De Terugkeer van Klompvoet. No. 19910 LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 5 Februari Tweede Blad. Anno 1925. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. UIT DE RIJNSTREEK. FEUILLETON. Wijziging Successiebelasting. Volgens „De Msb." is een wetsontwerp tol jvijziging der successiebelasting in zoo ver gevorderden staat van voorbereiding, dat de Indiening ervan spoedig kan worden tege- jnoet gezien. Belasting op vreemde winkel-opschriften. Blijkens een mededeeling in „Neerlandia" heeft de taalcommissie van het Alg. Nederl. Verbond met instemming van het hoofdbe duur een verzoekschrift gericht lot den Mi nister van Financiën, waarin het denkbeeld aan de hand wordt gedaan een belasting te heffen van opschriften op winkels in een yreemde taal. De bedoelde wet zou moeten uitgaan van jüe volgende gedachten: lo. Voor alle opschriften aan of op gebou wen en inrichtingen van welken aard ook jan den openbaren weg en voor alle mede- deelingen in lokalen, welke voor het publiek toegankelijk zijn. moet de Nedcrlandsche taal worden gebruikt. 2o. Zij, die deze mededeelingen, enz. bo vendien in een vreemde taal willen bekend maken, betalen hiervoor een belasling ten bedrage van f'sjaarsf voor elke me- 'fledeeling enz. in een vreemde taal. Naar uit het verzoekschrift blijkt heft Bra zilië een dergelijke belasling van f 700 p. j. 'Ongeveer van elk opschrift in een vreemde taal In Italië bestaat een dergelijke wet, in Duitschiand zijn hier en daar soortgelijke maatregelen genomen. Een dergelijke weeldebelasting zou de „taalcommissie" toejuichen. P© Internationale bloemententoonstelling te Heemstede. Er blijkt voor deze tentoonstelling der HAIgemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur alom in ons land zeer groote be langstelling te bestaan. Reeds vernamen wij jdat er zelfs in het Noorden velen zijn, die liaar denken te bezoeken. Vandaar dat wij Ineenen eenige nadere bijzonderheden te Xnoeten vermelden. De kwestie is, dat er 208 tijdelijke tentoonstellingen zullen wor den gehouden. Op den algemeenen openingsdag begint de eerste tijdelijke tentoonstelling (13 tot 22 Maart). Zij zal in hoofdzaak gewijd zijn aan vervroegde bolgewassen en heesters in groote massa en kunstzinnig gegroepeerd. Nauwelijks zal dit kleurrijke bloemfestijn Voorbij zijn, of het gebouw zal gastvrijheid Jverleenen aan de Kon. Ned. Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde tot het houden harer 'groote voorjaarskeuring (26 Maart tot 4 'April). Dan volgt het Paasehfeest, dat een der hoogtepunten belooft te worden van de go- heele tentoonstelling. Indien het seizoen frormaal is, valt de bloeitijd der hyacinten te velde samen met de Paaschdagen. Deze derde tijdelijke tentoonstelling (11 tot 19 April) zal een internationaal karakter dra- &en. Iets geheel aparts bciooft do daarop vol- 'gende tentoonstelling te worden. De ge- heele hal zal dan ingenomen worden door de voortbrengselen van den Belgischen tuin bouw (24 April tot 3 Mei.) Zij komt overeen met de beroemde bloemcnfeesten, die als yjGenteche Floraliën" alom vermaard zijn. De Belgische tuinbouwers zullen de ten- toopstelling opluisteren met een keur van him speciale culturen. Een afzonderlijk paviljoen zal worden in gericht voor orchideeën. Deze afdeeling zal iets zeer bijzonders worden, omdat zij geor ganiseerd wordt door de Belgische Orchido. philen-club en de bekendste liefhebbersver- ïamelingen zullen te Heemstede aanwezig teijn. In 'fc begin van Mei komt de beurt aan de decoratieve blocmschikkunst. (0 tot 10 Mei). Bloemenwinkeliers zullen dan een speciale binderij-tentoonstelling organisee- ren, waaraan de bloemschikkers uit het ge- heele land zullen medewerken. De 2100 M2. oppervlakte zal geheel ge vuld zijn met de voortbrengselen »der deco ratieve bloemschikkunst en op een wijze, die Mie onderdcelen van dit veelzijdig be- 'drijf zal doen uitkomen. De laatBte, tijdelijke tentoonstelling, die jwmenvallen zal met den bloei der late tul pen, zal niet de minst belangrijke zijn. (15 tot 21 Mei). Evenals de Paasch-tentoon stelling zal zij internationaal zijn en den Engelschen gelegenheid bieden, him be roemde anjers, lathyrus en andere bijzon dere culturen, den Duitschers hun cycla men, den Franschen hun zaadbloemen te toonen. De Zending. Het Zendingsbureau te Oegslgeest meldt: Met belangstelling zullen velen uilzien naar eenig nader bericht omtrent het ge vreesde tekort, dat de samenwerkende zen- dingscórporalies over 192-1 zullen hebben. Met volle zekerheid is dit tekort zelf nu nog niet aan legeven, omdat alle rekeningen uit Indië nog moeten inkomen; op het oogenblik is nog alleen te zeggen, hoe het cijfer der inkomsten in Nederland zich ver houdt tot hel voor 1921 geraamde bedrag. De raming bedroeg f 818,831, terwijl de inkomsten, daarin mede opgenomen hetgeen nog voor het oude boekjaar van 1 lot 15 Januari ontvangen werd, hebben bedragen f728,000, zoodat de corporaties blijven zit ten met een geraamd tekort van ongeveer f90.000. Hierbij moet echter worden ver meld, dat van een erfstelling, in 1921 groo- tendeels in den vorm van effecten ontvan gen, ten bedrage van f 80,000, een bedrag van ruim f 69,000 moest worden aangewend om de opening van de kredieten voor Indië, waardoor de zendelingen de traktementen van zich en de goeroe's ontvangen, moge lijk te maken terwijl ruim 110,000 alsnog is uitgekeerd aan de Rijnse he Zending en de Broedergemeente als het hun toekomende deel. Met zeer groote dankbaarheid mag wor den gezegd, dat de algemeene offervaardig heid aanmerkelijk toeneemt; terwijl de groote giften van vroeger jaren hoe langer hoe zeldzamer worden, stijgt het aantal kleine giften op verrassende wijze. Toch waren zij niet toereikend om het tekort te voorkomen. Het tekort vermeerdert de financieele zorgen van het jaa^ 1925. Daar om is het noodig van meet af alle krachten ,in te spannen om he.t voor dit jaar benoo- digde bijeen te brengen. De samenwerkende corporaties doen daartoe gaarne weder een dringend beroep op allen, die in den zen dingsarbeid meeleven. Gisteravond heeft ten Koninklijken Pa- leizc te 'sGravenhage het gastmaal plaats gehad, dat H. M. de Koningin heeft aangebo den aan opper- en vlagofficieren in actieven dienst van libd- en zeemacht Ook aan dezen maaltijd werd, met Konin gin cn Prins, deelgenomen door Prinses Ju liana. Evenals bij de beide vorige officieele maaltijden, luisterde de Koninklijke Mili taire Kapel, onder leiding van haar direc - teur, le luitenant Boer, den maaltijd met een muziekuitvoering op. Bij Kon. besluit.is benoemd lot officier in de orde van Oranje-Nassau C. J. Witte- veen, te Utrecht, hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat, secretaris van de staatscom missie in zake den aanleg van een verbeter den Scheepvaartweg van Amsterdam naar den Boven-Rijn. Onder zeer vele blijken van belangstel ling heeft vandaag mevrouw C. Kempers Slütterheim, te Utrecht, bijgenaamd de sol datenmoeder, haar 70sten verjaardag ge vierd. Van heinde en ver had men mevr. Kempers bloemstukken, schriftelijke en tele- graifsche gelukwenschen toegezonden. Gisteravond is in de geheel gevulde Groote Kerk in Den Haag een samenkomst gehouden ter herdenking van het 60-jarig beslaan van het diakonessenhuis Bronovo. De Koningin-Moeder woonde deze gods - diensloefening bij. Gisteravond is de nieuwe Geref. Kerk aan den Hanenburglaan te 's Gravenhage, op plechtige wijze in gebruik genomen. De heer Vis, die, behalve predikant, ook advocaat is en t& Noordbroek woont, had de orde \tan advocaten in het arrondissement te Winschoten gevraagd hem toe te staan zitdagen te houden zoowel in het arr. Gro ningen. Hij zou zich, naar de JProv. Gron. Crt." meldt, per auto van de eene plaats naar de andere begeven, ten einde in ver schillende plaatsen een zitting te houden. De orde van advocaten te Winschoten heeft het verzoek van de hand gewezen, omdat zij deze wijze van uitoefening der advocaten - praktijk beneden de waardigheid van den advocatenstand achtte. Het Hof te Leeuwar den heeft in hooger beroep deze beschikking bevestigd. In de te Amsterdam gehouden verga dering van den Bondsraad van den Algenr Nederl. Bouwarbeidcrs"bond is, naar „Het Volk" meldt, besloten, in het voor de slich ting van hei Troelslra-obrd benóodigde kapi taal een bedrag van 1 2000 bij te dragen. Verder is het volgende telegram aan mr. P. J. Troelstra gezonden Bondsraad Bouwarbeidersbond, in verga dering bijeen, voelt behoefte, nu gij openbare functies vaarwel zegt, u dank en hulde te brengen voor alles, door u ten bate *van ar beidersklasse verricht. Bereikte resultaten mogen u met gorechten Irols vervullen. Met beste wenschrn voor volledig herstel. Van der Lende, secretaris. De iotaal-opbrengst der l'nie-collecle voor de scholen met den Lijbei over 1921 bedraagt f 92,838 75 (vorig jaar f 86,875,22). RECLAME. 8179 GistermorgenheeftdeHaag- sche politie bij een particulier, wonende in de Steynlaan, eenige bonderden meters iïlm in beslag genomen. Vijf rollen zijn niet ontvreemd uit een magazijn aldaar, maar gestolen in Amster dam. De dief heeft ze toen naar Den Haag gebracht en daar in bewaring gegeven uan een persoon in de Steynlaan, waar dc po litie ze gistermorgen vandaan gehaald heeft Deze persoon wist niet, dat de films gesto len waren. Degene, die de rollen bij hem gebracht had, is nooit meer op komen da gen, zoodat hij ten slotte de politie ge waarschuwd heeft- Thans worden alle po gingen in het -werk gesteld, den onbeken den dief op te sporen. In het huis van bewaring te Rotterdam is dezer dagen in bewaring ge steld een vrouw van een zeekapitein, we gens het plegen van het zeer zelden voor komende misdrijf van verduistering van staat. De vrouw, wie het ter harte ging, dat haar huwelijk niet mot kinderen word gezegend, heeft een pas bevallen vrouw weten over te halen, haar baby aan haar af te staan. Zij heeft geruime n tijd zwan gerschap voorgewend, daarna een beval ling geënsceneerd en do baby, die reeds in de registers van den burgerlijken stand wa* ingeschreven, nogmaals laten aange ven. Het bedrog werd ontdekt, en de arme „moeder", die haar verlangen naar een kind op zoo vreemde wijze heeft geuit, is daarna aangehouden. In den nacht van 9 op 10 Ja nuari werd er bg J. van Tichelen, wonende aan de Kade te Roosendaal, ingebroken en werden verschillende juweelen gestolen. De -politie te Esschen (België) hield kort daarna een Pool aan, die bij het passeereai der grens een valschen naam opgaf. Een op verzoek der Nederlandsche politie ingesteld oncerzoek naar de herkomst der ju weel en bracht bovengenoemd en diefstal aan het licht. De rechthebbende herkende ze te Antwerpen als zgn eigendom. De Nederland sche autoriteiten hebben bereids de uit levering van den Pool gevraagd. Het in Limburg tusschon Maasbracht en Maastricht aan to leggen kanaal za' den naam dragen van Juliana- kanaal. Even overde grens bij Nordhorn is ooor de douane een smokkelaar aangehou den, die reeds eenigen tgd op zeer geraffi neerde wijze te werk was gegaan. Hij gaf ii.1. zichzelf uit voor douane-beambte. Wan neer een groep smokkelaars 's nachts pro beerde groote partijen tabak en koffie over de grens te brengen, trad hij plotseling te voorschijn, joeg de smokkelaars door een paar revolverschoten op de vlucht en bracht de ,.in beslag genomen waren" zelfs de grens over. t t Tourist (tot gids, die vroeger koeher der was): ,,Keut ge den weg hier goed?" Gids: „Welzeker, mijnheer; ik heb al heel wat koeien over de bergen gebracht." Alplieo. Tol onderwijzer aan de Clir. school van de Martha-sticliting is benoemd, de heer Jan Kym, van Vlaardingen. Op den Heerenweg alhier had gister middag een auto-ongeval plaats, dat betrek- fceljjk goed is afgeloopen. Een luxe auto, komende van Leimuiden, reed door een diepen kuil in den weg, waardoor de chauf feur zijn stuur niet meer machtig bleef. De wagen zwenkte plotseling cn kantelde vervolgens. De bestuurder bekwam geen letsel, doch de auto werd nogal beschadigd. Eenigen tijd geleden is het gemaal van den Korr-Steekterpolder gereed geko men. Het is gebouwd aan de Verlengde Aarkade en loost het water in. de Aar. Eertijds geschiedde dit op zeer primi tieve wgee in' het Kanaal. De installatie, die door electriciteit wordt gedreven, is gisteren voor hpt eerst in werking gosteld. Gisteravond werd in dê Chr. School te Gouwsfuis een ouderavond gehouden. De voorz. van het schoolbestuur, ds. Veldhoen, j opende deze bijeenkomst met het lezen van I een psalm en etn kort welkomstwoord. Ver volgens gaf de heer Jongkindt, onderwijzer aan aio school, een inleiding gevolgd door een bijdrage van den heer ïïulscher, waarin hij het Chr. onderwijs een van de hoofdfac toren noemde voor de goede opvoeding van liet kind. Het .jioofd aer school, de hoer Nyhoff gaf hierna een leerrijke inleiding, getiteld: „Tweeërlei levensopvatting". In de pauze werd den aanwezigen een kop koffie aangeboden, terwijl teven3 de gelegenheid werd geboden het werk der leerlingen te bezichtigen, waarna de heer Bielke. zendeling te Sumatra, tijdelijk hier te lande, het dagelrjksche teven in onze Indische bezittingen schetste en zijn rede met mooie lichtbeelden illustreerde. De opkomst was vrij ff05''- Alkemade. In de afgeloopen maand zijn door de rijks- en gemeentepolitie opgemaakt 20 processen-verbaal, waaronder verschillen de wegens overtreding van de Arbeidswet. -Vleeschkeuring. In de afgeloopen maand zijn ter secretarie de volgende slach tingen aangegeven. Huisslachting 33 varkens en 2 geiten. Bedrijfsslachtingen 7 koeien en 19 varkens. Noodslachlingen 2 koeien, 2 pinken, 3 kalveren, 1 varken en twee big gen. Ingevoerd werd 369 K.G. vleesch. Aan keurloon werd ontvangen een bedrag van f 218.—. Hazerswoude. De R.K. vereeniging „Ontwikkeling en Vreugd" heeft in café Vreeburg alhier een vergadering gehouden. Wegens hel' overlijden van den voorzitter den heer W. C. H. Dilncker, werd de verga dering geleid door don penningmeester, die den overledene in zijn openingswoord her dacht. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat er zijn 15 donateurs en 92 leden, terwijl de vereeniging één eerelid telt. Op 10 Nov. a s. viert deze vereeniging haat 15-jarig bestaan. In het afgeloopen jaar heeft het tooneel twee goed geslaagde uitvoerin - gen gegeven. De maandelijkschc bijeenkom sten werden maar matig bezocht, lie bihlio- Ihcek verkeert in een niet al le gunstige con ditie, en hierin zal getracht worden verbe tering te brengen Tot voorzitter der vereeniging werd ruot bijna algemeene slemnjen gekozen de heef A. Th. de Huijter. Uit hel verslag van den penningmeester bleek dat de ontvangsten f 288.01 en de uit gaven f 183.81 hadden bedragen, zoodat een batig saldo bleef van f 101.80. Leiderdorp. Gisteravond hield de ver eeniging voor Ziekenhuisverploging „Leider dorpZoetcrwoude (H. H.) haar Iweedo jaarvergadering. Na opening door den voor- ziller, die in korte trekken mededeelde, dat de vereeniging slccds in ledental vooruit gaat, werden de nolulen gelezen cn onver anderd goedgekeurd. Hierna gaf de penning meester een uitgebreid verslag van zijn fi nancieel beheer. De inkomsten hadden, met inbegrip van bet kassaldo van bel voor-, gaande jaar 5 1 1329,69 bedragen f 4921,88, de uilgaven 12278,33, saldo 12043,55. liet aantal betalende leden bedraagt thans 13G7. Verpleegd werden in de onderscheidene zie kenhuizen 40 patiënten, waarvan een twee tal het aanlal maximumdagen (651. liet aan tal verplecgdagen bedroeg 867. Van de zustervereeniging te Koudekerk was op een daaraan gericht schrijven, tiet antwoord ont vangen, dat bij hun geen bezwaar bestond om de leden bij overkomst van tiier over le nemen. De aftredende bestuursleden de hoe ren G. v. d. Beek, L. van Egmond en K. van Heusden werden met groote meerderheid j weer herkozen, terwijl voor den heer^ .1. Spaargaren, die niet ineer in aanmerking wenschte te konten, werd benoemd de lieer A. J. van Mill. Allen namen hun benoeming aan. Bij ntonde van den heer G. Los werd vanwege de finanlieelo commissie de mede deeling gedaan, dat de boeken en beschei den van den penningmeeslcr correct in orde waren bevonden. Alsnu.werd. door liet be stuur het voorstel gedaan om voor het afgo- loopen jaar de bclooning van den penning meester te stellen op f 200. De heer Volkers kan zicb. met dit voorstel zeer goed verceni- I gen, gezien de veelvuldige werkzaamheden hieraan verbonden. Dc heer A. A. Janssen acht dit bedrag wel wat hoog, docli wcnscht geen bepaalde som te noemen. De lieer J. do i Lange is van meening dat zulk werk eigen- I lijk gratis moet worden gedaan, waartegen verschillende andere sprekers tegenop ko men. Na een brcede gedachtenwisscling werd het bestuursvoorstel met 48 tegen 3 stemmen aangenomen. Tot de financieele controle-commissie werden benoemd dc hoe ren J. P. Venark en A. van Winkel. Namens het bestuur doet de voorzitter de mededee - ling, dat in het Academisch Ziekenhuis bij brcukoperalie f 40 moet worden betaald, af gezien of de verpleging ook maar enkele dagen is. liet bestuur is de meening toege daan, dal', mocht zoodanige patiënt later in het kalender nog weer opgenomen moeten worden, deze som van liet geheel moet wor den afgetrokken. Hiertoe wordt besloten. Bij de rondvraag vraagt de heer J. Ouds hoorn, of een patiënt, wanneer hij wegens plaatsgebrek in een ander dan in het Acade misch Ziekenhuis moet worden opgenomen, hetgeen meer kost, hiervoor ook een tege moetkoming kan gegeven worden. In plaats dat f 2 wordt uitgekeerd, zou dat dan bijvoor beeld kunnen worden bepaald op 2.60 en dan met 53 verplecgdagen.'Hierover onUpoa zich een uitgebreide discussie, en waren de meeningen zeer verdeeld. Ten slotte werd het voorstel van den secretaris met aige - ineene stemmen aangenomen, hetwelk luidt: „In het geval dat wegens plaatsgebrek in liet Academisch Ziekenhuis een patiënt naar een andere moet worden overgebracht, en het 'geval dringend noodig is, en hiervan een schriftelijk bewijs is afgegeven, per kalen derjaar wordt f 130 uitgekeerd, doch niet meer dan f 2.50 per dag." Dit wordt met al gemeene stemmen aangenomen. De heer Volkers doet nog de vraag of het ook moge lijk is, gezien den goeden toestand waarin de financiën verkeeren, dat' tot contributie verlaging wordt overgegaan, doch hieraan kon geen gevolg worden gegeven. Hierna sluit de voorzitter met dank lot de opgeko men leden de vergadering. Door VALENTINE WILLIAMS. Geautoriseerde vertaling van W. E. PONT. (Nadruk verboden). i) Na een tijdje was hij wat beier en begon Wéér le spreken. „Okewood," zei hij en zijn slem was nu niet meer dan een gefluister „ik ge loof, dat ik weet'waar een schat verborgen ligt. Meer dan een jaar lang heb ik dat ge heim met mij meegedragen, totdat ik de kans zou hebben daar heen te keeren, ■wachtend tot ik den metgezel zou hebben, gevonden, dien ik vertrouwen kon. En nu heeft het Lot (waarmee ik mijn heele leven op gespannen voet ben geweest) mij een leelijke poets gebakken om aan alles een eind te maken. Nu heb ik den metgezel ge vonden, nu het te laat is voor mij om mee ie deelenl" Hij vervfel weer in stilzwijgen. Zijn hoofd viel voorover en zijn oogen wa ren gesloten, zoodat ik een oogenblik dacht, dat hij flauw gevallen was. Maar opeens vroeg hij: „Heeft u ooit gehoord van Cock Island?" „Cock Island?" heAaalde ik. „Neen, ik geloof het niet Waar ligt dat?" „In den SUtlen Oceaan, ongeveer 400 mijl in zee. Vele maanden geleden het was m den zomer na den Wapenstilstand diende ik als gewoon matroos op oen Hollandschen schoener; de „Huis-ten - Boscth" heette hij Ik monsterde aan in Pa peete, om naar Callao te varen met een la ding copra. De bemanning bestond enkel uit Kanaka's, inboorlingen, weet u, behalve één man, die gelijk met mij aanmonsterde. Dulchey noemden zij hem. Wij waren sa men strandjutters in Tahiti. De aanval van zwakte scheen nu voorhij en zijn stem werd sterker en zijn oogen werden helderder, toen hij voortging met zijn verhaal. „Er wae iels niet in orde met onze water voorziening," ging hij voort, „en dus leg den we aan op Cock-Island, om onze vaten weer te vullen. Het was een aardig klein eiland. U kent dal ©oort wel, overal wui vende kokospalmen en bergen, met bos- echen begroeid, die zich vrij steil uit zee verheffen. En natuurlijk, een beroerde zandbank. De schipper zond mij en Dul- cliey met een troep Kanaka's om water te halen. Wij vonden een vaargeul door de zandbank en nadat wij geland waren, zet ten wij de Kanaka's aan het werk, om de vaten te vullen aan een heerlijke bron met koud, helder wator, die uit den rotswand kwam. Toen gingen Dutohey en ik eens rondkijken. ..Ik had onzen ouden baas den kapi-. lein bedoel ik, naar Oock-lsland ge vraagd. Hij had mij verteld, dat het volgens de Zeilaanwijzingen onbewoond was. Daar om waren Dutchey en ik wel wat onthutst, toen wij, ons een weg banend door het struikgewas, om naar het hoogere binnen land te komen, daar plolseling op een graf in een open plek in 'het bosch stuitten. Hel was goed en wel een graf, met een heu veltje en een kruis, alles 'zooals het be hoorde. Het kruis, dal eenvoudig uit twee zware stukken hout bestond, die met ijzer- draad aan elkaar waren bevestigd, wa© wat verweerd en glad afgeschuurd door het zand, dat er steeds tegen woel. Het had geen opschrift. Tegen het kruis stond een klein spiegeltje, terwijl er vóér een flesch half in de aarde gedrukt was. In de flesch was een stukje zeildoek, opgevouwen en met iets geschrevens er op." „Wij begroeven de ruensclien soms op die manier in Frankrijk," merkte ik op. „Naam en bijzonderheden werden op een papiertje geschreven, dat in een llesch op het graf werd gezet totdat er lijd was om een kruis op het graf le zetten, weet u dat niet?" „Ik had geen idee, wal dit was," zei dc strandjutter, „het schrilt was een onmoge lijk gekrabbel en daarbij vrij onduidelijk. Ik kon er geen touw aan vastknoopon. Toen heb ik het maar in mijn zaïk gestoken met het plan er later wel eens op te sludeeren. Terwijl ik het graf bekeek, was de man, dien ik bij mij had, dien wij Dutchey noemden aan het rondsnuffelen geweest op de open plek in het bosch. Opeens kwam hij te voorschijn van achter een struik met een heele verzameling rommel, dien hij voor mij op den grond legde, een oude krant, een vuil stuk pakpapier en een siga renkistje. Hij was een rare snuiter, die Dulchey. We konden nooit goed wijs uit hem worden. Ik voor mij geloof, dat hij niet heelemaal snik was. Hij sprak heel zelden, maar wanneer hij zijn mond open deed, sprak hij een soort Duilsoh-Amerikaansch koeler- waalsch. Ilij was zeer zwijgzaam; zoo'n man, weet je, die geen vertrouwelijke mededeelingen dool en ze ook niet uitlokt. Dat was het eigenlijk, wat mij in hem aan trok, toen wij samen waren op het strand in Papeete. Daar hebben we een harden tijd ©amen doorgemaakt, hoor.I" De xieke brak af, peinzend. Toen over viel de hoest hem weer en het duurde eenige minuten, alvorens hij verder kon Bpreken. „Dutchey stalde al dien rommel voor mij uit, alsof hij een hond was, die een stok, dien zijn baas hem toewerpt, komt terug brengen. Toen zei hij: „Die bende schurken van San-Salvador is hierl" „Dutchey's uitbarstingen van conversatie begonnen meestal raadselachtig en ik wist bij ondervinding, dat het nutteloos was hem te onderbreken om verdere opheldering le vragen. Men kon alleen maar hopen, dat die in den loop van het gesprek zou komen. „Dutchey lichtte de kramt op. „De „Heraldo" van San-Salvador van 1918 zie je dien datum, 17 Maart?" „Toen 'hield hij het stuk pakpapier in de hoogte. „Weet je waar José Gdrcia's winkel is in San-Salvador?" (Nou of ik die wist, Okewood. Door die rotte rekening van dien ellendeling was ik in de gevangenis gekomen). „Dit papier is uit Garcia's winkel 1 Zie je, dat de naam er op staat?" „Ten slotte pikte hij het sigarenkistje op, opende het cn toonde mij een aantal be schimmelde sigaren met een geel handje. „Zwnarte Pablo!" zei hij. „Wat bedoel je, Dutchey?" vroeg ik. Wel, er is maar één man in San-Salva dor, die deze sigaren rookt," antwoordde hij, „en dal is Zwarte Pablo. José Garcia smokkelt ze expres voor hem binnen. Het is zeker een merkwaardig iets!" „Hij barstte in lachen uit en pruimde vervaarlijk. „Dit nog wel op zoo n klein eiland," riep hij uil en begon weer te lachen. „Maar wie is Zwarte Fablo?" vroeg ik, „1© die het hoofd van die bende?" „Of die het hoofd is?Verduiveld!'" riep Dutchey. „Er is geen menscli meer, die wat in de melk te brokken heeft, sinds El C'ojo op de proppen kwam. Zwarte Pablo, Mahou, Nc- que... njel één van die lammelingen durft een inond open te doen, wanneer El Cojo in de buurl is. En logen mij zeggen ze geen stom woord over hun kleine eiland. Ze zijn er zoo verduiveld geheimzinnig mee. Geen geklets tegen Dutchey, zeggen ze. Dat wil El Cojo niet hebben. Maar Dut chey weet hel wel, allemachtig nog-on- toeI „Dutchey was bijzonder woordenrijk. Ilij kwam heelemaal los, loen hij mij verleide hoe hij El Cojo en zijn bende de baas dacht te worden, wanneer hij in San-Salvador terug zou zijn." Adams had zioh door zijn verhaal laten meesleepen en zijn wangen hadden een beelje kleur gekregen Ilij was een uitste kend verteller en scheen er ptcizier in la hebben liet eigenaardige taaltje van zijn vriend Dutchey na te doen. „Wij roeiden weer naar het schip," her nam hij, „en zoodra ik een oogenblik al leen was, onderzocht ik het schrilt op liet stukje geolied papier nog eens. Maar ik kon er niets van maken. Toen dacht ik zoo: ik zal het maar houden bijwijze van amulet, en dus hing ik hel om mijn hals en dacht er veTder niet meer aan, totdat ik op "een dag in de gevangenis in San-Salvador een gesprek opving, dat me heel vreemd voor kwamKunt u bij het pannetje?...: Dank u well." (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5