No. 19903 LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 28 Januari Derde Blad. Anno 1925. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. Alphen. De N.V. tuinbouwveiling „Alphen a. d. Ri}n en Omslr." heeft in het kantoorgebouw der veiling haar eerste jaar vergadering gehouden. liet is een gelukkig verschijnsel dat deze zaak zich in een bloeiend bedrijf heeft ontwikkeld. Na af schrijving der oprichtingskosten en de kos ten, die een dergelijk bedrijf het eerste jaar medebrengt, heeft bovendiien nog dividends- uitkeering kunnen plaatsvinden. Wanneer wij ons de oude coöperatie herinneren met al hare onaangename gevolgen getuigt dit zeer zeker van het juiste inzicht van den doortastenden econoom, den heer J. Spreij, die geheel belangloos deze zaak heeft geor ganiseerd Gezien de goede prijzen, die in doorsnede aan deze veiling worden bedongen, is het in hun eigen belang dat tuinders ook uit de omgeving hier hun producten aanvoeren. Ook de eierenveiling, die in een lang ge voelde behoefte van de geheele bevolking onzer gemeente voorziet, groeit steeds en ontwikkelt zich in ruime male. Ter vergadering werden de lieeren R. Kroon en W. Kwakernaak respectievelijk als directeur en commissaris herbenoemd. De heer J. F. G. Ranke heeft voor zijn benoeming als kassier der Boerenleenbank bedankt. Boskoop. In verband met liet vinden van het lijk van de huisvrouw van den rijksveldwachter B. alhier, kan nog worden gemeld, dat zij vermoedelijk slapende haar woning heeft verlaten en in de sloot voor haar woning is gevallen en verdronken. De overplaatsing van den rijksklerk A. Loeze alhier, is door den minister in getrokken. Onder zeer veel blijken van belang stelling is Dinsdagmiddag het stoffelijk overschot van moeder en kind, die op zoo tragisohc wijze om het leven kwamen, aan den schoot der aarde toevertrouwd. Rijks- en gemeentepolitie uit onze en om liggende gemeenten waren in grooten getale aanwezig om do laatste eer te bewijzen. Hazerswoude. De jaarvergadering van do Ilazerswoudsche Eicrveiling, in café Natzijl gehouden, werd door -13 leden bc- eocht. Nadat de voorzitter, de lieer J. Noordam, de vergadering met een kort welkomst woord geopend had, en de secretaris, de heer L. C. van Geest, de notulen had gele zen, werd door deze het jaarverslag uitge bracht. Daarin werd medegedeeld dat in 1924, ter veiling werden gebracht 318,359 kipeieren en 23,981 eendeieren, cn G87 Btuks pluimvee. In 1924 werden al zoo 94,000 eieren meer geveild dan in 1923. De vereeniging lelt thans 180 leden. Daarna bracht de penningmeester, d^ ihcer J. Raaphorst zijn financieel verslag uit. De on tv angsten hadden met inbegrip van het batig saldo van het vorig jaar f 1513.G1 en de uitgaven f 1184.93 bedra gen. Een batig saldo dus van f 328.G8. Boeken en bescheiden waren in orde be vonden, hetgeen door een lid der commis sie, de heer W. v. d. Spek werd medege deeld. Tot bestuursleden werden gekozen de hecren N. Stokman, A. van der Lelie en C. van Schie. De contributie werd weer vast gesteld op f 1 per jaar. Burgerlijke Stand. Beval len: C. van Tol geb. Van Wieringen z. Ondertrouwd: H. II. Slraver 27 j. en M. A. M. Gordijn 20 j. Gehuwd: W. van Vliet 29 j. en M. van "Wieringen 29 j. A. Reeuw ijk 19 j. en G. 'Af. Peters 21 j. Alhier is opgericht een hulpvcreeni- ging van den Gereformeerden Zendings- bond. Het bestuur is samengesteld als volgt: J. Zwemstra, voorzitter; J. BI ijle ven, 2de voorz.J. van Pijlen, secretaris; W. Tom, penningmeester cn W. Buitenhuis, alg. secundus. Het dorp is in 3 wijken verdeeld, en maandelijks zal nu het Zendingsblaadje: „Alle den Volcke" door eenige jongemeisjes aan huis worden bezorgd, waarbij een busje wordt gepresenteerd, waardoor de jaar- lijksch vereischte contributie van het lid maatschap, in gedeelten kan worden be taald. Leiderdorp. In verband met de heffing cler tolgelden van niet ingezetenen dezer gemeente is een twist ontstaan. Eenige kinderen van den heer v. d. M. aan het Jaagpad, die dagelijks gebruik moe ten maken van de brug, hadden hun weke- lijksehe betalingen nog niet voldaan. De brugwachter B. weigerde hun den toegang. Weldra verscheen de vader der kinderen. Juist was do brugwachter B. bezig een zij ner hekken te openen, toen v. d. M. aan B. een oorvijf gaf. B., die niet voor do poes is; gaf v. d. M. wederkeerig een paar flinke stompen, waar door deze een opgezet oog opliep. V. d. M. deed aangifte bij de politic van dezo mis handeling. B u r g e r 1. stand. Geboren: Johanna, D. van W. van Alphen en P. Kok. Gijsbertje, D. van P. Rietkerk en AI. A. Spruyt. Overleden: Johanna van den Brink, eclitg. van Th. J. Heins, 80 j. Alida Borst 14- j. Leimniden. Donderdag, 29 Januari a.s. zal de mandolineclub O. M. E. C. met medewerking van het dubbelmannenkwar- tet „Oude-Wetering" in de zaal van den heer J. Sneeboer alhier haar 2de muziek uitvoering geven geheet ten bate van de Ziekenhuisfonds afd. Leimniden. Waddinxveen. Bij Kon. besluit van 8 Januari is toegelaten alg vereeniging, uit sluitend ter bevordering van de verkrijging yan onroerend goed door landarbeiders werkzaam: de Vereeniging ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders Eigen Haard, gevestigd alhier. Burgerlijke Stand. Geboren Adrianus, z. van J. Sluis en H. Af. Koolmee? Kees, z. van S. Rood en A. E. Ponsioen. Overleden: Elisabeth van Holst, 69 jaar, weduwe van C.. Boonstoppel. Gehuwd: G. Hoogeveen en P. Wijnbeek. Op Dinsdag, 10 Februari a.s., des na middags (e 2 uur zal ten raadhuize de gele genheid zijn opengesteld tot koslelooze in enting of herinenting. Op het dorp alhier ontstond een veclilpartij lusschen twee jongelieden, die zoo hoog liep dat een zekere P. zijn tegen stander een diepe wonde in het hoofd toe bracht, welke door dr Bruins Slot moest worden verbonden. De politie heeft de zaak in handen. Door de gladheid van den weg ge raakte in het Noordeinde alhier een luxe auto in de vaart naast dien weg. De auto werd nogal beschadigd en met veel moeite op het droge gehaald. De fwee inzittende hoeren kwamen met de-n schrik vrij. Zwammcrdam. De manufacturier v. d. I die met zijn vier-wieligen wagen, waar voor een hit was gespannen, op den Goud- schen straatweg onder deze gemeente reed, werd nabij Spookjesbrug door een hem ach terop rijdenden vrachtauto zoodanig aan gereden dat de veeren van den wagen bra ken en het onderstel verschoven werd Het roekeloos rijden van den bestuurder van den vrachtauto schijnt van dit ongeval de schuld te zijn, waarom proces-verba al tegen hem is opgemaakt. Tegen R. alhier is proces-verbaal opge maakt wegens opzettelijke vernieling eener schutting, die onlangs door den eigenaar van het aangrenzende perceel als afscheiding tusschen de beide erven was geplaatst en waardoor R. het licht in zijn woning werd benomen. Voor de plaatselijke anti-rev. kiesver- een. hield de lieer A. R. Koster, hoofd der Chr. school alhier een lezing over „Ontwar pening." Allereerst schetste spr. het verschil van opvatting omtrent dit vraagstuk. De voorstanders van ontwapening zijn in 3 groepen te rangschikken. Ten eerste zij, die door de ellende en al de verdere gevolgen van den laalslen grooten oorlog anti-militaristisch zijn geworden. Ten tweede, de kleinmoedigen, die meenen dat wij te klein en te veel onbeteekenend zijn om onzen vijand te bestrijden en ten derde de gevoeligen, die een oproep doen tot de ge heele Christenheid, omdat alle oorlog in lijn rechte tegenstelling met het evangelie van Christus is. Tegenover deze meeningen stelde spr. de pliolit van den Christen n.l. om, hoe klein ons lanl ook wezen mag, onze zelfstandig heid te bewaren, waartoe de overheid is ge roepen. Ons leger moet beantwoorden aan den ciscli, die er in verhouding tot onze draagkracht aangesteld mag worden. Aan de andere zijde evenwel moet elke poging tot den vrede onze sympathie hebben, mits vrede gehandhaafd blijve door recht. Van de gelegenheid tot gedachtenwisse- ling werd door verschillende aanwezigen ge bruik gemaakt. De vergadering, die onder leiding van den heer C. van Afuiswinkel Mzn. stond, was> goed bezocht. Haarlemmermeer. Aan den heer Jb. Boom, ambtenaar aan het post- en telegraaf kantoor te Ilootddorp, die deze betrekking bijna 40 jaren beeft vervuld, is als zoodanig eervol ontslag verleend met ingang van 16 Februari a.s, Hillegom. De beer D. II. G. Langeler is benoemd tot kerkeraadslid van de Ned. Herv. Gemeente alhier. De Olir. Jongelingsvereeniging in de Herv. Gemeente heeft besloten een conver satie-avond in le stellen en wel des Zater dagavonds. Het doel is de jongelui met spelen en dergelijke bezig te houden en van de straat af te houden. Volgens liet jaarverslag van bet onder steuningsfonds „Draagt elkanders lasten" over 1924 raag dit fonds zich over bloei ver heugen. De ontvangsten waren f 2010.51, do uitgaven f 1312.20, het batig saldo f 728.34. De kasmiddelen besomden f 3.237.61. Het fonds zal len opzichte van de nieuwe ziektewei een afwachtende houding aanne men; het is niet aangesloten bij den bond van ziektekassen, een reorganisatie is noo- dig. Katwijk aan Zee. Van de trawlvissche- rij kwamen Dinsdag te IJmuiden aan de markt de loggers: KW. 51 met f 1048; KW. 177 met f 571. KW. 41 met f 673; en KW. 153 met f 1268 besomming. Volgens rapport van den schipper van den te IJmuiden binnengekomen zeil- logger K. W. 177 (Noordzee VII) is dit vaartuig in den nacht van Maandag op Dinsdag op de Noordzee tusschen de licht schepen Haaks en Terscheilingerbank in aanvaring geweest met een onbekend ge bleven stoomschip. De logger heeft schade aan het voorschip bekomen. Of het stoom schip schade beloopen heeft, is niet bekend; zonder naar den logger om te zien, zette het de reis voort. Door de boetsters is aan de rederijen alhier een verzoek gericht om hert uurloon te verhoogen met 4 cent. Was dit voor volslagen boetsters 14 cent, nu werd 18 cent per uur gevraagd. Het spreekt van zelf, dat de reeders daar maar niet voetstoots toe overgingen, anderdeels is het te begrijpen, dat de boet sters, met een 10-urigen werkdag en vaak onder de aller ongunstigste weersomstandig heden, bet niet hooger konden brengen dan 17 per week. Men we te, dat des Maan dagsmorgens en Zaterdagsmiddags niet ge- boes wordt. Nemen we in aanmerking, dat kleeding en voedsel voor de boetsters even duur is als voor de andere menschen, dan kan men dit loon ook bij fange na niet „hoog" noemen. Daartegenover staat, dat een loons- verhooging van 4 cent per uur, den reeder, voor één vleet, komt te staan op een meer dere uitgaaf van f100, welke in den ta- genwoordigan tijd foor het bedrijf een groote som beteekent. Men is echter door kalm overleg en rustige bespreking tot overeenstemming gekomen. De reeders hebben van hun kant gedaan wat ze doen konden en de boetsters hebben wijselijk niet getracht het onderste uit de kan ta halen. Ei- werd in den laatsten tijd nog al eens gewezen op de loonen, die te IJmuiden betaald worden, maar men vergete niet, dat de reederijen daar over 't algemeen uit Maatschappijen bestaan en dat daar nog at labiliteit in zit. Hier blijven de reeders meerendeels wat ze zijn. Aan het postkantoor alhier heeft men laten liggen een paar grijze wollen dames- handschoenen, welke aldaar terug te be komen zijn. Lisse. De Pluimvee- en Konijnen-sport- vcreeniging „Lisse en Omstreken" hield gis teravond in café Nieuwcnhoven baar zesde jaarvergadering. Er was voor deze verga dering groote belangstelling. De voorz., de heer W. F. Daudey, opende de vergadering en heette de aanwezigen welkom. Het verheugde spr., dat het afge- loopen jaar zoo'n gunstig jaar is geweest voor de vereeniging. We! dreven er donkere wolken, n.l. de zoo gevreesde pokken onder het pluimvee, doch dit herstelde zich spoe dig. De tentoonstelling is een waar succes geweest, vooral wat betreft de inzendingen. Het konijnenras gaat blijkbaar achteruit, dit was wel een3 beter vertegenwoordigd ge weest. De krielhoenders hebben echter een schitterend figuur geslagen. Ten slotte deel de de voorzitter mede, dat bet ledental steeds grooter wordt; de notulen werden onveran derd goedgekeurd, waarna ballotage plaats had van een 13-tal nieuwe leden. Door een der leijen werd bezwaar ge maakt legen een dér voorgestelde candida- ten, mede in verband met zijn handelwijze op de gehouden tentoonstelling. Met nagenoeg alle stemmen werden allen echter als lid aangenomen. Door den secrelaris werd het jaarverslag gelezen, memoreerende verschillende beslui ten en handelingen der Vereeniging en van bet besluur in het afgeloopen jaar. Het le dental was gestegen tot 112. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat er een batig saldo was van f 224.56. De rekening aan inkomsicn en uilgaven bedroeg 637,28 gld. De stand der financiën van de tentoon stelling was zeer bevredigend. De rekening sloot met een saldo van f 192.427a. De beide functionarissen ontvingen den dank van voorzitter en vergadering. Bij de periodieke bestuursverkiezing wa ren aan de beurt van aftreden de lieeren Daudey, Bouma en Buurman, terwijl er een vacature was. De drie bestuursleden werden bij accla matie herkozen en verklaarden allen deze functie weer te aanvaarden. In de vacature werd voorzien door de verkiezing van den heer C. de Graaf te Oegslgcost, welke bereid werd gevonden deze vacature aan te vullen Medegedeeld werd, dat de beer Kraak al hier zich bereid verklaard had tijdens de tentoonstelling de dieren aldaar gratis te keuren als dierenarts. Nieuwe leden werden aangenomen voor „klein veeteelt''. Ingekomen was een schrijven van de zustervereeniging „Ons Doel", om op Zon dag geen tentoonstelling te organiseeren. Wanneer dit in het reglement wordt vast gelegd, wil de vereeniging „Ons Doel" wel besprekingen houden tot samensmelting. Langdurig werd liierover door vele leden gediscussieerd. Bestolen werd aan genoemde vereeniging mede te deelen, dat men de genoemde be zwaren niet reglementair vast wenscht te leggen. Alsnu ging men over tot bet uitreiken der behaalde prijzen. De beer C. de Graaf had den zilveren beker behaald, 2 zilveren lauwertakken, een diploma, een rijwielzadel, een groote zil veren medaille, uitgeloofd door het „Leidsch Dagblad" cn 6 zilveren en verguld-zilveren medailles. De heer De Haan verwierf een groote zilveren lauwerkrans en een 4-tal medailles. Aan nog verschillende aanwezigen wer den de behaalde prijzen uitgereikt, verge zeld gaande van een gelukwcn9ch van den voorzitter. Ten slotte had een verloting plaats van verschillende zakken voeder, welke 15,60 gld. opbracht ten voordeele der kas. Enkele leden wezen op de moeilijkheid, welke voot hen ontslaat, als hun dieren op de tentoon stelling geen prijzen behalen. Om goed fokmateriaal te krijgen vond men het zeer wenschelijk, dat bij de keu ringen duidelijk aanteekening werd gehou den van de gebreken van het dier. Daardoor zou de fokker een beter inzicht krijgen van wat er op een tentoonstelling wordt verlangd. Na nog enkele opmerkingen van onder dankzegging voor de opkomst deze verga dering. Nooidwijk-Binnen. Aangekomen perso nen: Fam. A. Wijnands, landarbeider uit Amsterdam, Yoorslr 22 Fam. A. Smit, landarbeider, uit Voorhout, Offemweg 81 G. Vogelaar, aannemer, uit Sassenheim, Voorstraat 141 H. Plug, visscher, uit Kat wijk, gevestigd Jan Kroonweg 88 C. M. Heemskeric, uit Leiden, Molenstraat 66 N Kaler, onderwijzer, Woubrugge, Voor straat 43 A. M. E. v. Pijlen, gouver nante, uit Zwitserland, Voorstraat 69 J. G. de Hegt, uit Indië, Z.-Boulevard 26 W. J. M. Braun, uit Wervershoof, Zee straat 34. Vertrokken: Wed. M. BunninkDe Jong, Voorhout, N.wijkerhoekbrug M. v. Hou ten, Pensionhoudster, Den Haag, L. v. Meer- derv. 197 A. C. Fles, hulp in de huish., Den Haag, Zwarteweg 2 J. v. Wijk, huis knecht, Leiden, Meidoornslraat 43 P. v. d Berg en fam., jachtopz., Noordwijkerhout, Ziik 88a Fam. W. J. Vink, arbeider, Kat wijk aan Zee, Voorstr. 20 A. C. L. Hoen ders, dienstb., Haarlem, Bilderdijkslr. 6. Noordwijk-aan-Zee. Er wordt (link ge werkt aan het nieuwe plantsoentje aan de Piet Heinstraat. recht tegenover „Casino". Het zal een mooie aanblik en verbetering zijn, wat vooral mei bet aanstaande seizoen best merkbaar zal wezen. Do tennisbanen van het „Casino" worden een flink stuk vergroot, waar veel werk aan verbonden is. Ai de denneboomen, die daar stonden, zijn weggehaald. Met Kerstmis werd reeds een klein gedeelte aan do Noordwijksche jeugd afgestaan. Doch gisteren werden alle verdere hoornen en go- was verbrand en was menigeen in de ver onderstelling, dat de een of andere villa in vlammen opging, wat gelukkig niet liet ge val was. In de plaats van kapelaan Braakman alhier is gisteren benoemd kapelaan C. J. Hesp, uit Purmerend. Deze kapelaan is ge boren in 1891, als priester gewijd in 1916 en in 1921 benoemd als kapelaan te Pur merend. Noordwijkerhout. Vrijdagmiddag te half twee uur vergadert de Raad dezer ge meente. Tot kapelaan le Amsterdam (Bagijnhof) benoemde de bisschop van Haarlem de eerw. heer G. Dessing. Van wege de afd. Noordwijkerhout van den R.-K. Volksbond is een commissie be noemd, welke zal trachten een voldoend aantal gegadigden bijeen te krijgen, die een aandeel van f 10 willen nemen, komt er f 300 bijeen, dan zal mén zich aansluiten bij de coöperalie te Lósse, die voor goedkoops winkelwaren zal zorgen. Oegstgeest. Burger 1. Stand Ge boren: Elisabeth. D. van N. van den Eijkel en B. Versteeg Dirk Peter, Z. van H P. Blok en J. F. B. van der Schalk Petro- nella Jansje, D. van C. Meehelsc en II. J. Middelkoop Pieternella Catharina Jo hanna Elisabeth, D. van M. den Os en E. A. van Egmond. Ondertrouwd: J. J. A. Welling te Leiden en C. J. Hillonaar te Oegstgeest. Overleden: H. Brandt 89 j. S. Schën- berg 47 j. J. Spaargaren 28 j. C. M. J. van Tetterode 55 j. G. Sirag 49 j. N. H. Wismeijer 72 j. J. de Rooij 89 j. Rijnsburg. De handel blijft redelijk al worden niet die prijzen besteed, die vorig seizoen steeds werden betaald. En gezien de hooge inkoopprijzen der bollen kunnsn de prijzen heusch niet best genoemd wor den. Hier volgen eenige prijzen voor 1ste soort per 100' Moore f5.40, Salvator Rose f 5.70, Mac Kinley f 7.00, Gele Prins f 6 30, Prosperity f6.90, Vermilion Brillant f6 00, Gris de tin f 4.80, William Copland f 7.80. De buitenlandsche handel bepaalt zich tot Engeland. Maandag vergaderde de R.-K. Gei- tenfokvereeniging in het gebouw „St.-Wil- lebrordus". In zijn openingswoord memoreer de de voorzitter bet overlijden van pastoor Roozen, die van de oprichung af donateur der Vereeniging is geweest en met do be langen der Vereeniging steeds meeleefde. Voor zijn zielerust wordt staande een kort gebed gedaan. Thans is de nieuwe pastoor als donateur tot de vereeniging toegetreden. Met genoegen gewaagt spr. van de zomer- keuring en de gehouden melkcontrole, die de verwachtingen niet hebben teleurgesteld en hij wenscht op deze eerste vergadering de leden met hun gezinnen een gelukzalig jaar toe. Als het den leden naar wensen gaat, zoo hoopt spr., dat de vc-reeniging dan zekc-r ook vooruitgang van zal onder vinden. Een kort verslag der onderlinge Verze kering „De Geit" wordt uitgebracht, waar uit wij vermelden, dat in 't afgeloopen jaar 8 dieren zijn gestorven en de uitkeering daarvoor heeft plaats gehad. De stalkeuring is gehouden, waarvan de uitslag zal wor den bekend gemaakt op den avond der lezing van den rjjksveetteltconsuient, waar bij ter verduidelijking verschillende licht beelden voorgesteld worden. De vereeniging zal voor 1925 een ge meentesubsidie aanvragen. Een propagar.da- avond is in voorbereiding, waaraan echter heel wat werk verbonden is. Jammer is, dat, wegens onvoldoende medewerking van andere afdeelingen, de gewestelijke keuring niet gehouden Ëan worden. Voor 1925 stelt het bestuur een premie van f5 beschikbaar voor het beste witte ongehoornde fam, het welk dan tevens den eersten prijs zal winnen. De secretaris en penningmeester brachten verslag uit over het afgeloopen jaar en mochten een wootl van dank in ontvangst nemen. De financieele toestand bleek dit jaar nu jui3t niet rooskleurig. Do aftredende bestuursleden, de heeren L. W. v. Abs- woude, P. Beyerebergen, J. C. van Rijn en H. v. d. Hoeven werden herkozen. De beschrijvingsbrief der a.s. bondsvergadering werd behandeld en als afgevaardigden naar deze vergadering werden benoemd de heeren: D. den Hollander en H. v. d. Hoeven. Een vijftal leden maakte gebruik van de rond vraag en gaf het bestuur nog eenige punten tot behandeling in zijn vergadering om die in een volgende ledenvergadering voor te leggen. Een verloting van een 5-tal nuttige prijzen bracht In de kas nog een voor deeltje van f5. Hierna werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. Sassenheim. K c r k c l ij k bericht Clir. Ger. Gem., Kerklaan. Vrijdagavond, half acht, ds. C. S. v. d. Ven, van Lisse Voor de Vereeniging van Oud-Land- bouw-Curs'isten heeft de lieer Huisman, Rijkszuivelconsulent te Gouda, zijn tweede lezing gehouden over de kaasbereiding, en heeft dezen avond behandeld het kaasgebrok, bekend onder den naam los. Dit is te merken aan het rijzen. Klopt men op zulke kazen, dan klinken zo hol. By het opensnijden ver- toonen de kazen holten. Hoe komt dit? De holten ontstaan door gassen, die zich ontwikkelen uit de melksuiker, onder te hooge temperatuur. Hier spelen bacteriën een groote rol. Deze moeten zich das niet kunnen ontwikkelen. Om dat te voo. komen, dient de pekel, waarin do kaas ligt, geen hooge temperatuur te hebben. Ook moet de bewaarplaats koel bljjven. Om do melk suiker vlug om te zetten kan men een oiermaat van melkzuur-bacteriën toevoegen. Dit is de beste manier. Men moet er voor zorgen, dat die melkzuurbacteriën zuiver blijven bewaard. Spreker toonde aan, hoe dat praktisch uitvoerbaar is, met een z-g. reincnltuurtoestel. Toch is dtwo methode om goed zuursel te krijgen wel wat inge wikkeld. Een eenvoudiger methode werd nog aangewezen. Een voordeel van het toegevoegde zuursel is, dat de kazen vlug ger rijpen, vlugger drogen en geen last hebben van witrandigheid. Door verkeerd zuursel ontslaat dikwjjls „fos" in de kaas, waarom dus wel gezorgd moet worden zoo zuiver mogelijk zuur te gebruiken. Dit kan verkregen worden tegen niet te hooge ver goeding, bij den Rijkszuivelconsulent. Ook kan de gasvorming in de kaas worden tegen gegaan door toevoeging van oen beetje salpeter. De bacteriën gaan zich voeden met de zuurstof van de salpeter. Op 100 liter melk gebruikt men gewoonlijk een eetlepel salpeter. Te veel saipeter is niet goed, Dit veroorzaakt een bruine rand in de kaas. Aan de salpeter moet een weinig zuursel worden toegevoegd om het drogen te bevorderen. Is het vochtgehalte in de kaas te hoog, dan heeft men groote kans, dat de kaas „los" wordt. Hierna behandelde spreker het voorkomen van de besmetting van de melk. Dikwijls komt het voor, dat het gereedschap niet schoon genoeg is. Bacterievry zal het wel nooit zijn. Hoofdzaak van do besmetting zit in de emmers, waarmee de melk in aanraking komt, Stereüseeren op een boerderij onmogelijk. Wel kunnen do em mers enkele minuten in kokend water wor den gedompeld, z.g. opkoken. Dit geeft goede resultaten. Bij tobben zal dat mei goed mogelijk zijn. Daarvoor behelpt men zich dan met omspoelen met kokend water. Een uniform bestrijdingsmiddel is niet aan te geven. Hoe komen de gereedschappen besmet? Meestal door het slootwater zogt spr. Zoo mogelijk dus geen slootwater gebruiken, maar leiding- of nortonwater. Door de gïs- lingsproef kunnen (le verkeerde bacteriën in het water aangetoond worden. Lioor toe voeging van een flinke hoeveelheid zuursel kunnen de bacteriën worden bestreden. Kun nen de koeien ook niet de oorzaak zjju van do gebreken in de kaas? Zeker. Door vuile uiers. Inwendig in de melk komen bacteriën niet voor en daardoor kan het „los" dus niet worden veroorzaakt. De melk moet evenwel ziiiver worden gewonnen. Koeien met uiergebreken, wat kan worden aangetoond met de kataloseproef, kunnen „los" veroorzaken, doch regel is het niet Het blijft nog altijd een (raag. Hiermee was de spreker gekomen tot het einde zijner excursie, waarna de toehoorders in de gelegenheid werden gesteld vragen to doen, waarvan drnk gebruik werd ge maakt. Warmond. De onderlinge glAsvcrzcku- ring „Draagt elkanders lasten" hield gister- as ond baar jaarvergadering. De voorzitter, de heer J. H. v. Egmond, opende de ver gadering met een inleidend woord, waarbij hij mocht opmerken, dat de stand van de Vereeniging goed te noemen was, en het ledental gestadig toeneemt. Dit fratste werd bevestigd door den secrelaris, den heer L. Oudshoorn, in het jaarverslag, dat na het lezen der notulen door hem werd gegeven. Twee nieuwe leden waren toegetreden. Het aantal vierk. M. glas, dat verzekerd was, is aanmerkelijk toegenomen, terwijl de te vergoeden schade betrekkelijk gering waa geweest. Het jaarverslag van den ponmogm. gaf hiervan een duidelijk beeld. De heer Joh. Uit den Boogaard, die dit verslag ais penningmeester uitbracht, had slechts een schade te betalen .gehad van f 15.75, waar door het bezit der Vereeniging (hierin be grepen de z.g. bankgarantiel was gestegen tot f 196.03. Het bestuur stelde voor ,de p.eone voor alsnog niet te verlagen, en om aan het be zwaar tegemoet te komen, dat nieuwe le den niet onevenredig hiervan deelgenoot zouden worden, werd besloten in het regle ment vast te leggen, dat, al zou één of moer jaren de premie verlaagd worden, de nieuw- toegetreden leden, in ieder geval de nu geheven premie van 50 cent petr vierk. M. gedurende 3 jaren zullen te betalen hebben. Met algemeene stemmen werden de af tredende voorzitter en penningmeester, de heeren v. Egmond en Uit den Boogaard, herkozen. De herbenoeming werd aange nomen. Bij de rondvraag werden nog verschil!.nde huishoudelijke zaken besproken, en werd tot drukken van reglement enz. bso loten, tor- wijl voor een zekere controles voor ieder lid een nedere omschrijving zal gegeven worden van het verzekerde gas. Met een woord van dankzegging voor de opkomst werd de vergadering daarop door den voorzitter gesloten. KerkeI. bericht. Ned.-Herv. Kerk: Woensdagavond 7 uur dr. J. D. de Lind van Wijngaarden, Herv. prei te Di Bild^ S

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 9