AGENDA. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Vrijdag. Stadsza,J: ConcsrteKrectie dr. G. de Koös: Vierde abonnement-concert. Rosé-kwartet, 8 uur. Zaterdag. „De Graanbeurs": Uitvoering L. R.- en T.-V. „Swift". Na afloop bal. ,,'t Posthoé": DanBclub „Oléo de Mé- rode". 8 uur. Zondag. „De Burcht": Dansavond. 8 uur. ,,'t Postkof": Dansclub „Cléo de Mé- rodc". 8 uur. Schouwburg: Theater Odeon. „De Dia- tel." 8 uur. Stadasaal (foyer): Dansavond van 1 tot 4 uur. Volksgebouw: Dansen van 8 tot 11 unr. Dagdijka: „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voorstel lingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddagg van M 4 uur kinder- en lamilie-maiinée. „Luior-lheater", Stationsweg: Bioocoop- u Variété voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags mstinés uur. „Bojo-theater", Haarlemmerstraat: Bios coopvoorstellingen. Dagelijks ts 8 uur. Woensdags en 's Zaterdags matinée. „De Lakenhal": Tentoonstelling van schilderijen en leekeningen door Théo van Rijsselberghe van 10 tot 4 uur. 's Zondags van 1 tot 4 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 26 Januari tot en met Zondag 1 Februari waargenomen door de apotheek van den heer H. J. M. Proot, Maarsmanssteeg 17, tel. 435. De apotheek van „Hujp der Mensch- heid" Hooigracht 48, ia altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m. 8 nur alleen voor spoed-recepten. Alleen voor leden van dat fonds. DE ALGEMEENE TOESTAND. Frankrijk en Duitschland Baldwin over den Volken bond. Opnieuw beeft Herriot in de Fransche Kamer het woord gevoerd en hetgeen hg nu zeide, men zie onder Frankrijk, was voor Duitschland over het algemeen minder aangenaam. Zjjn eerste redè heeft Duitech- land zeer pjjnlijk getroffen, dat mag ge rust worden geconcludeerd. Het is nu eenmaal ondoenlijk om een rede voor binnenlandsch gebruik te hou den, daaraan had Harriot wellicht iets meer kunnen denken! De Duitsche Rijkskanselier zal bij de ont vangst van de vertegenwoordigers der bui- tenlandsche pers in de Rijkskanselarij heden avond Herriot beantwoorden om niet tot de heropening van den Rjjksdag te moeten wachten. De Duitsche bladen wjjzen er in hun besprekingen van Herriot's rede op, dat deze een teleurstelling voor het geheéle Duitsche volk is en vee/ Éwetsends bevat, dat als een bitter onrecht wordt gevoeld. De bladen verwachten, dat de Rijkskanse lier weliswaar kaim en zakelijk I ant woorden, doch met alle beslistheid de on gerechtvaardigde verwijten zal afwijzen. Opnieuw zitten w\j dus volledig in den papieren- en woorden-oorlog, waarvan het grootste gebrek altijd is, dat er blijvend kwaad wordt gezet. Dat de Fransch-Durtsclie handelsbespre kingen er niet onder zonden lijden, is een bewering, die wij niet gaarne voor onze rekening zouden willen nemen. Staatssecretaris Trendelenburg is inmid dels te Berlijn aangekomc-n. In den loop van den avond zal hg zich in verbinding stellen met de foden van het nieuwe rijks kabinet, die hij nog niet kent. Morgen zullen dan de ecoriomische onderhandelingen met Frankrijk en de nota van Eaynaldy in een kabinetsraad worden behandeld. Op een groote politieke soirée^ die lord Grey in opdracht van de Engelsche League voor den Volkenbond heeft gegeven, hield Baldwin een rede, waarin hij er den nadruk op legde, dat.hij en zijn collega's eenstem mig besloten waren, a^n de in den Volken bond belichaamde idealen in de buitenland- sche politiek vast te houden. Hij meende er echter tegen te moeten waarschuwen, aan den nïet-Umverseelen Volkenboni, zooals die op het oogenblik bestaat, problemen ter oplossing voor te leggen, van zoodanige grootte, dat zij slechts opgelost zouden kun nen worden door een Volkenbond, die op de morcele instemming en medewerking van alle groote mogendheden kan rekenen. •Zinspelend op de voorgeschiedenis van het protocol van Genèvc, verklaarde Baldwin, dat hij en Chamberlain in die richting werk- mam zouden rijn, dat in de toekomst voorkomen zou worden, dat de Engelsche gedelegeerden te Genève beloften zouden afleggen of verplichtingen zouden aangaan, die niet alle door de Engelsche regeering gehonoreerd zouden kunnen worden, omdat iedere EngeLsc-he regeering noodzakelijk rekening zal moeten houden met de inzich ten der Dominions. Men zal er in de toe komst voor zorgen, dat de vragen, die in Genèvc- aan de orde zullen komen, reeds vóór de samenkomst van de algemeene vergadering van den Volkenbond tusschen de Engelsche regeering en vertegenwoor digers der Dominions zoo grondig voor bereid zijn, dat de Engelsche vertegen woordiger, die bij de gewichtige zittingen steeds als Minister van Buitenlandsohe Zaken zal zijn, in staat zal zijn ter ver gadering het eenstemmige inzicht van de Engelsche regeering en de regeeriDgen der Dominions te verdedigen. Een zoodanige eenstemmigheid van inzichten ia nood zakelijk, opdat do wereld niet zal gaan twjjfelen aan do goude trouw van het Engelsche wereldrijk. Slechts op do basis van de goede trouw zaf Engeland bij zijn vredespolitiek kunnen rekenen op de onder steuning van gelijkgezinde landen en zal het in staat zijn zich met succes moreeel in Enropa te doen gelden. DUITSCHLAND. De schadeloosstelling voor het bezette gebied Prui- i sen's premier nieuw fi* nancieel schandaal sta king in het Saargebied. In een der commissies uit den Rijksdag is lied socialistische voorstel ter sprake ge komen betreffende de schadeloosstelling voor de Micumlasten en de industrie. Staatssecretaris Fischer verklaarde, dat de industrieën van het bozelle gebied, in het bijzonder de Roer-kolenindustrie na het op geven van het lijdelijk verzet onder den onmiddellijken druk van de bezettende macht gedwongen zijn geworden de vengoe- dingsleveraniies, waarvoor het rijk moest opkomen, op zich te nemen en uit eigen krachten te financieren. Dat was slechts mogelijk wanneer later kwijting van deze lasten uit rijksmiddelen werd toegezegd. Dat heeft de toenmalige rijksregeering ge daan. Zij trof daartoe met de bij de kwestie betrokken economische groepen een over eenkomst, waarbij alttbans een gedeeltelijke vergoeding werd toegezegd. Deze overeenkomst is inmiddels reeds voor het grootste deel ten uitvoer gelegd. Bij de beraadslaging werd van sociaal democratische en van communistische zijde verbazing en sterke kritiek er over uitge sproken, dat zonder behoorlijke, op staats recht gefundeerde grondslagen, zoo groote bedragen aan de industrie waren verstrekt. Indien hel door de regeoring over deze aan gelegenheid toegezegde rapport hieromtrent geen volledige opheldering verschaft, dient een commissie van onderzoek te worden in het leven geroepen. De democraten stelden voor bij dc wette lijke regeling der vorderingen, de verdee ling zoo te doen geschieden dat de belangen der economisch awakke kringen (beambten, employé'*, neringdoenden, arbeiders, mid denstand, klein-industrieelen) het eerst in aanmerking komen. De vertegenwoordiger van het centrum vertieelde niet dat ook in het bezette gebied ontevredenheid heerscht over de thans aan het licht gelreden voor keurbehandeling dde aan de groot-industrie is te beurt gevallen. Een definitief onder zoek zal pas mogelijk zijn, indien de door de rijksregeering beloofde memorie zal zijn ontvangen. Intusschen mogen geen maatregelen wor den genomen, die ingaan tegen de bekend making van 11 December 1924: welke in hoofdzaak de kleine en middelsoort nering doende te hulp komt. Ministerialrat Weichsholz (van het rijks- departement voor het bezette gebied) ver klaarde, dat ten tijde van den inval voor schadeloosstellingen in het bezette gebied enkel maar gebruik kon worden gemaakt van het „Okkupationsleistungsgesetz", het welk enkel betrekking had op vergoeding voor de door troepen in beslag genomen za ken. Hel was noodig, dat ook voor andere inbeslagnemingen schadevergoedingen zou den worden toegestaan. Daarom had de re geering langs den weg van bestuursmaat regel de schadeloosstellingen geregeld. Fischer, staats secretaris, deelde mede, dat aan schadevergoeding voor de door de Micuin opgelegde lasten uitbetaald is: 550 milliocn aan de mijn-industrie in de Roer; 50 millioen aan de chemische industrie; 45 millioen aan de bruinkool-mijnindustrie in het gebied en de Rijn-scheepvaart. De scha deloosetelling op grond van afzonderlijke overeenkomsten worden op 70 millioen ge schat, die voor het grootste deel nog niet zijn uitbetaald. Dc Cenlrumfraclie van den Pruisischen Landdag is gisteren bijeen gekomen om over de keuze van een m i n is ter-president te behaadslagen. De vergadering is geëindigd, zonder dat een besluit is gevallen. Uit liet verloop van de gedachten wisse ling bleek dal hel Centrum eventueel be reid zal worden gevonden -een candidaal minister-president uit zijn midden aan te wijzen. In dit verband worden de namen genoemd van Adenauer, burgemeester van Keulen, en Horion, Landesbaupbmann van de Rijnprovincies. Vooral laatstgenoemden schijnt ern9lig in aanmerking te komen. Zijn candidatuur zou steH&g, daar hij tot de rechterzijde van het centrum behoort, door de Duitsche volkspartij worden gesteund. Horion zelf schijnt echter ndet veel voor de moeilijke functie te voelen. De linksche partijen hebben ook verga derd De sociaal-democraten hebben beslo ten Braun opnieuw candidaat te stellen ale minister-president. Gelijk gisteren onder de telegrammen vermeld, verwacht men echter dat de stem ming op heden zal worden uitgesteld. Terwijl de commissie uit den Landdag zich druk bezig houdt met de schandaal- zaken van Kutisker en de Bannats, waar bij oenige ministers reeds zijn gehoord, komt bericht van een nieuw schandaal. Nehring, leider van de „Landespfand- brief anstalt" te Berlijn heeft onverwacht ontslag uit den dienst genomen. Onder zijn leiding zou de instelling aan twee hem be kende officieren groote credieten hebben verstrekt om hen in staat te stellen in grond te speculeeren. Beweerd wordt dat Nehring hun in het geheel 4 millioen mark heeft verschaft. Een officieel onderzoek is geopend. De „Volksstimme" bericht: In een druk bezochte vergadering van de arbeiders der metaalindustrie in het Saargebied is tot de slaking besloten, die beden reeds ingaat, FRANKRIJK. Eenlot nogmaals aan 't woord. De Kamer heeft het debat over de be- groohing van buitenlandsohe zaken ge ëindigd. In de zitting van gisteren was de voor naamste spreker de socialist Ren au del, die over den toestand in Rusland en de impe rialistische bedoelingen der sovjelregcering sprak. Hij betreurde hot, dat Herriot niet is ingegaan op ccn voorstel, door den afge vaardigde Spinasse gedaan, om hel vraag stuk der Russische schulden te verwijzen .naar den Volkenbond, evenals dit voor de regeling der inlergeallieerde schulden en voor het toezicht op dc ontwapening van Duitschland hel geval kan zijn. Met betrek king lot dc algemeene politiek verklaarde Renaudel, dat dc socialistische partij het tegenwoordige Kabinet zal steunen, omdat men uil de impasse moet geraken, waarin Frankrijk door de verkeerde politiek der vier laatste jaren is geraakt. Overigens wees hij er op, dat hel gezag van den Vol kenbond veel kan bijdragen tol de regeling der vraagstukken van controle op de ont wapening, de veiligheid van Frankrijk en de arbitrage. Herriot zeide in zijn antwoord, dal hij de opvattingen van Renaudel ten opzichte van den Volkenbond deelt. Aan dezen bond moeten de middelen van controle worden overgedragen, willen de vrede en rust in Europa en in de wereld worden hersteld. Voorts zeide Herriot, dat zijn houding ten opzichte van Duitschland in geen enkel op zicht wordt ;gedicteerd door een geheim ver langen, aan den Rijn te blijven. Met klem zeide de premier, dat hij de kwestie der Keulsche zone met alle kracht, die in hem was, had besproken, omdat dit, na de Fran sche teleurstellingen, de laatste gelegenheid is het vraagstuk der Fransche veiligheid te regelen. „Ik verdedig", vervolgde Herriot, „slechts het vredesverdrag en werk, terwijl ik sleede van oordeel ben, dal arbitrage, veiligheid en ontwapening door onzichtbare banden aan elkaar zijn verbonden, steeds aan de instelling van regime, hetwelk ons, naar wij moeten hopen, de definitieve veiligheid zal geven, dank zij den middelen ter berei king der veiligheid, welke de Volkenbond biedt. Frankrijk zal de ontwikkeling van iede- ren vorm van democratie steunen, doch daarbij de verzekering van zijn binnen- landsche veiligheid en de beveiliging zijner grenzen niet uit het oog verliezen." „Ik doe", eindigde Herriot, „een beroep op het gezond vorstand van alle mcnscheu in alle landen, die den vrede willen, vooral in Duitschland, opdat wij allen zullen kun nen werken in vrijheid en vrede." Hierop besloot de Kamer met 541 legen 32 stemmen Herriot's rede, gisteren ver meld, in het openbaar te doen aanplakken. ENGELAND. Da liberale conventie de staking te Londen. Op de vergadering der liberale partij kwam het af en toe^tot zeer bewogen too- neelen. Sir Donald MacLean opende do vergade ring met een welkom aan Asquith. Hij wee» er op, dat de liberalen er terecht trotsch op zijn, dat de koning uit eigen iaiitïafctol aan Asquith den graventitel heeft verleend. Asquith antwoordde daarop dat hij gehoopt en verwacht bad, dat hij de laatste jaren van.zijn politiek leven binnen de eerwaar dige muren van het Lagerhuis zou hebben kunnen doorbrengen, doch de kiezers heb ben anders geoordeeld en hij stond daar door voor een dubbele keuze. De eerste was om het openbare leven vaarwel te zeg gen, waarbij hjj opmerkte, dat men op den leeftijd van 73 jaar steeds duidelijker het „ratelen van de wielen van den voortsnel lenden tijdwagen" hoort. De tweede keus wai om gebruik te ma ken van het aanbod, dat de koning hem deed terstond na afloop van de laatste algemeene verkiezingen oin in het Hooger- huis te trachten, zoolang als de krachten dat toelaten, diensten te blijven bewijzen aan zijn oude vrienden, den Staat en den koning. Na te hebben vastgesteld dat hij de leiding der partij niet heeft neergelegd, sprak Asquith zijn overtuiging uit, dat bet liberalisme door den voorbijgaanden tegen slag dien het bij de jongste verkiezingen heeft geleden, slecht» tot nieuwe energie en nieuwe geestdrift is aangestuurd. Lloyd George zeide, dat, toen 1& maan den geleden in het vooruitzicht van een poging, om het land tot een protectionis tisch land te hervormen, de ongelukkige geschillen in de liberale gelederen werden bijgelegd en men besloot met vereenigde krachten den grooten strijd van den vrij handel te strijden, hg onvoorwaardelijk de leiding van Asquith heeft aanvaard. Se dert heb ik, zeide Lloyd George verder met nadruk, geen reden gezien om deze beslis sing te veranderen, of te wijzigen. Tus schen Asquith en mij is er geen verschil van meening geweest omtrent de politiek en persoonlijke geschillen zijn er niet ge weest De eenheid der partij is noodzake lijk voor het herstel van haar kracht, haar vermogen en haar gezag. Daarop aich tot Asquith wendende, zeide Lloyd George: „En omdat ik in mijn hart ten volle over tuigd ben dat uw voortdurende leiding noo dig is om de liberale eenheid te bewaren, kom ik voor uw leiderschap op dit oogen blik op." Vervolgens sprak Lloyd George over de vergiftigde atmoefeer, die hij vooral aan de pers weet; daarna verliet hij, arm in aim met Asquith onder algemeenen bijval de zaal. - Des middags had "er een besloten en ge heime vergadering plaats, waar, naar de bladen vernemen, de volgende punten wer den behandeld: 1. de onafhankelijkheid van den Nationalen Liberalen Bondf. het voorstel tot instelling van een bindiend lichaam, dat tusschen den raad en het da gelijks bestuur zal beBtaan 3. d© benoe ming van een organisator, die uitsluitend met die functie zal worden belast; 4. de benoeming van een oommissie belast met het onderzoek van het rapport-Maclean betreffend» reorganisatie der party. Besloten werd deze commissie tc benoe men. Verder werd een vooistel aangeno men, dat ook vrouwen en arbeiders als ge delegeerden dienen te worden benoemd. Bij het debat over de positie van de li berale clubs, die niet bij de federatie zijn aangesloten kwam het tot een incident, toen een der gedelegeerden zeide, dat die clubs meestal meer met drank dan met. liberalis me tc maken hebben. De staking ran de stokers en electri- ciens, le Londen, verbonden aan de gou vernementsgebouwen, duurt nog steeds voort. De pogingen, om tot een vergelijk te geraken, hebben tot nu toe geen suo- ce* gehao. Dank zij dc vrijwilligers is bet ongemak, dft-t men van de staking ondervindt, tot een minimum gereduceerd. Dc regeering van den Ierschen vrijstaat denkt er over, Smiddy, haar zaakgelastig de in de Ver. Staten, terug te roepen. Mocht hij worden teruggeroepen, dan is he 1 twijfelachtig, of de Iersclie regeering, althans voorloopig, een opvolger zal be noemen. POLEN. De verhouding tot Dantzig. De Kamer van Afgevaardigden heeft de volgende motie aangenomen: 1. Het verdrag van Versailles is de bisis dei' Poolsche rechten op Dantzig; 2. De overheid der vrije stad Dantzig stelt steeds tegenover het Verdrag van Versailles een verschillende interpretatie van de conventie van Parijs, het accoord van Warschau en de beslissingen van den Imo gen commissaris, die er toe strekt om de rechten t9 beperkeai, die het Verdrag van Versailles aan Polen toegekend heeft; 3. De autoriteiten van Dantzig streven er naar den werkelijken toestand aan hun opvatting van de souvereiniteit van den staat Dantzig, die strijdig is met liet ver drag van Versailles, aan te pas~eu en aldus de rechten yan "Polen, die lie* verdrag van Versailles erkent, van nul' en ^nuer waarÏÏe te maken; 4. dergelijke stelscfma igo inl reuke.i op het Verdrag brengen de grondslagen vau het Verdrag in gevaar, dat Tolen besloten is in zijn geheel te handhaven. De Kamer vraagt de regeering maatregelen te treffen om de positie van Polen te Dantzig voor goed te regelen. De minister van buitc-nl. zaken ver okart nog-, dat het conflict alleen langs den weg van het recht zaf worden beslist. De Poolsche Senaat heeft echter een motie aangenomen, waarin de heftigste eco nomische oorlog tegen Dantzig wordt ver langd en tevens wordt geêiacht» dat de verdragen met Dantzig nauwkeurig zullen worden onderzocht. RUSLAND. Bessarabie t- Trotzky vrij. De bladen melden uit Moskou, dat in politiek© kringen de meening heerscht, dat liet Bessarabische protocol zijn rechtsgel digheid verloren heeft, omdat van de vier gezanten het protocol hadden opgesteld slechts Frankrijk en Engeland het protocol hebben onderteekend, terwijl Japan en Italië het afwezen. De annexatie blijft der halve een machtkwestie, do reden waarom Roemenië weigert ondanks de waarschu wingen vau den Volkenbond haar bewape ningen af te danken, aldus het Russische gezichtpunt. Trotzky moet thans inderdaad voor een gezondheidskuur naar de Kaukasus zijn vertrokken. Men heeft hem dus nu vrijgelaten, na hem van zijn bevoegdheden te hebben beroofd! EGYPTE. De moordenaars gevat? De Egyptische bladen gelooven, dat de moordenaars van den Sirdar nu iu handen der politie zijn. Men beweert, dat één der bij den moord betrokkenen een volledge be kentenis heeft afgelegd. CHINA. Shanghai bezet. Vijftienduizend man, behoorend tot het zegevierende leger van Loe Yoeng Hsiang zijn te Sjanghai aangekomen en hebben de stad geheel in hun macht. Het is volkomen rustig. Uit het bezette Qebied. PARIJS, 30 Jan. (Belg. Tel. Ag.) Hot „Jour nal" verneemt uit Dusseldorf: De Belgische bezettingstroepen hebben Dorsten en Wegel ontruimd. Slechte een corps soldaten blijft nog te Dorsten om controle uit te oefenen op de spoorwegen bij de liquidatie van de Fiansche spoorwegregie. PARIJS, 30 Jan. (Belg. Tel Ag.). Uil Bochum wordt gemeld: De Fransche mili taire autoriteiten hebben bevel gegeven lot ontruiming van talrijke openbare gebou wen (e Bochum. De Fransche schulden. LONDEN, 30 Jan. (V.D.) De „Times" meldt uit Washington: De nieuwe Fran sche ambassadeur heeft gisteren aan Pre sident Coolidge zijn geloofsbrieven over handigd. President Coolidge en Staatssecretaris Hughee hebben daarna een langdurige be spreking gehad- over de fundeering der Fransche schulden. Rede van Baldwin. LONDEN, 30 Jan. (V. D.). De Eerste Mi nister, die de gast was van de Constilutio- neele Club bij het diner, dat gisteravond gegeven werd om de conservatieve over winning bij de jongste algemeene verkie zingen te vieren, hield een rede over de politiek met betrekking tot de democratie. Hij legde er den nadruk op, dat de politieke strijd in Grool-Bnllanië geheel verschilleai is- van wat het voor den oorlog was: het fc thans een strijd niet zoozeer tusschen idea* len, doch tusschen middelen om die idealen te verwezenlijken. In een democratisch land zooals Groot-Britannië, waar bijna ieder# volwassene kiezer is, is het eenige wat <fe democratie kan redden en haar de functt* kan geven, welke zij behoeft, dat zij ondetzs, richt wordt. Het was zijn taak mede te wer-s ken aan de opvoeding van het volk in d» politiek en economie, hetgeen in Groot- Brillannië een en hetzelfde ding is. Baldwin sprak het verlangen uit, dat het jonge ras met energie iedere soort van sociaal en ge-- meen lelijke arbeid zal opnemen, ten einde mede te helpen aan de verbetering der toe standen. De iede van Herriot BERLIJN, 30 Jan. (V.D.). De „Zeit" houdt zich lieden bezig met de rede van Herriot en verklaart, dat de Fransche premier kort voor het uitspreken van de rede kennis heeft genomen van het materiaal, dat geleverd is door agenten der Fransche regeering of ver-> band houdt met het rapport der militaire controle-commissie. Dit^ynaleriaal is de Duitsche regeering niet bekend. Op dezen grondslag acht de „Zeit" een discussie tusschen Herriot an Luther niet mogelijk. Indien zijn uiteenzet ting een resultaat zal hebben, dan moet het materiaal, dat lol do aanklacht diende, be kend zijn Ce Pruisische crisis. BERLIJN, 30 Jan. (N. T. A. draadloos). Hel vraagstuk van do regceringsvorming in Pruisen is nog altijd niet opgelost, daar d» Centrum-partij, bij welke do beslissing Ihanf legt, eerst in do zitling van heden haar houding zal te Jccnncq geven. Hiervan zal liet afhangen of vanmiddag de minister-president door don Landdag zal gekozen worden. BERLIJN. 30 Jan. (Wolff). In den Prui sischen Landdag hadden heden besprekin-, gen plaats tusschen Centrum, Democraten en soc.-democraten Naar wij uit parlemen taire klingen vernemen kwam men bij deze besprekingen lot overeenstemming over de candidatuur van den vroegeren minister-" president Braun (soc. dem.V Of het echter nog lioden lol diens verkiezing zal komen, of dat door de rechterparlijcn zal worden aangevoerd, dat men wegens onvoltalligheid geen beslissing kan nemen, slaat nog niel vasl. Stijging van den broodprijs. LONDEN. 30 Jan. (N.T A. Draadloos). Dc broodj ijs te Londen zal Maandag van 10 op 11 stuiver wórden gebracht. Een oorlogskas. BERLIJN, 30 Jan. (NT. T. A. Draadloos). Uit Hclsïngfors wordt gemeld, dat Finland een oorlogsfonds zal stichten. Een regee-: ringscommissie heeft een plan uilgewerkf lot vorming van een oorlogskas-reserve val» 100 milliocn Finschc marken, die in buiten- landsche waardepapieren bij eerste klas bankiers zullen worden belegd in.die landen waarvan Finland in geval van oorlog een welwillende neutraliteit kan verwachten. Lithauen en de Volkenbond. BERLIJN, 30 Jan. (N. T. A. DraadIoos)4 De bladen melden, dat de Lithausche re geering voornemens is te Genève een ge zantschap op te richten om dc belangen van Lilhauen" beter bij den Volkenbond te kunnen behartigen. Aanslag verijdeld. KONSTANT1NOPEL, 30 Jan <N. T. A. Draadloos). Naar verluidt is de politie te. Angora een samenzwering op hel spoor ge komen die ten doel had een aanslag op. Kemal Pasja te plegen. 17 personen, mee- rendeels Armeniërs, weiden gearresteerd. Uit Egypte. KA1RO, 30 Jan. (Reuter). De minister van het opvoedingswezen heeft vernomen, dat op de studenten verborgen invloed ge oefend wordt om opnieuw misnoegen uit te lokken. De minister verklaarde voornemens te zijn zelf de zaak Ier hand te zullen ne« men, vast besloten iedere poging tot onlus ten te verijdelen. Rcndom Sjanghai. WASHINGTON, 30 Jan. (N. T. A. draad, loos). De Amerikaan9che oorlogsschepen in de wateren van Shanghai hebben last ge-s kregen, Amerikaansche of Engelsche koop vaardijschepen, die des nachts willen ver trekken, te escorteerèn, zelfs onder hel ge- schut van fort Woosung, waar generaal Fang het bevel voert. WASHINGTON, 29 Jan. (V. D.). De re geering houdt op de Phiiippijnen troepen gereed, om zoo noodig naar Shanghai te zenden ter bescherming van de Amerikaan sche onderdanen en bezittingen. Alle beschikbare Amerikaansche schepen en matrozen in de nabijheid van Shanghai zijn daarheen gezonden. Drie Amerikaansche, Brilsche en andere oorlogsschepen bewaken de haven» De drank in Canada. TORONTO, 30 Jan. (N.T.A. Draadloos). Naar verluidt zijn 22 conservatieve leden van het wetgevend liohaam te Toronto overeengekomen, wijziging van de Ontario- drankvret aan te vragen. De groep ie voor standster van plaatselijke keuze voor effce gemeente. De nieuwe regeering in Chili. BERLIJN. 30 Jan. (V. D.). Uit Ronte wordt, gemeld dat de vroegere Chileensch» president Allcssandri bericht heeft ontvang gen dat de huidige regeering zijn voorwaar» den voor een terugkeer naar Chili heeft aan* genomen. JÏ Geen goed jaar. NEW-YORK, 30 Jan, (N.T.A. Draadioo«$ Gedurende 1924 ie in de Vereenigde Btatetf door wervelstormen een sohade van plm. Si mi 11 toen dollars aangericht.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2