REGAL No. 19905 LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 30 Januari Derde Blad. Anno 1925. BINNENLAND. SIGAREN KUNST EN LETTEREN. FEUILLETON. Het avontuur van Walter Sctinaffs. Scheidsgerecht bij de Nedeilaiidsche Spoorwegen. Onder voorzitterschap van prof. mr. J. A. .Veraart heeft gisteren een zitting van het scheidsgerecht by de Nederlandse he Spoor wegen plaats gehad ih verband met de straffen, opgelegd aan de door den Nen- traien Bond van Spoorwegpersoneel benoem de commissieleden inzake het leveren van goedkoope steenkolen. Behalve prof. Veraart hadden als lid zit ting in het Scheidsgerecht de heeren dr. iC. F. P. Bodemeter, voor de directie* en P. d6 Haan, secretaris van den Neutralen Bond, voor de gestraften; mr. Van der Zweep trad op als strafoplegger en mr. Hijmans als verdediger van appellanten. Ais getuige werd o.a. gehoord de heer L. Sparenburg, voorzitter van de Utrechtsche Sleenkolenhandelarenvfcreeniging. die deze commissieleden bij de directie had aange bracht. De verdediger heeft er den nadruk op gelegd, dat getuige, toen hjj nog conduc teur by de N. C. S. was, evengoed aan particulieren steenkolen leverde. Het scheidsgerecht verwierp te stelling* door den aanklager opgeworpen, clat appel lanten zouden gedreven hebben, subsidair een bediening zouden hebben uitgeoefend. Het besliste, dat er alleen in formeelen zin sprake van kan zgn, dat appellanten leiding en toezicht hebben uitgeoefend voor derden. In verband met art. 28 van het R. D. V. vernietigde het soheidsgerecht de opgeleg de straffen en bepaalde, dat aan appellanten de allerlaagste straf, n.L een schriftelijke berisping zal worden toegediend. De R.-K. Staatspartij en St. Michael. „De Rsbode" meent te kunnen conclu- !deeren, dat het bestuur van den Alg. Bond yan R--K. Rijkskieskring-organisaties de voorstellen van prof. Aengenent on\ tot ^overeenstemming met „St.-Michaël" te ko men heeft afgewezen. Staatscommissie openbaar en bijzonder onderwijs. Het hoofdbestuur van de Algem. Vereen, yan Leeraren bij het Middelbaar Onderwijs ie eft bij request den Minister van Onder wijs verzocht, alsnog twee leden toe te {roegen aan de commissie, vastgesteld om te overwegen, in hoeverre de Regeering A. een normale ontwikkeling aan het openbare, zoowel als aan het bijzondere .voorbereidend hooger en middelbaar onder wijs ook in de toekomst mogelijk kan ma ken, en B. een redelijk verband kan bevorderen tusschen de salarissen van het personeel aan het middelbaar onderwijs aan Rijks scholen, het personeel van het voorberei dend hooger en middelbaar onderwijs aan gemeentescholen en het personeel van het voorbereidend hooger en middelbaar onder wijs aan bijzondere scholen. Het hoofdbestuur heeft er bezwaar tegen gemaakt, dat hoewel deze commissie ook de positie van de gemeentcleeraren to be- oordeelen heeft, er in deze commissie geen enkel lid werkzaam is bij het gemeentelijk middelbaar en voorbereidend hooger onder wijs. Do Rijksleeraren zijn door één lid en de bijzondere scholen door drie leden ver tegenwoordigd. Om tfet belang der zaak voor de gemeen tescholen en om het evenwicht tusschen de vertegenwoordiging der openbare en bijzon, der© scholen te herstellen, verzoekt het hoofdbestuur alsnog aanvulling met twee ■leden, werkzaam bij het gemeentelijk mid delbaar en voorbereidend hooger onderwijs. De weeldebelasting. Naar „De Msb." verneemt, is een wets ontwerp tot invoering van een weeldebelas ting in verge vorderden staat van voorbe reiding, zoodat de indiening ervan spoedig kan worden tegemoet gezien. De bedoeling van dit wetsontwerp is o.a. feen belasting te heffen van de verteringen in café's restaurants, enz. De opbrengst dezer belasting wordt op 25 millioen ge raamd, welk bedrag de Minister van Finan ciën wenscht te gebruiken om de Vcrdedi- gingsbelasting II te halveeren en voorts de Rijksinkomstenbclasting voor wat betreft de gehuwden en groote gezinnen te verla gen. De Minister hoopt deze belasting nog vóór den aanstaanden zomer ingevoerd te zien. Voor den aanvang van de voorstelling van „Vlinderlje" in den Konink. Schouw burg in Den Haag, welke voorstelling, zoo als reeds is gemeld, door de Koningin en den Prins werd bijgewoond, is de directeur van het Rolterdamsch Hofstadtooneel, de heer C. van der Lugt Melsert', aap het Ko ninklijk Echtpaar voorgesteld, waarna de hooge bezoekers zich eenigen tijd met dep heer Yan der Lugt onderhielden. Onder zeer vele blijken van belang stelling en waardeering heeft gisteren dr. F. van Gheel Gildemeester, predikant bij de NecL-Horv. gemeente to 's-Gravenhage, zijn 70s ten verjaardag gevierd. Alle predi kanten bij de Herr. Gemeente kwamen den 70-jarige gelukwenschen, benevens zeer ve len uit zijn gemeente. Onderscheidene col leges op christelijk-sociaal gebied en een groot aantal particulieren zonden den pre dikant bloemstukken. Men meldt uit 's-Gravenhage: Gistermiddag hebben in „Restaurant Royal" vertegenwoordigers van landbouw- veefokorganisatdes, vereenigingen van Vleeschexporteurs en Baconzouters offi cieel afscheid genomen van prof. dr. H. Remmells, tot voor kort directeur van den Veearlsenijkundigen Dienst. Een comité was voor die gelegenheid gevormd uit den Bond van Ned. Vleeschexporteurs en uit de Vereeniging van Ned. Baconzouters. Het eerst werd het woord gevoerd door den heer S. v. Zwanenberg namens beide laatstgenoemde organisaties. De heer Jac. Vos zeide ook namens beide genoemde organisaties, dat men te rade is gegaan om prof. Remmclts een blijvend blijk van dank en waardeering te geven. Spr. bood aan een schrijfbureau met bu reau-stoel. Dr. Mölhuysen, namens het Kon. Ned. Landibouwcoïïiitê sprekend, sprak zijn leed wezen er over uit, dat dr. Remmelts zoo plotseling zijn positie lieeft moeten verlaten. Dr. Deckers voegde namen9 den R.-K. Boerenbond zijn hulde bij die, welke reeds gebracht was. De heer M. J. Lindeman zeide, dat onder de keurmeesters een schok is gegaan bij het vernemen, dat dr. Remmelts zou aftreden. Veel is voor de keurmeesters onder directie van dr. Remmelts tot stand gebracht Hier voor bracht spr. dank. Hierna sprak nog de heer Kuiper namens de Vee- en Yieeschhandel en „De Slagers courant." Nadat een groot aantal schriftelijke hulde betuigingen, w. o. één van oud-minister Fosthuma, waren voorgelezen, dankte prof. Remmells. Gedep. Staten van Zuid-Holland heb ben besloten, dat de keuringen van spring- stieren in 1925 zullen plaats hebben: le district, Heenvliet, Vrijdag 27 Maart a.s. voorm. elf uur; 2e district, Klaaswaal Maandag 23 Maart a.s. voorm. elf uur; 3e district, Rijsoord, Woensdag 25 Maart a.s. voorm. tien uur; 4e district, Meerkerk, Za terdag 21 Maart a.s. voorm. tien uur; 5e district, Molenaarsgraaf, Woensdag 18 Maart a.a voorm. tien uur; 6e district, Gouda, Zaterdag 14 Maart a.s. voorm. ne gen uur; 7e district, Bodegraven, Donder dag 12 Maart a.s. voorm. halfelf; 8e district Zoetermeer, Zaterdag 14 Maart a.s. nam. één uur; 9e district, Alphen aan den Rijn, Woensdag 11 Maart a.s. voorm. halfelf; 10e district, Sassenheim, Maandag 9 Maart a.s. voorm. elf uur; 11e district. Wateringen, Zaterdag 7 Maart a.s. voorm. half twaalf uur 12e district Rotterdam Vrijdag 6 Maart a.s. nam. twee uur; 13e district. Rozenburg Vrijdag 6 Maart a.sL voorra. tien uur. Er wordt een wijziging gebracht in de hoofdleiding van het Leger des Ileils in Ne derland. Kolonel B. Mas, die vijf jaar lang als chef-secretaris aan het Amsterdamsche hoofdkwartier is werkzaam geweest, zal be gin Maart worden overgeplaatst naar het internationaal hoofdkwartier te Londen. Hij zal worden vervangen door luitenant-kolo nel Abraham King, die de laatste jaren als divisie-officier in Zuid-Afrika is werkzaam geweest. De Raad van Jutpliaas heeft, na uit voerige discussies, benoemd tot gemeente secretaris in plaats van den heer Snellen, over wiens ontslag in die gemeente zooveel te doen is geweest, den heer G. S. de Rooy, thans loco-secretaris aldaar, met 7 tegen 3 stemmen op den heer Heslinga, ndjunct-cora mies ter gemeentesecretarie te Utrecht, en één stem op den heer Bokse, te Zevenhoven. Naar aanleiding, van het bericht over de mogelijkheid, door de „N. Anih. Ct." vermeld, dat de Commissaris der Koningin in Limburg in Gelderland zou worden be noemd en worden vervangen door don heer Buys de Beerenbrouck, zegt „De Tijd" oe kunnen mededeclen Het is ons bekend, dat lo. de Commissi ris der Koningin in Limburg, rar. Baron van Hövell tot Westerflier, er niet aan denkt, Limburg te verlaten 2o. minister Ruys de Beerenbrouck in de laatste jaren herhaaldelijk en nog in de allerlaatste da- gen aan eenigen zijner politieke vrienden in Limburg, waar hij op de Katholieke lijst een „verkiesbare zekere plaats" voor de Tweede Kamer zal krijgen, zelfs ,,St. Michael" beveelt, naar men weet, zijn ver. kiezing aan verklaard heeft, na het ein de zijner ministerieele loopbaan het lid maatschap der Tweede Kamer boven ie de ren anderen werkkring te Verkiezen. Em al ia menige Limburger het met de Redactie van het „Handelsblad" eens, wanneer deze èn om den persoon én de plaate eener be noeming van den tegenwoordigen premier na zijn aftreden tot Commissaris dor Ko ningin in Limburg deze keuze zou toejui chen velen in de I£atholioke partij (ook in Limburg) hebben bovenstaande opvat ting van minister Ruys nog met méér ge noegen vernomen. Definitief is thans vastgesteld, dat mgr. Seipel, de onlangs afgetreden Oosfcen- rijkschc bondskanselier, op 22 Februari a.s. in Nederland zal komen. Tot voorzitter van de Ned. Vereeniging voor Gemeentebelangen is benoemd mr. S. J. R. de Monchy, burgemeester van Arnhem. Prof. nir. J. A. van Hamel, directeur van de juridische afdeeling van den Volken bond, zal, evenals voorgaande jaren het ge val was, enkele lezingen komen houden, dit maal voornamelijk voor afdeelingen van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede. De onderwerpen, zullen in nauw verband staan met den tegenwoordigen toestand van den Volkenbond en het Protocol, ter laatste al- gemeene vergadering tot stand gekomen. Men schrgft aan „De Avp.": Wij vernemen uit goede bron, dat de Miuister van Oorlog ingegrepen heeft ten aanzien van een in de Yeresnigïng ter be oefening van krijgswetenschap voorgenomen openbare bespreking van de kustverdedi ging, wélke ingeleid zou worden door den majoor van den generalen staf Lambooy, wiens stellingen reeds in do versohillende dagbladen waren verschenen. Uit deze stel lingen viel de conclusie te trekken, dat de majoor Lambooy dingen zou behandelen, die direct met onze landsverdediging on onze huidige organisatie in verbmi zouden staan. Dit kon blijkbaar de goedkeuring van den Minister niet wegdragen, e/>odat er alle kans bestaat, dat de vergadering op a.s. Vrijdag niet door zal jcunnen gaan. Aan het pas verschenen „Jaarboek" van de Geref. Kerken in Nederland ont- leenen wij, dat het ledental dezer Kerken thans bedraagt 536.280; dat is 17.271 meer tlan verleden jaar. Dit beduidt een aan zienlijke toeneming. Er kwamen 33 nieuwe predikanten bijer gingen 25 van het aan tal af (7 wegens overlijden, 2, die werden afgezet, 1, die op verzoek, werd ontslagen, terwijl 15 predikanten eme ritaat verkregen). Het totaal aan tal predikanten bedroeg verleden jaar 552, thans 559. Het aantal Geref. Kerken bedraagt thans 729, het aantal vacatures 239. GYMNASTIEK. Het meeningsver9chil in den Turnkring. (Ingezonden). Naar aanleiding van het ingezonden schrijven van den heer W. Boer, secr. v. h. Gew. Zuid-Holland v. h. K. N. G. V. in het „L. D." van Dinsdag j.l. verzoekt onderge- teekende beleefd eenige plaatsruimte. De heer B. zegt: „Gezien het feit dat in do la.itslo dagen de pers zeer eenzijdig werd ingelicht", enz. Ik vraag mij af, waarom dan de pers buiten de deur gezet? Verder schrijft de heer B.: .Alle bestuurs leden (behalve de afgetreden voorzitter) waren aanwezig, enz." De lfber B. wist toch wel. dat de afgetreden voorzitter wel als be langstellende (waarom niet genoodigd?) ter vergadering aanwezig was. doch ook als kwaadwillige weggezonden werd. Iets ver der lezen we, dat ik o.a. als leidende per soonlijkheid mijn macht had misbruikt, en daardoor enkele malen onaangenaamheden voor enkele vereenigingen als Hou-Vast (Alphen) en Hercules (Bodegraven) waren ontstaan. Zoo lang de heer B. de feiten en aanklagers niet noemt, is het in hooge mate onbehoorlijk zoo iels le schrijven. De motie, waarin geconstateerd wordt, dat Donar geen vertrouwen had in de leiding, is onjuist, aangezien ieder bondslid recht heeft ofü- cieele vergaderingen bij te wonen. Toen ons dat recht ontzegd werd, verlieten wij de ver gadering. In het laatst van zijn schrijven heeft de heer B. het over het willen schikken van de kleinste minderheid naar de meerder heid (een zeer juiste opmerking) maar hoe nu als de meerderheid zich als werktuig laat gebruiken door enkele personen, zooals in dit geval? M. P. BAKKER. Door het bestuur van „Donar" is hel vol gende schrijven gezonden aan het bestuur van het Koninklijk Nederlandsch Gym nastiek-Verbond: „Hierbij doen wij U toekomen* een in de Leidsche Pers voorkomend ingezonden stuk van den heer \V. Boer, secr. Gew. Zuid-Hol land v. h. K. N. G. V., waarin de L. G. V. „Donar" te Leiden op heftige wijze wordt aangevallen. Wij verzoeken U hierom be leefd een onderzoek naar deze beschuldi gingen te willen instellen". Jaarvergadering „Donar". Zondag 1 Februari a.s. des morgens te halfelf, woidt in café „In den Vergulden Turk" de jaarvergadering van Donar gehou den. De agenda luidt: 1. Opening en Notulen; 2. Jaarverslag v. d. Secretaris; 3. Jaarverslag v. d. Penning meester cn dor Kascommïssie; -4. Bestuurs verkiezing-, 5. Verkiezing kascommissie; 6. Bespreking afwikkeling onderlinge wedstrij den, bespr. uitvoering, bespr. contributie-, 7. Mededeclingen d. h. Bestuur; 8. Rond vraag en sluiting. VOETBAL. NederlandDenemarken. In de jongste bestuursvergadering' van den K.Y B. is de mededeeling gedaan, dat de internationale wedstrijd Nederland Denemarken in het najaar van dit jaar, op mog nader te bepalen datum zal worden gehouden. De return wedstrijd zal in 1926 gespeeld worden. DistricLswedstrijden N. V. B. De districtswedstrijden van den Neder landsehen Voetbalbond zullen op 21 Mei a.s. worden gehouden in een nader aan te wijzen plaats in het Oosten des lands. De afdeelingen I en II zullen vooraf eeai wedstrijd spelen om uit te maken welke dezer afdeelingen het Westen zal verte genwoordigen N. V. B.—R. K. F. De Itoonnsch-Katholieke Federatie heeft aan den N.V.B. mededeeling gedaan, dat zy het tusschen deze bonden bestaande contract per 30 Juni a.s. beëindigd wenscht te zien. 2907 BOJ ABTEN. ContiSchweinböek. Bij zijn tournée door Holland heelt do Europeosehe prof. kampioen biljarten Itogci Conli, allereerst een bezoek aan Rotterdam gebracht. In één der zalen van Café Calanï speelde hij gislerenmiddag tegen den prof. Karl Schweinböek. Conli maakte de 000 punten in 14 beurten, hoogste serie 127, waartegenover Schweinböek slechts 298 punten stelde, hoogste serie 45. 's Avonds was Conti er eerst goed in en had voor da tweede 500 punten slechts 6 beurten noodig. waarvan de laatste een schitterend ge spoelde 212 opleverde. Schweinböek kon er maar niet inkomen en wist slechts 132 punten aan zijn totaal toe te voegen. De eindstand luidde dus als volgt: pnl. brt h.s. gom. Conti 1000 20 212 50 Schweinböek 425 20 45 21.25 Om hel amatem-kampioenschap van Europa Te Marseille werd gisteren de eerste partij gespeeld van de match tusschen Dommering en Corli om het Europeesche kampioen schap voor amateurs. Corti won deze partij van 500 punten in 12 beurten met een ge middelde van 41.68. Op Hoop van Zegen. De N.V. Ver. Rotterdamsoh4Hofstad-Too- neel, Directie Cor van der Lugt Melscrfc en F. H. Tartaud, komt op Maandag 2 Febru ari a.s. in den Leidschen Schouwburg ver- toonen, „Op Hoop van Zegen", het ver maarde spel-van-de-zeo van Herman Hoyer. man gelijk medegedeeld. Aan deze voorstelling, welke onder regio van Cor van der Lugt Melsert gaat, is bij zonder veel zorg besteed; er is o.a. een speciaal decor voor .vervaardigd, dat mede gebracht wordt. Alida Tartaud—Klein speelt de rol van Knier, terwijl de overige rollen worden ver vuld door dc dames Kitty PerrinKluppell, Lily Bouwmeester, Jo FeitenSteenbergen, Wilh. Kley, El v. d. PollHamakers, Nelly de Leur en de heeren Frits Tartaud, Jules Verstraete, Jaap van der Poll, Theo Fren- kel Jr., Henri Morrien, Louis Vervoorn, Jacq. Snoek, Willem Huysmans. Steenber gen Jr. enz. NIEUWE UITGAVEN. Provinciale Almanak. Bij de firma N. Sarasom te Alphen a. d. Rijn is thans verschenen de 37e jaargang van de Provinciale Almanak voor Zuid-Hol land ten dienste van Gemeente-, Water- sckaps-, Polder- en andere besturen, een almanak, waarvan de komst altijd met vreugde wordt tegemoet gesden. handig voor het gebruik als deze iB. De heeren W. J. A. van Kasteel cn F. C. Rab, resp. hoofdcommies en commies ter provinciale griffie hebben den samensteller den heer A. Kamer, referendaris dezer griffie, weder bijgestaan. Door GUT DE MAUPASSANT. Sedert zijn komsl in Frankrijk, met het ■vijandelijk leger, rekende Walter Schnaffs zich tot de allerrampzalige ten der sterve lingen. Hij was dik, kortademig, liep moei lijk en leed ontzettend aan zijn vette plat voeten. Hij was daarbij vredelievend en goedig van aard, geenszins wreed ol held haftig; hij had vier kinderen, die hij ver afgoodde, en een jonge, blonde vrouw, naar wier kleine zorgen, tccderheid en kussen Ihij wanhopig kon verlangen. Hij hield van laat opslaan, vroeg naar bed gaan, lang zaam lekkere dingen eten en van biertjes- drinken in de kroegen. Bovendien geloofde hij, dat al het goede, dat er te genieten valt in ons bestaan, eindigt met dit levenen hij koesterde instinctmatig, tevens logisch, fei len haat tegen kanonnen, revolvers, sabels en geweren, maar vooral tegen de bajonet, szijn ongeschiktheid wetend om üt wa pen vlug en handig te hanteereo, ter be scherming van zijn dikken buik. En, wanneer hij 's avonds, naast snur kende kameraden, op den grond ging lig gen, gewikkeld in zijn lange jas, bleef hij nog peinzen over zijn tehuis en over de ge varen, die hém dagelijks omringden. Als hij kwam te sneuvelen, wat moest er dan van 3« kleintjes worden? Wie zou hun te eten geven, wie hen opvoeden? Zij hadden hst reeds nu nlot breed niettegenstaande schul den, welke hij gemaakt had, om tooh tets l» kunnen achterlaten, En somtijds schreide Waller Schnaffs. Bij den aanvang van gevechten, sloeg het.hem dusdanig in de beencn, dat hij nei ging voelde zich te laten vallen, tot hij zich bedacht, hoe dan hel gansche leger over zijn corpus heen-marchecren zoul Het fluiten van de kogels deed zijn haar te berge rijzen 1 Maandenlang leefde hij aldus in angst en spanning. Zijn leger-aldeeling naderde Normandië, en op zekeren dag werd hij mei een zwak detachement op verkenning uitgezonden. Alles leek rustig, vredig buiten; niets liet voorbereiden tegenstand vermoeden. Doch, nadat de Pruisen, argeloos, in een klein, met diepe ravijnen doorgroefd dal waren afgedaald, weiden zij plotseling onder vuur genomenTwintig hunner vielen, en een troep franc-lireurs, uit het bosch te voorschijn schietend, stormde op hen los, de bajonet op het geweer. Walter Schnafls bleef eerst als vastgena geld staan, zöö verbijsterd, zöö ontsteld, dat hij zelfs niet aan vluchten dacht Daar na overviel hem de dolzinnige begeerte aan den haal te gaan, maar dadelijk drong het tot hem door, dat hij als een soliildpad loo- pen zou in vergelijking met de slanke Fran6chen, die gelijk een kudde geiten kwamen aangerend. Toen ontdekte hij vlakbij een dichthe- groeiden breeden greppel, bedekt met dorre bladeren, en niet denkend aan de diepte, sprong hij pardoes er in, zooals men, van een hoo®e brug af, de rivier tnploft. Bijwijze van een pijl schoot hij door de dikke lang van doornige braamstruiken en slingerplanten Iveen, welke hem handen en gezicht verwonddenen met al zijn zwaar te kwam hij op een bed van steen terecht. Terstond zijn oogen opslaande, zag hij den hemel door de opening, die hij gemaakt had. Dit leelijke gat kon hem verraden I En op handen en voeten, héél behoedzaam sleepte hij zich voort onder het bladeren dak, ijlings wegvluchtend van het vreese- lijk gevechtsterrein. Even later stond hij slil, ging weer zit ten, gehurkt, net een haas te midden van de hooge, dróge grassen. Nog korten tijd hoorde hij schieten, schreeuwen, klagend jammeren. Ten slotte verzwakte het krijgsrumoer, verstomde. Het weid doodstil. Eensklaps bewoog er iets in de nabij heid. Een panische schrik beving hem. Een vogeltje deed de dorre bladeren ritselen. En een unr lang had Waller Schnaffs de he vigste hartkloppingen. De avond viel, de groei in schemer hul lend. En de soldaat begon te tobben over zijn ellendig lot. Wat le doen 7 Wat moest er van hem worden? Zich weer bij het leger aansluitenDoch hoe? En waar? Het gruwelijk bestaan. Tol kwellingen en angst, vol afmatting en leed, opnieuw be ginnen? Neemt Daarvoor had hjj geen moedl De energie ontbrak hem, om de lange maisohen te verdragen, de vrees voor het gevaar nog langer te trotseeien. Maar wat dan toch te doen? Hij kon toch kwalijk in dien gTeppel blijven zitten en zich verbergen tot het einde der vijande lijkheden! Dat ging natuurlijk niet. Ware voeding een onnoodig ding geweest, zoo zou hem dit vooruitzicht niet al to zear be droefd hebben; doch men moest eten, alle dazen eten! Hij was alleen, ln uniform, gewanend öo vijandelijk gebied, ver van degenen, die hem veidedigen konden. Hij rilde. Opeens schoot hem te binnen: „Werd ik maar gevangengenomen!" En een verlan gen, een allesoveibeerschend verlangen be zielde Walter Schnaffs, krijgsgevangene tc zijn van Frankrijkl Krijgsgevangene! Hij zou gevoed, geherbergd wonden, beveiligd voor gevaar, in een goed bewaakt gevan genkamp. Krijgsgevangenel Wat oen zalig heid! En onmiddellijk was zijn plan gemaakt: Ik ga mij melden als gevangene. Hij stond op, ten einde geen seconde met het len-uitvoer-brengen van dit plan te talmen. Maar hij kwam niet verder, plotse ling door trieste overdenkingen en nieuwe angst-aanjagende ideeën aangegrepen. Waar zich te melden? Hoe? Welken kant uit? En afgrijselijke visioenen, voor stellingen van dood en van verschrikking, spookten door zijn hoofd. Hij zou enorm veel gevaar loopen, wanneer hij, heel al leen, zijn pickelliaube op, zich waagde door de velden I Indien hij boeren ontmoelie? Zulke boe ren, een verdwaalden Pruis weerloos zien de, zouden hem do oden ale een zwerven den hond! Ze zouden hem vermoorden met hun hooivorken, him houweelen, hun zei sen en hun spaden. Indien hij Jranc-tireure ontmoette? Zulke framc-tireurs. heethoofden, zonder de min ste discipline, zouden hem fusileeren uit baldadigheid, voor eigen amusementl En in verbeelding zag hij zichzelf reeds tegen een mum geleund staan, op hem gericht een twaalftal geweer!«open, waarvan de kléine ror.de, zwarte openingen hem 6chenen aan Je capen. Indien hij het Franschc leger zeil togen kwam! De voorhoeden zouden hem aan zien voor een vermeteien verkenningssol daat, en er op los vuren! En bij hoorde reeds de onregelmatige schoten dar in- slruiken-verborgen manschappen, terwijl hijzelf midden op het veld ineenzakte, doorboord met kogels, die hij voelde drin gen in het vleesch. Wanhopig ging hij weder zitten. Zijn toe stand leek zonder uitkomst. De nacht was aangebroken, de pikdonkere, stille nacht. Hij bewoog geen vin, bevend bij elk vreemd ol licht geluid, oangolvcnd door de duisternis. Een konijntje, bezig met zijn hol, maakte, dat Walter Schnaffs haast op de vlucht sloeg. Het krijschen der uilen sneed hem door de ziel, hem kwellend met plotselinge angslaanvallen, pijnlijk als wonden. Zijn groote oogen opensperrend, traohitte hij te kijken in het donker; ieder oogenblik meende hij vlakbij te hooren loopen. Na ciDdetooze uren en helle-angsten, be speurde hij ten laatste, tusschen het pla fond van bladeren door, de lacht, die hel der werd. Toen kwaim er een oneindige ver lichting over hem, zijn ledematen begonnen te ontspannen, zijn zenuwen kalmeerden, zijn oogen vielen toe, hij sliep in. Toen hij ontwaakte, scheen het hem toe, dat de zon zoowat midden in den hemel stond; het moest twaalf uur wezen. Geen enkel gerucht stoorde de doodscho stilte van lret landschap. Waller Schnaffs be merkte, dat hij reuzen-honger had. Hij geeuwde; hij watertandde bij het idee alleen aan worsl, lekkere soldaten- worst; zijn maag deed pijn. (Blot volgt).

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 9