AGENDA. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Vrijdag. Schouwburg: Heyermans-herdeJiking met „Allerzielen" voor leden van „Het Volksge bouw" 8 uur. „Phebe": Spreker de heer Do Jong, van Rotterdam. 8 uur. Zaterdag. „'t Postkof: Dansavond. 8 uur. Stadszaal (foyer): Bal. Halfnegen. Volksgebouw; Cabaret en bal. 8 uur. Zondag. ,De Burcht": Dansavond. 8 uur. „Jeruël" (Uiddelategracht 3): Bijeenkom- •ten 10 en 7 uur. Leger oes Heils. Ueiligingsdienst. 10 u. Schouwburg: Tooneelwedstrgd Nut en Ver maak. Litteris Sacrum: Oud Heidelberg. 8 u. Stadszaal: Amsterdamsch Tooneel-ensemble „Zwarte Tood, de Koning yan den Zee- d&k". 8 uur. Volksgebouw: Dansen van 8 tot 11 uur. Dagelijka: „Casino-bioscoop". Hoogewoerd: Vooratel- tingen te 8 uur. Worn «dag- en Zaterdagmiddag! ran t tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor theater", Stationiweg: Bioscoop- en Variété roor8teJlingen. Dagelijks te 8 uur. Woensdags en '8 Zaterdags matinée la 2 uur. Rojo-theater", HaarlemmerstraatBios coop voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 'e Zaterdags matinée. De avond-, nacht- en Zondags dienst der apotheken wordt van Maandag 5 Januari tot en met Zondag 11 Januari waar genomen door de apotheken van de hee- ren G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 502, en P. du Oroix, Rapenburg 9, tel 807. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid" Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-reccpten Alleen voor leden van dat fonds. De organisaties meonen dan ook, zoo be sluit het adres, dat dit is geschied door hen die het geloof in het welslagen der actie, door de organisaties ontwikkeld, ontbreekt en daarom meenen hun heil te moeten zoe ken mede in door de vereemgingen afge keurde daden. Jeugdige personen aan boord van zeeschepen Bij algemeenen maatregel van bestuur, als bedoeld in de artikelen 71 en 92 van de Arbeidswet 1919, en vastgesteld hij Kon. Besl. van 19 December 192-4 (Stsbl. 555), zijn bepalingen getroffen ten aanzien van den arbeid van jeugdige personen aan boord van schepen in gebruik voor de zeevaart, met uitzondering van de zeevisschei ij. Een kind beneden 14 jaar raag geen ar beid verrichten aan boord van een schip, in gebruik voor de zeevaart, met uitzonde ring van de zeevisscherij, tenzij daaTop uitsluitend leden van één gezin werkzaam zijn. Aan boord van oen schip, in gebruik voor de zeevaart, met uitzondering van de zee visscherij, waar één of meer jeugdige per- soDen arbeid verrichten, moet een arbeids- register aanwezig zijn, waarop de naam, de voornamen en de geboortedatum van die persoon of die personen vermeld zijn. De minister kan den vorm van het arbedds- regi9ter vaststellen. Het arbeidsregisler moet op aanvrage on verwijld ter* inzage worden verstrekt aan dc marechaussee, alle ambtenaren van rijks- en gemeentepolitie zoowel als die der Arbeidsinspectie en voorts aan de bij art. 8 van het Wetboek van Strafvordering aan gewezen personen. De administratieve bepalingen betref fende het aanvragen en in bezit hebben van een arbeidskaart, zijn van toepassing op arbeid, verricht aan boord van een schip, in gebruik voor de zeevaart, met uitzonde ring van de zeevkscherij, door aldaar wo nende bloed- of aanverwanten van den 9chipper, die den leeftijd van 18 jaar nog niet hebben bereikt, tenzij op dat schip uit sluitend leden van één gezin werkzaam zijn. Te 's-Gravenhage is in den ouderdom van 64 jaren ovorlcden ds. R. A. C. Bevan, die sedert een paar jaren predikant was bij de Engelsche Kerk nan de Van-den-Bosch- straat. Op eersten Kerstdag jl. heeft de thans ontslapene nog in die kerk de gods dienstoefeningen geleidt. Het stoffelijk overschot zal a.s. Maandagavond naar En geland worden vervoerd, om aldaar te wor den begraven. De A. B. Baljon, predikant bij de Ned.. Herv. Kerk te Bpaarndam, zal een Regee- ring8betrckking in Paramaribo aanvaarden. Hij zal in Maart daarheen vertrekken. Ds. Baljon is bijna 25 jaar te Spaarndam als predikant werkzaam geweest. Naar men mededeelt, zal op 24 Januari a.s. op oen buitengewone vergade ring van aandeelhouders van de N. V. Hanzebank in het bisdom Haarlem een voorstel van directie en commissarissen be handeld worden tot voortzetting van het bedrijf en betreffende de middelen, waar door dit zaïl kunnen ge-sclueden. Na een kortstondige ongesteldheid is te Tiel op 72-jarigen leeftijd overleden mr. P H. A. Tydeman van Lede en Oudewaard, directeur der Nederlandsche Maatschappij van Brandverzekering aldaar, heemraad van Tiel er waard. Na op 28 September 1877 aan de Utrechtsche hoogeschool tot. doctor in de rechten te zijn gepromoveerd, vestigde hij zich te Tiel als advocaat, doch werd al spoedig verbonden als administrateur aan genoemde Maatschappij. Voor de in voering van het evenredig kiesrecht was hij gedurende een groot aantal jaren lid van den Raad. Naar wij van den bekenden vliegtui genfabrikant, den heer Fokker, vernemen, zal de vijf-wevelddeelen-vliegtocht, welke volgens het plan door den luitenant Koppen zou worden ondernomen, geen doorgang vinden. DE ALGEMEENE TOESTAND. De conieientie te Parijs de burgemeester Tan Keulen aan 't woord. De financieele conferentie der geallieer den te Parijs beeft, op voorste) van Clémen- tel besloten, dat voor de kwesties, waarover men bet niet eens geworden is in de voor bereidende vergaderingen, de gedelegeerden der betrokkeD mogendheden zouden trach ten tot een transactie te komen. De com missie van deskundigen zou een nieuw ver slag opstellen, dat zij bij bel begin der vol gende weck aan de goedkeuring der confe rentie zal onderwerpen. De mogendheden, die in dc commissie van experts niet verte genwoordigd zijn, zullen aan de commissie opmerkingen voorleggen omtrent de kwes ties, waarbij zij betrokken zijn. Dc delega ties zullen het verslag der voorbereidende commissie als vertrouwelijk beschouwen, lot er overeenkomst bereikt is. De volgende voltallige vergadering komt Maandag bijeen Men wil de conferentie naar builen dus in ieder geval doen slagen, dat is de indruk, die hieruit valt te krijgen. Clémenlel, Theunis en Churchill zullen heden de Belgische prioriteit bespreken en trachten lot een compromis te komen en een onlwerp-besluit op te stellen, dat zij aan de conferentie zullen voorleggen. De Engelsche gedelegeerden hebben fü beginsel het recht van Amerika om hun deel te ontvangen van de Duitsehe annuï teiten bij wijze van schadevergoeding aan vaard. De Amerikaansche vertegenwoordi gers stemmen er in toe den termijn voor de terugbetaling hunner bezetlingskosten, die, oorspronkelijk 12 jaar zou bedragen, tot 24 jaar uit te breiden. Het is niet waarschijnlijk dat het Fran- sche percentage van 52 pCt. in de Duitsehe betalingen gewijzigd zal worden. Uit den aard der zaak worden nog al lerlei hypotheses gemaakt, doch wij zullen daar niet op ingaan. Men kan van de komst daarvan zeker zijn als proefballonsl De Fransch-Duitsche handelsbeperkingen zijn stopgezet om Trendelenburg gelegen heid te geven om met de regeering te Ber lijn in nader overleg te treden. De Fransche minister Raynaldy rekent er echter op, dat Trendelenburg morgenvroeg terug is te Pa rijs en verzekerde, dat hij bleef hopen dat een modus vivendi mogelijk zou zijn. Hij zeide echter geen modus vivendi te kunnen aanvaarden zooals Italië met Duitschland gesloten heeft, daar Italië de bepaling der meest begunstigde natie heeft aangenomen, hetgeen de Fransche wetgeving niet toestaat en trouwens een groot gedeelte der Fransche industrie tot werkeloosheid zou doemen. In de zitting van den Keulschen gemeen teraad heeft de eerste-burgemeester, dr. Adenauer in een uitvoerige rede o a. het volgende gezegd: Het uitblijven van de ont ruiming der Keulsche zone binnen den vastgestelden termijn vervult de bewoners van het bezette gebied met smart en bitter heid. Het bezette Rijnlandsche gebied heeft de lasten der bezetting op zich genomen in de verwachting, dat de vastgestelde termij nen in achl genomen zouden worden. In dien de eerste termijn niet in acht genomen wordt, wie slaat er voor in, dat de volgende het zullen worden? Voor het heele bezette gebied is het uitblijven der ontruiming van Keulen de zwaarste slag, waardoor het se dert de instorting van 1918 is getroffen. Er bestaat geen twijfel, dal iedere onpartijdige rechtbank de verdragstrouw van Duitsch land zou erkennen. De ontwapening van Duitschland, als een geheel beschouwd, is tot volledige machteloosheid toe, doorgezet. De geallieerde bezettingsmogendheden had den hun twijfel bijtijds ter kennis der Duit sehe regeering moeten brengen. Zonder consolideering van het bedrijfsleven is een verhooging der Duitsehe productie onmoge lijk. Het bezette Rijnlandsche gebied ver zoekt daarom de regeeringen en volkeren der bezettingsmogendheden- de ontruimings kwestie niet enghartig, doch volkomen ob jectief en in den zin der ware ontwapening op te lossen. Een afvaardiging, beslaande uit verte genwoordigers van het bezette gebied ver trekt heden naar Berlijn om tegenover de Rijksregeenng de opvatting van het bezette gebied in zake de ontruimingskwestie uiteen te zetten. DUITSCHLAND. De crises nog evenver. Uit y Rijksdag en Landdagen. Het Ekert-proces. De Barmat- oflaiie. President Ebert heeft in een onderhoud met Marx nogmaals dezen verzocht, vooral met het oog op de buitenlandsche politiek spoed te maken met de vorming van het ministerie. Marx is het daarmee volmaakt eens, doch hij kan niet vlugger, gezien de moeilijk heden, die allerwege zich voordoen. Voor- loopig schijnt dc meeste kans te zijn op een kabinet, als gisteren onder de telegrammen vermeld. Volgens Wolff komt echter Staatssecreta ris Trendelenburg in aanmerking voor het ministerie van economische zaken en Staats secretaris Sauther voor het ministerie van poslerijen. Het Seniorenconvent van den Rijksdag heeft besloten, dat morgen de kwestie der amnestie zal worden besproken. Zaterdag zal een regeeringsverklaring worden afge legd. Maandag zal de bespreking daarover beginnen. Verder zijn ecnige kleine wetsontwerpen afgedaan. Besproken is om. 't voorstel der Duitsehe Volkspartij, om de commissie voor het re glement van orde op te dragen om te over wogen of de bevoegdheden op disciplinair gebied, waarover de voorzitter beschikt, vol doende zijn om het aanzien van den Rijks dag te beschermen. De afgevaardigde Kahl (Duitsehe Volks partij) wees in zijn motiveering van het voorstel op de ergerlijke incidenten in de jongste zitting. De voorzitter moet in de eerste plaats ook het recht verkrijgen de vrije spoorwegkaarten in te trekken. Het voorstel is, na de verklaringen van een aantal leden, commissoriaal gemaakt. Volgens de „Berl. Ztg. a. M." hebben de soc.-dem. bij den Rijksdag de volgende in terpellatie aangevraagd: Is de regeeridg bereid uitsluitsel te geven over den stand der onderhandelingen over handelsverdragen? Is de regeering op de hoogte van het streven tol het sluiten van onderhandsche overeenkomsten in de zware ijzer-industrie en kan zij daaromtrent inlich tingen geven? In Pruisen is de situatie eveneens onge wijzigd. De Soc.-Democratische afgevaardigde Bar- tels is bij de herslemming met 201 stemmen tot voorzitter van den Landdag benoemd. De candidaat der Duitsch-Nationalen kreeg 178 stemmen. Na afloop van de voorzittersverkiezing heeft de voorzitter een brief van de regeering voorgelezen, waarin deze het aftreden van de ministers von Richter en Boehlilz meldt en meedeelt, dat de slaats-secrelarissen We ber en Beeker belast zijn met de afdoening van de zaken der betrokken departementen. Vervolgens werd op voorstel van Winkler (Duitsch-nationaal) von Kries gekozen tot eersten onder-voorzitter. Tweede en derde onder-voorzitter werden Porsch (centrum) en Blank (centrum). Bij de stemming over de verdere samenstelling van het bureau gaven de communisten herhaaldelijk aanleiding tot opgewonden tooneelen. Voorstellen der com munisten om de afgevaardigden Hey^emann en Schlutz op vrije voeten" te stellen en om amnestie te verleenen, werden onderschei denlijk naar de huishoudelijke en de finan cieele commissie verwezen. Het Maagdenburgsche beleedigingsproces zal waarschijnlijk in tweedie instantie einde Februari of begin Maart eveneens le Maag denburg plaats vinden. Tal van nieuwe ge: tuigen zullen worden gedagvaard. Het is niet uitgesloten, dat de twee getuigen die in de eerste instantie bezwarende verklarin gen voor den rijkspresident hebben alge- togd, zullen worden vervolgd. De justitie acht het namelijk mogelijk, dat zij zich aan meineed hobben schuldig gemaakt. De grondwetscommissie van den Beier- schen Landdag heeft het concordaat en de overeenkomsten met de Evai^elische staatskerk aangenomen met 15 tegen 12 steromen en één onthouding. Ingevolge den verderen loop vaar het pro ces Barmal hebben de centrumsafgevaar digden Lange en Hegermann hun mandaat als rijksdaglid neergelegd. Hoefle, de rijksminister van posterijen, deelt mee, dat het crediet van 14'/> mil- lioen, dal de post aan het Barmalkonzern heeft toegestaan, gewaarborgd is door het deponeeren van effecten en wissels eh bo vendien bij 17 in binnen- en buitenland goedbefaamde verzekeringsmaatschappijen ten volle verzekerd is. Voorts deelt de minister mee, dat het niet waar is, gelijk verluidde, dat hel centrum besloten zou hebben, dal hij als minister moet aiftreden, en dat hij ook niet is afge treden als rijksdaglid. FRANKRIJK. Harriot hersteld. Ds jacht op vreemdelingen. Thans wordt medegedeeld, dat Harriot in zooverre genezen is, dat hjj in staat zal zijn Dinsdagmorgen den ministerraad Ve p;e- sideeren en Dinsdagmiddag in de Kamer de openingsrede te houden. Van overheidswege wordt er, mede in verband met de communistische relletjee, sinds eenigen t(jd te Parijs jacht gemaakt op ongewenschte vreemdelingen. Dinsdagnacht heeft een sterke politiomaoht een inval ge daan in een klandestien speelholletje in de buurt van de hallen. Toen de commissaris, met zijn mannen het oververhitte, rookerige lokaal binnen- drringende, waai- ongeveer vijftig mannen zich rond een roulette verdroDgen, „handen naar boven" riep, gaven er slechts zes man aan het bevel gehoor: zjj waren de eenige Franschen van het bonte gezelschap, dat verder uit Rassen, Duitschers, Tsjechen, Oostenrijkers bestond. Van geen dezer man nen waren do papieren in orde, noch kon den de meeaten een vaate woonplaats op geven. Het geheele gezelsohap is naar hot politie-bureau gebracht en de „Petit Pari- eien", van welk blad een medewerker een onderzoek naar de aanwezigheid van vreem delingen in Frankrijk instelt, verwacht, dat het meerendeel over de grens gebracht a>l worden. ENGELAND. Liberale beginselverklaring. Het liberale „Magazine" publiceert de beginselverklaring der liberale partij, die zal worden ingediend bij de liberale con ventie. die tegen het eind van deze maand bijeenkomt. De verklaring begint met een uiteenzet ting van het begrip vrijheid en betoogt dan dat vrijheid noodzakelijk is naast de be scherming der zwakken. Daarom zal de li berale partij niet rusten totdat voor ieder kind in Engeland gezonde levensomstandig heden en goed onderwijs is verzekerd en niet langer kan worden gesproken van uit- gestootenen zonder rechten. Verder zal de partij den onvoorwaardelijken steun van de idealen van den Volkenbond beschouwen als den grondslag voor de buitenlandsche politiek en zonder voorbehoud den vrijhan del voorstaan. Gestreefd zal worden naar een radicale hervorming van het bestaande «telsel van grondbezit, dat beschouwd wordt als de voornaamste oorzaak van de slechte landbouwloestanden alsmede naar verbetering van de woningtoestanden in het algemeen. Wat de industrie betreft, wenscht de partij een vooruitstrevende politiek te volgen, die uitgaat van het beginsel, dat in- dustrieele ondernemingen niet onder staats beheer mogen worden gebracht en dat het particulier initiatief niet zal worden belem merd. Daarbij wenscht men tevens de sa menwerking tusschen arbeiders en werk gevers te bevorderen. Tegen de vorming van trusls en andere combinaties, die.de priizen opdrijven ten nadeele van bel publiek, wordt een strenge weigeving noodzakelijk geacht. De andere punten der beginselver klaring betreffen o.a. werkloosheid, onder wijs, drankbestrijding, volledige gelijkstel ling van hel kiesrecht voor mannen en vrouwen en hét recht van moeders om voogdes over haar kinderen te zijn. ITALIË. De oppositie tegen het fascisme. Volgens een bericht uit Rome heeft de bestuurscommissie van de oppositiepartijen besloten in aptwoord op Mussolini's jong ste rede een verklaring tot het Italiaansche volk to richten. De oppositiebladen, die zich niet willen buigen, maar voortgaan te versehgnen, zijn op een reeks van invallen gekomen om het verbod van een hoofdartikel te ont duiken. Zoo b.v. het opnemen van het eerste hoofdstuk van het Onde Testament door de „Cuneo Subalpina". Een ander blad opent oen polemiek met.... Kantl De Napolitaan- scho „Mattino", de „Stampa" te Turyn, en andere bladen bevatten reisbeschrijvingen. De „Giorno" maakt een aanvang met een feuilleton over oud-Romeinsche beeldhou wers; een ander blad publiceert de memoires van een liberalen Turkschen journalist onder het regime van Abdoel Hamul. De „Mondo" geeft uitsluitend Kerst-artikelen. Andere blar den verschijnen iedere® dag met het vet gedrukte hoofd: „Hoofdartikel opnieuw uit gesteld," De „Popoio", het orgaan van do „Popnlari" vertelt op zijn geheele eerste pagina, hoe het in vroegere heilige jaren- te Rome is gegaan. In taf van plaatsen hebbeh nog huis zoekingen en arrestaties plaats. GRIEKENLAND. Het verdiao met Zuid-Slavi§. Volgens de „Daily Telegraph" zal vol gende week de datum worden bepaald voor hel begin der onderhandelingen tot ver nieuwen van het Grieksch-Servisch ver bond. De onderhandelingen zullen te Athene gevoerd worden, waartoe beide landen- spe ciale delegaties van diplomaten, militairen, en kooplieden zullen benoemen. Grieken land is bereid den Servischen handel zoo veel mogelijk tegemoet te komen, wat be treft den toegang tot de Egeïsche zee, en daartoe d« vrachtprijzen van de grens naar Salonika te verlagen en Servië een vrij ha vengebied aldaar toe te staan, doch het weigert in besprekingen te treden, welke de Grieksche souvereiniteit zouden beroeren. Men is van beide kanten van den vriend- schappelijksten geest-bezield. BUITENLANDSCH GEMENGD. Iemand kocht dezer dagen bij een uit drager te Parijs, voor den civielen prijs van tien francs, een oud fornuis. Toen koo- per en verkooper bet op een handkar laad den, brak een wand en kwam met een hoe veelheid roet een stroom van rinkelende goudstukken Le voorschijn. Kooper en ver- kooper men kan het zich denken 1 gingen aan het ruziemaken over den eigen dom. De epiloog speelde op het politie bureau. Bent u betaald? werd den uitdrager gevraagd. Jawel, maar. Dan is uw klant m zijn rechl en mag hij het fornuis en de goudstukken mee nemen. De kooper natuurlijk danig in zijn nopjes ai. De schat bleek te bestaan uit oude goud stukken ter waarde vam 50,000 francs. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is in den sneltrein LyonParijs, tusschen de stations BelleviiHe-sur-Saöne en Roina- nècheThorins een koopman uit Parijs tij dens zijn slaap in een 3e klas-coupé door een onbekende met een looden pijp mishan deld en beroofd van 1300 francs. De dader trok daarop aan de noodrem en wist in de duisternis te ontkomen. Uit door hem ach tergelaten papieren kon men zijn identiteit vaststellen. De toestand van het slachtoffer is zeer ernstig. Ds besprekingen over een Fransch-Dnitsch handelsverdrag. BERLIJN, 9 Jan. (N.T.A. Draadloos). De bladen roeiden, dat hel rijkskabinet gisteren op grond van het verslag van staatssecre taris Van Trendelenburg besloten heeft, het door Frankrijk voorgeslagen voorloopige han delsverdrag niet aan le nemen. Ook de Industrie- en Handelskamer t. Eïsen heeft zich tegen die overeenkomst uitgesproken. Een overeankomet tusschen Amerika en Engeland. PARIJS, 9 Jan. (V. D.). De besprekingen tusschen de gedelegeerden van Ameirak en Engeland hebben tot een overeenkomst ge leid van den volgenden inhoud: 1. De te Spa vastgestelde verdcelingebe- sluiten blijven gehandhaafd. 2. Engeland erkent in principe, dat het schadevergoe- dingsaandeel van Amerika 350 milloen dol lar bdraagt, hetgeen door deelname in de annuïteiten van het Dawesplan geregeld zal wordn. 3. De annuïteiten tol betaling van de 250 millioen dollar, bedragende Amerikaan sche bezettingskosten, die volgens de over eenkomst van Wadworth binnen 12 jaar te betalen zijn, worden in den loop van 24 jaaT gedekt. De stemming tuvachan de gedelegeerden ie ongekend vriendschappelijk. Alle pogin gen worden in het werk gesteld om tot een aannemelijke overeenkomst te komen. Da Duitsehe crisis. BERLIJN, 9 Jan. (N.T.A. Draadloos). De bemoeiingen van den rijkskanselier om een legeering le vormen, hebben nog niet tot een resultaat geleid. Na een nieorwe be- spreking met president .Ebert, heeft Marx aijn pogingen heden hervat Hij zal nu slechts uit centrumleden, democraten en sociaal-democraten een regeering vormen, doch hij hoopt Luther als minister van fi nanciën te kunnen behouden en graaf Kanits als minister van voedselvoorziening. BERLIJN, 9 Jan. (N.T.A. Draadloos). In do gisteren gehouden zitting van den Rijkt- raad heeft Jarres afscheid genomen als minister van binnenlandsche zaken. HIJ verklaarde terug te keeren naar den post van oberburgemeester van Duisburg. De V.S. en de Buropeesche schulden LONDEN, Jan. (V.D.) Een Exchange- telegram uit Washington meldt, dat on-i dank8 het feit, dat de regeering der Vereen. Staten vasthoudt aan het standpunt niet te zullen deelnemen aan een intergealli- eerdo conferentie ter bespreking van de schulden, er aanwijzingen zijn, dat zij haar Btandpunt zal wijzigen, wanneer een der gelijke conferentie beperkt zou blijven tot Engeland, Frankrijk en de Vereenigde Sta ten. Fransche wet op wapenhandel. PARIJS, 9 Jan. (Iïava<). Het regeeringsv wetsontwerp op den handel in wapens be-, paalt, dat tot aan- en verkoop van wapens een schriftelijke vergunning op naam van de prefectuur van politie noodig is. Minder jarigen en vreemdelingen zullen zulk een vergunning in geen geval kunnen krijgen. De oppositie spreekt tot hei volk. ROME, 9 Jan. (V. D.). Het manifest der oppositie veroordeelt de politiek van de ijzeren vuist, verwijt de regeering van on derdrukking van de persvrijheid en be schouwt de nieuwe verkiezingen als niet in slaat om den crisis op te lossen. Onderinsschen gaat dc regeering voort haar krachtige maatregelen te nemen. Te Genua werden 100 huiszoekingen gedaan, te Florence werden 60 personen gearrea* teerd, w.o. kapitein Coloski, secretaris van de spiritistische vereeniging. Volgens de „Popoio Italië" is het onmo gelijk, dat de verkiezingen in de lente ge houden zullen worden Dreigende algemeene staking in Griekenland ATHENE, 8 Januari. (V. D.). In Grieken land dreigt een algemeene staking uit t© breken, welker gevolgen met het oog op den ireurigen binnenland-schen toestand en op de communistische agitatie niet te overzien zulten zijn. De actie gaat van de zeelieden 4 uit, die m hel midden van December N vergaande eischen hebben gesteld. Do uitsluiting der arbeiders door de scheepvaartmaatschappijen bracht een ver scherping van den toestand, daar zich de bij de electricilei'lsbediijven werkzame ar beiders en de spoorwegarbeiders met de zeelieden solidair verklaarden. Minister president Mihalakopulas heeft aan een ar- beidersdelegalie verklaard dart; de regeering de mobilisatie der gezamenlijke arbeiders hij het uitroepen van oen algemeene staking zal afkondigen. Deze verklaring heeft tot gevolg gehad dat de gezamenlijke azfoei dersorganisaties en vakvereenigingen zie met de zeelieden solidair hebben verklaarc De regeering dreigt thans met dj ontbin ding van alle arbeidsvereenigingen. De scheepvaartmaatschappijen hebbett door het aanwerven van vrijwillige arbeids krachten het verkeer op de voornaamst» lijnen in stand kunnen houden. Be Si Paulskathedraal. LONDEN, 9 Febr. (Reuter). De oproep voor het fonds tot vernieuwing der St, Paulskathedraal heeft den eersten dag reed© 16.000 p. st. opgebracht. Amerika en het Intern. Ho! wan Justitie. WASHINGTON, 9 Jan. (Reuter).' Sena tor Willes heeft bjj het congres een motifi ingediend, waarin de toetreding van Amerika tot het Hof van Internationale Justitie te Den Haag wordt voorgesteld met voorbe houd, dat Amerika niet gebonden zal zQti door de adviseerende stem van het Hof, Een verklarng van Hughes. WASHINGTON, 8 Jan. (V. D.) Stoa te secretaris Hughes heeft verklaard, dat naaf zijn meening de verandering der kan nonen aan boord van de Amerikaansche oorlogs schepen niet in strftd is met het verdrag van Washington, ondanks het feit, dat Enge* land ton andere meening is toegedaan. Sir William Edmund Gaistin. f LONDEN, 9 Jan. (V. D.). Sir William Edmund Garstin, de beroemde Egyptische, irrigatie-architect is gisteren in zijn woning te Londen overleden in den ouderdom van bijna 7G jaar. Garstin's langdurige connect tie met Egypte dateerde van voor 4.0 jaar! Door zijn arbeid zijn groote uitgestrekthe den Egyptische en Soedaneesch grondgebied door irrigatie verbeterd en toen hij zijn functie neerlegde waren er groote volks demonstraties. De hardnekkigste nationalist ten wedijverden met de Europeanen en Loyalisten in de waardeering van zijn werk Sedert den dag dat hij zich terugtrok In 1908 hield zijn positie als een van de direc teuren van het Suez-kanaal hem In nauw contact met het land waaraan hij de beste jaren van zijn leven gegeven "heeft. Weer een slachtoffer van de wetenschap'. PARIJS, 9 Jan. (V.D.) Dr Marcel Domalander is op 33-jarigen leeftijd over leden. Demalander is de derde Fransch© geleerde, die het slachtoffer is geworden van eigen experimenten. Mond- en klauwzeer ln Zweden. STOCKHOLM, 9 Jan. (N.T.A. DraadLJ In Zuid-Zweden breidt het mond- eu klauw zeer zich sterk uit. Tot nu toe rijn reeds 239 boerderijen en veestapels aangetast. In de province Scania zjjm reeds 10.000 run deren en 7000 varkens bezweken- Om hert uitbreiden der ziekte te voorkomen, heafl de regeering 7 millioen kronen beschik baar gesteld. Met de verschillende autori teiten worden besprekingen gehouden oven de methoden om de uitbreiding te beperken.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2