ONTVOERD. No. 19885 LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 7 Januari Twaede Biad. Anno 1925. GEMENGD NIEUWS. L. v. ESGH Wzn. - Donkersteeg 5. UIT DE RIJNSTREEK. H. P. H. KEEREWEER. UIT DE OMSTREKEN. FEUILLETON. Een stakende zeeman heeft jfcn ingezetenen te IJmuiden kleine bedra den van één tot drio gulden weten los te fcjgen, voorgevende het geld den volgenden gag, wanneer hij steun ontvangen zou, te- jpug te geven De man, L. J. H. genaamd, ia door de politie aangehouden en zal we gens oplichting worden vervolgd. De staking te IJmuiden. De fcieine reeder* hielden een vergadering, jraarin in beginsel werd besloten tot de oprichting van een verecniging van kleine feeders. Daar de ijavoorzioning der schepen Üe grootste moeilijkheden oplevert, werd Oen commissie voor de ijsvoorziening be- fcoemd. Men zal een overeenkomst sluiten IBet een Rotterdamsche ijsfabriek. Besloten Jrerd aan de leveranciers, die weigeren be- ftoodigdheden voor de sohepen te leveren, Sen kennisgeving te richten, dat zij ook na s staking van leveranties zullen worden Uitgesloten, indien zij in hun standpunt blij ven volharden. Verder zal men trachten #en coöperatieve „Stores'* op te richten. De Reedersvereeniging vergaderde gister middag en besloot in geen enkel opzicht foenadering te toonen. Men zal blijven jachten de nog varende schepen tot stil liggen te dwingen, wat reeds met onkels •chepen is gelukt. Echter komt de visch il an del en daardoor de vischvoorziening in fcroote moeilijkheden, daar er bijkan» geea ©chepen aan de markt komen. De Umuider (Federatie toch doet alles om de Duitsche ©toomtreilers van de IJmuider markt te houden. Het aantal bij het conflict betrokken per ionen wordt steeds grooter. Aan het 130 tna-n sterke personeel der Industrieel© (Mij. Eera, waar thans 30 uur per week wordt gewerkt, is tegen 17 dezer ontslag aange legd. Te Velseroord heeft dc mare- chausse© vier personen aangéhouden wegens •diefstal van lood van de terreinen van het (Hoogovenbedrijf. Voorts werd aangehouden de opkooper De W. aldaar, wegens heling. Deze is gevankelijk naar Haarlem overge bracht Te Zaandam is gistermiddag, ïerwijl alleen de kinden thuis waren, brand (uitgebroken in het woonhuis van den heer (0. Brinkkemper aan den Ringweg in pol der VI. Het huis brandde geheel uit; de Aangrenzende perceelen kwamen met eeni- ge waterschade vrij. Gisteravond!* een felle uit^ ©laande brand uitgebroken in het hotel ,,De Leyon" aan den Soestdijkschen straatweg 'fy> Bilthoven. Een gedeelte van de inrichting is geheel uitgebrand. Er zijn geen persoon lijke ongelukken geschied. Gisteravond is het twaalf ja- lig knaapje E. van der Schagt, te Hilver sum, van een bananenwagon gevallen, die 'n fclein schokje van een rangeerenden trein kreeg. Het kwam met zijn hoofd op een buffer terecht en was onmiddelijk dood. Gistermorgen zijn bij een Aardverschuiving te Swalmen twee personen bedolven. Met groote moeite werden de (twee mannen gered. Beiden waren bewuste loos een was ernstig gewond. Hoog water. Uit Hengelo: De brug over de Dintel bij Losser is weg geslagen cn de weg naar Marke-Losser is SJoor het water afgesloten. Bij Denekamp zijn Dinteloord en vele boerderijen door het jwater ingesloten. Bij Eibergen ligt een plan ken noodbrug over den weg naar Ncede. Uit Maastricht: Alle buurtwegen zijn weer Overstroomd. De kelders in Wijk zijn weer ©ndergeloopen De landerijen in Heugem btaan blank. Uit OldenzaalDe Dinkel heeft plotse ling alle aangrenzende landerijen onder fwat-er gezet. Alle bruggen staan diep onder iwater, tal van huizen zijn geheel geïsoleerd. lAlle verkeer aan de verschillende bruggen is onmogelijk geworden. Het park te Gro- nau is overstroomd. Nimmer te voren be reikte het water er zoo'n hoogen stand. Uit Grave: De Maas voor deze gemeente blijft nog voortdurend wassen. Op de Veer- straat te Neder-Asselt cthat gemiddeld 40 c.M. water, zoodat de pont van de reep is genomen en de overtocht van den Noord- Brabantschen naar den Gelderschen oever geregeld plaats heeft per pont gesleept door de motorboot. De peilschaal te Grave tee kent thans 10.40 M. N.A P. Zondagavond is ingebrocen ten huize van den heer Gotz, te Assen. De familie was naar de kerk. Uit een geld kistje, dat in een kast geborgen was, wordt een bedrag van ruim f 100 vermist, In ver band met. deze inbraak is aangehouden de 21-jarige H., die echter ontkent. „Uw haar wordt- dun op de kruin, mijnheer," merkte de kapper op. „Ja, dat weet ik", antwoordde het slacht offer. „Hebt u ons haargroeimiddel geprobeerd, mijnheer?" vroeg de kapper. „O, neen", zei de ander; „daar komt het niet van". S BUITENLANDSCH GEMENGD. In de groote linoleumfabriek te Maximi- lian6au bij Karslruhe ii gisteren brand uit gebroken. De schade moet zeer aanzienlijk zijn. In de mijn Engelsburg bij Bochum is een mijnwerker na vier dagen lang onder de steenmassa's begraven te zijn geweest onge deerd gered. Hij was bij een instorting vafi den mijngang in een kleine ruimte onder een 30 centenaars zwaren steen geraakt. Deskundigen, die een onderzoek hebben ingesteld naar de St. Paul te Londen, dee- len mee, dat de kathedraal in een gevaar lijken toestand verkeert. De kosten van herstel worden op een half millioen pond sterling geraamd. De gemeenteraad van de City heeft het bestuur van de kathedraal aangemaand on middellijk voor herstel te zorgen, anders zal de City zelf het werk ter hand nemen op kosten van de eigenaars. Men verwacht, dat de kathedraal voorloopig gesloten zal worden. De Duitsohe chemicus Josef Born, die in Engeland was om een uitvinding to ver- koopen het bereiden van kunstmatige ni cotine is in Kensington Gardens dood gevonden. Hij was, naar het scheen, aan nicotinevergiftiging gestorven. Op het lijk werd een briefje gevonden, dat luidde: „Is het niet komisch, dat ik door mijn eigen uitvinding moet sterven?" Hij had zijn uit vinding gedaan in het laboratorium te Utrecht. Behalve nicotine had hij ook co caïne en santonine bereid. (Een Engelsche firma had zijn reiskosten betaald en h^m 2000 pond toegezegd, als zijn demonstraties slaagden. Bom, die mek zijn gezin volkomen onbemiddeld was, kon echter den proefda-g niet afwaohten en beging toen, naar men achteraf meent, zelfmoord. Men vreest, dat het Fransche stoomschip „Castor" met man en muis is vergaan. De bemanning bestond uit acht koppen. Bij een botsing van twee passagierstrei- nen op Mauritius zijn drie menschen ge dood en ©0 gewond. De „Kurier Poranni" maakt melding van een komisch incident, dat in Zwitserland aan den grooten pianist Paderewski is over komen. In een klein stadje in den omtrok van Lausanne zocht een commissie, die een Nieuwjaarsfeest voorbereidde, naar een ar men drommel van een pianist, die wat dans muziek zou kunnen maken. Een grappen maker deelde het comité mede, dat te Mor- gea een zekere Paderewski woonde, die piano speelde en op het oogenblik zonder bezigheden was, dus vermoedelijk blij zou zijn iets te kunnen verdienen. Het comité schreef onmiddellijk aan den heer Paderews ki en bood hem 15 franken aan, als hij den gebeelen nacht wilde spelen. De groote pia nist antwoordde persoonlijk met een brief, waarin hij het comité dankzegde voor zijn vriendelijk aanbod en zijn leedwezen er over uitsprak, dat hij er geen gebruik van kon maken. RECLAME. Pantoffels, nog geen daalder, Laarzen, voor een riks! Is dat soms een koopje? Dat noemt men voor niks! 1991 Alphen. Ds. N. Veldhoen alhier, slaat met dr. G. W. Oberman (Leeuwarden) en de. J. W. Le Roy (Sloterdijk) op een drietal voor de Ned. Herv Kerk le Rotterdam. Alkemade. Bevolking: Gevestigde per sonen. L. F. A. Velthuijsen uil Amsterdam H. X. de Jong uit Amsterdam; C. Borst en echtgenoote uit Woubrugge; P. C. Immer- zeel uit Sassenheim; H. Jonkman uit Haar lemmermeer; J. A. Steenhakkers ml 's-Her- logenbosch; C. M. van Leeuwen uit Haar lemmermeer; Th. C. van der Geest uit Noordwijkérhout; T. Kinkel en gezin uil Haarlemmermeer; A. SI. en SI. A van Benten uil Lisse; H ,C. Kuypers uil Zoeter- woude. Vertrokken personen. A. Slulder en gezin naar Utrecht; wed. J. de Hollander en gezin naar Amsterdam; E. A. B. van Vianen naar Leidon; Si. Th. van der Zwet naar Amster dam; P. SI.- van den Kerkhof naar Huiber gen; F. G. Hoeken naar Leiden; K. H. Veenstra en echtgenoote naar Nijmegen. Bodegraven. Dinsdagnacht om halfdrie werd de opperbranameester gealarmeerd voor een brandje bij den lieer B. aan de Noord- straat. Ier .plaatse gekomen, bleek ©en schuurtje, dat aan het huis grensde, in lichterlaaie te staan. Blijkbaar door een vonk tusschen de turf was brand ontstaan. Met de hulp der bewoners mocht het den brandmeester gelukken door het aandragen van water het vuur te vlusschen, waarna het geheeie gebouwtje weed afgebroken. Gelukkig dat de bewoners spoedig het vuur bemerkten, anders was de ramp niet te over zien geweest. De heer A. Noordhoek alhier is ge slaagd voor Duitsche Handelscorrespon dentie. Maandagavond vergaderdo de A.-B. Kiesvereemgïng in de Verhoelf-Rollman- school. Na de bespreking van huishoudelijke zaken, sprak de heer G. Kramer over den achtergrond der verkiezingen van dit jaar. Er was een bevredigende opkomst Door het gemeentebestuur is nu be sloten den geheelen aanleg van de nieuwe markt m eigen beheer te doen geschieden. Het werk vordert reeds aardig. Buitenge woon jammer is het dat de mooie hoornen voor de Ned.-Herv. Pastorie moeten worden gerooid. Kerkelijk bericht, voor Don- derdag: Gerei Gemeente: 's avonds halfzeven ds. Kieviet van Veenendaal. Hazerswoude. Burgerlijke Siand. Be vallen: J. v. d. Ven geb. Groen in 't Woud, 2 d. M. J. Slootweg geb. Spijker, d. Overleden: M. van Heteren, echtgenoote van C. Kaptein, 55 jaar. Leimniden. Ged. Staten dezer proviu- oie hebben de keur op het beheer van den Buiten-Westerpolder goedgekeurd. De heer A. Kiebert is benoemd tot lid var. het college van zetters in ds vaca ture, door het overlijden van den heer Schie- broek ontstaan. Onde-Wetering. Door de rijkspolitie is ter gemeente-secretarie alliier aangifte ge daan dat in de Oude-Wetering is aan ko men drijven een groen geverfd roeibootje met roeipennen en een stel roeiriemen. In bet bootje werd nog gevonden een haken- hok en een gewone stok. Vermoedelijk is tengevolge van den storm het bootje van den wal losgelaten of achter een sleepboot losgeraakt. Aan een ongeluk wordt niet ge dacht, daar niels bijzonders in den boot is gevonden dat hierop wijst. Inlichtingen zijn ter secretarie le bekomen. In den loop der maand December jl. zijn ter secretarie, aangegeven de volgende Slachtingen: Bedrijlsslachtingen: 12 koeien, 26 var kens en 2 varkens beneden 50 K.G. Huissiachlingen: 3 koeien en 41 varkens. Noodslachtingen: 2 koeien, 2 graskaïve- ren, 3 pinken. 2 kalveren, 2 varkens en 4 schapen. Ingevoerd uit gemeenten buiten den cen- Italen keuringsdienst van Leiden werd 200 K.G. vleesch. Aan keurloon werd nello ontvangen oen bedrag van i 357.25 Wonbrngge. Onze plaatsgenoot de heer G. C. Anker is bevorderd tot adjunct-boor meester bij de Kon. Ned. Petroleum-Maat- schapprj en hoopt in het laatst dezer maand zich in te schepen te Genua voor zijn reis naar Borneo («.-IJ Zocterwonde Op het eind van hel vorig jaar werden er in deze gemeente nog 47 geldige arbeidskaarten door den burgermes ter afgegeven. Door een ambtenaar der belastingen en den alhier gestationeerden rgks-veldwach ter werden Maandag verschillende wielrijders aangehouuen om te controleeren of ze in het bezit waren van een rijwielbelasting- plaatje 1925. Een zevental ongelukkigen moesten hun karretje zoolang in depot geven, totdat zij met den ontvanger te Leiden een transactie hadden gesloten en daar drie gulden gedeponeerd, teneinde verdere ver volging te voorkomen. Onder de pechvogels was iemand van Voorschoten, die zijn plaatje thuis had liggen, die nu eerst naar Leiden moest tippelen, daarna zijn plaatje te Voorschoten ging halen en vervolgens weer naar Zoeterwoude kwam wandelen om in het bezit van zjjn rijwiel gesteld te worden. In 1921 hadden er in totaal 91 ge boorten en 35 overlijdens plaats, terwijl er naar elders 261 personen vertrokken, ves tigden zich hier 25C personen. Het bevol- Icingscitfer, dat op 1 Januari 1924 bedroog 8395, steeg alzoo tot 3449. Doordat een voerman niet tijdig ge noeg, ondanks herhaalde signalen, met zjjn wagen uitweek, kwam een motorrijder met zijn motorrijtuig m aanraking met het achtereind van den wagen, waardoor hi) kwam te vallen en met zijn vehikel in de Stompwrjksche vaar terecht kwam. Gelukkig kwam de motorrijder met een nat pak en den schrik vrij'. De bestuurder van Jen wagen trok zich van het ongeval niet nan en maakte zich zoo snel mogelijk uit de voeten. Van een en ander Is proces-verbaal opgemaakt. RECLAME. AALMARKT 16 - TEL. 861. MEUBELMAKER - STOFFEERDER. ALLE REPERATIEN. 9309 Haarlemmermeer. Naar wij vernemen, zal op Zaterdag 10 Januari a.s. in het Boaz-lokaal te Hoofddorp een schietwedstrijd plaats hebben van de leden van den bijzon- deren vrgwilligen landstorm, waarbij zal worden gekampt om den door den heer Zee straten geschonken zilveren beker. Loop !er bevolking: Zielental op 1 Januari 1924: 12573 m., 12093 vr., totaal 24666. Vermeerd.- .ng door geboorte 357 m., 355 vr., totaal 712; vermeerdering door vestiging 710 m., 700 vr., totaal 1410. Totaal 13640 m., 13148 vr., totaal 26788. Verminaeïing door overlijden 106 m., 93 vr., totaal 199. Vermindering door vertrek 745 m., 853 vr., totaal 1598. Zielental op 1 Januari 1925: 12789 m., 12202 vr., totaal 24991. De uitslag van de door B. en WL van deze gemeente gehouden aanbesteding van hel rioleeron en verharden van eeuige wegen te Zwanenburg nabfl Halfweg, al«i hier, ter gezamenlijke lengte van 1500 M.t is als volgt: G. Kardol, te Nieuwvennep. 121589: G4 de Graalf, te Halfweg, f20500; L. EL v« Essen, te Halfweg, f19990; M. Langewis, te Zr.an.dam, f18600; W. N. Bakker, te Hoofddorp, f18250: J. en A. Griekspoory te Nieuwvennep, f17287; Hazelaar en J. Haazen, te Muiderberg, £16816; W. w Kerkwijk, te Arasterdam, f16487; J. CL Iiiemnn3 en G. Biemans, te Haarlemmermeer, f15975, P. Bos, te Assendelft, f12785; a v. d. Berg, te Voorhout, en J. H. v. Wijn gaarden, te Leiden, f10278; P. v. d. Ban en, J. v. Soelen, te H~~--'~imernieer, f7995. Katwijk. Kat w ij k vooruit. Na een reeks van stille jaren is thans in ons dorp con geheeie ommekeer gekomen. De reederijen hebben meer moed in 'fc lijf en de visscherij is toch de voornaamste bron van inkomen voor ons zeedorp. Om nu de badplaats beter te doen floree- ren, worden op initiatief Van ons-actief ge meentebestuur, nieuwe wegen aangelegd, oude verbeterd, de verlichting meer naai* den eisch van den tegenwoordigen tijd aan gebracht en mag Katwijk zich in een nieuw aangelegd plantsoen verheugen, dat voor den natuurliefhebber zóó veel bekoring heeft, dat iedere andere gemeente op zoo'n bezit terecht trotsch zou mogen zijn- Het „Burgemeester de Ridder plantsoen" is, gezien vanaf dc in do onmiddellijke omu geving en gemakkelijk toegankelijke hoog© duinen, zeer mooi, en wat het park zelf ba. treft, gezeten op een der talrijke banken* slaakt men onwillekeurig de verzuchting: „Katwijk is mopi". Zou or wel een gemeente zijn in onzo provincie waar zóóveel te genieten valt en alles, zee, duinen, strand, bosch en weiden, zoo betrekkelijk dioht bij ellcaar en gemak kelijk bereikbaar? Geen park b.v. leent zich allicht zoo bij uitstek tot het geven van muziekuitvoerin gen en om er muziek te hooron, als dit; en het zou daarom ernstige overweging ver dienen om dc middenruimte te bestemmen voor een muziektent, om in de zomermaan den, als onze gemeente velo vrcomdelin3 gen herbergt, con- of tweemaal per week concerten te geven. Hieraan zullen de beido muzfekvereenigingen, zoowel te Katwijk a. d. Rijn als die van Katwijk-aan-Zec, gaarne medewerken, veronderstellen wij. Moge daarom primo: De handeldrijvende middenstand, secundo, Vreemdelingenver keer en tertio het gemeentebestuur, haar aandacht eens aan dit plan schenken, waar-, i door het mede mogelijk wordt, dat men niet alleen spreekt van „mooi" Katwijk, d,ocb ook van „aantrekkelijk" Katwijk! Katwijk aan den Rijn. De aanvoer ia den bloemenhandel wordt steeds grooter, steeds komen meer variüleiten in den handel en alle soorten laten zich dit seizoen bijzon* der goed forceeren. Al mag niet gesproken worden van slechte prijzen gezien de hooge inkoopprijzen der bollen dit najaar staat het er nog niet voor dat het bedrijf loonend zal worden. Gehoopt was op een goeden afzet in Duitschland, wat tot heden nog van geen groove beleekenis was. Engeland vraagt on voldoende om hooge prijzen lc kunnen bedin gen. Vorig jaar werd de handel half Januari zeer levendig. Mogelijk dat zulks ook nu het geval zal zijn. Voor de kweekers te "hopen. Katwijk aan Zee. Gisteravond om streeks zeven uur kwamen de kinderen van den winkelier Jb. H. in het Oosfcpad (de vader was niet thuis), tot de minder aange name ontdekking, dat een of meer indivi-» duen de toonbanklade hadden medegeno men met al den inhoud. De lade werd even later in de nabijheid dor woning achter een schutting terugge vonden, doch het geld had men meegeno. men. Hoeveel er gestolen is, was niet met zekerheid te zeggen. De politie heeft da zaak in handen. Vennoedel ijk was de inhoud een f 12. In het kantoor der reederij „Vuurbaak'^ staande aan den boulevard (v. Wassenaar- kade) is gistermorgen omstreeks 0 uur een 1 Van ROBERT LODIS STEVENSON, geautoriseerde vertaling van J. C. L. B. Pet. (Nadruk verboden. 37) „Zie je, David," zei Alan, „hier was ik bang voor; dat zij den kant van de beek zouden bewaken. Zij kwamen ongeveer twee uur geleden en man, wat kun jij sla pen 1 Wij hebben hier een gevaarlijk plekje. A1I3 zij de kanlen van de heuvels beklim men, kunnen zij ons gemakkelijk ontdek ken met een verrekijker, maar als zij bene den in de vallei blijven, zitten wij hier vei liger. De posten zijn verder verspreid naar beneden en vannacht zullen zij daar pro- beeren tusschen hen door te komen. „En wat moeten wij tot vanavond doen?" vroeg ik, „Hier blijven liggen," zei hij, „en uit drogen." h 66115 woord uitdrogen was inder daad het grootste deel van de geschiedenis wan dien dag genoemd. Men bedenke, dat wij onbeschut op den top van de rots lagen, fels koekjes op een bakblik, do zon. wreed bP ons neerscheen, de rols zoo heel werd dat de aanraking nauwelijks te dragen was' en dat het kleine beetje aaide cn varens! flat koeler was, slechts groot genoeg was voor één tegelijk. Om de beurt lagen"wij op Ce naakte rols. en waren dan in den toe stand van den heilige, die gemarteld werd op een roosier, en ik bedacht, hoe vreemd bet was, dat ik in hetzelfde klimaat met slechts enkele dagen tussohentijd zoo ver schrikkelijk kon hebben geleden, eerst door de kou op mijn eilandje en nu door de hitte op deze rots. Al dien tijd hadden wij geen water, al leen puren brandewijn om te drinken, wat beter was dan niets, want wij hielden de Ilesch zoo koel mogelijk, door haar in de aarde te begraven, en kregen een bpetje verlichting, door onze borst en slapen er mee le bevochtigen. De soldalen waren den ganschen dag bezig onder in de vallei, nu eens de wach ten aflossend, dan weer in patrouilles, tus schen de rotsen zoekend. Deze lagen in zéé groot aantal om ons heen, dat het zoeken er tusschen op heizelfde neerkwam als hel zoeken van een naald in een hooiberg, en daar het zoo'n hopelooze taak was, werd zij met minder zorg volbracht. Toch zagen wij de soldaten hun bajonetten door de heide 9teken, wat een koude rilling over mijn leden joeg, en soms kwamen zij zóó dicht bij onze rots, dat wij nauwelijks durf den ademhalen. Op deze manier hoorde ik voor het eerst echt Engelsch praten; één kerel sloeg, in het voorbijgaan, zijn hand op den zonkant van de rots en trok haar met een vloek terug. „Ik zeg je, dat ie 'eet is," zei hij, en Ik was verbaasd over de slordige uitspraak en bet vreemde taaltje, dat hij sprak, en niet minder over de vreemde gewoonte de „h" weg te laten. Natuurlijk had ik Ransome gehoord; maar hi] had van zooveel ver schillende menschen leeren praten, en sprak zóó gebrekkig, dat ik alles aan zijn kinderachtigheid had geweten. Mijn verba zing was le grooter, omdat ik deze manier van spreken hoorde uit den mond van een volwassen man, en nu zells ben ik er nog niet aan gewend. De verveling en de pijn in deze uren op de rots namen toe, naar mate de dag voorikroop, die rots heeler werd en de zon feller brandde. Wij leden aan duizeligheid en misselijkheid en scherpe vlagen pijn als rheumatiek en het was zui ver geluk, dat wij zonder zonnesteek er al kwamen. Ten laatste, om ongeveer twee uur, wat het niet langer I» dragen, en er was nu verleiding le weerstaan evengoed als pijn te lijden. Want, daar de zon een weinig naar het westen liep, kwam er een streepje schaduw aan den oostkant van de rots, waar wij verborgen waren voor de sol daten. „De eene dood is evengoed als de an dere," zei Alan en kroop over den rand, en viel op den grond aan de schaduwzijde. Ik volgde hem oogenblikkelijk en viel lang-uit neer, zóó zwak was ik en zóó dui zelig door die lange bestraling. Hier lagen wij een uur of twee, pijnlijk van het hoofd tot de voelen, te zwak om te bewegen, en geheel onbeschut voor de oogen van iederen soldaat, die er langs zou komen. Maar er kwam niemand, daar zij allen aan de an dere zijde bleven, en zoo was de rots nog altijd onze bescherming in deze nieuwe positie. Een poos later kwamen wij weer wat op krachten, en daar de soldaten nu meer bij de rivier bleven, stelde Alan voor de vlucht te wagen. Ik was op dat oogenblik maar bang voor één ding op de wereld, en dat was, weer op de rots te worden gejaagd; al het andere wa» mij welkom, dus liepen wij direct in marschoade en slopen na elkaar van rols tot rots, nu plat op onzen buik, dan schichtig heen rennend. De soldaten, die dezen kant van de vallei regelmatig hadden afgezocht en misschien wat slaperig waren door de drukkende hitte van den middag, hadden vee! van hun ijver afgelegd cn stonden te suffen op hun post, of keken alleen de oevers van de rivier langs, zoodat wij, door ons gedekt lo houden in de vallei en langzaam naar de bergen 1e sluipen, ons hoe langer hoe meer van hen verwijderden. Maar het was de vermoeiendste bezig heid, die ik ooit bij de hand had gehad. Iemand had honderd oogen aan alle kanten noodig, om verborgen te blijven in dal on- efflen land, en in het bereik van zooveel verspreide schildwachten. Wanneer wij een open plek moesten passeeren, was vlug-heid niet alle», maar oen snel oordeed. niet al teen wat betreft de ligging van het heele land, maar ook wat betreft de vastheid van lederen steen, waarop wij een voel zetten, wamt de middag waa zoo bladstil gewor den, dat het rollen van oen kiezelsteen even duidelijk hoorbaar was als een pistool schot en werd teruggekaatst door de heuvels en klippen. Toen de zon onderging, waren wij een eindje opgeschoten, ondanks onzen tragan voortgang, ofschoon de schildwacht op de rots nog duidelijk in het gezicht was. Maar nu ontmoetten wij iets, waardoor wij al onzen angst vergaten, en dat was een diepe, snelstroomende beek, die naar om laag schoot, om beneden in de dalrivier uit te monden. Op het gezicht hiervan wierpen wij ons op den grond en dompelden hoofd en schouders'in het water, en ik kan niet zeggen, wat prettiger was, de groote schok, toen de koele stroom over ons giiuz- of d» gretigheid, waarmee wij er uil dronken. Wij lagen daar een pooeje, wamt de oevers onttrokken ons aan hel gezicht, dronken telkens weer, lieten onze polsen hangen in het stroomende water tot zij pijn deden van de kou en haalden ten slotte, wonderlijk hersteld, den meelzak te voor schijn en maakten „drammach" in de ijze ren pan. Dit is c-en heerlijk eten voor een hongerig memsch, ofschoon liet niels dan koud water met havermeel is en wanneez er geen middelen zijn om vuur ie maken, of, als in ons geval, goede redenen om het niet te maken, is het 't voornaamste voed sel van degenen, die de heide gekozen heb ben. Zoo gauw de duisternis van den nacht was gevallen, gingen wij weer op weg, eerst met dezelfde omzichtigheid, later met meer stoutmoedigheid, recht overeind loopend, en een goeden pas er in houdemd. De weg wa* erg ingewikkeld, liep langs de steile berg hellingen en over de heuvel kammen, met den zonsondergang waren wolken komen opzetten en de nacht was donker en koel, zoodat ik zonder veel moeite liep, maar voortdurend in gevaar was le vallen en langs de hellingen omlaag le rollen en zon der eenige notie van onze richting. De maan kwam eindelijk op, toen wij nog onderweg waren, maar was in haar laatste kwartier en lang verduisterd door wolken, maar brak na oen poosje door, zoo dat ik vele zwarte bergtoppen kon zaen en haar spiegelbeeld onder ons ln den mauwen arm van oen inham van de zee. (Wordt, vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5