voor diens medewerking bij dc vcibrceding van den weg nabij het pontvéer van Sta veren. Dc Voorzitter zegt onderzoek, toe. De heer Van Dooren bespreekt in een breed betoog de verbreeding van den noordhoek te Roelofarcndsvcen, Spr. noemt deze zaak zeer urgent en zou gaarne van B. en W. willen vernemen of reeds plan nen hiervoor klaar liggen. De Voorzitter zegt dat B. en W. over deze verbetering reeds meermalen hebben gesproken in hun vergaderingen, doch dat spr. niet weet hoe fi'et verkeer gaande te houden en vreest voor dc dubbeltjes. Verschillende leden voeren hierover nog het woord. Na anderhalf uur, hierover gediscussieerd te hebben worden B. en W. uitgenoodigd om do noodige voorbereidin gen te treffen, ten einde een oplossing te vinden, waarna eventuele plannen voor verbetering kunnen gemaakt worden. De heer Bouwmeester vraagt den Voor- si ttcr om meer politietoezicht bij het bil jarten op de Brug, want het gaat er nog al eens grof paar toe, wat het spelen om geld betreft. Dc Voorzitter zegt onder zoek toe. Dc heer Rietbrook zegt in de courant gelezen to hebben dat do cbcf-veidwachter «en reddingsmedaille heeJt gekregen. Spr. vraagt of het gemeentebestuur hiervoor heeft gezorgd of de burgemeester en deelt roede dat ook wel burgers hiervoor in aan merking komen dan alleen ambtenaren. De Voorzitter zegt dat deze zaak niet in den Raad thuishoort en den heer Rietbroek in het geheel met aangaat. Spr. heeft per soonlijk .gezorgd dat J. M. By en deze me daille kreeg wegen9 hpt redden van zijn persoon op 28 December 1923. De heer Van der Geest vraagt of reeds een onderzoek is ingesteld geworden naar de sohoeiing te Oud-Ado. De Voorzitter antwoordt bevestigend. Hierna sluiting. Burgerlijke Stand. Geboren: Johanna Catharina. D. van Adrianus van der Meer en van Maria Hoo- geveen. Jacob Wilhelm, Z. van Antoon Jacobus Bergman en van Wouterina L09. Martha Johanna, D. van Leonardus Adrianus van der Meer en van Maria Wil- helmina den Hollander. Felix, Z. van Marinus Heynes en van Charlotte Isabella Francina Agnes van Bergen. Catharina Ermina, D. van Petru9 Johannes Heemskerk en van Wilhelmina Cornelia Koblenzwey. Ondertrouwd: Stephanus Joseph Zwet sloot met Catharina Johanna Borst. Jo hannes Verdel met Katharina Hildegard Laufenberg. Gehuwd: Hendricus Jacobus van Ruiten met Klazina Christina Rodewijk. Overleden- Levenl. kind van Willem Nell en van Maaike van Leeuwen. Aaltje Kee echtgenoote van A. D. van Vianen, 39 j. Boskoop. In een sloot onder deze ge meente is hedenmorgen te 7 uur een lijk drijvende geVonden, hetwelk na onderzoek bleek te zijn van de vrouw van den gemeen te-veldwachter B., alhier. De vrouw had een kind in haar arm, dat ook reeds overr leden bleek te zijn. UIT OF OMSTREKEN. Haarlemmermeer. Een onwillige vrachtautobestuurder. V rij- dagmorgen op den Hoofdweg in de Haar lemmermeer een vrachtauto. Chauffeur reed met een matig gangetje. En 't moet gezegd, hij handelde daarmee verstandig met het ook op de veiligheid van het verkeer. Maar alles heeft ook weer z'n grenzen. Achter hem plotseling een luid en lang getoeter, dat he>m in de ooren klonk als een teeken om toch gauw even uit te wijken voor e&n aohterop rijdende auto. Deed echter alsof hij 't niet hoorde en bleef kalm doorrijden. De bestuurder van de luxe-auto, do heer H. R. uit Warmond, werd ongeduldig, gaf steeds meer en steeds harder signalen. Hielp echter niets. "De vrachtautobestuurder dacht bij zich zelf: toeter maar raak; zie maar dat je er voorbij komt!" Voorwaar een pijnlijke geschiedenis. Reeds 9 Kilometers had men op deze wijze afgelegd, zonder dat do vrachtauto- bestuurder er over dacht om de luxe-auto te laten passeeren. Eindelijk was deze aan den weg gekomen waar bij wezen moest. Toen was voor den beer R. do baan vrij om met een andere snelheid te kunnen rijden dan dat slakkengaugetje van die vrachtauto. Hij was echter nog knapjes wrevelig over do hem aangedane behandeling kon.' zulk een stijfkoppigheid en terrorisme niet over zijn kant laten gaan en deed dadelijk van het gebeurde aangifte bij de politie, dié een onderzoek instelt. Op de alphabetische lijst van paarden van het Zuidelijk deel van den Haarlem mermeerpolder komen voor 311 eigenaren met 1412 paaiden en op de lijst van het Noordelijk deel 277 eigenaren met Ï158 paarden. Ten nadcele van den spoorvvegarbei- der J. S. P. B. alhier, werd Donderdag een rijwiel ontvreemd, dat hij ecnigo oogenblik- kén onbeheerd had laten staan. De poli tie stelt een onderzoek in. NAar wij vernemen, hoopt de heer A. 0. Brörens te Vlagwedde, benoemd tot Godsdienstonderwijzer aan het Evangeli satielokaal,, Eben Haëzer" te Vijfhuizen alhier, in 't laatst van April aldaar z'n in trede doeD. In de plaats van den heer H. van Andel, is tot Kerkvoogd der Hervormde gemeente Haarlemmermeer benoemd de heer J. Schouten aldaar. Hillegom. Kerkelijk b e ric h t voor Zondag. Ned.-Herv. Kerk, voorm 10 uur ds Van Dijk (bevest. kerkeraadslid en voorbereiding II. Avond-maal). Geref. Kerk\oorm. 10 uur (II. Avond maal) en nam. 5 uur ds. Van Herksen (coll. afl. fonds) Chr. Geref. Kerk, voorm. 10 uur en nam. 6 uur ds. Zwiep. Woensdagavond 7 uur ds. Zwiep. Katwijk. Geboren: Jacoba, D. van Jac. van Duijn en Joh. van dor Plas Jan. Z. van IJ. van Rijn en H Vnrkevisscr Wil lem, Z. van W. Bocsaard en D. Klalten Wilhelmina Teuntje, D. van W. van Rijn en P. Guijt Iluibertje. D. van A. van d-r Plas en A. van Duijn Aaltje, D. van P. van Rijn en A. Hasenoot Pieter, Z. van T. Ouwehand en G. Haasnoot Pieter, Z. van A. van der Plas en B. van Duijvenbode. Overleden: Anna Janna Hagesteijn 3 j., D. van A. Hagesteijn en j. E. Buskens. Ondertrouwd: A. Zandbergen en B. Wes- selink. Huwelijken: Geene. Door B. en W. is Vrijdagmiddag aan besteed het uitdiepen van den Rijn vanaf de sloot van „Waterlust" tot het Additio- neele Kanaal. Ingeschreven was als volgt: A. Dikkerboom, Utrecht, f6000; G. Kuyper, SSehoorldam, f6000. Joh. Boezaard, alhier. 15170; N.V. De Groot Baggerij f1160; K. Schoonboom, Leiden, f3000; M. Ivonings, Leiden, f 2900. Ilet werk is nog niet gegund. Katwijk aan Zeê. Dezer dagen langs den Boulevard gaande, vroeg een Amster- damsche dame Lét adres van méj. Blom-- mers, die in Huize „Merana" moest wó nen. Na de noodige inlichtingen gegeven te hebben, deelde zij mede, dat mej. B. een^tentoonstelling hield van werken van wijlen haar Vader en dat zij nu kwam om die werkeu te zien. En hoewel een persman veelzijdig is, nóchtans i9 hij niet alzijdig, m.a.\v. hij weet niet alles en vooral niet als er in. 't openbaar niets van te zien of te hooien ie. De teerling was nu echter geworpen en onze nieuwsgierigheid geprikkeld, dat we do stoute schoenen aantrokken en bij mej. Blommers een morgonvisite gingen maken. Met de meeste bereidwilligheid en voor komendheid werden ze ontvangen en na de gewone plichtplegingen, in de salon ge leid, alwaar de sehatten van beroemde meesters ons vertoond werden. Mej. B. spi'ak er haar spijt over uit, dat zoo wei nig menschen uit de omgeving van Leiden kwamen kijken. Zij schreef dit echter toe aan de bekende Hollandsche schuchterheid om zoo maar ongevraagd, ongeweigerd bij ieniand binnen te loopen en toch, niet waar, aldus mej. B., alle menschen, die belang stellen in de werken van mijn vader of oudere kunst waardeeren, zijn mij van harte welkom. Alle doeken te beschrijven gaat niet, slechts een paar, die onze bijzondere be langstelling' tiókkèn7 willen we vermelden. Zoo was daar Ota. de „Twee lezende meisjes"; ,;De Jongen met z'n poes",; De jongste dochter van denschilder zelf, op 3 a 4-jarigèn leeftijd-: De twee kinderen, die met een schuitje spelen in zee, terwijl moeder of zuster op hét strand liggend toeziet. En dab waren daar twee nieuw aangekochte meesterwerken1 bet eene van Vincent van Goghr en het andere van Zantin Latour, twee stukken, die een bijzondere waarde bezitten én die mej. B. van plan is niet nog eénige andere werken van haar Vader naar Engeland mede te nemen, waar zij ju den loop van dit jaar nog denkt heen te gaan. Jammer, dat we al dat moois niet in Holland kunnen hou den, maar w<j zullen maar zeggen: zoo lang ze nog in Holland zijn, hebben we hóol>, dat ze er nog blijven. We vreèzen te fcéel plaatstimöte in te némen, indien we nog meèr oVer deze tentoonstelling schrijven en zullen dus maar éindigen met den wensch, dat allen, die belang stellen m onze Blommers' werken (zijn halven levenstijd woonde hij' ondéf-' ons) naar „Merana" gaan en ze kunnen er zekér van zijn, dat zé, evenals wij, allervriendelijkst door mej. B. züllé.n ontvangen -en inge licht worden. Van de trawlvisscherij kwamen Vrij dag te ÏJmuiden aan de markt de loggers KW 147 met f780 en KW. 137 met f600 besomming. De heer L. Parlevliet Nzn. heeft van do zeevisscherij^nihatschappij„De IJsel" te Vlaardingen aangekocht de logger IJsel Xt, welk schip bestemd is om er mede de tfawl- visschcrij uit te' oefenen. Zekere T. die nog eenige dagen gevangenisstraf te ondergaan had wegens «iTooperij, is gisteren door eën paar mare- chapssee's naar het huis van, bewaring tè Den, Haag overgebracht. Wederom, doch nu in grootere hoe veelheid was er door de kustvisschers haring gevangen, die aan den afslag werden ver kocht. De visehprijzen waren gisteren iets lager, doch de aanvoer was stuksgewijze wel wat grooter, zoodat er meer kooplust voor was, doch de plotselinge groote aanvoer uit IJmui- den deden de prijzen dalen. Lisse. Kerkelijk bericht, voor Zondag. Nederlandsche Protestantenbond, afdeeling Lisse: 's morgens kwart over tie nen in de zaal van ,,De Vereeniging" dr. W. J. Lente, uit Leiden. Gemeenteraad. Voorzitter burgemeester Eenhui6. Aan wezig alle leden. De notulen worden ongewijzigd vastge- stojd. Amercerst koanl in behandeling een aan gehouden voorstel van B. en W. bot aan schaffing van een auto-gereedschappenwa- g-en ten behoeve der Brandweer. Ingekomen was een schrijven van den heer Verduyn en den heer Sobels betrek king hebbende op genoemd voorstel. Beide, heeren geven in hun schrijven te kennen met, dit, .voorstel niet accooi-d te kunnen gaan. De heer Verduyn ligt zijp voorstel nader toe, waar wij, aldus spr., des nachts geen telefoon bezitten. Voor afgelegen plaatsen is en blijft het noodig, dat daar een goede spuit is, die zoo vlug mogelijk ter plaatse is. Wol'h. Warmerdam zegt, dat de beide i vooralellen nog niet zoo ver van elkaar 1 zijn. Spr. wenscht alsnu een auto-gereed- schappenwagen aan te schaffen, en eens af te wachten, hoe de waterleiding zal wer ken, alvorens nog een aufospuil aan te schaffen. De heer Sobels vraagt of er ook perso neel medegevoerd kan worden. Weth. Warmerdam verschaft den heer S. nog eenige inlichtingen en spreekt dan van een tractor. De heer Langeveld wenscht wel een ge reedschappen wagen en overigens de wa terleiding ook afwachten. De heer Verduyn blijft van meening dat hier een brandspuit behoort, waaraan geen risico is verbonden, vooral met het oog op de verafgelegen woningen. De heer Schrama kan zicth niet vereeni- gen met het voorstel van B. én W. en gaat accoord met het voorstel Verduyn. Na langdurige discussie trekt de heer Verduyn-zijn .voorstel jn, daar het voorstel van B. en W. toch in den lijn van zijn voorstel' Ligt. Het voorstel van B. en W. werd zodder hoofdelijke &teroinrng aangenomen. Vervolgens komt ter tafel een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aan koop voor wegverbreeding van de tuintjes voor de perceelen Julianastraat nos. 1 en 59. De lieer Schrama vipdt het trottoir van 3 Meterwél wat breed De Voorz. zegt, dat het m de bedoeling-Ligt, de hoornen, binnen den trottoirband te houden. De heer Kuipers vTaagt, of het niet mo gelijk is aldaar trottoirbanden te plaatsen, in plaats van stecnen. Dit kan wel, zegt de Voorz,, maar waar de banden momenteel zoo hoog in prijs zijn, willen we volstaan met steenen rand. In verband hiermede, deelt weth. Tromp mede, dat de bewoners van de Kanaalstraat allen loyaal hebben medegewerkt tot het afstaan dér tuintjes voor de wegverbree- ding. - - In verband met den trottoir aanleg, zegt die heer Sobels inlichtingen te hébben in gewonnen-, waarin hem onverdeeld werd medegedeeld, dat het Leggen dep tegels in verhaald alle aanbeveling verdient. Toegezegd werd. dat weth. Tromp ook proeven zal nemen met dezen aanleg. Besloten werd tot aankoop over te gaan voor een totaalsom van 1 gulden. Het voorstel van B. en W tot,rui ling van grond tusschen de gemeente en de Woning'- vereeniging „Volksbelang''-, lokt niet veel' bespreking, uit. Bij deze regeling wordt de Worongbouw- vereeniging in het minst niet geschaad, en het gemeentebelang er zeer mede gediend. De gemeente verkrijgt dan een 9trook grond van genoemde Vereeniging, langs dé Zuid- Oostelijke grens van de Zuidhoek, en kan deze geerhoek recht getrokken worden. Het voorstel wordt z h. s. aangenomen. Alsnu bomt aan de orde een voorstel van B. en W. tot verkoop van ongeveer 4000 M2. grond langs de 2e Havendwars- fltra&t aan den heer J. O. KrÖsschel! voor den prijs van 3 gld. per M2. De heer Segers zegt, dit voorstel niet tegen te willen werken, maar spr. -houdt niet van marchandeercnde prijs van f 3.50 per k£2. is eenmaal door ons vastge steld. De heer Verduyn was het hier ook mede eens, als er- geesn bijzondere redenen voor zijn. Voorz.: Die zijn er, zie de bergloodsen van „Hobaho." De heer O. Schrama komt de houding van den voorz. onbegrijpelijk voor, gezien zijn stem rn de grondcommissie. Het voor stel werd met 8 tegen 5 stemmen aange nomen. Tegen stemden de heeren Sóbels, Verduyn, C. Schrama, Onderwater eh Se- g^rs. rfV Het voorateJ van B. en W. tot verkoop van een perceeltje bouwterrein aan deder der landarbeiders P. van Dijk en J. H, Ha^. geman, £ioot 500 M2. tegen een prijs van één gulden per M2., ging onbesproken on der den hamer door. De héér Kuipers vraagt inlichtingen over de opgave van financieele draagkracht van de beide ar beiders. Het voorstel werd aangenomen. Evenzoo wordt gehandeld met een voor stel van B. en W. om a-an ieder der land arbeiders P. van Dijk en J. H. Hageman een voorschot te verleenen voor de stieb- tiDg van een plaatsje ingevolge de Land arbeid erswefc, echter onder voorbehoud, dat de van het Rijk té vragen geldelijke steun wordt verkregen, zijnde een bedrag van 6700 gld. Naar aanleiding van deze beide voorstellen werd ook het voorstel van R en W. om aan het Rijk een voorschot aan te vragen tot uitbetaling van het door dete landarbeiders benoodigde bedrag voor de verkrijging van plaatsjes. Zoncler eenige bespreking aangenomen. Nu komt in behandeling een voorstel van B. en W. in zake het verleenen van een voorschot aan de Woningverecniging „Volksbelang" voor de stichting van 18 arbeiderswoningen. Bij besluit van 31 December 1924 is door de bef rokken ministers een besluit geno men aan de gemeente een voorschot te verleenen vëu ten hoogste 43200'glA~ te®, een rente van 6 pCL ten behoeve van ge noemde vereeniging. Voor rente én aflos- sing van dit voortchot moet gedurende tg jaren een annuïteit worden voldaan van 6.344 ten honderd van het werkelijk yj. leende voorschot. Een bijdrage in een even. tuecl exploitatieverlies wordt niet verleend en wenschelijk wordt het geacht, dat ook de gemeente daartoe niet bijdraagt. Uit de exploitatie-rekening blijkt, dat bij een huurprijs van f 3.50 per woning en pe. week, een nadeelig saldo ontstaat van f 792.49 per jaar. Om een sluitende exploitatie-rekening te krijgen, moet een huurprijs van f 4.35 per woning en per week worden bedongen. Aangezien de bouwplannen der vereeni. gipg in een stadium zijn, dat tot aanbeste ding kan worden overgegaan, stellen B. en W. voor het bestuur van „Volksbelang" U- machtigen, daartoe te besluiten en ter zake een nadere bespreking te houden voor de bouw wordt gegund. De heer Pijnacker vraagt of het bestuur der Woningvefeeniging wel rekening heeft gehouden met de mogelijkheid, de rekening sluitend te maken De heer J. Kuipers (lid dier vertenjging) zegt, dat het bestek zoo sober mogelijk is gemaakt, overigens is het zeer moeilijk vast té stellen of de rekening zal sluiten. Aan de hand vas verschillende cijfers van den bestaanden bouw, is spr. van oordeel dat dit zeer goed mogelijk is, bij eeri huur van 3.50 gld^per week! zqlfs" hór>f»f sj-r. ifhg op een Vermindering. De heer Verduyn vraagt ot het'.dan mo gelijk is, dat iédere woning niet' meer zal kosten dan 20Ó0',gld., hétgeen de lieer Kui per bevestigend beantwoordt. Besloten werd tot aanbesteding. Hét voorstel Van B. en W. en de Gas- commis8ie tot aanschaffing van mechani sche kolenlosinrichting ten behoevë van het Gasbedrijf, vond aller goedkeuring. Uit de m%norie van toelichting blijkt, dat het lossen der kolen gemiddeld f 0.70 per 1000 K.G. zal bedragen, terwijl ditzelfde werk nu f 1.10 pér 1000 K G. ko9t, afgezien nog van kosten van zakken, loopers en trappen- Conform besloten. Ale punt 10 komt een voorstel van B. en W. in zake het maximum aantal vergun ningen voor den verkoop van ster 1:en drank in deze gemeente te tafel. In verband mét een verzoek aan H.M. de Koningin in 1919, werd het aantal ver gunninghouders teruggebracht op 12. Vol gens de wet mocht de 26 worden bereikt. Het getal bedroeg toen 16. Daar dit Kon. besluit na 5 jaar zijn kraéht verliest, is het noodig dezo zaak wederom onder de oogen te zien. Momen teel zou het aanta] vergunningen 28 mogen bedragen, Het bóvengenóèmd Kon. Besluit heeft' het getal tot 13 teruggebracht: ft. en W. stéllen nu'voor een idfes te rjchten tot EL M..de Kofiin^in hiet bét ver zoek het'maximum vergunningen te bepalen óp 11 15. Dé heer Lah^eycld vraagr of'hicrmede iiiet te ver gègaan wórdt. Waarom moet dit getal nu dalen, terwijl het opgevoerd kan worden tot 28. Er kunnen riii weer menschen worden getroffen. Weth. Tromp zegt, dat er hier een paar vergunningen zijn, welke waarschijnlijk in strijd met de wet zijn. Om nu te voorkomen dat daar andere inrichtingen voor in de plaats komen is dit voorstel aan de orde. De heev Langeveld zegt, daarmede tocK weer andere menschen te coupeërèn. Dit lokte nog al eenige besprekingen uit, waar aan verschillende leden deelnamen. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen, alleen de heer Langeveld wenscht vast te leggen dat hij tegen het voorstel is. Vervolgens komt aan de orde een voor dracht van B. en W. voor de benoeming van leden der Commissie tot wering van school verzuim. Welke als volgt is samengesteld: S.: P. Halfschepel, W. P. de Jonge, Oo Gaspers, J. C. Zaneveld, F. K. Dankelman, H. Kingma en G. J. Wansink. Allen no. I van de voordrachten werden bij acclamatie benoemd. De heer Verduyn vraagt of er veel school verzuim is; de voorzk vindt dit cijfer zeer gunstig, het groot&te aantal komt voor in toen er twee partijen in den Staat waren en voorzichtige lieden iederen uitweg zoch ten om geen van beiden aanstoot te geven. „Wel, wel," zei de advocaat, toen ik was uitgesproken, „dit is een groot epos, een groole Odysee van jou. Je moest het op schrijven, meneer, in goed Latijn, als je kennis wat rijper is, of in Engjelsch, als je dat liever wilt, ofschoon ik voor mij de kernachtiger taal de voorkeur geef. Je hebt veel gezworven quae regio in teirris, of om een passende vertaling te maken, welke parocirie van Schotland ben je niet door getrokken? Je hebt bovendien een bijzon dere neiging getoond, om in scheeve ver houdingen te geraken, en toch, over het al gemeen je er goed in gedragen. Die mr. Thomson 9chijnt een heer van bijzondere kwaliteiten te zijn, ofschoon misschien een beetje vechtlustig. Maar ik zou er toch niet rouwig om zijn, als hij roet al zijn verdien sten maar in de Noordzee was verdronken; want de man kan je heelijk in verlegenheid brengen. Maar je hebt ongetwijfeld gelijk, dal je aan hem gehecht bent, want hij is ook aan jou gehecht. Hij was je trouw, ka meraad, en niet minder, paribus curis ves tigia figit, want ik geloof, dot jullie beiden hard over de galg dachten. Wel, wel, deze dagen zijn gelukkig voorbij, en ik denk, dot je mensohelijkerwijs gesproken-, nu aan het eind van je ellende bent." Jvn terwijl hij zoo moraliseerde over mijn avontfUTen, keek hij mij aan met zooveel humor en welwillendheid., dat ik nauwe lijks mijn voldoening kon verbergen. Ik had zóó long gezworven tusschen bui ten de wet geplaatsten en geslapen op de heuvels, onder den blooten hemel, dat het een heele vooruitgang was, weer eens in •en schoon», gemeubeld hui» te zitten en vriendelijk te praten met. een heer In fijn zwart laken. En juist, toen ik dat bedacht, viel mijn blik op mijn ontoonbare lompen en schaamde ik mij weer. Maar. de advocaat zag dot en begreep me. Hij stond op, riep over de trap, voor een pereoon meer te dek ken, en bracht mij naar een slaapkamer op de bovenste verdieping. Hier zetbe hij water en zeop en een kam voor me klaar, legde een stel kleeren van zijn zoon uit en liet mij met»nog een toepasselijk citaat aJleen voor mijn toilet. HOOFDSTUK XXVIII. Ik ga op onderzoek naar mijn erfenis. Ik veranderde mijn uiterlijk zooveel ik kón en toen ik in den spiegel keek, zag ik met blijdschap, dat de bedelaar een ding van het verleden was en David Balfour weer in het leven was geroepen. En toch schaamde ik mij over de verandering en bovenal over de geleende kleeren. Toen ik klaar was, tsrof ik mr. Ranheillor op de trap, die mij zijn compliment maakte en mij weer naar het kabinet bracht. „Ga zitten, mr. David," zei hij, „en laat me, nu je weer een beetje jezelf bent, pro- beeren je wat nieuws te vertellen. Je ver baast je ongetwijfeld over je vader en je oom? Het is een wonderlijke geschiedenis en het spijt me, dat ik je de uitlegging moet geven. Warut,-^ zei hij, werkelijk verlegen, „de zaak draait om een. liefdesgeschie denis." Op mijn woord," zei ik, „dat kan ik me bijna niet vooretellen van mijn oom." „Maar, mr. David, je oom wae niet altijd oud," antwoordde dte advocaat; „en wat je misschien meer verwondert, niet adtljd lee- lijk. Hij had eem mooi, hoofsoh uiterlijk, de menschen bleven staan oni hem na te kij ken, als hij op zijn vurig paard voorbij kwam. Ik heb het met mijn eigen oogen ge zien en ik beken het ronduit, niet altijd zonder afgunst, want ik was zelf een een voudige jongen en de zoon van een een voudig man, en in die dagen was het een geval van Odi te, qui bellu9 es, Sabelle." „Het klinkt als een droom," zei ik. „Ja, ja," zei de acDvocaat, „zoo is het, als je jong bent of oud. Dat was nog niet alles, maar hij had een geestdrift, die groote din gen scheen te beloven voor de toekomst. Liep hij in 1715 niet weg, om zich aan de zijde van de opstandelingen te scharen? Het was jouw vader, die hem achtervolgde, in een sloot vond en hem multum gemen- tem terug bracht, tot vreugde van de heele streek. Echter, majora canamus, de twee jongens werden verliefd en wel op hetzelf de meisje. Mr. Ebenpzer, die de bewonder- de en de beminde en de verwende was-, achtte zich zonder twijfel zeker van de over winning, en toen hij ontdekte, dat hij zich vergast had, schreeuwde hij moord en brand. Het heele land hoorde er van; nu eene lag hij ziek thuis, met zijn dwaze familie huilend om het bed, dan weer reed bij van de eene herberg naar die andere en schreeuwde zijn verdriet in de ooren van Jan en alleman. Je vader, mr. David, waa een beste kerel, maar zwak, treurig zwak; hij zette een lang gezicht bij al die dwaas heid en op een goeden dlag, denk even na, rtond hij de dame af. Maar zij was niet gek; van haar moet je je goede verstand hebben geërfd; en zij weigerde van den een naar den ander gegooid te worden. Bedden logen op. bun knieën toot baar en het eind van de zaak was voorloopig, dat zij hun beiden de deur wees. Dat was in Augustus, goede genade, hetzelfde jaar, dat ik van de universiteit kwam. Het moet een hoogst vengfekelijke scène zijn ge weest. I'k vond zelf ook, dat liet een gekke ge schiedenis was; maar ik kon niet vergeten, dat mijn vader er in betrokken was ge weest. „Maar er was toch ook iets tragisch im," zei ik. „Welneen, meneer, heelemaal niet," ant woordde de advocaat, „want het tragische vereischt iets gewichtigs, eenige dignus vindice nodus, en dit alles ging om de hu meurigheid van een jongen ezel, die ver wend was en nergens, meer behoefte aan had dan aan een flink pak slaag. Maar, dat was niet die opinie van je vader en het eind was, diat nu concessie op concessie van den kant van je vader, en de eene uiting van huilerige, sentimenleele zelf zucht na de andere van don kant van je oom, zij tot een soort besluit kwamen, waarvan jij de onaangename gevolgen hebt ondervonde/n. De een nam de dame, de an der hel landgoed. Nu wordt er veel ovér liefdadigheid en edelmoedigheid gepraat, mr. David; maar ik geloof, dat het in der gelijke betwistbare toestanden altijd het beste is, ook voor de toekomst, als de man zijn advocaat raadpleegt, en alles neemt, wat de wet hem toestaat. In ieder geval bracht deze Don Quichotterie van je vader, die op zichzelf al onrechtvaardig was, een heelen sleep onrechtvaardigheden mee. Je vader en moeder leefden en stierven als arme lieden-, je werdt in armoede opgevoed en bovendien, welk een tijd is het voor de pachtere van het landgoed Shaw9 geweest. En ik zou daaraan kunnen toevoegen, al® het een zaak was, die me veel kon schelen, wat een tijd voor mr. Ebenezer." „Maar wat ik het wonderlijkst van alles vind," zei ik, „is dat iemands karakter zóó kan veranderen." „Ja," zei mr. Ranheillor, „en toch geloof ik, dat 't heel natuurlijk was. Hij kon niet meenen, dat hij een mooie rol had ge speeld. Degenen, die de geschiedenis ken den, lieten hem links liggen; anderen, die haar niet kénden en één broer zagen ver dwijnen, praatten van moord, zoodat hij door iedereen gemeden werd. Geld was alles, wat hij door de zaak kreeg; wel, ten slotte dacht hij aan niets anders dan geld. Hij was zelfzuchtig, toen hij jong was; hij is zelfzuchtig nu hij oud is en hoe ver die eigenschap kan gaan, heb je zelf onder-, vonden." 4 „Wel, mijnheer," zei ik, „en hoe is na dit alles mijn positie?" „Het landgoed is ongetwijfeld van jou, antwoordde de advocaat; „het doet er niets toe, wat je vader teekende; jij bent de erf genaam van de bezitting. Maar je oom is een man om voor het onmogelijke te vech ten en waarschijnlijk zal hij jc identiteit in twijfel trekken. Een rechtzaak is altijd kostbaar en een familiezaak verwekt altijd schandaal. Bovendien z.ou het kunnen ge-, beuren, dat wij onze vingers hadden ge-i brand, als iets uitlekte van je avonturen met mr. Thomson. Het ontvoeren zbu ntu tuurlijk een sterke kaart in onze hand zijn, als wij het maar konden bewijzen. (Wordt vervol gdj,\

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 6