PUROL' AGENDA. de Handen BINNENLAND. BUITENLAND. Zaleidag. ,,'t PoBthof: Dansavond 8 nnr. Stadszaal (foyer): Bal. Hsllnegen. Volkgebouw: Cabaret en bal. 8 uur. Wijk gebouw Oranjegracht 70: Gezellige avond geheelonlh.-ver. „D.W.S." van balf- acht tot 9 en van 8 tot 10 uur. Saadao- „De Buroht": Dansavond. 8 uur. „Jérnël" (Middelategracbt 8): Bfleenkom- aten 10 en 7 uur. „Jcrnël" (Groenesteeg 1#): Tolkasamen- komst te halfzeven. Leger uee Heila. Heiligingsdienst. 10 ia Samenkomsten te halfvier en balfacht. Morschweg 59: Evangelisatie-samenkomst. 8 uur. ,,'t PosLhof: Dansavond, Cléo de Mérode. 8 uur. Schouwburg: Tooneelwedstrrjd Nut en Ver maak. Litteris Sacrum: Oud Heidelberg. 8 u. Stadszaal: Amsterdamsch Tooneel-ensemble „Zwarte Toon, de Koning van den Zee dijk". 8 uur. Volksgebouw: Dansen van 8 tot 11 uur. Maandag. Schouwburg: fRieatcr Ode-on. „Obompia en de 100.000." 8 uur. De geneeskundige Zondagsdienst wordt te Leiden van Zaterdagavond, te acht uur, tot Maandagmorgen, te acht uur, waargeno men door de doctoren Boonacker, tel. 266; Mulder, tel. 990; Muyzert, tel. 2268; en Foorlman, tel. 1481. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr. Timmermans, tel. 390 De apotheek van „Hulp der Menech beid" Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-recepten. Alleen voor leden van dat fouds. RECLAME. wed 2143 behandelt den gcheclen uittocht der Joden uit Egypteland tot aan de wetgeving op den berg Sinal; bet tweede deel handelt in de moderne samenleving, doch is werkelijk een uitstekend drama. Ook bet bijprogramma, waaronder het verbaal omtrent de schepping der Mond- schein-Sonate van Beethoven is aardig, ter wijl de muzikale illustratie eveneens goed te roemen is. Het ..Rejo-theater" geeft deze week een uilgebreid weekjournal; daarna ,,De man van de daad'' in zes actcn. Deze film han delt hoofdzakelijk over de parelvisscherij te Binlang. Vooral de mooie zeegezichten en verdere natuuropnamen maken deze film zeer aantrekkelijk. Na de pauze de hoofd film ..Zijn groote broer". Deze sensatiefilm speelt zich af in een der achterbuurten van een wereldstad waar zich de lugubere typen ophouden, die do meeste dezer steden on veilig maken. Zeer interessant van inhoud. Bij den heer Stailinga, Hoogewoerd, arriveerde hedenmorgen circa kwart vóór elven een Buick-auto, die bestemd is een tocht om de wereld te volbrengen. De wagen is het nieuwste product der Buick-fabriekcn, nl. een Standard Six, en het ligt in de bedoeling dezen tocht in kor ter tijd te doen plaats vinden dan de Ame- rikaansche wereldvliegers noodig hadden voor hun wereld-rondvlucht. De wagen wordt door iederen Buick-agent of Service- man naar een volgend slation gebracht. De tocht is aangevangen le Flint (Michi gan!, daarna dwars door Amerika naar New-York en van daar per stoomer naar Liverpool. Na de Brilsche eilanden doorkruist te hebben, werd overgestoken naar Amster dam. Maandagmorgen hoopt men de Belgische grens te overschrijden en gaat de reis ver der via Belgis, Frankrijk, Egyple, Syrië, Mesopotamië, iDdië, Ceijlon, Australië, Nieuw-Zeeland, Hawaï, Honolulu. San- Francisco en zoo tot hel punt van uilgang, de fabriek Flint, terug. Behalve de gewone uitrusting zijn nog medegenomen ails reserve vier builen- en acht binnenbanden en een reservoir, ge vuld met water, voor de meer onherberg zame oordeD. Na een kort oponthoud, gedurende het welk de wagen natuurlijk veel bekijks had,, bracht de beer Stallinga den «vagen naar Den Haag, om van daar vanmiddag nog te vertrekken naar Rotterdam. Dat de heer J. Spruyt, brood- en ban ketbaker Lage Rijndijk 65. met den tijd mee gaat, blijkt terdege uit zijn naar de eischen verbouwde zaak. De ruime, frissche winkel, met de moderne opstanden ook in de-étalage welke voorzien zijn van prima qualitedt brood volgens eigen systeem, trekt de aan dacht der voorbijgangers. De achter het per ceel gelegen bakkerij met een specialen heete-luchloven volgens een stelsel valladen heer H. D. van Osnabrugge, te Leiderdorp, voldoet aan de hoogst te stellen edschen. Uit hygiënisch oogpunt heeft men hier een granieten vloer aangelegd. O.a. treft men een moderne elcctrisehe deegmachine aan. Een en ander is zeer tot tevredenheid uit gevoerd door den aannemer, dep heer H. D. van Osnabrugge, te Leiderdorp. - Het schil derwerk werd uitgevoerd door den heer Schutte, terwijl de heer Baart voor de elec- trische verlichting zorg droeg. Wjj zijn hedenmorgen eens een kjjkje gaan nemen in het nieuwe pand van den beer G. W. Sandmann, kleermakerij, Brec- straat 72, vroeger gevestigd Breestraat 15. Do beer Sandmann heelt brj de inrichting van dik nieuwe perceel er voornamelijk naar gestreefd overal licht, lucht en ruimte te brengen en is daarin in elk opzicht geslaagd. Achtereenvolgens voerde hij ons door bet magazijn, waar een keuroollectie stoffen ligt opgestapeld, de snijkamer en de paskamer, waar aanstonds onze aandacht getrokken werd door een grooten spiegal met fraai eikenhouten beeldhouwwerk. Op do tweede verdieping bevindt zich het ruime atelier, dat aan een groot aantal kleer makers plaats kan bieden en bovendien nog voor uitbreiding vatbaar is. Gistermiddag reed de heer D. met een auto tegen een lantaarnpaal op de War- monderbrug, ten gevolge waarvan de vier ruiten van de lantaarn vernield werden. Het loont thans blijkbaar weer de moeite voor de vingervluggen rijwictplaal- jes te ontvreemden. De remise-beambte J. Sch. kwam althans gisteren tot de ontdek king, dat van zijn'fiels, die hij achter hel gebouw der N. H. Z. T. M. had neergezet, het plaatje verdwenen was. Ter Gemeentelijke Arbeidsbeurs al hier zijn thans ingeschreven 1152 werkzoe kenden. Voor de N. Z. H. T.-M(j bedroeg de opbrengst van het reizigersvervoer op do lrjrr van Scheweningen naar Leiden, Ka',wijk er, Noordwjjk (inch H- R.Endegeeat) over do afgeloopen maand December f98j688 (tegen f 60.993' in December 1923) en op do lijn van Leiden naar Heemstede f12.966 (f 122269). Voor het gozderenvervotr over November luiden de cjjfers respectievelijk f1286 (2401) en f1730 (12491). De totaal- opbrengst over 1924 bedroeg voor eerst genoemde lijn f 1.211.801 (f802.734), en voor de ijjn LeidenHeemstede f 167.293 (f202.971). KERKELIJKE BERICHTEN. Doopsgez. Gem.: Zondagmorgen, te tien, ds. J. Wuite. Eglise wallonne: Ddmanche matin. A 10'/» heures, Mr. M. Bresson. Evang.-Luthersche Gem.: Zondagmorgen, te halfelf, ds. C. de Meyere. Ned. Prot-Bond, Rem. kerk, ingang Mid delweg: Zondagmiddag, te kwartier over twaalf uur, Kinderterk, ds. A. van der Wissel. Religieus-Socialistische Ver., Nufszaal: Zondagavond, te zeven uur, prol. dr. K. H. Roessangh, alhier. Remonsfr.-Geref. Gein.Zondagmorgen, te halfelf, ds. Miedema, van Amersfoort VeT. voor Vrijz.-Hervormden, Volkshuis: Zondagmorgen, te halfelf, ds. C. E. Hooij- kaas, van Rotleidam. LEIDSCHE SCHOUWBURG. „Allerzielen", zinnebeeldig spel in 3 bedrijven van Herman Heyermans. Dal, toen algemeen de werken van Heyer mans voor zijn 60-jarig leest op het reper toire werden gebracht men wist toen nog niet. dat bet zou zijn ter eere van den doodel ook de keus viel op „Allerzielen" naast ,,Op Hoop van Zegen", „De Meid", „Schakels", enz., was' te begrijpen. Deze keus werd gedaan door een gezelschap, ge vormd onder leiding van Willem van der Tegen „Allerzielen" is echter, gelijk be kend, verzet van R.-K. zijde, een verzet, dat wij nimmer hebben begrepen, maar waarop wij niet nader zullen ingaan, het is een te oude kwestie. Als gevolg van dat R.-K. ver zet is „Allerzielen" in vele plaatsen verbo den, o.a. te Leiden. Ook deze verbodskwes- lie zullen we laten rusten, al willen_wij hier alleen nog de vraag stellen of juist door zoo'-n verbod niet het tegenovergestelde wordt bereikt Evenals een paar jaar geleden, beeft de Centrale Commissie voor Arbeidersontwik keling, alhier, toen het verbod te Leiden ge handhaafd bleef, zich voor de zaak gespan nen en voor leden van het Volksgebouw in besloten kring een opvoering.van „Allerzie len" mogelijk gemaakt De opzet is met het grootste succes bekroond. De schouwburg was gisteravond prachtig bezet, meer dan dat zelfs. Alleen in de loges waren nog wat plaatsen over. „Allerzielen" is altijd een tooneelwerk van krachtige uitwerking geweest, trots de niet altijd even duidelijke symboliek. Men voelde echter de opstandigheid van het „memento vivere" tegenover het „memento mori", al waart de dood niet zonder buit rond. In kernachtige taal weet Heyermans zijn hoofddoel te schilderen, doch daarne vens is hij vaak ter zijde afgegleden en juist die alglijdingen brengen nu en dan de sym boliek ernstig in gevaar en maakt het zuiver volgen van het stuk voor een groot deel van het publiek zeer moeilijk. Over 't algemeen hebben we gisteravond van een goede voorstelling kunnen genieten. Het geheel stond o.i. hooger dan vorige maal Veel meer werd de sfeer bereikt, die om „Allerzielen" heen is geweven. De pastoor Nansen van Willem v. d. Veer was boven dien scherp geteekend ten voeten nit en was krachtiger dan die van Adolf Bouwmeester destijds. De Rita van Marie Hamel had goede momenten doch in de zwaarste scènes vermocht zij de Rita nog niet geheel te dra gen. Haar plastiek was daarbij ook niet al tijd even gelukkig. Tegen de Rita van Rika Hopper moest zij het beslist afleggen. De pastoor Bronk van Jbhn Timrott had wat feller gekund, alhoewel de figuur vol doende werd belicht Zondert men Rita's man uit, die wat theatraal zwak was, dan kan de rest goed worden genoemd, waarbij we speciaal nog willen noemen den koster Langebier van Joh. Overbeeke, al wijzigde hij zijn gebukte houding later wel Iets veel naar het naar één aijde overhellen. Als geheel, gelijk gezegd, was de opvoe ring eehler goed en de talrijke aanwezigen hebben door luid applaus duidelijk getoond, dat zij (en zeerste waren ingenomen met de vertolking en Heyermans' werk zelf in de eerste plaals. Voor de organiseerende commissie dus wel succes over de gansche linie. Naar wij vernemen, zal nog een reprise plaats vinden. Bewegingsvrijheid van gevangenen Op de vragen van het lid in de Tweede Kamer, movronw De VriesBruins, betref fende het niet toestaan van beweging in de open lucht op Zondag aan gevangenen, in het bijzonder in de strafgevangenis te VGravenhage:. lo. Is de Minister bereid mee te deefen, of het jnist is, dat in de strafgevangenis te Den Haag aan de gevangenen op Zondag geen beweging in de open lacht wordt toegestaan, ook niet aan degenen, die op medisch voorschrift meer dan den aange geven minimum tjjd beweging in de open lucht moeten nemen? 2o. Indien dezs vraag bevestigend moet worden beantwoord, wat is dan de reden, dat wordt afgeweken van art 65 van den algemeenen maatregel van inwendig bestuur, bedoeld bij art. 22 van bet Wetboek van Strafrecht? 3o. Wanneer in Den Haag inderdaad van bovengenoema arlikel 65 wordt afgeweken, zou de Minister dan een onderooek willen laten doen naar den toestond in de andere strafgevangenissen ten opzichte van dit punt? I 4o. Mochten óf in die in Des Haag, óf in een der andere strafgevangenissen- dergelijke hoogst ongewenschte toestanden j voorkomen, welke maatregelen denkt de Mi- nister dan te nemen, om te zorgen, dat 1 in het vervolg de weinig hygiënische voor- schriften, die er in hot belang van de gevangen bestaan, worden opgevolgd? beeft de Minister ran Justitie bet vol gende geantwoord: lo. Het in de eerste vraag gestelde is in bet algemeen juist, behoudens (tot de ge legenheid tot beweging in de open lucht ook op den Zondag wèl wordt verschaft roor zooveel ten aanzien van een gevangene een mediscb voorschrift in dien zin to ge geven. 2a De hierin gelegen afwijking van art 66 van het Koninklijk besluit van 31 Aug. 1886 (Stsbl. na 159) een afwijking, die overigenB reeds van af de inwerking treding op 1 September 1886 van dit be- slnit heelt gegolden is het gevolg hier van. dat, terwijl de voormiddag geheel in beslag genomen wordt door de verschillende godsdienstoefeningen, de middaguren onvol- j doende zijn, ook m verband met het aantaJ i luchtplaatsen om de geheeie bevolking be- neging in do open fucht te kunnen geven. Zelfa ai wildo men in- dat tekort aan tqd in den namiddag tegemoet komen door in de ochtenduren ,tjjjdens de godsdiens toef e- ningen van de eene groep, op de wandel plaatsen de gevangenen te voeren, die tot de andere gezindte behooren, dan zou de naleving van het voorschrift nog niet mo gelijk zjjn, doordat met het oog op den Zondagsdienst voor bet personeel daartoe niet voldoende bewaarders beschikbaar zon- j den kunnen worden gesteld. 3o. Ook in verschillende andere gest oh- ten vindt de bepaling van artikel 65 op i den Zondag geen of niet geheel volledige toepassing. Practische bezwaren van over- eenkomstigen aard ais onder 2a voor "s- Gravenhage zijn genoemd, en waarmede bjj de redactie van den algemeenen maatregel van bestuur blijkbaar niet ten volle rekening is gehouden, leiden daartoe. 4o. Ofschoon de toestand op den Zondag voor de gevangenen als regel in zooverre van dien op de andere dagen afwijkt, dat hun gang naar de in sommige inrichtingen buiten bet gesticht gelegen kerk hen op dien dag reeds gernimen tijd buiten de cel doet verblijven, iets, wat ook van be- teekenis is, omdat gedurende hun afwezig heid uit de cel de toetreding van vrije lucht daartoe door het openzetten )gui de deuren en ventilatiegelegenheden kan worden be vorderd, to de ondergeteekende toch van oordeel, dat de in verschillende gestichten bestaande toestond, hoezeer van oudsher dagteekenend, niet mag worden bestendigd. Aanvankelijk had hem voorgestaan, dat de in overweging zijnde wijziging van het gevangenisregime, vooral indien daarbij de voor het tegenwoordig geldende algeheels afscheiding der gevangenen onderling eanigs- zins zou kunnen worden getemperd, de ge legenheid zou bieden, de gewenschte voor ziening tegenover de thens óeslaande prac tische bezwaren te verkrijgen. Bij nadere overweging meent hij echter, dat bier te veel onzekere factoren zijn, en dat er dus op andere wijze in yal moeten worden voorzien. Hüj treedt dus met de besturen van de vorenbedoelde gestichten in overleg, ten einde voor elk afzonderlijk na te gaan, hoe voor het tegenwoordige de bezwaren tegen de naleving van het pnderhavige voorschrift kunnen worden on dervangen. Hij vreest intnsschen, dat men, ook voor zooveel geen bezwaren van tecb- nischen aard rjjaen, in elk geval wei ml genoodzaakt zijn tot het in dienst nemen van hulppersoneel uitsluitend voor den Zondags dienst, iets, waaraan bezwaren van niet niet enkel financieelen aard z'jn verbonden. Voor het overige meent de ondergetee kende er op te moeten wjjsan, dat, op^ grond van de hem ten dienste 3taande gegevens, mag worden aangenomen, dat de hygiënische toestanden in de gevangenissen, redelijker wijze beeohouwd, in het algemeen bevre digend mogan worden genoemd. „Hat Centrum" kan uit volkomen In gelichte bron mededeelen, dat minister De Visser nd de a-s. verkiezingen in geen enkel geval bereid is opnieuw een benoeming al* minister te aanvaarden. Bjj Kon. besluit fa, op zijn verzoek; eervol ontslag verleend aan dr. P. Moll, oommfasari» van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds, onder dankbetuiging. Het hoofdbestuur van de Ned. Ver eeniging tot Afschaffing van Alcoholische Dranken heeft besloten van de a.s. alge- meene vergadering machtiging te vragen, de noodige maatregelen voor te bereiden, ten einde te geraken tot fusie van de niet- oonfessioneele algemeene geheelonthouders- vereenigingen in Nederland, en wel van den Alg. Ned. Geheel-Onthouderabond, de beide vereenigingen van Goede Tempelieren en de Ned. Vereeniging. Het Hoofdbestuur der Unie van Christelijke Onderwijzers heeft aan ds be sturen der Vereeniging van Chr. Onderw„ de Vereeniging voor Chr. M. U. L 0., 3e Vereeniging voor Chr. Onderw. aan achter lijke en zenuwzwakke kinderen, de Veree- nigiDg voor Cbr. Buitengewoon Onderwijs, de Vereeniging van Prot-Chr. Kweekschcol- personeei en do Vereeniging van Chr. Be- waarschoolonderwijaeressen, de volgende cir culaire verzonden: „Het hoofdbestuur der Unie van Chr. on derwijzers en onderwijzeressen in Nederland heeft de eer u voor te stellen besprekingen te openen met het doel te komen tot één groote organisatie, omvattende allen, die bij het Christelijk onderwijs werkzaam zijn. De mogelijkheid van zulk een organisatie worde gebonden aan de volgende voorwaar den: 1. Zfl omvat de volgende vakgroepen: a. hoofden van scholen; b. klasse-onderwij zers; c. Mulo-personeel; d. buitengewoon onderwijs; a kweekschool-personeel; L voor bereidend onderwijs. (Eventueel voor uit breiding vatbaar.). 2. Iedere vakgroep kieze baar e gen be- stnur en hebbe volstrekte autonomie in de behartiging van de speciale groepsbelangen. 3. Er worde een Centrale Raad van Bestuur gevormd volgens beginsel van ren evenredige vertegenwoordiging (b.v. 1 lid op elk duizendtal of gedeelte daarvan), sa mengesteld uit de bestoren der ondaschei/ies vakgroepen. 4. De Centrale Raad van Beetnur trede op als adviseerenil lichaam to.v. de spe ciale acties der vakgroepen en als uitvoerend lichaam bij gemeenschappelijke en algemeene acties. Naar „De Ree.-bode" verneemt, ago er aan bet Departement van Oorlog ernstige plannen in overweging, om de militaire gmynastiek- en sportschool, gevestigd te Utrecht, over te brengeo naar Breib. De Minister van Oorlog heeft be kend gemaakt, dat, to beginnen in 1925, de op wachtgeld gestelde of nog op wacht geld te stellen militairen, die tot bet re- servepersoneel der landmacht zijtn karnen te behooren, op overeenkomstige wijze ais het overige reserve-personeel voor z.g. herha lingsoefeningen in werkelgken dienst kunnen worden geroepen. Wachtgelders met een administratieve oorlogafnnotie zullen in bet bijzonder worden opgeroepen. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft vergund, dat in de onder nemingen van werkgevers, lid zjjnde van een vereeniging, aangesloten bjj het Ver bond van Vereenigingen van Sigarenfabri kanten in Nederland, in wier fabrieken of werkplaatsen op Donderdag 25 en Vrijdag 26 December jl. en op Donderdag 1 Ja nuari geen artérid is verricht, in afwijking van het bepaalde bjj artikel 24 der Ar beidswet 1919, doer de arbeiders van 16 jaren of ouder, bet aantal daardoor door ben verzuimde uren in bet tijjdval van 12 Januari tot en met 14 Februari 1925 wordt ingehaald, met dien verstande, dat zjj bjj hel inhalen van dat verr.im in geen geval langer arbeid mogen verrichten dan 9Vj nnr per dag en 53 uren per week, en onder voorwaarde, dat: a. de arbeidstijd van bedoelde arbeid»» in zijn geheel is gelegen tosscheu 7 uur deB voormiddags en 7 uur des namiddags; b. de weekloonen der betrokken arbeiders met zooveel fhaal 1/48 worden verhoogd ais er ujecr uren dan 48 in de betreffende week arbeid is verricht. De Fransche minister vnn Arbeid, Justin Godart, heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Philips' Gloeilampenfabrie ken te Eindhoven. Kwart over benen kwamen de heer en mevrouw Godart te Eindhoven. Zij waren vergezeld van de hee- ren Pubail, waarnemend Fransch gezant» Glasèr, handelsattaché van het Franscho ge zantschap en Asselin, die de pers daarbij vertegenwoordigt. In hun gezelschap bevon den zich voorts minister Aalberse en de heer en Zaalberg, directeur-gene ml van den arbeid en Josephus Jitta, secretaris van den gezondheidsraad. Zwerden aan den trein opgewacht door de heeren A. F. Philips, van Rülas, directeur van de Franse he Phi- lips-lampe»iynaatsohapp$, dr. N. J. Hal- bertsma, hoofdingenieur van Philips, en Verdijk, burgmeester van Eindhoven. Tot 'g middags drie uur hebben de gasten het grootste gedeelte van den tgd besteed aan de bezichtiging van een aantal afdeelingen der fabriekswerken. Vier uren mogen in het algemeen voldoende gelegenheid geven, om zich ypn een bedrijf ©enigermate op de hoogto te stellen, ten aanzien van eta. onderneming als die van Philips kan men daarbij slechte hier en daar vluchtig ecü kjjfc nemen. In verband met onze vroegere mede- deelingen betreffende de kwestie tusschen de veilingen en sommige ontvangers der Registratie, kunnen wij thans mededeelen, dat op Woensdag 14 Januari a.s. een ver gadering zal gehouden worden van afge vaardigd en der veilingsbesturen, veiling meesters en voorzatter en secretaris van bet Centraal Bureau, in een der alen van „De Kroon", Spui, Den Haag. Ter aankondiging van de 12de Ned. Jaarbeurs, die van 10 tot en met 19 Maart te Utrecht zal worden gehouden, is een reclamegeschrifi verspreid, dat op zqh voorpagina een beeld van gebouw en ter reinen laat zien. „Allen Weerbaar", officieel orgaan van de Vereeniging „Volksweerbaarheid", heeft ter gelegenheid van het 25-jarig be- staan dezer yereeniging, een feestnummse uitgegeven, met op de voorpagina een po*, tret van H. M. de Koningin. in de Raadszitting van Enschede it het voorstel van B. en W. tot het heffeq van. 100 opcenten op de Vermogenebela#- ting met IQ tegen 11 stemmen, xmveg rechte tegen links, aangenomen. Het voor stel van de R.-K. fractie, oan 8 pet, peiv< sioenpremie-verhaaè te doen ingaan op 1' April en de volle 6 pet. op 1 Juli e i. werd met dezelfde stemverhouding (IQ tegen 11) rechts tegen Links, verworpêai. Het Voorstel van B. en W., om 6 pet pen- si o en -premie - verhaal te doen inga-an in de .maand, volgende- op de goedkeuring van Ged. Staten, werd roet 17 tegen 10 stem men aangenomen. Het voorstel van B. en W. tot verlenging van de werkweek van 45 tot 48 uur, werd met op één na algemeene stemmen, die van den S. P/er Redtsma, aangenomen. De radio-verbinding NederlandNe- derlandsch-Indië hoeft, voor zoover het san Nederland toekomende aandeel betreft ovee 1924 (f 596.663 opgebracht. De gowone audiëntie van den Minister van Onderwas, Kunsten en Wetenschappen zal Donderdag 15 deaer niet plaats hebbeo. DE ALGEMEENE TOESTAND. Toenemende onzekerheid De conferentie te Par ijl. In Duitschland is de situatie hopeloozw: dan ooit, daar Marx van het vormen van een kabinet heeft moeten afzden, men aae onder Duitschland. En hoe „nationaal" ae strijdende rechterzijde is, bewijst het ge drag in den Pruisische» Landdag I Met dit al wordt de onzekerheid steeds grooter. Want hoe de geallieerden zullea staan tegenover een recbtsch Duitsch ka binet- De vertegenwoordigers der geallieerden, i die do finimcieele conferentie te Parijs bij wonen, brachten gisteren den geheel on dag met particuliere besprekingen door, die he den zullen worden voortgeaet. Men ver-» wacht, dat, als de voltallige zitting der con ferentie op Maandag bijeenkomt, de voor- loopige besluiten, waartoe men bij deze par ticuliere besprekingen sal zijn gekomen, zoo- Ter gevorderd zullen zijn, dat zij aan ae conferentie kunnen worden voorgelegd. De algemeene indruk, dien men uit de offieïeela uit Parijs ontvangen berichten krijgt, is dat de zaken bevredigend, zij het ook lang-, saam, opschieten. Morgen vroeg zal de commissie van des kundigen de vertegenwoordigers liooreo van de mogendheden, die aan de werkzaamheden van het comitó geen deel genomen hebben. BELGIE. Een oorlogsmisdadige! veroordeeld. De Kr^gsraad der provincies Luik en Luxemburg heeft bg verstek den Duitse hen generaal-majoor Von der Esch, bijgenaamd de beul van Arlon, ter dood veroordeeld. EQ wordt beschuldigd woningen in brand te hebben doen steken, waarin zich ver scheidene personen bevonden, en inboedefe te bebben laten vernietigen of beschadigen 100.000 francs te hebben afgetroggeld ten koste van bet Arlonschfc gemeentebestuur en een politie-ofCcier te hebben gedood* DUITSCHLAND iJOI Harx leflt de opdracht tul kabinetsformatie neer onwaardig gedoe in den Pruisischen Landdag. Man heeft het niet kunnen klaren ©a gistermiddag heeft hij zich naar den Rijks president begeven, om hem te vragen hem te ontheffen van de opdracht tot vorming van een kabinet. In verband hiermede be sloot het Senioren-convent van den Rijks dag, de zitting van den Rijksdag tot Woens dag te verdagen. Mary ia tot dit bealuit gekomen, nadat de minister voor volksvoeding Graaf Kanitz en de minister van financiën Luther hadden besloten te blijven bij hun weigering om aan te blijven De Rijksdagfractie der Duitsche Volks-» partij stelde bovendien vast, dat zij even zeer gekant ie tegen een kabinet uit het Centrum en de Democraten als tegen het tegenwoordige kabinet, dat door Staatsse cretarissen zou zijn aangevuld. Daar de Rijkskanselier onder deze omstandigheden geen mogelijkheid meer zag om zelf een kabinet te vormen, heeft hij den Rijkapreai- deint verzocht hem van de opdracht te ont-> slaan. En nu rijst de vraag wat nu J Ebart heeft gisteravond Rijksminister Streseinaan, de afgevaardigden van den Rijksdag Schiebe en Hermann Miueller en Laat op den avond ook nog minister Luther ontvangen. Te Berlijn houdt men rekening .met de mogelijkheid, dat de Rijkspresident zich tot den heer Luther zal richten met het 'ver zoek een extra-parlementair kabinet samen te stellen. Luther zal in een dergelijk geval trachten de Duitsch-Nationalen en de Duit sche Volkspartij te winnen voor zijn kabinet dat officieel toch den naam van „zakenka binet" zou dragen. Of het Centrum een dergelijk kabinet zal steunen staat nog niet vast. Op den steun vain de democraten zal Luther wel niet moeten rekenen en dc aoc.- democraten zullen natuurlijk een onverbicL delijken strijd tegen het kabinet voeren' vooral indien de Duitach-Nafcioiialen er ia' worden opgenomen Hoefle is als minister van posterijen tocfi ook nog heengegaan. En in deze atmosfeer beeft de behande ling van de pohtiek der Kewleche tone e*o, f plaats I

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2