LAND- EN TUINBOUW. Brief uit Manchester. Zekere K., uit Haarlem, werd door po litie alhier gesommeerd van rijn rijwiel of te stappen daar het belastingplaatje niet zichtbaar was. K., wiens rijwiel dan ook niet van een plaatje 1925 voorzien was, reed met alle macht door en dacht door deze vlucht, vrij te komen. De politie reed echter met een juist passeerende auto mede, waarna K. geknipt werd. Nu zal hem zeker wel meer wachten dan de boete bij den rijksontvan ger. Aan het Raadhuis zijn dagelijks in lichtingen te bekomen omtrent onderstaan de gedeponeerde voorwerpen. Een zilveren heerenhorloge met dito ket ting, een tuinschaar en een gummija», Sassenheim. Kerkelijk bericht. ,Chr, Geref. Gem., Kerklaan: Zondagmorgen, te tien, en 's avonds te vijf uur, leesdienst. Alhier is een leesgezelschap opgericht met aanvankelijk 16 lezers. De portefeuille ziet er uitstekend uit. Nog meerdere lief hebbers kunnen toetreden. Valkenburg. Kerkelijk bericht. Ned.- llcrv. Gem.: Zondagmorgen, te tien uur, ds. Hermanides, H. D. Tot leden van het kiescollege zijn ge kozen, bij enkele candidaatstelling de hee- ren A. Bol Jin. en J. Gravekamp, beiden aftredenden in de plaats van den heer H. v. d. Nagel Sr., die zich niet herkiesbaar had gesteld, de heer W. v. Egmond Dan. Voorscholen. In hotel Deurlo werd gisteravond een openbare bijeenkomst ge houden van de Vereen, van Vrijz. Hervorm den in Zuid-Holland. Als sprekers traden op ds. J. A. Prins, van Leiden, en ds. P. L. L. Post, van Rijswijk. Ds. Prins kreeg eeret het woord. Sprekende over ,,Onze vrijz. Herv. begin selen", schetste spr, de beperktheid der menschen in het verstaan van Gods open baring in de wereld. Hij maande aan tot bescheidenheid en, bij de veelvuldigheid der meeningen, tot onderlinge verdraagzaam heid. Daaraan is behoefte. Wie gezag zoekt buiten zich, ga-naar de R.-K. kerk, maar 't Protestantisme legt te recht den nadruk op het recht van persoon lijke geloofsovertuiging. Deze moet worden erkend, zooals zij zich heeft gevormd en ontwikkeld tot in onzen tijd in de Ne<L- Herv. Kerk; erkent ook bij het vrij onder zoek der H.S. en het Evangelie van Jezus er in nedergclegd. Wat in den loop der tij den als omschrijvingen des geloofs werd geuit, kan gehandhaafd, maar naar geest en beginselen. Vroomheid, vrijheid eischend gegrond in de persoonlijke overtuiging des harten. Deze bindt ons aan God, wordt go- sterkt door den invloed van het Evangelie, en geeft bij alle verschil van opvatting en woorden ons recht in de Herv. Kerk, waarin wij geboren en opgevoed zijn, het heerlijk beginsel van het protestantisme hoog te houden en zoo ook nevens an dersdenkenden mede te werken aan de komst vatn 't Kon. Gods, tot zegen van ouderen en het geslacht, dat opkomt en verlangt naar medewerking en steun. Ds. Post sprak daarna over „Nieuwe Banen". Door het land van 'a levens raad selen en zorgen voert de weg der mensch- heid van alle tijden naar d© enbekende eeuwigheid, aldus spr. Ieder geslacht had daarin zijn eigen gidsen, en niet zelden bleek men zich in zijn keuze te hebben ver gist. (Israël had zijn wet en profeten, de R.-K. kerk haar bijbel en uitspraken van paus en conciliën). De vraag is thans ge rezen of het Protestantisme in zijn bijbel eetn betrouwbaren gids heeft. Zoo blijkt de Vrijzinnige Richting een phase het gods dienstig loven der raenschheid, dat telkens nieuwe vormen aanneemt. Jezus' godsdienst richt zich naar de onveranderlijke uitspra ken van het godsdienstig gemoed. Daarin mogen en moeten wij hem volgen. De be zwaren daartegen van „Rechtzinnige" zijde aangevoerd, worden achtereenvolgens weer legd. De Vrijzinnige Richting gaat steeds meer bewust haar weg naar het innerlijk compas. Er moeten boomen geveld, bruggen geslagen, tunnels geboord, stroomen ver legd worden. Niemand wordt gedwongen om mee te gaan, maar voor veel moedeloo- zen en lusteloozen rijzen nieuwe hoop en cjiêuwe moed, wanneer zij hooren van nieu we banen die zullen voeren tot bevrediging van 's menachen innigste behoeften, tot wat Jezus noemde „het Koninkrijk Gods", zoo eindigde spr. Aan den heer G. J. IJperlaan, aanne mer alhier, is opgedragen het bouwen van een gebouw voor Chr. Belangen van de Ned. Herv. Gém. alhiéiv Kerk. bericht, voor Zondag: Ned. Herv, Kerk, Voorin. 10 uur, ds. J. Rauws, van Oegstgeest, 5 uur ds. H. P. Fortgens. Zoeterwoude. Naar aanleiding van ons bericht van gisteren omtrent de Zoelerwoud- schc burgerwacht, deelt de commandant mede dat de burgerwacht niet werd opgehe ven wegens gebrek aan actief maar dat door de bezuiniging de gemeente- en rijks subsidies zoo worden gesteld, dat het niet mpgelijk is deze vereeniging in stand te houden. Pluimvee. Vetmesten. Overtollige dieren, hetzij overjarige of Jonge hanen en hennen, bestemt de stads- kippenhouder voor den pot. Sommigen be sluiten dan ze, eerst te mesten om den bout eenige onsen zwaarder en het vleesch, naar 0>en meent, sappiger te krijgen.. Hiertoe zijn noodig rust, rijkelijke voe ding en verblijf in getemperd licht. Daartoe difent. dan het meetrok, dat ongeveer 70 ©en tf meter boven den began en gTond be hoort te staan, tot gemakkelijke behande ling. Het moet in bodemoppervlak voor één dier ongeveer 70 bij 70 centimeter zijn. Het ia goed eenige gelijkvormige hokjes onmid dellijk naast* elkaar te zetten, daar meestal blijkt, dat de eetlust langer normaal blijft, als het opgesloten dier bemerkt, dat ook an deren uit denzelfden bak eten. De booetn bestaat uit latten, om den mest er te laten doorvallen. Alleen aan de voorzijde zijn ook latten, zóó wijd van elkaar, dat het dier er gemakkelijk den kop kan doorsteken om het voer te gebruiken, dat zich in den trog aan den buitenkant bevindt. Dat voer bestaat uit een goed-doorkneed mengsel van mais- meel, gerstemeel of rijstemeel, aangemengd met karnemelk, waarbij ook fijngemaakte, gekookte aardappelen en wat hennepzaad gevoegd kunnen worden. Ln de eerste dagen gaat men van het gewone graanvoer, enz. slechts geleidelijk over. tot het daareven ge noemde mestvoer. De trog moet 4 of 5 malen per dag gevuld worden. Zijn de dieren ver zadigd, dan neemt men den trog weg. Het is goed door het mestvoer wat graan, bijv. mais, te mengen, om de spijsvertering beter gaande te houden. De plaats, waar het mesthok staat, moet frisch zijn, maar niet koud of tochtig, en liefst zóó, dat alles niet helder belioht is. Het getemperde licht geeft meeT aanleiding tot rustig blijven, een der eerste voorwaarden tot vetaanzetting. Goed vleezige dieren zijn in twee, oudere en magere in drie weken slachtrijp. Als die tijd om is, moeten zij geslacht'worden, daar zij anders ziek zouden worden, ten gevolge van de onnatuurlijke, overdadige voedering en de gedwongen rust. Behalve deze natuurlijke wijze van vet mesten is er nog een andere manier, meer kunstmatig, namelijk het stoppen met meel- pillen, gevormd uit een deeg van de hier voor gemelde meelsoorten en melk. Deze pillen zijn lang ongeveer vijf centimeter en hebben een dikte van een vinger. Tweemaal daags worden de dieren op den schoot ge nomen en in den geopenden snavel stopt een ander persoon de bedoelde meelpillen duwt ze met den vinger verder en schuift ze door tot den krop. Beginnende met twee, klimt men op tot twaalf pillen bij elke stop ping. In het buitenland wordt deze methode meer gevolgd dan in ons land. Daar ge bruikt men op groole mevterijen een soort machine, die met den voet in beweging wordt gebracht en waar het dier gestopt wordt alsof het worst was. Een andere manier om extra zware bou te krijgen, is het kapoeneeren op den leef tijd van vier maanden. Daar, ten gevolge van castreeren, de vorming van voortplau- tingscellen en de verdere ontwikkeling der geslachtsorganen gestuit wordt, neemt het dier in omvang toe en wordt dan bovendien nog vetgemest. De operatie moet uitsluitend door deskundige hand verricht worden en toch sterven er nog wel dieren onder deze behandeling. Daar voor dat werk een stel kapoeneer-werktuigen noodig zijn en bo yendien de geheele kunstbewerking niet van barbaarschheid vrij is te pleiten, komt kapoeneeren bij een kleinen liefhebber niet voor. al verkrijgt eeD lekkerbek dan ook een pondje vleesch meer op den schotel. Het spreekt vanzelf, dat het vetmesten, het stoppen en het kapoeneeren achterwege kunnen blijven, om evengoed een misschien nog gezonderen bout op tafel te bekomen. Tijdens de internationale Conferentie van de Engelsche Christen-Studenten- vereenlging, 31 Dec. '24—5 Jan. '26. Manchester, 5 Januari. Een reis naar Engeland in het hartje van den winter ia niet in alle opzichten een pleiziertje. Toen de Hollandsche deel nemers aan de in Manchester te houden internationale Studentenconferentie, in Rot terdam bij de Hull-boot stonden op een donkeren achternamiddag, een van de laagte dagen van het oude jaar, in regen en storm, zouden »e de zeereis er graag aan gegeven hebben. Het is niet opwekkend om den morgen vöor een reisje naar1 Engeland in de krant te lezen, dat er den vorigen nacht .eenige. schepen vergaan zjjh in het Kanaal, zooals wij het. dien morgen gèlezen hadden. Gelukkig bezorgde de stojrin den reizigers van dien nacht niets dan een flinke zee ziekte en kwam den volgenden morgen om een uur of tien de loods al aan boord om het schip veilig de baai binnen te leiden en naar Huil te brengen. Wie van Huil naar Manchester reist kan zich verbeelden door Zuid-Limburg te sporen. Hetzelfde heu velland, afwisselend en nooit vervelend, af en toe een paar mijnschachten; op de static is die men langs gaat, geweldige kolenvoor- raden. Maar de stedeu, die men passeert, zijn grooter dan Heerlen of Sittard. gTöoter en zwarter. Engelsche fabriekssteden hebben geen goeden naam wat uiterlijk schoon betreft. Niemand zal een bezoek aan Manchester of Leeds op zijn programma zetten, als hij mooie steden wil zien. Daarom is het goed, wanneer een conferentie als deze, vreemdelingen dwingt om hun reis in En geland zoover voort te zetten, want het is toch een zeer karakteristiek deel van het Engelsche leven, dat de fabriekssteden te zien ^even. De „business" omringt u van alle kanten, zoodra ge de 9tad binnen komt. Geweldige fabrieken, zoo maar midden tusschen de gewone huizen in, even gewel dige kantoren, wel tien of twaalf gevestigd in één groot gebouw, een heel rijtje koperen naamborden langs de deurposten den in gang. Als ge door Loudon Road station de stand binnenkom^, stuit ge dadelijk op het massale Midland Hotel, van het Exchange Station af op de Royal Exchange (de Beurs), een van de grootste gebouwen. De stad is bijzonder overzichtelijk gebouwd, lange straten, die de .halve stad doorkruisen, in een paar dagen kan een vreemdeling er z$n weg vinden. Heel gauw went men ook aan tramwagens met twee verdiepingen, die op he1" linkerspoor rijden, en bpna even gauw aan de zwartheid van alles om zich heen. Verhalen hierover kunnen onmogelijk over dreven zijn, want alles is werkelijk roet zwart Zelfs aardige villa's in nieuwe buiten wijken verliezen in een minimum van tijd de roode kleur van hun baksteen en nemen dezelfde vuilige tint aan, misschien nog iets meer naar het grijs toe, dan de huizen in de oude stad, die het grjjize stadium reeds lang voprbij zijn. Een indruk van grqs geeft ook de gedempte atmosfeer; ook op dagen, dat het niet regent, is de lucht niet helder. Het eerste woord, dat we 'van een Manchester burger hoorden was de vraag, of het in Holland ook alt$d regende, ons gedaan door een voorbijganger, dien we den weg vroegen. Evenzeer als de zwartheid van tfe stad de voorstelling overtrof die ik mijl er vooruit van gemaakt had, even sterk is de impressie van verlatenheid en somberheid, die de En gelsche stad op Zondag maakt?, ook al heelt men het vele malen door ajïderen hooren beschrijven. Wij maakten' deze6 keer ook Nieuwjaars dag mee, eveneens als Vrge dag be^houwd door alle winkels, postkantoren en andere gelegenheden, die men als vreemdeling noo dig heeft. Maar geen verstandig menscb zal het de Eiigelschen kwalijk nemeD, dat ze hun Zondagsrust niet opofferen voor vreemden, die hier niet zoo dadelijk aau gewend zijn. De bewoners van Manchester houden den naam van hun stad hoog als centrum van industrie. Onzo gastheer noemde ons als een Man- chestersch spreekwoord de uitdrukking: What Manchestor thinks to-day, England will think to-morrow (Wat Manchester vandaag denkt, zal Engeland morgén denken). Eén indruk zullen alle bezoekers van deze conferentie in ieder geval van deze stad meenemen, en dat is aie van groots gast vrijheid. Het aantal deelnemers van conferenties als deze, die de Engelsche Christen-Studen- ten-vereen. om de vier jaar in een van de grootste steden van het land organiseert, wordt bepaald naar het aantal zitplaatsen in de grootste vergaderzaal van de stad. Hier in Manchester is het de Albert Hall, die 2000 menschen bevat Met aftrek van plaatsen voor gasten en genoodigden uit Manchester bleven er 1600 plaatsen over voor studenten. Welnu 1600 deelnemers ?.gn naar Manchester gekomen en werden onder gebracht bq burgers van de stad en omlig gende dorpen, die hun een week gastvrijheid verleenen. 's Morgens tusschen half tien en tien uur zaten alle trams in de riohti.ig van Albert Square (waar de vergaderzaal is) vol met conferentiegangers, uit alle deelen van de stad samenkomende. En den gebeelen dag door kondt ge ze in groepjes tegenko men m alle straten in het centrum van de stad, kenbaar aan de" insignes met ver melding van naam en nationaliteit, die ieder zoo zichtbaar mogelijk droeg. Alle vreemdelingen, die „from overtea" komèn zijn iederën dag voor lunch en tea uitgenoodigd door bekende personen uit de stad. In een groole zaal in het conferentie- gebouw zijn larnge tafels gereed, waa.r een mengelmoes van de meest verschillende na tionaliteiten zich neerzet voor de maaltij den. Den eersten dag werd er afgekondigd dat het ter bevordering van het internatio nale contact absoluut verboden was dal twee personen -uit hetzelfde land naast elkaar aan tafel zaten: Aan dit verbod werd trouw de hand gehouden, en zoo kan het I gebeuren dat ge terecht komt tusschen een I Fin en een Hongaar met als overburen een Fran^aise en een Egyptische, met wie ge j dan op min of meer gebroken Engelsch begint. Een verademing is het opeens op hel naamkaartje van een buurman te bemer ken, dat hij uit een Duitechspiekend land komt. Het. gesprek, m het Duitsch voortge zet, gaal dan eens zoo vlot ails tevoren. Ver makelijk is het ook, als Engelschen pogin gen doen om Hollandsch te spreken, het geen altijd neerkomt op een soort gerad braakt Duitsch. Soms komt de gene, die de lunch of lea aanbiedt, ons zeH met zijn ge zelschap vereeren, zoo de eerste beer de burgemeester, dié deftig met zijn ambts keten mee aanzat. Wie zich interesseert voor wat er op deze conferentie gezegd is door de. vele uitste kende sprekers, zal dit eJdiers in den breède kunnen vinden. In Engeland zijn deze con ferenties van buitengewoon belang voop-de beele kerkelijke en de heele studenten wereld, en de beste spreker» worden er voof gevraagd. Als algemeenc indruk voor de buitenwereld moeten ,er twee dingen ge noemd worden, ten eerste de uitstekende organisatie van liet geheel en ten tweede het geweldige enthousiasme, beide zoo echt Engelsch. Alles is in de puntjes geregeld en wat dit zeggen wil zal ieder begrijpeir, dié "wel eens zoo'n soort conferentie heeft mee gemaakt. Eenige weken te voren kon ieder, nog op zijn studentenkamer in liet eigen land, in een toegestuurd boekje nalezen hoé hij het zich het gemakkelijkst kan maken en zoo gauw mogelijk thuis zijn in het groote conferentiegebouw, en op een platte grond van Manchester den weg zoeken naar de nog onbekende straat van den onbeken den gastheer. Alles yat gedaan moet wor den om die zaak op gang te houden tijdens de conferentie wordt direct aangepakt eii vlug afgewerkt, met zoo min mogelijk tijd^- verlies. Maar meer nog dan deze materiëele kant tTOf alle vreemdelingen het enthou siasme ën de bereidwilligheid om het werk, dat le doen is op zich te nemen in geeste lijke dingen. Wij Hollanders, die zoo geneigd zijn om alles van alle kanten te bekijken, dé pro blemen te bestudeeren, het voot en tegen af te wegen,'en dar? eindelijk nog eens te bedenken of er iets van ons persoonlijk ge vraagd wordt in de z&aik waar het omgaat, hebben op deze Engelsche Studentenconfe- rentie iets geleerd, wat-we nietgauw zullen vergeten. ateld door Frit© v. Raai te, redacteur „Alg. Handelsblad", met een voorwoord van Ed. Polak, wethouder voor het onderwijs te Amsterdam, geïllustreerd met 67 zwarte en 4 gekleurde platen door R. Roland. In den handól verkrijgbaar voor f 0.90. Verder, cahier 1, 2 en 3 Nieuwe schrijf cursus voor de Christelijke school, door E. Kieft, te Meppel en O. Munk Jr. to Den Andel. Van de Hollan dia-Drukkerij te Ba arm .„Vragen aangaande Christua", door Guatol Aulen, hoogleeraar te Lund, geautoriseer de vertaling uit het Zweedsch. „Eerste lichtstralen", godsdienstig onder richt aan jonge kinderen, naar het Engelsch door Aletta Hoog, met penteekeningen van G. Westerman. Van Em. Querido, uitgever te Amster dam, ontvingen wij: Karei Wasch Opvoe der», bijdrage tot de kennis van burger- schoolleeraren, uit de gedenkschriften van Hana Heldring. Van de fa. H. D. Tjeenk Willink.Zóón. te Haarlem ontvingen wij„Wijsgeërige geschiedbeschouwing door Dr. C. J. Wy- naendts Francken. In den handel verkrijg baar voor: ingenaaid f 2.90, gebonden f 3.60. Van de fa. W. J. Thieme Co., Zutphen, ontvingen wij: Deel 1 en 2 „Karakterbeelden uit het Rome van den laten tijd", van Theodor Birt, vertaald en bewerkt door dr. N. J. Singels, oud-rector van het Stedelijk Gymn. te Utrecht. Van v. Holkema Warcndori, te Am- sterdam: „De afbraak der openbare school" Een ernstig woord aan onderwijzers, aan ouders, aan leden der oudercommissies, aan vrijzinnige predikanten, aan de leiders der arbeiders, doqr Willem de Bruin. In den handel verkrijgbaar voor den prijs van f 0.60. Nog ontvingen wij van de fa. Holkema cn Warendorf te A'damEen zeer prao- tisch geïllustreerd boekje met een band leiding voor het thans zoo bekende Mah- Jongg-spel, voor Nederland vertaald door 1 Biang Mee, uitgegeven in samenwerking i met The Continental Mah-Jongg Sales Co., Amsterdam. Dit boekje is in den handel j verkrijgbaar voor den prijs van t 2 50 ge bonden. Nieuwe Kalender 1925. Van de N.V. Sigarettenfabriek Kyriazi Frères, ontvingen wij een wandkalender met de welbekende reclameplaats als ver siering. NIEUWE UITGAVEN. Van de fa. J. B. Wolter9, ui tg. te Gro-, ningen, ostvingen wij „Veiligheid voor al les", een boekje met raadgevingen vocw de veiligheid op straat en in huie, 1 am enge- WIELRENNEN. De wereldkampioenschappen» Naar de N. R. Crfc. verneemt ligt het in de bedoeling van de commissie voor de weredldkampioenschappen die bet ge heel tot dusverre op grootsche wijze voor bereidt om, als hiervoor de veréischfce toestemming verkregen mocht wórden, de start en de aankomst van den wegwedstrijd om het wereldkampioenschap voor ama teurs voor het koninklijk paleis op Het Loo te doen plaats vinden, de Koninklijke Fa milie tot» bijwoning uit te noodigen en Z. K. H. den Prins te verzoeken het start schot te lossen. Van Kempen. Ten einde van Kempen in staal te stellen deel le nemen aan dén zesdaagschen wed- j strijd te Berlijn, heeft men dezen wedstrijd eenige dagen verschoven. Hij zal nu gehou den worden van 15 tot 21 Januari. De zee- daagsche te Brussel eindigt in den avond van 11 Januari, zoodat Van Kempen ten minste eenige dagen zal kunnen uitrusten De Zesdaag6che te Brussel. Om 11 uur gisteravond was de algemeene klasseering: 1. v. KempenAerts 167 pt.2. Rielens Thölienbeek 141 pt.3. Grenda—Mac Beath 100 pt.4. PagnoulDuray 80 pt.5. Thijs Dewolf 61 pt.8. Debaets—M. Bnysse 50 pt.7. Thysmon—Van'Meerbergen 42 pt. 8. PersynVerschelden 37 pt.9. Temer— Peyrode 32 pt.10; Noöl alleen 27 pt. Op één rohde: Frederickxv. d. Velde 82 pt.BudtsVan Aken 31 pt.Maas v. Boxem 21 pt. In 76 uur waren afgelegd 1917 K.M. 860 M. VOETBAL. Lugd.-comb.—Haarlem-supporters. Zondagmiddag, te 12 uur. wordt op het Lugdunum-terrein een wedstrijd gespeeld tusschon een Lugd.-combinatie en een elftal bestaande uit Haarlem-supporters, die den wedstrijd A.S.C.—Haarlem bijwonen. DAMMEN. Le iden—Hillegom-Lisse De uitslag van den wedstrijd, gisteravond alhier gehouden tusschen een tiental spe lers van de Leidsche Damvereeniging en een tiental van de damclub—Hillegom-Lisse „Gezellig samenzijn was de volgende: Hillegom-Lisse Leidsche Damvereen .1.. H. v. d. Geest 0 2 K. L. v. d. VÏist 2. J. J. v. d. Loo 2 0 J. Oudshoorn Sr. 3. P. H. Schouten 2 0 J. Vermeulen. 4.' W. v. d. Poel 0 2 «W. J. v. d. Voort 5 A G de Jeu 0 2.J. v. d. Mey. 6. W. Wijers 1 1 W. H. Oudshoorn. 7. J. Huigsloot 2 0 O. G. van Veen. 8. L. J. Pieterse 0 2 P. v. d. Stel. 9. P. de^Jeü 2 0 P. Lepelaar. 10. J. "Wijers 0 2 J. Oudshoorn Jr. Totaal Gezellig samenzijn 9. Totaal Leid sche Damvereeniging 11, zoodat de Leidsche Damvereeniging dezen wedstrijd won met 11 punten tegen 9, derhalve een aardig suc ces voor de Leidsche club, die haar eersten wedstrijd tegen een ander© vereeniging speelde. Een geschikt beroep voor de vrouw, De „Daily Tel." wijst er op, hoe den 1 sten tijd de vrouwen met veel succes o den als leidsters van reisgezelschappen, opmerkelijke is, dat ontwikkelde dames, zeker Fransch spreken en meestal nog' andere taal, gekozen werden voor deze pi; sen en vooral zij, die in den winter perse lijk middelen van bestaan hebben. Sed de meisjes even ruim' opgevat onderw krijgen als haar broeders, hebben erv,_ dames dikwijls belangrijke plaatsen geki gen als reisgezelschap voor jonge dam Maar tot zeer kort geleden werden slech mannen benoemd bij reisgezelschappen leiders of gidsen. Het blad meent, dat er voor de vroir hier gelegenheid is werk volgens h smaak en haar aanleg le doen. Bovendien er ook bij dit werk weer een afdeeling, bijzonder geschikt is voor de vrouw, moeten soms kindéren en vrouwen naar h vasteland worden begeleid. Sinds eenige ren heeft de „Wayfarers Travel Agency f Garden-Square, Bloomsbury" een aantal mes voor dit doel gebruikt en het toon zich zeer voldaan met deze regeling, bureaux in Parijs en New-York worden al- leen door vrouwen geleid, die gezelschappen aan de stations begroeten, excursies op touw zetten en de zaken leiden, even degelijk alj mannen het zouden doen. Vrouwelijke gidsen zijn goed bekend met de taal, geschiedenis en de bijzonderhede: van de speciale landen, waar zij excursie, regelen. Miss Phyllis Mott bijv. is een welbe kende ,dame, die excursies in Polen leidt ten behoeve van een agehlschap. Mrs. Conway Evans is een gids op het gebied van kunst, die een aantal excursies door Italië heeft ge organiseerd. Het werk is in het groot, dal van de gastvrouw, hoewel soms van eei zwaarbeproefde gastvrouw, want al doet mei! alles om een' harmonisch gezelschap bij el kaar te brengen, van de leidsler wordt vaali heel wat tact en vernuftigheid geëischt om- den vrede en een prettigen toon te bewaren onder alle leden van het gezelschap en het zooveel rnogeli^: allen naar den zin te ma«J ken. Het is gebleken, dat vrouwen, die ervaring hebben van de gewoonten van een land, goed kunnen onderhandelen met de kooplieden van het land. Hoewel in den regel vrouwen meer voldoening vinden in het begeleiden van gezelschappen onder leiding van een reisagentschap, hebben enkele vrouwen haar beroep er van gemaakt particulieren te ver gezellen. In ieder geval heeft reizen voor vele vrou wen groote aantrekkelijkheid, ligt er voorde vrouw, die uit den aard geboren gastvrouw is, en veel aanpassingsvermogen bezit, veel bekoring in dit beroep. Toch heeft het ook zijn bezwaren juist voor de vrouw, die zoo aan een eigen home hecht en daarom vin den wij het jammer dat in het Engelsche ar tikel aan dezen -kant van de zaak geen aan dacht wordt gewijd en niets wordt gezegd over de voorwaarden waarop dit werk ge schiedt en de mogelijkheid een eigen horaq aan te houden. Zijn er denkende dieren? Het vraagstuk, of dieren kunnen denkei?, is weer actueel geworden, nadat de herlu ntring aan de paarden van Elberfeld, dt hond Rolf en andere wonderdieren langza merhand verbleekt is, nadat de psycholo gische wetenschap de bewonderenswaar dige prestaties dezer dieren door hun scherpe opmerkingsgave zóó verklaarde, dat zij kleine, onwillekeurige bewegingen van de menschen waarnemen en daarnaar in stinctief handelen, weer actueel geworden door de proefnemingen, die prof. Köhler met apen heeft genomen. In zijn nieuwe boek, „Tierpsychologie", deelt prof. Lux daarover een en ander mede Hij stelt voorop, dat het in de eerste plaats er op aankomt, wat men onder denken ver staat. Vooral moet men uitingen van den ken niet verwarren met uitingen van ge dachten, want alle uitingen van gedachten berusten op associaties. Denken in dezen zin, n.l. een logisch begrip vormen, oordee- len vellen, conclusies trekken e.d. kunnen dieren niet. De „intelligentie" van wespen en bijen, waarover veel geschreven is, be rust slechts op zuiver instinct. Evenzoo is het gesteld met de verstandige paarden, honden.'e.d. Het- paard „Kluge Hans", dat op vragen vait zijn baas antwoord gaf, bleek bij onderzoek een minimale hoofdbeweging van zijn meester noodig te hebben, om goed te kunnen antwoorden. Zijn alom bewon derde prestaties berustten bijna uitsluitend op een eenzijdig ontwikkeld waarnemings vermogen voor de kleinste bewegingen van den vrager. Ook bij hond Rolf, die te Mann heim zooveel van zich deed spreken, bleek liet „verstand" alleen op reacties of onbe wuste bewegingen te berusten. De Frank- forter chimpansee Basso, dien men even eens denkvermogen toedichtte, beschikte ook slechts over een zeer fijn opmerkings gave. Uit een groot aantal proeven is komen vast te staan, dat denkvermogen bij dieren niet aanwezig i9. Het ontbreken daarvan is het best ver klaarbaar door het feit, dat dieren niet kun nen spreken. Het schijnt, dat de spraak al leen aanwezig is, al9 er behoefte bestaat aan gedachtenwisseling. Aan den anderen kant verhindert het gemis aan spraakver mogen het denkproces bij dieren. In het bi}-, zonder-is -dit aangètoond door de proeven, die Kachler met- chimpansées heeft geno men, en welke voor de dierpsychologie van de grootste betëekenis zijn. Kachler vroeg zich af, of de menschaap in zijn optreden zich onderscheidt van^- andere dieren. Dit heeft de professor met zijn experimenten aangetoond, al moet men natuurlijk niet het groote onderscheid vergeten, dat tus schen de meest intelligente apen en de meest primitieve, menschen toch nog be staat. De chimpansee blijft altijd een dier en nooit gelukt het hem werkelijk te den ken, ofschoon Kaohler's werk toch weer be wezen heeft, dat men zekere diersoorten meer „verstand" moet toekennen, dan dj dierpsychologie den laalsten tijd her» gedaan.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 6