AGENDA. Burgerlijke Stand v. Leiden. RADIO-PROGRAMMA BUITENLAND. Donderdag. „De Graanbeurs": Nieuwjaarsbal van 8 tot 12 our. „Jcruül" (lliddelstegr&cht 3): Samen komst. Halfaobt. Morsohweg 59: Samenkomst. HaJfacht. ,,'t Posthof": Tbe dansant van 6 tot uur. Soirée dansante van 8 tot 11 uur. Schouwburg: N. V. Theater Odeon „De Meid." Kwartier over 8 uur. Volksgebouw: Dansclub „Czardas". Van 8 tot 10 uur. Wijkgebouw Langestraat 67Gezellige bijeenkomst gfheelontiioudersver. D. W. S. Van lialfzes tot halfacht. Sassenheim, Gerei. Kerk: Uitvoe ring van gewijde muziek. Halfacht. Dagelijks: „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: foorstel- Ungen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag! ran 8 lot 4 uur kinder- en lamilie-matinta. Op Nieuwjaar voorstellingen van 2 tot 4 uur, van hallvijf tot 7 uur en van 8 lot 11 uur. „Luror-theater". Stationsweg: Bioecoop- M Variété-voorstellingen. Dagelijks ts 8 uur. Woensdags en 's Zaterdags malinée li 3 uur. Op Nieuwjaar voorstellingen van 2 uur tot halfvijf, hallvijf tot 7 uur en 8 uur tot 11 uur. ,,R«jo-theater", Haarlemmerstraat: Bios ••oproorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinés. Op Nieuwjaar voorstellingen van 2 uur tot hallvijf, van haltvij! tot 7 uur en van 8 tot 11 uur De avond-, nacht, en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 29 Decem ber tot en met Donderdag 1 Januari a.s. waargenomen door de apotheek van de hee- *en D. J. van Driesum, Mare 76, tel. 406, en W. Pelle, Kort-Rapenburg 12, tel. 504, en van 2 Januari tot en met Zondag 4 Jan. door de apotheek van den heer 0. B. Duyster, N.-Rijn 18, tel. 523. De apotheek van ,,Hulp der Mensch- heid" Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen ,Yoor spoed-recepten. Alleen voor leden van dat fonds. De geneeskundige dienst te O e g s t- Se e s t wordt op Nieuwjaar waargenomen oor dr. Timmermans, Wilhelminapark, tel. 390. Lotte nummers van ons blad zijn. behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bij de firma A. HILL EN, Breastraai 164 Firma A. HILLEN, Stationsweg Fa. A. SOMERWIL Azn, Hoogewoerd 24 Fa. A. J. H. WIJTENBURG, Haarl.str. 2 en bij A. GERRITSEN, Alphen aan den Rijn en den Zaterdags bij JOH. HOGERVORST, Haarl straat 128 weg lil P. Gaartman, Den Haag, Blee- keralaan 60a Mej. B. S. de Langen, Arn hem, Bovenbrugstr. 8 Hej. G. v. d. Hoorn, Leimuiden, Nieuwenweg 167 W, ■M. Horning, Helder, Hoofdgr. 71 G. J. v. Drimmolen, Harldngen, Schoolstr. 2 Mej. N. L. Beekes, Middelburg, St. Pieters.tr. A 72a 0. Schreuder, Rotterdam, Bergweg, Ziekenhuis Jan Boer, Vleuten, arts" H. v. d. Berg, Den Haag, Wolmaranstr. 2z II J. H. Witlage, Bussum, Graaf Wichman- laan 23 C. v. d. Heuvel, Brussel, Saint Frond Mej. W. Schmidt, Den Haag, Pr. Vinkenpark 25 J. L. Elferink, Haarlem, Spaame 2i rood Mej. D. C. H. Chr. Lu- lofs, Wassenaar, Middelweg Mej. C. A. Waasdorp, Rotterdam, Vlasakkerslr. 46 I Chr. D. Visback, Den Haag, Sleijnlaan 7, GEBOREN: Johanna Cornelia, dochter v. A. v. Hcrwijnen en C. H. Vermeulen. Louise Huberts Maria <L v. C. O. Maat en J. H. M. Jansen. Willem Frederik, zoon v. W. T. Devilee en A. J. Franken. Magda- lena Maria Com. d. v. J. G. Koot en M. M. Knijnenburg. - Hendrik, zoon van H. Broers en P. H. Cornelisse. Corn. Maria Debora, dochter van Are v. d. Vooren en C. Menken. Geerlruida Antonia, dochter van A. W. J. v. Vrijberghe de Coningh en G. Bosman. Wimpje, dochter van M. v. d. Heijden en M. de Bruin. Jacoba, d. v. H. v. Polanen en A. W. Ouwendijk. Anthonia Wilhelmina, dochter van H. v. Polanen en A. W. Ouwen- dijk. Sara Maria, d. v. J. Ligtvoet en M. j. Onderwater. Eljsabetk Maria Johanna, d. v. D. C. Wilteman en A. W. de Haas. Johannes Frederik, z. v. P. P. v. d. Blom en W. S. Bolt. Anna Wilhelmina, dochter von A. Janssen en A. M. W. Hakker. Maria Elisabeth, d. v. A. M. Berlamon en At. A. de Water. Samuel, zopn van W. Nieuwenburg en J. Huijser. Jan, zoon v. J. Midderhara en C. H. de Munnik. Antje, d. v. J. N. Arentsen en J. M. Filippo. Mar tin Maria Agatha, z. v. G. G. Groenewegen en M. Haver. Meindert, z. v. J. Gort en A. v. Sluis. Cornelia Maria, d. v. F. C. de Boer en C. M. Spierenburg. Pieter, z. v. D. v. Houten en M. Siera. Clara, d. v. R. V. Bentem en A* Kaasjager. Johanna Ilend.a Maria, d. v. C. D. Zandvliet en M. E. v. Rijn. Gerardus Jacobus, z. v. C. D. Zandvliet en Al. E. v. Rijn. Jansje, d. van A. Lems en S. M. Bourgeois. Elly, d. v. J. K. Zierluss en H. A. Schorn. Conrad Petrus Maria, z, j. P. J. Nieuwesteeg en M. T. P. Bruijnen. Johannes, z. v. J. Plat- teel en G. v. d. Bogaard. Jan, z. v: A. Tegelaar en G. Fasseur. GEHUWDJ. v. d. Ploeg jm. en M. Eikel jd. M. J. Ottes jm. en J. F. de Klerk jd. O. H. Roosendaal jm. en S- Philippo jd. N. v. d. Tuin jm. en H. v. d. Wijngaard jd. J. A. Plu jm. en P. <5c Gunst jd. H. Oompeer jm. en P. M. v. Zijl jd. H. Brands jm. en A. J. v. Duijl jd. J. v. Leeuwen jm. en O. Filippo jd. OVERLEDEN: M. S. DrosTinholt wede. 90 j. H J. Dubbeldeman Z. 7 m. J. Verheul, m. 78 j. W. L. Zegwaard, z. 2 j. B. W. Boot, d. 4 j. G. v. d. Hoorn, z. 35 j. A. J. de Leen z. 13 j. A. J. v. Dorp, z. 1 j. M. Overdevest, d. 3 j. A. Pli. v. Dijk m. 65 j. H. Veekman, wedr. 80 j. M. H. Stikvoort wede. Overdijk 60 j. It. Korswagen, wede. Berg 87 j. J. Hou vink, wede. W. A. v. d. Sluis 87 j. F. Sandberg m. 66 j. J. Lardee, m. 76 j. H. Smits, z. 10 m. VOOR VRIJDAG, 2 JANUARI. 10.1G. Amsterdam (2175 M.) Tjjds.in v. b. Persbureau Vaz Dias (Off. Amsfcrd. tjjd). 11.20. Leipzig (ongev. 400 M.J "Middag concert. 12.50. Parijs (1780 M. SFR). Concert door het Tagane-orkest van Radio-Paris. 1.20. Londen (365 M. 2L0V. Tijdsein v. Greenwich. The „2LO"-trio en Dorothy Gad- sen (sopraan). 3.50. Berlijn (330 en 505 M.J Concert, o.a. Moment Musioal, Schubert, Ouverture zu der Oper „Die Zauberflöte", W. A. Mozart Birmingham (475 M. 6IT). Lozells Pioture House Orchestra. Cardiff (351 M. 5WA). The Station Trio. Manchester (375 M. 2ZY). Concert door the „2ZY"-<iuartet. Aberdeen (495 M. 2BD). Dance Afternoon. The Wireless Dance Orchestra. Glasgow (420 M. 5SC) The Wireless Quar tet t Frank Bonham (bariton). 4.20. Londen (365 M. 2L0). Tijdsein v. Greenwich. The ,,ZL0"-trio. Jessie Crimson (piano). 4.30. Amsterdam (2175 M.) Tijdsein v. het Persbureau Vaz Dias. 5.06. ParjjB (1780 M. SFR). Concert Daarna: Matfnée Literaire. 5.20. Birmingham (475 M. 5IT). Dames halfuurtje. 5.60. Londen (365 if. 2L0). Kinderver tellingen. 7.30. Londen (366 M. 2L0). Orkest: Marsch „Under Freedoms Flag", Ncrvoviesky. Ouverture Raymond, Thomas. Waltz „Mon Reve", Waldteufel, enz, Birmingham (475 M. 6IT). Dance and Song. DafeA Dance Orchestra. Bournemouth (3S5 M. 6BM). The Wireless Orchestra The Royal Bath Dance Orchestra Manchester (375 M. 2ZY). Fluitsolo: „Deuxieme Suite", Emile Kronke. 9.20. Parijs (1780 M. SFR). Concert, o.a Serenade, Widor, Cants, Russes, Lalo, Guernica, P. Vidal. 9.40. Hamburg (392 M.) Dansmuziek. 10.20. Londen (365 M. 2L0). Concert: Het orkest: Ouverture „Rosamuude". Three Fours, Coleridge-Taylor, Polonaise („Eugen Onegin) Tchaikowsky. Par(,s (1870 M. SFR). Dansmuziek door het speciale dansorkest van Radio-Paris. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Keulsche zone de con ferentie te Parijs de Fran sche schold aan Amerika. Heden zal de Gezantenraad moeten be slissen over de nota aan Duitschland. De Engelsohe tekst eener nota is aan den gezant te Parijs Lord Grew© toegezonden. De nota die zeer kort is, zegt dat de tufl- schentijdsche rapporten der militaire con trole-commissie de ontruiming niet wetti gen en dat de ontruiming in geen geval kan plaats hebben voor het volledig verslag is ontvangen. Men ziet dus, dat Engeland het Fransche standpunt niet deelt. In Duitschland is uien echter over de Engelsohe houding al even zeer verbolgen als óver de Fransche. Volgens de „Vossische Ztg." en een aan tal andore bladen, is Engeland zelf de hoofdschuldige, en hét „Qott strafe Eng- Land" keert weer terug. Er zijn echter ook wel Duitsehers, die erkennen, dat de En- gelsche regeering zich op dit oogenblik in een buitengewoon moeilijke positie bevindt. Zoo seint de Londensche correspondent van de „Frankf. Ztg." b.v. de volgende Be schouwing aan zijn blad: „De heele situatie vindt haar oorzaak ia het feit, dat de Fransohen geweigerd' heb ben het Roergebied te ontruimen alvorens hun andere waarborgen der veiligheid ge geven zijn. Op de Londensche conferentie zijn verschillende plannen daartoe bespro ken en het is zoo goed als zeker, dat Her- riot diplomatiek en moreel verplicht zou geweest zijn de ontruiming van Keulen en van het Roergebied goed te keuren, wan neer Londen het protocol van Genève had goedgekeurd. De Fransche eerste-nninistcr heeft immers verklaard dat dit protocol hem voldoende waarborgen schenkt. Jam mer genoeg echter heeft Engeland juist die bepalingen van het protocol verworpen, waaraan Frankrijk hot meest belang hecht. Dientengevolge is het voor de geallieerden onmogelijk geweest de veiligheidskwestie nog voor 10 Januari op te lossen. Ook de rogceringsverandering te Londen heeft veel tijd doen verloren gaan. De binnenlandsche parlementaire situatie in Frankrijk maakt het voor Herriot echter volstrekt onmoge lijk nog eenige concessie te doen in sake de ontruiming van het bezette gebied alvo rens er andere waarborgen der veiligheid verkregen zijn. De Engelsche regeering is er dan ook vast van overtuigd, dat oen on middellijke ontruiming van de Kculschc zone noodlottige gevolgen zou hebbehfc ge had de l'ranschen zouden dan ongetwijfeld zelf bezit genomen hebben van een aantal punten, welke van gewibht zijn voor dc ver binding met liet Roergebied. Deze toestand is zeer bedenkelijk. Het* is slechts natuurlijk, dat men thans ia Duitschland zeeT verontwaardigd is. Die verontwaardiging is ook ten volle gerecht vaardigd. Men mag daarbij echter niet ver geten, dat Engeland een zeer moeilijke be slissing moet nemen en dat het indertijd het Fransche militarisme, dat tot d© Roerbe zetting besloot, beslist heeft durven afkeu ren. Het verdere verloop en het eindresul taat van deze heele crisis is van oneindig meer belang, dan eenig uitstel der ontrui ming. Tot nog toe heeft de Engelsche regêe- ring geweigerd aan het verzoek der Frdn- schcn te voldoen, om mede te constateeren, dat Duitschland de verplichtingen van het verdrag niet heeft nageleefd. Over den tekst der nota van den Gezantenraad wordt nog steeds onderhandeld. Waarschijnlijk ^1 de definitieve tekst het resultaat zijn van een compromis tusschen de strijdende par tijen. De groote vraag of men hier aï of niet te doen heeft met eensanctie, zal waarschijnlijk voorloopig onbeantwoord blij- ven. Men mag er trouwens vast van over tuigd zijn, dat de Engelschen nog steeds veel verwachten van de werking van het plan-Dawes en ook daarom een zoo spoedig mogelijke ontruiming van Keulen wenschen. Wat de kern der kwestie betreft, zullen' zij wel nooit toegeven. Het ergste wat gebeu ren kan is dat men in Duitschland de situa tie verkeerd beoordeelt ep de Engelsohe re geering daardoor juist in een richting zou worden gedreven, welke zij thans nog vol strekt niet wenscht uit te gaan." Dat getuigt tenminste van gezond in zicht maar zal dit in Duitschland het winnen..,. Men bepleit zelfs economische repres- saillcs. Daaronder verstaat men het niel- ratificeeren van het handelsverdrag met Engeland, het afbreken van de economi sche onderhandelingen met Frankrijk en het leggen van embargo op Fransche ijzer-" en textielwaren, wat een zwaren klap toe zou brengen aan de industrie in Elzas- Lotharingen. Zoowel de „Vossische Ztg." als de „Tag" en de „Rreuzzeitung" bepleiten deze represaillemaatregelen. Het wordt der regeering moeilijk ge maakt, het hoofd koel te houden. Stresemann heeft tegenover de buiten- landsche pers nog eens uitvoerig het J)uit- sche standpunt uiteengezet, waarvan de kern aldus is te kenschetsen: „Van dc allergrootste beteekenis voor den internationalen toestand is de psychische stemming van de volken. De worsteling, die in Duitschland om de aanvaarding van de Daweswetten is gevoerd, was een strijd tusschen het vertrouwen cn het wantrou wen. Het vertrouwen heeft toen overwon nen en het gevolg daarvan is het, dat in Duitschland in 1921- de sociale orde is te ruggekeerd. De uiterste partijen zijn ver zwakt en het gevaar voor plotselinge!! op stand en staatsgrepen is verdwenen. Hoe- velen, die voor do Dawe9-wetten hebben gestemd, geloofden nochtans niet, dat Frankrijk Dortmund zou ontruimen? En hoezeer heeft het feit, dat deze ontruiming inderdaad is voltrokken, het vertrouwen versterkt? Blijft nu echter zonder vooraf gaande onderhandelingen met Duitschland de Keulsche zone langer dan den bij het verdrag bepaalden datum bezet, dan zinkt dengenen in Duitschland, die hebben ge streden voor terugkeer van den vrede en het internationale vertrouwen, de grond on der de voeten weg. Dan krijgen zij gelijk, die altijd hebben beweerd: Het helpt toch niets of gij al aanvaardt, de tegenpartij lacht u maar uit en zal u niet beter behan delen dan voorheen. Dan blijft de Dawes- overeénkomst bestaan als economisch-fi- nancieele overeenkomst, maar ls aan alle schoone verwachtingen, welke men aan het tot stand komen van die overeenkomst heeft verbonden, de bodem ingeslagen en begint wederom het tijdperk der sancties." Verder zei Stresemann, naar de „N. R. Ct." meldt, o.a. nog; De regeering weet nog niet, wat# er in het rapport van de controlecommissie, dat nog niet gereed is, zal staan, maar zij heeft vernomen, dat in de eerste plaats de Duit- sche verbindingsofficieren het onderzoek in Duitschland niet naar behooren zouden hebben bevorderd of het zelfs zouden heb ben gesaboteerd» Inderdaad werden aan de verbindingsofficieren uit psychisch oogpunt dikwijls hooge eischen gesteld. B.v. toen de commissie na eerst een bezoek elders te hebben aangekondigd plotseling om 5 uur 's morgens in het Sennekamp verscheen en zich ernstig beklaagde, omdat de comman dant op dat uur nog niet was opgestaan. Men moet zich verplaatsen in den ge moedstoestand van officieren, die verplicht zijn. een commissie van wantrouwende bui- tenlandsche dwarskijkers de nationale ver dedigingswerken toegankelijk te maken. Het zou dus geenszins te verwonden^ maar menschelijk verklaarbaar zijn, indien er hier en daar ernstige moeilijkheden wa ren gerezen. Zoo-dit echter bet geval ware geweest, dan zou toch gedurende het onder zoek, dat niet minder dan drie maanden heeft geduurd, de commissie wel de vrij heid hebben genomen, aan de Duitse he re-, geering "rapport te doen van de ondervon den belemmeringen, met het verzoek deze op te heffen. De regeering heeft echter geen enkele klacht van beteekenis en slechts één klacht van zeer onbeteekenenden aard ont vangen. (Ingolsladt). Een tweede bezwaar, dat de regeering ter oore is gekomen, is dit: dat Duitschland moreel nog zoo weinig ontwapend heeft Gelijk reeds geschetst, was deze moreele ontwapening ten gevolge van het herstel van het internationale vertrouwen door de overeenkomst van Londen juist goed op weg. De ontruiming van de Keulscne zone op den vastgestelden tijd zou deze moreele ontwapening nog een geweldigen stoot voorwaarts hebben gegeven. Het bezet hou den van die zone, langer dan den vastge stelden termijn, evenwel dreigt de ontwik keling van die moreele ontwapening weer in de kiem te verstikken. De minister herhaalt in dit verband mOl andere woorden wat hij reeds heeft gezegd over de worsteling tusschen het wantrou wen en het vertrouwen. Er zijn geen andere klachten aan de re geering bekend geworden dan een kwestie van de lengte van de draaibanken bij Krupp die zodanig is, dat het mogelijk zou zijn, er later geweerloopen op te maken. Over zulke kleinigheden valt toch te praten. De lengte van deze draaibanken was noodig voor het uitvoeren van een Amerikaanschc bestelling van werktuigen, die bij verkor ting van de draaibanken niet zou kunnen worden geleverd. De minister windt zich in dit verband op over de tegenstrijdigheid, dat ecnerzijds de tenuitvoerlegging van het plan-Dawes slechts bij de hoogst mogelijke productie van de Duitsche industrie moge lijk is en deze productie anderzijds wordt belemmerd bij het uitvoeren van interna tionale contracten. Een volgend bezwaar geldt de omstandig heid. dat de rijksweerbaarheid geen contact met het volk heeft, dat zij langzamerhand het aanschijn geeft aan een militaire kaste. Hiervoor moet de minister de verantwoor delijkheid overlaten aan het verdrag van Versailles. Het leger is geheel volgens de letter van het verdrag ingericht, dat Duitschland nu eenmaal een beroepsleger heeft opgedrongen. Dat de kazerneering van de politie moet ophouden is de eenige eisch, waaraan de Duitsche regeering onder geen beding kan voldoen. Hieromtrent denkt minister Seve ring precies zooals Stresemann. Het gevaar vaii communistische of rechtsche staats grepen 'is wel eenigszins verminderd, maar zal stellig door de niet-ontruiming van de Keulsche zone aanstonds weer acuut wor den. In zulk een geval moet de politie door middel van auto's spoedig naar de bedreig de punten worden gezonden. Als de toe stand zoo wordt, dat Stresemann bij een aanval op de regeeringsgebouwen eerst een boodschap moet zenden naar den agent Piffke in de Linienstrasse 149 achterhuis, derde verdieping, enz., dan kan de regee ring beter dadelijk van alle gezag afstand doen en het overdoen aan den eerste, den beste, die het oprapen wil. Waar de Duitsche regeering voorts in alle geval op zal staan, dat is een volledige publicatie van het rapport van de commis sie, opdat de bezwaren gemeenschappelijk kunnen worden onderzocht en, zoo zij juist blijken, door de Duitsche regeering worden weggenomen. Dit doet echter niets af aan de verplichting der entente op 10 Januari de Keulsche zone te ontruimen. Op 6 Januari begint de conferentie der geallieerde ministers van financiën te Pa rijs, waar Amerika door een „toehoorder" zal zijn vertegenwoordigd. Naar verluidt, zal opnieuw* een poging worden gedaan de vraagstukken der schadevergoeding en der onderlinge schulden met elkander in ver band te brengen. Het heet verder dat Churchill evenals het geheele Engelsche kabinet niet geneigd is de aanspraken van Amerika op een deel der door Duitschland volgens het plan-Dawes te betalen bedragen goed te keuren. De Engelsche regeering schijnt van meening dat Amerika door zijn houding in zake het vredesverdrag het wet telijk rceht op dit aandeel niet kan laten gelden doch schijnt bereid over een rege ling te spreken in verband met de onder linge schulden. Vermoedelijk beteekent deze geheimzin nige mededeeling dat Engeland lang9 dezen weg zal pogen Hfet oude voorstel van Bonar Law te verwezenlijken en dus niet meer van Europa zal vorderen dan het zelf aan Amerika moet betalen en dat het directe betalingen van Duitschland aan Amerika wenscht te encadreeren in zijn eigen beta lingen aan Washington. Wat de conferentie zelf betreft, wordt ver nomen, dat de voorbereidende werkzaamhe den voor deze conferentie op verschiUende belangrijke punten niet tot overeenstem ming hebben geleid. De kleinere geallieerden onder leiding van Roemenië hebben ver klaard dat zij niet bij voorbaat een beslis sing kunnen goedkeuren, die hun levensbe langen raakt en dat zij derhalve aan de te houden beraadslagingen moeten deelnemen. Van Fransche zijde wordt alles gedaan om de slechte stemming in Amerifa te verbete ren. In een interview met de „New-York Herald" heeft de minister van financiën Clémentel verklaard, dat de in de Vereenig- de Staten ontstane opgewondenheid ten aan zien van de kwestie der Fransche schuld voortkwam uit een opzettelijke uitlegging, die vijanden van Fraiifcrijk aan een volzin uit de eenige dagen geleden door Clementel gepubliceerde financieele opstelling hebben gegeven. In dien volzin toch wordt alleen gezegd, dat een gedeelte der Fransche openbare meening heUfoillijk zou vinden, dat de oor logsschulden zouden worden verdeeld over een aantal der betrokken geallieerde landen, naar gelang van hun nationale rijkdom. De minister is het daarmede echter niet eens en zal het zeker niet te berde brengen wan neer het vraagstuk wordt behandeld. Frank rijk is niet van plan ook maar enkele zijner schulden niet te erkennen en zal zijn hand- teekening steeds als iets heiligs beschouwen. Amerika wil echter geen woorden meer, doch daden! DUITSCHLAND. Sympathie voor president Ebert bijeenkomst van het parlement. Voortdurend- komen er meer betuigingen van sympathie voor president Ebert in ver band met het vonnis van Maagdenburg. Thans heeft ook het rijksdag lid Kahl, van de Duitsche Volkspartij, dit vonnis scherp veroordeeld. Besturen van staten en ge meente, van corporaties, vooral van juris- tenvereeniging, zenden telegrammen, waar in zij wraak roepen over dit tendentieuse vonnis. De nieuwe Rijksdag zal op 6 Januari bij eenkomen. De Pruisische regeering heeft den Land dag, voor 0 Januari bijeengeroepen. ENGELAND. Geen rijksconferentie Naar verluidt, zijn thans alle Dominion! van meening, dat het mogelijk is, hun eerste ministers met Maart voor de buitengewon! rrjksconfercntie te Londen ter beraadslaging over het protocol van Genève bijeen t* laten komen, omdat zij aan de beraadsla gingen in hun eigen parlementen dee moeten nemen. Men acht het daarom waas schijnlijk, dat de conferentie niet door za' gaan en in plaats daarvan de reeds ge opperde tefegTafische gedachtewisseling za komen. ITALIË. 8alandra uit de begrootinga commissie. Op 12 Januari heeft ex een b^eenkomsj plaats van den grooten Raad der Fascistisch* Partij, Salandra heeft uit gezondheidsoverwegin gen het voorzitterschap neergelegd van df begrotingscommissie der Itiuiaansche Ka mer. Ten einde alle eventueele geruehtea te voorkomen heeft hjji den tekst van zijd ontslagbnet terstond gepubliceerd. Of echter politieke overwegingen heele» maal vreemd zjjn? ZUID-SLA VIE. Het kabinet Pasjita Het kabinet-Pasjit-s zal gereconBtrueeri worden. Twee leiders der ontbonden Kroa tische Boerenpartij zullen zitting nemen il het kabinet. Zeker uit de anti-bolsjewistische groep die zich afgescheiden heeft, gelijk bekend TURKIJE. Tegen de Grieken Aangezien de verschillende stappen vat de Turksche regeering, brj de gemengd' commissie gedaan, naar aanleiding van on aangenaamheden, door de Grieken in Wes Thracie aan de Mohammedanen toegebracht geen resultaat opgeleverd hebben, heej( Angora besloten représailles te nemen. D autoriteiten te Konstantinopel wachten o'i gedétailleerde instructies, waardoor de- amb tenaren van het kadaster alle formaliteiten betreffendeden eigendom van niet-uitwis- eelbare Grieken te Konstantinopel opheffen. Het geheele eigendom van Grieken binnen Turkije zai worden in beslag genomen en de inkomsten ervan worden verdeeld onder da Turken, die in 1912 Griekenland hebben verlaten, en onder de Mohammedanen, die in Februari van de Grieken te Igden hebben gehad. Dit beslag, zal pas worden opge- hevep, als de West Thracische Mohammed danen vergoeding met rente hebben gekregen voor vroegere beslagen, die ""te hunnen nar deele hebben plaats gehad. VEREENIGDE STATEN. Een nieuwe maritieme ontwapeningsconferentie^ De voorzitter van de marine-commissie ui(j het Huis van Afgevaardigden heeft mede deeling heeft ontvangen, volgens welke" Coolidge een nieuwe international® confe rentie voor ontwapening ter zee nog binneij een jaar zou bijeenroepen. Coolidge zal IA ieder geval invloed uitoefenen op het bij» eenroepen dier conferentie maar thans kan' nog niet gezegd worden, wanneer zé zal plaats hebben. CHILI. I AJatand van 2 provincie», Gemeld wordt, dat Chili heelt toegestemd in het teruggeven van de provincies ArikSi en Takna, die Peru in 1883 had moeten af staan. De nieuwe regeling komt tot stand in gevolge een arbitrale uitspaak van pre sident Coolidge. 11 MEXICO. Tl Regeeringsmaatregelen. De Mexicaanschè Tegeering heeft een bè'« sluit uitgevaardigd waardoor alle beperkin gen tegen de immigratie van Japanners worden opgeheven. President Galles verklaart, dat de regee ring geen nieuwe credietein in het buitenland zal opnemen, doch dat bijl uitstel van be taling zal vragen voor den dienst dêtf Ioopende leeningen. De begrooting zal door nieuwe belastingen en ontwikkeling" Vjjfi handel en nijverheid in evenwicht worcfeÜ gebracht. BUITENLANDSCH GEMENGD» In de Londensche wijk Brixton werd in gebroken in een juwelierswinkel. Onmiddel lijk werd een honderdtal politie-agenten uitgezonden om jacht te maken op de drie inbrekers, die over de daken vluchtten. Eén hunner werd bijna gegrepen, doch wist met de beido anderen te ontkomen door zijn jag uit te trekken, die hij over het hoofd van den agent wierp, welke hem op de hielen zat. ïn de zakken van deze jas werd het grootste deel van den buit teruggevonden. Bij het onderzoek in de moordzaak t© Münsterborgen heeft men een vijver op eeó stuk land van Denke afgezocht. Er zijn OCZii- ge stukken van menschelijk gebeente voor den dag gekomen. Daar de bodem van defi vijver zeer modderig is, houdt men het voeT mogelijk, dat er nog meer zal gevonden worden. In de woning van Denke werden kleeding- stukken van vijftien verschillende persondh gevonden. Een hevige storm heeift weer over Enge land gewoed en bereikte een snelheid vaii 50 mijlen per uur. Honderden telcfoondiir3 den zijn vernield cn een zestal ondergrond- sche kabels zijn door het water beschadigd. Vele overstroomingen hadden plaats. He^ zonderlinge geval deed zich voor, dat het op sommige plaatsen in de Theems zeer laag water was, doordat de sterke wind stroomopwaarts blies. Twee veerbooten op de beneden-Theems konden niet overvaretf en een passagiersboot uit Woolwich bleef 'd uur lang aan den grond zitten. Bij Penri® konden de sneltreinen van Londen naar Schotland niet verder, zoodat een deel ïan

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2