No. 19902 LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 27 Januari Derde Blad. Anno 1925. U!T DE ^wctbfKIN. Haarlemmermeer. - De animo voor het Volgen van clen cursus eerste hulp bij on gelukken", die te Vijfhuizen gehouden wordt, is zoo groot, dat 't besluit werd ge nomen om de lessen, die eerst op één avond in de week werden gehouden, over twee svonden te verdeelen. De verecniging „Dorcas" te Hoofd dorp heeft in het afgeloopen jaar weer veel nuttigen arbeid verricht met het vervaardi gen van kleedingötukken voor de armen. Den dames komt voor hare goede zorgen en de voorbeeldige wijze waarop ze zich van haar schoon© taak hebben gekweten, voorzeker een woord van warmen dank toe. De kleedingstukken zullen Donderdagmid dag in de consistoriekamer van de Gerefor meerde Kerk te Hoofddorp te bezichtigen zijn. Hillegom. Burgerlijke Stan d OndertrouwdF. van der Wallen en N. v. d. Schrier. Getrouwd: J. Bruinenberg en H Plan ting- Bevallen: J. C. Oudshoorn—Huisman z. A. M. PeteraGeurskens d. M. A. J. DuijndamSteekere z. M. W. van Yel- ZenLagaa z. A. M. v. d. Heisteeg—Sal man z. H. E. van Lierop Annard z. K. de Vries—van der. Voorn z. F. Flip- phiVerhoeven d. OverledenJ. P, Holleman v. 20 maanden Een eind dood tramrails op Weerestein id opgebroken. In den raad was men van* oordeel, dat de menschen er over vielen. Er is dus tegemoet gekomen aan den wenich van den raad-, maar de meeste wielrijders, die vallen over de rails, doen dit midden op den weg, waar de trambaan den weg oversteekt Er. die hindernis zal wel blijven bestaan zoolang hier de remise blijII- Hillegom, Lisse en Sassenheira wijken af van den regel, dat de bevolking voor het grootste deel bestaat uit vrouwen en een kleiner, deel uit mannen. Genoemde drie gemeenten zijn rijker aan mannen dan aan vrouwen. Hilegom heeft een overschot van 130 lAsse van 110 en Sassenheim van 8 mannen. In Bennebroek en Heemstede is de verhouding daarentegen normaal, daar zijn meer vrouwen dan mannen en wel 54 en 1089 vrouwen meer Onbestelbare brieven en brif kaart en, waarvan de afzenders onbekend zij;: mej. N. Giesbergen, Hilleeom; mej. G. de Jong, idem-, Pastoor Krook idem; Pleines Zeepfabrieken, Den Dolder Rand van Arbeid Leiden. 1 briefkaart -"«rdor adres Katwijk aan den Rijn. Gisterenavond trad voor de leden der alg. Ver voor Bloem bol leneul tuur en van de Tuinbouw- vereen. Katwijk en 0. in hotel de Roskam op do lieer ir. K. Volkersz met het onder werp ..Kunstmestbemesting der bloembollen en enkele groentengewassen". De zaal was geheel bezet; een zeldzaam verschijnsel, het geen reeds bewees, dat groote belangstel ling was voor dit onderwerp. De heer J. v. d. Perk, 2de voorz. ?an Bloemb.-cultuur, opende bij afwezigheid van den lsten voorz. de vergadering en betuigde namens de ver- eeniging zyn dank aan den geachten spreker, die bereid gevonden was om hier te spreken. De groote opkomst was voor spsr. een bewjjs van eb- belangrijkheid van dit onderwerp.- Vei volgens kreeg de heer Volkersz *het woord, die in een rede van ruim 2tya uur qjn gehoor wist te boeien. Het zou te ver voeren de rede weer te geven, te meer omdat zooveel aanwezigen waren, die er hun voordeel toch mede kunnen doen en de enkele wegblijvers er zich toch niet bijzon der voor zullen interesseren. In hei tweedq gedeelte werd een en ander aanschouwelijk voorgesteld. Daarna werd er gelegenheid gegeven om vragen t: stellen aan den spreker. Door velen werd hiervan gebruik gemaakt en allen werden geheel naar ge noegen beantwoord, waarbij rezds bleek, dat deze avond reeds veel nut had gegeven. Hoewel het reeds kwart voor twaalf was geworden, bleef de vergadering in aandach tig luisteren naar de duidelijke antwoorden op de vragen en de wenken, die de spreker hierbij gaf, en waarmede allen ongetwijfeld voordcel zulleu kunnen bshalen. L>e voorz. dankte den spreker voor hetgeen hij de/.en avond gegeven had en hoopte, dat de leden van hel gesprokene veel nat zouden hebben ©n vertrouwde op de bekende bereidwillig heid van den heer Volkersz, indien zjjn hulp of raad te geiegenertijd nog eens door Kat wijk gevraagd zou worden. Flink appiaus bewees, dat d vergadering hiermede geheel ïnsti aide. Katwijk. De „Vereeniging lot bestrij ding der Tuberculose voor Katwijk en. Om- gtreken" hield gisteravond haar jaarverga ring in „Casa Cara". I)e voorzitter, de lieer Huetiug, opende de vergadering mei een kort welkomstwoord en gaf daarna aan de secretaresse, mevr. v. Dom— Bcucker Andrea, gelegenheid tot het yoorlczen der notulen van-de vorige verga dering, welke na lezing werden goedgekeurd. Vervolgens kreeg de penningmeesleresse, mej. P. A. Boorsma, gelegenheid tot het uit brengen van den staat van ontvangsten on Uitgaven over 192±. Wc oiillcenen daaraan het volgende: Ontvangsten: 1. Kassa op 1 Januari 1924 f1912.337»; 2. rente over 1923 en 1924 Giro rek. 16.78; rente van de Spaarbank f39.41; 8. contributies: a. particulieren f 151.50; b. verenigingen f7.50; c. H. S. V. te Rijns- burg .f234.727»; d. H. S. V. te Katwijk-aan- Zee 253.84Va, totaal f652.57; giften voor verpleging f882.10; 4. Subsidies: a. Rijk f 2016; b. gemeenten (Katwijk) a f 400; Rijns burg f120; Valkenburg f30. c. provinciale Vereen, f656.07, totaal f3252.07 5 nelio opbrengst Emmabloem 102,34l/t; 6. diver- Xn: lampbestraling f586.50; giften, korting, iladtin enz. f 15.787»; beddegoed overge daan f 68, bij elkaar f670.281/»; totaal *7517.907». Uitgaven: 1. 9alaris huisbezoekster 1800; 2 Prophyiaxe: a. Woningverbetering f99; b. kosten afweer sputum f76.68; c. consu- tatiebureau f 7.totaal f 182.68; 3. Ver- plcgingskosten: a. In Sanatoria, buitenschool f 1511.80; b. verpl. in huis (hulp in de huis houding^ f 112.00; I. Verplegingsmateriaal f550.91; lï. versterkend voedsel f 169 83; III Ondorh. lampen, lamphuis je, stroom en meterliüur, uilloling aand. enz. f475,171/»; 4 diversen als: drukloon, bodeloon, admi nistratie, porti, lidmaatschappen enz. f 207.78 5. batig saldo op 1 Jan. 1925 f 2507,73. To taal f 7517,907». Daar niemand eenige op- of aanmerking deed hooren. bedankte de voorz. mejuffr. Boorsma voor haar richtig beheer en tevens de heeren Van den Berg Sr. en Jr. en Den Haan voor het nazien der rekening en het uitgebrachte rapport, hetwelk de voorzitter voorlas. Daarna gaf de voorz. het woord aan de secretaresse, mevr. v. D.B. A., tot het uit brengen van haar jaarverslag. Zij bracht ongeveer liet volgende ter tafel: Het aantal inwoners van Katwijk was op 31 Dec. 1924, 14450, dat van Rijnsburg 4318 en van Valkenburg 768, te zamen 19.536 personen. Op 1 Jan. 1924 bestond het bestuur der Vereeniging uit de heer arts J. Hueting, voor zitter; ds.IT. Meijering,2de voorz mej. P. A. Boorsma, penningmeesleresse, de heer W. D. Huisken, 2de secr., de heeren dr. H. G. Jonker, ds. E. H. Broekstra, ds. S. K. Hermanidcs, ds. C. M. Luteijn en mevr. v. DorpB. A., secretaresse. In den loop van het jaar verloor de Ver. ds. Luteijn, die naar elders vertrok, zoodat een zetel in het bestuur openkwam. Er hadden 4 bestuursvergaderingen plaats. Het aantal leden, dat op 1 Jan. 1924 bedroeg 145 en 1 begunstiger, was op 1 Jan. 1925 gedaald op 140 loden en 1 begunstiger. Ook hier malaise dus. De Halve-Sluiversvereeniging te Katwijk bloeide onder leiding van mej. Boorsma zeer. De meisjes, die zich ten deze zeer verdienstelijk maakten waren; Liesje Ver loop, Annie Voorsteegh, Marie Waterreus, Janna Bloot, Agatha Schuitemaker, Truuaje Buis, Truida Parlevliet, Jo van der Lee, Truida Blaat, Corrie Lens, Nelly Tjebbes, Jopie Dijkdrentli, Jopie Ouwehand, Corrie Parlevliet, Marie Soeteman, Corrie v. Rhoe, Jacueline Waterreus, Niesje Körndorf- fer en Leuntje Parlevliet, Zij zamelden een bedrag in van f2588.45. In Rijnsburg beijverden zich voor dit werk de jongedochters: C. de Mooij Ad., T. van Egmond Ad., M. Vooijs, A. van Iterson, B. van den Vijver, G. Slothoiiber, M. van Egmond en Ida van der Kwaak GdZij haalden de groote som van f234,72V» op. Dit geschiedde onder leiding van de dames: mevr. JonkerSchröler en mej. J. Hoge- woning. Zoovrfl de toegewijde leidsters als de meisjes zijn wij, aldus de secretaresse, heel dankbaar voor al den tijd en al het werk, dat zij voor onze verecniging over hadden. Behalve de flinke versterking onzer inkom sten, gaat van deze vereeniging ook een belangrijke propaganda uit voor de goede zaak der tuberculosebestrijding. Door tus- schenkomst van mej. Boorsma en mevrouw Jonker werd dit jaar ook veel propaganda gemaakt door lecluurverspreiding. waar door natuurlijk de kennis van middelen ter voorkoming van de T.b.c.-infectie zeer be vorderd werd. De verkoop van de Fmmabloem bracht, tengevolge van het slechte weer, wat min- der op dan vorige jaren. Toch werd nog voor f 102.357» aan bloempjes verkocht. Weer blijkt uit hel verslag onzer huisbezoekster, mej. A. W. Nolenboom, hoovcel toewijding en ijver zij in haar veel omvatlenden werk kring aan den dag legt. Als men alfeen maar bedenkt, hoeveel werk en takt er noodig is voor het brengen van die 1509 bezoeken, en b v. voor het verschaffen van betere slaap plaatsen aan die 27 kinderen, dan komt men onder den indruk, dat er veel goed werk wordt gedaan. Toch is dit nog slechts een onderdeel. Zoo vraagt b.v. ook de kwarts lamp veel toegewijd werk van onze huis- zoekster, waarvoor wij haar-heel dankbaar zijn. De secretaresse eindigde mei den wensch, dat ook 1925 een gezegend jaaT moge zijn voor deze vereeniging. Een warm applaus van de vergadering was de dank voor hel ton gchoore ge brachte. Daar mej. Notenboom zelf niet ter verg. tegenwoordig was, werd aan mevr. v. Dorp B A. verzocht, namens haar, verslag uit te brengen. - Mevr. v. D. voldeed daaraan gaarne en deelde o.m. mede, dat er op 1 Jan. 1924 stonden ingeschreven 169 gezin nen. De Prov. Vereen, verlegde den leef tijdsgrens waarop huisbezoek overbodig werd geacht, waardoor 20 gezinnen werden afgevoerd, zoodat 149 gezinnen onder toe zicht bleven. In den loop van het jaar kwamen daar weer bij: 22 gezinnen met 32 patiënten en vielen af door verhuizing 2 gezinnen. Op 31 Dec. j.l. strekte het huisbezoek zich dus uil over 169 gezinnen. In 1924 werden af gelegd 1509 huisbezoeken en 33 bezoeken voor maatschappelijk werk. Uitgezonden werden 3 patiënten: l.kind werd geplaatst in het Zeeiiospitium alhier 2 kinderen be zochten de Lektechc Buitenschool met zeer gunstig gevolg. Een van hen. andere winters steeds suk kelende, behoefde voor ziekte nu nog geen dag te verzuimen. Bovendien waren op 1 Jan. nog 2 kinderen in het Zeehospitium en één op de Buitenschool, die reeds in 1923 uitgezonden zijn. Zeker werd van dit herslellingoord voor onze kinderen veel meer gebruik gemaakt, ware het niet, jlat de aanvraag het beschik bare aantal plaatsen verre overtreft. Vele goederen werden in bruikleen gege ven o. a. sputumglazen, bakjes, ontsmet- tingsemmer, handdoeken, ledikanten, ma trassen, onderkleeden, overtrekken, wollen dekens, lakens, wieg met bed, ligstoelen, schermen, nam hor, vloermat, ligtenten, enz. Eenmaal werd een voorschot van f 29 gegeven tot aanschaffen van beddegoed, wat op den bepaalden lijd vereffend wérd; in 3 gevallen werd het geleende ledikant overgenomen. Aan 7 patiënten werd melk verstrekt, ge zamenlijk 1012 liter. Eén patiënt ge noot gedurende 3 maanden wekelijks een kilogram bevroren vieesch, een ander voor wie de bereiding, een bezwaar, was, 'kreeg rook vieesch Ontsmet moest worden in 3 gevallen. Tweemaal werd beddegoed naar den oven ter verbranding gezonden, de rest geschied de mechanisch. Voor 1 patiënt werd hulp in de huishou ding bekostigd, voor 2 andere, bijgedragen in de thuisverpleging. Woningverbetering kon in 3 gevallen worden aangebracht; m?l toeslag op de huishuur werden 3 gezinnen geholpen. Voor een daarvan wa9 verhuizing drin gend noodig wijl de patiënte lijdt aan open long fc b. c. en met haar man en 4 kleine kinderen, moest wonen en slapen in een en dezelfde kamer met slechts één klein raam. Verbetering van slaapplaatsen, n.l. ruilen van bedstede in de huiskamer voor ledikan ten op den zolder, kon in 16 gezinnen wor den bereikt ten bate van 37 kinderen. Pret tig is het, te merken, dat de ingewortelde afkeer tegen dezen maatregel afneemt. Drie patiënten verblijven den geheelen winter, dag en nacht in ligtenUn. Een diaconie betaalde de helft der ver- plegingskoslen en ..Draagt Elkanders Las ten" droeg in een ander geval bij. Een dame betaalde gedurende 4 maan den het loon eener werkster voor een pa tiënt, voor wie van andere zijde f2.50 bin nenkwam. De melklèveranciers stonden reductie toe op den prijs der nielk en een genezen „lamppatiënt" offerde zijn gulden. De" kwartskunp wint meer en meer het vertrouwen der menschen, zoodat ze niet meer, halverwege den boel in dén steek la ten. De kennis omtrent tul>ercuIose is nog geen algemeen goed en de taak der Vcr- eoniging daarom nog verre, van afgestaan. Ook deze rede mocht den dank der ver gadering inoogslen. Een paar leden maakten eenige korte op merkingen, die van de bestuurstafel duide lijk werden beantwoord. Thans had bestuursverkiezing plaats. Op voorstel van het bestuur, werd in de plaats van ds. Luteijn gekozen, dr. Cleveringa die deze benoeming aannam terwijl de aftre dende bestuursleden mej Boorsma en de heer Huisken met algemeene stemmen (ieder op een na), werden herkozen. Voor het nazien der rekening en ver antwoording over 1924 werd een commis sie benoemd, om in de volgende vergade ring daarvan rapport uit te brengen. Deze commissie bestaat uit de heseren A. v. d. Berg Sr., A. Roovers, en D. van Egmond met als plaatsvervangers de heeren Hoff man. A. v. d. Berg Jr. en A. de Klerk. Bij de rondvraag merkte de heer A. den Haan op dat het hem zou verheugen in dien de vergadering met hem instemde om aan de dames Notenboom, huisbezoekster en Boorsma, penningmeesleresse een extra woord van lof te brengen voor de wijze waarop zij zich van hun vaak zeer moei lijke taak kweten De vergadering ging spontaan met dit verzoek accoord waarna de voorz. de ver gadering onder dankzegging aan de aanwe zigen sloot. Katwijk aan Zee. Van de trawlvissche- rij kwamen Maandag te IJmuiden aan de markt de loggersKW. 22 met f 1060KW. 28 met f 962KW. 32 met f 1033KW. 36 met f 1193; KW. -13 met f 1023: KW. 60 met f 1026; KW. 62 met f 833; KW. 74 met f 911 KW. 79 met f 1027; KW. 89 met f 1146 en KW. 368 met f 841 besomming. De gasaauleg in het in aanbouw zijnde Ziekenhuis is thans aan den laagsten in schrijver den heer T. van Duijvenbode e Katwijk aan den Rijn gegund. Gisteravond waren 10 garnalen booten aan den afslag, die van f 13 tot f 40 bcsom- den. Ze hadden veel meer haring gevangen dan de vorige week want nu was het aantal ongeveer 2000. Als het weer nu nog cenigen tijd zoo blijft is er wel kans dat er nog grootere haring-aanvoer zal zijn. Zekere J. dc M. van Rijnsburg is hier in bewaring gesteld, verdacht van de ver schillende waschdiefstallen van den laat- sten tijd. Reeds is beslag gelegd op een pilow broek, sokken kousen, rok. Tafel kleed, witte broek enz. Hij schijnt nog meer op z'n kerfstok te hebben. In de 2e helft der maand Januari 1925 zijn de volgende brieven en briefkaarten verkrijgbaar, welke onbestelbaar waren: Bruinsma S. P. Secr. der C. J. V. Pr. 12 la, Knetsch Controleur Arbeidsinspectie Noordwijk, Raad van Arbeid Leiden (onvol doende gefranceerd), Bureau Schuttevaer Assen (onvoldoende gefr.), Weïjland H. Agenturen Haarlem. Briefkaart. Ouwehand Gijs, Katwijk aan Zee (onvold. gefranceerd). De N.Z.H.T.M. is begonnen met het laatste overblijfsel van de vroegere remise aan de stationstraat op te ruimen. De bij wonenden hebben al lang uitgezien naar de afbraak van deze sta in den weg, die alleen maar genot opleverde voor de straatjeugd. Door het verwijderen van deze oude schuur is nu gelegenheid gekomen om de daar ter plaatse te smalle Stengelin- straat te verbreeden, iets waartoe de maat schappij en het gemeentebestuur samen toe zulle? befeluiten of besloten hebben. Lisse. Burger 1. Stand. Geboren: Petrus Bastianus, Z. van B. J. Asseler en J. Lagerwey Nieolaas Petrus, Z. van A. Obdam en M. J. Lubert Pie ter Adrianus, Z van T. Kersbergen en N. Bijkeric Grietje, D. van A. F. J. v. d. Mark en J. Peschier Wilhelmina Petronella, D. van A. t. d. Meer ©n C. S. van Kampen Ca- tharina Johanna, D. van D. Vérgunst en C Broekhuisen Laurenlius Gornelis, Z. van ft. v. d. Voort en J. M. v. d. Lans. Overleden: Adriana Anna Straathof 12 w. Jacoba Johanna Boniebal. wed. van P. C. den Hertog. 68 j. De identiteit van hel alhier gevonden I jk van een manspersoon is gisteren van- gesteld kunnen worden. Het is gebleken, dat het een zekere J. J. Dubbeldeman uit Leiden is.Naar men ons mededeelde leed de man aan kindschheid. Een alhier passeerende auto verloor Maandagmiddag een zak, gevuld met s)ya- ineel Doot de politie is deze zak opgeborgen, waar de eigenaaT hem weer terug kan be komen Noerdwijkeihout. Voor de vacante be trekking van volontair ter gemeente-s .«.re- tarie meldden zich een tachtigtal gegadigden aan uit alle 'borden des lands. Eenige tooneelisten, allen huisvaders, en oud-leden van „De Echo der Duinen" hebben het mooie plan gevormd een liefda digheids-uitvoering te geven ten bate der armen. De heer M., alhier, had het ongeluk te vallen, doordat het linoleum in de huis kamer pas geboend was. Hij kwam mei zijn heel© lijf terecht op een brandende kachel, die omviel en waarvan twee pooten braken, terwijl ook een ketel water meeging. Vrien den en buren boden de behulpzame hand, waardoor brand werd voorkomen. Noordwijk-aan-Zee. Kerkelijkbe- richt Ned.-Herv. Kerk, Woensdag avond half acht ds. L. C. W. Ekering. uit Amsterdam. Oegstgeest. Van zuster Campo is een rijwiel ontvreemd. Van den dader geen spoor. In t Postkof werd gisteravond de ver gadering gehouden van de aid. Oegstgeest en Omstreken van de Algem. Vereeniging voor Bloembollencultuur. De voorzitter, de heer Heme rik, opent d© vergadering cn wcnscut.op deze eerste vergadering alle leden dzer afdeeling een gelukkig jaar in 't algemeen, als ook wat de handel aangaat. Dat deze beter moge zijn dan het afgeloopen jaar. De secretaris, do heer Vlieland, leest de notulen voor der vorig© vergadering, die onveranderd worden goedgekeurd. Naar aanleiding van een verandering in de voorwaarden voor het toetreden van nieuwe leden, die in 't vervolg door het H. B. worden gebaloteerd, maar die door de afdeeling moeten worden voorgedragen, bleek ditmaal dat een nieuw lid zich tot toelating had opgegeven. Bij de ingekomen stukken deelt de se cretaris mede, dat voor het bestuur is in gekomen een zeer pracische maandkalen- der van een kunstmeststoffenfabriek, die die door bestelling voor do leden is ver krijgbaar voor f 0.50. Vervolgens brengt de penningmeester verslag uit over den financieelen toestand der afdeeling over 1924, waaruit blijkt dat het boekjaar sluit met een batig saldo van f 1-1.57. De heeren Hendriks en Nijssen worden benoemd tot het nazien der kas. Naar aan leiding van één der te bespreker vragen n.l.//Wat rijn de resultaten van in hev voorjaar 1921 geplante tulpen geweest, geeft, daar niemand zich opgaf deze vraag in te leiden, dc voorzitter hiervan zijn on dervindingen. Hierna brengen verschillende leden hun mecnijigcn naar voren. Uit het algemeen blijkt, dat het niet gemakkelijk is op de» vraag een juist antwoord te geven, zonder hiervan een ernstige studie te maken. Op verschillende wijzen wordt deze vraag dal» onderling besproken. Hierna komt aan de orde de vraag: Welk middel is het beste, ter verdelging van slakken", hetwelk door den heor A. Schouten wordt ingeleid. De soorten slak ken worden genoemd en aangeduid in kleur en vorm. De wijze van eierlegging, alsook het aantal, wordt genoemd en de plaatsen biervoor aangeduid. Zoo de winter mild ia, zal men in den zomer zeer veel slakken zien op vochtige plaatsen. Als voedsel wordt gebruikt de zachte kost, waaronder sla, knollen cn verech groen gewas uleoes: bladeren van verschillende planten en voor al ook tulpen. In hoofdzaak schuwen zij het daglicht en komen bij donker weer en in den nacht om liun rooftochten aan te van gen. Ter bestrijding en verdelging dezer dieren wordt genoemd: kalk. Dit bestrij dingsmiddel is niet overal toe te passen, waarom, daar vochtige plaatsen zeer ge zocht zijn, do tuinen goed droog te hou den cn de slootkanten steeds goed schoon te houden. Ook is een uitstekend middel om zoo hier en daar glazen in den grond te plaatsen, de bovenkant gelijk met den grond, en deze te vullen met bier, dat oen aantrekkingsmiddel is. Het neerleggen van schijfjes aardappels en kroten, bewerkt met Parijsch groen, is ook een uitstekend middel. Verschillende toepassingen worden genoemd w.o. ook 't bewerken en strooien van den grond met verschillende soorten kalk in poedervorm in den vroegen morgen voor 8 uur. Tevens iederen dag deze dier tjes vangen met een prikstokje, helpt ze ker ook mede. Het nieuwste middel is het gebruik van tarwezemel vermengd met Parijsch groen in poeder. Daar dit goedje sterk mede werkt tot vergiftiging, moet men hiermede zeer voorzichtig zijn. Deze beide bestand- deelen worden kruimig gemaakt met water en tusschen de plantenrijen in geetrooicL Op dezelfde wijze wordt den laatsten tijd ook meermalen gewerkt met loodarsenaat of kopersulphaat, vermengd met zaagsel. Ook worden wel kikvorschen in een kas geplaatst, die slakken -gebruiken als voed sel. De Voorzitter dankt den heer Schou ten voor zijn belangrijke mededcclingeii. De heer Den Older vraagt nog naar da soorten der slakken, vooral dc kleine soort, die zich in hoofdzaak in den grond op houdt. De heer Schouten geeft hiervan eenige uitleggingen. Ook de Ueer Bol be spreekt de zeer groote schade van de kleine slakken. Het beste daarom is den grond 'steeeïs goed om te werken opdat de dieren boven komen on dan gevangen worden of ze door de warmte vernietigen of bewerken met kalksoorten. Oe heer Hemerik acht van belang dat zorg gedragen wordt dat kippen, eenden en dergelijke niet bij de vermengde gif- deelen komery De heer Schouten geeft ook hierop antwoord. Bij monde van den heer Nijssen wordt verklaard dat de bescheiden van den pen ningmeester in uitstekende orde rijn bevon den, waarom den penningmeester dank wordt gebracht voor het uitstekend beheer. Een bespreking wordt geopend over ue wenschclijkheid om te trachten de teloloon voor Oegstgeest en Omstreken te doen aan sluiten bij het Bloombollendietrict. De heca W. van Egmond zet hiervan do belangen uiteen, de nadeelen van niet-aansluit»u^ zooals thans, naar voren brengend. De heer Hoogewoning bespreekt daartegenover uo voordeelen der tegenovergestelde partij, n.l. de bollenstreek die door deze aanslui ting over het geheel veel meer voordeel zal genieten. De heer Hendrikoen acht het zeer gewenscht om eon commissie te be noemen die besprekingen kan oponen met aangeslotenen en nog niet aangeslotenen om een krachtig geheel te verkrijgen, ue heer W. v. Egmond bespreekt, de wcnsche- lijkheid om de Kamer van Koophandel te Leiden om medewerking te verzoeken. Na gehouden hoofdelijke stemming blijken vele leden voor aansluiting te zijn. Zij worden verzocht bijeen te komen om een voorloo- pige commissie te vormen om -de werkzaam heden te regelen. Een vraagoverdelging van ratten op het land, zal door den heer A. Schouten in een volgende vergadering ingeleid wor den. Tenslotte volgt een verloting. De Voorzitter brengt dank aan don heer G. Lubbe voor de prachtige versiering der tafels met bloemen. Niets meer aan de orde zijude sluit de Voorzitter de vergadering onder dankzeg ging voor de opkomst. Wasschen is good, baden l> beter, zwemmen is het beste, zoo zeggeu zeer veel inwoners onzetr gemeente, waarom dan ook in het einde van 1924 een poging is aan gewend tot behoud der zweminrichting „D© Poel", dewelke echter op een mislukking) is uitgeloopen. Wel is van de militaire autoriteiten de voorkeur gekregen tegen een maligen huurprijs over deze zweminrichting doch tot 15 Febr. a.s. Na dezen datum wordt de bovenbouw dezer inrichting onher roepelijk verkocht en zal dus met dien datum het bezit van deze inrichting voor Oegst geest verdwenen z^n. Nu heeift zich een voorioopig comité samengesteld uit de heeren dr. D. Timmermans, A. van Ingen Schenau, dr. H. W. Borgerhoff Mulder en E. H* de Bruyn, welke voornemens z\jn een zwem vereeniging op te richten, welke zich ten doel stelt deze inrichting voor haar leden te exploiteeren op een nader vaat te stellen wijze. Hieruit zal een vergadering gehouden worden in het „Witte Huis" op 30 Januari a.s., des avonds te 8.30 uur, die toegankelijk is voor hen, die met dit doel sympathise ?.ren. Sassenheim. Door liet bouwkundig bu^ reau Verhoog is namens den heer Elkhimert, het bouwen van een dubbel landhuis ge gund aan den laagsten inschrijver, den lieer N. Perquin te Santpoort. Dit is het eersle huis met rieten dakbedekking in onze ge- tne' nte Het bericht betreffende het loon van ongeoi gaiiiseerden en Reorganiseerden eischt eenige toelichting. Wanneer iemand werke lijk gemoedsbezwaren heeft, zal daarmee rekening worden gehouden. Zijn er geen ge moedsbezwaren, dan blijft het loon voor on georganiseerden bepaald op drie en dat van de georganiseerden op vier gulden. Het betl-ck'TÜjk zachte weer der laatste dager, brengt de hyacinthenkweekers in een lastig parket. Om genoemde bloemen in dtn groei wat tegen te houden, moet de rietbe dekking verdund worden. Maar we zijn nog in Januari, er kan nog zooveel kou ko men, zcodat dan weer zwaarder gedekt moet W'rdfn Dubbele kosten, dubbel? moeite. Rijnrimrg. Kerkelijk bericht. Ghr. Ger. Kerk, Donderdagavond 7 uur, ds. Joh. Jansen, uit Leiden. Valkenburg. De tuinder L. Y. alhier had op zijn brik 8 kisten met ruiten voor broeiramen gehaald, waarvan 3 voor een collega bestemd waren. Na deze afgezet te hebben, zou hij omkeeren ,om eigen -waar te lossen. Hierbij echter nam hij zijn draai te kort en kieperde het voertuig met den brozen inhoud vierkant onderstboven. Het gaf een geweldigen slag en V. vreesde een reuzenstrop te zullen hebben, wart het waa een waarde van f 165. Dan, dank zij mede de degelijke verpakking, liep hel met oen sisser af: de schade bleek gering. In den morgen van denzelfden dag had V. thuis een klein schoorsteenbrandje in zijn voortgang gestuit, wat ons deed denken aan het bekende: „Een ongeluk komt zelden al leen". Maar ook: „Geen ongeluk zoo groot, enz." want noch bij het eeno, noch bij het andere werd noemenswaardige schade aan gericht. Onder goedkeuring van den inspecteur te Leiden, benoemden B. en W. alliier den heer Brussee te Rijnsburg, tot. tijdelijk hoofd der openbare school voor da maanden April gtMsi

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 9