KUNST EN LETTEREN. rfie voor haar Zuidelijke broeders met 501 Verleden jaar verloor onze ploeg in den eersten wedstrijd tegen Voor-Indië met 1f. Met wat geluk had het misschien 33 kun nen zijn. Tweemaal slond Jacob een eet, ja twee sets achter. GYMNASTIEK. Loges naar Bolland. Begin Mei zal de heer Loges van de Mus- tersehule te Hannover met een 20-tal jongen? laar Holland komen en o.m. te Amsterdam een demonstratie geven. BOKSEN. DempaeyGibbons. Tom Gibbons beeft een contract geleekend toot een matoh met Dempsey De match zal tl Juni te New-York plaats hebben. SCHAATSENRIJDEN. Paul Nielsen in actie. De Noor Paul Nielsen verbeterde Zondag \1. tijdens de Juniores-wedstrijden le Hamar het wereldrecord schaatsenrijden over 1500 Meier. Hij reed dezen afstand in 2 min 27 4110 sec. Het oude record stond ten name yan Ballangrud. Nielsen ontpopte zich als een rijder van •xtra klasse. Ook op d>e 500 Meter en 5000 Meter maakte hij prachtige tijden resp. van 47 1/10 sec. en 9 min. 10 7/10 sec. Het Enropeesch kampioenschap. De Noren Oscar Olsen en Roald Larscn zullen deelnemen aan de Europeesche kam pioenschappen schaatsenrijden te St. Moritz. Zij hebben tot dusver weinig getraind, doch men verwacht, dat zij in St. Moritz, wan neer zij geacclimatiseerd zijn, in goeden vorm zullen zijn. SCHAKEN. Leidsch S. G. 1Discendo Discimus II. Voor de 2e klasse (district Zuid-Holland) van den Ned. Schaakbond speelde gister avond het eerste tiental van het Leidsche Schaakgenootschap in Den Haag tegen het tweede tiental van Discendo Discimus. De uitslag was de volgende: Leidsch S. C. I Discendo Discimus II. 1. G. BosschaMr. J. J. Belinfanle 0X 2. Dr. J. DrosteGr. J. ReeserV»1U 3. W. Demmenda!K. J. Nieukerke 01 4. C. H. HinsO. BeningV*1h 5. Cr. BolJ. G. Hartogensis V*Va 3. W. H. v. d. Nat—Ir. H. v. d. Veen 1—0 7. L. M. J. ChambryJ. A. Sasburg 01 8. W. de BruinDr. E. Arrias 01 9. M. M. SegaarG. W. Schwenke 01 10. H. N. FrancoisA. W. A. Meijer 01 Totaal: Leidsch Schaakgenootschap: 2 Discendo Discimus: 7xh. Jaap Eden. f Op 51-jarigen leeftijd is hij Maandag te Haarlem gestorven: Jaap Eden, de eens zoo fameuze schaatsenrijder en wielrenner. Ons, jongeren, is hij weinig meer dan bij name bekend, doch ook thans nog kent zelfs het kleinste sportjoggie zijn naam en heeft ieder geluisterd naar de enthousiaste verhalen uit het glorietijdperk van den grootsten Hollan der op sportgebied, welken wij ooit hebben gekend. Jaap Eden, de sportphenomeen, die alle sterren van zijn tijd met het grootste gemak klopte, heeft zich bij sportief Hol land, en ook in ruimen kring daarbuiten, een naam "verworven, welke met gouden letters geboekstaafd is en onvergetelijk blijft ondanks z'n buitengewoon snellen onder gang. De opkomst van Jaap Eden als wielren ner dateert van 1893. Den 30en April zag men hem voor het eerst op de racemachine in een wedstrijd. Het gold een voorwedstrijd van het wegkampioenschap van Noord- Holland. Er moest worden uitgemaakt, wel ke reuners daaraan zouden deelnemen. En nu gebeurde het merk waardige" feit, dat de bekende wegracer n. v. d. Griendt door den nieuweling Eden werd geslagen. Later op 14 Mei, toen het kampioenschap verre den werd, wist v. d. Griendt zich toch als eerste te plaatsen, doch Jaap Eden eindigde toen als tweede, slechts 6 seconden achter den winnaar. Het was zijn debuut. En toen hij 8 dagen later le Utrecht het 25 K.M. record verbeterde, toen hij Siep en Kees Witteveen sloeg, werd hem een mooie toe komst voorspeld. Inderdaad boekte hij suc ces op succes. Reed veel in het buitenland. In 1896, in het beste tijdperk, reed Jaap Eden de 200 M. in 32 1/5 sec. 18921893 was de winter, die in ae ge schiedenis van de ijssport gestempeld is met den naam Jaap Eden. In 1892 werden Jaap Eden en Marten Kingma naar Ilamar in Noorwegen gezon den om er duchtig te trainen. Klaas Pander ging mee om zijn veelbe- lovenden leerling op te leiden. Op 11 Ja nuari 1893 werd op de plassen le Paters- wolde de eerste „internationale" gehouden. Eden versloeg op de baan va.i 5000 M. den Zweed Erichsen en den Duitscher Von Sal- zen. Hij behaalde tevens het kampioenschap van NedcrUnd op de 1500 M. in 2 min. 35 sec., een wereldrecord. Dat alles was voorspel voor de groote wedstrijden om het Europeesch kampioen schap te Amsterdam. 13 Jan. won Jaap Eden de 1500 M. en de 5000 M. Den vol genden dag won Jaap de 500 M. Jaap Eden. die hiermede drie van de vier wedstrijden gewonnen had, was dus wereld kampioen en drager van de meeStersjerp ge worden. Het volgend jaar vestigde hij twee nieuwe wereldrecords op zijn naam. namelijk over de 5 en de 10 K.M. In 1895 won hij te Ha mer het wereldkampioenschap en het vol gend jaar wederom le Petersburg, toen hij over de 4 afstanden eerste werd. Ook z'n successen als wielrenner zijn enorm geweest. In 1893 werd hij Neder- landsch kampioen over 1 mijl en 5 K.M., vastelandkampioen 1 mijl en 2e over 10 K.M., Nederl. kampioen 50 K.M. op den weg. 1894. Ned. kampioen 1 mijl, 5 K.M. en 10 K.M. Vaslelandkampioen 1 mijl en 10 K.M. Tweede in het wereldkampioenschap 1 mijl. Wereldkampioen 10 K.M. Nederl. kampioen 50 K.M. op den weg. 1S95. Ned. kampioen 1 mijl, K.M.'en 10 K. M., vaslelandkampioen 30 K.M. en 1 mijl Verder wereldïhmpioen 1 mijl. In 1896 werd hij professional en vaste- Hnd-karapioen 2 K.M. Hij bracht het we reldrecord over 1 K.M. op sijn naam en boekte in korten tijd bijkans ongelooflijke successen! Evenwel: de sterke beenen van den wielrenner en schaatsenrijder bleken toch te zwak om de weelde zijner triomfen te dragen. Parijs, la Ville Lumière, werd zijn ondergang. Maar al te spoedig helaas ging de ster zijner glorie aan het tanen, en het einde was dat hij zijn laatste jaren in hoogst moeilijke omstandigheden moest doorbrengen; omstandigheden zóó pijnlijk, dat sportief Nederland zelfs moest ingrijpen en een Jaap Eden-fonds slichtte. Heel lang heeft de populaire Jaap, die den laalsten tijd de couranten-auto der Oprechte Haar- lemsche Courant chauffeerde, echter niet meer van de resultaten van dat fonds kun nen profiteeren. Maandag is hij overleden. De ter-aarde-bestelling zal Vrijdag a.s. plaats hebben. Doch de heerlijke herinne ring aan de weergalooze prestaties van de zen landgenoot zijn onvergankelijk! NIEUWE UITGAVEN. Va«i de administratie van bet blad ont vingen wij het eerste exemplaar van het Tijdschrift voor het R.-K. Buitengewoon Lager Onderwijs'', hoofdzakelijk bedoeld om een nieuw onderwijssysteem te pro- pageeren en daarom van belang voor stu- deerende onderwijzers, jeugdleiders, enz. De uitgeversmij. O. Morks Cz., te Dor drecht deed ons toekomen haar maand blad ,,Morka Magazijn", dat m een geheer nieuw kleed is gestoken en dientengevolge een groote verbetering heeft ondergaan. Het bevat o.m. goede pernievruchfcen op populair wetenschappelijk en litterair ge bied, een goed voorziene damesrubriek, enz. enz. KIT HF CMSTRFKEN. Katwijk aan Zee Gisteravond werd een ledenvergadering der Christ. Historische Kiesvereeniging gehouden in „Casa Cara", tot bespreking van de groslijst van candi- dafcen Tweede Kamerhet concept-verkie zingsmanifest benoeming van afgevaardig den naar de Groepsvergadering in Den Haag. Na opening door den voorzitter, den heer W. van den Akker met gebed en het lezen van een gedeelte van Jesaja 43, hield hij een korte toespraak, waarin ook de ernstige ongesteldheid van den voorzit ter der Chr. Hist. Unie werd herdacht. Een twintigtal namen werden ten slotte uil de groslijst naar voren gebracht en een viertal leden met een even groot getal re serveleden aangewezen ter Groepsvergade ring. Bij de propagandabespreking kwamen de belangen der Zuid-Hollander" ter sprake en bij de rondvraag kwam de kwes tie te berde of ook de visschers niet zou den kunnen stemmen, zooals in Denemar ken geschiedt. De vergadering, die zeer vol tallig was en een geanimeerd karakter droeg, werd door ds. I. Yoorsteegh met dankgebed gesloten. Yan de trawlvisscherij kwamen Dins dag te IJmuiden aan de markt de loggers KW 5, met i 91439, met f 77421, met f677; 166, met f900; 155, met f 473; 45, met f 799 en 41, met f 313 besomming. Hervormd (Gerei.) Staatspartij.^ Voor do Hervormde (Geref) Staatspartij trad gisteravond op ds. A. C. G. den Hertog, Ned.-Herv. predikant le Rotterdam. De ver gadering was belegd in de gemeentezaal, die geheel vol was van toehoorders. De samenkomst werd geopend door den lieer Bloot. Na het zingen van Ps. 36: 3 en het lezen van Psalm 115 heette hij den spreker welkom, die op veler verzoek was genoodigd nogmaals voor Katwijk le komen. I-Iet verheugde hem, dat deze dit dringend verzoek niet had afgeslagen en dat zoovele vrienden en geestverwanten waren opgeko men. Ilij vertrouwde, dat ieder zou willen meewerken lot een rustig en gezegend sa men zijn. Daarna kreeg ds. Den Hertog het woord over het onderwerp: „Is Nederland nog een geuzennatie?" Spreker begon le zeggen, dat hij zich ont houden zou van iedere kwalificatie van de vorige vergadering en verzocht, dat ieder te willen doen. Hij wenschte naar boven le zien eu naar het licht van Gods woord ons nationale leven (e beoordeclen. Hij koos zijn uitgangspunt in de gezongen psalm en plaatste als motto boven zijn woord ps. 36: 10, „Wat bij U is de fontein des levens; in Uw licht zien wij het licht". Gelijk de fontein opspringt uit den druk van de bronwel, zoo is het al uit God ge sproten. Zoowel de natuur als ook de histo rie is uil God. Maar klaarder openbaart Hij zich in Zijn Heilig woord. D&dr is het licht ook voor echt Christelijke Staatkunde. Dit heeft Nederland verstaan in zijn meest gezegende tijden, in de „gouden eeuw". Waren deze landen ééns heidensch, daarna Roomsch, in de Reformatie is Hol land een Gereformeerd land geworden. Daartoe heeft God de Geuzen gebruikt als middel in Zijn hand. Woeste mannen waren vaak die boschgeuzen en woest ook de watergeuzen, die wolven van de Schel de. We stellen er prijs op niet verblind te zijn voor de schaduwzijden van de Geu zen. Ze waren ruw, we keuren dit af, maar kunnen wel begrijpen, dat hun geest gebo ren werd in mannen, die hun naastbestaan- den hadden zien vermoorden en verbran den enkel omdat ze God dienden voor Zijn woord. Mocht Rome nu ook eens komen lot de bekentenis, dat haar ongelooflijk wreede moorden schandelijk zijn geweest. Hoe krijgshaftig die Geuz>en ook waren, ze sloegen toch hel Woord van God open, en dankten met de Leidsohe burgerij God na 't ontzet. 't Is de geuzennatie die van God toen rijk is gezegend. AI wa6 aanvankelijk een kleine schare van de Gereformeerde religie, toch werd het Woord des Heeren de zuurdesem van heel het Staatsleven. Kennis is kunst, Gods vrucht en deugd bloeiden op in ongekende mate. Een krach tige autoriteit der waarheid alleen kon zulk een cultuur voortbrengen. De Kerk der natie was wat ander# dan nu! Toen leefde men in het besef, dat niet wij de kerk maken, maar dat God er de menschen toe verkiest. Vanzelf leefde men naar do ideeën der ééne, heilige, algemeene Christelijke Kerk. De waarheid was daar mee ook als waarheid gehuldigd en oefende heerschappij in hel zedelijk en staatkundig leven uit. Men kon gerust zeggen dat de kerk de ruggegraat was van heel hel natio nale leven. In de raadszaal werd gebeden en op school de Schrift onderwezen! Het rechte begrip ,Kerk" is nu ontzonken. Wie weet nog dat ze een stichting Gods is? We staan voor versplintering en eigenwillig- Tu-id. De reformatie koos tegen de Sec ten vóór de kerk. Daarmee verliest de Staat alle hoogere wijding. De Regeering leeft bij de gratie van de partij en wordt een minderwaar dige! De souvereiniteit van God wordt ver drongen door de souvereiniteit van de volksmassa. De rechte blik op den menscb, op de schuld, op het levensdoel, op den ar beid, op het huwelijk, op de samenleving wordt al meer verduisterd. Stoffelijk begee- ren het eenig doel. Het schip van Staat heeft kompas en roer verloren en gaat alleen nog uit stuw kracht van vroegere betere tijden zoowat voort. Maar al onzekerder wordt de doel stelling! Straks dobberen we zorrtier stuur rond, een spel van volksharlstocliten. Velen zeggen: „We zijn geen geuzen natie meer". Misschien wordt dit waar als Rome al weer opkomt. Maar toch: We heb ben nóg. (zij 't in verval) de kerk der natie en ook nog Oranje en ook nog stille helden, die alle nood en laster ten spijt blijven op komen voor Gods recht in Nederland. Men vraagt ons: „Hoe kan dal?" Wel men beleed eerst;. Dat is Gods wil en daar uit wordt gebed, geloof geboren. De H. G. S. wordt voor onverdraagzaam gehouden, maar dat is ze niet. We willen in vrede met onze Roomsche medeburgers leven. Maar nooit mogen vre daarom hun dwalingen ontzien. We willen een Staat met den bijbel. Als middenzang was gezongen: Psalm 32: 4 en men besloot met Gezang 52 en dankzegging. Enkele jonge menschen vroegen achter uit de zaal om gedachlenwisseting, maar de spreker vond dit (gezien het verloop van de vorige vergadering) ongewenscht. De avond had een rustig verloop en velen traden toe als lid van de H. G. G, RECLAME. Naar wij vernemen is er bij WATERREUS drogist znlk een enorme massa schoonmaak artikelen, dat hij genoodzaakt is, deze tot ongekend lage prijzen te verkoopen. Zegt het voort 3114 Voorschoten. De Voorschotensche Pluim- veevereeniging verzamelde gisteravond in hotel Deurloo haar leden tot het houden van een jaarvergadering. Eenmaal in het jaar, in gewone omstandigheden, komt deze vereeniging bijeen en de vergaderin gen kenmerken zich steeds door een aan genaam verloop en zijn zeer goed bezocht. Bijna 60 leden teekenden de presentielijst. De voorzitter, de heer W. T. Lekkerkcr- ker, riep alle aanwezigen een hartelijk welkom toe en schetste de opkomst en besprekingen op de vergaderingen in het afgeloopen vereenigin^jaar. Het bestuur bad een groot verlies te boeken door het bedanken van den heer J. Vink, een der mede-oprichters van de reeds verdwenen afdeeling der V.P.N., die in 1918 werd om gezet in een plaatselijke pluimveevereeni- giaig. Alhoewel do reden moet geëerbiedigd worden, was dit aftreden te betreuren, daar de heer J. Vink steeds een der groot ste werkers in het bestuur is geweeat. Zijn hooge leeftijd gebood hem meer rast te nemen. De veiling maakte het jaar ook goed. Er waren groote aanvoeren en hooge markt prijzen zoodat dit .voor velen ook een suc ces was. Na mog met een enkel woord ge releveerd te hebben de gehouden tentoon stelling, besloot spr. zijn openingsrede met den wensch, dat allen mogen samen werken tot grooteren bloei van de Voor schotensche pluimveoveree>niging. De notu len werden onder dankzegging aan den se cretaris, den heer A. O. Dijkman, onver anderd vastgesteld. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer A. C. Dijkman vermeldde aan ontvangsten f414.01, aan uitgaven f 292.49aldus een batig saldo van f 121.52 wat op het nieuwe jaar wordt geboekt. De heeren A. Bins en W. Anker teekenen voor accoord. De rekening en verantwoording van do gehouden tentoonstelling vermeldde aaa ontvangsten f 576.80, aan uitgaven f 715.80, aldus een nadeeüg slot van f 139. Aan den penningmeester wordt een woord van dank gebracht voor zijn goed beheer. Alvorens het jaarverslag wordt voorgelezen, deelt de voorzifter mede, dat dit is opgemaakt door den heer A. C. Dijkman, maar dat met ingang van 2 Februari 1925 tot se- oretaris is benoemd de heer M. G. Emeis K^Azn., en dat de heer A. O. Dijkman als penningmeester blijft fungeeren. Het jaar verslag was in zeer opgewekt* stemming. Opgemerkt werd dat niemand toeslag vroeg voor broedeieren, dat de tentoonstelling bijzonder is geslaagd, «n dat de aanvoeren op de wekelijkache veiling enorm zijn voor uitgegaan b.v. 73497 kippeneieren of bijna. 16000 eieren meer dan vorig jaar, 6281 een deneieren, ruim 1400 hanen en kippen enz. Voor de premie voor grootste aanvoer kwa men in aanmerking de heeren J. Roden burg met 5135 stuks, N. Alblas met 4550 stuks, P. Vlag met 4441 stuks. Dö heer P. Vlag vraagt naar aanleiding van dit jaar verslag naar de toezegging van subsidie door de Koningin Wilhekninar Vereeniging. Door den voorzitter worden de geetelde vragen beantwoord en hierbij tevens er og gewezen dat gezien de zeer weinige be langstelling van de inwonenden, het be stuur heeft gemeend bij een eventueele to houden tentoonstelling dit niet meer te doen in Augustus—September maar later, als do tijd er beter voor geschikt is. Bij Acclamatie wordt tot voorzitter herkozen de heer W. T. Lekkerkerker, welke be looft de belangen van leden en vereeniging zooveel mogelijk te zullen behartigen. In de vacature J. Vink en Jac. Hooijmans moet worden voorzienin de vae. Vink wordt gekozen met 37 stemmen de heer P. Vlag, die zijn benoeming aanneemt; in de vae. Jac. Hooijmans wordt na vele stem mingen en herstemmingen gekozen met 40 stemmen de heer H. J. Breukink, die zijn benoeming eveneens aanneemt. Op voorstel van het bestuur wordt be sloten dit jaar geen tentoonstelling te houden, maar in het najaar den heer H. L. A. v. d. Horst, te Leiden te verzoeken een iezing te houden, waar dit punt dan we der ter sprake kan worden gebracht. Na dat bij de rondvraag nog enkele heeren het woord hebben gevoerd, wordt bekend ge maakt dat het veilingpercentage wordt ge bracht van 4 op 3. De voorzitter had ge hoopt hedenavond de medailles te kunnen uitreiken aan de winners met het grootste aantal inzendingen op de gehouden ten toonstelling. Deze waren echter niet aan wezig, zoodat zij zullen worden toegezon den. Hierna had een verloting plaats van pluimvee en konijnen enz. Onze plaatsgenoot-, de heer H. He- genbarth, slaagde te Delft voor het can- didaatsexamen werktuigkundig ingenieur. Gemeenteraad. Voorzitter: E. Vernède, burgemeester. Aanwezig alle feden. De Voorzitter opent de vergadering en daar de Raad voor het eerst in 1925 bjjeen is, wenscht de voorz. allen feden, met hun gezinnen, een gelukkig jaar toe, en zegt, dat de gemeente in 1924 is toe-genomen niet 179 personen, een vermeerdering, zoo als nog nimmer te voren. De toestand in de landbouw- en bloembollenbedrijven is zeer bevredigend te noemen; echter niet de toestand in de zilverindustrie. Daaraan ODtbreekt nog wei wat. Ondanks den zach- ten winter is de werkloosheid in onze ge meente tameljjk groot geweest, immers een tijdlang hebben 33 personen gewerkt bg de gemeentelijke werkverschaffing en thans zjjn er nog 22 personen, die hierbij wer ken. Spr. hoopt, dat hierin spoedig' ver andering mag komen, daar de werkver schaffing ten einde loopt. De toestand van den straatweg RijswijkDo Vink is nog zeer treurig te noemen en de voorzitter hoopt, dat men met de verbetering van dezen weg niet al de lang meer zaf wachten, daar deze weg voor de gemeente een hoofdverbindingsweg is. De electricl- ficatie is voor onze gemeente nog gecom pliceerder geworden. Spr. hoopt echter, dat deze zaak in de toekomst in gunstigen zan voor onze gemeente zal worden opgelost. Aan het einde van zijn rede spreekt de voorz. den wensch uit, dat in den raad steeds de aangename geest van samenwer king zal blijven heerschen zooals in het ver- leden, wat volstrekt de critiek met uit sluit en om aldus onder Gods zegen de gemeente vooruit te brengen. De heer O» Eggink beantwoordt den voorz. namens den raad en wenscht hem en zijjii huisgezin wecBerkeerig geluk toe en hoopt ook ,dat in den raad steeds de goede toon moge blijven heerschen. De notulen der vorige vergadering wor den na een opmerking van den heer J. Braggaar vastgesteld. Mededeeling geschiedt o.m. van de vol gende ingekomen stukken: Een jaarverslag van den Keuringsdienst van Waren van 1 Jan.—31 Deo. 1924, waaruit bljjkt, dat gekeurd zjjn 3568 monsters en afgekeurd 23; een missive van het Centraal Bureau voor Verifï&iüe en Financieele adviezen van de Vereeniiging van Nededandsche Gemeen ten; betreffende de balans van het Oas en Waterbedrijf, en de Voorschotensche Bouwvereeniging. (De boeken en bescheiden werden in orde bevonden). Een missive van Ged Staten, meldende, dat de begrooting dienst 1925 nog niet is goedgekeurd, maar de raad wordt ge machtigd tot het doen van uitgaven der aangevraagde posten tot 50 pet. AI deze stukken worden voor kennisgeving aange nomen. Een adres van den lieer J. Budding, smid, alhier, meldende reeds 2 jaar zich te hebben gevestigd alhier als smid en nog nimmer eenige werkzaamheden voor de gemeente te hebben mogen verrichten, wordt verwezen van B. en W'. De voorz. leest thans een verzoek voor van de Nationale Commissie tegen Alcoholisme, waarin de commissie verzoekt wederom het aantal vergunningen te verlageD, daar de commissie meent, dat er voor deze gemeente ook wel redenen voor bestaan. De voorz. verklaart liet echter niet eens ie zjjn met deze commissie; immers het maximum-aantal ver gunningen bedraagt voor deze gemeente vol gens de wet 18 en er zijn in deze ge meente 12 vergunningen, en deze 12 moe ten nog met 6 worden verminderd, daar de raad het maximum heeft bep33ld op 6. Derhalve stellen B. en W. voor de zaak te laten, zooals deze is geregeld. De heer D. Limburg is het in sommige deelen wel eens met den voorz., doch vraagt of ei' niet nieuwe vergunningen worden verleend, spr. meent van wel. Ook de heer J. Brag gaar vraagt inlichtingen en meent, dat aan café „Allemansgeest" een nieuwe vergun ning is verleend. De voorz» ontkent dit en zegt, dat café „Allemansgeest'' vóór de verbouwing reeds vergunning had. De laatste vergunning, die verleend i?, was in het café van de wed. N. v. <L Valk. Wel be staat de mogeljjkheid om een verkeer.^ver gunning te ver leen en. De "heer J. A. Mens noemt het voor onze gemeente een zuiver theoretische kwestie, daar nog 6 verg.in ningen moeten verdwijnen, als vorens het aantat is bereikt, dat door den raad bepaald is. Hierna wordt het voorster van B. en W. zonder hoofdelijke stemming aangenomen Dp houwers K. Molenaar en Wl O. Speijear verzoeken den raad om ontheffing van art. 6 der Verordening, opdat het hun ver oorloofd wordt twee huizen te mogen bouwen aan de Burgemeester Treubstraat, alhier, op het terrein Kad. Sectie B 3393, breed 10 M. en diep 63 M. B. en W. stellen voor dit adres in handen te stellen van B. en W. 'voor praeadvies. De heer J. A. Mens vraagt dit adres onmiddellijk in be handeling te nemen, daar het spr. bekeul is, dat aan B. en W. reeds een dergelijk adres is tpegezonden, waarop door B. en W. afwijzend is beschikt, de zaak is dus door B. en W. besproken en spr. vraagt, welk 6ezwaai' er is om thans dit adres In bespreking te nemen. De voorzitter zegt, dat door B. en W. is beschikt omdat aan art 6 der verordening niet wordt voldaan. Nu is het natuurlijk mo gelijk dit artikel te wijzigen, doch de vraag 13 nu of dit wenschelijk is. Daarom wen9cht de voorzitter eerst advies te vragen aan don heer Verschoor, die dit uitbreidingsplan heeft gemaakt en hij zou het verkeerd vinden thans reeds een beslissing te nemen. De heer Mens zegt dat 't plan op de Wijngaar denlaan wel grootsch opgezet is doch 't moet economisch mogelijk zijn. Spr. wenscht den bouwondernemers zooveel mogelijk ter wille te zijn om het bouwen aldaar te bevorderen, zonder grootere belangen le schaden en is ook wel geneigd aan het verlangen van den Voorzitter te voldoen, mils ten spoedigste deze zaak wordt behandeld en prae-advits wordt uitgebracht in de eerstvolgende verga dering. De voorzitter zegt dit toe, waarna het adres in handen van B. en W. wordt ge steld voor prae-advïes. De vergadering voor het pensionaat Bijdorp, ex. art. 103 der Lager-Onderwijswet 1920 wordt vastgesteld op f 621 het bedrag der verschuldigde school gelden bedraagt f 1387.80, zoodat Bijdorp nog ver9ohuldigd is aan de Gemeente f 766.80. Voor het U.L.O.-onderwijs wordt het bedrag der vergoeding vastgesteld op f 626.29 het bedrag der verschuldigde school gelden aan de gemeente f 1559.10, zoodat Bijdorp nog verschuldigd is aan de gemeen^ te f 933.81. B. en W. stellen voor het voorschot der bijz. scholen te bepalen als volgt: voor de R.-K. Meisjesschool ten behoeve over 1925 (per leerling f 20.70) voor 111 leerlingen 80% van het geheele bedrag f 2297.70 en f 300 is f 207816. Voor de R.-K. Jongens school met 104 leerlingen 80% van f 2152.80 is f 1722.24, en voor de Chr. School met 283 leerlingen, waarvoor de vergoeding zou be dragen f 5858.10, verminderd met het te ont vangen schoolgeld ad f 1900 is f 3958.10, waarvan 80% plus f 300 is f 3406.48. Deze bedragen worden in 4 termijnen uitbetaald op 5 Februari, 1 April, 1 Juli en 1 October. Aldus? goedgevonden. Hierna schorst de voorzitter de openbare vergadering en wordt de heer Verschoor bin nengelaten, blijkbaar om inlichtingen te ge ven over zijn ontwerp en plannen van Raad huis enz. Na 1 V« ur heropent de voorzitter de vergadering en wordt zonder hoofdelijke stemming besloten te bouwen een nieuw Raadhuis met conciërgewoning, eene nieu we O.L. school met gymnastieklokaal, een bergplaats voor motorspuit en vuilnisauto. (Inzake het te bouwen raadhuis zullen wij één dezer dagen een en ander mededeelen omtrent den bouw. Het plan is mooi van op zet en zal in de omgeving uitstekend passen. Corr.). Vervolgens wordt besloten een reke ning-courant overeenkomst aan te gaan met de Bank voor Nederlandsohe Gemeenten. B. en W. stellen den raad voor 2 leden te be noemen in de commissie van toezicht op het Lager Onderwijs en dragen de volgende tweetallen voor: 1. S. S. Leppink; 2. A. de Vos. 1. Mevr. wed. M. Duymaer v. Twist— Oorthuys; 2. mevr. M. J. MeyerVerkoute ren. Gekozen worden de aftredende leden: S. S. Leppink en mevr. wed. M. Duymaer van TwistOorthuys. Daarna stellen B. en W. den raad voor 20 eikeboomen te rooien op de Wijngaar denlaan en te planten een dubbele rij linde-, boomen om op deze laan één geheel te krij gen. De heer C. Eggink meent, dat er niet# aan le doen is dan de boomen te rooien om een goed geheel te krijgen. Spr. wfl de jon gens der hoogste klasse van de verschil lende scholen deze boomen laten planten onder leiding van een deskundige, dan krij gen de jongens een bewijs welke boom zij hebben geplant en worden aldus als wach-s ter aangesteld over deze door hun geplan- len boom voor 2 jaar. Op meerdere plaatsen is dit toegepast en het werkt uitstekend. Ook de voorzitter voelt veel voor dit plan. Het voorstel wordt met algemeene stem men aangenomen. Door Ged. Staten is de begrooting dienst 1925 teruggezonden en worden enkele op merkingen gemaakt, die dat college veran derd wenschen tc zien. De voorzitter stelt voor aan het verlangen van Ged. Staben te voldoen. Aldus aangenomen. Vervolgens stellen B. en W. den raad voor op de begrooting een post te plaatsen groot f 150 als salaris voor den deurwaar der. De heeren Eggink en Mens vragen inlich tingen en meenen dat de le innen posten minder zullen bedragen dan het salaris van den deurwaarder, daar de inkomstenbelas ting thans door het Rijk wordt geïnd. De voorzitter zegt, dat de wet dit eischt en het i# voor het innen van schoolgelden en hon denbelasting, die niet tijdig binnenkomen. Het voorstel wordt aangenomen. Bij de rondvraag bespreekt de heer W. G. Duynis- veld de plaalsing van het wachtlokaal aan de Wijn gaarden laan en vindt het jammer met hef oog op de laan. Andere leden mer ken echter op, dat het wachtlokaal van thans maar voorloopig daar staat en het nieuwe wachtlokaal rondom van glas is voorzien, zoodat het gezicht niet wordt be lemmerd en het nieuwe wachtlokaal is ook veel sierlijker van vorm. De heer J. Brag gaar bespreekt de circulaire gezonden door den Minister omtrent het opruimen van krotwoningen, die- voor de gemeente op sommige plaatsen een ontsiering zijn en vraagt of er naar aanleiding van die circu laire geen mogelijkheid beslaat in die rich ting iets te doen met rijkesteun. De voor zitter zal deze circulaire in studie nemen, waarna deze hoogetbelangrijke vergadering .wordt gesloten,

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 7