AGENDA. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Dingdag. Hooglandsche kerk: Dank- en bedestond 60-jarig bestaan Wrik gebouw Levendaa). Sprekers ds. M. J. Punselie en ds. A W. Voors. „Jeruël" (Qroeneetocg 16): UeEtbeelden. i uur voor kinderen. 8 uur voor volwasse nen. Morschweg 68: Evangelisatie-samenkomst. 8 uur. StadszaalUitvoering mannenzangver. „Kunst na Arbeid-" Halfnegen. Universileilsc-bouw (groot-audiloriuna); Voordracht van prot. dr. W. Einthoven voor de Leidsche Ver. voor wetenschappelijke voordrachten over „De snaar-galvanometer en het electro-cardiogram". Rijnsburg. Ger. Kerk: Openbare ver gadering Chr. Oranje-Ver. Spreker ds. H. Biestna, van Groningen. Roclofarendsveen, Hotel „De Vier Heemskinderen": Harmonica-concert met variété. 8 uur. Woensdag. „Prediker": Lezing van den heer Berthold over „De Antichrist". 8 uur. Stadszaal: Populair concert „De Schip breuk" en „Ode aau de Vriendschap", door het koor der afd. Leiden van de Mij. tot Bev. der Toonkunst. 8 uur. VolkshuisOntwikkelingsavoud. Kwar tier over 8 uur. Donderdag. „Jeruël" (Groenesteeg 16): Bijbelbespre king. 8 uur. Alphen „De Vergulde Wagen": Alg. ledenvergadering „Wilhelmina-Vereeni- ging." 8 uur. Dagelijks: „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voorstel lingen le 8 uur. Woenedag- en Zalerdagmiddagg van 8 tot uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- sa Variété-voorstellingen. Dagelijks ts 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matin és 1» 8 uur. „Rsjo-theater", Haarlemmerstraat: Bios coopvoorstellingen. Dagelijks ts 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée. „De Lakenhal": Tentoonstelling van schilderijen en teekeningen door Théo van Rijsselberghe van 10 tot 4 uur. 's Zondags ran 1 lot 4 uur. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 12 tot en met Zondag 18 Jan. waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Visch- markt 8, tel. 652. 11e apotheek van „Hulp der Monsch- heid" Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-recepten. Alleen voor leden van Jat fonds. Jongeliedcnvereeniging van de Chr. Wijk- Yereeniging „Levendaal", welker gebouw heden vóór vijftig jaar werd in gebruik ge nomen. Tot leeraar in het /luitspel aan hel Sint Willebrordus-Gesticht te Katwijk aan jen Rijn is benoemd de heer J. P. Riedel, alhier. Heden is men begonnen met den bouw jan 54 woningen van de Woningbouwver- eeniging „Ons Belang" op de terreinen aan den Ilaagweg, achter de De-Gonestetslraai in de Potgieterslaan. Dit is de derde bouw vierde gedeelte van deze Vereeniging. Nu ook de gemeentewoningen gaandeweg bewoond worden, en de verbinding met de foussaint-kade tot stand is gekomen, vormt dit in aansluiting mot de woningen van de bouwvereeniging „Ons Belang" een mooi nieuw stadsgedeelte. Alleen is het te hopen, dat de gemeente zpl zorgen voor wat meer licht in deze nieuwe stadswijk, want des avonds heerscht daar thans een Egyptische duisternis. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de op de postkantoren verkrijgbare welda- digheidszegels geldig blijven. Ieder steune dit edele doel naar vermogen door behalve het gewone port, ook één ol meer weldadig- beidszcgels bij te plakken. Den 4den Februari a s. zal voor het Haagsche Gerechtshof worden behandeld het liooger beroep van den Rijksbouwmees ter J. A. W. V-, die door de rechtbank in Den Haag werd veroordeeld tot 2 jaren en 6 maanden gevangenisstraf wegens oplich ting (het bewegen van den Minister van Onderwijs tot hot aangaan van een schuld in verband met de levering van tufsteen door de Tras-Industrie te Coblenz) en we gens Valschheid in geschrifte met betrekking iot het opmaken van een declaratie. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Odeon-ïheater. Chompie en de 100.0001 tTagi-comedie in 3 bedrijven door Semen Juschkewitsch. Een goede vertolking kan veel, maar toch oiet alles, dat is ons gisteravond bewezen door de opvoering van bovengenoemd werk van bovengenoemden Russischen auteur, kaar wiens stamboom we echter zeer nieuwsgierig zijn, want twijfel aan zijn Russische origiDe lijkt ons niet misplaatst. Het is echter alleen nieuwsgierigheid, want wat komt het er overigens op aan, waar de wieg van een looneelschrijver stond? Als lijn werk maar goed is. voila tout. Van Chompie zouden we dat echter niet direct willen verklaren. Het is weinig meer dan ren goed geteekende schets uit het eigen aardige Joodsche milieu. Een schets, hier en daar niet onvermakelijk, doch altijd een schets en een looneelsluk vraagt toch nog iets meer dan een schels, die tenslotte le digheid en zells op den duur verveling geell. N'en deplaise ecu goede vertolking, zooals gisteravond het geval was, doch dlze Chompie niet redden kon. Chompie Augurk een afgejakkerd kan toorklerkje met 175 salaris per maand, waarvan hij met zijn vrouw en moeder moet rondkomen, droomt van de 1 100.000 en waagt van zijn armoede f 70 voor een heel lot in de loterij. Je kan niet weten en altijd in.de dalles te blijven, is toch ook niets gedaan. Welk een luchlkasteelen wor den gebouwd, hoeveel weggeschonken en verdeeld, voor de buit binnen is Doch Chompie trekt inderdaad de 1 100.000 en de luchlkasteelen beginnen Werkelijkheid le worden. Beginnen, want wanneer Chompie met al dat geld thuis komt, wordt het hem te machtig en hij wordt krankzinnig, nadat familieleden, die hem anders niet wilden kennen, een aanslag op zijn fortuin hebben gepleegd, enz., enz. Arme Chompie Drie bedrijven zijn met deze geschiedenis gevuld, tenminste worden er aan besteed. Het is le veel gevergd van de toeschouwers! Louis Chrispijn jr. heeft van Chompie Augurk een prachtig type gemaakt en Coba Kelling ontpopte zich naast hem als zijn vrouw Duifje als een actrice, waarvan men nog pleizier kan beleven, terwijl Cees La- seur en Adolph Hamburger eveneens keurig een paar Joden-typen uitbeeldden en de moeder en Jet hemel, wat kan die Sophie Stein een herrie maken I en de overigen zich flink aanpasten in dit milieu. En er werd bovendien vlot gespeeld in zeer snel tempo, het derde en laatste bedrijf wellicht wat al te snelfrein-achtig. Maar toch Chompie is als stuk gesneuveld 't Was erg ongezellig in den schouwburg. Waren er een honderd aanwezigen? DE ALGEMEENE TOESTAND. De Parijsche conferentie Dnitschland weigert het Fran- echo handelsverdrag-voorstel betoogingen in Kenlen enz. Zoo de deBkundigen gisteravond gereod kwamen met liun werk om de overeenkom sten in een concreten vorm to gieten, so* beden de voltallige Parijsche conferentie bijeenkomen, terwijl dan moties zullen woi- den ingediend, waarin alle besprekingen zullen zijn samengevat. Men verwacht alge meen dat deze moties zullen worden aange nomen en dat dientengevolge in het bijzon der de vraagstukken der verdceling der bedTagen volgens het plan-Dawes ontvan gen, en everzeer der verdeeling van de ontvangsten uit de becotting van het Roer gebied door Frankrijk en België, geregeld zullen zijn Men verwacht dat Churchill Donderdag naar Londen terug zal keeren en dan de te Parijs genomen besluiten ter goedkeuring aan zijn collega's zal voorleg gen. De Amerikaansche regeering heelt de voorloopige overeenkomst reeds goedge keurd. De conferentie zal definitief aan de Ver. Staten toewijzen 62 millioen gouden mar ken, op hun rekening goedgeschreven door België op de ontvangsten van de Roer. De overblijvende 970 millioen sullen terugbe taald worden van Sept. 1926 af In 17 an nuïteiten zonder rente. Als vergoeding voor materieele schade zal Amerika 12}£ pOt. ontvangen van de Duitsche stortingen vol gens het Dawes-plan. Trendelenburg de voorzitter der Duitsche delegatie, heeft aan Raynaldy meegedeeld, dat de Duiteche delegatie het Franeche voorstel voor een modus vivesndi inzake de handelsbetrekkingen verwerpt. De Fran- schen hebben ten gevolge dezer weigering aan Trendelenburg een nieuw voorstel ge daan onder den vorm van een overeenkomst op korten termijn, geldig voor 6 a 8 maan den. Trendelenburg zal heden het antwoord der Duitsche delegatie meededen. Er schijnt weinig kans op overeenstem ming! In Elzas-Lotliai'ingen en het Saai-gebied dringt men zeer aan op een spoedige over eenstemming. De proteefcmeetings van alle partijen in Keulen en in andere steden van het be-> zette gebied tegen de niet-ontruiming der Keulsche zone zijn zonder incidenten afge- loopen. Nadat men de redenaars aange hoord had werden moties aangenomen, waarin tegen de schending der verdragen werd geprotesteerd en gewezen op het feit dat de wijze waarop de geallieerden thans handelen zeker niet bevorderlijk kan zijn voor het scheppen van een vredesatmosfeer in Europa. Ook do eenheid van het Rijn en Roergebied met het overige rijk werd op den voorgrond gesteld. In do gevangenis te Keulen is het groot ste gedeelte der personen, die door de En gel scb en in arrest gesteld zijn, eeai honger staking begonnen om te protesteeren tegen de verdere bezetting van Keulen. DUITSCHLAND. Toch een kabinet-Lnther? Eindelijk en ten laatste schijnt er dan toch eenige schot in de kwestie van de re- geeringsrvorming te komen. Zag het er eerst naar uit, dat het dr. Luther al juist zoo ver gaan zou als dr. Marx, namelijk, dat hij échec op échec zou lijden, er is weer hoop gekomen, al is men er nog niet. Nadat het Centrum door zijn Zondag avond genomen besluit de vorming van een rogeering op de basis van het burgerbfok verhinderd had, heeft Luther het over een anderen boeg gegooid. Hij jvil nu trachten buiten de partijen om een kabinet tot stand te brengen. Oi het gelukken zal? Het heeft er op het oogenbhk eenigen 9ohijn van. Den geheelen dag heeft Luther gisteren b<- ■teed aan besprekingen roeS de vertegen woordigers der burgerlijke partijen. Den ge delegeerden van tfet Centrum verklaarde hij, nog geen nadere mcdedeelingen omtrent de vermoedelijke samenstelling van zijn kabinet te kunnen doen. Gaarne echter zou hij den Centrumman dr. Brauns als minis ter van arbeid in zijn kabinet overnemen. De lieeren van het Centrum maakten daar op de houding van hun fractie tegenover het nieuwe kabinet afhankelijk van Luther's antwoord op vier vrageü, die betrekking hebben op de buitenlandsche politiek, de constitutie, de kwestie van de Duitsche vlag en vooral de houding van de Duitsch-natiu- nalen. Terwijl dr. Luther onderhandelde met de vertegenwoordigers van de andere burger lijke patijen. kwam de fractie van het Cen trum gistermiddag weer bijeen en besloot dr. Brauns toe te staan, deel uit te maken van een „überparteiisches Kabinet", op voorwaarde evenwel, dat ook de overige samenstelling van dit kabinet de goedkeu ring van het Centrum zou wegdragen en dat de democraat dr. Gessier rijksweerministcr zou blijven. Naar wij hooren, zegt het ,,Hbid.", is dr. Luther voornemens do AveT9chillende bur gerlijke partijen in zijn kabinet te doen ver tegenwoordigen door een parlementariër en een ambtenaar. Men noemt reeds als vrij waarschijnlijk, dat de Duitsch-nationaal Wallraf, de portefeuille van binnenlandsche zaken, dr. Emminger, van de Beicrsche Volkspartij, die van justitie, dr. Stresemann (D. V.) die van buitenlandsche zaken zal krijgen. Brauns zou dan rijksarbeidsminister blijven, terwijl dr. Gessier niet als demo craat, doch als vakminister deel van het kabinet zou blijven uitmaken. Voor het mi nisterie van financiën noemt men den bur gemeester van Maagdenburg, Paul, die in vriendschappelijke betrekking tot Luther staat. Op het óogenblik onderhandelt dr. Luther nog met de Duitsch-n^tionalen, die naar het schijnt, weer moeilijkheden hebben ge maakt. Zij eièchen namelijk van LutheT ga ranties ten aanzien van de oplossing van de regeeringscrisis in Pruisen. Het spreekt van zelf, dat Luther op dit punt geen enkelen waarborg kan geven. Men dient af te wach ten of hij het met de Duitsch-national en eens wordt. Maar of Ge9sler in zoo'n kabinet zal blij ven? We twijfelen en dat is o. i. het groote zwakke punt. De voltallige vergadering van den Rijks dag is vastgesteld op morgenmiddag 4 uur. Bij den Rijksdag zijn o.a. ingekomen een voorstel van Leicht (Beiersche Volkspartij) om de afschaffing van het Rijksgraanbureau te eischen en één van Von Schmidt, die ver zocht de verordening af te schaffen, die het dragen van uniformen door leden der vroe gere gewapende macht verbiedt. FRANKRIJK. Sadoul ln voorloopige vrij heid de ambtenaren te vreden Ibanex vervolgd. Het proces Sadoul is begonnen voor den krijgsraad van bet 5e district. De krijgs raad heeft een nadere instructie bevolen. Kapitein Sadoul is inmiddels in voorloopige vrijheid gesteld. De vergadering der ambtenaren, waarin over de voorstellen der regeering tot ver hooging der salarissen een beslissing moest worden genomen, heeft deze voorstellen, die ten doel hebben het minimumsalaris op de basis van 6000 francs per jaar te brengen, aangenomen. Een door de minderheid ingediende motie, waarin met het aanbod der regee ring geen genoegen werd genomen, is met 336 tegen 95 stemmen en 6 onthoudingen verworpen I Door de Fransche regeering ïs een ver volging ingesteld op grond van de Perswet 1881, tegen den Spaanschen uitgeweken professor Blaeco Ibanez, wegens beleedi- ging van een vreemden eouverein, op Fran- schen bodem gepleegd. Dit slaat op Tbanez' geschrift ,,Alp!honse XIII démasqué"*- ENGELAND. Nieuwe onderhandelingen met sovjet-Rusland de zeelieden- staking in Australië. Rakofoky, de vertegenwoordiger van sov jet-Rusland te Londen is naar Moskou ver trokken. Enkele dagen te voren heeft hij een onderhoud gehad met Chamberlain, den Engelsohen minister van buitenlandsche taken. Naar de bladen vernemen, droeg dit onderhoud een vriendschappelijk karakter en volgens de beschouwingen in de bladen, heeft Rakofsky het thans wenschelijk ge acht om naar Moskou te gaan, klaarblijke lijk om over de Engelach-Russische betrek kingen te beraadslagen. Het heet n.l., dat het Engelsch-Ruaaisch verdrag opnieuw aan <'.e orde is gesteld. De conservatieve bladen verklaren opval lend, dat de conservatieve partij het ont- werp-verdrag, dat de Labour-regeering met de vertegenwoordigers der sovjets lie eft ge sloten, niet in zijn geheel heeft afgekeurd, doch slechts bepaalde gedeelten er van heeft verworpen. Het ontwerp heeft het voordeel, dat het vele wijzigingen in den vroegeren toestand brengt, die geenszins verwerpelijk zijn. Op grond hiervan lij ft de conservatieve regee ring pogingen aangewend om tot een over eenkomst met de sovjets te geraken, waar bij van het verworpen ontwerpverdrag dat gene gehandhaafd blijft, wat de tegenwoor dige Britsche regeering wenschelijk acht. Wegens de verlamming der buitenland- sohe scheepvaart tengevolge der stakingen heeft de regeering van Australië be sloven het hof te verzoeken om den zeemansbond te diskwal if iceerenDe premier Bruce zei dat de staking een aanslag op de gemeen schap is. De zeggenschap over aekere vakvereeni- gingen is in handen der revolutionairen ge vallen. Te Sydney zijn j&r \*r nieuwe sobc- pen door de bootwerkers geboycot, omdat soldat-en gebruikt werden bij het lossen. De zeemansbond en de bond der bootwer kers werken samen Mevrouw Snowden, de echtgenoot van den vroegeren kanselier van de schatkist der Labourpartij, die zich op het oogen- blik te Montreal bevindt, heeft aldaar een rede gehouden, die in Engeland veel stof zal opwerpen. Mevrouw Snowden zeide n.l. dat de Labour-partij de dupe is geworden van de onbekwaamste leiding, die ooit in de moderne politieke geschiedenis is voor gekomen, en zij gaf daarbij te verstaan, dat MacDonald te veel hooi op zijn vork had genomen. ZWEDEN- De troonrede. Gisteren i9 het parlemeht geopend met een troonrede, waarin o.a. wordt gezegd, dat de betrekkingen van Zweden lot de andere mo gendheden goed zijn. Overal. lijdt men nog onder de naweeën van den wereldoorlog. Voor den vreedzamen wederopbouw en de verzoening der volkeren i9 in het afgeloopen jaar veel gedaan. Het beslissende eindpunt i9 echter nog niet bereikt. Hel plan, dat op de jongste vergadering van den Volkenbond ont worpen is om den Bond lot een steviger waarborg van den vrede te ontwikkelen en den weg tot de algemeene ontwapening op te gaan i9 nog steeds voor de mogendheden een onderwerp van overwegingen. Het 19 echter onzeker, of de verdere overweging van deze kwestie van dien aard zal zijn, dat zij de gelegenheid zal bieden voor Zweden om er op in te gaan. ITALIË. Het meervoudig kiesrecht Volgens het nieuwste ontwerp van Musso lini tot wijziging van het kiesrecht zullen de stemgerechtigden in drie klassen worden verdeeld, gelijk gemeld. De eerste klasse be vat de groote meerderheid van het volk; ieder lid dier klasse krijgt 9lechls één stem. In de tweede klasse heeft men twee stem men; lid der klasse zijn de leden der aca demie voor kunst, wetenschap en litteratuur, alle leeraars en onderwijzers aan de door den Staat aangenomen scholen; de geeste lijken; al wie een diploma middelbaar on derwijs en een daarmede gelijkstaand di ploma bezit; alle gedecoreerden, alle officie ren en onderofficieren, ook de gepensioneer den; alle oorlogsinvaliden, alle ambtenaren, alle dagbladuitgevers en journalisten, die aangesloten zijn bij den door den Staat er kenden journalistenbondalle leiders van bedrijven, die meer dan 100 lire directe be lasting betalen en ten slotte alle vaders van vijf levende of in den oorlog gesneuvelde zonen. Drie stemmen krijgen de leden der ko ninklijke familie en de kardinalen, zij die de gouden oorlogsmedalje kregen, de ridder orde van Savoyen of het grootkruis der ko ningsorde; verder de senatoren, de kamerle den en oud-kamerleden, de hoogleeraren en allen die ten minste twee eigenschappen vereenigen, welke noodig zijn om het dub bele stemrecht te1 verkrijgen. De candidaten moeten ten minste 25 jaar oud zijn en hun candidatuur door ten minste 400 kiezers worden voorgesteld. BULGARIJE. Nota aan den Volk' jnd. De Bulgaarsch© regeering heeft t nota tot den Volkenbond gericht, waarin zij een onmiddellijke ratificatie van het door de Sobranjo bekrachtigde verdrag over de vechten van de wederzijdsche minderheden met do Qrieksche regeering eischt in het belang van den algemeenen vrede. TSJECHO-SLOWAKIJE. Socialisten en de R.-K. kerk. Een herderlijk schrijven van de Slowak- sche bisschoppen, waarbij den Katholieken werd verboden zich aan te sluiten bij socia listische organisatie®, en voorschrijft aan de prieeter» om hen, die tich aan dit verbod niet zouden houden, geen absolutie bij de biecht te schenken en niet tot de commu nie toe te laten, hebben den sociaal-demo craten aanleiding gegeven, een bekendma king tot het Slowaksche volk te richten, waarin het bestuur uiteenzet, dat de bis schoppen slechte handelen om hun eigen belangen te verdedigen. D© herziening van de grondverdeelLng, een punt van het eo- sialistische programma, ontnam den kerke- lijken grootgrondbezitters in Slovakije 200.000 juk terrein, dat than» onder de boeren is verdeeld. Ook het onteigeningen program voor 1925 voorziet Beculariseering van een aantal kerkelijke goederen. De Slowaksche sociaal-democraten heb ben op hun congres te Preasburg besloten, den herderlijken brief te beschouwen aie een aangelegenheid van algemeen staats belang, welke alle coalitiepartijen aangaat. De eerstvolgende bijeenkomst van de regee- ringscommissde van vijf zal zich met de zaak bezighouden. Van belang is hierbij, te weten, dat de socialisten met hun 55 zetels de grootste partij in bet parlement zijn. RUSLAND. Naar een verzoening? De Russische emigrantenbladen te Parijs vernemen uit Riga, dat de Trojka( het driemanschap Stalin, Kamenef en Zinow- jef) vredesonderhandelingen met Trotsky heeft aangeknoopt. Frunse heeft in op dracht van het driemanschap Trotsky be zocht en bracht meer dan twee uur bij hem door. Het politiek bureau schijnt het con flict met Trotsky dus in der minne te willen regelen. VEREENIGDE STATEN. De nieuwe leider. Kellogg, de 'Amerikaansche ambassadeur te Londen, die, zooals men weet, in Maart HugheB zal opvolgen, zal waarschijnlijk spoedig na de Parijsche conferentie naar ^Washington tearugkeeren om zich daar voor zijn toekomstige functie van Minister van buitenlandeche zaken voor te bereiden. De regeeringscrisis in Duitsch]and, BERLIJN, 13 Jan. (V. D.). De bladen constaleeren alle, dal de pogingen van dr Luther om een kabinet le vormen, goedé vorderingen hebben gemaakt De rechtsche bladen zijn optimistisch gestemd; de demo cratische bladen kondigen reeds thans op- positie aan. De „Vossische Zeilung" herinnert er aan, dat de gebeurtenissen van thans veel gelij.' kenis verloonen met die, onmiddellijk voor de Kapp-putsch. Steeds sterker wordt het vermoeden, dat rechts bij een mislukken van de poging van dr. Luther om een kabi- net te vormen, op nict-parlementaire wijze zal .trachten zich van de macht meester te maken. Do sociaal-deinocralische „VorwSrts" kon digt dr. Luther een heftigen strijd aan. De „Frankfurter Zeitung" verklaart, dat wanneer Qessler in hel kabinet van dr. Lu ther treedt, de democratische partij de be trekkingen met Gessier moet verbreken. Een nienwe arrestatie. BERLIJN, 13 Jan. (V. D.) Het onderzoek inzake de verleendng van credieten door de Rijksposl is in zooverre uitgebreid, dat thans ook wordt onderzocht onder welke voorwaarden de „Hypotheek- en Handels bank", welker directeuren vervolgd wor den, van de Rijkspost credieten heeft ont vangen. Het onderzoek logen de gebroeders Barmat wordt voortgezet. Het proces zou zich naar de politieke zijde ontwikkelen. De Roemeen Boris Torbini is onder ver denking van medeplichtigheid aan de za ken van Kutisker gearresteerd. Engeland en sovjet-Rusldbd. LONDEN, 13 Jan. (Reuter). Naar hier wordt vermoed, zullen de sovjets nieuwo diplomatieke stappen doen bij Rakofsky's terugkeer uit Moskou. Alvorens hij uit Londen daarheen vertrok, heeft hij ge tracht een onderhoud met Chamberlain te hebben. Het verluidt echter, dat deBrit- scbe regeering van meening is, dat het her vatten der onderhandelngen met de sovjets geheel er van moet afhangen, dat MoskoU er in toestemt alle mogelijke eischen voor politieke verdragen en gewaarborgde lee- ningen te laten varen, en de onderhandelin gen zich bepalen tot zuivere handelsvrnag- stukken. Tegen geheime vereenigingen. ROME, 13 Jan. (N. T. A. Draadloos). Naar heden wordt meegedeeld heeft de Italiaan- sche regeering nieuwe maatregelen geno men tegen geheime vereenigingen. Deze moeten hun statuten en ledenlijst aan de politie overhandigen. Mussolini en generaal Garibaldi. ROME, 12 Jan. (Belg. Tel. Ag.) In de Kamer heeft Mussolini op een desbetref fende vraag geantwoord, dat de regeering volkomen op de hoogte is van de politieke werkzaamheid van generaal Popino Gari baldi, doch wanneer die werkzaamheid dé grenzen der theorie zou overschrijden, ié de regeering gereed de noodige maatrege len te nemen. Gezanten-wisseling. ROME, 13 Jan. (N. T. A. Draadloos). De „Tribuna" meldt dat de Italiaansche gezant te Tokio De Martina benoemd ls tot gezant in Washington en dat hij vervangen wordt door den gezant te Bern Harbaso. Polen en Dantxig. BERLIJN, 13 Jan. (N. T. A. Draadloos)'. De strijd om de posterijen tusschen Polen en Dantzig Is opnieuw begonnen, daar Po len gisteren weigerde de Poolsche post aan: de postautoriteiten te Dantzig af te geven en deze door eigen bestellers in Poolsch' uniform liet rondbrengen. Herbette te Moskou. MOSKOU, 13 Jan. (N. T. A. Draadloos). De nieuwe Fransche gezar.' in Sovjet-Rue- ltud Herbette is heden albffc aangekome*. Grieken en Bulgaren. ATHENE, 12 Jan. (Belg. Tel. Ag.) Naar officieel wordt bekend gemaakt, wer den te Sozonol verscheidene Griekscbe winkels geplunderd en vielen te Bania bij Bourges heftige tooneelen voor. De Bul- gaarsehe autoriteiten moeten werkeloos hebben toegezien. Japan en sovjet-Rnsland. PEKING, 13 Jan. (Reuter). De Russiscki Japansche onderhandelingen hebben een bevredigend verloop; omtrent de ontruiming, door de dorpen heeft men in beginsel over eenstemming bereikt. Een belangwekkend proces. MOSKOU, 12 Jan. (V. D.).. Voor het op perste gerechtshof is het proces begonnen tegen den vroegeren revolutionair Okladsky, die in de tachtiger jaren van de vorige eeuw, in den terroristischen groep Naiodnaja Volj* een grooten rol heeft gespeeld. Hij heeft aan verschillende aanslagen op den Czaar deel genomen en werd daan-oor ter dood veroor deeld. In 1881 verleende de Czaar hem evenwel gratie. Okladsky trad toen in dien^ van de geheime politie onder den naam Petrowsky en Awanow. Tot 1917 werkte hij voor de geheime politie als agent-provoca teur. Hij verraadde meer dan 60 revolution- nairen, van wie meer dan de helft ter dood werden veroordeeld. Elf zijn inderdaad te rechtgesteld. Okladsky, die thans terecht staat wegene verraad, verdedigt zich met de bewering, dat de politie hem na de gratieverleening zoo bewerkt heeft, dat hij onder hypnose ie gekomen en zich niet meer kon verzetten. Verwacht wordt, dat in het proces belang- wekkende bijzonderheden aan den dag zul len komen omtrent de Czarislische geheinn! politie. Hel proces zal eenige dagen duren. UK Zuld-Afrlka. PRETORIA, 13 Jan. (Reuter)- Ot aanbeveling der iinancieele adviseurs prof. Kemmerer en mr. G, Vissering, den pr*-

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2