H. P. H. KEEREWEER, INGEZONDEN. GEMENGD NIEUWS. door de Cojnmissics-Noltmg in haar rap porten wordt geadviseerd, kan leiden tot een déb&cte aJs in 192324 bij den Post- ohèque- en Giro dienst en leidt tot het nog meer topzwaar maken van het bedrijf, zulks ten koste van h^t middelbaar en la ger personeel fen is derhalve voor dit per soneel onaannemelijk. IIÏ. Aan een extra-parlementaire Com missie, welke Commissie dient te worden aangevuld met vertegenwoordigers, zoowel van het lager-, het middelbaar- als van het hooger personeel, worde o. m. opgedragen: a) na te gaan in hoeverre de uitvoering van de voorstellen der Commissies-Nol ting, -Van Royen en -Rink, betreffende reorga nisatie van den P. T. T.-dienst zal schaden de goede funclioneering van het Staatsbe drijf en is ovcroen te brengen met de be langen van handel en industrie; b) een ernstig onderzoek in le stellen naar de werkzaamheden van het hooger personeel der P. T T en c) daarna te adviseeren of een eYen- tueele uilvoering der voorstellen van ge noemde Commissies, zal gepaard gaan met de door de Commissies-Nolting voorgestel de wijziging van de geheele personeels organisatie, verandering in de werkzaam- stelling van en ontneming van rechten aan het personeel. In een vervolg-vergadering zullen de ac tie-maatregelen tegen de invoering van het rapport-Nol ting worden besproken. Ds. J, L. van. Grassfcek, sinds 1922 voorganger bij de Hervormde Evangelisa tie tc Edam, heeft zieh weer beroepbaar ge steld bij de Ned. Hcrv. Kerk. De Minister van Onderwijs heeft be richt, dat ten gevolge van liet in-werking- Ireden van het bezoldigingsbesluit burger lijke- en Rijksanib ten aren 1925, de salaris sen, te rekenen van 1 Januari 1925 zullen worden herzien. In afwachting daarvan zal het trakte ment van het personeel, verbonden o. a. aan het hooger onderwijs, nog onveranderd worden uitbetaald, zooals zulks van 1 Octo ber j.l. af, geschiedde. De Minister vestigt de aandacht er op, dat de ambtenaren, on der wie voornamelijik de ongehuwden, die geen kostwinner zijn van een gezin, in den eersten tijd vermoedelijk meer zullen ont vangen dan waarop zij, volgens bovenbe doelde herberekening aanspraak hebben, liet eventueel te veel genoten bedrag zal alsdan op latere salaristermijnen worden terug-gevorderd. De Qhr. en R.-K. Bonden van houtbe werkers, meubelmakers, behangers en aan verwante vakgenooten, die voor de komen de loonactie in de meubelindustrie niet sa menwerken met den modernen Bond, heb ben bij de commissie uit de werkgevers organisaties de volgende voorstellen inge diend; een loonsverhooging van 4 cte. pen uur, instelling van een loongroep voor jeug- digo werkkrachten van 18 tot 20 jaar, per jaar ten hoogste 150 overuren met voor overuren 25 pet. extra loon. In de legerorders, die eerstdaags zul len verschijnen, komt een beschikking voor van den Minister van Koloniën, waarbij wordt bepaald, dat het bedrag der toelagen voor officieren van het Ned.-Ind. leger voor uitrusting met ingang van 1 Jan. 1925 wordt verminderd met 10 Naar ,,Het Volk" verneemt, heeft de vergadering van hoofdbesturen der bij het Ncderlandsch Verbond van Vakvereenigin- gen aangesloten organisaties zich in begin sel vercenigd met het plan tot stichting van een Troelstra oord. De gewone audiëntie van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal Donderdag a.s. niet gehouden worden; de gewonen audiëntie van den Minister van Financiën zal Maandagen 2 en 9 Fe bruari niet gehouden worden. RECLAME. AALMARKT 10 - TEL. 801 MEUBELMAKER - STOFFEERDER. ALLE REPARATIES. 9809 Gistermorgen zijn kort na elkaar op den Mui dei-straatweg, onder Muiden, twee ernstige ongevallen gebeurd. Omstreeks tien uur kwamen tusschen het Merwedekanaal en Muiden een auto van de firma Hoek, uit Hilversum, die op weg was naar Amsterdam, en een reclame-auto van Circus Carré, in de tegenovergestelde richting rijdende, met elkaar in botsing* Beide wagens bekwamen schade. De heer Sardini, van het Circus Honny, werd om- stig gewond en in bowusteloozeo toestand opgenomen. Hij is per Gooische stoomtram naav Amsterdam vervoerd, waar hij in een der ziekenhuizen is opgenomen. Korten tijd daarop had een tweede onge val, diohter bij de Hakkelaarsbrug, plaats. De heer J. B. Ackermann, uit Alkmaar, kwam met zijn motorfiets uit de richting Hilversum en reed twee wielrijders achter op, waarvan één rechts en één links van den weg reed. Toen hij signalen gaf, stak de wielrijder, die links van den weg reed, naar rechts over, tengevolge waarvan de motorrijder hem aanreed. De heer Acker mann sloeg over den kop van zijn motor rijwiel en bleef bewusteloos liggen. De fietser werd van zijn rijwiel geslagen, doch kwam met den schrik vrij. Zijn rijwiel werd vernield. De heer Ackermann werd met een uit Amsterdam ontboden ziekenauto naar de hoofdstad vervoerd, waar bij ia het Burger Ziekenhuis is opgenomen. Hij heeft vermoedelijk een schedelbreuk. Het eerste ongeval werd veroorzaakt doordat bet uitzicht op den weg werd belemmerd door stoom van de Gooische Stoomtram. Naar men verneemt, hoeft het hoofdbestuur der Vereeniging voofl Facultatieve Lijkverbranding thans defini tief besloten tot het hofbouwstelsel voor het nieuwe Columbarium, overeenkomstig dear wensch, door de jgroote meerderheid der afdcelingen te kennen gegeven. Om al lerlei redenen (gevoels&rgumenten en tech nische beweegredenen) zal het Columbarium echter niet aan het Crematorium worden vastgebouwd, maar rechts daarvan op een heuveltje verrijzen. De landbouwer H., die de markt te Ede bezocht en in een koffiehuis een rolmops gebruikte, is in een augurk gesticht. Het „Gr on. Dagblad" meldt, dat bij den dezer dagen in Wirdum (Fr.) gewoed hebbenden brand, behalve de vijf vermelde automobielen, nog zeven motor rijwielen, 47 fietsen en een groot aantal binnen- en buitenbanden door het vuur ver nield zijn. Wirdum heeeft geen brandweer, zoodat de hulp van de Huizummer auto spuit moest worden ingeroepen. Voordat deze kwam, lag het houten huis reeds in puin. Alles was verzekerd op een der au tomobielen na. Naar aanleiding van het feit dat dc inlijving van reeruten in het gar nizoen Groningen op Zaterdag plaats heeft, heeft het hoofdbestuur der „Nat. Vereeniging Pro Rege", naar „De Ned." meldt, tot den Minister van Oorlog een schrijven gericht, waarin verzocht wordt deze inlijving, met het oog op de gevaren en verleidingen, die de Zondag meebrengt voor pas order de wapenen komenden, eenigje dagen vroeger in de week te doen plaats hebben, zoodat de dienstplichtigen vóór den eersten Zondag zich reeds heb ben aangepast, aan het geregelde kazerne leven. Maandag is brand ontstaan in het ruim van een boot der N.V. Van der Schuyt, liggende in de havenkom te Eind- haven. De kleeren van den machinist G. S. geraakten in brand. Toegeschoten boot werkers grepen den man en lieten hem onder water duiken. De machinist had ern stige brandwonden gekregen. Hij is naar het ziekenhuis gebracht. Niet zoo bedoeld! Een re ferentie omtrent een vroegeren employé, thans een concurrent (waarschijnlijk niet zoo bedoeld): ,,De heer X. is een bedrieger, een dief, eon leugenaaren wat hij kent, heeft hij van mij geleerd." BUITENLANDSCH GEMENGD. Tusschen de Duitsehe Waddeneilanden Juist en Borkum is in de laatste 10 jaar een nieuw eiland ontstaan, dat thans offi cieel de naam van Memmert heeft gekre gen. Het materiaal waaruit dit eiland door de natuur is opgebouwd is zonder twijfel afkomstig van de afbrokkelingen van het eiland Borkum, dat in de laatste jaren bij stormvloeden zeer heeft geleden Ook het I andver lies van Schiermonnikoog zal daar aan hebben meegeholpen. Het nieuwe eiland is de broedplaats van duizenden vo gels, en mag slechts met toestemming van de Pruisische regeering worden betreden. De nieuwe pachter heeft thans daarop een blokhuis gebouwd, en heeft het plan in het badseizoen kamers aan badgasten^ te ver huren. Het nieuwe gebied is 9 vierkante kilometer groot. Gisteravond zijn drie mannen het ge bouw van den Spar- und Konsumverein dat zich op de grens van Schoeneberg en Tempelhof le Berlijn bevindt, binnenge drongen, waar zij het aanwezige personeel en de klanten met revolvers in bedwang hielden en de kas plunderden. De daders wisten daarna in de duisternis te ontko men. Men neemt aan, dat het dezelfde He den zijn, die onlangs in een anderen win kel in Tempelhof een gelijken aanslag heb ben gepleegd. Bij den terugkeer van een wedren is vol gens een bericht uit Rome een autobus in botsing gekomen met de auto waarin zich de vrouw van den Belgischen gezant bij het Vaticaan Baronesse de Beyens en een eeredame bevonden. Beide au co s werden ernstig beschadigd en geraakte in brand, doch gelukkig werd niemand gedeerd. Parijs verheugt zich in een sensationeele zaak, die in de hoogste kringen speelt. De hoofdpersoon is gravin Hélène de Chateau briand, die dezer dagen, toen zij in haar auto uitreed, op last van haar ouders is op gelicht en naar een krankzinnigengesticht te Malmaison gebracht. Toen de directeur daarvan weigerde haar op te nemen, reed de auto, waarin de gravin werd vervoerd, naar een ander gesticht, waar men haar ondanks haar protesten opsloot, na haar een injectie met een verdoovend middel te heb ben gegeven. Hier heeft zij enkele dagen doorgebracht, en is niet vrij gelaten, voor zij tijdens een bezoek van haar moeder een haar voorgelegde financieele regeling had goedgekeurd en geteekend. Toen werd zij naar een hotel overgebracht, waar zij onder bewaking bleef, maar er toch in slaagde te ontvluchten. Zij heeft thans, nadat vier der bekendste Parijsche psychiaters haar hadden onderzocht en volkomen normaal bevonden een klacht wegens vrijheidsbe rooving tegen haar ouders ingediend. Een brandweerman, die Zondag om 6 uur van zijn werk huiswaarts keerde, ont dekte in een plantsoen in het Noordoosten van Berlijn het lijk van een jong meisje. Uit de lijkschouwing bleek det. het meisje, een 18-jarige dienstbode, het slachtoffer van een moordenaar uit hartstocht was ge worden. Van den dader ontbreekt elk spoor. Te Reichertshofen in de Boven-Palts zijn bij een brand in een branderij de eigenaar Marz, zijn vrouw en zijn twee zoons omge komen. De berichtgever van het Staatsinstituut roor Geophy6ica te Praag, dr. Stetefei meldt, dat te Kofno, in het ditrict Neu- haus op 20 Januari aaidschokken zijn waar genomen, die dagelijks terugkeeren. Van 20 tot 21 Jan. zijn 16 schokken gevoeld, op 93 Jan. 7 en in den nacht van 23 op 24 Januari 5, w.o. een heviger schok, waarbij de schilderijen aan de muren zich bewogen. De bevolking is zeer verontrust door de herhaling der schokken. Zaterdagmiddag werd cr in een bioscoop in een der Engelsche steden een kinder voorstelling gegeven, waar ongeveer 1000 kinderen tegenwoordig waren. Een jongen zag rook opstijgen uit de leiding van de centrale verwarming en riep toen „Brand" tengevolge waarvan een groot gedrang ont stond en verscheidene kinderen onder den voet geraakten. 6 kinderen zijn ernstig ge wond. met alle wettige middelen zich verzet ten tegen deze voorstellen van de Regee-. ring, of is men van meening, dat ook zij het bedrijf willen vermoorden? Men zou zeker de kluts kwijt raken, wanneer men ziet, dat de Regeering, trota alles, doorgaat, misschien in de stellige overtuiging, dat de meerderheid in het Par-! lement het wel zal slikken. Wij meenen, dat het zijn nut kan heb-, ben voor onze ver<Jere agitatie de keerzijde! van de medaille, door Uw overzichtssehriji ven getoond, te laten zien. J. G. VAN DER ZEEUW, Secretaris, Alg. Ned. Boud van Arbeiders in hef Bakkersbedrijf, Aid. Leiden. Leiden. 25 Januari 1925. RECLAME. Slapeloosheid Overspanning, Gejaagdheid, Prikkel baarheid, Examenvrees. Gebruik hiertegen de zenuwstillende en zenuwsterkende Mijn- hardt's Zenuwtabletfcen. Koker 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten. 2801 RADIIï-Wfn^puMMji Een der grootste branden, die ooit te Colombo woedde, brak gisteren uit. Er wer den 12.000 centenaars vezels vernield, waardoor een tekort ontstaat op de vezel- markt. De schade wordt op verscheidene duizenden ponden geraamd. Te Herren (Illinois) is de staat van beleg weer eens afgekondigd ten gevolge van een bloedige botsing tusschen aanhangers en tegenstanders van dc Ku-Klux-Klan, bij welke botsing de burgemeester en een lei der van de Klan zijn gedood, terwijl vele anderen werden gewond. De militie is ge mobiliseerd om de orde te herstellen. Op de Noordwestelijke kust van Austra lië beeft een ontzettende storm gewoed. Een havendam van 700 meters in Melbour ne is zoo goed als geheel verwoest. Dc schade wordt op 100 000 p. st. geschat. De bandiet Moso, die de provincie Lanao op Havanna geterroriseerd heeft, is met ze ven van zijn volgelingen gedood in een ge vecht met de politie, nadat zij zich in een huis hadden gebarricadeerd. Dc „Statesman" te Calcutta meldt de aan komst van den Engelschen vlieger Copham met zijn vliegtuig te Darjeeling. Het is zijn plan den Mount Everest uit de lucht te ver kennen. Copham heeft Sir Safton Branker, den luchtmaar8chalk, onlangs met zijn vliegtuig van Engeland naar Indië overgebracht. Darjeeling is de basis van waar do ex pedities naar den Mount. Everest plegen tc vertrekken. {Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. B akker sarbeid. .Mijnheer de Redacteur. Gaarne zagen wij eenige plaatsruimte in Uw Blad, waarvoor bij voorbaat onzen liar- telijken dank. Onder de rubriek „Uit onze Staats machine", in het „Lcidsch Dagblad" van 22 Januari jl. geeft Uw overzichtschrijver over bovenvermeld onderwerp een o. i. eenzijdig overzicht van de beteekenis over de voor- stelten van onzen Minister i. z. de wijziging van de bepalingen der Arbeidswet 1919, be treffende den arbeid in de BTOodbakkerijen. Wanneer Uw overzichtschrijver zegt, dat het een kunst is om een beetje op de hoogte te blijven van wettelijke bepalingen, dan geldt dit zeker niet van de Arbeidswet ten opzichte van het bakkersbedrijf. Het is voor ons alleen maar een kunsl om te begrijpen wat onze huidige Regee ring bezielt om met deze voorstellen te ko men, aangezien deze wet nog niet eens practisch wordt toegepast zooals hel be hoort. Wil men de mogelijkheid betrachten, dan moeten maatregelen getroffen worden om te zorgen, dat allen, die daarvoor in aanmer king komen, zich aan deze bepalingen hou den, en niet in de gelegenheid zijn de Ar- beidswel, met wier bepalingen men maar al le goed op do hoogte is, te saboteeren. Wij vragen onszelf aif: Is het wel ernst met dezo sociale wetgeving, is hel wel ernst geweest met het ÏDstelIen van een instituut als dc Hooge Raad van Arbeid, waarin alle partijen vertegenwoordigd zijn wanneer men ziet als dezo na breedvoerig en nauw keurig onderzoek advies uitbrengt, en met overgroote meerderheid zich legen deze voorstellen verklaart, en onze Regeering dit advies aan de laars lapt. Nog raadselachtiger wordt de houding van de Regeering, wanneer men ziet, dat zij deelneemt aan do Internationale Ar- beidsconlerenlie, welke in Juni 1921 le Gené've gehouden werd, en waar men zich met 73 tegen 15 stemmen uitsprak voor de conventie i. z. de afschaffing van don nachtarbeid voor het Bakkersbedrijf en waar ook de gedelegeerden van onze Regee ring zich er voor verklaarden. Is 't niet vreemd, wanneer men weet dal de Ned. Vereeniging van Werkgevers in het Bakkerbedrijf in baar vergadering van 29 December j.l. zich heeft uitgesproken, dat, gelet op deze voorstellen ,van de Ned. Rc- geearing n.l.), die h. i. practisch weder in voering van den nachtarbeid zeer binnen kort ten gevolge zullen hebben, dc nacht arbeid beter weer onmiddellijk kan worden ingevoerd, en dal men dan nog durft spre ken, dat er van nachtarbeid geen sprake is. Durft men nog spreken van bedrijfsbelan gen, wanneer men kennis neeimt, dat zelfs d'a Qhr. organisaties zich uitspreken, dat zij VOOR DONDERDAG, 29 JANUARL 6.50 v.m. Hamburg (392 MVoordrach ten. 10.15. Amsterdam (2175 AI.) 'lijdstin v. h. Persbureau Vaz Dias (Off. Amst t(jd). 11.20. Leipzig (ongzv. 400 Af.) Mittags- musik. 11.50. Manchester (375 M. 2ZY). Con cert door het 2ZY-kwartet. Newcastle (400 M. 5NO). Edith Af. Hooton (mezzo-sopraan). 12.50. Parjjs (1780 At. SER). Concert door het ïzigane-orkest van Radio-Paris. 1.20. Londen (365 Al. 2L0). Tijdsein van Greenwich. Wekelijksch Gramophone- concert. 3.20. Bournemouth (335 M. 6BM). Con cert door the Afunicipai Orchestra. Cardiff (351 Af. 5WA). Ethel Langford (piano). The Station Orchestra. 3.50. Eerlijn (350 en 550 M.) Concert, o.a.: Ouverture uit de opera „Dis Falsen- miithle" (Reisziger); Fantasie nit de opera „Dei- Freischutz (C. M. v. Weber). Birmingham (-175 Af. 5IT) The Station Pianoquintet. Aberdeen (495 AI. 2BD) The Wireless Septet. Janet Afacfarlane (sopraan). Glasgow (-120 M. 5SC). The Wireless Quartet. 4.05. Newcastle (400 AI. 5N0). Conceit, vioolsolo. 420. Londen (365 AI. 2L0). Concert van het Trocadero-Restaurant. 4.30. Amsterdam (2175 M.) Tjjdsciu V. h. Persbureau Vaz Dias. (Off. Aast. tijd), 5.20. Hamburg (392 M.) Concert. Ou verture: „Der schwarze Domino" (Auber), Der Ball (Bizet), Het Norag-Orchester. 5.50. Londen (365 M. 2LO). Kinderver, tellingen. 7.20. Londen, Cheimsford (335 AI. 2LGI en 1600 M. 5XX). Tijdsein van de Big Ben. Weerbericht 7.25. Leipzig (ongev. 400 M.). Concert Klassieke muziek, composities van Handel, Schubert en Brahms. 7.55. Chelmsford 1600 Af. 5XX). Con cert. Orkest o.a. Fox-trot-march „Ma DzW (Bozi), Ouverture Walts „C'est la vaise a tout le monde" (Bozi). Marie Fisher (tweede sopraan) „Liks to the Damask Roee. Londen (365 AI. 2LO). Kamermuziek avond. The British Trio (viool, oello en piano) o.a. Trio in D. minor (Mendelsshon), 8.15. Hilversum (1050 M. NSF). Abon nementsconcert in het Concertgebouw te Amsterdam. Programme: Symphouie van Mo zart Proloog uit „Die Vogel" van Waiter Braunfeld en „fantastische Erscheinung über ein Thema von Berlioz" opus 25. (Beide laatste nummers eerste opvoering). •Dirigent: Dr. Bruno Walter; soliste: Mej. Henrietta van Embden. 9,20. Parijs (1780 AL SFR). Dansmuziek, Leipzig (ongev. 400 AL) Dansmuziek. 9.50. Parjjs (345 M. Petit Parisien. Con cert, o.a. Valse de Romeo et Juliette (Gounod). Allegretto, viool, (Porpora-Kceis- ler, Thaüs (Lassenet), La Walkyrie (Wag ner), Concerto en sol majeur, viool, (Max Bruck). 10.20. Chelmsford (1600 M. 5XX). Con cert o.a. One-Step „Amours Shimmiques" (Bozi), Selectie „The Tales of Hoffman" (Offenbach). 10 50 Londen, Chelmsford (365 M. 21/) en 1600 M. 5XX). The Savoy Orpheang ar.j Savoy Havana Bands. SCHEEPSTIJDINGEN. ROTTERDAMSCHE LLOTD. SOERAKARTA, thuisr., 27-1 te Londen. TERNATE, 27-1 v. Rott n. Java. FALEMBANG, thuisr., pass. 27-1 Kaap Bon. HOLLAND—AMERIKA LIJN. MAASDAM, 23-1 v. New-Orleans te Rott verwacht. KINDERDIJK, 25-1 v. Rott te Los Angelos. DEECHTDIJK, Pacific Kust n. Rott, 24-1 v. Los Angelos. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ „OCEAAN" TROILUS, Japan n. Rott., 25-1 te Shangha* YANGTSZE, 28-1 n. m. van Batavia te IJmuiden verwacht SARPEDON, 23-1 v. Shaaghae 11. Rolt HOLLAND—BRITSCH-INDIE LUN. STREEFKERK, uit-., 26-1 te Kurrachee. RIDDERKERK, thuisr., 27-1 v. Bimiipalam. ANDIJK, 26-1 v. Hamburg te Antwerpen. ROTTERDAMZUID-AMERIKA LIJN. ZIJLD1JK, £6-1 v. B. Aires n. Rolt ALBADI, uitr., pass. 26-1 Finisterre. ALUDRA, thuisr., 26-1 v. Rio Janeiro. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN TJILEBOET, 25-1 v. Batavia te Yokohama, TJ1KEMBANG, 27-1 v. Batavia te Shanghai fl. M. de Koningin heeft gisterochtend audiëntie verleend aan verschillende hoofd- en subalterne officieren uit Den Haag en elders. Bij Kon. besluit is benoemd tot nota ris binnen het arrondissement Zwolle, ter standplaats Oldebrock, H. Scholten, candi- daat-notaris te Harderwijk, wonende te Nunspeet; ia benoemd tot plaatsvervan gend griffier van den raad van beroep (O.) te 's-Gravenhage mr. E. van Raalte, te 'a- Qravenhagcis benoemd tot commissaris van politie te Utrecht D. J. Hamoen, thans hoofdinspecteur van politie aldaar; is met ingang van 1 Maart, aan mej. G. D. de Ruyter, op haar verzoek, eervol ontslag ver teend als leerares aan de Rijkshoogere bur gerschool te Eokhuizen; is op grond van den rooster van aftreding, aan den heer L. de Vries, met ingang van dien datum, eervol ontslag verleend als lid der commis sie van advies voor den rijksvoorlichtings dienst ten behoevo van den vezelhandel en de vezclnijverheid te Delft, en is te zelfder tijd in deze vacature benoemd de heer Ed. Gerzon, te Amsterdam; is toege kend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eeremedaille, in brons, aan N. de Jong, letterzetter bij de firma C. A. Spin en Zoon, te Amsterdam. Bij Kou. Best. is bepaald, dat de wet van 13 Jan. 1923, houdende nadere voor zieningen ter voorkomiug van brandgevaar voor gebouwen en getimmerten, in werking zal treden met ingang van 1 Februari a.s. Zondagmiddag heelt, naar aan „De Tel." wordt gemeld, dc Federatie Zuid-IIol- lamd van den Vrijz.-Dem. Bond le Rotter dam een vergadering gehouden tot het stel len van candidaten voor het lidmaatschap vin dc Tweede Kamer voor de plaatsen van 13 tot 20 op de candidatenlijst, welke in onderlinge samenwerking met de kies kring-federaties Noord-Brabant en Zeeland zullen worden gesteld. Na overleg met de besturen dezer laatste federaties werd be sloten, van de zeven plaatsen uit Zuid-Hol land drie candidaten le stellen, zoodat voor Noord-Brabant en Zeeland elk twee gesteld kunnen worden. Met algemeene stemmen (er waren elf afdeelingen vertegenwoor digd) werden naar de volgorde op de rang lijst voor zoover het Zuid-Holland betreft, gesteld de heeren J. Kortland, Schoonho ven, Joh. Speelman, Sassenheim en A. Ger- meraad, Schiedam Van den Ned. Houtbond waren slechts zes leden, en wel lirroa's in Amsterdam, Den Haag, Leiden, Hengelo, Almelo en En schede, bereid hun medewerking le verlee- nen tot de afsluiting van een landelijk loonconlract voor 1925/26. De besturen van de samenwerkende arbeidersorganisaties hebben den Bond meegedeeld, dat dat aan tal werkgevers te gering is om onderhande lingen te openen over de afsluiting van een landelijk contract; zij wensclien nu zoo mogelijk overeenkomsten le treilen met de verschillende ondernemingen afzonderlijk. Beroepen zijn bij de Ned.-Herv. Gem. te Rotterdam dr. G. W. Oberman, te Leeu warden, en dB. E. Wnrmolts, te Heerde. Gistermorgen is tusschen Bannebroek en Hillegom een locomotief, wcuirmedc proef gereden werd, uit dc rails geschoten. De locomotief liep vast in den berm langs den weg. Het duurde eenige uren voordat het herstellingswerk de ontzette rails weer op hun plaats gebracht en de locomotief in het spoor was afge- loopen. Een 1 o t e r ij-o nderneming. De Nationale verzekerings- en herverzeke ringmaatschappij, gevestigd in Den Haag, heeft de hoofdprijzen, die dc vorige week in de Staatsloterij zrjn uitgeloot, miet uit betaald. De 100.000 viel op tien twintigjes, welke in het bezit waren van een clubje van 100 fabrieksarbeiders te Dordrecht, ao 25.000 viel viermaal te Dordrecht en te Amsterdam, en de 15.000 viel in Amster dam. De darectie van het bijkantoor der Maatschappij te Amsterdam deelde aan gaande de débacle het volgende mee: Toen in October j.l. de justitie obligaties in beslag nam ten hoofdkantore in Den Haag en op het bijkantoor in de hoofdstad, werd het publiek, zooals vanzelf spreekt, wantrouwend. Het gevolg was, dat slechts 25 pCt. van het gewone aantal obligaties verkocht werd. De directie hoopte toen, dat de hoofdprijzen zouden vallen op de 75 pCt. van de obligaties, die in portefeuille bleven. Deze speculatie viel echter verkeerd uit. De hoofdpjrijzen vielen namelijk alle op obligaties, die uitgegeven waren. Er was toen niet genoeg geld in kas om die prijzen uit te betalen. Ook het reservefonds was nicu toereikend, waar dit reeds flink was aangesproken, omdat de Maatschappij meermalen obligaties op crediet bad ver leend, hetgeen zij deed om te concurreeren tegen ,,Het Witte Kruis". Naar de directie verklaarde, is het niet uitgesloten, dat de prijzen alsnog uitbetaald zullen worden. Dit kan echter alleen geschieden als het •tekort niet grooter wordt, doordat nog meer hoofdprijzen op uitgegeven obligaties vallen. Geschiedt dit niet, dan kunnen misschien pondspondsgewijze de uitgeloof de prijzen uit kasgeld in reserve betaald worden. Omtrent de situatie der loterijonderne ming wordt nog gemeld dat het tekort reeds meer dan een halve ton gedraagt. Als bij de trekkingen, die nog week plaats vinden, prijzen worden uitgeloot op de nummers van de uitgegeven obligaties, zal dit tekort nog aanmei'kelijk stijgen. Met ingang van Zaterdag ii bij de buitenmagazijnen op het terrein der cavaleriekazenne aan den Schoterweg te Haarlem een sohildwacht geplaatst, met de bajonet op bet geweer. Hij heeft strenge bevelen gekregen, om niemand, die daar niets te maken heeft, tot het terrein toe te laten, 's Avonds zal het terrein door eenige booglampen verlicht worden. Dit alles in verband met de aanslagen, die den laatsten tijd plaats hadden.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 6