No. 19899 LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 23 Januari Tweede Biad. Anno 1925. BINNENLAND. „TOEN IK ZOO KLEIN WAS.." neusverkoudheid BUITENLANDSCH GEMENGD RECHTZAKEN. Pi besprekingen tnsschen prof. Aengenent en hel hoofdbestunr van het Verbond „St.-Michaêl". Prof. Aengenent en het hoofdbestuur fren het Verbond „St.-Michaël" deelen het «volgende mede: De besprekingen tusschen prof. Aengo- Bent en het hoofdbestuur van het Verbond ,8t.-Michael" hadden het volgend resul taat: Eenstemmig kwam men tot den wensch, dat de Algemeenc Bond van R.-K. Rijks kieakringorganisaties tot een ware Staats partij zal worden omgevormd. Prof. Aen genent nam op zich, de volgende in samen- spreking met het roofdbestuur van bet Verbond verkregen grondslagen aan het be stuur van den Alg. Bond kenbaar te maken ©n voor het Bondsbestuur en de Bonds vergadering te bepleiten: Er wordt gevormd een centraal lichaam, waarin alle belangrijke politieke vraag stukken, onder waarborg van vrijheid van uiting der verschillende meeningen, wor den behandeld Dit lichaam vergadert jaarlijks tenminste twee dagen en komt verder zoo dikwijls bijeen al6 door 't voor handen zijn van actueele vraagstukken ge boden is. Het wordt samengesteld door de Rijks- kieskringorganisaties op den grondslag van evenredig kiesrecht, waarbij elke Rijkskies kring recht heeft op een aantal afgevaar digden, in verhouding tot het aantal stem men, bij de voorafgaande verkiezingen 'der Tweede Kamer in den Rijkskieskring op de lijst der R.d£. Staatspartij uitge bracht. Alleen de leden der R.-K. kiea- vereenigingen kunnen aan de verkiezing der bedoelde afgevaardigden meewerken. De leden van de katholieke fracties in Eerste en Tweede Kamer maken rechtens deel uit var dit centraal lichaam. Bij de fiamenstelling van het centraal lichaam wordt rekening gehouden met de wensche- lijkheid van vertegenwoordiging van des kundigen op wetenschappelijk en practiscn jfcerrein, zooals sociologen, economisten, ju risten, personen met ervaring op het ge bied van landbouw, industrie ©n handel fenz. Tot de bevoegdheid van het centraal lichaam zal behooren het bijeenroepen van politieke landdagen. Eveneens was men eenstemmig van mee ting, dat het Verbond „St.-Michaël", in dien een dergelijke reorganisatie tot stand komt, niet moet blijven bestaan. Prof. Aegenent heeft het bovenstaande ban den voorzitter van den Bond, den beer baron Van "Wijnbergen, telegrafisch bericht. Herziening bezoldigingsbesluit 1925. In de jongste vergadering van hel comité yan zes, samengesteld uit de besturen van het comité ter behartiging van de alge meen© belangen van overheidspersoneel en bet comité van neutraal overheidspersoneel (C. N. O. P.) is besloten, aan den Minister yan Justitie te verzoeken: lo. een snel verloop van de reorganisatie yan de centrale commissie voor georgani seerd overleg in ambtenarenzaken te bevor- Jeren, omdat stagnatie in de werkzaamheden yan het georganiseerd overleg, in verband met de noodzakelijke herziening van het Bezoldigingsbesluit, voor het personeel uiterst bedenkelijk moet worden geacht, en 2o. een spoedig bijeenkomen van die ge reorganiseerde commissie te bewerkstelligen p.m. om het voorstel in behandeling te ne men tot herziening van het Bezoldigingsbe sluit 1925, ten aanzi-sn waarvan de voor zitter van den Ministerraad er aan heeft herinnerd, dat ingevolge hel 2de lid van art. 25 van het nieuwe* besluit het initiatief daar toe door de centrale commissie zelve kan Worden genomen Verder werd besloten, in een brief aan Üen Minister van Financiën er aan te her inneren, dat de Minister zich bij verschil lende gelegenheden heeft uitgelaten oveT bet eventueel treffen van maatregelen ten gunste van het Rijkspersoneel, zoodra zou Een korte paedagogische aanleekening. Ik heb een statistiek van vermaningen van ouders aan hun kinderen aangelegd- Er bo et aan statistieken van duizenderlei dingen, van gewiohtsafname bij spiritistische séan ces tot het mosterd-verbruik per hoofd eenei bevolking. Waarom dus eens niet een sta tistiek vun vermaningen, die ouders bun kinderen toedienen? Allereerst dacht ik: maar zulke verma ningen zijn er in even grooten overvloed als schelpen aan de zee. als men bijv. de aanloopjes neemt. Ik noteerde de volgende „Laat dat, Hansje „MaórLotje „Schaam je je niet, Marietje j,Keen, maar, zóó wat, Piet..,,.." Jantje, Jantje /Drommels nog-en-toe, Hein'l „Zóó, zóó, Keesje „Allemachtig, zul je nu-.....8' „Wacht maar, baasje „Jonge, jonge, jonge Ook was nog eenigermatc afwisselend wat öaarop volgde, maar het slot, het slot was Bteeds hetzelfde. Alles, alles eindigde steeds Op één en hetzelfde refrein: „Toen i k zoo klein was- Dat wil zeggen, wat de ouders op den leeftijd hunner kinderen hadden, waren, öeden of nalieten, ging immers schijnbaar ook wel wat tegen den draad in. maar in kerkelijkheid was het toch hetzelfde Want bet Irwani steeds op een niet te ontkennen braafheid of welgemanierdheid neer. „Toen ik zoo kloin was als jij, heb ik noott Iboo veel boter op mijn brood giekregenof blijken, dal de Rijksmiddelen ruimer zouden vloeien, dan bij het opstellen van de bo- grooling 1924 werd verwacht. Nu de op brengst van de middelen over 1924 de ra ming met niet minder dan 37 millioen heeft overschreden, meenl het comité, dat thans het nemen van maatregelen ten gunste van het personeel niet langer zal mogen wor den uitgesteld, en dat van de Regeering zal mogen worden verwacht de indiening van daarto9 strekkende voorstellen bij de centrale commissie voor georganiseerd ovr- leg te ine°r, nu het leven de Uatste maan den veer belangrijk duurder is geworden. Ten slotte werd besloten aan den Minis ter van Financiën een onderhoud aan te vragen, ien einde deze materie met den Minister te bespreken. Bij Kon. besluit is aan J. A M. M, Meylink, met ingang van 2 Februari eervol ontslag verleend als burgemeester van Luyksgeslel; is aan W. E. Roosenburg, op zijn verzoek, met ingang van 1 Februari, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van notaris te Wijchén; is benoemd, met ingang van 16 Februari, lot directeur der strafgevangenis te Zutphen Ct. G. Savcur, thans adjunct-directeur bij de strafgevan genis te Breda. Naar gemeld wordt is het plan van de afdeeling Haarlem der Alg. Vereeniging v. Bloembollencultuur om de villa „Wilhel - mina" aan den Raamsingel te Haarlem tot gebouw voor de Vereeniging in te richten, opgegeven, omdat het te kostbaar is geble ken. De huishoudelijke vergadering van de afd. Rotterdam van den B. v. N. 0. nam na ampele bespreking de volgende motie aan: De afdeeling Rotterdam, m;t groote ex- fernis kennis genomen hebbende, dat het ooldbestuur dr. De Visser heeft uitgenoo- digd op het jubileum van den Bond; in die uitnoodiging het bewijs gevende, dat het H. B. ten eenenmale het besef verloren heeft van hetgeen er leeft en woelt onder de bondsleden; protesteert met de meeste beslistheid tegen die uitnoodiging als zijnde een hoon aan de bondsleden; verzoekt andere afdeelingen zich bij dit besluit aan te sluiten; en besluit deze motie aan het H. B. op te sturen en te publieeeren. Bij het dienstvak der Belastingen is met name in Amsterdam en Rotterdam voor de uitvoering van den scheepvaartdienst een nijpend tekort aan geschoolde kommiezen. Dit is ontslaan, doordat een groot aantal kommiezen den dienst plotseling, althans vroeger dan in den regel te doen gebruike lijk is, met pensioen hebben verlaten. Deze uittocht was een gevolg van de door de Re geering ingediende voorstellen tot belang rijke verslechtering van de Pensioenwet. Ten einde nu in dat tekort te voorzien, zijn een aantal dier gepensionneerde ambte naren weer in hun gewone werk in tijdelijk dienstverband te werk gesteld, evenwel te gen een belooning, die belangrijk lager is dan de bezoldiging, welke voor dien arbeid geldt. Het hoofdbestuur van den Centralen Ne derlandsehen Ambtenaarsbond heeft nu aan den Minister van Financiën verzocht de thans geldende belooning van f 3.90 per dag op te voeren lot een bedrag, overeenkomende met de maximum-jaarwedde van den rang, waartoe betrokkenen behoorden, n.l. f 2300. De aid. Rotterdam van den Bond van Ned. Onderwijzers heeft in huishoudelijke vergadering een motie aangenomen, waarin zij zegt met groote ergernis kenni9 genomen te hebben, dat het hoofdbestuur dr. De Vis ser heeft uitgenoodigd op het jubileum van den Bond, waadoor h. i. het bewijs is gege ven, dat het hoofdbestuur ten eenenmale het besef verloren heeft van hetgeen er leeft en woelt onder de Bondsleden De afdeeling protesteert met de meeste beslistheid tegen die uitnoodiging als zijnde een hoon aan de bondsleden en verzoekt andere afdeelingen zich bij dit besluit aan te 9luiten. Dezer dagen hebben te Utrecht, op aanstichting van enkelen hunner, nagenoeg alle deskundigen, die zijn aangewezen door „Toen ik nog zoo klein was, had ik nog heelemaal geen idee, hoe een schouwburg er van binnen uitzag...1' of „Toen ik zoo klein was, dacht ik niet over toiletzaken..." of „Toen ik zoo klein was, zouden wij ons dood geschaajUid hebben..." of „Toen ik zoo klein was, zouden wij ons dol verheugd hebben..." of „Toen ik nog zoo klein was, had men 't ons wel doen voelen, en zouden wij niet meer hebben kunnen staan, ritten of lig gen, als wij 't gewaagd hadden... De laatste zin heeft den grootsten indruk op mij gemaakt. Het persoontje n.l., dat het aanging, de stoute Elsje, tegen wie uit gevaren was, antwoordde doodleuk hierop: „Maar, vader, dat moet toch wel erg pret tig geweest zijn." De ontstelde vader deed vol inspanning een „waarom" hooren. .Omdat-, als u niet meer kon staan, zitten of liggen," zei Elsje ernstig ©n geheel ver diept in haar voorstelling, ,,u dan had moe ten vliegen, vader." Neen, neen,... dat was heelemaal niet brutaal, maar zakelijk. Want kinderen zijn in deze dingen altijd zakelijk, terwijl ouders in dingen der vermaning... enfin, ik heb on lange bij een vader, met wien ik als knaap samen school ben gegaan, merkwaardige dingen opgemerkt. Op zekeren dag werd ik bij mijn vriend ten eten gevraagd. Mijn jeugdvriend is een perfecte vader vooj zijn kinderen. Maar als er gasten zijn, vermaant hij ze. Hij vev maant ze bij elke gelegenheid. Misschien meent hij, dat dit tot den goeden toon be hoort of hij meent dit zijn gasten verschul digd te zijn, of zijn kinderen, of ziohzelve; de Commissarissen der Koningin voor hel onderzoek van motorrijtuigen, welke gebe zigd worden als openbaar middel lot ver voer van personen, vergaderd, met het doel, te geraken tot een uniforme regeling van de keuring van autobussen in Nederland De vergadering besloot, na bespreking van en kele hoofdpunten, een commissie te benoe men, die, met het oog op de urgentie van het vraagstuk ten spoedigste, en rekening houdende met de ter vergadering geuite wenschen, een algemeen geldende regeling zal ontwerpen, welke in de volgende alge- meene vergadering zal worden behandeld. Tevens richtten de aanwezigen een veree niging van deskundigen op; als leden van het voorloopig bestuur werden benoemd de heeren D. Schuytemaker (Utrecht», voor zitter; ir. H. Zoetelief Norman (Oosterbeek), secretaris; C. Bakker (Amsterdam); ir M. F. de Bruyne (Rotterdam) en ir. J. M. Meyer (Maastricht). Dit voorloopig bestuur zal te vens optreden als commissie tot samenstel ling van -bovenbedoelde ontwerpregeling Gisteren is te Utrecht een druk be zochte algemeene vergadering van de Her vormde (Gereformeerde) Staatspartij gehou den. De (huishoudelijke) ochtendvergadering was niet voor de pers toegankelijk; daarin werden de heeren dr. Jac. J. Woldendorp, te Groningen, D. B. Michon, te 's Gravenliage, en E. Mater, te Utrecht, als hoofdbestuurs leden herbenoemd. In de middagbijeenkomst heeft ds. K. H. J2. Gravemeijer, predikant der Ned.-Herv. Gem. te 's Gravenhage, gespro ken over: „De reorganisatie der Nederland- sche Hervormde kerk een nationaal belang". Dr. H. II. R. Roelofs Heijermans, bi bliothecaris der Technische Hoogeschool te Delft, is te Boelzano (Italië) overleden. In de vergadering van de Geldersche Industrieele Club en het departement Arn hem der Ned. Maatschappij van Nijverheid en Handel, is een motie aangenomen en naar den Raad gezonden, waarin er op wordt aangedrongen, niet over te gaan tot den aankoop van het landgoed „Zypendaal" daar dit als een onnoodige uitgave wordt beschouwd. Op uitnoodiging van het bestuur van de Vereeniging Nederland—Ootsenrijk heeft de korten tijd geleden afgetreden Oosten- rijksche bondskanselier mgr. dr. Scipel zich, als bekend, bereid verklaard, een aan tal spreekbeurten in Nederland te komen vervullen, in verschillende plaatsen op het eind van Februari of in het begin van Maart. Het bestuur van de Vereeniging NederlandOostenrijk heeft tot de heeren mgr. prof. dr. W. J. M. van Eysinga te Lei den; mr. J. J. Harte van Tecklenburg, lid van den Raad van State; mr. D. A. P. N. Kooien, president van de Tweede Kamer; mr. J. Limburg te 's-Gravenhagemr. B. C. J. Loder, oud-president van het Per manente Hof van Internationale Justitie; en C. E. Ter Meulen te Amsterdam, het verzoek gericht om zich voor het optreden van mgr. Seipel in Nederland en in het bijzonder voor de eerste spreekbeurt, welke te 's -Gravenhage zal worden gehouden, te willen vereenigen tot een comité van ont vangst, waartoe zij zich bereid hebben ver klaard. RECLAME. (Aspirin-Snuif) Poeder tegen Prijs 75 Cents. 2598 ik heb het nooit kunnen uitvinden. Maar ik heb altijd wat meelij met hem gehad, wan neer bij het dessert mijn vriend, de brave huisvader, ongezellig op zijn stoel begon te draaien, omdat tot dusver de kinderen nog niet de minste aanleiding tot vermaningen hadden gegeven. Ook ditmaal was het zoto. Ik kon het niet meer aanzien. Ik maakte een kleine bewe ging, die de aandacht van Frits je t?ok en trok een mal gezicht. Natuurlijk lachte hij, Ik dikt© mijn grapje wat aan, waardoor hij in sohateren uitbarstte. Onmiddellijk ontspanden zich des braven huisvaders strakke trekken weldadig, toen hij nu manend tegen zijn bord tikte en begon „Fritsje, dat moet ik je toch zeggen, toen ik zoo klein was als jij, heb ik nooit zoo imbécile gelachen... ga de deur uit, jon gen, dat je leert hoe je je fatsoenlijk in het vervolg hebt te gedragen." Ik dacht er over na, hoe onwaarschijnlijk het zou zijn, om een fatsoenlijk gedrag, dat men aan tafel moet hebben, buiten de deur te leeren en drukte deze gedachte uit door voor de derde maal een mal gezicht te trek ken nu stiekum voor mezelf natuurlijk. Maar kleine Fritsje bewees opnieuw, met een onderdrukt lachje, onverflauwde be langstelling in mijn persoon, waarop hij, half verdrietig, half vermaakt, de deur uit- ging. „Het is een heel ding, de kinderen van tegenwoordigzei mijn brave vriend ietwat onzeker. „O," zei ik, „tegenwoordig niet erger dan vroeger. „Zóó-©-?" rekt© mijn vriend schichtig. „Ja. ik herinner mij twee jongens, die Volgens de „Anhalter Kurier" zijn drie roovers een coupé tweede klasse binnenge drongen van den ongeveer kwart over zes sen van het 9talion Sandersleben vertrek- kenden personenrein Maagdenhurg-Erfurt. Do zich in dien coupé bevindende reiziger •werd van al zijn bezittingen beroofd. De roovers trokken hierna aan de noodrem en verlieben den coupé toen de trein stilstond. Zij verdwenen in de duisternis. De onmid dellijk ingestelde achtervolging heeft lot nu toe nog geen succes gehad. De telegraafdireclie voor de Stille Zuid zee is thans gereed om over te gaan tot het leggen van een tweeden kabel van Van couver naar Viji; waardoor een dubbele ka bel verbinding van Canada naar Australië en Nieuw-Zeeland zal worden verkregen daar het Zuidelijk gedeelte van Viji af reeds verleden jaar dubbel is gelegd. De lengte van het nieuwe Noordelijk gedeelte bedraagt 5796 zeemijlen. Tusschen Vancouver en het Fanningeiland zullen 3625 zeemijlen kabel worden gelegd en van het Fanningeiland naar Suva (Viji) 2171 zeemijlen kabel. Men rekent, dat het werk voor de vervaardiging en het leggen van een nieuwen kabel on geveer 18 maanden zal duren. Er is een voorstel ingediend om een nieuwe brug over de Firth of Forth te leg gen, dichl naast de bestaande spoorweg brug, welk laatste werk een triomf van de ingenieurswetenschap was en 35 jaren ge leden gereed kwam. Men overweegt de nieu we brug van het hangtype te maken, waar bij het eiland Inihgarvie het middelste steunpunt zal worden, berwijl er twee bo gen komen, elk 2100 voet lang. De kosten worden op ongeveer 4 millioen p. st ge raamd. Uit Grenoble wordt aan het „Journal des Débal9" geschreven, dat men daar bij men- schenheugenis nooit de toppen van Alpen in dezen tijd van het jaar zoozeer van sneeuw ontbloot heeft gezien als thans. Er kan geen enkele ski-wedstrijd gehouden worden en de winlersport-plaalsen weten niet wat ze moeten beginnen. Men moet tot Lautaret gaan om, op een hoogte van 2060 meter, een sneeuwlaag van 10 centimeter te vin den, waarop geskied kan worden. Op 1800 meter hoogte is geen sneeuw ie vinden en de zon schijnt alsof het lente was. Alleen 's nachts vriest hel wat. In het gebied der Chartreuse, bij Villard de Lans, Briancon, la Bérarde is geen spoor van sneeuw en het ziet er naar uit alsof het weer zaJ blijven zooals het nu al twee maanden ge weest is. De hydro-electrische industrie dreigt van deze aanhoudende droogte de na doelen te ondervinden, daar alle beken en slroomen in hel gebied aan het opdrogen zijn De Drac heeft nog maar weinig water en de fabriek Drac-Romanche, uitgerust voor een watergebruik van 80 kubieke meter per seconde, krijgt er nog maar 20 en de klan ten, waaraan de fabriek beweegkracht le vert, moeten hun bohoeften lot een derde beperken. Volgons berichten uil Hongkong heeft de politie, in samenwerking met Chineesche troepen, in de Biasbaai 17 personen in hech tenis genomen, die van medeplichtigheid aan zeeroof worden verdacht. De arrestatie ge schiedde na een gevecht, waarbij van vuur wapenen werd gebruik gemaakt. Een be kend aanvoerder der zeeroovers is daarbij gedood. Geruimen tijd heeft het gerucht geloo- pen, dat de koningin-moeder van Roeme nië, Carmen Sylva, die in 1916 overleed, geen natuurlijken dood zou zijn gestorven, doch dit werd nimmer bevestigd. De „New York Herald" meent in staat tc xijn, meer licht in deze geheimzinnige zaak te bren- geon, door de verklaringen van het perso neel van het Roemeensche-hof, dat van ue omstandigheden, die tot den dood der ko ningin leidden, getuige was. Volgens deze verklaringen leed de koningin sedert 1913 toen zij een staar-operatie onderging, ern stig aan neurathenie. In 1916 bewoonde zij een Roemeensch kasteel in een door de tegenover een gast zaten, met een bijna on- ziohtbaar haar vlokje op de punt van zijn neus." „Zóó-o-o?" „Ja, en telkens als het dienstmeisje de deur opende, kwamen die haartjes door den tocht eerst wat onwillig, dan heftig en ten slotte bepaald jolig in beweging." „Zoo?" „Ja, en dat bezorgde de beide jongens zoo'n drommelsch plezier, dat ze bijna van den 6toel rolden van 't lachen." „Zoo, aan tafel?" „Ja, juist, zoodat de vader ten slotte zeggen moest, dat zij zich schandelijk ge droegen en dat, toen hij zoo klein was, men kinderen met dusdanig gedrag een oorvijg gegeven zou hebben en de deur uitgezet, opdat zij bijtijds zouden leeren, zich goed te gedragen de kleine Hendrik..." „Hendrik?" „Ja, natuurlijk, Hendrik, want het kon tooh niet, dat ik, als uitgenoodigde jongen, ook de deur uitgezet werd." „Jij? En de andere...?" „De andere?" maar dat wag jij natuur lijk." „Zoo, zoo... hm... zoo, zoo..." Op dit oogenblik scheen de kinderjuffrouw die mee aan tafel zat, een plotselinge neus bloeding te krijgen. Tenminste zij haastte zich, met den zakdoek stijf tegen 't gezicht do kamer uit. Direct daarna kreeg de echtgcnoote van mijn braven vriend blijkbaar een kruimeltje in haar keel, zoodat zij een heel grappig I gezicht trok en van liaar echtgenoot een on- beschrijfelijken blik moest opvangen, wat haar drong ook de kamer te verlaten, i „Dat wc nu toch onder on« zijn," begon Duitschers bezet gebied. De Duiteche over- he er sching, waaronder tij teer gebukt ging, verergerde haar neurusthonie en sy besloot het einde van haar leven te verhaasten, In de laatst dagen van Februari van 1916 nam tij tijde-ns een buitengewoon kouden nacht een zoo heet mogelijk bad, zond af haar vrienden en bedienden weg en bleef, zeer licht gekleed geruimen tijd voor een open venster zitten, blootgesteld aan don ijskouden wind der Transsylvanische Al pen. Vier dagen later stierf zij aan long ontsteking. Het spreekt vanzelf, dat deze lezing van den dood van Carmen Sylva geheel voor rekening van het Amerikaansche blad moot blijven. Opmerkelijk is echter, dat haaf bloedverwanten omtrent de ware reden van haar dood altijd een geheimzinnig stilzwij gen bewaarden. De Koöperationaje Djelo klaagt ex over, dat tijdens den wereldoorlog en den daar op gevolgden burgeroorlog de moraliveit van het Russische volk sterk achteruitge gaan is. Na opsomming van een aantal go.» vallen van fraude, malversaties etc. den laatsten tijd voorgekomen en welke slechts eenige uit vele zijn, merkt het blad op, dat ook bij de coöperaties het kwaad op ern stige wijze heerscht. Do bestuurders van de kassen der ooöperaties springen met de fondsen zonder eenige scrupules om. Zij „leenen" aan zichzelf, aan vrienden en ken nissen on zelfs aan vreemden, al of niet onder lieding van „douceurtjes". Een en ander, schrijft het blad, is vrijwel een stelsel geworden en als men in alle geval len aan het vervolgen sou gaan, zou er geen eind aan komen. In de „Prawda" van 7 Januari schrijft Sosnofski onder den titel „De Sofjet-ósatie van de Sehotsche haring" het volgende: Het volkscommissariaat van buitenland- schen handel koopt in Engeland Sehotsche haring. Wanneer zoo'n haring van het eene bourgeois-Land naar het ander© wordt uit gevoerd, laten we zeggen: van Engeland naar Duitschland, dan komt er gemiddeld 30 pOt. onkosten op. Maar nu wanneer die haring naar Rusland gaatf Dan ondergaat hij den niet gering te schatten invloed van de Sovjet-bepalingen on gewoonten I Het begint al op het oogenblik, waarop de koop gesloten wordt; dan komen op de prijs van de haring te drukkendiverse vergoedin gen voor personen, die direct en indirect bij don aankoop betrokken waren, reis- en verblijfkosten van diverse personen, over werkvergoedingen enz. Daarna komen de kortingen, vergoedingen, uitkeeringen enz. aan Russische officieele en seini-officieel© organisatiesde Dobrochim, de Ochmatd- jet, de Dobrolet en hoe zij verdei* heeteh mogen. Na al deze bewerkingen ia de ha ring eindelijk „gesofjetbiseerd", maar op een dusdanige wijze, dat een vaatje haring, dat in Londen is gekocht voor 21 a 22 roe bel, in Moskou wordt verkocht voor 98 roebel HAARLEMSCHE RECHTBANK. De aanslag in de Houtstraat. Veertien dagen geleden is voor de recht bank de zaak behandeld tegen de drie per sonen, die zich schuldig hadden gemaakt aan den overval op mej. M. J."S., houdster van een drogisterij in de Kleine Houtstraat Het O. M. had tegen de drie beklaagden W. v. O., 23 jaar, loopknecht; A. T. S„ 21 jaar, en L. B., leerling bankwerker, respectieve! drie jaar, een jaar en zes maanden en acht maanden gevangenisstraf geëischt. De eerste beklaagde werd than9 veroor - deeld tol twee jaar gevangenisstraf, de tweede tol negen maanden en de derde be klaagde lot acht maanden gevangenisstraf, onder aftrek der reventieve hechtenis. RECHTBANK TE BREDA. De doodslag te Hoeven. Bij de behandeling van de zaak legen B. Dekkers, die terecht stond ter zake hij op 24 Sept. j.l. zijn schoonvader te Hoeven van het mijn vriend ietwat onbehaaglijk, „wil jk je toch zeggen..." Ik voelde direct, dat er een eindelooaê preek in aantocht wa« en ik onderbrak „Kom, ouwe jongen, doe niet tragisch; je jongen is een kranig jog." „Waarom?" „Hij heeft met geen woord gezegd, dat ik het geweest ben, die hem aan 't lachen heb gemaakt." „Jij; wel, dan moet ik toch zeggen... Lui, ja... ik meen, ik geloof, jc hadt toch deze geschiedenis, die ik me trouwens heelemaal niet meor herinner, niet juist nu,., en trou wens, ik veronderstel, dat ik toen niet zon ontzettend uitgebarsten zal zijn als Fritsje nu... en afe je 't al wilde vertellen, dan had je toch dit onderscheid..." „Maar, Hendrik, dan zou ik immers ook het andere onderscheid..." „Welk ander onderscheid?" „Jij hebt, toen jo uit de kaai er werd ge stuurd, niet vergeten, om goed duidelijk te zeggen, dat eigenlijk liet haarvlo^/c op den neus van den vreemden gast van alles de schuld was, terwijl jouw zoentje mij 6t.iaJcs niet heeft verraden, maar opvallend dap perder is geweest dan jij, toen jij zoo Y.*?in was..." „Hm... ben je ©ok nog van plan om oude vrienden op deze wijze aan de kaak t© stellen..." „Met plezier, zoolang zij niet willen er kennen, dat zij op den loeftijd hunner kin deren precies even brutaal, even dwaas, zorgeloos en... even zielsvergenoegd gewee©* zijn als, gelukkig, de kinderen van nu. 8-

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5