MAANDAG 26 JANUARI Anno 1925 Officlesle Kennisgevingen, STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van herten niO. IV9VI. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cb. per regel. Bij regelabonncment belangrijk lageren prijs. Kleine Advertenliên, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zalordaga EO Cis., bij een maximum aantal woorden van SO. Incasso volgens poslrecht. Voor evenlueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cis. Bureau Noordtindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 en 1035 Redaotle 1507. Postchèquo- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden 72.85, per weekZ0 18. Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week0.18. Franco per post 2.85 H"i portokosten. teris Sacrum, Regisseur de heer B. Hage- 1 man. 1 Prijs Ier beschikking van de Jury: zilv. j med. van de directie van het „Leidsch Dag- blad": V.Z.O.D. uit Rotterdam voor de op- I voering van De Opgaande Zon van Heijer- i mans. Persoonlijke prijzen: Voor de besle tooneelspeelsier, beker, aan- geboden door de zeil- en motorsport-vereen. Vischmarkt 18,'tel. 1226 is DINSDAG vèi- ,™evr' C' als Kalhie in krijgbaar SCHELVISCH a t 0.16, SCHOi Oud-IIeidelberg. nummer bestaat uit DRIEBIsden EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken visohwinkel. k f 0.28, KABELJAUW a f O.'12-O.U (Geh. kabelj. a f 0.36) per pond. N. G. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 2G Januari 1926. DIENSTPLICHT. Aangllte ter Inschrijving. Waarschuwing. De Burgemeester van Leiden herinnert bij dezen hen, die in dit jaar 19 jaar oud ttorden (alzoo de geborenen in 1906 en die krachtens de Dienstplichtwet (wet van 4 Februari 1022, Staatsblad No. 43) binnen deze gemeente voor den dienstplicht moe ten worden ingeschreven, voor zoover zij zich nog niet ter inschrijving hebben aange. fc'even, aan him verplichting om de aangifte alsnog te doen en wel voor oi op 81 Januari aanstaande, waartoe de gelegenheid be staat ter Gemeentesecretarie alhier (af- deeling militaire zaken) Brecsbraat no. 119, hoek Woleteeg, op werkdagen van des yoormiddaga 10 uur tot des namiddags 12Va uur en van des namiddags U/2 tot 3 uur; des Zaterdags van des voormiddags 10 uur tot des namiddags 12Vf> uur. Hij vestigt er tevens er de aandacht op dat, indien de in te schrijven persoon ver hinderd is zelf de aangifte te doen, zijn wet tige vertegenwoordiger daartoe verplicht is. De aangifte lean ook geschieden door tusscbenkomst vnn een daartoe schriftelijk gemachtigde. Ten slotte brengt hij ter kennis van be langhebbenden, dat degene, die verplicht 1» voor de aangifte ter inschrijving zorg te dragen, bij nalatigheid in dezen zal wor den gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd vijftig gulden en, indien de aangif te opzettelijk wordt nagelaten, met gevan genisstraf van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste zes honderd gulden. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 20 Januari 1925. De Tooneelwedstrijd van Nat en Vgrmaak. Het belangrijlcsle deel van de feesten, ge organiseerd door „Nut en Vermaak" ter ge legenheid van haar 50-jarig, dus gouden ju bileum, ligt achlcr ons. Gisteravond is toch de nationale iooneclwedstrijd geëindigd met prijsuitreiking enz. Het belangrijkste deel der feeslelijkheden duiven wij n.l. dezen wedstrijd ronduit noemen, want we kunnen verklaren, dat door dezen wedstrijd zeer, zeer velen iets blijvends hebben ineegekre- ven voor hun leven, dat ongetwijfeld zal hebben aangekweekt liefde en warme be langstelling voor het tooncel, dat thans die belangstelling zoo goed gebruiken kan. Voor „Nut en Vermaak" de eer de onmiddellijke oorzaak te zijn van het succes voor het too- neelleven in 't algemeen en van het dilet- tanleutooneel in 't bijzonder en daarmee heeft de vereeniging zich wel op frappee- rende wijze gekweten van haar verplichtin gen als tooneeivcreeniging. De wedstrijd is zonder eenige reserve eminent geslaagd te noemen. Vereenigingen van de beste reputatie hebben met tooneel- werk, dat aan liooge eischen voldoet, zich onversaagd in eerlijken kamp geworpen en fel, zeer fel is de strijd geweest. Het ging bijkans als het ware crescendo. Deelnemers aan den wedstrijd waren V.Z.O.D. te Rotterdam met De Opgaande Zon van Heijertnans; Jacob van Lennep, te Haarlem, met De Grond van Geert Teis Pzn.; Molière, van Utrecht, met Mesalliance, van J. R. Schuil; Mutua Amicilia mei Onder één dak, van J. Fabricius; Litteris Sacrum te Leiden, met Oud-IIeidelberg van Willi. I Meyer-Fflrster. De volledige uilslag is aldus: Eere-prijs voor de beste uitspraak, zilv. med. van If. M. de Koningin: Litteris Sa crum. Eere-prijs voor het beste samenspel, zilv. med. van Z K. H. Prins Hendrik: Mutua Amiciiia. Voor de besle opvoering: Eerste prijs: f 300, tevens verg.-zilv. med, van jhr. mr.-dr. N. C. de Gijselaar: Litteris Sacrum. Tweede prijs: f-200, tevens zilv. plaquette, aangeboden door het Bestuur der 3 October- Verceniging: Jacob van. Lennep. Derde prijs: f 100, tevens zilv. plaquette, aangaboden door het Bestuur der Var. tot bevordering v h. Vreemdelingenverkeer, Leiden en O.nstr.: Mutua Arukitia lo Regie prijs, verg.-zilv. med., aangebo den door den heer C. Versney, voorz. „Nut an Vwmtai''. Jacob van Lennep, Regisseur de he*r foh. H&us. St> (UfU-priie verg. zilv. draag-med., aan- lobodas dot» den heer B .v, Schouwen: Lit- Voor den besten looncelspeler. beker, aan geboden-door het strijkorkest Euterpe": de heer A. van Hcmert als boer Dost in De Grond. Voor de best gespeelde bijrol (dame), verg. zilv, med. aangeboden door het muziekgez. „Orpheus", mevr. II. M. Bergman-IIeuper- man als Marlje in De Grond. Voor de best gespeelde bijrol (heer), verg.- zilv. medaille, aangeboden door den heer N. Kweslroo: de heer L. Roggeveen als Lutz in Oud-IIeidelberg. De publieksprijs, gouden med., geschon ken door „Nut en Vermaak": Onder één dak van Fabricius van Mutua Amicitia. De Jury bestond uit de heeren prof. mr. E. M. Meijers, dr. J. Wariena cn B. W. Menk- horst. Nu de jury beeft gesproken, zullen wij in 't kort nog even bet verloop schetsen. De Opgaande Zon adhten wij niet een van Heyermans beste werken, alhoewel het in deze tijden wel weer eenigszins bij is. Het is daarom wel geëigend om indruk te maken en het beeft dat o. i. ook wel ge daan. De opvoering was over 't algemeen goed. Nu en dan waren er echter zeer wakke momenten als b.v. de vergadering der rederijkerskamer, die op niela leek. Naar voren tradén Matthija de Sterke, zijn dochter Sonja, Doortja Merlens en Stuif zand.. De aankleeding van hot laatste be drijf was zeer slecht en de uitspraak had Rolterdamsche accenten. ■Da Grond van Geert Teis Pzn. was voor het Hollandsche publiek iets nieuws. Hier kent men niet zoo'n onverwoestbare liefde van den boer voor zijn grond, waarvan hij tot geen prijs afsland wil doen. In een keu rig decor en tot in de kleinste kleinigheden welverzorgd werd dit krachtig gebouwde spel van boerenleven over het voetlicht ge bracht. De boer Job Dost werd bijkans on- veibeterlijk gespeeld, en ook zijn vrouw Martje was keurig. Jammer, dat de rollen van Hinne Kool en Kaspar Dokma wat af staken. '1 Werd in een soort algemeone boerentaal gegeven. Mésalliance van Schuil is aan het ver ouderen. Een bijzonderen indruk heeft het nimmer op ons gemaakt. Zonder bepaald slecht te noemen, was de opvoering er van toch zwak en o. i. verreweg de minste. Op den voorgrond trad alleen de loods Dirk Lith. Onder één dak van Fabricius was onge twijfeld hot dankbaarste stuk, dat gespeeld is en reeds bij voorbaat hebben wij daar aan den publieksprijs toegedacht, gelijk het ook zoo geloope® is. De stukken van Fabri cius, goed gespeeld, maken steecis furore, waar ze geheel zijn benekond op de volks ziel. En de opvoering was goed, vooral wat samenspel der diverse karakterbeelden be trof. Op den voorgrond traden de oude va der en vooral Dora. Overigens wend wel een goed geheel verkregen, doch het voor de regie over 't geheel gemakkelijke werk had hier en daar meer kunnen verdragen. Over „Oud-Heidelberg" zelf behoeven wij niets meer te zeggen na de opvoering door de Rotterdammers zoo kort geleden. Wat decor elc. betrof 6tond deze uitvoering zelfs heel wat hooger. Jammer, dat in bet eerste bedrijf niet wat meer is geschrapt, waar door het te-veel aan buigen en strijkages zou verkleind*zijn. Het is een verlooning van „Litteris" geweest, die beter nog was dan de vorige en zonder bepaald zwakke plek ken, trols bet ten tooneele brengen van zooveel figuranten. Karl Heinz, Lutz en Kkibie waren prach tig op dreef. Eenmaal werd Karl Heinz ge- altrappeerd op een echte Leidsche taalfout. Het is voor de jury een zeer moeilijke taak geweest om zoozeer verschillende too- neelwerken te vergelijken, wat uitvoering, dictie, regie etc. betreft. Vooral, waar over hel geheel het gehalte zoo uitstekend was en de vereenigingen elkaar zoo weinig toe gaven, als in dezen wedstrijd het geval ie geweest. De prijsuitreiking bad plaats door prof. Meyers, die met een geestige speech de zegeningen rondstrooide onder de deelne mende vereenigingen. Zulks na afloop van den eereavond, door Nut en Vermaak" zeil gegeven, waarbij werd opgevoerd „De laat ste eer", tooneetspel uit de Europeesche ■samenleving in Ned.Indië, in 4 bedrijven, door Victor Ido. Het gegeven speelt zich af in militair milieu, is kortzichtig van opzet en nu en dan wat gewrongen, doch weet niettemin te treffen. Vooral, wanneer het wordt vertolkt als gisteravond het geval was. We willen niet verhelen, dat we eenigszins bevreesd waren over de keuze van dit stuk, doch „Nut en Vermaak" beeft ons beschaamd en een opvoering gegeven, zooals we van haar nog niet hebben bijge woond. Wat het militaire 'betreft, werden slechts een paar kleine fouten gemaakt. Do hoofdrollen waren ruimschoots voldoende, yoora! do generaal, zijn zoon, zijn vrouw en de lastertong Sabine. Alleen de groot moeder had krachtiger gekund. Aan decor etc. was veel zorg besteed. Bij den aanvang werd door den voorzitter der regelingscommissie, den heer J. Th. Ter- burgh, een woord van dankbare herinnering gesproken, vol piëteit over den overleden penningmeester, den heer D. A. Ilageman. Diens dood juist tijdens dit jubileum heeft daarop een droeve vlek geworpen. In de pauze werd het bestuur der jubi- leerende vereeniging nog gecomplimenteerd van diverse zijden, o.a. door den heer Van der Laan, voorzitter der 3-October-vereeni- ging, die er op wees, hoe „Nut en Vermaak" altijd de 3 October-vereeniging heeft bijge staan. Na alloop der opvoering van „De laatste Eer" werden de dames behoorlijk in de bloemen gezet ook de dames der jury leden en de echtgenoote van den regisseur waren bebloemd en werd aan den heer J. B. van Seventer, uit Den Haag, die zoo welwillend was geweest om als Tegisseur in I dit geval op te treden, daar onder zijn lei- ding bet stuk reeds in Den Haag met groot i succes was gegaan, een prachtig rookstel overhandigd, waarvoor deze zijn daak i bracht. Mevr. Linss» Orgert Muller, eerelid, schonk een medaille aan de vereeniging, die direct aan het vaandel werd gehecht. Aan het eind der prijsuitreiking overhan digde prof. Mayers namens het schouw burgbestuur de jubilaresse een prachtige kran9. De heer Tcrburgh bracht daarop dank aan de jury voor haar bereidwilligheid om deze zware taak te aanvaarden een dank reeds bij de receptie vergezeld van een sou venir en aan de vereenigingen, die heb ben meegestreden, voor de wijze, waarop zij dat hebben gedaan. Do voorzitters van Lit teris Sacrum en Jacob van Lennep getuig den nog van dank voor de vriendelijks ont vangst, waarop de heer Terburgh met een woord van dank tot het publjek sloot. Niet onvermeld mag echter blijven, dat aan Sappho, dat alle avonden heeft opge luisterd met zeer gewaardeerde muziek uitgezonderd op den eere-avond wegens het heengaan van den penningmeester een medaille werd geschonken als taslbaar blijk van erkentelijkheid, welke medaille aan do Sappho-vlag werd geheght. En hiermede nemen wij afscheid van deze „daad" van „Nut en Vermaak", waar mede zij voor het tooneel, gelijk gezegd, zoo veel goeds heeft verricht. Nu van hel gouden naar het diamanten feest! Ontwapeningssamenkomst. Zaterdagavond werd in de groote Slads- zaal een ontwapeningssamenkomst plaats van de gecomhineeude plaatselijke afdeelin- gen der S. D. A. P. en A. J. C. Vóór den aanvang trokken deze afdeelin- gen met ontplooide vaandels en begeleid door snarenmuziek van af het Volksgebouw langs Heerengracht en Haarlemmerstraat naar de vergaderzaal, die de deelnemers aan den stoet schier niet meer bergen kon. Nadat de A. J. C. eenige liederen ten gehoore had gebracht, opende de voorzitter der S. D. A. P., mr. Van Eek, de vergadering, er op wijzende, hoe de ontwapeningsjnvea- tie een belangrijk onderdeel zou uitltrïk'sft bij de a.s. verkiezingen en dat voor dezen strijd aller medewerking een eerste ver- eischle was. Na een krachtige opwekking tot aangifte ale lid der S. D. A. P., werd gezamenlijk de „Internationale" gezongen en ving de heer K. ter Laan, lid der Tweede. Kamer, zijn rede aan. Het kan niet anders dan een groote vreug de voor mij zijn, hedenavond voor u te mogen spreken; immers voor mij ligt hot wetsontwerp, waarin de ontwapening in de Staten-Generaal zal worden voorgesteld en waarvan het eventueel aannemen het glorie- punt onzer partij zal uitmaken, aldus spr. Te meer is dit mij een groot genoegen, waar ik als voorzitter der soc.-dem. Kamer fractie de opsteller van dit ontwerp ben. Laten wij echter, nu wij aan den voor avond slaan van een nieuw groot gebeuren, eerst eens nagaan, wat wij in de laatste 25 jaren hebben bereikt, en dan treft het on» dadelijk, dat, onder leiding van Troelstra, Van Kol en Schaper, de sociaal-democratie in Nederland een ontzeltendc vlucht heelt genomen en, waarvan ik, ais voornaamste resultaten slechts het algemeen kiesrecht en het ouderdomspensioen wil noemen. Het is nu ongeveer drie maanden gele den, dal in de Deenscho Volksvertegenwoor diging een soortgelijk ontwerp werd beharl- deld en waar de Minister van Oorlog zeide: „Het is de hoogste plicht der regeering haar volk in orde en liefde groot te brengen; dit bereiken wij niet met oorlog, doch met vrede. Geeft mij de 10 millioen gulden, die voor oorlog en marine op de begrooting zijn uilgetrokken, schaft leger en vloot af en Denemarken zal in geen oorlog meer be trokken worden." Het militairisme trekt eer den vijand aan dan hem te weerstaan. Wij mogen en kunnen geen oorlog voe ren, daar dit in strijd te met de hoogste menschelijke geboden en ons bovendien de verdedigingsmiddelen ontbreken om eenige groole mogendheid met succes te kunnen weerstaan. De Deensche regeering heeft be wezen, dat de nationale roem van een volk absoluut niet lijdt door da erkenning van zijn onmacht. Hierbij komt dan nog de yraag hos. het Nederlandsch» militair-me staal tegenover de Grondwet, hoeveel onze veiligheidsmacht zal moeten koslen, hoe ons land volgens het protocol van Genève tegenover den Volkenbond moet staan. Denkt eens aan de verschrikkingen van den wereldoorlog, waar een moord een weldaad was, een gemakkelijke oplossing van een moeilijke vraag. Hoeveel millioenen jonge, krachtige man nen zijn niet voor hun leven op de gruwe lijkste manier verminkt. „Nooit meer oorlog" moet de overheer- schende gedachte zijn van ieders actie; on begrijpelijk is hel daarom, dat iedere natie haar leger weer versterkt, waaraan ook Nederland meedoet, wat natuurlijk handen vol gelde kost In tien jaar tijd kostle ons leger Iwee mil liard en de vloot een half milliard, zoodat wij gerust kunnen zeggen, dal zonder oorlog wij thans geen Staatsschuld zouden heb ben, onrTtog niet eens te spreken van de totaal ontwrichte maatschappij op econo misch terrein. Tot slot voerde spr. ons naar Duitsch- l&nd, waar nu, zeven jaren na den oorlog, twee van de drie Duitschers zeggen: „Ja, maar wij halen het terug, onzen Elzas". Dit komt door den oorlog, die wrok en haat zaait; dit is ook de reden, dal de landen niet ontwapenen, maar wij, als klein, neu traal land, zijn hiertoe verplicht en het is speciaal voor de soc.-democratie een heer lijke en verheffende taak te zorgen, dit te bereiken (luid applaus). Een heel prettige en mooie afwisseling bezorgden ons mej. Mulder en de heer De Nie, dia op de violoncel en het orgel eenige heel mooie nummer» ten gehoore brachten. Hierna voerde het woor de heer Koos Vorrink, tot voor korten lijd leider der A. I. C., thans bestuurder van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, die in de eerste plaals de toestanden van voor 1919 besprak, toen de kapitalistische zegetocht, aangevan gen in het begin der 19de eeuw, haar glans punt had bereikt. Er was toen maar één groep, die inzag, dat er een dreigende schaduw over de aar de hing, n.l. de geweldige bewapeningsstrijd tusschen de verschillende groote mogend heden onderling. Dit was de 3. D. A. P., die in resolutie na resolutie op het gevaar van dezen wedstrijd wees, totdat in 1912 de Balkan-oorlog uitbrak. Toen was er een kleine groep 3. D. A. P.- era in Bazel, dat een beroep deed op de vredesgezindheid der arbediersmassa en met succes! Wat heeft de oorlog ons, Nederlanders, nu eigenlijk gebracht? In de eerste plaats een geweldig zedelijk gevaar, n.l. dat onze kapitalistische maatschappij onbekwaam 1» om de leiding te nomen en deze afschoot op de schouders van hen, die hiertoe aller minst geroepen waren; ten tweede een groote dosis zelfzucht onder de menschheid, j ook al tengevolge van de dislributie, en ten derde een geweldige verarming. Door deze J factoren leerde de arbeidersklasse, dat zl) meer rechten kon doen gelden, daar ook haar prestaties vele waren en haar verplich- tingen zwaar op haar druklen- Het was toen de taak van de bezittende klasse om te zorgen, dat de geheele mensch- held in betere welvaartshanen werd geleid, hetgeen zij trachtlen te bereiken door een groole productie te forceeren door middel j van een langeren arbeidsduur en lagere j loonen. Jammer genoeg voor deze klasse werden deze middelen door de zich juist' vrij gevoe lende arbeiders niet aanvaard. En ach, het ii zoo gemakkelijk om te spreken over massale dienstweigering enz., maar neen, er moet gehandeld worden. Ziel eens in uw eigen omgeving, wat gij voor de zaak der S.D.A.P. gedaan hebt. Volgt den weg, dien u hier aangewezen wordt en richt uwe strijdmiddelen tegen de onzedelijke grondslagen der huidige maat schappij. Alleen wanneer wij eensgezind strijden kunnen wij iels hereiken. liet eerste, wat ona nu te doen staat is: „Allen op voor da as. verkiezingen." Op deze gloedrijke toespraak volgde een langdurig applaus. Hierna werd opgevoerd door de leden der Leidsche A.J.C. het verbeeldingsspel in drie tafereelen „De Gelofte", waarin respectieve lijk werden uitgebeeld de rust in een boeren gezin voor den oorlog, het terrein van den oorlogsgod Mars, een biddende moeder en ten slotte de soc.-democratie, die zweerteer der de zwaarden te breken en de vaandels U verscheuren dan ooit weer oorlog te voe ren. De opvoering oogstte veel sucpes, hetgeen ook gezegd kan worden van de hierop vol gende tableaux. Nadat mr. Van Eek nog eenige woorden van dank tot sprekers en medewerkenden had gesproken, werd gezamenlijk het Vrij heidslied gezongen, waarmede levens het etude kwam van deze druk bezochts verga dering. Jaarfeestviering monnenzangvereentgug „Kunst na Arbeid". In de groote zaal van „Zomerzorg" kwa men j.l. Zaterdagavond velen bijeen om deel te nemen aan de jaarfeestviering van de mannenzangvereen. „Kunst na Arbeid", op gericht 8 Januari 1894. Een uitgebreid programma wachtte op afwerking, BINNENLAND. De nltalag van den tooneelwedstrijd, ge houden door de Leidsche muziek- en too- neelvereeniging „Nut en Vermaak" hij ge legenheid van haar vijftigjarig bestaan. De zonsverduistering. Het collectief contract in de bouwvakken. De nit de gevangenis te Bonn ontsnapte directeur van de Brusselsche Bank, P. J. Bridée, is ie Londen gearresteerd. BUITENLAND. Coolidge pleit opnieuw voor toetreden van Amerika tot het wereldgerechtshof. Asquith tot peer verbeven. De crisis in Pruisen wordt Vrijdag ver moedelijk opgelost. Primo de Rivera hondt te Madrid een rede Alvorens daartoe echter werd overgegaan, zong het koor een couplet van het opgewekte Vaandellied der Vereeniging, nadat de pia nist en de violist, die het muzikale deel van den avond voor hun rekening hadden, zich reeds hadden laten hooien. Toen sprak de voorzitter de heer De Groot een inleidend woord. Van harle welkom heette hij allen, inzonderheid den ecre-voor- zitter den heer Rank, den vertegenwoordi ger der Pers, donateurs en kunstlievends le den. Met voldoening zag hij ierug op do pas gegeven- schitterende uitvoering, die, ge tuige ook het oordeel van 'liet „Leidsch Dagblad", op hoog peil slond. Hij dankte in verband daarmede den directeur den heer Mizée voor dien3 uitstekende leidiug en mede de werkende leden, wien hij allen op het hart drukte de belangen der Vereeniging in eigen kring te bevorderen, opdat zij steeds meer reden van bestaan erlange en velen toetreden zullen als werkend lid, donateur of kunstlievend lid. Ook drong hij er op aan. dat niemand zal bedanken als zoodanig en zal weigeren te betalen, als de quilanlie wordt aangeboden. Voorts deelde de president nog mede, dat eenige dames en heeren zich welwillend hadden bereid verklaard de uitvoering van de meeste nummers van het feestprogramma voor hun rekening te nemen en dat een tombola met veel loten en elf prijzen, waar bij evenwel bijzonder mooie en kostbare, zou gehouden worden ten bate der Vereeni- gingskas, welke niet in bloeienden toestand verkeert. Spr. besloot met allen een zeer genoeglij ken avond en den optredenden dames en heeren veel succes te wenschen. Na het applaus, dat volgde op de toe spraak van den heer De Groot zong het koor in de zaal a capella een paar zijner bekende liederen en toen konden ook de werkende leden als tijdelijk werkloozen zich een plaals kiezen onder de feestvierende me nigte. Goed gezongen cabaret- en Pierrot-liedjes werden gaarne aangehoord en met aandacht on in de stemming, welke er bij paste, werd gevolgd de opvoering van „Het Kind", dra ma in één bedrijf, van S. Falkland (Herman Heijermans), „De Held", blijspel in één be drijf, van A. van Waasdijk, en „Principes van Van der Steen", blijspel in één bedrijf van F. Maerlanl. Alle stukjes werden inderdaad heel goed gespeeld. Een paar rollen werden zelfs uit stekend vertolkt. Den dames, die er in medegewerkt hadden, werd ieder een mand met heerlijk uitziend fruit aangeboden. De verloting ging heel ordelijk en vlug in haar werk. Met een bal werd het samenzijn voortge zet en besloten. Vereeniging van Vrouwelijke Stndenten te Leiden. Morgen, Woensdag cn Donderdag zal de Vereeniging van Vrouwelijke Studenten haar vijfde lustrum vieren. Op den eersten dag zullen de gasten aan het station worden ontvangen, waarna men in optocht naar het Clubgebouw gaat. Na een oud'-leden-hmoh op de Club zal te halfdrie in liet groot-auditoriuh der Aca demie het lustrum worden geopend en daarna houdt het bestuur receptie in het - Clubgebouw (Steenschuur 21), liywijl de dag zal worden besloien mei een diner in de Stadszaal. Woensdag vertrekken de leden oud-lcdcn en gasten reeds le elf uur per extra-tram naar Den Haag, waarin de Yrouwenclub aldaar zal worden geluncht, terwijl men te halfvier weder per exlra-lram naar Leiden tot trekt. De tweede dag wordi besloten mei een tooneelvoorstelliag in den Leidscheai Schouwburg, gevolgd door een onderling souper in de Club. Het programma voor den derden dag luidt, van drie uur tot haIJzes thé dansant in de Stadszaal (introductie van een heer verplicht); 9 uur;: gala-avond (ui dames- coelume uil heit tijdperk 18001900)? «ouper en stuiting.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1