ONTVüERO. No. 19890 LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 13 Januari Tweede Blad. Anno 1925. BINNENLAND. FEUILLETON. Rheumatiek, Gewrichtspijn, Verkoudheid. PI) erfstelling of legaat vermaakte bedingen. ingediend is een wetsontwerp tot herzie ning in bet algemeen belang van bij erf stelling of legaat gemaakte bedingen. Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend: Het ontwerp van wet is ontleend aan het In Juli 1921 gepubliceerde rapport der Rijks commissie voor bet Museumwezen. Een belangrijk deel van dc kunstvoort brengselen cn de voorwerpen van geschied kundigen of wetenschappclijken aard, ge schriften hieronder begrepen, die in musea en bibliotheken voor het publiek toeganke lijk worden gesteld, is als erfstelling of le gaat verkregen. Aan deze wijze van verkrij ging is het bezwaar verbonden, dat de be dingen, waaronder is vermaakt, ook dan moeten worden nageleefd, wanneer het in het algemeen belang zou zijn, dat daarvan kon worden afgeweken. Deze afwijking in bepaalde gevallen mo gelijk te maken, wordt met de indiening van dit wetsontwerp in de eerste plaats be oogd. Voorts heeft dit wetsontwerp ten 'doel de gelegenheid te scheppen, bezwaren uit den weg te ruimen* waartoe testamen taire bepalingen aanleiding geven, door welke de bestemming is bepaald, die in hot belang van de kunst of de wetenschap aan gelden moeten worden gegeven. Bij dit wetsontwerp Wordt vooropgesteld 'dat veertig jaren na het overlijden van den erflater of na den dag, sedert welken rechts vermoeden van diens overlijden bestaat, moeten zijn verloopen, zal een beding kun nen worden herzien of vervallen verklaard. Naast de vervallenverklaring is de her ziening van het beding gesteld, eensdeels om niet verder te behoeven in tc grijpen, dan volstrekt noodig is anderdeels omdat er gevallen zijn, waarin een beding met an dere testamentaire bepalingen zoozeer een geheel vormt-, dat het reeds daarom niet zonder meer zal kunnen verdwijnen. Ten einde bij hen, die kunstschatten of voorwerpen van geschiedkundigen of we tenschappclijken aard aan musea of biblio theken wensehen to vermaken of aan na te laten gelden of de provenuën daarvan een bepaalde bestemming in het belang van de kunst of wetenschap wensehen te geven, de overtuiging te vestigen, dat niet liohfi- vaardig te werk zal worden gegaan is de beslissing gelegd in handen van den Hoo- gen Raad der Nederlanden en voorts nog bepaald, dat zij eerst van kracht is, nadat de Kroon haar zal hebben goedgekeurd. Brandstichtingen in forisn en kruitfabriek. 15 Commanisten gearresteerd. Eenige maanden geleden is medegedeeld, dat de auloriteilen uitgebreide maatregelen genomen hadden om op tiet spoor te komen van de daders van ten serie brandstich tingen in militaire gebouwen in de om geving van Haarlem. Bij de forten te Spaarndam zijn in 1923 en 1924 twee houten loodsen verbrand en op de schiet banen te O verveen werden twee houten schij ven loodsen in de asch gelogd. Do aan wijzingen waren zeer duidelijk, dat hier brandstichters aan het werk waren ge weest De gebouwtjes waren slechts van geringe waarde, maar wij zinspeelden er ioen reeds op, dat hier blijkbaar een bende aan het werk was, die ook niet voor ern stiger dingen terugdeinsde. Nu kan hel geen nadeel meer aan het onderzoek doen, om mede te deelen, dat hel zeker is, dat ook de ontploffing in de kruitfabriek te iMuiden aan opzet is te wijten. Tot heden was naar builen steeds de indruk geweest, dat hier aan een ongeluk moest worden gedacht, maar hoewel dit ook het eerste vermoeden was, is later vast komen te staan, dat oen aanslag is ge pleegd. De aanwijzingen gingen in do rich ting van een anti-militaristische actie. Be gin September zijn de politie-autoriteiten in Haarlem en omgeving bijeengekomen met de militaire autoriteiten, om maat regelen te overwegen, om dc daders te pak ken, en bovendien té zorgen, dat geen nieuwe aanslagen werden gepleegd. Er werden maatregelen genomen, dat de be langrijkste militaire gebouwen en voor raden bewaakt werden. In den fortengordel werd geregeld door militaire politie ge surveilleerd, terwijl ook nog andere voor zorgsmaatregelen getroffen waren. Boven dien werd liet onderzoek naar de daders moer stelselmatig voortgezet onder leiding van den. beer De Ridder, commissaris van poiitie lê IJnruiden. Reeds dadelijk was het vermoeden legen verschillende anti-milita risten gerezen, doch men had geen vol doende bewijzen, om toen reeds in te grij pen. De verdachten werden evenwel gere geld nagegaan. Vier maanden heeft het uit gebreide onderzoek geduurd. Tot nieuwe brandstichtingen in militaire gebouwen is liet niet gekomen. De autoriteiten waren nu zoover met het onderzoek, dat tot in grijpen besloten werd in overleg met den procureur-generaal te Amsterdam. In alle stille waren uitgebreide maatregelen ge troffen om een groot aantal communis ten in hechtenis te r.cmen. Dit geschiedde op grond, dat een onderzoek naar overtre dingen van de Yuurwapcnwet werd in gesteld. De autoriteiten hadden alle hoop, dat bij de huiszoeking, die dan zou plaats hebben, nieuwe aanwijzingen zouden wor den gevonden in de zaak der brandstich ting. De arrestaties en huiszoekingen had den plaats in Schoten, Bloemendaal cn Vel sen. In het geheel zijn ongeveer 15 communisten, o. w. een vrouw, gearres teerd. Het juiste aantal kon men ons niet opgeven. In Bloemendaal zijn twee perso nen gearresteerd. Het grootste aantal ar restaties had plaats aan den Slaperdijk onder Schalen. Daar woont de bozemmaker Van O., die vier zoons heeft, allen sterke aanhangers van hei anti-mililarisme. Bo vendien zijn eenige dochters gehuwd met mannen, die dezelfde denkbeelden zijn toe gedaan. Deze personen zijn allen gearres teerd en nog eenige bewoners van den Sla perdijk zijn ingerekend, in het geheel 7 of 8. Die arrestatie heeft, hoewel alles in de vroegte geschiedde, groots sensatie gewekt in Santpoort. De dijk ligt tegenover een café. Tegen 7 uur verschenen een autobus en twee auto's, bemand met een vijftien marechaussees, onder een luitenant. Het hoofdkwartier werd lijdelijk opgeslagen op de kruising Rijksstraatweg—Slaperdijk. Alle andere wegen waren ook inmiddels door rijksveldwachters en militaire politie afgezet, zoodat geen ontkomen mogelijk was. Toen bij Van O. gebeld werd, deed deze zelf open. Dadelijk drongen de militai ren binnen en gelastten den jongemannen, die nog te bed lagen, op te staan en mede te gaan, ten einde een onderzoek in te stellen. Zonder verzet voldeden allen daaraan. De overbrenging naar de marechaussee-ka zerne le Beverwijk geschiedde in de auto bus en de auto's waren onder sterk militair geleide. Er was veel toeloop van nieuwsgierigen. Behalve de drie zoons van O. zijn aan den Slaperdijk gearresteerd Van W., I. K. en J. Z., en aan den Hagelingeweg te Velsen nog een zoon van O. Bovendien hebben daar nog meer arrestaties plaats gehad. Al deze arrestaties geschiedden door militairen en rijkspolitie. De overbrenging had ook in een autobus plaats. Bij huiszoeking zijn verschillende voorwerpen in beslag ge nomen, in het huis van Van O. o. a. een uitgebreide correspondentie. Staatscommissie Tabaksbelasting. Een commissie is ingesteld, ten einde een onderzoek te verrichten naar de wijze, waarop een belasting ware te hoffen, druk kende op de ruwe tabak, boslemd tot ver vaardiging van labaksfabricaten, met dien verstande, dat a. de daarvan te verwachten jaarlijksche opbrengst niet kleiner dient te zijn dan de bate, welke de geldende hef fing "aan de schatkist oplevert; b. de nor men van heffing, indien en voor zoover mo gelijk, verband behooren te houden met de waarde van het fabrikaat, hetwelk uit de tabak zal worden verkregen. De commissie is uitgenoodigd bij haar verslag een ontwerp voor een wet met me morie van toelichting in te dienen, waarin haar denkbeelden zijn belichaamd. In die commissie zijn benoemd lot lid en voorzitter mr. J. II. R. van Schaik, lid van de Tweede Kamer te Den Haag, tot lid en Van ROBERT LOUIS STEVENSON, j&e autoriseerde vertaling van J. C. L. B. Pet. (Nadruk verboden. £2) Bovendien was er een soort wanhopige angst in mij, zoodat ik kon huilen om mijn eigen hulploosheid. Ik zag, dat Alan zijn •wenkbrauwen fronste, toen hij mij aan keek, en dacht, dat hij boos was, en dat maakte mij doodsangslig als een klein kind. Ik herinner mij ook, dat ik glimlachte, pn daarmee niet kon ophouden, hoe ik het ook probeerde, want ik dacht, dat het niet - paste bij onzen toestand. Maar mijn goede vriend dacht nergens anders aan dan aan ^vriendelijkheid; en het volgend oogenblik hadden twee van de knechts mij bij de armen, en ik werd voortgedragen met groo- r Tlheid ^en ntinste het leek mij zoo toe, ofschoon ik geloof, dat het in werkelijkheid ynj langzaam ging) door een labyrint van sombere dalen, en holten, naar het hart van dien troosteloozea berg, den Ben Aider. HOOFDSTUK XXIII. De kooi van Clnny. Eindelijk kwamen wij aan den voet van een buitengewoon steil bosch, dat op een otsachtigen heuvelkant groeide, en waar boven een naakte afgrond begon. „Hier is het," zei één van onze gidsen, en wij beklommen den heuvel. De boomen hingen aan de helling als zeelui aan het want van liet schip, en hun stammen wa ren als de sporten van een ladder, waarop wij naar boven klommen. HcelemaaJ bovenaan, juist vóór de rots achtige voorkant van de klip boven het ge bladerte uitstak, vonden wij dat wonder lijke hui3, dat in de streek bekend was als „dc kooi van Cluny". De stammen van verscheiden boomon waren door horden verbonden, terwijl dc lusschenruimten met slaken waren versterkt, en de grond achter deze barricade was met aarde gelijk ge maakt om den vloer te vormen. Een boom, die op de helling groeide, wa3 de levende middenpaal voor liet dak. Do wanden wa ren van horden en bedekt met mos. Het hcele huis had ongeveer den vorm van een ei en het hing half en stond half in dat steile bosohje op den heuvelrand, als oen wespennest in een groenen haagdoorn. Van binnen was het groot genoeg om ge makkelijk vijf of zes menschen le bergen. Een vooruitstekend deel van de klip was listig gebruikt voor stookplaats, en daar de rook langs de rots omhoog steeg en daarvan niet in kleur verschilde, werd het van be neden niet opgemerkt. Dit was maar één van Cluny's schuil plaatsen. Hij had bovendien nog holen en ondergrondsche ruimten in verschillende deelen van zijn land, en volgens de ver halen van zijn verkenners, ging hij van de eene naar de andere, naarmate de soldaten naderden of wegtrokken. Door deze leef wijze en dank zij de toegenegenheid van zijn clan, was hij niet alleen al dien tijd veilig geweest, waar zooveel anderen waren gevlucht of gevangen genomen en ter dood gebracht; maar bleef er meer dan vijf jaar secretaris L. Meyers, referendaris aan het Departement van Financiën, tot leden F. G. van den Arend, directeur der Tabaks-Mij. Arendsburg le Rotterdam-, S. Banken, voor zitter van den Coöperatieven labakshandel „Leeuwen-Boven" te Leeuwen-Beneden-, A. M. J. Dresselhuys, directeur der N V. Sigarcllen-impoTt en -fabricatie Abdulla en Co. te Scheveningen; H. II. J. Feitz, direc teur der N. V. Tabaksfabriek „De 01de- heven" voorheen H. Taconis Szn., te Leeuwarden-, Frcd. Meerkamp van Embden, makelaar in tabak te Rotterdam; M. Smith tc Heemslede; H. Jos. van Susanté, sigaren fabrikant te Boxtel; J. A. Unger, directeur van de N.V. Scheltema en Co.'s labakshan del te Amsterdam; C. G. Vatlier Kraane, directeur van de N. V. Blaauwhoedenveeru- Vriessevcem te Amsterdam-, H. van de Ven, hoofdinspecteur der invoerrechten en accijn zen te Amsterdam. Dtr afdeeling 's Gravenliage van dc Evangelisatie Maatschappij heeft zich met een circulaire gericht tot de verschillende Protéstantsche kerkgenootschappen en ker kelijke kringen te 's Gravenliage, Schevenin gen, Loosduinen, Rijswijk en Wassenaar. De circulaire werd verzonden naar aanleiding van het feit, dat het 15 September 1925 vier honderd jaar geleden zal zijn, dat de beken de Wocrdensche onder-pastoor Jan de Bak - ker (Pislorius) als eerste van velen, die na hem kwamen, te 's Gravenliage aan den Vij verberg wegens zijn aanhang van de nieuwe leer den marteldood stierf. Het bestuur der Haagsche afdeeling van de Evangelische Maatschappij meer.t, dat pogingen in het werk moeten worden gesteld om le kunnen geraken lot het plaatsen van een gedenkraam in een der vier eeuwen geleden bestaande kerkgebouwen. Op een nader vast te stellen datum zal een bijeenkomst worden belegd om dit plan nader te bespreken. Gisteravond *zijn bestuur en deelne mers van het congres van „Avicultura" ontvangen door het gemeentebestuur van Den Haag De burgemeester, mr. J. A. N. Patijn, wees in zijn welkomstwoord op den hechten band, welke er bestaat tusschen 's-Graven- hage cn „Aviculbura". Vroeger organiseer, de Avicultura" haar tentoonstellingen hier en daar, doch sedert 1903 wordt de ten toonstelling jaarlijks in Den Haag gehou den. Daarom verheugt het gemeentebestuur zich zeer in den bloei van „Avicultura", wel ker vereeniging nu juist het praedicaat Koninklijke is verleend, waarmee spr. het bestuur hartelijk geluk wenschtto. Het congres in 1921 was, aldus spr., voor vele stedelingen een openbaring. Men bad altijd gedacht, dai de pluimgedierteteelt iets van ondergeschikt belang was, en toch ia juist de pluimgeaierteteelt dat gedeelte van den landbouw, 'dat in een groote stad nog de meeste beoefenaars vindt.. Met do verzekering, dat het gemeente bestuur levendig belang stelt in alles wat de pluimgedierteteelt betreft, eindigde spr. zijn rede. Nadat ververschingen waren aangeboden, dankte de voorzitter van het congresbe- 8 tuur, G. J. A. A. baron van BI e ernst ra, den burgemeester voor zijn hartelijke toe spraak. Bij Kon. besluit is aan den lieer H. Spakler, op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari, eervol ontslag verleend uit zijn be trekking van con sul-generaal der Nederlan den, en is genoemde heer bevorderd tot commandeur in de orde van Oranje-Nas- sau; is benoemd tot rechler-plaatsvervanger in de arrondissements-rechtbank te 's-Gra- venhage mr. A. B. Bommezijn, landsadvo caat te Semarang, thans wonende le 's-Gra- venhage; is den heer A. T. II. Winter, ma joor van den generalen staf van het Nedcr- landsch-Indische leger, op zijn verzoek, oervol ontslag verleend als commissaris voor Nederland van het Weduwen- en Weezenfonds der Europeesche officieren van het Ned.-Indische leger, en als zooda nig benoemd de heer W. P. Marinissen, ka pitein der intendance van dat leger; is toe gekend de aan de orde van Oranje-Nassau venbonden eercmedaille, in brons, aan H. F, en ging ten laatste naar Frankrijk, op uit drukkelijk bevel van zijn meester. Daar stierf hij gauw en het is vreemd le beden ken, dat liij misschien verlangde naar zijn kooi op den Ben Alden. Toen wij aan de deur kwamen, zat hij bij zijn rotsschoorsteen en lette op een jongen, die aan het koken was. Ilij was erg een voudig gekleed, met een gebreide slaapmuts tot over zijn ooren, en rookte een vuil ncus- warmertje. Ondanks dat alles had hij de manieren van een koning, en het was een heele aanblik, hem van zijn plaats te zien opstaan om ons te verwelkomen. „Wel, mr. Stewart, kom binnen, mijn heer," zei hij, „en neem uw vriend mee, van wien ik zelfs den naam niet ken." ,En hoe gaat het er mee, Cluny?" zei Alan, „ik hoop van goed, mijnheer. Het doet mij genoegen u te ontmoeten en u mijn vriend, den heer van Shaws, mr. David Balfour, voor le stellen. Alan noemde noojt dan spottend mijn landgoed, wanneer wij alleen waren, maar in tegenwoordigheid van vreemden galmde hij de woorden uit als een heraut. „Komt binnen, komt binnen, heeren," zei Cluny, „ik heet u welkom in mijn huis, dat zeker ruw en vreemd is, maar waar ik een koninklijk persoon heb geherbergd, mr. Stewart, u weet zeker welk persoon ik op het oog heb. Wij zullen een glas op onze ontmoeting drinken en zoo gauw deze on handige man het wildbraad klaar heeft, zullen wij dineeren en een spelletje kaar ten, zooals het edellieden betaamt Mijn leven is wat eentonig," zei hij, den bran dewijn inschenkend, „ik zie weinig men schen en zit mijn duimen te draaien en denk aan een grooten dag, die, naar wij allen Rietbergen, letterzetter bij de Zuid-Holland- sche Bock- en Handelsdrukkerij te 's-Gra- venhage. Naar ,,De Res.bode" verneemt, zal de inspectie van het militair onderwijs wor den opgeheven. Hel Ministerie van Waterstaat lieeft aan de Hollandsche Mij. tot het maken van werken in gewapend beton het bouwen van het binnen sluishoofd en bijkomende wer ken voor een der schutsluizen te IJmuiden voor de som van f 2.976.000 opgedragen. Voornoemde Maatschappij was niet de laag ste inschrijfster. B. en W. van Utrecht stellen thans den Raad voor, in beroep te gaan bij de Kroon tegen het besluit van Gedeputeerde Staten tot niet-goedkeuring van het Raads besluit betreffende den boschaanleg tus schen den straatweg naar Vreeswijk cn den Galccopperdijk. Dit werk was, zooals men weet, bedoeld als middel ter bestrijding der werkloosheid. Aanvankelijk waren de kos ten geraamd op f 192.000. Over de loonen van de te werk te stellen werkloozen, die de Minister tc hoog vond, is eenige maan den geleden nog een briefwissling gevoerd tusschen den Minister en het gemeentebe stuur. Ten slotte heeft de gemeenteraad volgens 's Ministers wensch, de loonen ver laagd. In den Raad van Apeldoorn is op den wethouder van onderwijs M. van Wijhe Ezn. (C.-H.) bij de behandeling der onder- wijsbegrooting felle critiek uitgebracht door den heer J. C. A. Pieck (S. D.), die hem be schuldigde van opzettelijke bevoorrechting van het bijzonder onderwijs cn a(breuk van de openbare school door zijn onderwijs- rcorganisalie, die de ouders ontstemt en de kinderen drijft naar de bijzondere school, hetgeen nog werd aangedikt door de mede- deeling van den heer W. Volgers (V. B.), dat verschillende ouders van leerlingen der pas opgeheven 1. o. school in de Mariastraat hun kinderen thuis houden uit protest. Me degedeeld werd, dat de S. D. en V. D. nauw lettend op hem zullen toezien en niets on beproefd laten om hem het leven zoo zuur mogelijk le maken. De meerderheid der commissie van financiën heeft aan B. en W. van Arnhem geadviseerd om de aangeboden gronden van het landgoed „Zijpendaal" aan te koo- pon voor 41/* ton. B. en W. hebben daarna hun prae-advies definitief vastgesteld, dat 26 Januari in openbare Raadsvergadering in behandeling komt. Intusschen heeft de vereeniging „Arn- hem's Belang", drie deskundigen aange steld, die het aan de gemeente Arnhem aangeboden deel van „Zijpendaal", groot ruim 41 H. A. hebben getaxeerd op een waarde van f354.980. In de stad beslaat een sterke strooming legen aankoop van liet landgoed, omdat het in de tegenwoor dige financieele omstandigheden der ge meente niet toelaatbaar wordt geacht, zich een dergelijke luxe-uitgaaf le veroorloven, te minder waar „Sonsbeek" als wandelpark absoluut voldoende is en Arnhem toch reeds de gemeente in Nederland is met het grootste grondbezit. De gemeente zal zicli bij aankoop vol gens de Üian s opgestelde voorwaarden al leen verplichten tot aanleg van een nieu wen verbindingsweg van den Zijpendaal- schenweg naar Den Dcelen9chenweg naar Apeldoorn. Zondag heeft het bestuur van de Cen traio van hoogcro Rijksambtenaren verga derd, ter bespreking van do talrijke uitin gen van ontstemming, die van de hoogere ambtenaren van alle takken van dienst wa ren ingekomen met betrekking tot de over gangsbepaling van het K. B. van 27 Deo., betreffende de salarissen boven f 6000. Zoo als bekend is, zou aanvankelijk op deze sa larissen een korting van iets minder dan 10 pCt. worden toegepast, omdat den hier. bedoelden ambtenaren in de periode der salaris verhoogingen zooveel tekort is ge daan de genoemde overgangsbepaling heeft de korting nu toch op 10 pOt. vastgesteld, terwijl voor do vele andere ambtenaren, die eveneens minder dan 10 pCt. achteruitgaan hopen, spoedig zal komen. En dus hierbij een toost op; dc restauratie 1" Daarop klonken wij allen en dronken. Ze ker wenschte ik koning George geen kwaad toe, en als hij er in eigen persoon was ge weest, zou hij waarschijnlijk als ik hebben gedaan. Ik had den brandewijn nog niet op, of ik gevoelde mij veel beter en kon zien en hooren, misschien nog een beetje wazig, maar niet langer met betzelfde oneindige afgrijzen en denzelfden angst. liet was zeker een vreemde plaats, en wij hadden een vreemden gastheer. In zijn lange afzondering had Cluny de gewoonte gekregen, stipt op alles te zijn, als een oude vrijster. Hij had een eigen plaats, waar niemand anders mocht zitten; de kooi was ingericht opceen bijzondere manier, die nie mand mocht veranderen, koken was een van zijn grootste liefhebberijen, en zelfó, toen hij ons Welkom heette, hield hij een oogje op het vleesoh. liet schijnt, dat hij soms bezoeken bracht aan of kreeg van zijn vrouw en een of twee van zijn vertrouwdste vrienden, onder beschutting van den nacht; maar het groot ste deel van den tijd woonde hij geheel alleen, en ging slechts om met de schild wachten en de knechts, die hem bedienden in de kooi. De eerste, die 's morgens kwam, was een van hen, die barbier was, en hem schoor en hem de nieuwtjes uit de streek vertelde, waarnaar hij bijzonder nieuws gierig was. Er kwam geen eind aan zijn vragen; hij stelde ze even ernstig als een i kind en bij enkele antwoorden lachte hij bespottelijk hard, en brak soms uren nadat de barbier weg was,, nog in lachen uit, als I hij er aan terugdacht. 1 Hij had zeker een bedoeling met zijn RECLAME. Resultaat.' wezenlijk prachtig en verrassend. Pastoor J. Beclcn. Geystercn (L.). schrijft: ..lil heb Togal-tabletten gebruikt. Resultaat: wezen tijk prachtig cn verrassend. Sedert mijn longont steking begin Juli J.h volgde er onmiddellijk op acute rheumatiek (péda- gra) cn tevens in de knie. (vooral pijn en stijfheid in de rechterknie) ik kon ook later na genezing van longontsteking bijna niet meer knielen en tevens niet of slecht meer goed marchcercn. Na reaclma- tlg gebruik van Togal- tabletten (ik heb 5 flacons •d f2.— gebruikt), is die pijn. stramheid in de knie. geheel en al verdwenen, ik werd leniger en soepeler in al mijo ledematen cn wandel bij goed weer 2 A 3 uur in de bosschen net als vroeger voor mijn ziekte. Enfin kort ge zegd, ik ben over Togal uiterst tevreden, want dit werkt prachtig voor lijders aan rheumatiek." Duizenden vrijwillige dankbetuigingen, afkomstig uit alle landen der wereld, bevestigen dezelfde goede en snelle resultaten vair Togal-tablcttcn bij Spierrheumatiek. en een even gunstigen uitwer king »bij zcnuwrheumatlek. gewrichtsrheumatlek. rheumatische knobbels. Jicht, ischias, hoofd- #cn zenuwpijnen, verkoudheid, influenza, griep en "slapeloosheid. Genezing en onschadelijkheid ge garandeerd. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Droaisten A f 0 80 cn f2.— 2261 cn zelfs in sommige gevallen méér verdienen dan volgons het Bezoldigingsbesluit 1920, de salarissen zijn gehandhaafd. Het bestuur achtte do ontstemming on der de hoogcro ambtenaren in alle opzichten gegrond en stelde vast, dat het zich niet bij do gevallen beslissing zal neerleggen, doch met allo kracht er voor zal ijveren dat aan de voortdurende achteruitstolling van de hoogere ambtenaren een einde worde ge maakt. Te Groningen is op 74-javigen leef tijd overleden do heer B. J. Otté, een be kend tandarts. Hij was daar ongeveer een halve eeuw in de praktijk werkzaam. In antwoord op de vragen van den heer Haazevocfc, in zake de toenemende onzede lijkheid onder het marinepersoneel, heeft minister Westcrveld medegedeeld, dat hij van het bedoelde artikel in ,,Dc Maasbode'- heeft kennis genomen en slechts kan her halen, hetgeen door hem bij de mondelings beraadslagingen in do Tweede Kamer der Staten-Generaal over de Marinebegrooting voor het dienstjaar 1925 is gezegd, n.l. „dat van overheidswege preventieve mid delen voor het plegen van onzedelijkheid" niet worden verstrekt.. Integendeel wordt het personeel herhaaldelijk, o.a. door voor drachten op bepaalde tijden door de officie ren van gezondheid gehouden, op het ge vaar dor geslachtsziekten gewezen. Aange zien niettegenstaande deze waarschuwin gen het aantal lijders aan venerische ziek ten vooral in Oost-Indië groot bleef, wer den in 1917 de voorschriften, die betrek king hebben op de gezondheid van het ma rinepersoneel, aangevuld met een bepa ling, die aan elk militair der zeemacht, ditf zich heeft blootgesteld aan het gevaar om met een geslachtsziekte te worden ge ïnfecteerd, in het algemeen belang de ver plichting oplegt, zich zoo spoedig mogelijk geneeskundig te doen behandelen, of och indien hij heeft bewezen, ddt te kunnen' doen zelf te behandelen. Sindsdien zijn deze in het algemeen be lang gegeven voorschieten niet gewijzigd. De zorg van de overheid, zooala die aan de commandeerende officieren en officieren' van gezondheid ter uitvoering ia opgedra gen, beperkt zioh dan ook tot het beschik baar-stellen aan boord en aan inrichtingen- aan den wal van de gelegenheid om zich te' desinfecteeren of tc doen desinfecteeren. De gewone audiënties van de Mi nisters van Marine en van Koloniën zullen 16 en 16 Januari niet plaats hebben. vragen, want ofschoon hij zoo afgesloten was do wereld en als de andere landhee- ren van Schotland door de vorige Parle- menlswet van zijn rechterlijke macht was beroofd, oefende hij nog een patriarchale madht uit in zijn clan. Twisten werden hem voorgelegd in zijn schuilplaats, om te worden beslecht, en dc mannen van zijn land, die gelachen zouden hebben om de. rechtbank, lieten hun wraak rusten en be taalden het geld op het bloote woord van dezen verbannen cn opgejaagdein vogelvrij verklaarde. Wanneer hij boos was, wat dik wijls gebeurde, gaf hij zijn bevelen en deel de de bedreigingen uit als een Koning en zijn knechts beefden en kropen voor hun weg, als kinderen voor een driftigen vader. Hij schudde van hem, die binnenkwam, vormelijk de hand, terwijl beiden tegelijker tijd op militaire wijze aan hun muts likten. Alles le zamen had ik een mooie gelegen heid te zien, boe een Hooglandsche clan g.1- iegeld was, en wel rnet een veroordeeld voortvluchtig hoofd, wiens land veroverd was, die van alle zijden opgejaagd werd door soldaten, soms binnen em mijl, van waar hij lag, en terwijl de minste van de schooierige kerels, die hij berispte en be dreigde, een fortuin kon hebben gemaakt door hem te verraden. Dien eersten dag p*r*te Cluny, toen hel Vieesch klaar was, ak*t eigen hand een ci troen er over uit (want hij was luxueus in gericht) en verzocht ons toe. te tasten, (Wordt vervolgd). - PA5TC0R J.BZELCN

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5