AGENDA. GEMENGD NIEUWS. VASELINE CHESEBROUGHI I BUITENLAND. TELEGRAFEN. Maandag. Schouwburg: Theater Odeon. ,,Ohompie Wl de 100.000." 8 uur. Dinsdag. Hoogland sche kerk: Dank- en bedestond 60-jarig bestaan Wijkgebouw LevendaaJ. Sprekers ds. M. J. Punselie en ds. A. W. Voors. „Jeruèl" (Groeneeteeg 16): Lichtbeelden. 4 uur voor kinderen. 8 uur voor volwasse nen. - Morschweg 59: Bvangelisatie-samenkomet. 8 uur. StadszaalUitvoering mannenzangver. „Kunst na Arbeid." Halfnegen. R ij n s b u r g. Ger. KerkOpenbare ver gadering Chr. Oranje-Ver. Spreker ds. H. Eievma, van Groningen. Roelofarendsveen, Holel „De Vier Heemskinderen": Harmonica-concert met variété. 8 uur. Universiteitsgebouw (groot-auditorium) Voordracht van prof. dr. W. Einthoven voor de Leidsche Ver. voor wetenschappelijke voordrachten over „Do snaar-galvanometer en het electro-cardiogram". De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 12 tot en met Zondag 18 Jan. waargenomen door do apotheek van den heer M. Boekwijt, Visch- rnarkt 8, tel. 562. De apotheek van ,,Hulp der Mensch- heid" Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-recepten. Alleen voor leden van dat fonds. RECLAME. 7708 In den nacht van Zaterdag op Zondag werd de politie gealarmeerd door het be richt, dat in het pakhuis van den Leidsehen Agentuur- en Commissiehandel in de Nieuwstraat een inbreker aan 't werk was. Onmiddellijk stelden een aantel agenten rich in de nabijheid van het bedoelde per- peel verdekt op en, na eenigen tijd wach ten, kwam de inbreker naar buiten, waar hij door de politie hartelijk welkom gehee- ten werd. Het bleek Ie zijn de 29-jarige J. J. S., van hier, en hij was behalve van een bedrag van' ruim dertig gulden nog in het bezit van een rijwielplaatje 1925, een paar sleutels en eenige sigaren. Opgemerkt wordt nog, dat de inbreker rich door inHimming toegang heeft weten te verechaf/en en dat deze inbraak veel overeenkomst vertoont met den onlangs ge- pleegden diefstal in een school op de Haar lemmerstraat. In de Stedelijke Werkinrichting zijn vorige week opgenomen 211 volwassenen, 12 kinderen, totaal 223 personen, Treinbotsing te Amsterdam. Op het Centraalstation te Amsterdam ieeft gisteravond om ongeveer elf uur een botsing tusschen een personentrein en een foese maohine plaats gevonden. De Zantvoortsohe trein kwam binnen aan Ae linkerzijde van het derde perron West. Do snelheid was op het oogenblik, dat dc locomotief zich reeds onder de kap bevona, afgeremd tot op plus minus vijftien kilo meter, toen de machinist plotseling be merkte, dat een losse machine, afkomstig van den Parijzer express en welke zich via \ot middenspoor naar het rangeer-empïace- ment begaf, naderde en op den wissel reed, welke heb middenspoor met dat van den Munenkdmenden trein verbindt. - Oogenblikkelijk draaide hij de handle van de Wcstinghouse-snelrem om. De rem- Mokken sloegen aan, maar ofschoon de .trein schier onmiddellijk tot stilstand werd gebracht raakten do beide lecomoticvcn ei- taar toch. De losse machine, die achter waarts met den tender naar voren over den wissel reed, kwaan in botsing met den buf- terbalk van van de kleinere lpcomotief van den Zandvoortschen trein. Laatstgenoemde verloor door den schok een buffer, terwijl de balk versplinterd werd. Bovendien raak ten enkele kleine uitstekende onderdeden onklaar. Van de losse machine, die van het groote type met twee gekoppelde drijfwielen is, werd de achterzijde van den tender opgere ten en door den schok kwamen vier van de zes tender-wielen naast het spoor te staan. Ook hier werden eenige onderdeelen ver nield. Door het remmen werden de menschen in de compartimenten van den vollen trein door elkaar geworpen. Dc sohok werd nog verergerd door de botsing tusschen de beide locomotieven. Hier en daar gingen de gloeikousjes van het gaslicht stuk of scho ven de zitbanken los en gleden een eind naar voren. Er had een kleine paniek plaats. Door het gegil vielen eenige vrou wen in onmacht. Anderen gooiden de por- „tderen open en aan beide zijden verlieten reizigers en reizigsters den trein. Niet het mi net waren zij geschrokken, die op vrien den of verwanten, die met den Zandvoorter moesten aankomen, stonden te wachten. Van alle kanten snelde stations- en trein personeel toe. De Geneeskundige Dienst RECLAME. SPREEK UITt „TSCH1E58R0' is de eenige Vaseline ter wereld welke sedert 1869 zonder gebruik van zuren wordt vervaardigd. Weiger namaak en neem slechts origineele Tuben san, verpakt door CHESEBROUGH MFC COCONS NEW VORK U.S. A 2234 werd opgebeld en spoedig waren twee auto-brancards met den directeur en twee medici naar het Amsterdainsche hoofdsta tion onderweg. Niet tevergeefs, want cr waren een aan tal gewonden. Geen hunner was echter zegt ,,De Crt.'J zoo ernstig, dat hij niet loopende naar het klachtenbureau voor rei zigers, aan het eerste perron gelegen, kon loopen. Dit was herschapen in verbandka/- mer. Zeven reizigers hadden bloedende ver wondingen, zij het van lichten aard. Op óén na waren deze kwetsuren aan den neus of aan bet voorhoofd. Eén reiziger had een verwonding aan de knie. Een nog grooter aantal had builen en schrammetjes, terwijl acht a negen met hun zenuwen overhoop lagen. Eenigen hunner moesten op het zie- kenraam van den autobrancard van den trein naar het klachtenbureau gedragen worden. Niemand van de behandelden be hoefde met den ambulancewagen naar huis of naar%het Gasthuis gebracht te worden. Er was van de bagage en van de eigen dommen van de inzittenden een en ander gebroken en er was al een heer, die schade vergoeding voor zijn gebroken bril wilde hebben. Met werktuigen uit de ongevallen-wa gon weo-d getracht de tender van <fe groo- te machine weer op den wissel te krijgen. Er waren al eenige uren na het gebeurde verstreken alvorens de wielen via z.gt slof fen" op de rails stonden. Toen deze machine eindelijk verwijderd was, kon de kleiner© van den Zandvoortschen tredn eveneens weggereden worden. Op den naohtwaker De Wit, die dienst doet aan den Westerdokdijk te Amsterdam, zijn Vrijdagavond twee revol verschoten gelost door een man, die zich achter de heining van het spoorwegempla cement bevond. De kogels troffen den nachtwaker in de borst. Hij kon zich nog melden aan de goederenloods, waar hem de eerste hulp werd verleend. Hij ia daarna naar het Binnengasthuis gebrachtzijn toe stand is thans redelijk wel. De vermoede lijke dader is iemand, die zich daar meer ophoudt en dan tracht chantage to plegen, wat de nachtwaker hem meermalen heeft belet. Deze man is aangehouden, hij ontkent iets met de zaak te maken te hebben. Het Rijksmuseum te Amsterdam is in het afgeloopen jaar bezocht door 228.584 personen. De opbrengst der be^ taaldo entróe's, die in ae schatkist werd gestort, bedroeg f22.910. Aan de leden der „Vereeniging Rembrandt" en van het „Ko ninklijk Oudheidkundig Genootschap" wer den vrijkaarten verstrekt. Het denkbeeld, uitgedrukt in de Memorie van Antwoord op de begrooting voor 1925 van het De partement van Onderwq!B, Kunsten en We tenschappen, om de entréegeldeo bijl een volgende begxooting niet meer in de schat kist te storten, maar aan te wenden voor de zoo hoog noodige uitbreiding der ver zamelingen, moet levendig worden toen gejuicht. Voor de betrekking van klerk ter secretarie van Hilversum hebben zich ongeveer.... 3C03 sollicitanten aangemeld. Te Kampen hebben inbrekers getracht hun slag te slaan in "het statwnh Noord. In de brandkast op het kantoor der afdeeling goederenvervoer is een gat geboord, doch "het is niet gelukt de kast te openen. Du dieven hebben, alvorens aan het werk te gaan, de verbindingen der beide telefoon toestellen doorgesneden. Vervolgens is eerst vruchteloos getracht hei slot van de brand kast te forceeren, waarna de kast gekanteld is. Deze werd toen aan de achterzijde be werkt, doch eveneens zonder volledig succes. Ook zjjn de sloten van alle Iaden en lesse naars verbroken, doch de buit van van weinig beteekenis. Tot nu toe ontbreekt nog elk spoor van de daders. Zooals reeds werd bericht is barak III van de werkverschaffing te Em- men, welke door de arbeiders, die daarin waren gehuisvest onlangs werd vernield, gesloten en werden de betrokken arbeiders van den arbeid uitgesloten. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft nu bekend ge maakt, dat de barak weer zoo spoedig mo gelijk zal worden geopend, doch dat eerst de hoofddaders, schuldig aan de vernieling^ gevonden dienen te zrjn. Zoodra zij bekend zij:n, zullen de overigen, op nader door den Minister te bepalen voorwaarden, ter stond te werk worden gesteld* De arbeider R. Rooyakkers, te Lieshout kreeg bijl den aanbouw van de bierbrouwerij der firma Gebr. Swinkels, al daar, een balk op zijn hoofd, ten gevolge waarvan hij een schedelbreuk bekwam. Fer# brancard te voet is bij naar het ziekenhuis te Helmond overgebracht waar, bij kort daarna overleed. j Jan,, na een ontploffing: „Wat ben jij een lafaard; waarom ben niet nog vijf minuten gebleven 7" Arie: „Liever vijl minuten een lafaard, dan m'n heele verdere leven een Hjk.IJ DE ALGEMEENE TOESTAND. Een compromis ier Panische i, conferentie. Een voorstel- Keynes. De handelsbetrek kingen. Uit Parijs wordt gemeld, dat de ministers v. financiën het in principe eens zijn gewor den over de diverse vraagstukken. DU heet het geval op den volgenden grondslag: De liquidatie van de inkomsten uit het Roergebied zal geschieden op den grondslag van het Fransche plan. De bosten van ex ploitatie en bezetting zullen worden afge trokken van de totale ontvangsten. De netto opbrengst groot 1 milliard goudmark, zal ep rekening worden gebracht van alle geallieerde mogendheden. Erkend wordt dat het Belgische prioriteitsrecht nog niet geheel is vervallen, aangezien België nog 120 mil- lioen goudmark moet onlvangen. België zal het saldo van zijn priorileils- rc^U innen door gedurende twee jaren 8% te ontvangen uit de annuiteiten van het Da- wesplan. Daarna zal dit percentage vermin derd worden tot een nader te bepalen gelal en de rest van de 8% zal dan gelijk gemeld aan Amerika worden toegewezen. De Amerikaanscke en Engelsehe gedele geerden kwamen overeen, dat de Vereenigde Staten zullen mogen deelnemen in de an nuïteiten van het Dawesplan bij wijze van herstel, maar de terugbetaling der bezettings- kosten der Amerikaansche troepen zal over 25 jaren worden verdeeld, te beginnen met September 1926. De bezettingskosten welke ineens voor de toekomst vastgesteld worden op 160 milüoen goudmark, en de onderhoudskosten van de organisaties- van het Dawesplan en van de verschillende commissies zullen in dp eerste plaats in mindering worden gebraclit van de Duitsche betalingen. Een bedrag van onge veer 34 milliard goudmark contante waarde, waarvan Frankrijk 52% zal ontvangen, zou dan overblijven om vqor herstelbetalingen te dienen van het totaal der Duitsche stor tingen gedurende het Dawes-plan. Deze grondslag moet nu nog worden gere digeerd in den meest geschikten vorm. En dan is men er? Havas wil het blijkbaar gaarne zoo voorstellen maar vergeet, dat er nog tal van detailpunten overblijven, die moeten worden opgelost En juist die detail punten leveren dikwerf ds grootste moeilijk heden. De grondslag zeil is er een van geven en nemen door alle partijen, zooals behoort bij een compromis ot beter gezegd compromis sen. De commissie van experts der financieels conferentie hoorde gistermorgen nog de mi nisters van Financiën der kleine mogend heden, zooals Roemenië en Joegoslavië, die geprotesteerd hadden tegen de conclusies van het rapport der experts, voor zoover dit op genoemde landen betrekking had. Verder hoorde zij nog den Japanschen gezant, die namens zijn regeering do terugebtaling van 32.000.000 goudmark in verband met de Sjantsoeng-mijnen en spoorwegen eisebte, alsmede den Braziliaanschen gezant met be trekking tot de kwestie van de Duitsche sche pen, die in de Braziliaansche havens in be slag zijn genomen. In al deze kwesties werd een alle partijen bevredigende regeling ge troffen. De bekende economist J. M. Keynes laat in de Nation een artikel verschijnen, waarin hij een voorstel tot regeling van het vraag stuk der geinlerallieerde schulden doel' op de zen grondslag, dat een matig gedeelte b.v. 1/3 van hetgeen Frankrijk en Italië ieder jaar volgens het plan-Dawes van Duitsch- land zullen ontvangen, bestemd zal worden tot betaling der schulden, die Frankrijk en Italië tegenover hun geallieerden hebben. Dit bedrag zou dan tusschen Engeland en de Ver. Staten worden verdeeld, in verhou ding tot de vorderingen, die deze landen i hebben. 01 dit Frankrijk, dat immers de eerste 10 jaar een moratorium wil, niet te gortig zal worden, om van Italië maar niet te spreken? Italië en Duilschland zijn het eens ge worden betreffende een voorloopig regime voor de handelstransacties, dat 11 Jan. in werking is getreden in afwachting dat deze kwestie definitief geregeld zal zijn door een verdrag, waarover onderhandeld wordt Juist op tijd Is men dus gereed. Blijkens een bericht uit Londen heeft de Duitsche gezant te Washington met de Amerikaansche regeering een voorloopige overeenkomst aangegaan tot wederzijdsche meestbegunstiging in de handelsbetrekkin - gen. Deze overeenkomst zal tot 4 Maart a.s., den datum waarop het tegenwoordige Con gres-tijdperk afloopt, duren. Met Frankrijk is de kwestie nog niet in ordê. Trendelenburg heelt aan den Fran - schen minister van Handel het standpunt zijner regeering medegedeeld over het ont werp modus vivendi en het geheel der on derhandelingen. Heden zal een nieuw onder houd plaats hebben. Te middernacht Zaterdag kwam er een einde aan de gevolgen van het verdrag van Versailles voor de Fransch-Duitsche han delsbetrekkingen. DUITSCHLAND. j De crisis onopgelost af- - lotting van president Ebert geëischt. Hoewel aan Luther, den minister van financiën in het kabinet Marx nog geen op dracht was gegeven om een kabinet te vor men, is hij toch druk doende besprekingen te voeren. Hij verzekerde den leider/der socialisten, Müller, dat het niet zijn plan wa» een kabinet tegen de linksche partijen te vormen, doch Müller deed duidelijk Uit komen, dat zijn partij tegen ieder rechts ka binet ae felste oppositie zou voeren. Duiteoh-nationalen en Duitsche Volks partij schijnen wel ooren er naaT te heb ben met Lutber als leider van een burger lijk blek in zee te gaan. De beslissing ie Mn hst Centrum en dit weigert. liet elgemeens etemmea besloot de hee tte M door Lutbei algelegóe verklaringen de cenlrumfractie niet in staat stellen deel ts nemen aan een kahinet-Luther. Men is dus weer even ver! Wat er nu zal gel>euren De nationaal-socialistische rijksdagleden hebben in het parlement een motie inge diend, waarbij zij de afzetting van rijks- president Ebert eischen. In de motie wordt geconstateerd dat, volgens het te Maagden burg gevelde vonnis, de rijkspresident door het deelnemen aan de staking van de mu nitiearbeiders landverraad heeft gepleegd. Bovendien is de rijkspresident sinds jaren bevriend met den „Gross-Schieber" Bar- mat. Hij heelt dezen zelfs, ondanks de offi- cieele waarschuwingen van de autoriteiten, op ongeoorloofde wijze begunstigd. Hierdoor wordt dse rijkspresident betrokken in het Joodsehe Barmat schandaal. Hoe ook het vonnis bij de herziening van het Maagdenburgsche beleedigingsproces moge luiden, hoe ook de loop van het on derzoek in de Barmat-affaire moge zijn, door deze feiten is het prestige van den rijks-president in het binnenland en het buitenland zoo geschokt, dat hij in het be lang van de waardigheid van het Duitsche rijk onmogelijk langer in functie kan blij ven. „Wij allen hadden verwacht, dat iemand, die zoo iets ernstigs lot zijn last heeft als de rijkspresident, het heil van het vaderland boven.dat van zijn eigen persoon zou stellen en onmiddellijk ontslag uit zijn functie zou hebben genomen. Aangezien dit niet is geschied, moge de rijksdag op grond van artikel 43 alinea 3 van de grond wet des rijks de afzetting van den rijkspre sident door middel van een volksstemming eischen." Common laar overbodig ENGELAND. De communisten geweerd huizenbouw te Londen. Hel congres der Schotsch'e onafhankelijke arbeiderspartij te Glasgow heeft met 86 stemmen legen 27 een motie verworpen, die voorstelde om de communistische partij toe to staan zich aan te «luiten bij de arbei derspartij op dezelfde voorwaarden als de andere aangesloten groepen. Maacton, het parlementslid, dat vóór het voorstel sprak, zeide, dat het humbug is de communisten tot de vakvereenigingen toe te laten en hun goede trouw bij de stembus te betwijfelen. De London Housing League heeft 't plan opgevat om in Londen 50.000 nieuwe hui zen te bouwen. Het voornemen bestaat bij do volgende gemeenteraadsverkiezingen candidaten te stellen, die tot geen enkele politieke partij behooretf, doch uitsluitend een program voor woningbouw onderschrij ven. Dit program zou moeten inhouden ver meerdering van leveringen van materiaal en werkkrachten, aanmoediging van kleine bouwondernemers en 9teun aan huurders met geringe geldmiddelen, om deze in de gelegenheid te stellen, een eigen hui9 te koopen. NOORWEGEN. Geen amnestie. De regeering heeft het voorstel der socia listische paitft! om amnestie te verteenan aan de communisten, die tot gevangenis straffen zijn veroordeeld wegens revolu- tionare propaganda* onaannemelijk ver klaard. ITALIË. Het kieaiecht-ontwerp. Volgens berichten uit Rome stelt het nieuwe ontwerp kieswet drie categorieën van kiezers voor, met enkelvoudig, dubbel, en drievoudig stemrecht. Om kiezer te zijn moet men 25 jaar zijn. Het aantel Kamerleden wordt op 560 be paald. RUSLAND. 't Kan verkeeren De vakvereeniging van de mijnarbeiders uit het Donetzbekken heeft aan het hoofd bestuur van de steenkoolindustrie verzocht, ten einde de werkloosheid te verminderen, alle mijnen, die op 1 Januari j.I. gesloten waren, aan particuliere ondernemers te ver pachten, hetgeen waarschijnlijk tot een algemeene opleving van de mtjnbouwin- dustrie zou leiden. Verzoek dus om terug te keeren tot het gehate particuliere initiatief I Naar de „Ekonomiïsjeskaja Sjisnj" meldt, heeft de commissie, waaraan dsn herziening was opgedragen van de arbeidswetgeving van de Sovjet-unie, een heele reeks wijzi gingen voorgesteld, welke in het algemeen een beperking van de rechten der arbeiders inhouden. O.m. wordt voorgesteld, de ver plichting tot loonsbetaling bij onvoorziene tjj'deltjke stopzetting van het bedrijf te laten vervallen, overwerk niet meer met 200, maar met 150 pet. van het normale loon te betalen maatregelen te nemen tob betere benutting van de arbeidskracht en tot in voering van een strengere arbeidsdiscipline^ enz. 't Kan verkeeren VEREENIGDE STATEN. Hughes gaat heen Kellog volgt hem op. De Amerikaansche premier, zoo daarvan mag gesproken worden, Hughes, is afgetre den met ingang van 19 Maart, wanneer de nieuwe periode van president Coolidge in gaat. Gelijk bekend was hij reeds eenigen tijd geleden van plan heen te gaan, doch liet hij zich toen overreden door Coolidge, nog aan te blijven. Nu heeft hij echter aan zijn voornemen gevolg geven. Zijn opvolger wordt Kellog, thans gezant te Londen. De grond voor h-et plotselinge aftreden van Hughes, die in Washington wordfc opge geven, nl,, dat de minister in de noodzake lijkheid geraakt is, om na jarenlang laag be zoldigde gouverneurs- en mmi&tersbetrek- kiiigen te hebben waargenomen, zijn sterk verminderd vermogen weer eenigszins te. herstellen, door wederopvatting van zijn «eer lucratieve advocatenpraktijk, die in trust- en kartel-Irweetiea was gespeciali seerd, geeft zeker slechte de halve waarheid. Hughes heeft in wijo kabinet en ia het verkeer met den Senaat steeds drie stellij, gen verdedigd In de eeTste plaats scherpe bestrijding van de pan-Aziatisch^ politiek van Japan. In de tweede plaats ds uitsluiting van sovjet-Rusland buiten d< volkengemeenschap en in de derde plaats, dat Amerika, steanend op sterke machte middelen, een buitenlandsche politiek vob gen moet, vrij van iederen band met ander# landen. Deze stellingen, welke geenszins doo? Coolidge, Hoover en den AmerikaanscheU gezant te Londen, Kellog, ten volle werden onderschreven, zijn in vrij harden strijd steeds meer ondermijnd, mede door den loop der gebeurtenissen. Ziedaar de andere helft der waarheid. "Vooral Borah's optie den heeft daaraan flink meegeholpen. Kellog, do nieuwe man, is een boeren zoon uit Minnesota. Hij is in Potsdam (staat New-York) geboren. Hij is 68 jaar en is, evenals Hughes, advocaat, speciaal voor trustkwesties. Als advocaat der Staaltruet b rj hij in een jaronlangen strijd een groo- te juridische overwinning behaald op de anti-trust-politiek van Rooseveld. Later heeft hij als vertegenwoordiger der regee ring even groote successen op de Standard Oil Trust behaald. In den senaat heeft Kellog in 1919 voor stellen gedaan, die onder bepaald voorbS5 houd, de toetreding van Amerika tot den Volkenbond tot strekking hadden. Op de conferentie van Londen speelde hij even eens een belangrijke rol. Als opvolgors van Kellog te Londen wor den door de persagentschappen genoemd Houghton, thans Amerikaansch gezant te Berlijn en Beek, thanB sollicitor-general. Naar Reuter nog meldt, wordt Kellog's benoeming in officieel© diplomatieke krin gen begroet als een nieuwe stap in de rich- ting van handhaving van de volkomen over eenstemming tusschen de twee Engetech- sprekende volkeren. BUITEN LAN DSCH GEMENGD. Een winkelier te Hamburg is de dupe gei- worden van een nieuwe truc. Een ongeveer, 25-jarige elegant gekkede vrouw kocht in zijn zaak voor een waarde van M. 750. Zij zejde geen geld bij zich te hebben, waarom zij den chef verzocht haar een bediende met de goederen mee te geven om ze thuis te kunnen betalen. De koopster riep een huur- auto aan, waarin ook de bediende mee reed. Onderweg liet zij voor een andere zaak halt houden, de vrouw 9taple uit en kwam een oogenblik later met een ander pakket lenfg. Men reed verder, totdat zij wederom bij een andere zaak liet stoppen', waar de vrouw de bediende verzocht, het lureede pakket even te willen afgeven, ter-t wijl zij zelf in de auto zou wachten. Toeb de jonge man terugkwam, was de auto ver* dwenen. Het tweede pakket bleek slechte papier te bevatten, zoodat de winkelier, on-t danks zijn voorzichtigheid voor M. 750 In den nek is gezien. Een Engelsch blad vermeldt de volgend# vermakelijk© geschiedenis: Een kunstschil der sloot zich aan bij de artieslen-kolonié 1 in een klein plaatsje aan de kust van Corn- wallis, de Engelsehe Riviera, en kocht ear een schilderachtig landhuisje. Hij lief eenige veranderingen en verbeteringen aan brengen, waartoe o.a. de installatie van een bajd met geyser behoorde. Zeer in haan schik nam zijn vrouw zoo spoedig mogelijk een bad, maar het was avond en.... alle lichten in het haventje gingen uit. Den vol genden dag kwam de kustwachter de dame het beleefde verzoek overbrengen om in hef vervolg overdag van haar badkamer ge-, bruik te willen maken, want tegen zulk een druk als van een geyser was de gasfabriek niet bestand. Natuurlijk beloofde zij zulk# en sindsdien flikkerden de kleine haven lichtjes weer ongestoord. Do aardschuiving in hel Rhymney-dal heeft een gedeelte verwoest van de hoofd- rioleering, die juist is aangelegd en waar* van de onkosten J/« millioen pd. st. bedra gen. i De inboedel van Denke, den Silezischen' Haarmann, is op bevel van den rechter van instructie verbrand. Men wilde name-' lijk niet, dat de verschillende voorwerpen' uit de woning van den moordenaar dooï een op sensatie belust publiek zouden wor den opgekocht. Uit Tonopah, in den staat Nevada, wordt gemeld, dat in dien staat een herhaling wordt verwacht van de goudkoorts van 1906. In de buurt van het dorpje Gilbert te een goud houdende kwartader aangetroffen. Met koortsachtige haast worden in het ge noemde gebied wegen aangelegd en huizen gebouwd'. j De oneindige regeeringsciisis. 1 BERLIJN, 12 Jan. (V.D.) De „Vorwarts" meldt dat de Centrumslractie ook de deeli name aan de Coalitie van Weimar (sociai listen, democraten en centrum) onder lei - ding der sociaal-democraten van de hand heeft gewezen. In zekere kringen houdt men rekening met de mogelijkheid, dat de Rijkspresident zal ingrijpen op grond van paragraal 48 van de Grondwet, welke hem in noodzakelijke gevallen het recht tot verordening geelt. Dreigende mijnwerkersstaking. LONDEN, 12 Jan. (V.D.) De mijn eigenaren van Derbyshire hebben beBlo* ten met ingang van 27 Januari, den datunï waarop de huidige arbeidsovereenkomst af' loopt, de loonen met 7% pet. te verlagen'. De arbeiders hebben deze loonsverlaging niet aanvaard en dreigen bij doorvoering der loonsverlaging in staking te gaan. Meer dan 20.000 arbeider zullen bij deze staking zijn betrokken. Branting's gezondheid. STOCKHOLM, 12 Jan. (N.T.A. Draadl.) De bladen dringen aan op ontslag Branting fin jn oïfioieele kringen rerklaan

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2