R.H.W. Limonades No. 19880 LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 31 Deoember Derde Blad. Anno 1924. BINNENLAND. UIT DE RIJNSTREEK. H. P. H. KEEREWEER. KUNST EN LETTEREN. Bond van Nsdeilandsche Onderwijzer». Na een huishoudelijke bijeenkomst, die jjen morgen in beslag nam, heeft de Bond yan Ned. Onderwijzers gistermiddag zijn 50ste algemeene vergadering te Amsterdam hervat. Aan de orde was o.a. het beleid van het hoofdbestuur en dc redactie van ,.De Bode" waarbij tevens behandeld werd het voor stel van de afd. Amsterdam inzake de toe lating van hoofden tot den Bond. Het voorstel is vervat in een motie, die uitspreekt, dat de wijze, waarop het hoofd bestuur in het afgeloopen jaar deze zaak behandeld heeft het rechtsgevoel van een groot aantal bondsleden niet kan bevredi gen, en het bondsbestuur opdraagt, de vraag yan toelating van de hoofden van scholen 'opnieuw in haar principieele beteekenis fian een referendum te onderwerpen. De heer Biemolt verdedigde namens de afd. Amsterdam de motie. De heer Ossendorp verdedigde hel hoofd bestuur. Nadat nog verscheidene heeren het woord hadden gevoerd, stelden de afdeelin gen Leiden en Gouda voor, over te gaan tot de orde van den dag. Hiertegen openbaarde zich echter algemeen verzet; de motie is piet groote meerderheid verworpen. De afdeeling Amsterdam wijzigde haar motie als volgt: De algemeene vergadering, van oordcel dat de wijze, waarop in het afgeloopen jaar de kwestie betreffende de toelating van hoofden in den bond door het hoofdbestuur is behandeld, het rechtsgevoel van een zeer groot aantal bondsleden niet kan bevredi gen, spreekt haar afkeuring over deze hou ding van het hoofdbestuur uit. Van de afdeeling Delft was ingekomen Ben motie, uitsprekende, dat de vraag, hoe de strijd voor de zelfstandigheid der onder wijzers bij hun nieuwe positie in de school yerder gestreden behoort te worden, op nieuw en in haar geheel aan de orde moet komen op een congres en dat de toelating yan de hoofden tot zoolang geschorst moet .worden. De afdeeling Zalt-Bommel kwam met een motie, strekkende om de toelating van de hoofden van 1 Januari af op te schorten en een commissie te benoemen, die de ge- heele materie van den zelfstandigheids- strijd (toelating van hoofden, benoemings- wijzo van hoofden, zelfstandigheid der school tegenover de autoriteiten) zal onder zoeken en voor de eerstvolgende vergade ring voorstellen daaromtrent zal indienen. De afdeeling Dordrecht diende de vol gende motie in: De vergadering besluit, gezien het ver schil van opvatting over artikel 109 van het huishoudelijk reglement, waardoor aan het rechtsgevoel van verschillende leden ge weld aangedaan kan zijn, geen hoofden paeer toe te laten, en onderwerpt het besluit yan toelating van schoolhoofden lot den bond opnieuw aan een referendum, onder yoorbehoud, dat de reeds, toegelaten hoof-, den lid kunnen blijven en dat bij dit refe- jfendum de blanco-stemmen niet zullen pleetellen. Amsterdam nam daarop haar motie te rug, op voorwaarde echter dat de motie- Zaltbommel aangenomen zal worden. Het woord was vervolgens aan den heer J5tenhui9, voorzitter van het N. V. V. Als hij afgevaardigde was, zeide hij, zou de zaak hem zitten tot de keel. Maar hij zou van meening zijn, dat het congres uiteen moest gaan zonder dat een der partijen het gevoel heeft: wij zijn geslagen. Voor de strijd kracht en do strijdvaardigheid van den bond is het noodig dat aan de ruzie een einde kome. Aan weerskanten zijn fouten gemaakt. Het is niet goed dat een afdee ling bij de regeering ageert tegen een bonds- besluit; het is ook niet goed dat in een or ganisatie partijen tegen elkaar rechtskun dig advies inwinnen. Anderzijds heeft het bondsbestuur niet voldoende soepelheid be toond. Uw organisatie, aldus spr. heeft noo dig in deze periode van felle reactie, dat op haar congressen anders gediscussieerd wordt dan hier dezen dag het geval is ge weest. Verstandig zal het zijn, geen motie van goed- of afkeuring aan te nemen, maar te Desluiten, de verdere toelating van de hoof den voorloopig slop te zetten, in afwachting Van de beslissing van een buitengewoon congres over het vraagstuk en van een Pieuw referendum. Als bij zulk een beslis sing de minderheid zich bona fide neerlegt, zal het mogelijk zijn, dat de bond zijn strijd kracht binnen vier maanden terugkrijgt. Laat er niet zijn een geest van gelijk willen hebben, maar een geest om tot herslei van de eenheid te komen. Spr. hoopte dat de Vergadering zijn denkbeeld bij acclamatie tal aannemen. De voorzitter zeide, dat het hoofdbestuur Van dit denkbeeld van den heer Stenhuis een voorstel maakte, met dien verstande, dat het door hem bedoelde congres met Paschen of Pinksteren gehouden zal wor den. Met slechts enkele stemmen tegen is dit voorstel onder toe hing aangenomen. Het Vredespaleis in Den Haag heeft een nieuw beeld fen geschenke gekregen van de Vereenigde Staten, vervaardigd door den beeldhouwer O'Connor. Het stelt de Recht vaardigheid voor. Het is geplaatst onder hel' koepeldak van de groote trap. De Ameri- kaansche gezant zal het beeld officieel aan bieden. Naar hefc Haagsche Aneto-kantoor taeldt, vergaderden de heeren, die rich be reid hadden verklaard, toe te treden tot een voorlcopig comité, dat uit financieel en technisch oogpunt een wereldvluchtplan *ou bestudeeren, gisteren in het gebouw jan het Kon. Instituut van Ingenieurs. Benoemd werd een sub-commissie, be staande uit prof. Van Roy en, majoor Har- denberg en luit.-ter-zee Olivier die zich verstaan met het Yliegcomité Holland lodië, het dezer dagen opgerichte Comité- Sreub en de K. L. M. In afwachting van het rapport dezer subcommissie zal elke Pr°poganda (in welken vorm ook) voor een wereldvlucht worden gestaakt, daar ver schillende in en buiten de pers verschenen publioatiee praematuur werden geacht, ge zien het feit, dat gisteren de eerste bijeen komst werd gehouden. Dr. R. Spanjaard (V.B.) heeft ontslag genomen als wethouder van Delft. Te Haarlem is, 71 jaar oud, overleden do heer J. J. van Oorde, directeur van de Teijlcrs-Stichting. De Algemeene Vereeniging voor Bloembollen-cultuur bestaat op heden uit 3208 contribueerende leden én wel 21 do nateurs en donatrices, 3080 leden en 107 lid-leerling-leden. Sedert de vorige alge meene vergadering zijn 424 leden toege treden. Onder presidium van den heer P. Zwitser, van Rotterdam, werd gisteren te Utrecht de 27ste jaarvergadering gehouden van de Unie van Christ. Onderwijzers. In zijn openingsrede behandelde spr. de intrekking van art. 40; verder de berucht geworden audiëntie bij minister De Visser en oefende hij critiek op de houding van den heer Sclireuder, een der vertegenwoor digers van do Vereen, van Christelijke On derwijzers. Spr. maakte diverse opmerkingen ov<?r het door dc hoofdbestuursleden .van dc Vereen, v. Christ. Onderwijzers, de heeren Jonkman en Oosterwijk. over de Unie ge sprokene op de algemeene vergadering te Utrecht. Do voorzitter heette de heeren P. A. Berg- meijer, oud-lid van den Indischen Volks raad en afgevaardigde van de Indische Chr. Onderwijzers, en Burger, van Malang, In disch correspondent van het orgaan, wel kom. De heer Bergmeijer spn\k vervolgens de vergadering toe. De voorzitter stelde daarna de volgendo motie voor, die onder daverend applaud werd aangenomen: „De algemeene vergadering der Unie enz. overwegende dat door intrekking van art. 40 van het Bezoldigingsbesluit 1920, zoowel als door de uitvaardiging van het Bezoldigingsbesluit 1925 de rechten der on derwijzers zijn geschonden en hun salaris sen beneden peil zijn gebracht; besluit met kracht te blijven ijveren voor een herzie ning van de salarisregeling, met dien ver stande, dat daarin tot uitdrukking komt een behoorlijk grondsalaris voor alle groepen, terwijl actenbelooning en marges daarin slechts bijkomstige factoren mogen vor men." De heer Verkruijsso van Amsterdam bracht den dank en de groeten over van de Oostenrijksche collega's. De steun aan die collega's moet worden voortgezet Het ledental liep terug van 1100 op 944 en dat der begunstigers van 290 op 259. Het weekblad „De Christ. Onderwijzer" bleef geregeld verschijnen. De exploitatiekosten van het Uniehuis sluiten over 1925 met een eindcijfer van f 1260. Na breede discussie werd de begrooting met een eindcijfer van f 14.370 vastgesteld. Voorstellen op de financiën betrekking hebbende, door de afd. Arnhem ingediend, werden eveneens bij de begrooting be handeld. Het eerste voorstel om de administratie van den penningmeester aan den secretaris op te dragen, ten einde de toelage van eerst genoemde uit te sparen, werd verworpen. Eveneens he«t tweede voorstel om de uit- keeringen in dien zin te wijzigen, dat de groote afdeelingen per lid minder ontvangen dan de kleinere. Het derde voorstel om de contributie voor 1925 te brengen op V» pro cent van het salaris, kon evenmin een meerderheid vinden. Aangenomen werd een hoofdbestuurs voorstel, om mede te werken aan en zich aan te sluiten bij een te vormen onderwijs- centrale. Hierna refereerde de heer Jungcurt Jr. over „De Christelijke onderwijzers en de vredesbeweging". De Bond van Onderwijzeresen bij het Fröbelonderwijs heeft te Rotterdam zijn jaar- lijksche algemeene vergadering gehouden. Deze vergadering viel samen met de herden king van het 20-jarig bestaan van den bond. De presidente, mej. Crombct, gaf een over zicht van de geschiedenis van den Bond. Op het oogenblik telt hjj 9 afdeelingen; voor eenigen tijd 11. In de vacature, ontstaan door het aftreden van de penningmeesteresse, mej. Bakker, is mej. Groeneveld, uit Leeuwarden, gekozen. Daarna kwam ter bespreking het .voorstel van het hoofdbestuur, n.l.: De Bond vcran- dcre van naam, bijv. Vereeniging van Onder wijzeressen bij het voorbereidend onderwijs. Na vrij lange discussie besloot men den naam aldus (e veranderen: Algemeene Bond van -Onderwijzeressen bij het voorbereidend onderwijs. Dit „algemeene" echter alleen dan, wanneer de naam verwarring blijkt te geven met den reeds bestaanden bond van denzelfden naam als onderdeel van den Bond van Ned. Onderwijzers. Ter feestelijke herdenking van het 20-jarig bestaan bood de Rotterdamsche afdeeling den leden een tooneelvoorstelling aan. In de te Eindhoven gehouden alge meene vergadering van den Zuid-Ned. Zui- velbond deelde de voorzitter, het Kamerlid J. Ament, mede, dat 1924 een recordjaar was voor zoover betrof den melkaanvoer bij de aangesloten zuivelfabrieken. Aangevoerd zijn n.l. 216.929.440 K.G. melk, dat is ruim 18 millioen K.G. meer dan in 1923. Ruim 20 Coöp. Zuivelfabrieken hebben zich aan gegeven voor de controle op het 14-daagsch melkonderzoek der fabrieken; de resultaten zijn zeer bevredigend. Als bestuurslid voor den kring Helden is gekozen de heer J. Sy- ben. De begroeting voor 1925 werd goedge keurd; zij sluit voor de afdeeling algemeene zaken in ontvangsten en uitgaven tol een bedrag van f37.500; de begrooting van de afdeeling bolerafzet sluit in ontvangsten en uitgaven tot een bedrag van f 130.500. Yoorloopiz goedgekeurd is eea. nieuwe re geling aangaande het verplicht leveren van boter door de aangesloten fabrieken aan de Bolermijn te Maastricht, ter verkrijging van een nog groolere stabiliteit in den boleraan- voer op die mijn. Töt gemeen te-ontvanger te Recuwijk is, in de plaats van den heer P. Nieburg, die als zoodanig heeft bedankt^ gekozen ue beer C. Schalkwijk, die als wethouder cn als lid van den Raad zal moeten bedanken. Gisteren is le 's-Gravenhage de alge meene vergadering gehouden van de veree niging Het Nederlandsche Wegencongrea, onder voorzitterschap van prof. dr. Everts Fan dc Technische Hoogeschool, te Delft. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Januari, aan J. B. de Qou, adjunct-commies bij de Algemeene Rekenkamer, in verband met verandering in de inrichting van liet dienstvak, waarbij hij werkzaam is, en waar door zijn werkzaamheden overbodig rijn ge worden, eervol ontslag uit rijn betrekking verleend. Bij Kon. besluit van 27 December is, niet ingang van 20 Januari, aan H. Faber, directeur van de Rijkswerkinrichting voot vrouwen te Gorinchem, wegens benoeming in een andere betrekking, een eervol ont slag verleend, en is, met ingang van 1 Fe bruari, benoemd tot direoteur van de Rijks werkinrichting voor vrouwen te Gorinchem H. J. Endendijk, directeur van het huis van bewaring te Zutphen. Dc samenwerkende vajebonden in do kleedingsinduatrie hebben voor de afslui ting van een nieuwe collectieve arbeidsover eenkomst in het heerenkleedingbedrijf de volgende voorstellen aan do patroonsorga nisatie gezonden: 10 pCt. verhooging van hefc uurloon, wederinvoering van de oor spronkelijke bepaling der vacanfcie voor do atelierwerkers met uitbreiding van de va- cainfcie tot de huisarbeiders(stere), wederin voering van de garantieregeling van f 2200 per jaar, vergoeding van bedrijfskosten voor de huisarbeiders cn betere toepassing der tarieven. In hefc pas verschenen Jaarboekje 1925 van do S.D.A.P. komt een overzicht voor van den secretaris Werkhoven, waaruit blijkt, dat op 30 September 1921 do S.D.A.P. 33.265 leden (van wie 9393 vrouwen) telde tegen 41.771 leden (van wie 10.145 vrouwen) op 30 September 1923. Het aantal afdeelin gen daalde van 587 op 580. De Bond van So ciaal Dem. Vrouwenclubs telde op l Octo ber 1924 135 afdeed ingen met 6200 leden, ter wijl van de A.J.O. (Centrale van Arbeiders. Jeugdvereenigingen) het ledental op 1 Sept. I.1 6907 bedroeg, verdeeld over 82 afdeelin gen. Bij den Spoorwegraad is van het lid, den heer J. A. Lotgering, te Amsterdam, een voorstel ingekomen om na te gaan, of het aanbeveling zou verdienen een ander systeem toe te passen voor hefc waarschu wen bij de onbewaakte overwegen bij de Ncd. Spoorwegen. Gedacht is hierbij aan het, op bepaalde afstanden van de spoor lijn, aanbrengen van een dubbele versper ring aan weerszijden van den weg, waar door die ongeveer voor de helft berijdbaar zal rijn, en men met ecnig voertuig dus een s-vormige boohfc moet maken voordat men de spoorlijn heeft bereikt. Ook voor voet gangers zal zoo'n versperring, naar het in richt van den voorsteller, meer de aandacht trekken dan de tegenwoordige gebruikelijke palen. Ook wordt in overweging gegeven een zoeklicht, zooals op de automobielen wordt gebruikt, op de locomotieven aan te brengen, waardoor op aanzienlijk groote ren afstand dan thans hefc geval is, het trein personeel bij avond hefc gevaar op de lijn zal kunnen waarnemen, terwijl ook de per soon die den overweg wil paeseeren, vroeg tijdig het naderen van een trein kan be merken. De gewone audiëntie van den Minister van Justitie zal Zaterdag a.s. niet plaats hebben. RECLAME. Overal verkrijgbaar. 9230 LET OP HANDELSMERK K.H.W. Hazerswoude. Voor de pluimvee-ten toonstelling te Boskoop, hebben uit deze ge meente 12 inzenders hun inzendingen ge daan met 25 nummers. Toegekend werden 3 eere-prijzen, 8 eer ste prijzen, 6 tweede prijzen, 6 derde prij- zd en 4 eervolle vermeldingen. Tot kerkvoogden der Ned. lïcrv. ge meente zijn gekozen, de heeren L. van Gaa ien en J. Vellekoop, en tot ouderling, we gens bedanken van den heer P, de Bruin, do heer M. P. den Hollander. Kerkel ij k.bericht. Ned.-Herv. Kerk. Oudejaarsavond 7 uyr, en Nieuwjaars morgen 10 uur, ds. J. Luuring. Geref. Kerk. Oudejaarsavond 7 uur ds. Akkerhuis van Maassluis, en Nieuwjaars morgen 10 uur, ds. Sap van Gouda. Leiderdorp. Gemeenteraad. Aanwezig alle leden. Voorz. de heer G. v. d. Valk Bouman, bur gemeester. De vergadering wordt met gebed geopend, waarna de notulen worden gelezen, waarop de heer Groenendijk een aanmerking maakt. Niet hij heeft „tegen" eeu yaste benoeming van een gemeente-opzichter gestemd, maar do heer Klaver, en voorts was de heer de Graaf eerst legen verhooging der jaarwedde, waarbij spreker toen had gezegd zich daar bij aan te sluiten. Na deze opmerkingen worden de notulen goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat de heeren G. Los, A. Roest en NV.'Bos hun benoemin gen hebben aangenomen. Wordt o.m. ter tafel gebracht en gelezen: Een missive van Ged. Staten houdende vrijstelling tot 1 Januari 1927 van de ver plichting tot het doen geven van onderwijs, genoemd onder letter j in artikel 2 der lager onderwijswet 1920 (lichamelijke oefening); idem van den commissaris der koningin houdende mededeeling van de benoeming van den heer A. van Leeuwen, tot lid van het College van Zetters; proces-verbaal van de opneming van boeken en kas van den ontvanger, waaruit blijkt, dat in kas aanwe zig was en moest zijn 118550,81; rekening van de Ambachtstcekenschool over 1923 1924, waaruit blijkt, dat het aantal leerlin gen van 12 lot 21 is gestegen, cn het batig saldo bedraagt f 39.11s. Op voorstel van B. en W. wordt besloten het subsidie voor het cursusjaar 19241925 le stellen op f 150, het op de begrooting uitgetrokken bedrag; een brief van B. en W. le Leiden met begroo ting voor 1925 van den Keuringsdienst van waren te Leiden, waarop als aandeel voor deze gemeente is uitgetrokken een bedrag van f256,44; een missive van Ged. Stalen, «tooudende eenige administratieve opmerkin gen, omtrent de begrooting van 1925. B. en W. worden gemachtigd daaraan tegemoet te komen. Alsnu is aan de órde de verpachting van hel vischwater. De voorzitter deelt mede, dat het visch water tot 1 Januari 1925 onderhands was verpacht aan J., B. Borst, alhier. Deze per soon is niet meer genegen het vischwater te pachten, zoodat B. en W. hebben gemeend over te moeten gaan lot openbare verpach ting. Ingeschreven is door: den Algemeenen Zuid-Hollandsclien Ilengelaarsbond voor f 179G. J. van Amsterdam le Zoeterwoude voor f 160; P. Been en Zoon lo Hoogmade voor f 150; G. Starrenburg te Leiden voor f 132 en J. W. Wurzer voor f 75. B. cn W. slellen voor hun college te mach tigen het vischwater te gunnen aan een be- roepsvisscher. Als zoodanig komt dan in aanmerking C. J. van Amsterdam. Het voorstel van B. en W. wordt met al gemeene stemmen aangenomen. De voorzitter deelt nog mede dat aan de Gezondheidscommissie advies is gevraagd over den toestand van eenige woningen in de „Wijde Steeg". En voorts dat aan B. en W. le Leiden een schrijven is gericht inzake betere verlichting van do Leiderdorpscho brug. Bij de rondvraag brengt de lieer Groenen dijk ter sprake art. 40 der bouw- en woning- verordening, welk artikel voorschrijft, dat de W.G. aan den buitenmuur moet worden aangebracht, wat voor ingebouwde huizen zeer bezwaarlijk is. De voorzitter deelt mede dat wethouder Splinter en de gemeente-opzichter een her ziening der bouwverordening zullen voorbe reiden, zoodat hij thans op de opmerking van den heer Groenendijk niet verder kan ingaan. De voorzitter wil de vergadering niet slui ten, alvorens de heeren dank le zeggen voor de aangename samenwerking over het bijna afgeloopen jaar en wenscht hun, bij de aan staande jaarwisseling een prettig uiteinde, en een hoogst aangenaam begin. Daarna sluit de voorzitter de vergadering. Waddingsveen. Tot .bestuurslid der ver eeniging Ziekenzorg alhier werd door de ledenvergadering herkozen de heer C. Jon genburger. Voor de vervulling van de vacaturen J. J. Wielenga en J. van Zeist in de school- c om mie, worden door die commissie aanbe volen: voor eerstgenoemde J. van Tol en C Hoogendoom vacature J. v. Zeist, J. A. Doe- lcman en J. H. Mulder. Door de sociëteit „De Harmonie" werd een feestavond gehouden in hotel Visbach alhier. De Haagsche humorist Lucien bezorg de de aanwezigen een gcnotvollen avond. Na afloop collecteerde de heer Lucien ten bate van de Haagsche T.B.C.-veTecniging. Toen hij vernam, dat de t. b. c. in deze gemeente zoo veelvuldig voorkwam, stond hij de opbrengst aan de plaatselijke afdee ling af, waarvoor de vooral ter dier vereeni ging-, de heer G. van Lange, hem hartelijk dankte. Aan het postkantoor alhier werd gedu rende de maand November j.l. op spaarbank boekjes ingelegd f 2894,25 en terugbetaald f 2666,62. Het aantal nieuw uitgegeven boek jes bedroeg 9. De vereeniging „Hulpvaardigheid" heeft deze week aan. 36 gezinnen 91 gemaakte kleedingstukken uitgereikt. Kerkel ij k bericht Ned.-Herv. Kerk. Oudejaarsavond 7 uur; Nieuwjaars morgen 10 uur ds. Zandt van Delft. Gcr. Kerk, Oudejaarsavond 7 uur; Nieuw jaarsmorgen 10 uur ds. Jonker yan Schiedam Rem. Kerk, Oudejaarsavond 6 uur ds. Iloutgast. Zwammerdam. Kerkel ij kberi cïit voor Oudejaarsavond en Nieuwjaarsmorgen Ned.-Herv. Kerk. Oudejaarsavond, half ze ven ds. Kloots. Nieuwaarsmorgen 10 uur, d«. Kloots (be vestiging ouderling en diaken). Geref. Kerk, Oudejaarsavond 7 uur, ds. van Nes van 's-Gravenhage. Nieuwjaarsmorgen half tien, dezelfde. Nieuwjaarsmorgen, geen dienst. AAI.MARKT 16 - TEL. 861. MEUBELMAKER - STOFFEERDER. ALLE REPERATIËX. 9809 Karl Spitteler f Dc Zwitscrsohe dichter Karl Spitteler Is 79 jaar oud te Bern overleden. Te Liestal werd hy 21 April 1815 gebf ren. Hij studeerde te Bazel rechtsweten schap, daarna te Zurich, Heidclborg en Bazel theologie. Als gouverneur vertoefdo hij in Rusland on Finland, waarna hij in zijn vaderland bij het onderwijs werkzaam is geweest. Later werd hij redacteur van dc „Grenzpost" te Bazel en redaoteur voor lettoren en kunst aan de ,,Neue Zuricher Zeitung." Onder het pseudoniem Felix Tandem pu bliceerde hij in 1881 .Prometheus und EpL metheus" en twee jaren later „JExtramun- dana", kosmische gedichten. Later versche nen o.a. „Balladen" hefc mythologische epos „Olympischer Frühling", do bundels „Schmetterlinge" en „Glockonlieder", do roman „Konrad der Leutnanfc", novellen, „Laohoude Wahrheiten" cn andere essays, „Moino frühester Erlebnisse" (1914), enz. In 1919 hcaffc de Zwoeclsche Academie hem den Nobcl-prij6 voor letterkunde toege kend. Het Odeon-Theater. Hefc gezelschap onder directie van FaOri- cius ontfermt zich nu ook over do jeugd. Zaterdagmiddag gaat hier in den schouw burg voor de jeugd hot too verspel in 8 taicreelen „De gouden kastanje", van Leo nard Roggeveen, waarmede elders reeds veel sucoes werd behaald on niet alleen bij de jeugd, zelfs bij ouderen en oudera. Nieuwe Kalenders 1925. Van de fa. K. T. Caron, brandstoffenhan- del te Leiden, ontvingen wij een aardig ka-, lendertje, zeer geschikt voor do huiskamer. Van de fa. W. de Laat, Sophiasfcraafc Lei den eveneens een liuiskamerkalendertje. Van do fa. L. Dikker, in maohineband en paktouw, Amsterdam, een kalender bestaan de uit 4 platen, voorstellende lente, zomer, herfst en winter. Een zeer fraaie kalender ontvingen wij van de „Eerste Hollandscho Levensverzeke ring-Bank", welke drio achtereenvolgende jaren gebruikt kan worden. Yan de Kantoorbockeijfabrick A. Kap- senberg Zonen, Rotterdam, ontvingen wy een kalender, welke zeer smaakvol is uit gevoerd en die, gezien de beschikbare ruim. te voor notities tevens teer practiach ts. Yan de Boek- en Steendrukkerij Eduard IJdo, alhier, ontvingen wij een keurig uit gevoerde kantoorkalender. Van de Yerz. Mij. „De Nieuwe Boer- haavo", Den Haag, ontvingen wij een ka lender met de bekende reclame or op. Van de N.V. „Le Ripolin" te Amsterdam ontvingen wij een kalender welke voorzien is van een wijzerplaat en die door middel ▼an een wijzer den datum aangeeft. Yan do Fongera-rijwielfabriek te Gronin gen ontvingen wij een kalender, met oen seer passende reclame. LIJST VAN ONBESTELBARE BRIEVEN CN BRIEFKAARTEN, VAN WELKE DE AFZENDERS ONBEKEND ZIJN. Terugontvangen in die lsle helft det maand December *921. BRIEVEN BINNENLAND. Burgerlijke Stand, Leiden; J. de Bruyn. Schiedam; N. de Bruijn, Utrecht; Gerand van Delft, SassenheimDepartement van ■Ooilog, Den Haag; Geneesheer-Directeur Endegeest, Oogstgeesl; R. de Graaf Schip per, Iloogeveen; Mej. L. Hoomaa, Oegst- goest; N. Kellenbach, Rotterdam; Mej. Koele waard II. Nijroan, Leiden; Jos. Raaijmak-ers, Leiden; W. M. Rebel, Amsterdam; Rijksinkoopbuieau, Den Haag; Mej. E. Schippers, Kanaalweg J. Schouten, Zoeter wou de; S. van ToJ, Uit hoorn; Victoria Egyptian Cig. Gomp., Rot terdam; Wijffelman, Universiteit. BRIEFKAARTEN BINNENLAND. G. de Bolster, Hoensbroek; T. v. d. Boon, Den Haag; Mej. C. Dotbbe, Den Haag; Wed. Drost Burger, Den Haag; Mej. N. KniphoneH), Den ITaag. BRIEVEN BUITENLAND. Toos Duynslee, Brussel; II. C. Flippo. Alterlon Canada;Mej. A. Zimrrroiho®, Oheribon. BRIEFKAARTEN BUITENLAND. Gerla Porten, Stockholm; GrütojaJc, Sohippingerstrasse P. T. G. Recu wijk. Dinanl; J. Verschoor. Berlin; Reheat Wolf, Berlin. Hieronder zijn ook begrepen poststukken niet of onvoldoende gefrankeerd. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: N. J. van der Wilk, assuradeur to Lol den, Stationsweg 6. R.-o.mr G. Scholten citr.mr. C. M. A. R. van Roy te Leidon. P. J. van der Willik, winkelier te Bos koop, Achterkade 277. R--c. mr. W. Lun- eingli Tonckenscurator mr. O. M. Laoff te Boskoop. J. Rijlaarsdam, arbeider te Alphen aan den Rijn, Rietveld 7. R.-c.: mr. J. A. F. van Asperencurator mr. H. Jongenburgcr te Alphen. A. J. Copini, koopman te Leiden, Boter markt. R.-c.jhr. mr. H. O. Fcith; curator mr. A. J. Sormani, te Leiden. Th. Turnhout, arbeider te Voorhout. R.-c:. mr. G. Soholtencurator mr. A. W. J. Vrijbcrghe de Coningli, te Leiden. Joh. dc Best, te Leiden, Witte-Bingel. R.-c. mr. W. J. Berger; curator mr. E. Bol- sius te Leiden. F. Kouwenhoven, veehouder te Stomp wijk R.-c. mr. A. S. Rueb curator mr. J. Wolter* beek Muller, Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 9