N* 19909. WOENSDAG 4 FEBRUARI Anno 1925 Officiers Kennisaevinaen. STADSNIEUWS. UIT DE OMSTREKEN. Het voornaamste nieuws van heHpn. LEIDSCH DAGBLAD PRUS DER AD VERTE NTIEN: 80 CU. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiên, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en laterd&gs 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 en 1835 Redactie 1507. Postchèquo- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT! Voor Leiden per 8 maanden ƒ2.85, per week r. ƒ0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week0.18. Franco per post 2.35 portokosten. Mt nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vischmarkt IS, teL 1225 is DONDERDAG verkrijgbaarSCHELVISCH k f 0.14f 0.16 f 0.38, SCHOL k f 0.26—f 0.39, KOOL- VISCH k f 0.14, BOT k f 0.20, GEH. KA BELJAUW h f 0.33 per pond, HARING k t 0.05 per stuk en ZEEUWSCHE MOSSE LEN k f 0.05 per K.G. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 4 Februari 1925. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR OPENBARE LAGERE SCHOLEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden le. dat tot het doen inschrijven van leer lingen voor de toelating met Maart a.s. tot de openbare lagere schole op 't Schutters veld, aan de Duivenbodestraat, aan de Haverstraat, aan de Paul Krugerstraat, aan den Zuidsingel, aan de Medusastraat en aan de Vrouwenkerksteag, welke laatst ge noemde school tijdelijk ia gevestigd in het schoolgebouw aan de Mare, alsnog gelegen heid zal worden gegeven aan die scholen van 5 tot en met 10 Februari e.k. dagelijks, behalve Zondag, van des voormiddags half- negen tot negen uren en op Donderdag, Vrijdag en Dinsdag bovendien van half twee tot twee uren des namiddags; 2e. dat de kinderen op 1 Maart a.s. den leeftijd van vijf en een half jaar moeben hebben bereikt. N. C DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, den 4en Februari 1925. V olksz angavond. Gisteravond had in de kleine Sladszaal vanwege de Ned. Vereeniging voor den Volkszang, afd. Leiden, een volkszangavond plaats, die evenals de vorige malen weer door den heer Joh. Oostveen geleid werd. Op de hem eigen meeslepende wfjze liet hij de geheele zaal haar liedjes zingen, hetgeen vooral in hot begin, in vergelijking met de stampvolle zaal, slechts een weinig krach tig stemgeluid opleverde. Later werd men vrijmoediger, gevoelde men zich door de ge moedelijke manier van doen van den heer Ooslveen meer op zijn gemak en werd lui der meegezongen. Als geheel was het ook thans voor de Leidsche afdeeling een suc cesvolle avond; 't is én voor het streven van de Vereeniging èn -voor de talrijke getrou wen van den heer Ooslveen te hopen, dal Leiden haar atjdeeling zal kunnen behou den. doch hiervoor is geld noodig en blijkens mededeelingen van den Voorzitter hapert daar nogal iets aan. Komt, zangers en zanglusligen, helpt mee den volkszang behouden door u op le geven als lid of donateur; de heer Mulder. Bree- s Ir aal, is gaarne bereid u ten alle tijde als zoodanig in le schrijven. Naar men ons mededeelt, is onze stad genoot mr. di\ J. Schokking reeds geruimen tijd ongesteld. Voor eenigen tijd viel er eenigo verbetering in de oude kwaal te con- staleeren, maar thans is er longontsteking bijgekomen. De patiënt wordt in zijn hui9 verpleegd. Heden herdacht de lieer H. van Houten het feit, dat hij voor 25 jaar in gemeente dienst trak. Nadat hij eerst twee jaren bij den plantsoendienst had gewerkt, ging hij over naar den reinigingsdienst, welke func tie hij gedurende 23 jaren trouw en eerlijk bekleedde. Het lag dus voor de hand, dat deze dag voor den jubilaris niet onopge merkt voorbij zou gaan. Vanmorgen werd Van Houten door den directeur en liet per soneel gecomplimenteerd, terwijl hem he denmiddag door de Commissie van Fabri cage de gebruikelijke gratificatie werd over handigd. De heer G. M. Joustra. alhier, is aan do Technische Hoogeschool te Delft geslaagd voor het candidaalsexamen civiel-ingenieur. De heer W. Fontein, alhier, is geslaagd voor het candjdaatsexamen electrotechnisch ingenieur. Door omstandigheden was het lot nu toe niet mogelijk het Tropisch Instituut in zijn geheel in gebruik te nemen. Thans zijn echter in de kliniek van prof. Koolemans Beynen in het Tropisch Instituut de eerste patiënten opgenomen. Ook de tweede opvoering door de Ver eeniging van Vrouwelijke Studenten alhier in den Schouwburg van Marivaux' „De dub bele Onstandvastigheid" is een succes ge worden, als was het publiek niet zoo talrijk als de eerste maal. Eenige dames kregen bloemen. Elders in dit Blad hebben wij onlangs reeds gemeld, dat ter gelegenheid van de huldiging der Holland-Indië-vliegers, op Za terdag 25 April, in Den Haag, een eerewacht ®*l worden gevormd, om de vliegers van het station naar „Houlrust" le begeleiden. In verband daarmede kan thans worden mede gedeeld, dat deze eere-wacht gevormd zal worden uit leden van de 3-October-Vereeni- ging, alhier. Wij verwijzen naar de officieele publi catie, waarbij wordt medegedeeld, dat als nog de gelegenheid is_ opengesteld tot aan gifte van leerlingen op de openbare lagere scholen, alhier. De werkzaamheden voor de doortrek king van de intercommunale tramlijn Den HaagWassenaar naar Leiden vorderen zoodanig dat men verwacht begin April den dienst op het geheele traject Den HaagLei den te kunnen openen. De Ambachtsschool alhier heeft van 12 tot en met 18 Februari a.s. de inschrijving voor nieuwe leerlingen geopend op eiken werkdag van 10 tot 12 uur, aan de school aan den Haagweg. De „Sts.-Crl." bevat de gewijzigde sta tuten van de Vereeniging tot oprichting en in-stand-houding van scholen voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs op Geref. grondslag, gevestigd alhier. In dezen tijd van concurrentiestrijd is reclame een eerste vereischte en welke re clame kan doeltreffender zijn dan een zaak uit te breiden? Dit i9 ingezien door den heer M. J. v. d. Meer, Hooglandsche Kerksteeg 1, die in genoemd perceel reeds gedurende ze ven jaar een scheer- en haarsnijsalon ge vestigd heeft gehad en thans aan zijn zaak ook een damessalon verbonden heeft, waar mevr. v. d. MeerDe Wit, gediplomeerd haarkapster, den schepter zwaait. Door een aparlen ingang komt men in het modern in gerichte salon. Wij twijfelen niet of vele darnes zullen van deze gelegenheid gebruik maken om er heur „bobbed" of „singled" haar te laten wasschen, bijknippen of ondu- leeren. Ter Gemeentelijke Arbeidsbeurs alhier zijn thans ingeschreven 1043 werkzoekenden Haarlemmermeer. Dinsdagmorgen werd I op den Kruisweg alhier een 4-jarig jongetje door een passeerend motorrijwiel aangere den. Het ventje werd opgenomen en naar de ouderlijke woning gebracht. Geneeskundige hulp werd ingeroepen. Onder leiding van den burgemeester dezer gemeente, mr. A. Slob. werd Dinsdag avond in hotel „de Landbouw" te Hoofd dorp een bijeenkomst gehouden, waarin ge heel belangloos optraden de dames Gravin van Limburg Slirum uit Arnhem en mevr. van Dethvan Rijnberk uit Brussel en in een lezing met lichtbeelden belangrijke ver tellingen deden uit de eeuwen-oude geschie denis van de Hugenooten in Frankrijk. Van af 1523 tol 1830, ruim drie eeuwen waren deze belijders van den Protestantschen godsdienst aan vervolging blootgesteld en hun geschiedenis is rijk aan tal van marte laren. Ondanks al dezë ongunstige omstan digheden en moeilijke jaren bestaan er thans in Frankrijk nog verschillende Pro- testantsche gemeenten, welke echter telkens weer een beroep moeten doen op den steun van hun geloofsgenooten in andere landen, ook in Nederland. Hetgeen de dames op boeiende en interessante wijze verhaalden hield de aandacht van de groole schare be langstellenden dan ook geregeld in span ning .De aanwezigen toonden zich zeer in genomen met het gesprokene. De opbrengst van de entreeprijzen zal worden besteed voor den steun van de Protestanlsche stu denten in Frankrijk Hillegom. De uitvoering die ten bate van de Hillegomsceh t. b. c. vereeniging ge geven zal worden, omvat maar eventjes 150 medewerkende personen, daaronder zijn in begrepen de zangvereeniging „Excelsior" te Lisse en te Nieuw-Vennep/ een gemengd koor, een jongenskoor en een orkest. Boven dien heeft mej. M. M. Tuyl Schuitemaker nog medewerking toegezegd. Het geheel staat onder leiding van den heer S. P. Vis ser. Aan afwisseling zal het dus Vrijdag avond a.s. in „Flora" niet ontbreken. Mede in het belang van het goede doel. is het te hopen en ook stellig wel te wachten, dat de groote zaal vol loopt. Katwijk. Gisteravond, toen moeder de boterham klaar gemaakt had, kregen twee jongens van G. v. d. P. aan de Tramstraat, oneenigheid over een brokje leverworst. De oncenighoid weid van ernstigen aard, want plotseling gooide de een den ander met een schoen. Deze miste haar doel, doch verbrij zelde een groote ruit der woonkamer aan het Westpad. Het stukje leverworst zal nu veel guldens gaan kosten. Naar wij vernemen heeft de heer D. C. van Leeuwen, die op 29 Januari j.l. door de Chr. Werkliedenvereniging „De Een dracht" tot bestuurslid was verkozen, thans kennis gegeven, dat hij die benoeming aan vaardt. Bij den Wassenaarschen Slag werd tusschen telefoonpalen 103 en 104 gisteren een ongesprongen grataat gevonden, die door de politie in beslag is genomen en onscha delijk gemaakt. Aan het postkantoor alhier zijn gedu rende de maand Januari 1180 rijwielbelat- tingplaatjes verkocht, totaal uitmakende een bedrag van f3540. Het is voor onze kustvisschers weer heelemaal mis. Door den storm der laatste dagen is Rijnl. Uitwatering geheel verzand, zoodat men van hier het strand naar Noord- wijk vrij kan bewandelen, zonder om te loopen over de brug. Het is te hopen, dat Rijnl. Stoomgemaal spoedig een flinke mas sa water naar buiten brengt, anders is er voor onze kustvisschers geen cent le ver dienen. En dat is toch te betreuren met het mooie weer en de dure vischprijzen Noordwijk. Het drietal voor de benoe ming van een gemeente architect is door B. en W. als volgt samengesteld: 1. L. H. v. Buuren, gem. arch, te Renkum. 2. Jr. W. Gijzen, arch, te Heelsum. 3. G. Leysen gem. arch, te Barneveld. Onbestelbare brieven, 2e helft der maand Januari 1925 terugontvangen te Noordwijk. Brieven Binr.enl.Illustratie Bureau den Haag; W. Kiohan Enschede; A. Koopman8 v. Boekeren, den Haag; G. de Lange, Arasterdam; A. v. d. Vlugt den Haag Brieven BuitenlandD. L. Boulogne, Weltevreden. Aangekomen personen, van 26 Jan. tot 2 Februari. Vink A., verpleegst. van Poor tegaal. v. Speykstr. 1 %Bax M., bloemist- I arb. van Voorhout, Langeveld 31 Mulder en fam. C. L. zonder beroep, van Rijnsburg Beeklaan 2 Lamboo N. C., huisknecht van Voorschoten, Voorstraat 79 Lems A dienstbode van Rotterdam, v. d Berg Stichting. Vertrokken; Broekhof C., schoenmaker, naar Noordwijkerhout, Sehelpweg 8 Sid- merink G. J., dienstbode, naar Katwijk, Voorstraat p. a. J. Meier Wed. H. van Duijnen, geb. Hertel G.. zonder beroep, naar Amsterdam, v. Spilbergenstr. 391 Braun W. J. M., zonder beroep, naar Am sterdam, Elisabeth Wolffstr. 11, huis. De broodprijzen zijn in deze gemeente verhoogd en gebracht op waterbrood 12 ct. en melkbrood 15 ct. p. 4 ons. tarwebrood 19 ct. per 8 ons. Nooidwijk-Biunen. In een schuur. 9laande achter de woning- van J. B., in de Klei onder deze gemeente, is een gebruikt heerenrijwiel gevonden, welk rijwiel daar vermoedelijk Zaterdagavond h geplaatst. De politie alhier stelt naar de herkomst van dit rijwiel een onderzoek in. - De meisjesvereeniging „Bid en Werk" heeft Dinsdagmiddag de door haar vervaar digde kleedingslukken van half 3 tot 4 uur tentoongesteld in het gebouw voor Crh Be langen alhier. Er waren heel wat nuttige en fraaie «tuk ken bij, die le zijner tijd aan de één of andere instelling o. i.d. ten goede komen. Dinsdagavond had de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen een gezellige bijeen komst voor haar leden e. a., welke plaats had 's avonds om 8 uur in het „Hof van Holland". Het was er zeer gezellig en de verschillende attracties vielen zeer in den smaak. Maandagavond had de vijfde en daar mede de laatste lezing plaats met lichtbeel den in het Juvenaat. Het is te begrijpen? dat het zeer interessant is geweest, daar deze lezing vijfmaal voor volle zalen heeft plaats gehad. Het entree van ons dorp Noordwijk- Binnen aan het Schie heeft een enorme ver betering ondergaan. Vanaf de vaart is de geheele weg opgehoogd en opnieuw bestraat Menig rijwiel- of motorrijder zal dit kunnen ondervinden Noordwijk aan Zee. Ds. Koers, predi kant bij de Ger. Kerk alhier zal de maand Juni en een gedeelte van Juli in Lerwick vertoeven, om werkzaam te zijn onder de Hollandsche visschers. Naar we vernemen zal spoedig het plan doorgang hebben, dat er vanwege de Ger. Kerk een gebouw voor Chr. Belangen zal verrijzen. Het zal komen vlak tegenover de voornoemde kerk. Noordwij kerhout. Ten bate der R.K. ar men der beide parochies werden alhier twee liefdadigheidsuitvoeringen gegeven. Opge voerd werd een drama met zang: „De held der Eucharistie". De geestelijkheid en vele nolabelen woonden de uitvoering bij. Er j werd vlot en met animo gespeeld. Het zoontje van den heer H. M. speelde in de garage en wierp daar een brandende lucifer in een benzine-bu9. Deze ontploften en het ventje kreeg deerlijke brandwonden in 't gezicht. De heer B. had het ongeluk met zijn motorrijwiel te slippen. Hij werd ernstig ge wond en brak een arm. Als opvolger van den heer Eeuwe, die bedankt heeft als lid van den gemeenteraad, wordt aangewezen de heer J. Passchier. Rijnsbnrg. De veilingvereniging „Bloe- menlust" hield gisteravond haar jaarverga dering. Dat deze belangrijk was bewees de opkomst. 84 personen hadden aan den op roep gehoor gegeven. De 2do voorzitter, de heer R. W. v. d. Burg opende de vergadering en wenschte den leden in 1925 in stoffelijk en geestelijk opzicht een goed jaar. De heer v. Wielingen legt het vreemd t® vinden dat een der bestuursleden gemist wordt. Wat kan hiervan de oorzaak zijn? De voorzitter zegt dat straks gelegenheid gegeven zal wor den om hierover te spreken. De secretaris de heer B. v. Delft Az. leest de notulen. Deze worden goedgekeurd. Ook het jaarver slag wordt dan gelezen. Uit allés blijkt dat de vereeniging in alle opzichten er prachtig voor staat. Den secretaris wordt dank ge zegd voor zijn werk. Uit het verslag van den penningmeester blijkt dat ook de financieele toestand der vereeniging rooskleurig is. In 1924 zijn b.v. alle rentelooze aandeelen af betaald. Over 1924 was er een batig saldo van f 1083.62. Geveild was er voor f 166.348.14, een record. De penningmees ter doet dan nog verslag der gegeven sala rissen. Tot leden der commissie tot nazien dezer rekening worden benoemd de heeren D. van Egmond en W. Kralt. Als ingekomen stuk is dan aan de orde een schrijven van den heer A. den Heijer, waarin deze mededeelt als voorzitter der vereeniging te bedanken. Naar aanleiding van dit schrijven vraagt de heer W. v. d. Meij het woord. Spr. zegt dat als iemand iets schept, iets voortbrengt, hij daar bij voor keur aan zal hechten. Als een kunstschilder b.v. een schilderij maakt zal hij als voort brenger hiervan aan zoo iets hechten. Zoo ook, zegt spr., moet het zeer begrijpelijk zijn dat de heer de Heijer deze veiling waar van hij de oprichter is geweest 10 jaar ge leden, ongaarne verlaat. De Heijer heeft het kindje zien opgroeiei^ tot een groote jon gen. Het heeft spr. dan ook bevreemd dat tot heden hel bestuur nog geen woord van dank bracht aan den heer de Heijer voor hetgeen hij in deze presteerde. Spr. zegt ook gehoord le hebben dat bij na het bedanken in een bestuursvergadering is geweest. De 2de voorzitter zegt van meening le zijn dat de heer v. d. Meij te hard van stapel loopL Persoonlijk is de heer De Heijer zeker be dankt en in bet openbaar zal dit nog plaats hebben. De lieer G. Vos zegt dart hetgeen de heer v. d. Meij zegt niet geheel juist is en weerlegt dit. De heer De Heijer vraagt het woord en brengt in herinnering wat hij lot heden voor de vereeniging deed en zegt nog veel voor de vereeniging te willen doen. Het spijt spr. dat de kwestie waar het over ging zoo geloopen is. De heer Wolthuis vraagt of, waar het bestuur van meening is, dat de heer De Heijer had moeten bekennen dat deze de oorzaak van deze kwestie was, het bestuur leedwezen betuigd heeft. En als het bestuur werkelijk op prijs stelt hetgeen de voorzitter voor de vereeniging gedaan heeft, deze dan door het bestuur zal worden voorgedragen als eerelid. De heer v. Wie- ringen vraagt naar interne, aangelegenhe den over de bestuurstnoeilijkheden waarna een langdurige gedachlenwisseling plaats heeft over deze zaak en waaibij wel eens eenige verwarring in de besprekingen ont stond, mede een reden om dit niet uitvoerig weer te geven. Ten slotte werd aan de orde gesteld bestuursverkiezing. Bij eerste stem ming werden uitgebracht op de heer B. v. Delft af Ir. 71 stemmen, op de heer A. den Heijer, 50 stemmen, de heer D. Knijff 28 stemmen, verder eenige personen mefc 1 en 2 stemmen. Volstrekte meerderheid hebben dus de heeren B. v. Delft en A. den Heijer die beiden de benoeming aannemen en dank zeggen voor het in hen gestelde ver trouwen. Uit het voltallig bestuur moest toen een voorzitter gekozen worden waar bij de heer A. den Heijer 50 st. behaalde. Ook deze benoeming neemt de heer De Heijer aan onder dankzegging voor heb vertrouwen. Ingekomen is een verzoek van den aannemer P. Kort om een tegemoetko ming voor het werk in het veilingsgebouw. Na eenige discussie wordt besloten hierop niet in te gaan. De opzichter bij dit werk zou ook gaarne zijn salaris verhoogd zien waarmede de vergadering evenmin accoord ging. Het bestuur deelde nog mede dat 4 leden geroyeerd waren wegens handelin gen in strijd met het reglement Rondvraag. De heer Wiesmeijer zegt het beter te vinden dat de betaalde diensten tijdens de veilingen werden waargenomen door personen die niet bestuurslid zijn. Dit punt zal in de volgende vergadering aan de orde worden gesteld en zal bet bestuur hierover adviseeren. De heer Knijff vraagt of niet tegen lager percentage geveild zou kunnen worden. Spr. meent van wel. Ook hierover in volgende vergadering. De beer Wolthuis zegt het in bet belang der leden te achten al» het bestuur aan de expor teurs flink crediet geeft. Het bestuur zal in deze richting werkzaam zijn. Bepleit wordt nog de aansluiting aan het telefoonnet, waar het bestuur niet veel voor gevoelt. Een ander lid wil de plaatsenhuur laten vervallen, een ander de vejlingkosten voor de koopers. Al deze punten zal het bestuur in ernstige overweging nemen en indien mogelijk uitvoeren of anders in volgende vergadering hierover adviseeren. Daarna sluiting der vergadering waarna een 34-tal prijzen werden verloot. Het was intusscben 11 uur. Sasaenheim. Met de verbetering van het Rijksweggedeelte van Vredcstein tot Ter-Leede is een begin gemaakt. De slootje® worden reeds gedempt. Onze plaatsgenoot, de lieer D. Fortuin, heeft zijn betrekking te Oude-Wetering als V. BINNENLAND. Een wetsontwerp, dat de instelling beoogt van colleges van tucht voor de geneesknn» digen, is ingediend. Ingediend Is een wetsontwerp betreifendd een preventief toezicht op die geneesmidde len, welke met openlijke aanprijzing in het verkeer worden gebracht. De vergadering van het Centralen-Con- vent van de A.-R. partij. Gehuwde ambtenaressen bij de P. T. T. terug. Er is een nienwe politieke partij ifl wording. Een groot conflict in de steenindustrie. BUITENLAND. Zitting van de Commissie van Zestien ter Opiumconferentie. De intergeallieerde schulden. Het compromis inzake het Gezantschap bij den Pans door de Fransche Kamer aan vaard. Dreigende spoorwegtoestanden in Engeland. Een Incident in 't Japansche parlement. waarnemend hoofd der school, aanvaard, nadat hij door den burgemeester van Alke made is geïnstalleerd. Aan het postkantoor is gedurende de maand Januari ingelegd f3312,66 en terug betaald f5114,66 De bereiding van Leidsche kaas. Voor de Vereeniging van oud-cursisten van landbouwcursussen heeft de heer Huis man, Rijkszuivelconsulent te Gouda, zijn derde lezing gehouden en wel over; de be reiding van Leidsche kaas. De heer Slingerland opende met een en kei woord de goed bezochte vergadering, waar zelfs ouderen van dagen aanwezig waren. Spreker begon met te zeggen, dat bij dc bereiding van Leidsche kaas vooral gedacht moet worden aan de melk. Gedurende de oprooming moet de melk zoo goed mogelijk worden bewaard, ze moet zoo versch mo gelijk blijven. Daarom direct na 't melken flink afkoelen. Dat gaat den bacteriegroei legen. De slremtem/peraluur bij de kaasberei ding moet pl.m. 80 gr. zijn. Men gebruikt niet de hooge temperaturen van de Goud- sche kaas. Van belang is vooral de toevoeging van het zuursel. Bij de Goudsche kaas is veel minder noodig dan bij de Leidsche. De kar nemelk is in de eerste plaats van invloed op de kwaliteit van de kaas. Daar moet du® goed op worden gelet. Het vocht uil de wrangel wordt veelal verwijderd door persing, of ook nog we- door er met de voeten in le treden. Voor de wrangel in 't vat wordt gedaan, legt men er eerst een laagje wrangel m zon der komijn. Zoo houdt men de beide kanten van de kazen mooi wit. De korst sluit beter. Het is een voordeel bij het schrappen. Bij een niet te vlakke korst is dikwijl® keeren gewenscht. Ook dient op de tempe ratuur te'worden gelet, niet te veel afkoe len. Ook moet Leidsche kaas zwaarder wor den geperst dan de Goudsche, omdat het velgehalte lager is. Hierna besprak de heer Huisman de baterbereiding. Hierbij zei spreker is ook noodig, dat de melk vlug en sterk wordt afgekoeld. Het vel wordt dan gemakkelijker vast, waardoor de boter steviger wordt. In fabrieken koelt men af op 4 A 5 gr. C. Daardoor verkrijgt men een vlugge oprooming. En deze vlugge afkoeling is noodzakelijk. Met een vlugge oprooming zal de kaas evenwel wat minder in kwaliteit worden. Hij ligt dus aan ieder zelf hoe hij wil liandelen. 't Is maar de vraag, of men meer boter of meer kaas ver langt. Voor een goede zuring ^van de room it een beetje karnemelk toevoegen wel wen- schelijk. De temperatuur, waarbij gekarnd wordt is pl.m. 1315 gr. Spreker beval vooral aan electrische karns, die zoo goed geregeld kunnen wor den. Wanneer moet geëindigd worden met karnen? Als de bolerkorrels zoo klein mo gelijk zijn. In de boter komt voor: vet, karnemelk en een weinig water. Er moet zoo weinig mo gelijk karnemelk in voorkomen. Daardoor wordt de duurzaamheid beter. Hoe kleiner de bolerkorrel, hoe minder karnemelk er zich tusschen kan voegen, en ook minder water. Wat aan de buitenkant van de boter- korrels zit kan worden aigewasschen. De kwaliteit van het waschwater komt er dan ook veel op aan. Er mag vooral niet veel ijzer in zitten. Dat geeft een slechten smaak aan de boter. Leidingwater verdient de voorkeur. Vooral goed koud waschwater ge bruiken, wat de stevigheid van d© boter be vordert. Uit zachte boter is het vocht moei-, lijk te verwijderen. Het zout moet voor 't kneden zoo reg®i-

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1