaal, waarbij o.m. aan zaten Prins Hendrik, de burgemeester en de overige curatoren der Universiteit, de deken van het Corps diplomatique Guesa- laga, verschillende vertegenwoordigers /an de Koninklijke Academie van Wetenschap pen en van de andere Nederlandsche Uni versiteiten cn Hoogescholen. Voorts de mi nisters Ruys de Beerenbrouck en Heems kerk, mr Loder, oud-president van bet Permanente Hof van Internationale Justi tie, de wethouders Reimeringer, Sanders, Mulder en Meyne® en de gemeente-secre taris mr. C. E. van Strijcn, in totaal 140 personen. Hier werden verscheidene toespraken gehouden. In de eerste plaats door den president curator op het Koninklijk Huisdan een welkom door den rector-magnificusdoor den Prim, op de Leidsche Hoogeschool door jhr. Ruys de Beerenbrouck, voorzitter van den Ministerraad; door den rector- magnificus van de Gronjpgsche Universi teit, prof. Pöhl, namens alle Nederlandsche Universiteiten en Hoogescholen op Lei- dens bloeidoor Z.Exc. Guesalaga, deken van het corps diplomatique, op Leidon en het Koninklijk Huis; door minister Heems kerk als praeses collegii van 1875 op den rector door prof. Went namens de Neder-

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1