AGENDA. BUITENLAND. Woensdag. „Jeruël" (Middelstegracht 3)Spieker de heer Van der Horst. 8 uur. „Prediker Lezing van den heer Berlhold over „De Antichrist". 8 uur. Stodszaa): Populair concert ,,De Schip breuk" en „Ode aan de Vriendschap"', dour iet koor der afd. Leiden van de Mij. tot Bev. der Toonkunst. 8 uur. Volkshuis: Ontwikkelingsavond met licht. >eelden. Kwartier over 8 uur. Wijkgebouw Langestraat 6769: Ont wikkelingsavond voor volwassenen. Spre- cer de heer J. F. de Ken over de opvoeding der oudere kinderen. 8 uur. „Zomerlust"Dansen van 8 uur tot half- slf. Donderdag. „Jeruèl" (Groencsleeg 16): Bijbelbespre king. 8 uur. Volksgebouw: Dansavond. 8 uur. A 1 p h e n „Do Vergulde Wagen" Alg. ledenvergadering „Wilhelmina-Ycreein- ging." 8 uur. V oorschoten, Hotel DeurloHar monica-concert Eerste Leidsche Accordeon, Ver. 8 uur. De avond-, nacht yn Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 12 tot en net Zondag 18 Jan. waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Visch- ïiarkt 8, tel. 652.- De apotheek van „Hulp der Mensch- \eid" Hooigracht 48, is altijd geopend, Joch van n.m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-recepten. Alleen voor leden van dat fonds. eens zouden kunnen volgen, indien dit bij zijn pogingen succea zou hebben. Er werd een onderzoek ingesteld om te «rv&ren, op welke gronden het Rijk zich ge rechtigd achtte vergoeding als bovenbedoeld te eischen. Art. 677 van het Burgerlijk Wetboek bepaalt o. m., dat aan den Staat behooren de stranden der zee, de bevaar bare en ylotbare stroomen met hun oevers enz., voor zoover deze niet aan anderen behooren. Afdeeling Domeinen van het Departement ran Financiën verklaarde nu ook het „wa ter" dier rivieren en slroomon tot bezit van den Staat. De administratie der Domeinen legde daarop enkele industrieën, zoo o.a. aan die, gevestigd aan het kanaal ter Neu- cen-Sas van Gent een privaatrechtelijke overeenkomst ter teekening voor, waarin volgens een bepaald tarief de vergoeding van water werd vastgelegd. Bij niet betaling dier bedragen wordt ge dreigd, dat men de vergunning om het wa ter te gebruiken en de noodige buisleidin gen in de rijkswerken te leggen, in zal trekken. Wat het tarief betreft, schijnt men te willen eischen voor iederen 100 M8. water 60 cent of f 60 voor 10.000 M3. Voor iederen 100 M8. meer verbruikt dan 10.000 M3„ 0.377a cent; voor iederen 100 M3. die meer gebruikt wordt dan 60.000 M3. 25 cent, enz. In afdalende reeks tot voor 2,000.000 M3. of meer een maximum van f 1200. Opgemerkt moet worden, dat er geen en kele waarborg bestaat, dat dit tarief later niet verdubbeld of nog meer verhoogd zal worden. L'appétit vient en mangeant. Het komt ons voor, dat geheel deze poging om den staat nieuwe inkomsten te bezorgen, In strijd is met de wet. Er zijn wettelijke bepalingen, welke de wateronttrekking regelen en met die regelen is het optreden van de administratie der do meinen in flagranten strijd. Het is hier echter niet de plaats om op de juridische zijde van dit vraagstuk in te gaan. Genoeg zij het, te weten, dat naar wij mee- nen, op instigatie van het Verbond van Ne- ♦derlandsche Fabrikantenverenigingen, thans een proces is uitgelokt, waarbij uitgemaakt zal worden, of deze heffing al dan niet recht matig is. Het is toch wel droef, dat de burgers zich door processen tegen onrechtmatige daden van de ^cgeering moeten verdedigen. Men kan het voeren van zulke processen niet al tijd voorkomen, dat weten wij ook wel, maar lij behooren hooge uilzondering te blijven, rn de overheid heeft toch zeker de roeping, loo min mogelijk aanleiding daartoe te ge ien. Een overheid, die met behulp van den /echter in bedwang gehouden moet worden, |s niets minder dan een absurditeit Vooral hier, waar het niet betreft een wet of een Koninklijk Besluit, bij welke de een andere ambtenaar binten zijn boekje is gegaan, is dit optreden zeer streng af te keu ren. Hier is het toch immers niet alleen (1e vraag, ol de Staat wel wettelijk het recht heeft zoo op te treden, m. a. w. of de Slaat niet zoodoende met zijn eigen wetten in con flict komt, maar cr komt nog bij, dat, gesteld dat de Staat.er recht toe zou hebben, nie- jnand de Staat verplicht een dergelijke be twistbare heffinz, de industrie op te leggen. Het ie derhalve ook dc vraag, of het bovendien wel een daad van goed rages ldngsbeleid ia om dergelijke maatregelen te treffen. O.i. in geen gcvaL De staat heeft niet tot taak alle macht aan rich te trekken en dan vanuit de vólheid van macht, al of niet tegen betaling, gunsten te verleenen. De staat moet alleen optre den, waar optreden noodig is, en verder heeft rij de vrijheid der verschillende krin gen fn de maatschappij te eerbiedigen. Eon optreden, waarbij de staat de be schikking over alle water, hetwelk op een bepaald moment, soms zelfs maar voor kor ten tijd, in haar kanalen en rivieren rioh bevindt, aan zicli trekt, en rioh voc*r het gebruik van dat water, hetwelk zij voor niete gekregen heeft, laat betalen is niet goed te keuren. Straks moet niet alleen de industrie, maar ook de schipper voor rijn spoelwater, de bos» too* bet drinkwater vim zijn vso, de polder voor het water, hetwelk deze 's zomers inlaat, retributio betalen aan den staat. Als de staat het principe gaat huldigen: „halen, waar met een schijn van recht wat te halen valt" staat men straks voor niets. Do Kamer van Koophandel acht bet ▼ooits bedenkelijk, dat de ambtenaren hun tijd gehruiken voor het uitdenken van der gelijke belastingprojecten. Wij zullen hopen, dat van het Departe ment van Financiën spoedig bericht zal komen, dat van een dergelijk middel om hot budget sluitend te houden, geen ge bruik gemaakt zal worden. Een dergelijk bericht zal er komen, dat is onze stellige verwachting. D. A. Hageman. f De muziek- en tooneelvereeniging „Nut en Vermaak", dae den 293ten Juni van het vorig jaar haar 50-jarig bestaan mocht her denken, en bij die gelegenheid een tooneel- wedstrijd hééft uitgeschreven, waarvan juist verleden Zondagavond de laalste me dedingende vereeniging in den Schouw burg heeft gespeeld, terwijl het programma voor Zondag 25 Januari, nog een extra jubileum-ui tvoering van de Yereetug»tig zelve vermeldt, heeft een zwaar verlies ge leden. Een der drie gebroeders Hageman, die steeds hun beste krachten aan de Ver eeniging hebben gewijd en aan wie zij haar lang en bloeiend bestaan grootcndeeie dankt, is haar doos den dood ontvallen. Het is de heer D. A. Hageman, van de opriohting der Vereeniging ai tot zijn dood toe, de ijverige, accurate en zuinige pen ningmeester, aan wiens zuinig beheer de Vereeniging het te danken heeft, dat zij haar gouden jubileum zoo schitterend heeft kunnen vieren. Toen het bestuur in het begin van het vorig jaar de feestplanDen overwoog en de leden elkander eens aankoken, als wil den zij zeggenWaar komt Ln dezen duren tijd het geld voor de feestviering vandaan? daoht de anders zoo voorzichtige penning meester er «eer optimistisch over en ver raste rijn medeleden met de overlegging van een aardig „potje", waarvoor hij van het 25-jarig jubileum af al had gespaard, zóó, dat de andere leden het niet hadden bemerkt. Daardoor nu was het mogelijk om het öO-jarig bestaan waardig te vieren, waar dig in den zin zooals dezen degelijken Hol lander het opvatte. Dat hij zelf tegelijk met de Vereeniging zou jubileeren en dus ook gehuldigd moest worden, kon hij al leen accepteeren op voorwaarde, dat voor hem zoo weinig mogelijk geld ten koste zou worden besteed. Hem was echter een nog waardiger hulde weggelegd- De aan dacht van H. M. de Koningin was op dezen eenvoudigen, braven man gevestigd en het behaagde H. M. hem te begiftigen met de medaiUa in zilver van de orde van Oranje- Nassau. Wat was de jubilaris daarmede in zijn •ohik en-wat waren zijn medebestuurders en ook de leden der Vereeniging blij. Want D. A. Hageman had in de Vereeniging al leen vrienden en niemand was afgunstig op hem. Reeds ge rui men tijd was hij ongesteld, zoodat hij do wedetrijdsvoorsfcellingen niet vermocht bij te wonen, al was hij met zijn geest er bij aanwezig en spoorde hij zijn modebestuurder» herhaaldelijk tot zuinig-- heid aan. Ook als burger van Leiden, als mensch en als familielid, heeft de heer Hageman rioh in zijn lange leven mn de mooiste zijde doen kennen. Het is hier de plaats niet daarvan te getuigen, maar wie het aangaat zullen het niet vergeten. Zaterdag a.s. zullen eenige loden der Vereeniging hem naar rijn laatste rust plaats op de begraafplaats „Rhijnhof" dragen en alle leden en vele vrienden hem vergezellen naar rijn laatste rustplaats. Mannenzangvereeniging „Knust na Arbeid". Voor een slechts weinig talrijk gehoor gaf gisteravond bovenstaande Vereeniging in de groote Stadszaal haar 61ste openbare uitvoering, levens de eerste uitvoering onder leiding van den nieuwen dirigent, den heer W. J. Mizée. En het dient gezegd, de heer Mizée weet uit zijn koor te halen, wat er in zit. en dit is' niet weinig gebleken. Uitvoe ring cn vertolking lieten werkelijk maar heel weinig Ic wenschcn over, zoodat men gerust zeggen kan, dat de afwezigen onge lijk hadden. Reeds dadelijk was dit te bemerken bij bet eerste lied, het „Domine salvam fac reginam nostram", dat werkelijk onberis pelijk wrrd uitgevoerd. Heel mooi was ook hot Innige „Jesu dulcls"; zuiver en be- hecrscht werd dit lied voorgedragen. De hcor E. Polak Daniels, eere-lid van „Sempre Crescendo" en voor zeer velen een oude bekende, deed ons hierna genieten vnn liet 64ste concert in e-moll voor viool en ^piauo van Mendelssohn. En wij hebben wer kelijk genoten van de heerlijke tonen, die de heer Polak Daniels aan zijn instrument wist te ontlokken; 't was werkelijk lot in de perfectie, hetgeen heel wat zeggen wil, wanneer dit getuigd kan worden van een werk, dot zulke technische moeilijkheden biedt als dit concert. Hoe rustig en beschaafd »was niet het Andante, over \relk een ver rassende vingervlugheid bleek de violist in het Allegro vivace te beschikken 1 Wij kun nen niet anders zeggen dan dat wij den heer Folak Daniels hier gaarne nog een» terugzien. Aan de accompagnatrice, een dame, die onbekend wenschte te blijven, werden bloe men aangeboden als belooning voor haar goede #n bescheiden begeleiding. „Kunst na Arbeid" zong vervolgens op zeer verdienstelijke wijze .Nimmer Nacht" van Andriessen, dat gevoelvol ten gehoore werd gebracht. Minder gelukkig was het koor met „Den Entschlafenen", Yan den di rigent zeiven, dat af en to» nogal eens on zuiver klonk. Na de pause gaf de heet Polak Dankte allereerst Bach's Aria ten beste, een com positie, die door haar ietwat eentonigheid niet bepaald erg gelukkig gekozen was, doch waarvan de violist maakte, wat er van te maken viel. De romance van Wieziewski handhaafde haar naam van te „pakken" en ontlokte het publiek dan ook een hartelijk applaus. Tot besluit gaf de heer Polak Daniels nog het bekende Adagio en het in nog meerdere mate bekende menuet van Mozart, dat al bijzonder in den smaak viel. Na beëindiging brak er ten minste een stormachtig applaus los, dat lot een orkaan aangroeide, toen de heer#Polak Daniels aanstalten maakte tot een toegiflje. Hierna zong „Kunst na Arbeid" nog een drietal liederen, waarvan het eerste, „Op 't Kerkhof", zeer goed was. Van de andere twee „Sabbatfeier" van Fr. Abt en „Sere nade van een landsknecht" van O. Lasso valt al heel moeilijk te zeggen, welk van beide het beste was, het plechtige „Sabbat feier" of de lustige „Serenade". In één woord: 't was af. Ongeveer elf uur was alles beëindigd en keerde ieder voldaan over den genotvollen avond huiswaarts. Leidsche Radio-Vereeniging. Gisteravond vergaderde in de kegel baan van „Den Burcht" de Leidsche Radio- Vereenigmg. De voorzitter deelde mede, dat nog geen eigen clublokaal was gevonden. Verschillende zalen waren door het bestuur bezocht» maar er kon nog geen beslissing worden genomen. Een conferentie had deze week plaats gehad met bestuursleden der Haagscbe Radio-sociëteit, die hadden aan gedrongen op spoödige toetreding bijt de Ned. Radio-Unie, maar, daar in beginsel was aangenomen om voorloopig zelfstandig te werken, zou men eerst nog afwachten en goed uitzien brj welke Vereeniging zou worden aangesloten Daarna werden de notulen door den se cretaris voorgelezen. Zij werden door de vergadering goedgekeurd, en men kon over gaan tot voorlezing van het Huishoudelijk reglement der Vereeniging. Uitvoerig wordt in art 2 het doel der Vereeniging uiteen gezet, wat bestaat: a. het houden van ge regelde vergaderingen; b. het in beat heb ben van eon geschikt clublokaal; c. het hou den en behouden van een welvoorziene fees tafel en bibliotheek; d. het onderricht geven b$ het zelf construeeren van toeetellen, toestelbouw; e. het houden van lezingen; L van excursies en demonstraties; g. het in het bezit hebben van een ïnstumentarium; h. datgene te doen, wat in het belang van den radio-amateur verdienstelijk is. Verscheidene introducés waren aanwezig. Acht nieuwe leden werden bijgeschreven. De volgende vergadering, waarvoor op wekking zal plaats hebben door advertentie, zar worden gehouden op Woensdag 21 Januari in „Don Burcht". De heer Van den Bos zal dan een lezing houden over „De afstemming van het ontvangtoestel". Alle radio-amateurs, luistervinken, zullen goed doen deze belangrijke lezing bij te wonen. Tot onderwijzeres aan. de Glir. Nat, Sdhool te Aaperen, hoofd de heer A. H. Ar- noldussen, is benoemd mej. A, H. van der Horn, alhier. Gezellig en knus onder elkaar hebben de leden der Leidsche afdeeling der Groningsche Vereeniging in de Harmonie gisteravond de eerste bijeenkomst in dit jaar gehouden, 't Was dan ook de z.g. Neï- joars-viside, die op de gebruikelijke wijze werd gevierd met eohte Groninger koek, „oale wieven" en „kniepkoukies", die gretig aftrek vonden in de diverse magen. De avond werd gevuld door onderlinge zang', voordrachten door enkele leden en speciaal door den heer Wierts, uit Den Haagv die zjjn gasten eenige aangename oogen- blikken bezorgde en het voordragen nog niet verleerd was, en met muziek van „Shappo", als altgd Roogelgk gewaardeerd. Tot slot natuurlijk een dansje, 't Was een welgeslaagde, intieme avond! Wederom werden eenige nieuwe leden in geschreven. In de gisteravond gehouden buitenge wone ledenvergadering van de Leidsche Coöperatieve Keuken, bijeengeroepen voor de benoeming van een bestuurslid in de plaats van de aan de Keuken ontvallen penningmeesteies wijlen mevrouw Ten Bosch werd met 51 stemmen benoemd me vrouw VerwerAkkerman, candidate van het bestuur. Mevrouw de wed. Rakers Broeze, candidate van een groep leden, ver kreeg 25 stemmen. ln de op de ledenvergadering gevolgde bestuursvergadering werd mevrouw Verwer benoemd tot penningmeesteres. Gisteren is het nieuwe lokaal voor hel wegen van vette varkens, die ter markt wor den aangevoerd, dat in dc nabijheid van de beslaande inrichting op de Nieuwe-Beesten- markt is aangebracht, in gebruik genomen. De gestadig toenemende aanvoer van vette varkens ter markt, waardoor in den laat- sten tijd een getal van 500 meermalen werd overschreden, maakte een uitbreiding voor een richtige uitvoering zeer wenschelijk. Er is voorloopig slechts één nieuwe weegin richting aangebracht; de localiteit laat ech ter plaatsing van vier toestellen toe, zoodat er nu in lengte van tijd geen nieuwe uitbrei ding noodig zal zijn. Het wegen gaal bijzon der vlug. De dieren worden lusschen twee schutten in op de weegschaal geleid, die aan beide zijden ook van een schutting is voorzien. Als het dier gewogen is, wat, dank zij de routine van den man, die daarmede belast is, bijzonder vlug toegaat, wordt het aan hel andere eind er weer uitgeleid en is het weder ter beschikking van den eigenaar, wanneer het levend gewicht is opgenomen en l^el verschuldigde tarief is betaald. Hel gebouwtje, hoewel van alle weelde gespeend, ziet er uit- en inwendig aardig uit. Men deelt ons nog mede, dat bij hei Jubileum van hit Leidscb Politie-muziek gezelschap namen» ondercommandomt en inwoners van hei Kon. Mil. invalidenhui* een prachtig* bloemenmand weid **nf«bo- De foto van hel gezelschap, alsmede de ontvangen cadeaux, zullen ter bezichtiging bij den heer Korenhoff, kunsthandelaar Breestraaf, worden tentoongesteld. Zooals in een annonce in dit blad reeds is medegedeeld, za! de bekende con ferencier, Pater Ilendrichs, op Zondag 18 Januari 1925, in de Stadsgehoorzaal, een lezing houden over: Het Christelijk Getui genis der Catacomben. Zijn verblijf te Rome in de maand April, toen hij gelegenheid had, onder geleide en voorlichting van de grootste deskundigen, de voornaamste Catacomben te bestudee- ren, was voor PateT Hendrichs ongewoon vruchtbare resultaten, zet hij uiteen in zijn lezing en licht hij toe met tal van licht beelden, welke reproducties zijn van foto's. Hedenmorgen had een aanrijding plaats in hel Noordeinde. Aldaar reed een wielrijder, die van achteren weid .aange reden door een luxe auto. De man viel van zijn rijwiel voor de auto De fiets werd ver nield. Juist wilde chauffeur doorrijden, foen een paar rijksveldwachters kwamen en proces-verhaal opmaakten. Ten nadoele van een der beambten der N. S. is van een heerenrijwiel, dat op het perron nabij den uitgang stond, gisteravond een rijwielplaatje ontvreemd. Op verzoek van den commissaris van politie te Vlaardingcn is gisteren alhier door de politie aangehouden zekere N. D., ver dacht van verduistering. De man vertoefde hier op een woonschuit en is op transport naar Vlaardingcn gesteld. Maandag is op de scheepswerf van Gebrs. Boot, aan de Zijl, spontaan een sta king uitgebroken De staking omvat, op een paar na, alle nageljongens en leerling- monteurs. Aan de staking nemen ongeveer 30 jongens deel, waarvan 17 zijn aangeslo ten bij de Onafhankelijke Bcdrijfsfedëraiie in de Metaalindustrie. Deze organisatie heeft dan ook do leiding in dit conflict op zich genomen. In een onderhoud, dal dc atakingsleiding heeft gehad met een der firmanten, ver klaarde de heer Boot, dat hij wel wilde on derhandelen, maar dat de jongens eerst aan het werk moesten gaan. In een stakers- vergadering werd dit van de hand gewezen. De stakers eischen een loonsverhooging van 5 oent, per uur, waardoor een jongen van twintig jaar f 10 zou gaan verdienen. De staking duurt onverzwakt voort. Ingekomen is voor „Schoolkdndervoe- ding en Schoolkinderkleeding" de som van f 21, gecollecteerd op het 35sle jaarfeest van de Leidsche tuiniers- en bloemistenver. „Door Eendracht Verbonden", en van de meubelmakersverecn. „Welvaart zij ons Doel" een bijdrage van f 10. Bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs al hier zijn thans 1167 werkzoekenden inge schreven. DE ALGEMEENE TOESTAND. De conferentie te Parijs. Het Fransch-Dnitsch handelsver drag. Eet is niet mogelgk gebleken om de overeenkomsten, waartoe men niet-oüicieel was geraakt bij de bespreking tusschen de vertegenwoordigers der geallieerden en van Amerika op de Parijsoho conferentie tijdig genoeg in eindredactie gereed te hebben om ze gisteravond nog te laten onderteeke nen. Dientengevolge zou de slotzitting der conferentie eerst hedenochtend worden ge houden. Al),a kwesties beeten opgelost, ook het het laatste punt, waar gisteren nog over werd geredetwist: men heeft besloten, dat Amerika van 1 SepC 1924 af 21/» pot. van de Dawes-annuïteiten zal ontvangen. Ook de kleine staten als Roemenië, Brar rilië, Zuid-Slavië, Tsjecho-SIowakjjle zijn gjs- ternamiddag neg gehoord. Men mag bijkans als zeker aannemen, dat het resultaat der conferentie zal worden aanvaard. Maar nu is er nog de kwestie der inter- gea (lieerde schulden Trendelenburg heeft het antwoord der Duitsehe delegatie op de nieuwe Franschs voorstellen inzake een voorloopig handels verdrag tot beden uitgesteld. Do Franscbe bladen bevatten een klaar blijkelijk van .een bepaalde zijde geïnspireer de mededeeling omtrent deze vooratellen, volgens welke de thans voorgestelde modus vivendi voor 8 h 10 maanden zal gelden. Da voor den uitvoer van Elzas-Lothaxingen gevraagde hoeveelheden, die naar Duitech- land zullen mogen worden uitgevoerd, afjn zooveel mogelijk beperkl. De aanneming van het voorstel zal het mogelijk maken, dat men zoowel in Duitschland aJs in Frankrijk het oogenblik zal kunnen afwachten, dat de nieuwe douanetarieven, die thans aan de parlementen ter goedkeuring zijn voor gelegd, kracht van wet zullen hebben ge kregen. Indien, wat te vreezen is, het Duitse!» antwoord negatief is, dan zullen volgens deze mededeeling, alle verdere onderhandelingen slechts tijdverlies zijn, aangezien Frankrijk in do thans voorgestelde regeling het maxi mum van concessies heeft gedaan, en het minimum aan eischen heeft gesteld. Wordt het voorstel niet aangenomen, dan wordt het onmogelijk een handelsverdrag «p langen termijn to sluiten, en blijft Trendelenburg niet anders over dan naar Berlijn terug to keeren. Aldus de Fransche pers! Maar zoover lijkt ons de kwestie nog lang met. DUITSCHLAND. i Luther aan het werk. Hoewel dr. Luther ook gisteren weer den heelen dag heeft onderhandeld, was hij nog niet gereed. Tenminste drie ol vier maal achtereen ontving hij afwisselend de leider» van da Duitse h-Natianalen sn van het Cen trum, maar bü kon het reet de heeren niet eens worden De beslissende fractievergad». ringen van deze partijen zijn dientengevoln nog steeds niet gehouden. Dr. Luiker »jl van het Centrum de toezegging hebben, dal het vóór de motie van vertrouwen in zijg kabinet zal stemmen, het Centrum is daar. toe evenwel niet zonder meer bereid, doch heeft verschillende garanties geëischt Ou, der meer staat hel er op, dat de portefeuills van Binnenlandsche Zaken niet aan eeu Duitsch-Nationaal zal worden gegeven, maar aan een Centrum-man. Van het Cem trum schijnt men voor dit ministerie den opperpresident van de Rijnprovincie. Fuchs, te willen presenteeren; ook de eerste bureel meester van Keulen, dr. Adenauer, wordt genoemd. De Duitsch-Nationalen staan er echter op, dat ven hunner de portefeuille van Binnenlandsche Zaken zal krijgen. Hun candidaat voor dit ministerie is de vroegere president van den Rijksdag Wallraf. Daai geen van de beide partijen bereid bleek con- cessies te doen, moest dr. Luther zijn be sprekingen tenslotte onverriehlerzake afbre- ken. De definitieve beslissing zal eerst he, den vallen. Later meldt men nog, dat de besprekin, gen zoover zijn gevorderd, dat men ver, wacht, dat Ebert dr. Luther heden met de kabinetsvorming zal belasten. Gisteravond om 10 uur ontving de rijks- president dr. Luther nog voor het uitbren, gen van rapport inzake de tot dusver ger voerde besprekingen. FRANKRIJK. Herrioi voor het parlement. Gisteren is bet parlement weer bijeen gekomen. Herriot, blijkbaar geheel hersteld, heeft eerst 's morgens de zitting van den minis terraad op bet Elysée onder voorzitterschap van Doumergue bijgewoond en daarop de heropening van de Kamer. De Kamer heeft Painlevé herkozen als voorzitter met 31824 9temmn (op Ca- cMn). De oppositie onthield zich van stem men. Algemeen wordt verwacht, dat de komen de dagen voor Herriot beslissend zullen zijn. Hij zal deelnemen aan de parlemen, taare beraadslaging over de begrooting van budtenlandsche zaken. Gaat de inspanning zijn krachten te 'boven, daA zou het moge. lijk zijn, dat hij aftreedt. Als zijn opvolgel wordt in. dat geval wat weinig waaN aohijnlijk lijkt Clémentel, de tegen, woordige minislei van financiën, genoemd. Geen enkel blad waagt zich intusschen aan' overmoedige voorspellingen, daar de meer derheid, waarover Herriot beschikt, er op het oogenblik niet aan schijnt te denkeu hem los te laten. De oppositie echter begint zich steeds scherper tegen het radicale blok te koerei), Een rede, welke Millerand, de oud-presi- dant der republiek, voor de afdeeling Rouaan van zijn Ligue Répubhcaine Natio nale heeft gehouden, was een felle aan. klacht tegen Herriot en zijn ministers. De ankomst van Millerand gaf aanleiding tot een- kleino bertoogmz, waarbij „Vive Her- riot" en A bas la fascisme" werd geroei pen. In de straten werden vlugschrifen rondgedeeld namens het „Comité Central Démocraitique" te Rouaan, getiteld; „Mille rand s'en ya-t-en guerre", ENGELAND. Asfjuith blijft. Arbotdc-ccL flicten. De werkloosheid. Asquith, de leider der liberalen, is gister, avond van zijn reis naar Egypte aan het Victoria-station te Londen teruggekeerd. Vet, schillende leden van zijn familie en verschil, lende bekende liberalen onder leiding van Lloyd George waren bij zijn aankomst tegen, woordig en verwelkomden hem hartelijk. De terugkeer van Asquith wordt in ver band gebracht met de aanstaande benoeming van Hail Fisher tot rector aan de universiteit te Oxford. Fisher zou dan zijn mandaat al» liberaal lid van het Lagerhuis ter beschik, king stellen, waardoor Asquith een goeda kans zou krijgen om in zijn plaats te worden gekozen. De 25.000 mijnwerkers van Derbyshire, hebben aan de werkgevers mededeeling ge, daan 27 Jan. in staking te zullen gaan. Zij eischen in verband met de gestegen kosten van het levensonderhoud, dat de in 1921 doorgevoerde loonsverlaging van 7A pet weer wordt ingetrokken. De werkgevers ver klaarden zich bereid op deze voorwaarde ia te gaan, doch verlangen dan, dat de bestaan, de overeenkomst in zake de arbeidsvoor, waarden enz. aan een onderzoek van den loonraad der mijnen zal worden onderwor, pen. Daartegen kant zich de nationale fed», ratie van mijnwerkers en de mijnwerker», bond van Derbyshire. De secretaris van da, zen laatsten bond Cook verklaarde, dat dei» kwestie aanleiding zal kunnen geven tot eea nieuwen grooten strijd in het mijnbedrijf, i Het aantal ingeschreven werkloozen ba- droeg op 6 Januari 1.307.800, zijnde 33900 meer dan in de voorafgaande week 40.000 meer dan een jaar geleden. Bruce, de federale eersle-minister rad Australië, heeft verklaard, dat, indien d* zeelieden verzet blijven plegen en zich ver, der door de voorstanders van directs acti* laten leiden, de regcering den strijd tot het bittere einde zal voeren en de voornaamst» diensten zelf zal overnemen. (TALIE. Een aieawe Kamer-voorrittsv. Tot voorzitter van de Kamer ia Casertaae gekozen met 239 van de 286 uitgebracht» stemmen De oppositie was ais altijd afwe- zig. GRIEKENLAND. Tan voorbeeld geslelA Volgens een bericht uit SaloniU is Grieksche luitenant Dovaki, die verletle» jaar Juli bij het Grieksch-BulgaarscM grensincident 14 Bulgaarsche gevangen"* liet doodschieten, door den krijgsraad >6 jaar gevangenisstraf veioordeeld. j>.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2