mogelijk. Verder ging Willem JI tegen hel enthousiaste De Valk met 42 ten onder en verloor Wilhelmina met 31 van Eindho ven, Hét Noorden. Een dag van groote cijfers! Van de zwakke zusjes had alleen W.V.V. eenig succes, na melijk door gelijk te spelen tegen G.V.V. De rest verloor met stevige cijfers; Alcides met 81 legen Frisia, Leeuwarden met 61 te gen Velocilas. Zoo staan W.V.V. en Alcides in puntental gelijk. Alleen heeft de Meppe- ler club twee wedstrijden méér te spelen, hetgeen een voordeel is natuurlijk. Veendam verloor haar laatste kampioenskans door zich te laten kloppen in Assen terwijl Be Quick daarentegen met 41 van Friesland won. Frisia staat nu nummer twee. Zondag de groote kamp: FrisiaBe Quick. A. S. C.Haarlem 1—4. Zelden is duidelijker bewezen, dat de ®teun van haar aanvoerder voor AS.C. ten ee«nen male onmisbaar is, dan in den wed strijd tegen Haarlem, toen Wamsteker we gens studieredenen verhinderd was uit te korden en het rood-zwarte elftal een zoo pover figuur maakte dat haar kunnen met haar nederige positie op de ranglijst volko men in overeenstemming scheen te zijn. Het moge jammer zijn, dat een ploeg van één speler dermate afhankelijk is een niet te ontkennen feit blijft het niettemin, en een stevige nederlaag tegen een eveneens onvolledige Haarlem-ploeg beeft aan die be wering den noodigen grond van waarheid gegeven. Te betreuren blijft het inmiddels dat Wamsteker juist in een dergelijken pre- cairen tijd, als roodzwart thans doormaakt, afwezig meest zijn. Het meespelen van hem zou misschien oorzaak zijn geweest van •ueces. MisschienOnwaarschijnlijk ware het stellig niet geweest, omdat de gasten, die nu gemakkelijk hebben gewonnen, toch waarlijk geen bijzonderen indruk op ons hebben küimen maken. Hun spel deed ze ker prettig aan door de voortvarendheid waarmede het werd uitgevoerde doch wij gelooven toch zeker, dat deze voorhoede, als geheel,- tegen een hechte defensie niet al te veel zou kunnen uitrichten omdat zij den noodigen ruggesteun eener voedende halflinie bij voortduring inoet missen. Spo- lers als Martien Houtkooper, Brakel cn Breeuwer mogen nóg zoo schotvaardig en handig zijn, zonder behoorlijke stellingen achter de eigen stormlinie wordt het ten slotte een vechten tegen de bierkaai, het welk men beter achterwege kan laten. En nu weten wij wel dat de halflinie der gasten fiiet volledig was, maar momenteel hebben wij toch ook slechts met de samenstelling van gisteren te maken, en dan moeten wij opmerken dat die ons maar heol matig heeft kunnen bekoren, evenals trouwens het back- stel, waarvan Van Daalem keer op keer door Janssen werd gepasseerd, en Daan Hout kooper tegen de wing MeyerGoslings al een bijzonder gemakkelijke taak had te ver richten. Gelukkig voor hen dat achter hen een doelman stond doe z'n werk in alle op dichten bleek te kennen. Kaan keepte wer kelijk in zeer fraai en stijl. Hij behoort o.i. tot de beste doel verdedigers in ons land. De manier, waarop bij eenige harde scho ten van De Ruyter en Yan der Mark ver werkte, was boven allen lof. Hij is reeds nu een duchtig concurrent van z'n stadge noot Yan der Meulen voor een plaats in de nationale ploeg. Het is waar, na de pauze heeft ook Blom z'n doel kranig verdedigd maar er bleef toch een aanmerkelijk ver schil. Stijlvol zal men het werk van den A. S.C.-man moeilijk kunnen noemen. Wat evenwel te zeggen van de rest van de Leid- 1 sche ploeg? Het mankeerde daar helaas i niet alléén aan den stijl I Het mankeerde er bovendien aan zelfvertrouwen, aan durf, aan combinatie, aan snelheid van handelen I Aan dat laatste eigenlijk wel het aller meest. Gedurende heel den wedstrijd was roodzwart de traditioneele seconde te laat, en terwijl de achterhoede gewoonlijk lek was als een mand werden er door de toch al slecht gesteunde voorhoede zoo nu en dan als gevolg van die ontbrekende factoren dè meest fraaie kansen gemist. Janssen.'was in de aanvalslinie ditmaal eens best op dreef, maar z'n talrijke voorzetten bléven onbenut doordat De Ruyter meestal té ver achterbleef, ja somtijds achter Roem stónd, en doordat de linkervleugel weinig meer deed dan figureeren. Halflinie en backs? Wij kunnen ze in éér, adem noemen, zonder in détails af te dalen het was meer dan matig. Zelfs Josson deel de in de malaise. Roem had momenten van opleving, terwijl Brouwer constant goed speelde, maar bijkans nimmer een bal be hoorlijk wist te plaatsen. iDe leiding van den wedstrijd was bij scheidsrechter Yan deT Ende in goede han den. Hij is heusch niet de minste van het schei dsr echter scorps en verdiende aller minst de hoon van het chauvinistische pu bliek, dat van de spelregels gewoonlijk y*rete afweet, maar ondanks dat een gTooten mond durft opzetten als de arbiter niet fluit naar- hun genoegen en temperament genoeg heeft om te toonen dat de leiding berust bij hem, en hij niemand anders. Nadat De Ruyter voor A.S.C. den toss had - gewonnen en eerst tegen de zon in Éad gekozen, stelden de volgende elftallen zich od A. S. C. Blom. Stephanus. Jossocï, Yreeken. Roem. Brouwer., v. d. Mark. De Ruyter. Goslings. J anssen. Meyer. O Okenhout. M. Houtkooper. Reder. Breeuwer. Brakel. Forringa. Tekelenburg. Schotsman. Yan Daal en. D. Houtkooper. Kaan. Haarlem: Op het uiterst gladde veld begint A.S.C. snel en vinnig aan te vallen. Meyer zet eenige keeren goed voor, en alleen door uitloopen kan Kaan tweemaal achtereen 'n doelpunt voorkomen. Uit een vrijen soho» wegens hands, schiet Roem rakelings over de lat. Het begin doet werkelijk iets goeds verwachten voor de Leidenaars. Als Jans sen hoog voorzet kopt de Ruyter uit moei Kjke positie naast het doel en een warm applaus is het loon voor deze poging voor den Leidschen midvoor. Doch helaas even later heeft hij weer den bal als Blom ver uittrapt. Langs de Haarlem-Backs drijft hij op naar het vijandelijk doel. Niemand staat meer in den weg, behalve Kaan, die uitloopt dan schiet De Ruyter den bal tegen den vallenden keeper en de bij kans niet te missen kans is om hals ge bracht. De gasten doen het beter. Want als, na 9 minuten spelen, Brouwer staat te knoeien ontneemt Brakel hem het leer, rent ongehinderd naar het doel en kogelt on houdbaar langs Blorn. 01. Het spel golft nu op en neer. In 't veld is het verschil ge ring, doch voor doel blijken de gasten ge vaarlijker te zijn. Wél waagt De Ruyter een enkele maal een kansje, en z'n schot is soms lang niet slecht, maar de richting is onzuiver en de afstand te groot. Boven dien hebben de gasten een zeer onsamen hangende verdediging tegenover zich, die geweldige gapingen vertoont, en dra aan Breeuwer gelegenheid biedt een voorzet van Martien Houtkooper te benutten en den voorsprong tot 02 te vergrooten. Er is dan 17 minuten gespeeld. A.S.C. meent nog te kunnen ophalen en valt even ver woed aan. Het zeer mooie 9chot van Van der Mark wordt door Kaan corner gestompt Steeds weer wordt er bij de thuisclub op rechts gespeeld. Zoo krijgt Janssen druk werk en hij verricht dat naar behooren. Uit één zijner voorzetten heeft Goslings den bal slechts voör het inloopen, doch enfin, men begrijpt het. Inmiddels is Haar lem zich meer gaan weren. De roodbroeken ondervinden bij bun aanvallen weinig tegen stand en bestoken nu herhaaldelijk hel "Leidsche doel al blijft ook him spel zeer matig. Toch krijgt AS.C. eerst nog een kans als Roem den bal naar Goslings plaat ste, die tot dicht bij het doel, opdring!, maar dan tegen paal schiet! Het volgend moment (4 min, voor de rust) sjouwt Breeu wer door de Leidsche verdediging en ecoou makkelijk nummer drie. 03. Na de rus; hébben. Roem cn Stephanus van plaats ver wisseld. Zal het helpen? A. S. C. is inder. daad aanvankelijk in de meerderheid ma?.* véél gevaarlijks dreigt er niet voor de ga ten. Integendeel, plots gaat Breeuwer er vandoor, en niet dan met moeite wetee drie roodzwarten z'n attaque te stuiten. Om beurten worden de keepers nu aan het werk gezet, maar moeilijk krijgen ze het na niet -bepaald. Alleen Reder, de wel wat al te enthousiast Haarlem-linksbinnen, breek eens snel door, maar hij schiet tegen den uitgeloopen Leidschen doelman .Het spel j is weinig interressant van beide partijen Toch zijn de gasten sneller en daardoor ge vaarlijker. Een zeer listige schuiver van Houtkooper wordt tegen den paal gekeerd. Dan dringt Onkenhout door de roodzwart* defensie, hij plaatst naar Brakelet de stand is 04. Haarlem is nu veel ster ker. Een bekogeling volgt doch Blom weert zich kranig en ondervindt den steun van lat en palen. En wanneer dan, een kwartier voor het einde, A.S.C. zich iets loswerkt en Kaan eenige goede schoten heeft gestopt weet de Ruyter uit een voorzet van Meye* de ,,eer" te redden. 14. Beide ploegen worden nu door elkaar gegooid. Wij zullen niet gaan mededeelen hoe. Laten wij vol staan met te vermelden dat Haarlem zon der inspanning meester van het terrein bleef, dank zij ook haar veel meer open spel, en dat beide doelen verder voor door boring bleven gespaard. De Leidsche neder, laag het spijt ons het te móeten, erken nen was ruim verdiend. Alphen I—Lugdunum I 2—2. Eindelijk is dan de eerste ontmoeting tusschen de twee kampioens-candidaten ge speeld, en zooals het meer gaat bij' der gelijke wedstrijden, \?aarvan zoo veel ver wacht wordt, is ook deze wedstrijd een groote teleurstelling geworden.. In de eerste plaats mag men hier de terreinomstandigi- heden niet vergeten; het veld was zeer zwaar en op sommige plaatsen zelfs te modderig. Zoodoende was goed spel onmo gelijk. Lugdunum heeft zich echter geheel gegeven, want had ze dezen wedstrijd var-1 verloren, dan zou zeer zeker haar kans op de eereplaats ook verkeken geweest zijn," terwijl ze nu nog eenige kans behoudt. I Verdiend was gel$k spel geenszins, waat I als de uitslag 4 of 52 voor Alphen geweest was, zou Lugdunum ook tevree hebben mo-1 j gen zijn. Echter werd ze zeer gehandi capt doordat keeper v. d. Berg een spier veiTekte en vervangen moest worden, eve; wel, al. is hij een eminente doel verdediger de wedstrijd had hij ook niet in Lugdunum* voordeel kunnen brengen. Nu was het na de rust een Wanhopig verdedigen van Lug dunum en een belegering door de Alp he,ï- schutters, die echter door den modder geen fatsoenlijk schot konden lossen. Zelfs neeft1 het nog weinig gescheeld of de 2 puntjes Svaren mede gegaan naar Leiden, doch io de laatste 5 minuten kwam de lang ver wachte en zeker verdiende gelijkmaker. Het is even 2 uur geweest als arbiter Klaas=a twee volledige ploegen in het veld fluit Schouten heeft beterr geraden dan v. d. Berg en brengt den bal aan 't rollen. Roeds dadelijk gaat het op het Alphen-doel af, doch Weijers bezweert het gevaar. De Alphen-voorhoede wordt aan het werk gezet, doch weet het ook niet verder te brengen dan de Lugdunum-backs. Goed gesteund door de half-linie valt de Alp hen-voorhoede geregeld aan, doch v. d. Berg is berekend voor zijn taak. Plotseling trekt Lugdunum ten aanval. Roman wringt zich door de Alphen-verdediging, doch hoewel alleen voor den keeper, gaat zijn schot hopeloos naast. De sleutelstad-bewoners komen echter ge vaarlijk opzetten en als Goddijn mooi voorzet kopt Roman de eerste goal in de touwen 0—1. Alphen pakt stevig aan, maar. hoewel sterk in de meerderheid weet ze toch niet den gelijikmaker te forceeren. Als er nog vij'i minuten te spelen zgn, schopt v. d Berg een bal weg, met het noodlottig ge volg, dat hy een spier verrekt, en van verder spelen af moet zien. Bavelaar neemt zija plaats onder de lat in en het spel kaa weer beginnen. Alphen speelt voor wat z# 5 kan, doch Ba velaar laat zich vow de

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 12