No. 19905 LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 30 Januari Tweede Blad. Anno 1925. UIT DE RIJNSTREEK. Rheumatiek Kloosterbalsem UIT DE OMSTREKEN. Uw succes WYBERT J&F) -f© Alphen. Dat niet alle straten als voet balterrein kunnen gebezigd worden, onder- yond gisteren een 15-jarige knaap die met wïn kornuiten op de Rijnkade aan het voet ballen was. Hij geraakte door zijn spel zoo in extase dat hij pardoes den Rijn inliep. Zijn kameraads boden hem echter spoedig do behulpzame hand. Aan de Technische HoogeschooJ te Delft slaagde gisteren voor het ingenieurs examen voor scheepsbouwkundig ingenieur de heer E. Sprey, alhier. Bodegraven. Burgerlijke Stand. Ge boren: Neeltje, dochter van F. Looy en J. Zaal. Jannetje, dochter van C. Kleinveld en J. v. Zoonieren. Dirk, zoon van G. Takkenberg en E W. Huchshorn. Jo hanna Lidv, dochter van M. Kooy en G. van Hoeken. Gerrit, zoon van N. T. Griffioen en 1. Greeve. Tijmen, zoon van T. Ha moen en A. van Beïjeren. Overleden: B. van Dommelen, wede J. v. yiiet, 69 jaar. Woensdagavond hield de meisjesveree- niging „Huth" haar derde jaarvergadering in de Verhoeff-Rollman-zaal. De zaal was ge heel met belangstellenden gevuld. De verga dering, die onder leiding stond van mej. van .Wingerden, slaagde uitstekend. De jaarver slagen getuigden van blijvenden vooruit gang. De inleiding was heel goed, terwijl er een bespreking op volgde. Verder werd de agenda afgewisselcL-met zang, voordrachten pn toespraken. Het Nieuwerbrugsche muziekkorps „Kunst na Arbeid" gaf Woensdagavond een uitvoering in hotel van Haaften. De zaal was matig bezet. De vergadering werd door een der eereleden geopend, waarna het program ma vlot werd uitgevoerd. Het feit in aanmer king genomen, dat alle leden, de directeur niet uitgezonderd, Nieuwerbrugsche werklie den zijn, moet zeker zeer waardeerend over de ten gehoore gebrachte muziek worden ge oordeeld. Er wordt werkelijk geijverd om het beste te geven. Ook de ter afwisseling opgevoerde voor drachten vielen in goede aarde. Mogelijk zou bet aanbeveling verdienen in het vervolg de «entrée-prijzen wat lager te stellen, allicht is §t dan meerdere belangstelling. Bij den arbeid voor de marklaanleg jverd de opzichter B. door een ijzeren rail irnstig aan het been bezeerd. Bij het lossen van een schuit bij den kunstmesfchandel van Van der Marei alhier ontstond een klein defect aan de beklee- fling van den kabel van het electrische hijsohtoestel, dat geheel onder stroom kwam. Een arbeider greep een haak en bleef daaraan hangen. De ongelukkige Brilde zich zelfs reeds de hand laten af snijden, toen een zijner mede-arbeiders de tegenwoordigheid van geest had, den stroom af te sluiten. De man viel bewuste loos op den grond, doch was binnen korten tijd weer geheel in orde. Kerkelijk berichTvoor Zondag. Ned.-Herv. Kerk voorm. half tien uur, ds. Pott, n.m. 8 uur de heer Muller. Geref. Kerk v.m. 97a uur en n.m. 6 uur {la. Dam. Geref. Gemeente v.m. 9Va uur en n.m. 6 |iur: preeklezen. Evang. Luth. Kerk geen dienst. Hazerswonde. Voor de A.-R. Kiesver- Seniging „Nederland en Oranje" trad Don- erdagavond in de consistorie der Geref Kerk op, ds. C. W. J. van Lummel, van £uidland, tot het houden van een politieke rede. De voorzitter, de heer D. de Bruyn, open tte op gebruikelijke wijze de vergadering, .waarop de spreker het woord nam. Na eerst in korte trekken te hebben stil gestaan bij de beteekenisvolle dagen, die we tegemoet gaan met de verkiezingen, stond apr. in den breede stil bij de belangen van ions land inzake „Financiën, Defensie, On derwijs, Sociale Vraagstukken en Koloniën In betrekking tot het Zendingswerk. Van de gelegenheid om vragen tot den spreker te richten, werd door enkelen ge bruik gemaakt, dde breedvoerig werden be antwoord. De voorz. bracht spr. en aanwe zigen een woord van dank, waarop de. Van Lummel sloot met dankgebed. Niettegenstaande het ongunstige weder Waa de opkomst goed. Donderdagavond ontstond een begin yan brand bij den heer S., in de Toren- itraat, die echter door flink optreden der omwonenden nog tijdig kon worden ge- bluscht. Kerkelijk-bericht, voor Zondag. Ned.-Herv. Kerk: halftien en halfzeven, de lieer Van Os, oud-zendeling, te Amsterdam. Geref. Kerk: half lien en 2 uur, ds. A. de jGreus, em.-pred. te Zaandam. Koukekerk. Woensdagavond hield de afdeeling Koudekerk van den Bijzonderen kVrijwilligen Landstorm een feestelijke ver gadering in de bovenzaal van hotel „De Bruin". De vergadering werd geopend door den plaalselijken leider den heer A. Schen- keveld. Aanwezig waren de leden der Bur gerwacht met hun dames, en de plaatse- lijken leider van Alphen a. d. Rijn. Van den burgemeester was een telegram aanwe zig waarin hij mededeelde, dat hij gaarne het presidium der vereeniging aanvaardt. Daarna hield de heer L. v. Pelt, reserve- eerste luitenant, secretaris van de Geweste lijke Landstormcommissie „Zuid-Holland- West" een lezing over „Steun wettig gezag" welk onderwerp door hem op aangename .Wijze behandeld werd. Eenige vragen wer den gesteld, welke op duidelijke wijze be antwoord werden. Aan het einde had de Uitreiking plaats van de jubilcum-gedenk- ilaten 1923. De vergadering werd opge- uisterd door voordachten en muziek van het plaatselijk muziekkorps, terwijl door hef gratis aanbieden van eenvoudige con sumptie. de aangename stemming verhoogd Werd. Nieuwe-Wetering. Maandagavond hield de vereeniging voor ziekenhuis-verpleging Onderling Belang haar jaarvergadering in het café van de wed. de Wit. De opkomst der leden was bevredigend. Door den voor zitter den heer A. van den Berg werd de vergadering geopend met een hartelijk woord van welkom. Spreker zegt, dat de vereeni ging in het afgeloopen jaar 3 patiënten voor hare rekening in het Ziekenhuis heeft toe gelaten, die daar allen met veel succes be handeld zijn geworden. Hierna las de secre taris de lieer A. Klomp de notulen der vo rige vergadering welke onveranderd werden goedkgekeurd. Vervolgens bracht de secreta ris zijn jaarverslag uil. De penningmeester bracht verslag uit over den financieelen toe stand, waaruit blijkt, dat er een batig saldo in kas was van f 293.216. Hierna bracht de heer G. Bontje Gz. als lid der controle-com missie verslag uit en zegt, dat de boeken van den penningmeester in orde zijn. De aftre dende bestuursleden A. van den Berg, A. Klomp, C. Post en G. Vergunst werden met meerderheid van stemmen herkozen. Tot le den van de controle-commissie werden in de plaats van de heeren J. B. Eekman en S. van Beek gekozen de heeren J. J. Coert en M. Vergunst. Vervolgens besprak de voorzitter nog de toetreding tot den Bond voor Zieken- huisverpleging gevestigd te Noordwijk.Van de rondvraag werd door de leden druk ge bruik gemaakt. Hierna sluit de voorzitter de vergadering met een woord van dank aan de leden. Roeloiarendsveen. De Staatscourant van 20 Januari 1925 No. 13 bevatte de sta tuten van de zeilvereeniging „Braasemer- meer" alhier. De statuten zijn goedgekeurd bij K. B. van 24 December 1924 No. 23 Dinsdag- en Woensdagavond gaf de ijs- club „Wilhelmina" hare jaarlijksche feest avond in het hotel „De Vier Heemskinderen" alhier. Na opening der bijeenkomst door den voorzitter den heer N. L. Rodewijk met een hartelijk woord van welkom lot de aanwe zigen werd de feestavond ingezet, met eenige geestige voordachten van het alhier welbe kende gezelschap Joe en Nellie uit Utrecht. De voordachten vielen zeer in den smaak van het publiek, getuige het voortdurend ap plaus na ieder stuk en het gezelschap ver slond zeer goed de kunst de aanwezigen niet alleen gezellig f>ezig te houden maar ook door het in beweging brengen der lachspie ren. O.m. de voordachten „Voorheen en Thans", „In Soerabaai" en „Oh Joe en Tante Nellie" op de bekende melodie van „Mejuf frouw Bemmel en Juffrouw Plas" verdienen bijzondere vermelding. De ijsclub heeft hare leden weder een gezelligen avond bezorgd, waarop zij met genoegen kan terugzien. Wonbnigge. Onder leiding van den heer C. Jonker werd in eender lokalen der Chr. school de Ouderavond gehouden welke zeer goed bezocht was. Ds. Joh. Kijne gaf een zeer leerzame rede met als onderwerp: „Het geloof der ouders" en de heer H. de Boer een onderhoudende lezing getiteld: „Enkele letteren uit een schoon boek", ook aanschouwelijk toegelicht. Het was een opgewekte, aangename avond. Ds. Kijne eindigde met dankgebed. In de pauze werd het werk der leerlingen bezichtigd. Kerk. bericht. Nederl. Pro testantenbond, Zondagavond 7 uur, ds. J. DeefcmaJi, van Alkmaar. Zwammerdam. Kerkdijk be richt. Remonstrantsch-GerefGem. Zondagmorgen, te tien uur, da. A. Frevel, bulppred. te Rotterdam. Onze vroegere plaatsgenoot de heer J. J. B. Boerop heeft aan de gemeentelijke- Univeraiteit te Amsterdam met gunstig ge volg het arts-examen afgelegd. Ged. Staten hebben aan het Gemeen te -bestuur machtiging verleend om de oude Openbare lagere school met onderwijzers woning in wijk Tempel, die onlangs door een nieuwe school en woning zijn vervan gen, publiek te verkoopen, waartoe binnen kort zal worden overgegaan. Gisteravond gaf de gymnastiekvereeni- ging: „Uitspanning door Inspanning" een uitvoering in het Nutsgebouw alhier. Het programma dat een 14-tal nummers bevatte werd onder leiding van den beer C. M. Lodder, directeur der vereeniging tot algemeene tevredenheid afgewerkt en gaf blijk dat zoowel de oudere leden als de jon gensklasse en adspirantleden zich flink hadden geoefend en de directeur eer had van zijn werk. De dames-afdeeling van de gymnastiek vereeniging „Hercules" te Bodegraven ver leende haar medewerking tot het welslagen van dezen avond en liet de vaardigheid ba rer leden zien in verschillende knots- en nikkelenstaafoefeningen alsmede aan de brug. Na het openbare gedeelte dezer uitvoe ring, volgde nog een feestje in besloten kring. KerkeIyk bericht. Ned.- Herv. Kerk, v.m. 10 uur (Doopsbediening) en ,s avonds halfzeven Ds. Kloots. Geref. Kerk, v.m. halftien en 's avonds halfzeven: preeklezen. BurgerI. Stand. Levenloos aangegeven een kind van het vrouwelgk geslacht van Willem Wagenaar en van Grietje Sprejj. Ondertrouwd: Antonius Cornelia Vink, jm. 32 j., alhier, en Adriana Jacoba van der Geest, jd. 27 jaar, te Lange Ruige Weide. RECLAME. verdrijft de pijn 2888 Haailemmsrmeei. Burger 1. Stand Geboren: Fieter Cornells, Z. van C. Koster en G. M. Verduin Hëintje, D. van G C. Klootwijk en H Jansen Wijntje, D. van K. van Grootveld en J. M. Spaargaren Pieter Jan, Z van J. Sikma en B. G. Oost- wouder Theodurus, Z. van D. A. van Beek en Th. Meier Anna, D. van W. J. Ossewaarde en M. P. Camtlerman Eli zabeth, D. van R. van 't Hof en N. Ver schoor Hillechien, D. van L. Gelling en T. Bolwijn. Ondertrouwd P. van Boven wedr. 55 j. en M. J. van de Velde 35 j Gehuwd: IJ van Oene 24 j. en C. Olden burg 19 j. P. W. Buis 22 j. en M. Schoule 21 j C. de Haas 2G j. en E. Stieva 22 j. H. Stevens 31 j. en H. Cokai-t 24 j D Jongkind 32 j en K. van Vuuren 28 j. Overleden: Margarelha de Vries 46 jge huwd met K. Benjamin Jacobus van Aarle 8 mnd., Z. van P. van Aarle en M. C Balmakers Cornelia Baartman 57 j., gehuwd met J. Imansc Wilhelmus Pe trus van den Iloogen 76 j., wedr. van L. v. Doorn Jeip Bosma 71 j., wedr. van A. Visser. Levenloos geboren: Kind van het vrou welijk geslacht van M. Griflioen en C. G. Verkaik. Naar wij vernemen hebben de dieven Woensdagnacht weder een bezoek aan den Aalsmeerderdijk gebracht en wel op het ert van den rijwielhersteller S. Uit oen schuur worden vermist een nog in uitstekenden «laat verkeerend heerenrijwiel en een G-tat nieuwe banden. De politie stel een onder zoek in. De raad van deze gemeente komt in openbare vergadering bijeen op Dinsdag 17 Februari^a.s., des ham: te 2 uur. Hillegom. In de maanden Februari en Maart zal ds. Trouw, voorganger der Vrijzin nig Hervarmden te Haarlem, voor de afdee- ling van den Potreslanlenbond een cursus houden over dp vrijzinnig Christelijke le vensbeschouwing. Over vijf avonden ver deeld komen in behandeling: 1. Grondslag der Vrijz. Chr. levensbeschouwing; 2. Uit werking van het persoonlijk leven; 3. Uit werking van het maatschappelijk leven-, 4. Het Vrijzinnig Christendom en de andere stroomingen van onzen lijd; 5. Vrijz. Chr. geloofsuitingen in de moderne litteratuur. De cursus staat buiten de gewone godsdien stige bijeenkomsten. Katwijk. Gisteravond hield de. „Plaat selijke Commissie van het Tuberculose Fonds „Draagt Elkanders Lasten" te Katwijk" haar jaarvergadering in „Casa Cara". Deze ver eeniging is een onderdeel van het C. N. V. Na het lezen van een gedeelte uit Lukas 1 werd de vergadering door den waarnemenden voorzitter met gebed geopend. Daarna deelde da voorz. mede, dat hij op verzoek van het bestiuu als voorz. fungeerde, en de ver gadering hedenavond wil leiden omdat de vereeniging momenteel zonder voorzitter is en geeft hierna bet woord aan de secre taris om de notulen der vorige vergadering voor te lezen, welke na lezing onveranderd werden goedgekeurd. Vervolgens bracht de secretaris, de heer B. van der Bent, het 5aarverslag uit, waar uit o.m. het volgende blijkt: Op 26 Oct. 1922 is hier een PL Comm. r. h. T. F. „Draagt Elkanders Lasten" opgericht, met het doel om ook hier ter plaatse de ar beiders op te wekken om den strijd tegen de zoo gevaarlijke ziekte; tuberoulose; aan te binden. Ir, alle kringen is men er van overtuigd, dat dit een volksgevaar is. De Invaliditeits wet 1919 heeft sindsdien al heel wat vruch ten afgeworpen ten bate van aan die ziekte lijdende arbeiders. Velen zijn, volgens Art 99 dier wet door den Baad van Arbeid in een inrichting verpleegd, waarvan velen met verblijdend resultaat, Het is dus hoogst noodzakelijk, dat de arbeiders er voor zorgen, dat op hun rente- kaart geregeld zegels geplakt worden. Ook in de Vakbeweging is de bestrijding der T. B. C. werkelijkheid geworden, vooral in onze Christelijke Vakbeweging, want op 1 Juli 1919 is opgericht „Ons Fonds" als orderdeel van het C. N. V. met het doel om in en door de Vakbeweging de T. B. O. te bestrijden, o.a. door wettelijke maatregelen in fabrieken en werkplaatsen te bevorde ren, enz. Ons fonds heeft ook hulp te verleenen om het begin van T. B. C. bij kinderen, direct te bestrijden. Wie dus een kind heeft, dat verdacht wordt van tuberculose, wende zich dadelijk tot ons bestuur, waarna het kind kosteloos door een Consnltatie-Burean wordt onderzocht en indien het ter verdere be handeling in een of andere inrichting wordt opgenomen, komen de kosten voor rekening van ons Fonds. In 1923 en 1924 zijn twee kinderen op kosten van ons Fonds in hot Zeehospitium alhier opgenomen. Het waren de kinderen van W. de Mol. Het Fonds heeft hiervoor betaald van 1 Nov. 1923 tot 7 Febr. 1924 de som van f593.25, wat echter maar de helft is van het verschuldigde bedrag, maar we zijn in verbinding getreden met de plataseljjke T. B. C.-Vereeniging, wier be stuur heeft toegezegd in deze met ons samen te werken, zoodat die ook de helft daarvan heeft bijgedragen. Waardoor het geheele bedrag f1150 is voldaan. Dit is voorzeker een bewijs, dat wij elkan ders lasten kunnen helpen dragen door een fultel being te betalen van 10 oents per maand. Bestond ons ledental op T Jan. 1923 uit slechts 36 leden, op 1 Januari 1921 telden wij reeds 70 leden. Daarna werden nog 19 leden ingeschreven, doch 29 afgevoerd, zoo dat we op 1 Januari 1925 60 leden hadden, verdeeld als volgt:_ houtbewerkers 45, trans portarbeiders 12 en de N. 0. B. 7 leden. (Thans telt ons fonds 64 leden). Hieruit blijkt, dat in totaal 48 leden SQ'i afgevoerd, hetwelk ztfn oorzaak vindt in het verlaten der leden van de vak organisaties. De in Juni gehouden „Bloempjesdag" heeft onze verwachting verre overtroffen, het resultaat daarvan zal onze penningmeester n aanstonds wel willen mededeelen. Gaan wij blijmoedig voort maandelijks ons dubbeltje te offeren met de gedachte in het hart, dat God zelfs het kleinste nog rykelyk kan zegenen .ook tot nut van onze naasten. Hierna gaf de voorzitter het woord aan den Penningmeester, den heer M. Berkheij om de fiuancieele toestand van het fonds weer te geven. Hg gaf daarvan tea staat Icopende over drie jaren en wel: 1922: Inkomsten: Contributie f7.20, Ver koop huish. regiem, f2.10. Totaal f9.30. Uitgaven: Porto's en diversen f0.88, Kassa 18.42. Totaal f9.30. 1923: Inkomsten: Saldo 1922 f8.42, Contributie deelnemers f72; Opbrengst bloe mendag f 97.71Ontv. Voorschot f 15. To taal f 193.13. Uitgaven; Porto's en diversen f 16.45; Af gedragen aan het Fonds f161.68; Financi- eele hulp f15. Totaal f 193.13. 1924: Inkomsten: Contributie d; eln me.a f70.90; Opbrengst Bloemendag (73.65. To taal f 144.55. Uilgaven: Porto's en diversen 115.85; Afgedragen aan het Fonds f 12§.70. Totaal f 144.55. De voorzitter bracht den secretaris es Penningmeester dank voor hunne mede- deelingen. Vervolgens stelde hij punt 4 der agenda aan de orde: Bestuursverkiezing. Bij eerste stemming werd de heer D. Noppen als voorzitter gekozen en bij volgende stem ming de heeren B. v. d. Bent en M. Berkheij herkozen. Vervolgens nog de hee ren H. Ros en D. de Jong, welke allen bnn benoeming aannamen. Ook werd een Controle-Commissie gekozen; en wel am. de heeren P. v. Rijn en T. v. d. Plas, welke mede hun benoeming aannamen. De rondvraag leverde niets belangrijks op, waarna de voorzitter den leden een woord van dank bracht voor hun aanwe zigheid en de vergadering daarna op de gebruikelijke wijze sloot. Katwijk aan den Rijn. Nog Llijft de handel in groenten, behoudens dan het product uien, zeer traag. Door den open winter gaat het bewaren der koolsoorten met groote moeilijkheden en kosten gepaard. Immers geregeld moet de kool van de rotte bladeren worden ontdaan. En bij een derge- lijken winter als deze, gaat de kool steeds in waarde achteruit. En het tweede en derde soort brengt haast niets op. Uien gaan graag weg en brengen lot f 13.10 per 100 K.G. op. De voorraad kool is ook nog tame lijk groot. Gisteravond had de aangekondigde zanguitvoering plaats van het Chr. Gem. Zangkoor „Soli Deo Gloria" in de Ncd.- IIerv. Kerk. Door ds. Bollêe werd de uit voering geopend. Over het algemeen werd er zeer mooi gezongen, in aanmerking ne mende, dat er eenige leden door verlrek het koor hadden verlaten en anderen door droeve familie-omstandigheden niet konden mee zingen. Een der mooi gezongen nummero was zeer zeker „Kerstnacht". De sopraan solo van mej. Mulder was al bijzonder mooi; jammer dat hét kerkorgel ietwat hard was, waardoor de heldere stem iets verloren ging. Ook „Kerstcantate" was een der mooie num mers, waarin de dames Antje van der Gug- ten als alt-solo en Riek van Delft als so- praSn-solo al zeer bijzonder mooi uitkwa men. Terwijl het slotnummer „Jubilate Amen" door het geheele koor gezongen als een der mooiste nummer9 kan worden aan gemerkt. Nog werd medewerking verleend door B. Polman (viool), mej. A. Mulder (violoncelle) en G. J. Ammerlaan (piano). Ook dit drietal heeft den avond op schitte rende wijze opgeluisterd. We kunnen dan ook gerust zeggen èn voor den heer Polman als directeur èn voor het zangkoor was het een goed geslaagde avond. We zouden dan ook zoo zeggen: zoo'n avond smaakt naar meer. Het kerkgebouw was goed bezet, in aanmerking nemende het slechte weer. Het plaatselijk Comité der K. S. A. hield gisteren de jaarvergadering. Mede door het slechte weer was de opbrengst ge ringer dan gewoonlijk het geval is. Na opening door den voorzitter, las de-2de secr. de notulen. Deze werden goedgekeurd. Dan was aan de orde jaarverslag. De rekening van den penningmeester wees een batig saldo aan, al was het niet groot, ruim 15. De periodiek aftredende 1ste secr, Jac. Meijer, werd herkozen. Vervolgens weid nog gesproken over het houden van een Iiturgischen avond, tevens over het aan vragen van een spreker aan het Centraal- Bureau. De secretaris zal de noodige in- liohtingen inwinnen. De voorzitter sloot hierna de vergadering, den wensch uit sprekende, dat de opkomst een volgende maal grooter moge zijn. Katwijk-aan-Zee. Van de Irawlvls- scherij kwamen Donderdag te IJmuiden aan de markt de loggers: KW 118 met 11199; KW. 110 met f1451; KW 47 mei 1933; KW. 33 met f1012; KW 173 met 11272, en KW 169 met f2589 besomming. De helmbeplanting aan de zeekust voor het dorp is bijna afgeloopen. 't Is ge lukkig, dat de zeereep weder beplant ls, want met den uitgestoken wind zouden er op de straten weder bergen zand gewaaid zijn. Nu geen last! De heer C. van Zei9t, gemeenletuin- man alhier, heeft in een der receptiekamers van de Stadsgehoorzaal te Leiden een in leiding gehouden over de vraag: Welke hoo rnen, heesters, vaste planten en één- en tweejarige planlen, voldoen het best aan onze zeeplaatsen? De heer Van Zeist, die voor leden enz. van de „Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde", aid. Leiden en omstreken sprak, had een aandachtig ge hoor, toen hij op zaakkundige wijze een en ander uiteenzette. Hij oogstte dan ook den RECLAME. i iwiBWiiliqHiiaiiimiwaiHiiutiiui ..ii.-mucit is een welluidende /^V stem van groot be- lang. Gebruikt daar- L om vóór het zingen en spreken de ver- TABLETTEN Kir Groote doozen 65 Ct ^^1 Pgftfl 11 it tuii'niti imin .ir :iui m iimniininiti torrrmn itnintTiimu tl "i'i ui-— 2887 dank van den voorzitter, den hoer E. Th. Witte, in. Wij deelden dit reeds onder Stadsnieuws mede. Evenwel: Is zulk eno lezing nu ook niet interessant voor de, in woners van Katwijk? Wij hebben toch ook een stadszaal?? En laat de Kat wijkers ook eens ge* nieten van deze wetenschap! De verdachte J. de M., van Rijmburg, die in arrest gesteld is wegens het zich toeëigenen van verschillende waschgot-de- ren, is gisteren ter beschikking geiléid van den Officier van Justitie te 's-Gravoithago en naar diens Parket getransporteerd! Heden is alhier gevonden een. passer-? doos met inhoud. Inlichtingen aap het po- litiebureau Gisternamiddag had een schoorsteen' brand plaats ten huize van den heer ^„Kos ter, aan de Vuurtorenstraat. Juffr. Koster, door de buren gewaarschuwd, schrok hevig en wilde dat men met emmers water den brand zouden blusschen, doch de buren,, meer kalm, oordeelden het beter even té wachten, omreden men dacht, dat als het vuil in den steenen schoorsteen verbrand was, het vuur vanzelf doofde. Deze veron derstelling bleek juist te zijn. zoodat hel licele ongeval, dat zich bij den hevigen storm, die woedde, eerst zeer ernstig liet aanzien (de vlam kwam een meter hoog uit don schoorsteen!) nog zelfs zonder sissef afliep. Door den hevigen storm van gisteren is weer heel wat schade verwekt. Zand* verstuivingen hiei^en daar. De schelpen' visschers weer zonder werk. De garnalen- booten niet naar zee. Rijnl. uitwatering weer van een zandbank voorzien en einde lijk is, nu wij dit neerschrijven, het zee water bijzonder hoog. terwijl de wind is gaan liggen. Lisse. De Ned.-Herv. Sclioolvereoniging hield Woensdagavond haar jaarvergadering. De opkomst was bevredigend, maar had, ge zien het ledental, grooter kunnen zijn. Nadat Ps. 77 3 was gezongen, en ds. v. Dijk voor was gegaan in gebed, werd een gedeelte van Jesaja 64 gelezen. Aan de hand daarvan hield de voorz. een korte inleiding De vicaris, de secretaris was verhinderd, bracht het jaarverslag uit. Uit dit verslag bleek o.m. dat de school door 29 U. L. O. on 182 L. O. leerlingen werd bezocht. 34 leer lingen hadden de school verlaten, zoowel van de U. L. O. als de lagere afdeelingen. De penningmeester deed de mededeeling, dat de rekening dit jaar sloot met een be drag van f 37.000 aan inkomsten en uit gaven. Het ledental was met twee vermeer-, derd en bedroeg thans 142. De voorz. brengt de beide functionarissen dank voor hun verslagen. In het bijzonder gold dit den penningmeester met het oog op zijn zeer hoogen leeftijd. Van het bestuur waren periodiek aftre dend de heeren A. Boot, M. de Graaf en G. van Parijs. Met groote meerderheid van stemmen werden deze heeren herkozen en voorzoover aanwezig werd de herbenoeming weor aangenomen. De heer Wansink. het hoofd der schooi hield een referaat over „Beroepskeuze". Aan de hand van verschillende gegevens en ervaringen bleek het dat er in de maat schappij zooveel misstanden kunnen ont staan, doordat er niet voldoende overleg wordt gepleegd tusschen de ouders en on derwijzers, Laatstgenoemde is veel meer In de gelegenheid de kinderen te observeeren, zoowel in de klas als op de speelplaats. Na afloop werd er gelegenheid gegeven tot discussie, waaraan vele leden deelnamen Het was inderdaad interessant te vernemen hoe ver de meeningen op dit terrein uiteen liepen. Van de rondvraag werd ook door ver schillende leden gebruik gemaakt betref fende de schoolaangelegenheden. De heer Wansink deelde mede dat vanaf 1 Jan. '25 geen vergunningen (z.g. land- bouwverlof) worden gegeven voor hand arbeid in loondienst. Wel is dit het geval wanneer de arbeid zal geschieden in eigen dienst en dan niet langer dan 2 weken voor leerlingen boven de 11 jaar. Vervolgens deelde spr. mede dat de acte „nuttige hand werken" ook niet meer wordt betaald. Bij deze maatregel komt bet voor, dat een on derwijzeres de acten „nuttige handwerken" en Engelsch bezittende, voor eerstgenoemde waar zij les in geeft, niet wordt betaald, terwijl zij voor de acte Engelsch, waar zij geen les in geeft, wel vergoeding krijgt. De beer Wansink sloot met dankzegging deze leerzame bijeenkomst. Nocrdwijk-Bianen. Voor den R.-K. Volksbond trad in het Juvenaatsgebouw de oud-adviseur kapelaan v. Leeuwen op, om/ te spreken pver de retraite. Na eerst ver gaderd te hebben en nadat de notulen van 8 vorige vergaderingen waren goedgekeurd, nam genoemde spreker het woord. Na zijn rede, die zeer boeiend was, gaven zich 24 personen als lid op. Na eenige huish. be sprekingen volgde sluiting. Kapelaan* Braakman gaf Woensdag z'n afscheidsavond in het Juvenaat Alle R.-K. corporaties waren bijeen om hem ie huldi gen. De voorz., de heer C. G. J. Alkeimade, opende. Door alle R.-K. vereenigingon, waarmede de kapelaan in verband stond, als bestuurder of anderszins, werd hem dank gebracht. De avond werd opgeluiitertt

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5