No. 19899. VRIJDAG 23 JANUARI Anno 1925 Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Officieele Kennisqeving. STADSN5EUWS. Het voornaamste nieuwsv van hpHen. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENHENi BO Cts. per regel. Bij regelabonnemcnl belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentién, uitsluitend bij vooruitbetaling. Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven |SO Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 en 1835 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTi Voor Leiden per 8 maanden f. 2.85, per week n.v.ii<r«r 0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week' V, „018. Franco per post 2.35 -f" portokosten. GEMEENTELIJKE VIS CH VERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkeS, Vischmarkt 18, tel. 1225, is ZATERDAG en voorzoover voorradig ook ZATERDAG AVOND verkrijgbaar: SCHOL a f0.24 en f 0.28, SCHAR a f0.18 per pond, HARING a f 0.05 per stuk en ZEEUWSCHE MOS SELEN a f 0.05 per K.G. N. C. >DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 23 Januari 1925. ■Over de beteekenis der nieuwere Psycho- pathologische inzichten voor den jurist. Hedenmiddag hield dr. J. kt. Rombouts, toegelaten als privaat-docent voor de gerech telijke psychiatrie aan de Rijks-Universiteit alhier, bij den aanvang zijner werkzaamhe den in het klein-audilorium van het Univer siteitsgebouw een rede over: „De beteekenis der nieuwere Psychopathologische inzichten jroor den jurist. Mocht reeds voor dertig jaren de toen malige privaat-docent Jelgersma in zijn „In leidend woord" bij de opening zijner lessen in de crimineele anthropologic en gerechte lijke psychiatrie constateeren, dat een beter inzicht in het wezen van misdaad en krank zinnigheid en hun onderlinge verhouding groote verandering gebracht had in de op vattingen daaromtrent, hetgeen algemeen mildere denkbeelden te voorschijn riep thans, aldus concludeerde spr., valt reeds de verwerkelijking te aanschouwen of eerlang te verwachten van veM, dat toen nog slechts tot de vrome wenschen behoorde. Zoowel van juridische als van psychiatrische zijde heelt men behoefte gevoeld aan samenwer king, maar die behoefte is wel het grootste aan den kant der juristen. Zij hebben voor lichting noodig juist van psychiaters. Zeker ook van de psychologie in het algemeen maar toch wel van de psychiatrie in het bijzónder. Want de mcnschen, van wie de maatschappij den meesten last heeft en met wie de juridische machten dus het meest in aanraking komen, zijn abnormalen. Maar ook van de zijde der psychiaters beslaat be boette aan samenwerking met de juristen. De psychiater als medicus en als natuur wetenschappelijk opgeleid man, zoekt alleen de psychologische feiten en samenhangen te lecren kennen de jurist dient ze te toet sen aan een norm aan het geldend recht. Uitvoerig behandelde spr. de invloeden, die op de psychische gesteldheid van den mensch werken en schelste in verband daarmede de nieuwere psycho-pathotogische inzichten en toonde aan, dat, zoodra men deze psychische gegevens beoordeelt, naar een socialen, clhischen-, gewetens- of wel ken norm ook, men het terrein van de zui vere psychologie en psyche-pathologie ver laat. Nu moge het ongetwijfeld moeilijk zijn eigen subjectieve waarde-oordeel uit-le slui ten en toch is dit noodzakelijk, wil men voor ieder geval geldige wetenschappelijke resul taten. Willen wij de waarheid, dan moeten de feiten zelf spreken, maar dan zal men zich cok nooit kunnen neerleggen bij theoreti sche vooropstellingen cn systemen, die de waarheid in een keurslijf trachten te drin gen. Niet de ideeën zijn de fundamenten der wetenschaj), dit zijn alleen de waargenomen feiten. Wanneer wij hiervan doordrongen zijn, aldus besloot spr. zijn lioogW wetenschap pelijk en zeer interessant beloog, dan zullen wij nooit één theorie, met uitsluiting van alle andere kunnen omhelzen, maar steeds ens de relativiteit van liet echt menschelijke vcor oogen houden van liet werk van ieder grootmeester der wetenschap. Wanneer wij hier maar aan denken Met het oog op het feit, dat dr. Rombouts, toegelaten als privaatdocent in de gerechte lijke psychiatrie en levens om onderricht te geven in de psycho-pathologie, lieden zijn colleges heeft aangevangen, vond dr. F. P. Muller,.privaat-docent in de theoretische al- gemcene psycho-pathologie aanleiding hel volgende ad valvas te doen aanplakken: „Daar ondergetcekcndc van meening is, dat, ingevolge het optreden van dr. J. M. Rombouts als privaat-docent voor de gerech telijke psychiatrie en leven in het onderwijs in de psycho-pathologie ann de studenten in de rechtsgeleerdheid voldoende was voor zien, is hij voornemens liet college over psycho-palliologie dat hij tot nu toe in het bijzonder voor studenten dier faculteit gege ven heett, niet te hervatten." Da. H. Bakker over „de Mormonen". Gisteravond hield ds. II. Bakker, predi kant bij de Ned.-Herv. Gem. te Amsterdam, in de Ooslerkerk alhier een apologetische lezing over de Mormonen. De propaganda voor het Mormonisme in ons land aldus ving spr. zijn door vele belangstellenden gevolgde voordracht aan lijkt vrij onschuldig. Ziet men hun trak taatjes in, dan merkt men daar niet veel van het boek Monnon en van materialis tische godsvoorstellingen en veelwijverij, 't Schijnt niet anders als een vrij praclisch" evangelie te zijn, dat slerk voor den doop door onderdompeling opkomt. Toch is het niet zoo onschuldig-en de propaganda onder ons neemt steeds loc en bereikte tastbare en zichtbare resultaten. Zij komen met $e liooge pretensie, dat zij zijn de kerk van Jezus Christus, van de heiligen der laatste dagen. In hun Sion Zoutzeeslad in Utah zai Christus weder komen. Te denken geeft, dat Duitschland oificieel hun propaganda verbiedt. En ook in Engeland zijn daarvoor reeds stemmen opgegaan Wie dan ook meer studie maakt van het Mormonisme dan hun traktaatjes toelaten, komt, volgens spr., tot minder gunstige resultaten. Hun profeet en grondlegger, Joseph Smitf, dien zij vereeren als een martelaar, is blijkens de historie een man van beden kelijk allooi. Hun heilig boek is het boek van Mormon, dat Joseph Smitt beweerde door goddelijke openbaring le hebben ver kregen en dat door de belijders van Mor monisme op één lijn wordt gesteld met den Bijbel. Het schijnt heel eenvoudig gegroeid te zijn uit een soort roman van den reve rend Salomon Splaulding. opgesteld in Bijbeltaal en op slinksche wijze in handen gekomen van Joseph Smitt en de zijnen. En hun leer moet men niet alleen trachten te leeren kennen uit hun 13 geloofsartike len (die op zichzelf tamelijk Christelijk klinken) maar vooral ook uit hun Cathe- chismus uit „het boek der leer en der ver bonden" uit „de paarl van groote waarde" en dergelijke, waarin ongehoorde dingen voorkomen. Bregliajm Young, hun tweede profeet, verkondigde bijv. „Hij (Adam) is onze Vader en Onze God, de eenige God, waarmede wij te maken hebben." Verder speelt de doop voor de dooden een belangrijke rol in de Mormonenkerk. En „het patriarchaal huwelijk", zooals zij de veelwijverij gelieven te noemen, hebben hun profeten ondier aandrang van de Ame- rikaantsche justitie wel moeten verbieden, doch het behoort tot de fundaimenteelc stukken hunner kerk en Bregham Young liet bij zijn overlijden 17 vrouwen en 56 kinderen na. Dat niettemin dit Mormonisme verdedi ging vond in Amerika en nu ook hij ons, komt, omdat de wereld bedrogen worden wil. Het bijgeloof heeft steeds ingang ge vonden, als men het maar te dekken wiet met het etiket „hvmelsohe openbaring." Het beste wapen legen deze sekte is de kennis van haar oorsprong en haar geschie denis, zeide spr. Zij, die bchooren tot de Kerk,, hebben in deze dagen van stTOomin- gen en sekten kennis der Heilige Sohrift, oprecht geloof in Jezus Christus en liefde lot hun oude moeder, noodig. Daardoor aldus besloot spr. zijn met aandacht en be langstelling gevolgd betoog de Kerk ge bouwd op het fundament: Jezus Christus. Dan zullen wij dankbaar erkennen hoe Janel, Freud, Jung, Adler en anderen, ieder op hun wijze, de oogen hebben geopend voor veel, dat ecuwen en eeuwen verbor gen was gebleven, oi over het hoofd gezien; maar dan zullen wij ons ook niet tevreden stellen met de voorstelling, dat wij een vol ledig en onveranderlijk theoretisch systeem zouden bezitten; doch inde eerste plaats er naar streven ons inzicht steeds te verhel deren en dit dieper inzicht dienstbaar ma ken aan de reëele vraagstukken van het heden cn van de toekomst. Nederlandsche Reisvereeniging. Voor de afdceling Leiden en Omstreken der Nederlandsohe Reisvereeniging hield gisteravond in die kleine Slacfcszaal mevrouw Ro van Oven oem lezing over „de" stad op het contingent, Parijs. Wanneer de heer J. Ilardeweg de verga ring opent, blijkt er vrij veel belangstelling voor dit onderwerp le bestaan. De voorzitter heet allen hartelijk wel kom, in het bijzonder de spreekster van hedenavond, die ons Parijs eens zai laten zien van een kant, waarvan wij Hollanders Parijs slechts zelden bekijken. Mevrouw Van Oven onderschrijft reeds aanstonds de woorden van den heer Ilarde weg. Over het algemeen heerscht er bij den Hollander een geheel verkeerde meening over liet Franeche volk, speciaal over de Fransche vrouw. Zij, die Parijs bezoeken, aldus spr., ko men niet in aanraking met de echte Fran sche, doch met de Parijsche vrouw en dan meestal nog 6lechls met de z g.n. midinet- les, waaronder nog een groot aanlal vreem delingen is. De echte Fransche vrouw is van huis uit bijzonder huiselijk aangelegd en absoluut niet wuit en lichtzinnig. Hierna voert spr. ons langs de verschil lende bezienswaardigheden, welke iedere vreemdeling in Parijs kent en waarvan spr. ons heel mooie lantaarnplaatjes te zien geeft. Achtereenvolgens koenen wij langs de Seine-oevers, de oude studentenwijk, het Quartier Latin, het aristocratisch Bois de Bologne, de mooie boulevards in de pret- stad bij uitnemendheid Montmorlre. Het doet ons, volgens spr. goed, wanneer we weer het Seine-water zien, daar er in Parijs dingen zijn, die men er ontzettend mist, t. w. water, regen engekookte aardappelen, Langs de S^jnle Chapelle, de Notre Dame, le Jardin du Luxembourg, bet Panthéon, de Démo des Invalides komen wij aan den Eifelloren, dien wij opklimmen om te ge nieten van de heerlijke panorama's, die deze ons biedt. Nadat wij ten slotte nog een kijkje geno men hadden in de verschillende voorsteden Fontainebleau en Versailles, waar wij do schitterend aangelegde parken aanschou wen, eindigde mevr. Van Oven haar belang wekkende lezing. Heden was het juist vijf cn twintig jaar geleden, dat onze stadgenoot H. Arnol- dus in dienstbetrekking kwam als jong gezel bij de drukkerij II. Buurman, waarbij hij al die jaren werkzaam bleef, tot wederzijdsch genoegen. Het lag alzoo voor de hand, dat deze dag niet onopgemerkt zou voorbijgaan. Hedenvoormiddag werd de jubilaris dan ook in het kantoor van den heer Buurman ontvangen, waar hem met een hartelijk woord van gclukwensch een enveloppe met inhoud werd aangeboden. Eveneens ontving Hij van de uitgeversfirma Buurman De Kier een enveloppe met inhoud. Het perso neel bood den jubileerenden kameraad een palm in pot aan. Ook deze aanbieding ging vergezeld van een in zeer waardeerenden toon gestemden gelukwensch. De jubilaris, door de hem geboden hulde verrast, dankte allen, die hem dezen aange- namen dag hadden bereid. Naar wij vernemen zal er door de ai deeling Leiden van de S. D. A. P. en daar mede verwante organisaties een actie op het getouw gezet worden tegen de h. i. te lage uilkeeringen van het Burgerlijk Arm bestuur. Aanleiding daartoe vindt de afdee- iing in een onderzoek, ingesteld in andere plaatsen, met name in Den Haag, waar de normen aanmerkelijk hooger zouden zijn. De actie zal worden ingc-leid met het ver spreiden van een circulaire, waarin de ver kregen gegevens van het ingesteld onder zoek zullen zijn verwerkt Gisteravond hielden de leden van de aideeling moreete verheffing van de onder- officiersvereeniging „Ons Belang", aidee ling Leiden, in de bovenzalen van „De Har monie" een cursusvergadering, waarm als spreker optrad ds. Poldervaart, uit Utrecht, met het onderwerp „Ooslersch leven". Eenige dienstplichtigen van de Marine kustwacht hadden zioh welwillend aange boden voor een strijkje. Spreker schelste het leven in Ooslersche landen en wel in 't bijzonder in Palestina en Syrisch Arabic en gaf een duidelijk beeld van het leven, de zeden em gewoon ten van de bevolking aldaar. Hij gat een populaire uiteenzetting van klimaat en bodemgesteldheid, terwijl de zeer ongunstige en minderwaardige positie van de vrouw in scherp licht .werd gesteld. Spreker besloot zijn leerrijk beloog met een uiteenzetting van de „Zionistische" be weging. Om ruim halfelf sloot de voorzitter deze bijeenkomst. Nu er vijf Vrijzinnige Jeugddiensten gehouden zijn en het blijkt, dat hiervoor wel belangstelling is, heelt het bestuur, in overleg met den raad van advies, besloten, een openbare vergadering uit te schrijven, met het doel om van de Jeugdkerk een Ver- eeniging te maken. Deze vergadering zal gehouden worden op Maandag 26 Januari, 's avonds om acht uur, in de groote Nute- zaal, onder voorzillerscbap van prof. F. Muller. Prof. Heering zal van het doel der Vrijz. Jeugdkerk een uiteenzetting geven, niet al leen voor jongeren, maar ook vooral voor ouderen. Hierna zal er gelegenheid zijn tot ge- daehtenwisseling. Alle belangstellenden worden uilgenoo- digd tegenwoordig te zijn. In verband met de heden te Haarlem le houden algemeene vergadering van aan deelhouders en crediteuren van de N. V. Ilanzebank, vergaderden gisteravond een 70- tal belanghebbenden in de bovenzaal van het café-Testauramt „In den Vergulden Turk", aandeelhouders en crediteuren uit Leiden en omgeving, ten einde hun hou ding voor de algemeene vergadering ie be palen. Na uitvoerige besprekingen, welke een vriendschappelijk karakter droegen, werd de wenschelijkheid uitgesproken, om tot een minnelijke schikking in liquidatie te gera ken, als zijnde dit in het belang zoowel van credileuren en debiteuren als van de aan deelhouders. Zoo noodig zal in dien geest van de groep Leiden een voorstel of motie op de algemeene vergadering uitgaan. Door de plaatselijke aideeling der 8. D. A. P. en A. J. C. zal morgen een groote ontwapeningssamenkomst worden gehou den in de groote Stadszaal. Als sprekers zullen optreden K. ter Laan, lid der Tweede Kamer, en Koos Vorrmk, hoofdbestuurder der A. J. C. Opgevoerd zal worden liet ver beeldingsspel ,,De Gelofte", terwijl orgel- en cello-spel wijding aan de samenkomst zullen geven. Gisteren werd door amblenaTen van de H. T. M. een begin gemaakt met terrein- opmetingen aan de Gevangenlaan en om geving. Het moet in het voornemen liggen door middel van oen tunnel of anderen overgang, verbinding met de stad ie krijgen, langs den Singel en de Gevangenlaan in aansluiting op de in aanleg zijndo trambaan Haagsche Schouw,,'t Posthof De beslaande spoorlijn RotterdamAm sterdam zou door middel van een tunnel of viaduct dit is nog niet met zekerheid ie zeggen gekruist worden. De Sts.-Crt. bevat de gewijzigde statu ten van Wernink's Betonmaalschappij al - hier. Hedenmorgen ongeveer zes uur ge raakte J. v. B. door onbekende oorzaak met zijn hand bekneld tusschen den amandel molen op de Broodfabriek, alhier, ten ge volge waarvan de - middenvinger bloedend verwond werd. Hij werd Ier behandeling overgebracht naar het Academisch Zieken huis. Gistermiddag is op den Wiltc-Singel de metselaar S., toen hij aan een dak van een huis werkzaamheden verrichtte, uit een 10 M. hooge goot gevallen. Hij bekwam een ernstige schedelbreuk, werd in zorgwakken- den toestand naar het Diaconessenhuis ver voerd en is aldaar overleden. De heer J. Dirkse, die lot nog toe een fruithandel dreef in perceel KaiserslTaat 28, heeft deze zaak verplaatst in een drukker deel der stad, n.l. naar de Haarlemmerstraat, in perc. 167, waar tot voor cenigen lijd een winkel en magazijn van electrische artike len was gevestigd. De heer Dirkse had reeds eenigen lijd naar uitbreiding der zaak ver langd en vond daarvoor in dit perceel, dat voldoende ruimte-biedt', een mooie gelegen heid. De algeheel gerestaureerde winkel, die hedenavond geopend wordt, is ruim gesor- leerd met fijn fruit: appelen, peren, bananen en andere zuidvruchlen, benevens met inge maakte vruchten en groenten, waaraan nog is verbonden een rijk voorziene chocolaterie. De vruchten in urns en flacons zijn den heer Dirkse geleverd door Witte's fabriek van vruchlenproducten. De élalage, die, dank zij de goede zorg van de firma Frankhuyzen, aan de Mare, schitterend wordt verlicht, is een lust voor het oog en wekt de begeerte tot koopen op. Voor de Rijkspostspaarbank werd ten postikantore alhier in December op spaar bankboekjes ingelegd f 102.989.58, en terug betaald f 142.265.17derhalve minder inge legd dan terugbetaald f 39.275.59. Het aanlal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 106. Door lusschenkomsl van dit kantoor werd ter directie op slaalsschuldboekjes in geschreven nominaal f 4 100 en afgeschre ven f 1250. derhalve meer in- dan afge schreven f3150. Het aanlal nieuw uitgege ven slaalsschuldboekjes bedroeg 2. MUZIEK. Concert Remonttrantscho Kerk. Ten bate der vereeniging „Naar Buiten" van den Nederlandschen Protestanten-Bond hebben mejuffrouw D. C. Meerburg, alt* zangeres, en de heeren C. B. Duyster, orga nist, en D. Duyster, cellist, voor een nage noeg geheel govulde kerk een concert ge geven. Het doel, stijving der kas dier Dut- tige vereeniging, is daarmee volkomen be reikt. Bij de beoordeeling van concerten als deze, waar de muziek meier middel dan doel-in-zich-zclf is, pleegt men niet den allerhoogsten maatstaf aan ie leggen. Dat heeft zijn goede reden. Maar er viel gister avond genoeg te waardeeren, om ons door dat principe voor ditmaal niet al le zeer aan banden le laten leggen. Mej. Meerburg is in het bezit van een mooi geluid. Zij heeft een goede school door gemaakt: haar stem spreekt in alle regis ters gemakkelijk aan, zuiverheid en adcra- beheersching laten niets te wenschen over. De voordracht getuigt van muzikaliteit, is nc-rgens vlak. In de keus harer zangnum mers heeft ze een goeden smaak aan den dag gelegd. We hoorden goeds bekenden van Handel en Beethoven, ook een paar juweel tjes uit Dvoraks „Biblischa Lieder". Ds heer C. B. Duysler heeft ons een prachtig praeludium en fuga van Bach voor gespeeld: msziek van de allerhoogste keur. Zou men dat chromatische fuga-thema en zijn klare contrapunlische bewerking niet tegelijk klassiek en modern kunnen noe men? De voordracht muntte uit door rust en duidelijkheid, zoodat de structuur van het werk gemakkelijk te volgen was In zoo'n Bachsche fuga maakt men de onder scheiding tusschen organisten en men9chen die op een orgel spelen. Onze organist gaf met zijn Bach wijding aan den avond. In do begeleiding waardeerden we zijn zin voor kleurrijke registratie niet minder dan zijn bescheidenheid en correctheid. Tot Duyster Junior genaderd moeten we ons principe van daareven weer uit den zak halen. Cello-spelen is moeilijk: de schrijver dezer regelen weet dat bij onder vinding. Zuiverheid vooral is zoo'n teers zaak. Tekortkomingen op dat punt kunnen tweeërlei oorzaak hebben: onvoldoende ge- BINNENLAND. Prof. Aengenent is met het hooldbsstuni van „St. MichaSl" tot overeenstemming ge komen. Invoer In Canada ven hooi, ens. Onze Koloniën op de twaalfde Jaarbeurs Bnldeblljk aan mr. Troelstra. BUITENLAND. Costa Rica treedt nit den Volkenbond, Lather's regeeringtverklaring is door den Rijksdag goedgekeurd. Briand bepleit handhaving van het Fransch gezantschap bi) het Vaticaan. Algemeen kiesrecht in Japan aangekon digd. hoor en onvoldoende technische beheer- sching. Aan muzikaal gehoor hapert het den' jongen cellist, we zouden zeggen n a« tuur lijk, niet: dan zou> hij geen klein zoon van zijn grootvader en geen zoon vak zijn vader zijn. Wel aan technische beheer, sching. Dat euvel is met ijverige studie te overwinnen. Wat hij nu reeds bereikt heeft, houdt een belofte in. Alles met alles een geslaagde avond. DE ALGEMEENE TOESTAND. 'Luther eeist in het zadel Costa Rica uil den Volkenbond Gelijk te verwachten was, heeft de Duit- sche Rijksdag Luther's regeeringsverklariiig goedgekeurd met een meerderheid, zoo&Ia zelfè Mans geniimcn tijd niet heeft gekend. Alleen socialisten, communisten on eenige Centrum-mannen onder leiding van deti vroegeren rijkskanselier Wirth stemdoa tegen, terwijl democraten en Völkischon zich van stemming onthielden. Zeer (naïef had Luther nog verklaard, dat het kabinet met algemeene stemmen' besloot, dat de Duitsclie staatsvorm onver anderd dient te blijven en dat elke agita tie tegen de republiek afkeuring verdient. Alsof officieel van het tegenovergestelds ooit sprake was Maar do Duitsch-natitfnalen die hiermee accoord gingen, deden een verklaring te gen hun bedoeling in Zoo ooit ten aanzien van een regeering gold: uw woorden zijn fraai, doch wij ver trouwen ze niet cn zullen angstvallig on derzoeken of de daden daarmee wel ia overeenstemming zijn, dan is het ongetwij feld voor het kabinet Luther. Vooreerst schijnt het nu rust te zullen krijgen, doch zoodra wetsontwerpen afkomen, is de rust „dahin". Zoo niet eerder onverwachte ge beurlijkheden zioh voordoen, die nimmer uitgesloten zijn. Vooral niet, waar in Prui sen tooh de D ui tsoh-nation al engesteund door de Duitsche Volkspartij, niet hun zin krijgen en het kabinet-Braun aanblijft., zich completeerend uit Oentrum en democraten. En daarop sohijnt alle kans. In Frankrijk begint het nationale blok sterker dan tbtdusver zich te roeren tegen deze Duitsche regeering. Herriot verzet zioh daartegen, voor zooveel hij kan, maar erg positief vermag hij uit den aard der zaak niet te zijn. HÜj zeide tot de rechter zijde o.hl ,,Het verheugt mij, dat ik dc Rocikwca- tie heb opgelost, wat de vorige meer derheid in September 1923, toen het verzet van Duitschland ophield, niet heeft weteo te doen. De vorigo meerderheid heeft even eens de gelegenheid, om het probic can der intergeallieerde schulden op te lossen, welke geboden werd door de nota's van Balfour en Curzon, laten voorbijgaan. Ik kan mij er mede gelukwenschen, 'dat in het intergeallieerde front heb hersteld en verkregen, dat hot Verdrag van Versail les wordt uitgevoerd." En ten aanzien van het huidige Duitsch land zeide Herriot, dat men dc Duitschcrs niet met do nationalisten vereenigen moet en heel Duitschland in één afkeurend oor deel omvatten, indien men niet alle hoop op vrede wil opgeven. De regeering zal zonder een oogenblik de waakzaamheid voor de veiligheid van Frankrijk op tc ge ven, zonder illusies verder aan den vrede werken. Zooals men ziet, bepaald positief is het niet, maar Herriot kan moeilijk anders Costa Rica heeft medegedeeld, dat het zich uit den Volkenbond terugtrekt. Poli tieke bijbedoelingen schijnen bij het ont-

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1