DONDERDAG 15 JANUARI Anno 1925. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van herten. No. 19892. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 80 Ch. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uilsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Jaterdag» 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens poslrecht. Voor eventueele opzending van brieven lïO Cta. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 175 en 1835 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER CODRANTi Voor Leiden per 8 maanden 'ƒ2.35, per week ,.,v, ;r.Sf 0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week - „0.18. Franco per post 2.35 portokosten. •H nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vischmarkt 18, tel. 1225 is Vrijdag ver krijgbaar: SCHELVISCH a 10.25—10.28, SCHAR a f 0.20—f 0.23 per pond, HARING a 10.05 per stuk en ZEEUWSCHE MOSSE LEN a 10.05 per K.G. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 15 Januari 1925. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter algemeene kennis, dat door hen vorgunning is verleend aan de N. V. ,,De Leidsclie Courant" en rechtverkrijgenden, tot uitbreiding van de drukkerij in het per ceel Rapenburg No. 10, kad. Sectie G. No. 1147. N. C. DE GIJSELAAR. Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 15 Januari 1925. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden. De boden in de bovenzaal van „Ami- cilia" gehouden vergadering van deze Ka mer werd geopend met een rede van den .voorzitter, den heer D. ten Cate Brouwer, die in hoofdzaak het volgende zeide: liet afgeloopen jaar gaf onze Kamer ruimschoots gelegenheid, ern de aan haar zorg toevertrouwde belangen te beharti gen; talrijke ingeschrevenen in ons Han delsregister hebben zich tot ons gewend, met het verzoek deze belangen, waar die in het gedrang komen, te verdedigen. Uit de zeer vele gevallen, waarin contact met onze Kamer gezocht werd, mag worden geconcludeerd, dat de ICamer van Koop handel in Rijnland in haar derde levens jaar, bij de zakenlieden in ons district steeds meer het vertrouwen wekt in het nuttige van haar instituut, hetgeen in hooge mate bevorderlijk kan zijn voor het pok in de toekomst naar behooren volbren gen van hare taak. Wanneer ook niet altijd liet gewenschle resultaat verkregen kon worden, was zulks zeer zeker niet te wijten aan mindere acti viteit van do zijde onzer "Kamer. De eerste daad van beteekenis in het af geloopen jaar is geweest het drukken en Verzenden van de exportkaart. Naar mijne meening heeft deze poging om den export jfce bevorderen, een behoorlijk resultaat ge lhad. Van deze kaart werden pl.tn. 1000 exemplaren verspreid onder alle Holland- Bche consulaire ambtenaren en de grootste in- en exportfirma s in den vreemde. Door deze reclame zijn de namen van vale firma's in ons district gebracht Onder de oogen van duizenden zaken mensch en in den vreemde en de vele dankbetuigingen, zoomede de verzoeken om inlichtingen Welke hef Bureau der Kamer mocht ontvan gen, wekken liet vertrouwen, dat onze Ka- :r.er met deze daad een gelukkigen greep Iheeft gedaan. Behalve door de uitgave der exportkaart hebben wij nog op andere wijzen getracht den handel van ons district met het bui tenland te bevorderen. Het Bureau stelde Zich o. amet een tiental consulaire ambte naren in verbinding voor dit doel. Verder werd ten behoeve van den export geregeld gecorrespondeerd met eenige ge zantschappen en N'ederlandsche Kaniers <ran Koophandel in het buitenland. Een van de voornaamste gebeurtenissen waj zeker wel de opening der handels beurs. Onze Kamer had het voorrecht Zijne Excellentie, den Minister van Arbeid, Han del cn Nijverheid bereid te vinden, deze fceurs officieel te openen. Helaas heeft deze beurs niet aan de verwachtingen voldaan. Nog voor het einde van 1924 moest zij wor den ingekrompen en is, practisch gespro ken, alleen in Zuivelbeurs in stand geble- ftron. Verder richtte de Kanier een adres aan de Ministers van Financiën en Arbeid, Han del en Nijverheid, inzake het maximum- en minimumtarief. De omstandigheid, dat Nederland bij het afsluiten van handelsverdragen met vreem ds mogendheden, bij voorbaat een zwakke positie inneemt, doordat zij practisch geen tegenvoordeelen kan aanbieden aan landen, .die er een systeem van maken slechts aan die landen, bijzondere voordeelen te ver- ieenen, welke er bijzondere faciliteiten tegenover willen -stellen, heeft onze Kamer eveneens tot ingrijpen genoopt. Alleen steunende op de m. i. te ver door gevoerde gedachte van het vrijhandelbegin- eel: wel genoemd het stelsel van een een- zijdigen vrijen invoer, kan Nederland pleclils een beroep doen op den goeden wil ,van den tegenpartij Dat Nederland daar door in den strijd om de materieeie belan gen ver achter komt te staan, spreekt wel van zelf. Kon de Minister van Builenlandsehe Za ken bij de behandeling der vorige begroo ting nog verklaren, dat hij bij het gevolgde systeem op alleszins gunstige resultaten kón bogen, deze woorden kwamen hem thans niet meer over de lippen. Hem werd dan ook voorgehouden, dat er soms onder scheid gemaakt wordt voor vee, afkomstig uit streken boven en beneden de 300 M. boven de zeespiegel, een onderscheiding speciaal gemaakt, om de strekking van de nieeslhegunstigingsclausule te onzen na- deele illusoir te maken. Om denzelfden re den wordit in Duitschland een hooger in voerrecht geheven van de Azalea Mollis, welke hier gekweekt wordt, dan van de Azalea Indica, welke uit België komt. Welk Kamerlid zal den Minister eens verzoeken na te gaan, in welke gevallen do laatste jaren Nederland zich op deze wijze ■heeft laten achterstellen? Het ziju ergerlijke feiten. Hel bedeesd Marker meisje, welke met beteuterd gezicht in de spotbladen atgebeeld wordt als Nedcr- landsch caricaluur, behoort te verdwijnen. De echte solidariteit eischt, dat Nederland met beleid al zijn macht cn invloed aan wendt, om een billijke en rechtvaardige be handeling te verkrijgen. Nederland is niet alleen een land van im porteurs en handelaars, hoe belangrijk hun functie ook moge zijn, maar ook van produ centen, welke alle recht hebben om te eischen, dat Nederland niefdoor een al te zoetsappige houding bij internationale on derhandelingen hun belangen verwaarloost. Door andere Kamers van Koophandel, welke van ons adres hebben kennis geno men, is verzocht deze zaak op de Vereeni- ging van Kamers van Koophandel ter sprake te brengen, welk verzoek nog nader overwogen zal worden. Verder vestigde de voorzitter er de aan dacht op, dat mon bij de herziening van hel tarief van invoerrechten, op zeer loyale wijze aan de bezwaren der Kamer is tege moet gekomen. Door de Kamer van Koophandel is ook zeer veel aandacht gewijd aan den toestand van de Mallegatsluis, daar deze de voor naamste toegang voor den waterweg in ons district is. De toestanden welke door heer- schen zijn treurig. Er i9 echter hoop, dat de ingezette actie eindelijk resultaat zal heb ben. Men kan er op rekenen, dat mot Bu reau diligent zal blijven. Met zeer veel genoegen constateerde de voorzitter, dat thans ook te Leiden de Za kelijke Bedrijfsbelasting buiten werking was gesteld, waardoor Noordwijkerhout de eeni ge gemeente geworden is in het district der Kamer, alwaar deze onrechtvaardige belas ting nog geheven wordt. Een groot deel van de aandacht van hel Bureau der Kamer is in de laatste maanden van het afgeloopen jaar in beslag genomen door de noodzakelijkheid zijn houding vast te stellen ten aanzien van de voorgenomen invoering eener Ziekte- en Ongevallen wet 1925. Vooral door het feit, dat er een, naar de meening van het Bureau, onnoodig zwaren last gelegd werd op de industrie, en dat uit een bij den Hoogen Raad van Arbeid inge diend voorontwerp bleek, dat de fabrieks- ziekenkassen en plaatselijke ziekenkassen bij de nieuwe regeling gedoemd waren te verdwijnen, achtte het Bureau zich gerech tigd en verplicht aan de Kamer voor te stel len het bekende adres te verzenden. Het doet mij genoegen U te kunnen mede- deelen, dat dit adres veler aandacht getrok ken heeft. Niet alleen, dat het in lal van Kamers van Koophandel een onderwerp van dikwijls zeer breedvoerige besprekingen is geweest, maar ook werd er in de groole pers in zeer waardeerenden zin over ge sproken. Men achtte het echter niet juist, dat een Kamer van Koophandel een derge lijk onderwerp behandelde, daar een Kamer van Koophandel daarvoor niet geoutilleerd is, en de behartiging der sociale belangen aan andere organisaties is opgedragen. Nu gevoel ik zeer wel, dat in deze rede neering een groot element van waarheid ligt opgesloten en onze Kamer heeft dan ook in den aanhef van het adres de bijzondere re denen medegedeeld, welke haar op dit ter rein gebracht hebben. De moeilijkheid zit hierin, dat de Kamers van Koophandel aangewezen zijn de econo mische en daarbij vooral de plaatselijke be langen te behartigen, althans zoo wordt art. 12 der wet op de Kamers van Koop handel, waarbij den Kamers van Koophan del tot taak wordt gesteld o.a. aan het alge meen bestuur adviezen te geven over aan gelegenbeden, Handel en Nijverheid betref fende, uitgelegd. Nu heeft niemand ontkend, dat bij de Ziekte- en Ongevallenwet dergelijke aange legenheden betrokken zouden zijn, maar door een ongeschreven wet, waarop de his torische ontwikkeling der Kamers van Koophandel een groole rol gespeeld heeft, heeft de bovengenoemde wetsbepaling zich verengd tot het economische en meer locale, in tegenslelling tot het sociale en meer al gemeene. Ik meen, dat deze beperking van de taak der Kamers aller volle instemming moet hebben, maar verder moet men dan ook niet gaan. In het algemeen moeten derhalve de Ka mers van Koophandel zich onthouden, waar het aangelegenheden betreft, van algemeen socialen aard. Het conflict komt echter, wanneer de aangelegenheid, zoowel van economisch- plaatselijken, als vau algemeen-socialen aard is. Het hangt dan soms van kleinig heden af, of men in zijn persoonlijk oerdeel naar deze of naar gene zijde kiest. Naar de meening van het Bureau sprak echter bij de Ziekte- en Ongevallenwet 1925 het economisch en plaatselijk belang zoo sterk, dat het meende te dezer zake zoo mo gelijk positie te moeten kiezen. Bleet nog het ook in de pers naar voren gekomen bezwaar, dat deze sociale aange legenheden zoo moeilijk Ie beoordeelen wa ren, dat een Kamer van Koophandel in het algemeen geacht moet worden niet in staat le zijn dergelijke kwesties voldoende objec tief le behandelen. Erkend moet worden, dat dit bezwaar zeker niet denkbeeldig is, en bij de samenstelling van liet adres is zulks ook zeer wel ondervonden, maar uit liet feit, dat op den inhoud van het adres niet alleen geen kritiek geleverd werd, maar dat het adres zelfs aan andere organisaties ten voorbeeld werd.gesteld, mag veilig ge concludeerd worden, da dit bezwaar althans bier niet bleek te bestaan Waar dit adres de Iaulslo daad van be teekenis is geweest in 1924 mag ik aan het slot van de beschouwingen over de werk zaamheden der Kamer, voor zoover zij in de Kamer zelf aan de orde kwamen, wel als mijn meening uitspreken, dat dit adres niet het minst gelukkige is geweest. Wanneer echter inderdaad een Kamer met het een of ander adrc£ de grens van hel terrein, waarop de Kamers van Koop handel zich mogen bewegen, overschreden zou hebben, zoo zou dit psychologisch zeer verklaarbaar zijn. De stroom van zwaar drukkende sociale wetten der laatste jaren, zoomede de vaak sinistere inwerking vooral van de Arbeidswet op bepaalde bedrijven zijn daarvoor een voldoend excuus. De toestand der nijverheid in ons district is in het algemeen genomen nog niet gunstig Zoolang in de Arbeidswet geen wijzigingen worden aangebracht, waardoor het mogelijk is, dat in bedrijven gedurende tien uur per dag zal mogen worden gewerkt, zulten hier ter stede bepaalde bedrijven eertijds de roem van Loidcn, niet tol verdere uitbreiding kun nen komen. De kostprijs van het product wordt door de korte werktijden zoodanig be- invloed, dat de concurrentie met het buiten- tand niet kan worden gevoerd. Verschillende bedrijfstakken worden daar op nagegaan. Wat het Handelsregister betreft, merkte de voorzitter op, dat liet aantal wijziginger\, welke ingeboekt werden in de jaren 1922, 1923 en 1924. respectievelijk bedroeg: 429, 900, en 1121. Wel een bewijs van de acti viteit, welke aan den dag wordt gelegd bij het streven om het Handelsregister up to dale te houden. Het hoogste dossiernummer bedroeg 3797. Verder werden er in 1924, 3965 inlichtingen gegeven, tegen 2147 in 1923. Vermeld dient nog le worden, dat door de Kamer van Koophandel getracht is eenige orde te brengen in de toestanden, welke op het gebied der Bode- en beurtvaartdiensten heerschen. Ieder, die niels beters weet te doen, en er in geslaagd is de beschikking te verkrijgen over een vervoermiddel, werpt zich maar op als bode cn schipper. Het gevolg is, dat op velen geen verhaal is te krijgen, en dat ook de goeden met de kwaden moeten lijden. Door de Commissie voor Handelsbelan gen, gekozen uit de aldccling Kleinbedrijf, is in deze .zeer veel serieus werk verricht. De uiterst lastige en ingewikkelde materie, denk b.v. slechts aan de kwesties, welke vastzitten aalT een goed beurtvaartadre9, maken liet vinden van goede oplossingen zeer moeilijk. Thans kan ik mededeeien, dat er naar gestreefd wordt een zoodanige regeling te verkrijgen, dat elke bode of schipper, welke niet op loyale wijze zijn verplichtingen na komt, daartoe door een samenstel van maat regelen gedwongen wordt. Aanwezig waren 18 leden en afwezig de lieeren Alkemade, Meerburg, van Ginkel, van der Kolk, Van Schie en Van Zonneveld. Na de rede van den voorzitter vroeg de heer A. Mulder het woord. Hij merkte in antwoord op deze rede op dat in het afgeloo pen jaar de Kamer veel heeft gedaan en dat de meeste dier zaken succes hebben gehad, terwijl slechts enkele minder goed slaagden. Alles wat er door de Kamer werd verricht en besloten kwam bijna uitsluitend tot stand op initiatief van het Bureau der Kamer, waarvoor bij in de eerste plaats dank bracht aan den voorzitter en den secretaris. Hij meende uit naam van de geheele Kamer den voorzitter hulde te moeten brengen voor zijn ijver en werkkracht alsmede den secretaris voor de'wijze waarop deze den voorzitter in zijn moeilijke taak heeft bijgestaan. Als de Kamer straks den voorzitter weder herbenoemt, wat hij verwacht, hoopt hij dat het hem gegev.en zal zijn, zijn werk op de gewone krachtige wijze voort le zetten en hij wenschte hem verder in zijn zaken en in zijn persoonlijk leven ook in dit jaar alles goeds toe. De voorzitter dankte de heer Mulder voor de hartelijke woorden tot den secretaris en hem gericht, doch bracht een deel van dien dank over tot de andere leden van het bu reau, de heeren Boot en Molkenboer. Hierna deed de voorzitter mededeeling van een aantal ingekomen stukken, waaronder een schrijven van den Minister van Water staat, houdende de mededeeling dat de Mi nister zijn medewerking zal verleenen tot de verbetering van den weg Haagsche Schouw-Haarlem, indien de betrokken eige naren hun medewerking verleenen. Reeds is een subsidie van f45000 verleend; mededee ling van het Provinciaal bestuur dat het zijn goedkeuring hechtte aan het besluit van de gemeenteraad van Alphen tot het oprichten van een Kaasmarkt; verzoeken aan de Ka mer van Maastricht en andere Kamers om inlichtingen inzake hel ontwerp Ziektewet 1925; een schrijven van de Kamer te Breda, inzake het adres betreffende minimum en maximumlarief, idem van de Kamer van Alkmaar om dit adres te doen behandelen op de vergadering van de vereen, van K. van K. Ook van andere Kamers waren nog enkele slukken over diverse aangelegenheden in gekomen; een schrijven van df. Romein in zake de verzouting van Rijnlands boezem en een bericht dat op aanstichting van de Ka mer de vereeniging van boden en schippers is opgericht en dat reglement en statuten do Kamer eerstdaags zullen worden toegezon den. De meeste dezer slukken werden voor kennisgeving aangenomen. Hierna deed de voorzitter eenige mededeelingen. In de eer ste plaats met betrekking tot de betaling van invoerrecht cn de vracht enz. van de grens tot do plaats van bestemming. Wij stippen daaruit liet volgende aan: Het is, volgens den Voorzitter, gebleken, dat de aangifte der waarde op tweeërlei wijze kan geschieden; ten eerste volgens den loopenden prijs hier te lande, waaron der wordt verstaan de som, die gerekend wordt op den dag der aangifte voor levering hier le lande te kunnen worden bedongen door de eerste hand in het buitenland, ver minderd met de invoerrechten volgens tarief Bij deze wijze van aangifte wordt er geen invoerrecht geheven van de vracht van de grens tot de plaats van bestemming, aange zien de loopende prijs niet geldt voor een speciale plaats. Dat de opgegeven prijs over eenstemt met den loopenden prijs kan o.a. bewezen worden door naar de factuur te verwijzen. Voor goederen echter, voor welke de „loo pende prijs" moeilijk kan worden opgege ven, daar zij b.v. door hun aard, bestem ming of opschriften voor anderen, dan voor wie ze bestemd zijn een mindere waarde hebben, wordt de waarde gesteld op den factuurprijs, waarbij gerekend moeten wor den alle kosten van emballage, transport, assurantie en commissie. De conclusie van bet Bureau is, dat al kunnen in betrekkelijk zeer vele gevallen de nadeelen der tweede wijze van aangifte vermeden worden, in zeer vele andere ge vallen dit niet mogelijk zal blijken. Daarbij is b.v. te denken aan de vele ar tikelen, die reeds door den fabrikant in het buitenland van opschriften voorzien wor den, waardoor deze goederen, indien zij door anderen, dan besteller verwerkt zou den moeten worden, belangrijk In waarde zouden dalen. Vooral van die goederen mag krachtens de huidige bepalingen niet de loopende prijs berekend worden, maar moet de factuur- prijs genomen worden, waar de vracht enz. bij opgeteld moet worden. Het komt het Bureau daarom voor. dat er nog een nader onderzoek ingesteld moet worden, teneinde na te gaan, of er met eepige kans op succes een actie begonnen zal kunnen worden om deze onbillijke be paling gewijzigd te krijgen. Met betrekking tot de onredelijke vertra ging van processen deelde de voorziler nog mede dat hij met zeer veel ingenomenheid kennis genomen had van de rede, over bo vengenoemd onderwerp, waarmede mr. J. W. Huysinga, President van de Arrondisse- mentsrechtbanik te Amsterdam een der ci viele zittingen geopend heeft. De Kamer van Koophandel had zich reeds vroeger tot den president van de Rechtbank le Haarlem gewend om inlichtingen over de groote vertraging, in een proces. Daarbij was gebleken, da/t in een zeer eenvoudige zaak, waarbij door eisoher met het oog op de afnemende soliditeit van gedaagde op veel spoed was aangedrongen, door eischers procureur 22 maai uitstel gevraagd was voor het nemen van één conclusie. Met hot oog op de aanhangige herziening van art. 143 van het Wetboek van Burger lijke rechtsvordering, had men zich van verdere actie onthouden. Uit de rede van mr. Huysinga is wel ge bleken, dait de wijziging een zeer belang rijke verbetering kan beteekenen. Kan de rechter thans er niets aan veranderen, als de advocaten der partijen het onderling een3 zijn. Met 1 Febr. zaïl het zwaartepunt gelegd worden bij den president der recht bank. Er zal behoorlijk tijd gegeven worden om de conclusie op te stellen. In bijzondere gevallen, welke beperkt behooren 1e blijven tot force majeur kan langer uitstel verleend worden. De voorzitter Hoopte dat allerwegen het standpunt van mr.- Huysinga zal worden Ingenomen en gehandhaaft. Hierna werd tot de benoemingen 'over gegaan. Tot voorzitter werd met op een na alge meene stemmen (uitgebracht op den heer De Gooyer) herbenoemd de heer D. ten Cate Brouwer, die deze benoeming onder dankbetuiging voor het opnieuw in hem ge steld vertrouwen aanvaardde, (applaus). Tot ondervoorzitters tevens voorzitters der afdeelingen werden met bijna alge meen* (temmen herbenoemd de heeren P, BTNNEMT.AND. Vergadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden De jnhileerende Leidsche Chr. Wijkver- eeniging „Levendaal" ontving voor haar arbeid een som gelds en verder nog eenige geschenken. Wetsontwerp lot regeling van de tege moetkoming aan de Zniderzeevisschersbe- volking, enz., wegens de schade, welke de afsluiting van de Zuiderzee hnn mocht be rokkenen. Voorkoming van brandgevaar voor ge- bonwen en getimmerten. De gemeente Amsterdam schenkt een jaargeld aan Louis Bouwmeester. Ernstige mijnongevallen. BUITENLAND. Het resultaat der Parrjsche conferentie. De Vlaming Deman te Brnsset ver oordeeld. Scherp geschil tnsschen Polen en Dantzig. Boot Sr. (grootbedrijf) en J. M. J. Molken- boer (klein bedrijf) en als hun ondervoor zitters de heeren N. C. F. van Ginkel en J. van der Steen. Bij acclamatie werden vervolgens de ver schillende Commissies herbenoemd, met hunne voorzitters als volgt: Commissie voor vervoer post en telegra fie: Voorzitter de heer N. C. F. van Ginkel, Leden de heeren P. A. Wernink, jhr. C. C. Röell, W. van der Laan, C. G. J. Alkemade, en G. J. van der Kolk. Commissie voor liet Handelsregister: Voorzitter de heel Th. C. F. Stijnman. Leden de heeren C. G. J. Alkemade, J, Heringa, en J. van der Steen. Commissie voor Handelsbelangen: Leden de heeren Van der Zanden, D. Raaphorst Czn., C. van Schio, H. M. Simonis, en J, van der Steen. Commissie voor Arbitrage: Voorzitter de heer N. C. F. van Ginkel. Leden de heeren D. ten Cate Brouwer en J. van der Steen! Commissie voor het verslag: de heeren D. ton Cate Brouwer, P. Boot Sr., G. J. M, J. Molkenboer, A. L. Smits en mr. P. G, Knibbe. Commissie van financiën: de heeren D, ten Caie Brouwer, P. Boot Sr., G. J. M. J, Molkenboer, en mr. P. G. Knibbe. Bij de rondvraag bracht de heer Arnold Smits ter sprake hoe in 'verband met den lagen frankenkoera, de Invoer van Holland* sche boeken en periodieken ln Belgié on rustbarend afneemt, waardoor de invloed van Holland, ook in het Vlaamsche gedeelte van dit land, ultteraard wordt verminderd. Er worden thans weinig nieuwe Holland- sche boeken gevraagd. Spr. zou dit vraagstuk gaarne tot nadein overweging aan het Bureau aanbevelen. Misschien is er iets aan te doen door ver laging of vrijstelling van port voor de ver. zending. De voorzitter 2egt die overweging toe. Ia de volgende vergadering zal het daarovei praeadvies uitbrengen. De heer Lehman brengt onder de aan dacht der Kamer sommige practijken van fles9chen trekkers, personen, die aankoopen doen en daarvoor een schuldbekentenis lec- kenen, zonder een oogenblik de bedoeling te hebben om de schuld af te doen. Men vraagt faillissement aan en de schuldeischef wordt de dupe. Op het oogenblik is er geen enkel weti- artikel, die dergelijke practijken kan ach terhalen. Alleen als daarvoor termen aan wezig zijn, kan de politie optreden. De voorzitter meent, dat deze materie niet gemakkelijk is. Hij wijst zelf ook nog op enkele gevallen van ongeveer denzelf den aard, welke zich voordoen in de bouw wereld. 1 Het Bureau zal echter ook deze cn derge lijke kwesties nader onder oogen zien. De heer Wernink vroeg nog of de leden de samenstelling der commissies schriftelijk ontvangen, of dat zij worden opgenomen in de Mededeelingen. De voorzitter zeide dit toe. Hierna werd. de openbare vergadering gestoten en ging de Kamer over tot een huishoudelijke zitting. Hel Gouden Jnbilenm van het Wijkgebouw Levendaal. Gisteravond had een groole schare (klein en groot) mede-arbeiders en -arbeid sters in de wijk Levendaal zich opgemaakt om dit heuglijk feit in inliemen kring te gedenken. In de gezellig met planten en bloemen versierde zaal (aangebracht door de firma Buurman) hebben allen zich geschaard rondom het bestuur, gelijk aoldaten zich

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1