Begrafenis- Onderneming KEERËWEER LANO- EN TUINBOUW. door het fanfarecorps. Ka huldiging door den voorzitter konden allen persoonlijk af- tcheid van den kapelaan nemen. Oegatfleest. Van de 5 typhus-patiënlén, die in Leiden verpleegd worden, zijn er ge lukkig weer 2 in de ouderlijke woning terug gekeerd. Naar aanleiding van het bericht van diefstal van een rijwiel van zuster Campo, wordt ons verzocht te melden; dat van dief stal van genoemd rijwiel tot heden geen sprake i9. De ware oorzaak van het op een oogenblik niet aanwezig zijn van genoemd rijwiel wordt door de politie onderzocht. Kerkelijk bericht. Ned.-Herv. Gem.: Zondagmorgen, te tien uur, in 'de kerk, ds. Jansen Schoonhoven; avonds, te vijf uur, in „Irene", dezelfde. Woensdagavond^ te halfacht, in „Irene", Bijbel lezing. Rijnsburg. In de Ned.-Herv. Kerk al hier gaf gisteravond de Christelijke inannen- zangveredniging „Soli Deo Gloria", direc teur de heer J. Verloop, haar eerste open bare uitvoering. Niettegenstaande het ongunstige weer was het kerkgebouw tamelijk gevuld. Na het gemeenschappelijk zingen van Psalm 68 10, opende d9. A. Altena de bij eenkomst met gebed. Spr. noemde het zich vervolgens een eer, als eere-vooTzitter der vereeniging en ala leider van dezen uitvoering9avond, het openingswoord te mogen «preken. Spr. riep aan alle aanwezigen een har telijk welkom toe, en waar allen in gespan- Wen verwachting waren, wat dezen avond zpi^ brengen, uitte 9pr. de hoop, dat allen straks naar waarheid zouden kunnen' ge tuigen. dat het een goeden avond wa9. Spr. hóópte, dat de streelende macht'der zang den hoorders zou doen inzien, dat het God is, die den menichenkinderen het ge not van de zangkunst verschaft, en dat zij niet alleen met hun gevoel te rade zouden gaan, maar ook eens biddend overdenken den inhoud der liederen, en daarin beluis teren de liefde Gods, geopenbaard in Jezus Christus. Hierna verleende spr. het woord oan de zangvereeniging, ten einde deze in' de gele genheid te 9tellen het programma af te werken. Dit programma telde niet minder dan dertien nummers, #aaronder twaalf voor zang. en een Variaties over ..lïel gebed de9 Heeren" van Mendelssohn'voof or gel, welke laatste op zeer verdienstelijke wijze door den directeur wérd uitgevoerd. De uitvoering vond een aandachtig ge hoor en viel blijkbaar in den smaak van de toehoorders, al moesten dezen zich, met het oog op het gebouw waarin de uitvoering word gegeyen, van bijvalsbetuigingen ont houden. Na afloop van de uitvoering 'dankte ds. Altena in do eerste plaats allen voor do .beloonde belangstelling, en vervolgens na mens de toehoorders het mannenkoor, voor den genoeglijken avond, hen bereid; Wan neer het den hoorders was gegaan als 9pr., dan riep men do vereeniging een van harte weerziens toe. De vereeniging feliciteerde spr. met zulk een directeur, die in zulk een korten tijd het koor tot zulke prestaties kon brengen. Den directeur, die naast het prachtig stuk orgelspel wel het leeuwenaandeel had in liet werk van dezen avond, bracht1 spr. hartelijk dank, alsmede den heer F. Heems kerk, die bij plotselinge ongesteldheid van den organist onmiddellijk bereid was zijn medewerking, te verleenen. Nadat vervolgens nog was gezongen Ge zang 96 sloot ds. Altena de bijeenkomst met dankgebed. Sassenheim. Voor „Herwonnen Levens, kracht" is een propaganda-Xeestavond ge houden, in het gebouw der K.S.A. waar pater Borromeus de Greeve een rede heeft gehouden. Nadat de oorzitter, de heer Krom, de vergsulerig had geopend, verleende hij het woord aan den spreker van dezen avond. Deze begon met te zeggen, dat hij zich gaarne bereid had verklaard, deze rede te houden, om waardeering te wekken voor het heerlijk doel, de fcubercuiooze bestrij ding. Hij ging daarna het plan der ver eeniging „Herwonnen Levenskracht" be lichten. Wij Katholieken, zei spr, zijn geen fatalisten, wij laten ons niet leiden door een noodlot. Wij trachten ons aan de Ziek ten te ontworstelen. Door liefde en aposto laat worden wij gedwongen ons aan de aaalc van de zieken te geven. Het voorbeeld van Chri9tii9 dwingt ons tot medelijden. Waar is Christus mooier geteekend dan onder de zieken En wij Katholieken blijven bij do anderen niet achter, neen, in naastenliefde streeft ons niemand op zij. En daarom znllen we de tuberculoozebe9tvijding ook niet verge ten. Deze juist vraagt heel bijzonder ons Christelijk medelijden. De tuberculooze is een ontzettende ziekte die alle rangen van de maatschappij "teis tert. In 1918 eischte zij alleen in ons land 11000 offers. Ook treft onB de ellende aan de ziekte verbonden. Zo heeft iets bijzon der droevigsbloeiende levens worden ge knakt, jongelingen, die gereed staan do we reld in te treden worden krachteloos ge maakt, vaders en moeders van groolo ge zinnen worden weggerukt. En dan, wat een bedrog het uiterlijk van 'deze zieken, dat blozende, waardoor ze 'dikwijls zoo weinig medelijden wekken. Bij zulken wordt dikwijls onwil en gemakzucht vermoed, terwijl ze toch niet tot werken in staat zijn. Dat is droevig. Moet het Chris telijk medelijden hier werkeloos blijven Neen, wij moeten alles beproeven, om den bood te lenigen. 'Van groote waarde zijn sanatoria's en lig- hftllen, omdat daar is te verkrijgen: fris- •che lucht, goede voeding en rust, welke in meeste woningen ontbreken. Ook ter voorkoming v*n do gevTeeede ziekte zijn tanatoria'» zoo nuttig. Zooveel mogelijk K>eten unatoria'i worden opgericht. De (do dwingt on« daartoe. Ook het aposto laat. Daarom moeten we hebben R.-K. Sa natoria's, omdat de godsdienstige verzor ging in do andere inrichtingen net altijd tot haar recht komt. De kracht van den gods dienst en de troost hebben vooral deze zie ken noodig. De kracht en de troost van den godsdienst werken mee tot de gene zing, tot rust en berustiDg. Wij Katholieken hebbeD reeds twee sana toria's in ons land cn wat doen we niet, om gelden bij elkaar te brengen voor de goede zaak. Er ïb evenwel veel noodig. Danrora, ik bid u, laat mijn woord niet zijn geweest als dat van een gesprokene in de woestijn, helpt dé vereeniging „Herwonnen Levens kracht" Tot waarnemend hoofd der openbare scbool te Oude-Wetering is benoemd de heer D. Fortuin alhier. Door het bouwkundig bureau „Ver hoog" alhier is gisteren aanbesteed: Het bouwen van een bloembollènscbuur met bijbeboorende werken aan den [tijksstraat weg alhier, voor rekening van de firma Berg Weijers en Co. aldaar, waarvan de uitslag ia als volgt: A. Voordauw te Zwam- merdam f 18S00; P. Kort Jr. en C. v. d. Wiel te Rijnsburg t 16500; J. Splinter te Leiden f 16849; Fa. Pauw en 't Hart te Delft f 16460; N. v. Duin en A. Feelius ce Noordwijk aan Zee f 14760; A. Dikkerboom te Utrecht f 14100; N. P^rquin te Sant poort f 13903; Q v. Rijn en O. W. Verbeek te Katwijk aan Zee f 13990; G. Rumphorst te 's-Gravenhage f 13645. Kerkelijk berichl. Ghr. Geref. Gem., Kerklaan. Zondagmorgen, te tien urn en 's avonds, te vijf uur, leesdienst. Ned. Prol Bond. Zondagavond 7 uur, in de zaal van den heer B. Hoogstraten, ds. H. G. var. Wijngaarden, van Amsterdam. Valkenburg. Kerkelijk bericht. Ned.-Herv. Gem. Zondagmorgen te tien uur, ds. Hermanides, H. D. 'b Avonds, te halfzeven, ds. Hermanides, Zondag 22. Voorschoten. Gisteravond hield de sehietelub D. O B. een jaarvergadering in „De Groote Vink" onder leiding van den heer G. G. v. d. Plas, die deze vergadering met een woord van welkom tot de aanwe zigen opende en een kort overzieht gaf van het afgeloopen vereenigingsjaar. Het jaar verslag en de notulen, gelezen-door den se cretaris, den heer C. Werkhoven, werden onveranderd goedgekeurd evenals de reke ning en verantwoording van den penning- meevier, den heer W. Meyer. Er was een batig saldo van f 64.70. In den loop van het jaar zijn door de sehietelub aangekocht 2 concoursbuksen én een drietal lederen knielkussens. Tot bestuursleden wei-den gekozen do heer W. Meijer (aftredend) en de heer Derogee. Laatstgenoemde in de vac'.-A. J. Turion, welke wegens drukke werkzaam heden bedankt had. Besloten werd met zes schutters naar bet concours te gaan iri Den Haag. Ann het einde der vergadering bracht de he'er G. Nieso, als tolk der leden, een woord van dank en waardeering aan hot bestuur voor de moeiteyolle wèi'kznamheden in het afgeloopen jaar. Terwijl men bezig was op de Papelaan een aansluiting te maken op de waterleiding kwam een aulo beladen met slroo van den fouragchandelaar R. in het opengebroken weggedeelte terecht en sloeg om. Wonder boven wonder liep dit ongeval zonder per soonlijke ongelukken af, ^hoewel de werk man v O. onder het stroo kwam uitkruipen. In het R.-K. Vereenigingsgebouw ver gaderde de R.-K. Middenstands-Vereeniging ,,De Hanze". Nadat de voorzitter de heer P. v. d. Werf, deze vergadering r^et den Christelijken groet had geopend en eenlge mcdedeelingcn had gedaan betreffende de organisatie, bracht de secretaris het jaar verslag uil. Uit de rekening en vorantwóor- ding van den penningmeester bleek dat de inkomsten in 1924 bedroegen f 429.14, de uitgaven 1347 99V», zoodat er een batig saldo'is van f81.141/». Tot bestuursleden weiden herkozen de'heeren P. v. d. Werf en G. Schrama, waarna 2 aandeelen voor het vaandel werden uitgeloot. De raad dezer gemeente komt Maan dag 2 Februari a.s. in openbare vergadering bijeen 's avonds halfacht. Dè agenda vermeldt de navolgende punten 1. Ingekomen stukken-, 2. Besluiten Compta biliteit; 3. Vaststelling vergoeding Bijdorp ex art. 103 der Lager Onderwijswet 1920; 4. Vaststelling voorschot Bijzondere Scho len; 5, Benoeming leden Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs; 6. Voor stel tot hot aangaan van een rekening-cou rant-overeenkomst met de Bank voor Ne- derlandsche Gemeenten; 7. Voorstel tot het rooien van boomen langs de Wijngaarden- laan; 8. Ontheffingen Schoolgeld; 9. Voor stel betreffende School- en Raadhuisbouw. Kerke I. bericht voor Zondag. Ned.-Herv. Kerk, voorm. 10 uur ds. H. P. Fortgens, nam. 5 uur ds. Goedhard, van Leiden. Wassenaar. Tot predikant bij de Ned. Ilerv. Gemeente alhier is beroepen ds. A. A. Dönszelmann, predikant te Workum. Op den Rijksstraatweg viel uit een auto. die zich met groote vaart voortbewoog, oen pakket met chocolade-artikelen. De zoele inhoud werd in stukken en brokken over den weg geslingerd en verhuisde wel dra in de zakken van allen, die daar pas seerden. Sommigen dezer hadden geen zakken genoeg, om al liet heerlijke goedje te bergen. Door het Kerkbestuur van de Goede Herder zijn een tweetal perceelen grond aan den Oud-Wassenaarschen weg verkocht. Op deze perceelen zullen weldra villa's ver rijzen. Kerkelijk bericht. Ned. Pro testantenbond, Zondagmorgen, te halfelf, ds. S. Lulofs, Doopsgez. pred. te 's-Graven hage, Zoeterwoude. Gemeenteraad. (Vervolg van gisteren). Verzoek om een voorschot op de vergoe ding, bedoeld ih art. 101 der L. O.-wot. Het R.K. schoolbestuur vraagt een voor-schot op dte vergoeding Tan f 1999.22 T! en w stel len'voor deze te bepalen op 1 1985.09, bere kend naar f 20.63" per kind, welk bedrag ook gemiddeld per leerling is uitgegeven voor de 0 L. school in 1924 Aldus besloten.' Verordening als bedoeld in art. 30 der Leerplichtwet. B. en W. zeggen dat het meer malen voorkomt dat leerlingen in plaats van naar school te gaan op den weg blijven spe len, althans niét de- school bezoeken ln 'som mige gevallen geschiedt dit schoolverzuim zonder medeweten van de ouders oi verzor gers, die dan later zich moeten komen ver antwoorden voor dg.' commissie, B. en W. achten zulks ongewpnscl-.t en willen nu bij verordening bepalen,, dat kinderen, die ge durende de schooltijden op den openbaren weg worden aangetroffen, door de ambtena ren van politie naar het hoofd der school, tot welker leerlingen zij hehooren, gebracht worden. De Commissie van Toezicht over dit voorstel gehoord, adviseert om de verorde - ning niet vast te stellen, omdat,rij ze over bodig én niet wenschelijk acht/ Deze com missie heeft aan de verschillende school - hooiden gevraagd of het veelvuldig voorkomt dat z.g. „spijbelen" en heeft daarop van al len een ontkennend antwoord ontvangen. Niet wenschelijk acht deze commissie dé ver ordening ómdat het moeilijkheden kan mee brengen met de kerkdiensten. De voorz. zegt, dat de commissie niet geïnformeerd heeft te Leiderdorp eri dat daar het „spijbelen" door kindcrc-n uit deze gemeente wel is geconsta teerd; met name noemt hij een vijftal geval len. B. en W. willen in verband met het ad vies wel de bepaling laten vervallen, dat kinderen, die met geleide worden-aangetrof- - fen, ook door de pölitie naar's'Chool ge bracht worden. - De heer Sterrenburg vindt, dat men te voel ingrijpt in het ouderlijk gezag door het ma ken eener dergelijke verordening. De voorzit ter antwoordt, dal de verordening-Wordt voor gesteld in het bélang van de oudere zelf, (en- einde ze te vrijwaren om zich te moeten'gaan verdedigen bij de commissie voor een feit waar ze heelemaal niets van afweten. De lieer Slarrenburg vindt als er gespijbeld wordt, eeno herispftg der oueTers beter op zijn plaats. Het hoofd der school kan toch een briefje meegeven, als een kind niet op school is verschenen. Ook is het niet prettig voor een ouder, als hij moet hooren dat rijn kind met do politie is opgebracht. Verder is het prac- tisch ook onuitvoerbaar om alle kindereu naar school te brengon, omdat zo in 4 of 5 gemeenten scholen kunnen bezoeken. Als een politieman één kind naar Benthuizen moet brengen, Is hij er een halven dag mee kwijt. De heer Vesselingh is ook van nieening dat het ouderlijk gezag meer zal uitwerken dan een politieverordening. De heer De Graaf I9 het met de vorige sprekers eens en. verwacht van-samenwer king tussohen ouders en schoolhoofden meer nut-, De heer Van der Krogt zegt; dat de kin deren te Voorschoten als ze eeir dag ver zuimd hebben een briefje mee moeten bren gen, waarop de rojjèn vermeld staat waar om zij daags tc voren niet op school ge weest, zijn. Zulk een regeling, acht hij ook beter dan een verordening. De Voorzitter zegt, dat dc verordening gemaakt wordt voor de onwilligen. De heer WeBaelingh i6 er bang voor, dat die onwilligen zich dan heelemaal niets er van aan trekken en denken: de politie zorgt er wel voor, dat mijn kinderen naar sclioui gaan. De Voorzitter Overlegt met do wet houders en deelt dan mede, dat B. en W. hun voorst-el intrekken. De heer De Graaf vraagt verlof de ver ga-dering te raog-en verlaten. Do Voorzitter staat zulks toe en we-nscht nog mede te deelen, naar aanleiding van een in de vo rige vergadering door den heer De Graaf gestelde vraag,, dat er bij het overzetveer „de Ooievaar" in de verlichting is voor zien, door het aanbrengen van een lan taarn aan het pakhuis van den heer H. Koning Verder, dat Ged. Staten nog ge vraagd hebben of de gemeente de Brugge- straat van Leiden zal overnemen. Hierop iB bevestigend geantwoord naar 'aanleiding van het genomen raadsbesluit! Benoeming leden commissie tot Wering van Schoolverzuim. Deze leden treden mrt 1 April périodiek af. Beaioomd worden de eerste va-n de 4 dubbeltallen, door B. en W. aanbevolen, n.l. do heeren J. Schou ten met 8, A. den Haan mot Y, de Jong Wzn. met 8 en J. O. Stadhouder met 5 der 9 uitgebrachte «temmen. Nadat nog besloten is om de huishuur van de wed. v. d. L. te bepalen op f l toe slag per week en om aan enkele andere personen ondersteuning in natura te ver- leonen wordt begonnen met de rondvraag. De Voorzitter zegt-, dat do oude schrijfma chine slecht wordt en door een nieuwe dient vervangen te worden. Er zijn 2 aan biedingen ingekomen, n.l. van de Oliver, waar ook de oude machine gekocht is voor f 300 terwijl f 130.50 zal terugbetaald wor den voor de oude machine en van de Un derwood voor f350; de laatste leverancier wil f 100 terugbetalen voor de oude. Na nog eenige discussie omtrent dit punt wordt be sloten de beslissing aan B. en W. over te raten. Nog deelt de voorzitter mede, dat de sohakelklokken toot de «lectriecho verlich ting zoo geconstrueerd zijn dat er ook 's morgens verlichting kan plaat-s hebben. De heer Starrenburg vraagt-, voor wie in 1923 f 189 betaald is voor liet bezoeken van het gymnasium te Leiden. De Voorzitter kan zioh den naam niet direct herinneren, doch hij weet wel, dat de gemeente ver plicht is volgens de Wet om dat bedrag te betalen. Verder vraagt de heer Starrenburg, of er geen statistiek is van de inkomsten voor de belastingen, waarop de voorzitter ont kennend antwoordt, daar de aanslag voor de gemeentelijke belasting thans ook ge schiedt door het Rijk. De heer Starrenburg meent, dat men toch juister de opbrengst der belasting kan bepalen, indien men wéét hoeveel inkomsten men in elke klasse van. aanslag heeft. De Voorzitter ie het daar mede vólkomen eens, doch-het ie nu een maal niet anders'. Tenslotte vraagt de heer Starrenburg om wat grint te brengen op het voetpad aan den Hooge-Rijndijk, want dat is in het af geloopen jaar niet gebeurd. De Voorzitter zal het eens doen onderzoeken. Hierna wordt de vergadering gesloten. RECLAME. CREMATIE, AUTO-TRANSPORT OPGERICHT 1871 AALMARKT 16 :-i TELE F. 861 7797 Vraag: Wanneer moeten appel- co pereboomen gesnoeid worden J- T. te T. A ntw oord: Appel- en pereboomen kunnen gesnoeid worden gedurende den go-, heelen rusttijd, dus van af het vallen der bladeren tot het weer uitloopen. Wij doen het gewponlijk in de maanden Februari en Maart. Streng vriezend wéér doet het werk soms ecuigen tijd stil staan. V raag: Van mijn Capsicum vallen de bladeren af. De plant is overigens zeer gezond. Wat. is hier tegen te doen? II. v. d. B. te L. Antwoord: Meestal is droge lucht hiervan oorzaak. Ook verandering van lucht doet de blaadjes soms vallen, bijv. wanneer de planten worden gezet van een kouden bak in een ongestookt vertrek. Aan te be velen is de planten gedurende den winter te houden daar, waar zij in het najaar wor den geplaatst. Ook gasluclit is zeer nadee- lig U kunt uw plant 't best zoo koel mo gelijk houden en het vertrek af en toe luch ten. De plant moet regelmatig vochtig wor den gehouden. Vraag: Hoe moet ik mijn Adi&nthum (Venushaar) behandelen ,om de plant goed te houden I J. K. te L. Antwoord: Voor varens is de winter tijd over 't algemeen genomen een moeilij ke tijd, vooral wanneer de planten in buis moeten worden gekweekt; De Adianthum met haar fijn verdeold, teer blad is wel zeey lastig. Het zachte loof heeft spordig van droge lucht en stof te lijden, terwijl bij een 'te hoöge temperatuur lang, spichtig blad wordt gevormd, hetwelk zich niet mooi ont wikkelt en gemakkelijk verdroogt. Koel, maar vörstvrij houden, zoödat weinig gie ten noodig is, zonder dat de kluit droog woVdt, is wel de meest doelmatige behande ling. Vooral waken tegen gasluchfc. Tegen het voorjaar versche - aarde geven en de plant vochtiger houden. Hoe minder blade ren zich in deze donkere dagen ontwikke len, hoe beter. Aan den heer H. v. d. D. to L. Dat U andere cijfers krijgt omtrent do bemestingswaarde van koemest, vindt zijn oorzaak in de vaak zeer verschillende quali- teit van dezen mest. De door mij aange geven getallen zijn te beschouwen als ge middelden uit vele onderzochte monsters. Zooals U terecht aangeeft, wordt het ver schil dan nog grooter. J, S. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Re dactie onder motto „Tuinbouw." {Builen verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. „Mormonisme". Telken male wordt de aandacht van het publiek gevestigd op het „Mormoneai- vraaget-uk" door den een of anderen predi kant, die de „gelegenheid" wenecht te ne men, om het volk te waarschuwen teven het „gevaar, dat het land bedreigt", eii groctc moeite is gedaan de gevaren „bloot te leggen'die in de handelingen der Mor monen schuilen. Het goede volk te Le Jon werd verleden week zoo gewaarschuwd door de. H. Bakker, van Amsterdam. Do schrijver vraagt, dat het volgende korte antwoord op dezen a-anval gepubliceerd mag worden. Kort moet hét zijn, want ruimte staat niet toe een volledige discus sie aangaande de leeringen van het „Mor monisme". Polygamie is voor jaren het punt van aanvallen geweest, niettegenstaande het feit, dat het alreeds lang bewezen is aan de gedachten van intelligente personen, dat dit beginsel noch geleerd noch uitge oefend wordt door eenig lid der „Mor- moonsche" Kerk. Er is voldoende bewijs voor allen, die de waarheid wenschen te weten, de toestanden van deze Kerk in Amerika uit te vinden, zoowel als elders, en het is ongeveer tijd, dat degenen, die in den toekomenden tijd wenschen too to goven in het bestrijden van de Kerk van Jezus Ohristus van de Heiligen der Laatste Dagen, een ander stokpaardje zouden zoe ken om op te rijden. Aan degenen, die verleden week de le zing hebben bijgewoond, werd bekend ge maakt dat in 1911, een aantal jonge vrou wen, waaronder vijf Holland-ohemeisjes, naar Utah gelokt waren, en gehuwd waren met alreeds getrouwde mannen, en nadat zij teruggekeerd waren naar hun vadorland «ommigen zelfmoord gepleegd haddm. net is vreemd, nietwaar, dat degenen, die zulke feiten bezaten, ze nimmer bij het gouver nement der Yereenigde Staten aangenoaen hebben, zoodat de overtreders vervolgd konden worden Waarom bewezen degenen die zoo volkomen verwittigd waren, d\ wereld niet een dienst door'dezen medelij denden toestand bloot te leggen? Omro den, zooals goed denkende inenscheii w& ten, of bchoorcu te weten, de aanklacht absoluut valsch is Het publiek stelt er misschien beiang in te weten, dat dezelfde aanklacht gedaan werd in 1918, dat 1200 meisjes naar Utah gezonden waren voor onzedelijke doelein den, maar na onderzoek van de verslagen van het gouvernement in Washington,' dis geldig zijn voor allen, is het volgende ont. vouwd aangaande het nan tal eroigrabten dat jaar naar Utah Doctoren en JunsteD 8 Geschoolde werklieden 49 Verschillende beroepen202 Zonder beroep (inbegrepen .vrou wen cn kinderen). 354 MB De totale emigratie van i^r-nneo, vrou wen cn kinderen was du» mm der dan do helft van het aantal meisjes, die-aange haald waren daar gebracht te zijn. Dit is slechts con gedeelte van het voortgebracht* valsche bewijs, en iedere andere aanklacht indien onderzocht, zou bewijzen juint zoo ongegrond en ongerijmd tc zijn Er werd verwezen naar de opschudding :n Engeland tegen de Ke«kdaarom ver wijs ik U.naar een treffende gebeurtenis, welke kort geleden plaats yond, aantoonen. de houding- van het Eugclsche vo|k. In November 1Ö24 werd een aanvraag gedaan bij de „Baths GociJivntee" van de gemeente Bradford door ouderlingen van de Mormoónsfche Kerk voor toestemming publieke doopdiensten te houden. Door dl geestelijkheid werd sterk geprotesteerd tc? gen de aanvraag, maar dè Stad Bradford gaf do volgende uitspraak: ^Verklarende, dat na de uitlegging, gegeven door ver tegenwoordigers van dc Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Da gen, en pa nauwkeurig onderzoek aan gaande de zaak, bevestigt dit comité zijn voorafgaande besluiten, toestaande het houden van doopen door de Kerk in één der verecDigingsbadhuizen." Dit klinkt allesbehalve tegenstrijdig en drukt de meening uit van mannen, die een studie gemaakt hebben van de problemen, cn vinden m het Mormonisme nieté, dat in tegenstrijd is'met de hoogste idealen van Christelijk Burgërschap. Dè Mormoónsche Kerk is gefundeerd op zedelijkheid, deugd en kuischheid, dat door geen ander volk overtroffen wordt. Mr.Ashurst,' senator van de Vereenigde Stoten van den Staat Arizona (niet Mormoon,)' verklaarde in den senaat der Yereenigde. Staten: „Indien rij (Mormonen) geoordeeld v/orden na^r hun vruchten, zal de uitso'aak der wereld te hunnen gunste zijn", -m Senator Thoma# van Colorado veri-i.ürde„dat de ge meenschappen, welke het MormQDiischö geloof belijden, onder de beate .cn hoog staande voorbeelden van Amerika an soh burgerschap gerekend kunnen worucn. (Congressional Reco -d). Een volk, dat geacht kan worden een' voorbeeld voor de geheele Amerikaanschö beschaving te zijn want de meeniem van mannen, die de hooge roeping bekleeden van Senatoren der Vereenigde Staten, is zekerlijk van waarde kan niet onkuisch en ontaard zijn, zóoals de eerwaarde do minee zijn toehoorders trachtte wijs te maken. p'ei wordt tijd, dat de mensehen voor z:clzeiven beginnc'n te denken en" niet elk kwaadaardig verslag tc gelooven, hetwelk zij booten. Laten wij ons boven de alle- daagsche zwakheid van de menschlieifl verheffen, die er. behagen in scheppen 01a van onzedelijke berichten te hooren, en onze medemenschen verlaagd en onkuisch te beschouwen. Deze Kï-rk vewelkomt on-4 derzoek, heeft njeU te verbergen en wil inlichtingen verstrekken aan iederen eer lijken zoeker naar waarheid. Met hoogachting, Rotterdam. OH. S. IIYDE. Yolks2ang„ Dinsdag 3 Februari zal er weder eea Yolkszangavond plaats,hebben. Ga^t.de we* deropbloei van de Leidsche afdeeling van de Ned. Vereen, voor den Volkszang nog niet zoo voorspoedig als wel te wenschen ware, den laalsten avond was de zaal goed bezet, en op eiken zangavond geven zich eenige nieuwe leden op, zoodat er toch groei is. 'I Zijn alleen de financiën, die het bestuur beletten, zooals het gaarne wilde, elke maand een zangavond, te geven, zoodat het een vaste uilgang wordt voor de lief hebbers eneen geregelde oefenschool. Naar ik meen, wordt niet altijd de bedoe ling goed begrepen, ën wordt er, door den geringen toegangsprijs, gedacht aan een bijeenkomst voor liet volk in engeren zin;1 de bedoeling is echter, dat de geringe prijs voor niemand een beletsel zal zijn; maar dat toch ook zij, die best een hoogeren prijs zouden kunnen betalen, opkomen. Het eigenaardige is juist het samenzingen van mensehen van eiken rang en stand, van el- ken leeftijd en kunne. In Den Haag is dit verwezenlijkt; daar verschijnen personen uit de deftigste buurten, en uit de eenvou digste buurtjes. Zou dit in Leiden onmoge lijk zijn? Laat ieder belangstellende «ens een kijkje komen nemen op zoo'n volks* zangavondI Ja, die financiën 1 Zouden er niet ceni eenigen zijn, die als begunstigers wilden toetreden raet een jaarlijksche contributie van minstens 15 of bet. bestuur verblijden met een gift ineen9? En zijn er nu niet eens een goed aantal personen bereid zich als lid op te geven? Het lidmaatschap koel slechts f 1. Het bestuur heeft besloten ook lidmaat* schapskaarten uit te geven tegen f 2.50 pef jaar, waardoor men toegang heeft tot ailft' bijeenkomsten,

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 6