Begrafenis- Onderneming KEERCWEER GEMENGD NIEUWS. Het welvaren van Oome Jan. KUNST EN LETTEREN. RECLAME. CREMATIE, AUTO-TRANSPORT OPGERICHT 1871 AALMARKT 10 TELEF. 861 7797 De entréegelden van het Maurilshuis in Den Haag voor 192-4 hebben ruim f8300 bedragen. De directie van dit museum hoopt, dat deze. gelden voortaan kunnen worden besteed voor den aankoop van kunstwerken. Dat de entrées hier niet 200veel hebben opgebracht als in het Rijks museum te Amsterdam, is te begrijpen, daar het museum veel kleiner is en men 's zo mers, als er te veel bezoekers komen, dc deuren wel eens moot sluiten om de reeds aanwezigen in de gelegenheid te stellen de kunstwerken rustig te beschouwen. Terwijl te Rotterdam de 45-jarige A. G. M. v. G. op de tweede ver dieping van het hotel der Holland-Araerika- lijn aan de Wilhelminakade de naar builen openslaande ramen aan. het schoonmaken was. raakte plotseling een pen los, waar door de ramen opensloegen en de man van 10 M. hoogte op straat viel. Kort na aan komst in het ziekenhuis is hij aan de beko men verwondingen everleden. De verdwijning van den den makelaar Busch. Op 22 October 1915 is te Amsterdam spoorloos verdwenen de toen 48-jarige makelaar O. A. Busch, iemand, die in den kettinghandel groote zaken deed en soms zeer berooid was. Kort daarna, als hij weer eens een goeden slag geslagen had, zat hij weer ruim in zijn middelen. Hij handelde in veel, en juist in den tijd van zijn verdwijning had hij weer belangrijkste transacties afgesloten, en wist men, dat bij over groote sommen te beschikken had. Op genoemden datum heeft bij tegen den avond een bezoek gebracht bij den make laar Van M., van wien bekend was, dat hij dikwijls met Busch zaken deed. Deze Van M. woonde aan den Overtoom 123 in een perceel, waarachter zich toen reeds een ga rage bevond, die toen eöhter nog niet in gebruik was. Na dit bezoek is Busch ver dwenen. Nasporingen in alle Ticihtingen zijn vruchteloos gebleven. Men bleef steeds de mogelijkheid aannemen, dat hij nog in loven was en naar Amerika was ver trokken. Het onderzoek van de politie leidde tot niets; termen om Van M., die wel verdacht werd van de zaak meer te weten, te arresteeren, werden niet gevon den. Hoewel de zaak steeds de aandacht van de centrale rechecbc in beslag bleef nemen, kon na eenigen tijd van een geregelde voortzetting van bet onderzoek geen sprake meer zijn en moest.de recherche zich be palen tot het telkens onderzoeken van ge ruchten en praatjes, die haar bereikten, en die nooit op een enkel positief resultaat uitliepen. Totdat eenige maanden geleden opnieuw 'dergelijke geruchten opdoken, die de re cherche er toe leidden, in den grond onder de garage van Overtoom 123 te gaan gra ven. De boel werd daar opgebroken, zoo genaamd voor rioleeringswerkzaamheden, jen een groot aantal putten werd gegraven. Zaterdagmiddag stuitten de werklieden op een groote pakkist, 90 cM. lang, 60 cMi breed en 50 cM. boog. Onmiddellijk werd de chef van de recherche, de heer Pateer, gewaarschuwdin zijn bijzijn werd de kist, die dichtgespijkerd was, geopend en men deed daarin een vreeselijke vondst. Daarin lag met opgetrokken knieën het geraamte van een man, geheel gekleed, met een overjas aan. De schoenen zaten nog aan de voeten; aan een der vingeTs vond men een ring met grooten brillant, in de das een gouden dasspeld in den vorm van een vliegtuigschroef. Een en ander, benevens de initialen, in de kleeding gevonden, de den het onomstootelijk vast staan, dat men bet zeer zorgvuldig verstopte lijk had ge- Vonden van den in 1915 verdwenen make laar Busch. Boven de kist was eerst grond gestort, en alvorens daar bij te komen, had men eerst een betonnen plaat moeten verwijde ren, van grootcre oppervlakte dan dc kist. Of deze er is aangebracht door degene, die het lijk hier verborgen hebben, of er later is ingemaakt, staat nog niet vast, maar zal natuurlijk bij het verdere onderzoek ge makkelijk blijken. Hetzelfde geldt van de gemetselde muurtjes, waartusschen de kist gevonden werd. Deze bevond zich feitelijk in een geheimen grafkelder, en als men ter plaatse niet zoo grondig aan het zoeken was gegaan, zou het lijk zeker nooit ge vonden zijn, zoolang de fundamenten van 'de garage bleven bestaan. Onmiddellijk is de justitie in de zaak gemengd, en namen de substituut-oficier. mr. Reyding, en de vechter-commissaris, mr. Dous, do leiding van het voorloopig onderzoek over. Het lijk, waarbij of waarop geen geld is gevonden (het vermoeden was, dat Busch op den dag van zijn verdwijning f 12.000 bij zich had) is eerst overgebracht naar het laboratorium van den politie-scheikundige, dr. Van Ledden Hulsebosch, om daar te worden gereinigd en gebracht te worden in een toestand, die schouwing mogelijk zal maken. Zondag heeft de politie Van M., die ver huisd is naar Purmerend, ontboden. Even als tien jaAr geleden ontkende hij, iets van de zaak te weten; hij zeide, dat B. op den avond van 22 October 1915 bij hem was weggegaan, zonder dat er iets was voor gevallen. Politie en justitie waren echter van mee ting, dat er termen waren, hem in bewa king te houden. Het zeer sterke vermoeden bestaat-, dnt de makelaar B. niet door één tersoon is vermoord, dat althans vcrschil- inde personen bij de zaak betrokken zijn geweest. Nu het lijk van den vermiste na tien jaar gevonden is, de misdaad dus is vastgesteld, verzoekt de recherche te Am sterdam alle, die nadere mededeelingen zouden kunnen doen, docb tot dusver, om welke reden ook, voor zich hebben gehou den, zich op het hoofdbureau bij den chef der centrale recherche te melden. De arrestant Arie Vink, die er van verdacht wordt den nachtwaker Simon de Wit op den Westerdoksdijk te Amsterdam door twee revolverschoten in de borst gewond te hebben, blijft ontkennen de daad gepleegd te hebben. Hij zeide op dat oogenblik des avonds tusschen half elf en elf uur in zijn bed te hebben gelegen. Zijn vrouw beaamt dit. Het onderzoek heeft echter nog wat anders opgeleverd. Achter de schutting, waar de dader zijn revolver moet hebben afgevuurd, zijn voetindrukken ge vonden. De schoenen van Aric Vink passen hier precies in. Dit is de reden, waarom de aangehoudene niet op vrije voeten is gesteld en naar het Huis van Bewaring is over gebracht. Gistermiddag is te A m- slcrdam brand ontslaan in de motorboot „Johanna", eigendom van den heer J. Op- pelaar, te Boskoop. Het scheepje brandde geheel uit. De afdeeling Volkshuisves ting te Amsterdam deelt het volgende mede. Nu ook bekend zijn geworden de cijfers der gereed gekomen woningen over December 1924, kan een overzicht worden gegeven van hetgeen op het gebied van den woningbouw in 1924 in Amsterdam is tot stand gezo- mei*. In het afgeloopen jaar zijn gebouwd in totaal 7264 woningen, waarvan door parti culieren 5681, door Woningbouwvcreenigin- gen 1058 en door de Gemeente 525 wonin gen. Van de door particuliere gebouwde 5681 woningen zijn er 4715 gesticht met be hulp van Rijkspremie en 966 zonder over heidssteun. Ter vergelijking met den aanbouw in de jaren 1920 t/m. 19SÏ3 diene het volgende. In 1920 werden door Particulieren 317 wonin gen gebouwd, tegen 420 door YereenigiDgen en de Gemeente. In 1921 bedroegen deze cijfers resp. 1861 en 1317in 1922 resp. 5584 en 2800; in 1923 resp. 4256 en 960. In de laatste vijf jaren zijn dus in Am sterdam bij eon totaal van 22.779 woningen 15.699 door particulieren gebouwd tegen over 7080 Vereenigingen en Gemeente. Naar „De Te 1." verneemt zal het oude buitengoed „Scheybeek", te Beverwijk, door de eigenares, mevrouw de wed. Van Hattum-Bekker, zelf worden be woond, na grondige restauratie van het in wendige. Aan het uiterlijk van dit fraaie 17de eeuwsche landgoed zal niets veran derd worden. De restauratieplannen zijn opgedragen aan ir. H. T. Zwiers/bouwkun dig ingenieur te Delft. Do inkomende mailboot Mecklenburg" is gisteren nabij de buiten haven van Vlissrogen omstreeks zes uur tijdens dikken mist, omhoog gevaren. Een motorbootje heeft in vier reizen alle pas sagiers en ook de mail aan land gebracht. Men verwachtte, dat het stoomschip van nacht tusschen één en twee uur met hoog water zou vlot komen. Broekhuys, die in verband met het aanleggen van zijn 33ste premieleo- ning nog eenige maanden hechtenis had te ondergaan, is naar België uitgeweken. Men schrijft uit Utrecht aan „De N. Ot." In de laatste dagen van het afgeloopen jaar zijn in het R. O.-G. voor Meisjes te Zeist ernstige onlusten uitgebroken, die zoo hoog hepen, dat de directrice geen raad meer wist en de hulp der politie moest in roepen. De commissie van toezicht lichtte verontrust den Minister in, die daarop zelf de zaken in oogensehouw ging nemen. Voor het eerst bezocht Z. E. do inrichting. Do oproerige meisjes sloegen ramen en deuren stuk om bij elkaar in de zaal te komen. Alle gehoorzaamheid was zoek. De ontevre denheid kwaan tot uitbarsting, omdat de meisjes bekort waren in haar vrijheid in verband met niet nader te noemen hande lingen. Vier dagen is de politie in bet ge bouw geweest. Het gesticht fce Zeist werd volgestopt met allerlei elementen, welke voor de sa menleving in het verband aldaar onge schikt zijn. Dezer dagen is te Lopik een bruiloft gehouden, die niet zonder hinder nissen afgeloopen is. De gasten werden in tentwagens naar het Raadhuis gereden, doch op een plek, waar do weg niet al te breed is, schrok een der paarden voor den motor van een auto en sprong met wagen en al in de Yoorwetering. De passagiers van dc andere wagens bemerkten hun vrien den al spartelende in het water en spron gen uit de wagens om hun de behulpzame hand te bieden. Het mocht gelukken, allen behouden op het droge te brengen. Daar evenwel ook de vader van de bruid zich onder de drenkelingen bevond ontstond er eenige stagnatie, en heb duurde nog gerui- men tijd eer het huwelijk voltrokken kon worden. Waarna men vol goeden moed huis waarts toog en de bruiloft een aanvang nam. Zondagavond tusschen zes en elf uur zijn te Tilburg in de wijk Besterd en omgeving zes inbraken gepleegd, waarbij de daders het in hoofdzaak gemunt hadden op geldswaarden. Daar hier echter een arbeidersbuurt tot operatie-terrein werd uitverkoren, bedroeg do geheele buit slechts ongeveer' 150. Een 20-jarig jongmenscb uit de tuchtschool wordt van bat misdrijf yer* dacht, ,..ji Mej. Van der Gauw—Matt ee, te Waspik, is gisteren bevallen van twee jongens cn twee meisjes. De vierlingen zijn gezond. Het echtpaar Van der Gauw had al drie jongens. In de sigarenindustrie te Rhenen heersclit groote slapte. Bij de firma Ouwehand werd de geheele week niet ge werkt, terwijl op verschillende fabrieken maar drie dagen per week gewerkt wordt. Het hulppost- en tele graaf kantoor te Leeuwen is geheel afge brand. Een gedeelte van het gebouw wa9 ingericht tot woning van den heer F. Valk. De bewoners konden zich ternauwernood redden. De Maatschappij tot het verrichten van Mijnbouwkimdige Werken heeft binnen dc gemeente Lichtenvoorde op ontginbare diepte steenzout aangeboord. De politie te Hengelo heelt gisteren twee personen aangehouden, die verdacht worden de laatste weken te Hen gelo en omstreken zestien diefstallen met inbraak te hebbeen gepleegd. Maandagochtend is te Lee u- warden het magazijn van rijwielen en naai machines van de firma Van Keulen, aan de St-Jacogstraat, door onbekende oorzaak geheel uitgebrand. Een aanzienlijk aantal rijwielen, naaimachines en een zoo goed als nieuwe Fordauto zijn verloren. Het „M arineweekblad" ver neemt, dat aan boord van de „Tromp" te Villefranche in den nacht van 27 op 28 De cember zijn zoek geraakt acht mondstop pen van kanonnen, benevens drie kapmes sen. Aan den gaffel bemerkte de onder officier der wacht 's morgens vier uur een rooden zakdoek. Des avonds acht uur werd vastgesteld, dat alle manometers op de voor-stookplaats, drukmeters en fans en aschpomp waren vernield. Ook werden drie gebroken peilglazenL aangetroffen. Overbodige zorg. Huisarts: )rJa, mevrouw, over de hartkwaal van uw man hebt u zich jarenlang onnoodig bezorgd giemaaktuw man is gelukkig aan een heel andere kwaal overleden." El BUITENLANDSCH GEMENGD. In de kringen der Engelsche bouwmees ters blijft bet debat gaande over de beste wijze om de St. Paul«kathedraal te Londen te herstellen. Sir E. Owen Williams, de bouwkundige ingenieur die bij het optrekken van de ge bouwen van de tentoonstelling te Wembly de opperleiding heeft gehad, heeft thans de meening uitgesproken. da>t het mogelijk zal zijn de pilaren van de kerk te vervangen, zonder den koepel ai te breken. Als de koe pel weggenomen wordt, zal hij nooit meer in zijn oorspronkelijken vorm opgebouwd kunnen worden. Hij wil de pilaren een voor een- sloopen en vernieuwen, een werk dat voor eiken pilaar een jaarr zal duren. Dit zou meebrengen dat de hoofdkerk acht jaar lang gesloten bieof, maar zulk een pe riode is maar een korte tijd in het leven van een kathedraal. Hel volspuiten van de thans met rommel opgevulde pilaren met cement acht hij een onzeker middel. Als de zuilen van een kleiner en minder belang rijk gebouw zoo ondeugdelijk waren als die van de St. Paul, zegt hij. zou men niet an ders in overweging nemen dan het sloopen van de slechte pilaren en hoe groote moei lijkheden dit ook mee moge brengen, men mag geen ander procédé toepassen. Er is ruim 28,000 p.st. fen bate van het herstellingswerk bijeen. De Lord Mayor heeft nog een bijzonder beroop gedaan op groote instellingen en reeds hebben vijf banken elk 1000 guinjes (1 guinje f 12.60) Lloyds heeft dezelfde som al bijge dragen. In het Zuid-Westen van Berlijn, op een terrein waarop vroeger de kazerne van het 2de garde dragonderregiment stond, werd gisterochtend het lijk van een 25-jarige vrouw gevonden, die met hamerslagen ver moord bleek te zijn. Uit het onderzoek van de politie bleek, dat de moord niet op de plaats, waar het lijk werd gevonden, kon zijn gepleegd, maar waarschijnlijk in een na bij het terrein gelegen garage. Men ontdekte dan ook in de garage een automobiel, die vol bloedvlekken zat en onder het rijtuig vond men den hamer, waarmede de vrouw, waarschijnlijk een prostituée, gedood was. De chauffeur, die alleen een sleutel van de garage bezat, is in verband met de misdaad in hechtenis genomen. Hij ontkent, den moord te hebben gepleegd. Te Reims zijn met succes proeven geno men met den krachtigsten locomotief van Europa, die bestemd is voor zware sneltrei nen. De machine bereikte een uursnelheid van 120 K.M. Ten gevolge van den mist is een passa- gierstrein uit Terneuzen in het station Langbrugge bij Gent op een goederentrein geloopen. Twee wagons van den goederen trein zijn omgevallen en er zijn 39 gewon den, w.o. 3 ernstig. Deze zijn naar een zie kenhuis te Gent overgebracht. Gisteren hing boven Londen weer een zeer dikke mist, als sedert jaren niet is voorgekomen. Er hadden talrijke ongeluk ken plaats. Bij een botsing van twee spoor- wegwagons zijn 9 personen gewond. Een spijskaart voor eep maaltijd, dat met Zakoeska begint, een soepje vermeldt, ver der ree-vleesch met kastanje-puree aan kondigt en een gebraden hoentje, „foie gras au porto", en diplomaten-ijs, om te eindigen niet vruchten en dessert, mag er zijn, men zou haar zelfs een vorstelijk mepu kunnen noemen. De lezer, die Russisch verstaat, weet, dat zich achter Zakoeska hors d'oeuvre verbergt, en de lezer, die het oude Rusland gekend heelt, weet wat een Rus sische bon» d'oeuvre beteek ent.. Dit vorste lijke menu ie, mm de Parijech* „Matin" vertelt, de spijskaart van het diner, dat ICrassin, de bolsjewistische vertegenwoordi ger van sovjet-Rusland te Parijs, bij de jaarswisseling den gasten van het gezant schap heeft voorgezet. De Matin" noemt deze spijskaart een stukje aangename lec tuur, dat, zoo zegt het blad, stellig niet af gedrukt zal worden in de „Rabotsjaia Jizn" (Arbeidersleven), een groot te Moskou ver schijnend proletarisch orgaan, waarvan Wol in, de eerste secretaris van het sovjet gezantschap te Parijs, gedurende fwee jaar hoofd-redacteur is geweest en thans de cor respondent in de Fransche hoofdstad is. ledereen, zoo vertelt de „Matin" verder, die van de bolsjewistische keuken geproefd heeft, roemt die als uitstekend. Het menu lean echter geen denkbeeld geven van de weelde der hors d'oeuvre, aangeduid met het woord zakoeska, van de kilo's kaviaar op een zilveren schotel opgediend, van de klei ne steuren, de „sizji" en andere fijne ge rookte visschen, waarvan de menschen bij kans den smaak vergeten hebben, omdat men hen in dezen tijd slechts met goud zou kunnen betalen. Het menu vertelt ook niet, naar de „Ma- tin" weet te verklappen, hoe prachtig de tafel versierd was met roode anjers, rozen en orchideeën, waarvan een deskundig oog de kosten op ten minste tienduizend frank hoeft geschat. Wanneer wij nu nog mede- deelen, vervolgt de „Matin", dat de anti chambre van het sovjet-gezantschap we melde van makkers-knechts in korte broek en dat de dames Krassin prachtige avonds- japonnen droegeD, die een ultra-chic Pa- rijsch modehuis geleverd had, dan kan men zich een denkbeeld vormen Yan den eenvoud en den geest van gelijklieid, waardooT deze leiders- der bolsjewisten gekenmerkt worden. RECLAME. Uw eerste taak 's morgens zij zorg te dragen voor goede ontlaating. Tenzij dit geregeld geschiedt, krijgt gij hinder van hoofdpijn, gedruktheid, maagpijn, onzuiver bloed enz. Foster's Maagpillen genezen verstopping, regelen de lever, maag en in gewanden, en versterken zoodoende uw ge hecle gestel. 2236 Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65; in apotheken en drogistzaken. (Nadruk verboden). Parijs, 4 Januari. Wihat is in a name? Dg Parijsche Moni-de-Piélé, ol in de wandeling: .,ma taute", was vroeger een gelegenheid waar zich hoogstens, na een jolige week, een student durfde wagen om er zijn pandjes eventueel 2ijn pandjes jas te beleenen totdat de eerste van de nieuwe maand weer do zilveren vloot van pipa binnen kwam. Eendgen tijd geleden is men echter in den gemeenteraad op de wijze gedachte gekomen om den naam van de lommerd te veranderen en niet meer te spreken van Berg-van-Piëteit, doch van.. Crédit Municipal, Gemeentelijk Crediet. Dat klonk minder armoedig. En ziet, dc vroe de vaderen bleken menschenkenners te zijn, want toen aam het einde van het jaar de balans werd opgemaaikt, kwam men tot de blijde ontdekking, dat er achter de schuine deur ditmaal drie milliard was ver diend een cijfer, dat des ie meer spreekt, wanneer ge weet dat sinds het jaar 1777, toen de Parijsche lommerd werd opgericht, steeds met verlies was gewerkt. Het Crédit Municipal is niet meer de in richting, waar de werkman Woensdags de Zondagse he kleenen van hem en zijn gezin komt brengen. Ge ziet eT den gieheelen dag een parade van keurig gekleede menschen, die er wat geld komen leenen en die niet langer angstig hij die deur omkijken of geen bekende hen ziet binnen gaan. Het is immers niet «neer de „Mont de Piélé". De directeur dezer instelling heeft mij dezer dagen oen onderhoud toegestaan, en een hall uur heb ik met hem zitten praten in zijn bureau, en allerlei zeer merkwaar dige dingen vernomen, waar ik, eerlijk ge zegd, nooit van had gedroomd. Zonder na men te noemen natuurlijk, vertelde hij o.a. dat er juist dien dag iemand voor een half millioen aan juweelen was komen heiee nen. Zoo iets komt herhaaldelijk voor. De zakenman die geld noodig heeft voor zijn zaken, komt het paarlen collier van zijn vrouw naar Oome Jan brengen voor veer tien dagen. De „femme du monde", die een bal gaat geven, zendt liaar tafelzilver om de kosten te bestrijden. Anderen zijn er, die hun lie e le hebben en houden in bewaring geven cwm te gaan reizen of in een hotel te gaan wonen. Zij weten, dat het in goede handen is, en hel geld dat zij opnemen, is geen dood kapitaal: zij kunnen, er mee werken en meer er mee verdienen dan zij aan rente hoeven te betalen. Ge ziet vertelde de directeur me de wonderlijkste tafereclen, aan de loketten. Daar komt bijv. een heer Linnen, eigenaar van oen goederenmagazijn. Mijnheer, zegt hij tot den ambtenaar achter het raampje, op straat hier voor de deur staat mijn vrachtwagen, vol met cou ponnetjes zijde en fluweel, die ik zou wil len beleenen. Dan verschijnt er een taxateur. De auto wordt leaggeladen en de eigenaar ontvangt zooveel. Hoeveel „gestolen" paarlen colliers heeft men. niet in de lommerd teruggevonden. Hoeveel „ontvreemde" zibeline-mantels van Parijoche actrices. Madame was dood kalm naar „ma tante" gegaan en had haar bezit beleend. Voor de vriendinnen heet het dan gestolen. Natuurlijk zijn er ook de arme stakkers, die hun trouwring of een broche komen brengen, de schilders en andere kunste naars, die van hun kunst niet kunnen le ven, de winkelmeisjes die de week niet kunnen rondkomen, enfin, alle brave men schen wien het niet is meegeloopen in het leven. Maar de vaak niet-brave menschen zijn er even trouwe gast. En ge hoort er, na de taxatie, afroepen: „Numero cinq, ▼inft franca;numero sept, öouze mille francs.." met eenzelfde onverschilligheid „Ma tante" deelt gul uit. Maar ze striiVi nog meer op. Die winst van drie milliaM werd echter niet alleen met de kleit* pandjes verdiend, doch gedeeltelijk ook met de afdeeling: leeningen op onroerende goe- deren. Op dit gebied vooral heeft men dê voordeelen bemerkt van de naamsverand* ring. Vroeger gingen de mensehen bij paj. ticuliere ondernemingen, waar ze geld op hun huis vroegen. Menigmaal vielen ze ii de klauwen van woekeraars. Terwijl thans bij het Crédit Municipal terecht kun, nen, en daar een hypotheek kunnen krijgen waarvoor ze maar een zeer matige rente be talen. Maar wanneer de termijn verstreken is. dan gelden ook hier dezelfde maatrege. len als in de pandjes-afdeelingr dan ver, valt de leening en het huis wordt verkocht, j De groote winsten verklaart de directie echter ook aldus: nog nooit zijn er zooveel dingen van den meest uiteenloopenden aard belec-nd, en. nog nooit waren er zooveel klanten geweest, die niet tijdig meer kon- den inlossen. Het verschijnsel wijst op een algemeene verarming van de bevolking. Niemand, die het stijgen van de prijzen kent, zal zicli erover verbazen. Het geld verliest hoe langer hoe meer zijn waarde. De prijzen gaan de hoogte in, doch de sala- rissen houden er geen gelijken tred mee. De misère doet zich nog het zwaarste ge-, voelen in de o, hoon! bezittende klas sen. Waar men nie? meer bij den Mont-de- Piété, doch wel hij het Crédit Municipal terecht kan om tijdelijk uit de zorgen te zijn. wordt het aantal bezoekers daar steeds grooter. Bovendien vermeerderen de panden in waarde, tengevolge van de algemeene stijging van alle prijzen. En waar de Bank van Leening de gewoonte heeft om slechts ongeveer een vierde deel der waarde van het pand hierop te geven, zijn de winsten natuurlijk groot wanneer de beleener niet meer inlossen kan en het beleende ver-, kocht wordt. Er komt nog iets anders bij. dat mis schien nog wel het meest van al ertoe bij draagt om de lommerd geld te doen verdie nen. Wanneer zulk een pand verkocht is, heeft de beleener recht op hetgeen er van de verkoopsom overblijft na aftrek van het geleende bedrag, de renle en administratie-, kosten. Vroeger kwamen 9 op de 10 belee-t ners om deze afrekening vragen. Tegen woordig ziet men er geen drie op de tien terug, en waar de bank niet verplicht is, u haar winst thuis te bezorgen, vervalt deze ten slotte aan de kas. Het feit wijst op een epidemische onachlzaamheid en onverschil- - ligheid. Men hecht niet alleen niet meer aan het voorwerp dat men beleende, men hecht zelfs geen waarde aan het geld dat het meer opbracht en dat men maar heeft te gaan halen. Het belicht tragisch het - moordende je-ni'en-ioutisme van dezen tijd,' fj diezelfde menschen, die het financieel zoo moeilijk hadden, dat zij hun eigendom moesten gaan beleenen en het geld niet konden vinden om het pand te gaan inlos sen, zij kijken niet om naar het surplus en verzetten geen voet voor een bedrag dat zij voor niets krijgen kunnen, dat hun eerlijk toekomt en dat bijna driemaal zooveel is als wat zij leenden en niet teruggeven konden. Is het niet afschuwelijk? Een typisch verschijnsel is- ook dit: het aantal automobielen, welke beleend wrJrden, stijgt zóó enorm, dat men een legertje ex-< perts heeft moeten aanstellen om de waarde der motorwagens te taxeeren. Een jaar g* leden is, bij speciale machtiging van det prefect een verordening uitgevaardigd, waar in bepaald werd, dat men ook aulomobie-. len, motorrijwielen, cyclecars en fietsen zou kunnen beleenen. Vliegmachines alleen onU breken nog op het lijstje. Die maatregel i» een succes geworden. Den gan9chen dag kan men een serie eigen auto-tjes voor het Credit Municipal zien staan, waarvan de> eigenaar te voet terugkeert, om over een tijdje zijn wagen weer te komen halen. 0n-< langs gebeulde het, dat bij gebrek aan be-< hoorlijke bergruimte een beleende auto be< schadigd werd teruggegeven. Het had gere-. gend en gevroren, en de eigenaar, die zijn pandje kwam inlossen, begon een proces om schadevergoeding. Waar het reglement zegt dat hot Credit Muncipal de panden moet tc-ruggeven in denzelfden toestand, waarin liet ze gekregen heeft, werd de instelling, in het ongelijk verklaard en verplicht om de schade te vergoeden. Hetgeen „ma-tante** zuchtend deed. Doch opddfc zulke incident tjes zich niet meer zouden voordoen, be^ gon de Directie in overweging te nemen, om een garage voor de beleende auto's te - bouwen. Nu het boekjaar zulk een winst cijfer vermeldt, kan dat er wel af. Dezer dagen is men, achter la Petite Roquette, be-< gonnen mei het bouwen van een garage, welke plaats zal bieden voor achthonderd auto's- Voor de beleende automobielen. Ah, ma tante devient chicWie zou een jaar jaren geleden hebben willen gelooven, dat automobiel-eigenaars de rijken onder do rijken, zooals ze toen heelcn nog eens een speciale garage bij den Mont de Piété zouden noodig hebben, om met behulp van een voorschotje op hun limousine het einde yan de maand te halen?? LEO FAUST. Haarlemsche Orkestvereeniging. f Symph onio-C cncert. Maandag 19 Januari a.s. geeft de Haar- lotnaohe Orkestvereeniging onder persoon lijke leiding van haar bekwamen dirigent Nico Gerharz, weer een symphonie-concert in de Stadsgehoorzaal met soliste Frieda Belinfante, 2de violoncellist der H.O-V.< die zal voordragen het eerste violoncelcon' cert van Saint Saëns, met orkestbegelei ding. Bet orkest voert het volgende program-* ma. uit: Ouverture Leonor© No. 3 van Beek hoven, Menuetto G dur toot strijkinstru menten van Beethoven, de Unvollendete symphonie van Schubert, en de Suite Alf^* ri^nn# ram Bunt SnèWg

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 6