ONTVOERD. I No. 19887 LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 9 Januari Derde Blad. Anno <925, BIMNFM1 ANO. Neusverkoudheid Aspirin- Begrafenisonderneming KEEREWEER INGF^nwnFN. FEUILLETON. V olkshuisvesting. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft aan de gemeentebesturen den Volgenden brief gericht Bij kennisneming van de memorie van ant woord op het Voorloopig Verslag van de «ommissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer betreffende het ontwerp van wet tot ▼aststelling van het Xe hoofdstuk der Staats begrooting voor 1925 zal u zijn gebleken, dat ▼oor dat dienstjaar 12 millioen gulden be- Aohikbaar is gesteld voor voorschotten: a. tot verbetering van de volkshuisvesting door krotopruiming, en b. tot voorziening in de behoefte aan eenvoudige woningen in die gemeenten, waar het particulier bouw bedrijf volslagen in gebreke blijft, en voorts een bedrag van f 80.000 tot het verleenen ▼an j aarlijksche bijdragen tot dekking van 60 pOt. van het op de exploitatie der voor het onder a. omschreven doel gebouwde wo ningen te lijden nader te hepalen maxi maal tekort. Bij de uitvoering van dit plan zal blijven gelden de regel, dat gemeenten, die zeil kunnen leenen, niet van het staatscrediefc gebruik kunnen maken. Ter nadere toelichting en aanvulling van een en. ander zij -u het volgende medege deeld. Yoorschotaanvragen zullen slechts m overweging worden genomen voor zoover de beschikbare middelen toekenning van het gevraagde voorschot mogelijk maken en voor zoover aannemelijk wordt gemaakt, dat het benoodigde bouwkapitaal niet bij anderen dan bij het rijk kan worden ge leend. Betreft het een voorschot voor het doel onder b. genoemd, dan zal de behoefte Aan de woningen moeten worden aange toond en zal tevens moeten worden aange geven waarom niet mag worden verwacht, dat in die behoeften door particulieren zal worden voorzien. Het jaarlijks te bouwen aantal woningen vc#r het doel onder a. om schreven zal in het algemeen in plaatsen, waar de jaarlijksche productie een eenigs- sdns beteekenenden omvang heeft, slechts een klein deel mogen uitmaken van de nor male jaarlijksche productie ter plaatse. Ge meenten, die, omdat zij zelf kunnen leenen, taiet voof een voorschot in aanmerking ko men, zullen niettemin, als gebouwd wordt met het doel onder a. vermeld, voor een jaarlijksche bijdrage in het exploitatie-te kort in aanmerking kunnen komen, echter voor niet langer dan 50 jaar, Bij een ver- Eoek om een voorschot en een bijdrage of alleen een bijdrage voor dat doel, zullen zoodanig© stukken moeten worden overge legd, dat blijkt, dat een even groot aantal Woningen, als waarvoor steun wordt ge vraagd, onbewoonbaar wordt of is verklaard en tegen het tijdstip, waarop de te bouwen woningen in gebruik zullen worden geno men, zal worden ontruimd. In bijzondere gevallen kan een bijdrage met of zonder voorschot eveneens worden verleend voor 5de exploitatie van woningen voor bepaal delijk aangeduide personen of groepen van personen, als daar zijn bewoners van nood woningen, woonwagens, woonschepen, klag- genhutten en dergelijke en slecht gehuis veste groote gezinnen. De te bouwen wonin gen zullen alleen mogen worden betrokken en blijvend bewoond door hen, voor wie ze bestemd zijn. Om te voorkomen dat zij ver huurd worden aan anderen, zal bij het toe kennen van het voorschot inet bijdrage of Van de bijdrage alleen, behalve de gewone voorwaarden, ook de voorwaarde worden gesteld, dat de woningen niet mogen wor den verhuurd aan personen die tot dusver feen gelijkwaardige of een betere woning bewoonden, of naar mijn oordeel een bij drage niet noodjg hebben. Mocht bij ccnig onderroek, tot het instellen waarvan alle vrijheid wordt voorbehouden, blijken, dat aan deze voorwaarde niet stipt de hand wordt gehouden, dan zal de voor het gehee- le complex toegekende bijdrage worden in getrokken, tenzij voor het verhuren van de woningen aan anderen dan de bedoelde personen vooraf onder opgave van de rede nen mijn toestemming is verkregen. De wo ningen moeten solide, doch zeer eenvoudig zijn. Ongetwijfeld zal voor de één-gezins woning veelal volstaan kunnen worden met een woonkamer-keuken, een slaapkamer voor de ouders en op den beschoten zolder gescheiden slaapplaatsen voor jongens en meisjes. Scheiding van slaapgelegenheid van ouders en kinderen en bij dezen van jongens en meisjes is eon voorwaarde, waar aan in ieder geval moet worden voldaan. Het tekort op deexploitatie der wonin gen mag niet meer bedragen dan f 50 per woning per jaar, waarvan de helft te dra gen door het rijk, de wederhelft door de ge meente. De woningen, te bouwen met het onder b. vermelde doel mogen niet meer kosten dan ten hoogste f 2400 alles inbegrepen, be halve den grondin menig geval zal met een lager «bedrag volstaan kunnen worden. De huuropbrengst moet zoo hoog zijn, dat ten minste alle exploitatieuitgaven worden gedekt. Ik meen ten slotte een beroep te moetdh doen op uwe medewerking om te komen tot een voortgezette verlaging der exploitatiekosten van woningen, voor zoo veel zulks in uw vermogen ligt. Ik verzoek u dus bL voortduring uwe aandacht gericht te houden op de mogelijkheid tot verlaging van grondprijzen of erfpachtcanons cn ïe- tributies. De Scheepvaartweg Amsterdam—Rijn. Veschcnen is het verslag van de Staats commissie in zake den aanleg van een verbeterden scheepvaartweg van Ams'erdam Daar den Boven-Rijn. Aan deze Staatscommissie werd opgedrar gen een onderzoek in te stellen naar de best© wijze, waarop zoo mogelijk met ge bruik van het Merwedekanaol een verbeterde scheepvaartweg van Amsterdam naar den Boven-Rijn zoo sposdig doenlijk kon worden tot stand gebracht, daarbij ook lettende op de belangen van de te doorsnijden land streken en die van de landsverdediging. Ten einde een goed inzicht te verkrijgen in de belangen, die de betrokken land streken hebben bij de totstandkoming van een verbeterden scheepvaartweg of den asn- leg van een nieuw kanaal van Amsterdam naar den Boven-Rijn, heeft de commissie de voornaamste belanghebbenden, zoowel openbare lichamen als particulieren, in de gelegenheid gesteld, hunne belangen aan de commissie voor te dragen. Een drietal vergaderingen der commissie werd hieraan gewijd. Gehoord werden ver tegenwoordigers van de Kamer van Koop handel cn Fabrieken voor Amsterdam, af gevaardigden van de gemeentebesturen van Arnhem, Amersfoort, Gorinchem, Utrecht en Veenendaal, alsook vertegenwoordigers van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrrieken en van de Staatmijnen van Limburg. Op verzoek van de commissie verstrekten verschillende bekende deskundigen op scheepvaartgebied in een tweetal vergade ringen inlichtingen aan de commissie, voor namelijk omtrent de kruising der rivier met schepen van groot laadvermogen en de in verband daarmee gewenschte richting van de aansluitende haudeltakken, ten aanzien van den lengteas der rivier, alsmede om trent de afmetingen dor voorhavens. 'Hoewel de scheepvaartdeskundigen in verschillende opzichten niet eenstemmig waren in hun oordeel, is brji het wetsontwerp van den rivierovergang en anderszins van do gegeven voorlichting toch nuttig partij getrokken. De beschouwingen omtrent de vcor- en hadeelen der verschillende plannen uit een militair oogpunt hebben tot de conclusie geleid, dat de meeste plannen geen bepaalde voordeden, sommige zelfs beslist nadeden opleveren. Ten opzichte van een der plannen evenwel, kunnen de bestaande bezwaren door het treffen van doelmatige voorzieningen worden opgeheven, en ook is een oplossing te verkrijgen, die de waarde van de Nieuwe Hollandsche Waterlinie aanmerkelijk ver hoogt, de kosten, aan deze vcorzïeningeq verbonden, zrjn volgens de eenheidsprijzen van'1924 op 1.550.000 te stellen. Bij de beoordeeling der verschillende plan nen heeft de Commissie in de eerste plaats, RECLAME. Onmiddellijke ver lichting geeft (Aspirin-Snuif) Evenzoo goed als de T abletten Prijs 75 cis. 2078 gelet op hun waarde uit handels- en uit technisch oogpunt, en eerst daarna de andere belangen in aanmerking genomen, en de commissie komt eenstemmig to. de s otsom, dat uit een technisch en economisch ©ogi- punt het traces Amsterdam Utrecht-Wijk bij Duurstede-Ti el het meest voor uitvoeriug in aanmerking komt. Deze keuze is, naar der dommis ?i 3 geble ken is, tevens in overeenstemming met de denkbeelden met het geme.ntebesiuur van Amsterdam en van da Kamer van Koop handel en Fabriaken aldaar. Het nader onderzoek naar het door de Commissie aanbavolen plan heeft gJeid tot een wijziging in het normale vaarprofiel van het kanaal en dat van de spoorbaren, terwijl ook da afmetingen van de schutsluis niet geheel onveranderd zijn gelaten. Ook moet ten aanzien van het kanaalpand Ra- vonsw.iay-Tiel do tode«idiept3 iets varia gd worden. Later kan deze desnoods door bag gering weer worden vermeerderd. Ter tegemoetkoming aan de defensiebe- zwaren dienen eenige voorzieningen ts wor den getroffen. De commissie stelt zich voorr de verdedi ging van het Kanaal van Amstsrdam-U tree lit welke zal bestaan ih een verruiming van het bestaande Merwede-Kanaal en da ver betering van de daartoe beboerende kunst werken in het algemeen te doen geschieden op de wijze, als door de commissie van 1915 in haar verslag is uiteen gezet. De totale kosten der werken zijn dus geraamd op f41.700.000. De kosten der in verband met de militairo belangen te treffen voorzieningen zijn in dit bedrag be grepen. Wat betreft de duur van uitvoering van het plan, is de commissie van gevoelen, dat bij een goede organisatie en eon vlot verloop der werkzaamheden, de nieuwe verbindings weg zeer wel in rond 10 jaar, nadat tot uitvoering van het werk is besloten d€rhalve met inbegrip van hot tijlpirk van voorbereiding en onteigening kan wor den voltooid. Nog werkt de commissie op, dat de ver binding van Amsterdam met de zee, na voltooiing van de thans in uitvoering zijnde nieuwe schutsluizen te IJmu'.den, die ver moedelijk in 1928 voltooid zullen zijn, in uitstekenden staat zal verkeeren. dender overdrijving kan worden gezegd, dat het Noordzee-kanaal dan een der beste scheepvaartkanalen ter wereld zal zijn. De waterverbinding met het zoo belaug- rijke Duitschs achterland laat echter veel to wenschen over. Naar het oordeel der I commissie' is het noodig, hierin zoo spoe- dig mogelijk verbetering te brengen door den aanleg van een. aan de eischen des tijds beantwoordende scheepvaartkanaal, j Mocht hiertoe worden overgegaan, dan 1 zal Amsterdam in alle opzichten voldoende zijn toegerust om den komenden strijd m;t de naburige zeehavens te kunnen aanbinden, i De commissie «is alzoo van oordeel, dat de aanleg van een kanaal, loopende van Amsterdam over Utrecht en Wijk-bij-Duur- j stsde naar Tiel de beste wijze is, waarop I een verbeterde scheepvaart .veg van Ams'.er- dam naar den Boven-Rijn zoo spoedig" mo gelijk kan worden tot stand gebracht, ook gelet op de belangen van de te doorsnijden landstreken en die van de landsverdediging; en daarna, derhalve al3 aanvullend werk, be*.eelt de commissie aan de uitvoering van de nadere normaliseering van den Neder- Ryn en Lek. Wijziging Dienstplichtwet, Naar ,,De Res bode" verneemt, ligt bet ia het voornemen een wetsontwerp tot wij ziging van de Dienstplichtwet aanhangig te maken, welke o.m. zal beoogen een reorga nisatie van hot vooroefeningsinstituut, in dien zin n.I., dat de gelegenheid om zicb do voorgeoefendheid eigon te maken, slechts zal bestaan voor hen, die tot dienstplich tige zijn bestemd Ook zal de keuring voor deze dienstplich tigen belangrijk worden uitgebreid. Aan den heer H. Spakler, consul- generaal aer Nederlanden in algemeenen dienst, ter beschikking, is op zgn verzoek met ingang van 1 Januari 1925 als zoo danig eervol ontslag verleend en hiji is bij die gelegenheid bevorderd tot commandeur in de ordo van Oranje-Nassau. Do heer Spakler heeft eenigen tijd gefungeerd als handelsattaché by Hr. Ms. gezantschap te Parys. Gisteren heeft de Fransche minister van arbeid de heer Justin Godart, met zijn echtgenoot© opnieuw een bezoek aan Am sterdam gebracht, waar zij ditmaal de gas ten waren van de diamanlslijpersfirma I. J. Asscher. In hun gezelschap bevond zich ^wederom minister Aalberse, ditmaal met den directeur-generaal van den arbeid, don lieer Zaalberg. Een bezoek is gebracht aan de diamant slijperij der firma Asscher, in de Tolstraat. Na de bezichtiging van de fabriek waren de Fransche minister en andere leden van het gezelschap de gasten van de Amster damse he firmanten aan een noenmaal; ver volgens is oen korte wandeling door hel Vondelpark gemaakt. De in 1805 geboren ambtenaren,, behoo- ren.de tot het lioogere personeel der poste rijen en telegrafie, worden tegen November op wachtgeld gesteld. Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging van de wet van 11 Juni 1921 tot be vordering van clen aanleg cn regeling van de exploitatie van spoorweglijnen van Gro ningen over Slochteren naar Wei werd, van Groningen over Bedum naar Withuizen en van Groningen over Winneweer naar Uit huizen. Tusschen de werkgevers cn de werkne mers in het chemigrafenbedrijf is een nieuw collectief arbeidscontract tot stand geko men. Het minimumloon is daarin met twee gulden per week verhoogd; echter met deze beperking, dat de halfwassen vroeger vijf jaar moesten werken, om dit minimum loon te bereiken, maar thans zes en een half jaar. Bij gelegenheid van de Dies-viering der Universiteit te Amsterdam, heeft de rector- magnificus, prof. dr. Olto Lanz, gisteren een rede gehouden, getiteld; „De oorlogswinst der heelkunde." Gisteren, den gedenkdag der Techni sche Hoogeschool te Delft, heeft de recl'or- magnificus, professor G. Feldmann, een rede uitgesproken over de ontwikkeling van de bouwkunde van clcctrische machines. In een hoofdbestuursvergadering van het Dorus-Rijkcrs-fonds is met algemeene stemmen besloten, het eolporteeren met boekjes, gedeeltelijk ten voordeele van liet Fonds van 1 Januari 1925 af, niet meer te 'doen geschieden. Waar nu blijkt, dat de uitgever deze boekjes voor een andere ver- hoofdbestuur zich gerechtigd hierop de aan dacht to vestigen, opdat het publiek wele, dat het Dorus-Rijkers-fonds hier geheel buiten staat en met deze colportage niets te maken heeft. In verband met de zittingen van het Permanente Hof van Internationale Justi tie zal het Vredespaleis, in Den Haag, voor zoover niet in gebruik, vanaf Maandag 12 Januari tot nadere aankondiging voor het publiek ter bezichtiging zijn openge steld de eerste 5 werkdagen van de week, benevens den 2den en 4den Zaterdag van de maand, telkens van 1—2V6 uur n m. bovendien den lsten en 3den Zondag van de maand van 24 uur n.m. Uit Warschau wordt gemeld: De ministerraad heeft Woensdag h?t wets ontwerp tot ratificatio van het handels en scheep vaartverdrag met Nederland, dat 30 Mei 1924 onderteekend is, goedgekeurd. RECLAME. CREMATIE, AUTO-TRANSPORT OPGERICHT 1871 AALMARKT 16 i-: TELER. 861 1797 (Builen v<.^woordelijkheid der Redactie), Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. „Jeruêl" (Middelstegracht 3). Geachte Redactie. Vriendelijk verzoeken wij evenals een vorigen winter, een plaatsje in Uw Blad ai to staan Ier verantwoording van de inge komen giften voor de kindervoeding, dat wij dan tevens willen benutten voor een enkel woord van aanbeveling. Wij doen U dit verzoek met vrijmoedig heid, omdat ons, wanneer het geldt het belang van het arme gedeelte van groote en kleine sladgenooten, immer Uw warme sympathie gebleken is, waarvoor wij U steeds hartelijk dankbaar blijven. Ingekomen is van: firma S. leverwor* sten, N. W. Ons vloesch, N. N. wat mar-, gnrine, B. f2.50, Vereen. „Door Vriend* schap Vereeni'gd": 12.85, du P. f 1.Mevr, J. de J. f2.50; N. W. 12.postwissel B. f 5.Chr. f 1.dames tel. f 11.85, P. f 5. V. W. f 5.(namens Veroen.), N. W, f 5.027s. Mogen wij aan hen, die dezen winter dit werk nog niet hielpen voortzetten, vrien- del ijk verzoeken, of zij die arme kleintje® toch vooral niet verge tan zullen; 't is een klein lichtstraaltje in hun sober, donker kinderleventje, dat zij iederen morgen ge durende de strenge wintermaanden in onze nette, verwarmde eetzaal mogen komen en boterhammen en warme melk gebruiken, voordat zij anders met 'n ledige maag naar school gaan. Wij ontvingen cn ontvangen nog zeer gaarne wat kleeding. Het regelrecht contact, dat wij met hen hebben, stelt ons in staat, de kleederen hunzelven aan to trek ken en dus ziet men ze dan glanzen van genoegen. Binnengekomen in een dun schortje, verlaten zij dan met een lekker manteltje of jasje de eetzaal. Iemand was ook zoo vriendelijk onge bruikt speelgoed te doen verdeelen. Harte* lijk dank voor alles. En nu even een antwoord op de tien lallen vragen uit verschillende richtingen met betrekking tot „het gereedkomen ven onze maatschappelijke inrichting". Laten wij U even melden, dat het ge* bouw geheel geTeed is. Echter, toen wij eenmaal bezig waren, bleek, dat vooral met het oog op de hygiënische belangen een cn ander meer omvangrijk was en zoodoende laat liet bijeenkomen van den inventaris even langer op zich wachten. Wij vertrouwen echter, dat de Lcidenaars, die lot de beter gesitueerden behooren, ons hierin wat meer nabij zullen komen. Welk een groot belang zoo'n inrichting is in onze samenleving, vooral in een stad als Leiden, zal ieder met een ruimen blik op de toestanden in de wereld der tobbers onmiddellijk inzien. Al was het alleen met het oog op de doortrekkende werkzoeken* den, die nu op het politie-bureau slapen moeten. Welke gegoede belangstellende weet ons te helpen aan een desinfectie-ketel voor da. Van ROBERT LOUIS* STEVENSON. Geautoriseerde vertaling van J. C. L. B. Pet. (Nadruk verboden, 39) Dus nam Alan dien nacht zijn vlammend kruis mee naar beneden en zette het in het venster van den boer. I-Iii was r>n"^m=i. teen hij terugkwam, want de honden'had den geblaft, en de monschen waivn ui, ai on huizen gekomen, erf hij meende gekletter van wapenen le hebben gehoord en een rood jas in en deur te hebben gezien. Voor alle zekerheid lagen wij den volgenden dag in den rand van het bosch en keken scherp uit, zoodat, als John Brech kwam, wij hem mee konden nemen en als de rood- jassen' kwamen, wij lijd hadden weg te komen. Om ongeveer twaalf uur werd een man zichtbaar, die in de zon op den open kant van den berg rondwandelde en met zijn hand boven de oogen uitkeek. Alan had hem nauwelijks gezien, of hij floot, de man keerde om en kwam oen beetje naar ons toetoen gaf Alan nog een fluitje en de man naderde nog dichter, en zoo werd hij door het geluid van het fluiten naar de plaats geleid, waar wij lagen. Het was een woeste, gebaarde kerel, in lompen, ongeveer veertig jaar, erg door de pokken geschonden, die er dom en wild le uitzag. Ofschoon zijn Engelse h slecht eo gebroken was, wilde Alan (zijn aardige rewooate getrouw, wanneer ik er bij was) hem niet toeslaan Keltisch te spreken. Mis schien leek hij door de vreemde taal nog trager dan hij werkelijk was; maar ik dacht dat hij er weinig zin in had ons van dienst te zijn, en dat de angst hem hierheen dreef. Alan wilde hem een boodschap naar Ja- rnes laten brengen; maar de boer wilde van geen boodschap hooren. „Hij zou het ver gelen," zei hij met zijn krijschende slem, en-hij wilde öf een brief M niets meer met ons le maken hebben. Ik dacht, dat Alan hierdoor in verlegen heid zou zijn gebracht, daar schrijfgereed schap in deze woestenij ontbrak. Maar hij was vindingrijker dan ik wist, zocht in het bosch tot hij een veer van een woudduif vond, waarvan hij een pen maakte, maakte zelf een soort inkt van wat kruit uit zijn hoorn en water uit de beek, scheurde een hoek van zijn Fransche militaire aanstel ling, die hij in zijn zak droeg als een talis man, die hem tegen de galg moest vrij waren, en schreef als volgt: „Waard© neef, zendt alsjeblieft het geld met brenger dezer naar de plaats, die hij kent. Je toegenegen neef, A. S." Dit vertrouwde hij den boer toe, die be loofde zoo vlug mogelijk te zullen handelen en het mee nam naar beneden. Hij bleef drie volle dagen weg, maar om ongeveer vijf uur op den derden dag hoor den wij fluiten, in het bosch, waarop Alan antwoordde, en even later kwam de boer de beek langs, links en rechts naar ons zoe kend. Hij scheen minder humeurig dan te veren en zeker was hij goed geluimd door een zoo gevaarlijke opdracht te hebben uit gevoerd. Hij bracht ons het nieuws van de streek, dat het er vol roodjassen was, dat wapenen waren gevonden en arme menschen dage lijks werden lastig gevallen, en dat James en een paar van zijn ondergeschikten al in de gevangenis van Fort William waren ge worpen onder sterke verdenking van mede plichtigheid. Het scheen overal verspreid te zijn, dat Alan Brech het schot had gelosfen er was een plakkaat legen ons beiden uit gevaardigd, met honderd pond belooning. Dit was erger dan wij verwachtten en het briefje, dat de boer ons van.mrs. Ste wart bracht, was vol droefheid en ellende. Zij bezwoer Alan zich niet te laten vangen en verzberde hem, dat James en hij ter dood gebracht zouden worden, wanneer hij in handen van de troepen viel. Het geld, dat zij had gezonden, was alles, wat zij had kunnen bedelen en leen-en, en zij smeekte den hemel, dat wij het er mee konden doen. Ten slotte, zei zij, sloot zij een van de aan plakbiljetten in, waarin wij beschreven werden. Wij bekeken die met groote nieuwsgierig heid, en niet weinig angst, gedeeltelijk zoo als iemand in een spiegel ziet, gedeeltelijk zooals hij in den loop van een vijandelijk geweer kijkt, om te zien, of het goed is ge richt. Alan werd beschreven als „een klein, door de pokken geschonden, beweeglijk man van vijf en dertig jaar of daaromtrent gekleed in een hoed met veeren, een Fran sche jas van blauw met zilveren knoopen en galons, die erg gevlekt was, een rood vest, en een kniebroek van zwart laken," en ik als „een lange sterke jongen van on geveer achttien jaar, in een oude blauwe jas, die erg gescheurd is, een oude Hoog-, landsche muts, lang, thuis gebreid vest, blauwe kniebriek met bloote boenen, Laag- landsche. Bchoenen zonder neuzen, spreekt als een Laaglander en heeft geen baard." Alan vond het erg prettig, dat zijn mooie klecren zoo uitvoerig beschreven waren; alleen toen hij aan het woord gevlekt kwamt keek hij een beetje vernederd. Wat mezelf betreft, ik vond, dat ik op het biljet een slecht figuur maakte; maar was er toch blij om, want nadat ik die lompen had verwisseld legen betere kleeren, had de be schrijving opgehouden een gevaar te zijn en was een bron van veiligheid geworden. „Alan," zei ik; „je moet van klecren ver wisselen." „Dat nooit," zei Alan, „ik heb geen an dere. Het zou een mooi gezicht zijn, als ik in Frankrijk kwam met een muls." Dat bracht mij op een ander denkbeeld, datj als ik scheidde van Alan en zijn verra derlijke kleeren, ik veilig zou zijn en open lijk kon gaan waar ik wilde. En dit was niet alles, want verondersteld, dat ik werd gearresteerd in gezelschap van een bekend moordenaar, zou mijn geval ernstig zijn. Uit edelmoedigheid wilde ik mijn meening niet uiten, maar ik dacht er daarom niet minder aan. Ik dacht er nog sterker over, toen de boer een groene beurs voor den dag haalde met vier guineas in goud en het grootste ge deelte van een vijfde in klein geld. Zeker, het was meer dan ik had. Maar Alan moest met minder dan vijf guineas heelefhaal naar Frankrijk, en ik met minder dan twee niet verder dan Queens Ferry, zoodat, als de zaak goed beschouwd werd, Alans gezel schap niet alleen een gevaar voor mijn leven, maar ook een last voor mijn beurs was. Maar geen gedachte hieraan kwam op in het eerlijke hoofd van mijn metgezel. Hij geloofde, dat hij mij van dienst was en hielp'en beschermde. En wat kon ik anders doen dan kalm blijven en mijn kans af wachten? „liet is wel heel weinig,'F zei Alan, d« beurs in zijn zak stekend; „maar het is vol doende voor mij. En als je mij nu mijn. knoop wilt geven, John Brech, zullen deze heer en ik weer op weg gaan." Maar de boer begon op een wonderlijke manier met zijn oogen te draaien, nadat hij had gevoeld in een harige beurs die op Hooglandsche wijze op zijn borst hing, of schoon hij verder de Laaglandsche mods volgde, en een zeemansbroek droeg, en zei ten laatste: „Hij zal het verliezen," waar mee hij bedoeld©, dal Fiij den knoop waar schijnlijk had verloren. „Wat? riep Alan, „heb jij mijn knoop verioren, die vroeger van mijn vader was? Zal ik je eens iets vertellen, John Brech? Ik gelopfdat dit de slechtste dag voor je ia geweest, sinds je geboren werd." En terwijl Alan sprak, legde hij zijn han den op de knieën en keek met glimlachen* den mond naar den boer, met dat dansende licht in zijn oogen, dat niet veel goeds be* duidde voor zijn vijanden. Misschien was de boer eerlijk, misschien was hij van plan geweest om te bedriegen, en keerde hij ten slotte lot de eerlijkheid terug, daar dit het veiligst was in d© nabij heid van twee anderen op een eenzam® plek; een minste, hij scheen plotseling den knoop te vinden en gaf dien terug aan Alan. „Wel, dal is maar goed ook voor de een der Maccoll9," zei Alan, en toen tot mij: „Hier i3 mijn knoop terug, en ik dank je er voor, dat je hem (hebt afgestaan, want hel is een teeken van onze vriendschap." 7Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 9