LONDENSCHE BRIEVEN. SPORT. RECHTZAKEN. VRAGENRl'BRIEK. bath ia begonnen, men mag niet meer wer ken dus is het verhollen vuur te ontsteken, en dientengevolge is het niet geoorloofd te rooken. De patroon heeft ons opgemerkt in ons hoekjeik intrigeer hem zichtbaar. Met merkwaardig flair heelt hij in mijn metge zel onmiddellijk een van de zijnen herkend. Zonder ceremonie geeft hij hem dan ook een klap op den schouder bij wijze van begroe ting. Dan kijkt hij mij langen tijd aan en, met den vinger naar mij wijzend, een nagel met een rouwrand bijna onder mijn neui duwend, vraagt hij op twijfelenden toon: Auch a yid? Ny, a freund, antwoordt mijn gids. En dadelijk ontspint zich een vragen- ea au tw oorden-spel van confidenties. Wat doetr-ie? Waar werkt-ie 1 Heeft ie kinde ren 1 Verdient-ie goed z'n brood? Maar het oogenblik is aangebroken, ge loof ik, om u te zeggen waar ik mij bevind. Om dezen onderzoekingstocht te onderne men heb ik noch den trein genomen noch de boot. Alleen maar den ondergrond tot aan het station Couronnes. Het is de -nieu we Jodenwijk van Belleville, welke ik bezig ben te explore eren. Men heeft slechts en kele schreden tè doen in de rue. de FOriliom of efe me de Ia Présentation in te slaan om zich plotseling overgeplant te voelen in een of ander dorp in den Balkan of in Polen. Bij het vallen van den avond zijn do trot toirs vol menschen die stilstaan en met el kander redetwisten. Het schijnt dat zij niets anders te doen hebben in het leven. Maar het-is de avond voor den Zaterdag: daarom is deze menigte zeer goed gekleed. Zij heeft niets van de armoede van het ghetto. In een décor van schurftige, al 9 uit elkaar vallende huizen, langs een straat goot die stinkt en met geklater als een wa terval allerlei gruwelijke afval met zich voert, praten jonge meisjes in licht-gekleur- de japonnetjes met kleine heertjes die zij den zakdoekjes en lakschoenen dragen. Voor de verdachte tiende-rangs-hotels wandelen elegante dames met kleine luxe hondjes aan een koordje. Men hoort niet één woord Fransch, en om de vijf meter ontmoet ge een ritueele slagerij of restaurant met op den gevel de vreemde arabesken der He- breeuwsche opschriften Met z'n hoevelen is u hier? vraag ik aan den patroon, die bij ons is komen zitten. Tienduizend gezinnen ongeveer U weet, dat men u er van beschuldigt dep woningnood in de hand to. werken Dat is onbillijk. Men vergieet één ding dat wij weten te leven op een hoop. Wij ne men niet meer plaats in op het oogenblik, dan toen we tweeduizend families waren. Ik ken gezinnen van tien personen die hui zen in een enkel klein kamertje Op dit oogenblik verstomt opeens alle geluid in de zaal. Een vorstelijke verschij ning een pracht van een wouw staat in de deuropening. Inderdaad is het nog een heel jong meisje. Zij heeft een zware vlam mende roode haardos, en dc melkwitte bloö- t© armen teekenen zich af, wonderschoon tegen een avondjapon van topaas-groene metaalstof. Met haar zilver-brokaten schoen tje schuift zij een hoop vuil opzij, en treedt recht op ons toe. Dat is op z'n minst dê Venus van l'Oril- lon zeg ik. Het is mijn dochter, zegt de patroon, een hooge borst opzettend Je suis oharmée de vous voir ici (ik ben verrukt u hier te zien) zegt het jonge meisje tot mij met een aUeyrliefsten glim lach en in het zuiverste Fransch. Ik hoop dat u het huis niet meer vergeten zult. En zij zweeft naar een ander tafeltje. Is een echte Parisienne, gaat de pa troon voort. Ze zal het ver brengen, ce sera une grande dame Buiten nadert het geronk van een motor én het schijnsel van een stel zoeklicht-lam pen glijdt langs de deur. Een kostbare con- dui te-in térieuré houdt stil, en een klein mannetje met zwarten baard stapt uit den wagen en komt het restaurant binnen. Be scheiden glijdt hij neer tussohen twee be zoekers en bestelt met een gebarsten stem: „a bering urid a suppenfleisch." C'cst un ancien (het is iemand die vroeger in deze buurt' gewoond heeft) legt de patroon mij uit. Hij komt va«n tijd tofe tijd nog eens eten met de anderen, in zijn oudé omgeving, om zich weer in te leven in het verleden. Hij is schatrijk. Als ik j« z'n naam zei, zou je verstomd staan Het is misschien een Rothschild, zeg ik lachend. Bijna! antwoordt de patroon, geheim zinnig. Een bock en de rekeningzeg ik tot een Zwaarlijvige vrouw met een paardeharen pruik, dié langs mij heen komt. Zij kijkt mij aan, bevreemd. Was ist dann es a bock vraagt ze. A kleine bier, verklaart de pa-troon... Da's mijn vrouw, voegt hij er bij. Ze kan maar geen Fransch leeren. Soms kan ze onze kleine meid niet eens verstaanBij ons, besluit hij trotsch, telt een enkel ge- placht verder dikwijls meer dan tien bij de góys Wij namen afscheid. In het voorste zaal tje, haast in het ohnker, speelden twee mannen kaart met de vingervlugheid van éen goochelaar. Na eiken slag gaven ze elkaar geld, onder het slaken van smarte lijke uitroepen, verwenschingen en bedrei gingen. Dan begonnen ze weer opnieuw. Buiten was het nu volkomen duister. Niet tegenstaande de kou hing er 'n stank in de Itraat om flauw te vallen. Op den hoek van de passage Bouchardy kwamen een zwerm longen8 een huis uit, hollend en schreeu wend. Allemaal hadden ze een hengselmand- Je aan hun arm. Dat is de school der apennootjesverkoo- 5^9, zegt mijn vriend. Hoe bedoel je? He gezinnen die al te veel kinderen ■ébben doen ze in pension bij groothande laars exploitanten van straatventers, die deze joggies als werkbijen over heel Parijs uitzenden. Caoahouettes, oacahouettes, mossieu (Apennootjes, apennootjes, meneer?) vraagt me een klein boefje met een paar rakkerd- brutaJe kijkers Ik geef hem tien stuivers. Prenez marchandise (neem de waar weg), zegt hij, gebelgd. Moi marchand, pas mendiant! (Ik ben een koopman, geen be delaar Dat „marchand", hij had het woord uit gesproken op zoo zelfbewuaten toon, dat ik tegelijk het visioen had van mijn boefje, groot geworden, met een zwarten haard, terugkeerend, eenmaal, rue de l'Orillon, in zijn veertig paards. LEO FAUST. Van onzen Londenschen Correspondent. Engelsche jaarwisseling. Het groote feest. Een gesprek. Over den lof van het feestmaal in het algemeen en het Kerstmaal in het bijzonder. Een van deze dagen vóór Kerstmis die niet donker zijn geweest, waar wij blij om zijn en 'waarin wij een goed voorteeken willen zien; wij klampen ons vast aan goede voorteekenen in een tijd, die zoo weinig houvast biedt wel dan, een van die dagen ontmoette ik een Engelschen vriend, een goedmoedig en gezellig man. Ik was onder den indruk van de Britsche Kerstmi B-voorbereiding, van de duizenden kalkoenen, die in de winkels hingen om straks door de gemeenschap in den naam van het Kerstfeest te worden verorberd, van de dringende opgetogen stoeten in de groote winkels, die koortsachtig, op gewonden, overdreven kochten en kochten in naam van Kerstmis. En ik zeide tot hem Merkwaardig toch gij Christen van En geland dat ge de geboorte van den gods dienst der zelfopoffering viert met een uitbarsting van bevrediging van eigen ver langens, eigen eetlust, eigen wenschen. Hij diende me prachtig van antwoord, een lang, onderhoudend antwoord, dat ik goed genoeg heb kunnen vasthouden om het hier weer te geven. Hetis 'volkomen juist, dat hij het zoo doet, zeide hij. Voedsel en drank zijn in de wereld niet alleen de meest natuurlijke dingen om van te genieten, maar ook de meest natuurlijke dingen om anderen van te laten genieten. Als ge kalkoen en plum pudding wilt savoureeren, dan moet ge dat in gezelschap van anderen doen, niet al leen. Wanneer menschelijke wezens vrien delijk of charmant willen zijn, dan denken zij het eerst aan eten en drinken. Menschen die d© nagedachtenis van een groot man willen huldigen, gaan rond een tafel zitten en eten een goed diner te zijner ©ere. Wanneer een groot geleerde, een groot staatsman, een groot 6oldaat van het an dere einde der aaide terugkeert, dan wórdt hij terstond een van d© honderd of meer feestmajende menschen, die zich in een lichte, vrpolijke „banqueting hall" hebben vereenigd., Een groot journalist, groeier dan gij, gaat uitrusten van den harden sleur en de vermoeienissen van zijn loopbaan; en zij, die zijn werk liefhebben en het be wonderen, gaan in zijn gezelschap oesters en fazanten verslinden, omdat het de beste manier is hem eer te bewijzen. Het schijnt haast onmogelijk, dat een man aan een ander eer bewijst zonder een overmatige hoeveelheid voedsel tot zich te nemen. Het kan waar wezen, dat men, wanneer men. o p iemands gezondheid drinkt, meteen zooals de oude drankbestrijders zeggen zijn eigen gezondheid o p drinkt. Maar de gewoonte is slechts een variatie en een zeer flauwe, want- c o n s u m p t i e blijft het en van de erkende opvatting, dat men iemand niet kan eeren zonder te eten. Bidt en werkt is een schoone leuze. Eet en eert is een onontkoombare wet. Wij eeren iemand met onzen eetlust en ik hoop je uit te leggen, dat dat neerkomt op eeren van ganscher harte. Ik geloof, dat eetlust en het hart nauwer verbonden zijn dan de a9keten bereid zijn te erkennen. Er be staat een goedheid van de maag, even goed ale een goedheid des harten. De meest goedmoedige menschen zijn zoo goed als ze ker ook genereuze eters. Ale ge Dickens hebt gelezen hetgeen ge wel niet zult hebben gedaan dan zult ge de waar heid van deze bewering willen erkennen. Er is een vorm van eten, die afstootelijk is en dat is het eten alleen, de gulzigheid in de eenzaamheid. Maar gulzigheid in gezelschap is bijna edel. Dickens leert het; en hij heeft eet-scènes geschreven, waarin de man, die niet een beetje gulzig zou zijn, bijna.zelf zuchtig zou wordeD. Voedsel en (frank zijn niet alleen het middel maar ook het sym bool voor het bevredigen van den eetlust. Rond de tafel zijn alle menschen aan 'elkaar gelijk. Een meer democratische instelling dan een smuldisch kan men zich niet voor stellen. Voedselen en drank zijn een deel van aller leven. Diamanten en parelen, paarden en automobielen kunnen de men schen van elkaar afbrengenvoedsel en drank brengen hen tezaam. Men mag ver schillende opvattingen huldigen over poli tiek en godsdienst; de een zal onverschillig zijn voor effecten en coupons, de ander voor Shakespaere of Couperus. Maar voedsel en drank zijn een ketting, die allen sympathie samenbindt. Ik onderbrak zijn woordenstroom met de opmerking, dat tegenover al die overdaad van het Britsche Kerstfeest, die toch eigen lijk weinig in overeenstemming is met het geestelijk karakter van de herdenking, ook veel maatschappelijke narigheid stond aan werkeloosheid en armoede, zoodat het ver schijnsel in zijn volheid misschien niet ge rechtvaardigd was. Maar ik werd de verlie zer onder zijn argumenten. Ik weet dat groote weldadigheid ten behoeve van zie ken, zwakken en ouden een heugelijk neven, verschijnsel is bij de Britsche Kerst-over- daad. Ik weet ook, dat de Kerstdrukte van handel, verkeer en vervoer werk en goed geld brengt aan duizenden en duizenden, die er ernstig behoefte aan hebben. Maar mijn Engelsche vriend, jovihal en mensche- lijk in zijn materialistische en toch welda dige levensbeschouwing, opende mijn oogen nog wat wijder. De beste manier om vriendelijk voor an deren te zijn, vervolgde hij, is goed te zijn op jezelf. Men kan moeilijk goed zijn voor anderen indien men niet in een goed humeur is. En het is een feit, dat de gemiddelde mensch het best in een goed humeur is te brengen met een goed maal. Een werkelijk goed man kan een goed humeur bewaren bij brood en water. Maar voor de groote rest der gemeenschap kan een goed gebra den kalkoen en plumpudding bijna noodza kelijk zijn voor haar deugd. En het is niet alleen het eten en drinken, dat wij met Kerstmis genieten. Een groot deel van ons plezier aan de Kersttafel ontleenen wij aan de herinnering van 'vroeger' jolly Christ- mases", waarin de werld plotseling haar goede dingen weldadig had rondgestrooid, uit een hoorn des overvloede. Dichters schrijven vaak over Gouden Eeuwen van het verleden of van de toekomst. Maar die Gouden Eeuw komt elk jaar op den Eersten Kerstdag in millioenen huizen. Een gewoon huis van baksteen wordt plotseling een paleis van licht en weelde. Er zijn helaas huizen, waai- geen speelgoed en geen lek kers binnenkomen, maar in de meeste hui zen is zelfs het armste kind op den groeten Kerstdag rijk. Het is de schoone illusie van een dag, die heerlijker is dan de werkelijk heid van jaren. En daarom ook vind ik dat elke goede regeering er voor moet zorgen, dat elk kind, dat een stuk speelgoed behoeft, het krijgt met Kerstmis en dat elke oude man, die behoefte heeft aan een ouderdoms pensioen, de faveur er van zal deelachtig worden. Dezen tijd moest de regeering voor Father Christmas of voor St. «Nicolaas zoo heet hij immers bij jullie' spelen. Elk huis moest althans gedurende een et maal een paradijs worden. Wie eet en vreugde heeft, moet zorgen, dat anderen eten en vreugde hebben. Wij zijn nog niet zoo ver. Maar met Kerstmis voelen we dat wij dien kant uit moeten en er zijn weinig Engelschen, die dezen tijd van het jaar niet met de daad toonen, dat zij dien kant uit willen. Over duizend jaar zal de wereld aan deze periode van strikt tijdelijke weldadig heid zijn ontgroeid. Dan zal het laten we hopen altijd Kerstmis zijn. Onze Kerst mis is het begin en daarom is ze schoon. Misschien hebben wij stervelingen in een geheim boekje van onzen aard het besef, dat het heelal eem onuitputtelijken voorraad geluk bevat* waar we allen deel aan moeten hebben en dat niemand gelukking kan zijn, indien hij zijn geluk niet met anderen deelt En dat is alles wat do hulst, de mistletoe, het speelgoed, de Kerstboom, de kaarsen, de kalkoen, do plumpudding, de brandy en de wijn beteekeneD. Dit is het verhaal van mijn Engelschen vriend, dat ik graag heb overgebriefd bij de jaarwisseling. uil VOETBAL. Nederlandsche Dooven-Sporibond. Opgericht is da Nederlandsche Dooven- sportbond, met aanvankelijk als toegetre den vereenigingen de sportvereeniging In richting Doofstommen-Onderwijs Rotterdam en de Amslerdamsche Dooven Sportvereeni ging. Het bestuur beslaat uit de heeren H. Zegerius, Amsterdam, voorzitter; E. Da vidson, Amsterdam, vice-voorzitter; H. Ne- derlof, Hillegcrsberg, penningmeester; L. Reens. Amsterdam, commissaris, en G. H. Koudijs, Rotterdam, secretaris. Besloten is op Tweeden Paaschdag een voetbalwedstrijd RoterdamAmsterdam te spelen. Uit de twee elftallen wordt een Ne- derlandsch doovenelftal samengesteld, dat 10 Mei te Antwerpen tegen een vertegen woordigend Belgisch doovenelftal uitkomt. De contribntie-veihooBiiia in den N. V. B. De uitslag van de stemming van de le den der algemeene vergadering over de stelling van het bondsbesluur betreffende het financieel beleid en zijn daarmede ver band houdende voorstellen is, naar de „Sportkroniek" meldt, nog niet -Vastgesteld. Op dit oogenblik zijn 38 van de 60 slem- men binnen en zoois er al eenige teekening te bespeuren. Nog slechts 11 afgevaardig den hebben zich zonder voorbehoud met de stellingen accoord verklaard en voor het houden van een buitengewone algemeene vergadering hebben er tot dusver 11 ge stemd. Het staat dus al vast, zelfs wanneer alle 22 stemmen, die nog moeten binnen komen, met de stellingen accoord gaan, dat de voor reglementswijziging, nl. contribu- tieverhooging, benoodigdc meerderheid van 2/3 niet wordt bereikt. H. F. C.Oud-Internationals. Op Nieuwjaarsdag speelt H. F. C. op haar terrein aan de Spanjaardslaan te Haarlem tegen het volgendie elftal van oud-inter national s: doel: Mac Neill; achter: Bosschart (links) en Tonny Kessler; midden: Kamperdijk, Dirk Lolsy en M. Houtkooper. voor: Mannus Francken, Jan Thomee, Boelie Kessler, J. Bulder, Welcker, KORFBAL. Het Leidsche twaalftal. Het Leidsche XH-lal, dat 18 Jan. e.k. tegen het Haagsche XII-tal speelt op Hout- rust in- Den Haag, zal uit de volgende spe- lers(sters) bestaan: Dames: J. Buys, J. Jansen en A. Leme uit Fluks; M. Schijfsma, A. v. Noort en A. Molt uit Vitesse (L.). Heeren: J. v. Bemmel, M. Ragut. J. Schneiders uit Fluks; J. v. Ginkel, K. v. Nieuwenhuizen en E. Uittenbroek uit Vi tesse (L.). Op Nieuwjaarsdag zal dit twaalftal van 84 een oefeningswedslrijd spelen tegen de reat van Fltiks en Vitesse (LI Voor hel Veteranen-twaalftal dat tegen een dito van Den Haag op denzelfden dag zal spelen, zal een keuze gedaan worden uit dc volgende oud-spclers(slers). Dames: C. Christiaanse. M. en T. Hoeks en C. Dijkhoff uit Fluks; Mc Gillavrv, N. v. Wijk. C Heinz en mevr. BallegoFrissel uit Vitesse (L). Heeren: Gcbr. Schildluizen. A.' Ouwer- kerk, .J Bosselaar en J. Smit, uit Fluks; Gebr. v. d. Reyden, A N. Ballego en II. Schijfsma, uit Vitesse (L.). SCHERMEN. De wedstrijden van de K. O. O. S. B. Het programma van de schermwedstrij- den van den K. O. O. S. B. Ie houden van 20 totr en met 23 Jannari in het garnizoens- ontspanningslokaal te Harderwijk, luidt als volgt 20 Jan., 1 uur n.m, Personeele wedstrijd sabel Afd. II, 8 uur n.m. korpswedstrijd sabel. 21 Januari, 9 uur v.m. korpswedstrijd floret. nur n.m. jrersonecle wedstrijd de gen afd. I en personeele wedstrijd hoofdafd. (schermonderwijzers en eerste prijswinnaars afdeeling I). 8 uur n.m. Algemeene verga dering. 22 Januari 9 uur v.m. personeele wedstrijd geweer aid. II 1 n.m. peiBoneele wedstrijd sabel afd. I 8 uur n.m. personeele wedstrijd sabel hoofdafdeeling. 23 Jan. 9 uur v.m. korpswedstrijd degen; 1 uur n.m. korpswedstrijd geweer. WIELRENNEN. Leidsche Ren- en Toerist-Vereen. „Swilt". Zondag is „Swiit" met enkele leden op bezoek geweest bij de H. R. C. „HoUandia", waar zij ook nog van haar kunnen heelt laten zien. Wij vernamen nog zeer goede berichten omtrent de medewerking voor het jaarfeest waarop wij later terugkomen. Wel kunnen we mededeelen. na een persoonlijk onder houd met den oud-amateur wereld-kam pioen Maurice Peetera dat hij beslist den Sisten Januari het feest van „Swift" zal opluisteren. BOKSEN. BieitenstrdterVan der Veer. De op 7 Januari vastgestelde match Brei- tonslraterVan der Veer gaat niet door we gens een handblessuur van Van der Veer. ZEILEN. Om den One-Ton-Cnp. In verband met het feit, dat Nederland den vorigen keer den One-Ton-Cup heeft veroverd, zullen deze wedstrijden, welke tot dusver steeds in Engeland hebben plaals gevonden, in 1925 worden gehouden op do Zuiderzee. Naar wij thans vernemen is daarvoor, behalve natuurlijk door Nederland, inge schreven door Engeland, Frankrijk, Italië, Noorwegen en Denemarken. OLYMPISCH NIEUWS. Da Olympiade in 1028. Naar gemeld wordt heeft de heer Jan Wils, architect te Voorburg, In opdracht van het besluur van het Nederlandsch Olympisch Comité, plannen ontworpen en Ingediend bij het gemeentebestuur van Am sterdam, tot verbouwing en uitbreiding van het Stadion te-Amsterdam, waar in 1928 de Olympische Spelen gehouden zullen worden. HOOG MILITAIR GERECHTSHOP. De relletjes te Ede. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft uit spraak gedaan ln de zaak tegen F. J. R., oud 25 jaren, geboren te Utrecht, gewoon diensfcpliohtig soldaat bij het 22e reg. infan terie, die door den Krijgcraag te 's-Herto- genbosch wae veroordeeld tot een week ge vangenisstraf, met aftrek van één dag voor arrest, ter zake, dat hij op 15 September 192-1 te Ede voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zijnde, nadat hij door den ser geant-majoor der politietroepen K. was be trapt op het, zioh in het openbaar bevinden met zijn uniformjas loe, hoeft geweigerd te voldoen aan do order van dien meerdere, om zijn naam op te geven. Het Hof bevestigde dit vonnis. HAAGSCHE RECHTBANK. Het procés legen het Centraal Verreken- kantoor voor Brandstoffen. De Haagsche rechtbank heelt uitspraak gedaan in de procedure tusschen den burge meester van Amsterdam en de N.V. Cen-, traal Verrekcnkantoor voor Brandstoffen en den Staat. Eischer had gesteld, dat de overeenkom sten inzake de levering van steenkolen, waarover de vordering loopt, steeds onder een bepaald beding waren aangegaan, n.l. dat een deel van den koopprijs zou worden terugbetaald, wanneer zou blijken, dat het totaal der verkoopprijzen hooger zou zijn dan voor het doel der N.V. noodzakelijk was. Waar de bepaling bestond, dat de N. V. niet meer dan 5 pCt. winst mocht ma ken, vorderde eischer een gedeelte van de betaalde koopprijzen terug. Naast de gemeente Amsterdam waren er nog 560 andere afnemers van steenkolen, die, wanneer de actie mocht slagen, recht op terugbetaling zouden hebben. De rechtbank wees do vordering tot een bedrag van ruim f 195.000 toe met een rente van 6 procent. De uniformen voor Rusland. Deze rechtbank beeft uitspraak gedaan in zake de procedure tusschen den bankier Scheel, te Beval, en de firma Vies sing en Co., te 's-Gravenhage. De firma Vlessing had aan de Russische Handelscommissie 200.000 nieuwe khaki-uni- formen verkocht voor f 33 per stuk. Van dil bedrag had Scheel ten behoeve van Vies- f 6 millioen accreditief gesteld. Bij aan komst in Rusland bleken de uniformen eoh- ter ondeugdelijk te zijn en werden zij kou id. zoqdal de Sovjcluioaoering ze niet' veiiSchto te betalen. Oji grond hiervan vorderde de bankier Schee! hef bedrag van f 6 millioen terug van de firma Ylessing en Co. De rechtbank wees dezt vordering in haar geheel toe. uitvoerbaar bij voorraad, bene vens ecu i .nte vnn c pCt. van 7 Juni 1921 of. SCHEEPSTIJDINGEN. STOOMVAART-MIJ. „NEDERLAND". SOEMBA, uitreis. 29 Dec. van Genua. BENG KALIS, thuisreis, 3! Dec. te .Mam seille verwacht. ROTTERDAMSCHE LLOÏD. TABANAN, uitreis. 30 Dec. te Belawan. SOERAKARTA, (huisreis, pass. 30 Dec Foint de Galle. SOEKABOEMI, thuisreis, 29 Dec. tr> Lou den. KON. WEST-IND. MAILDIENST NICK ER IE, 28 Dec. Vjin Amst. te Para ma* ribo. VAN RENSSELAER, verfrekt 31 Dec va» Barbados n. Amst. HOLLAND—AFRIKA LUN. RANDFONTEIN, 29 Dcc. van Dar es Sa* laam n. Zanzibar. HOLLAND—OOST-AZIE LIJN. OLDEKERK, uitreis, 30 Dec. van lombo. HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN. HOOGKERK, thuisreis, 29 Dcc. van Al giers. ROTTERDAMZUID-AMERIKA LIJN. ALWAKI, thuisreis, 29 Dcc. van Santoc, POELDIJK, 29 Dec. van B. Aires n. R'dam NEDERL. EN VREEMDE SCHEPEN. SULTAN VAN LANGKAT, New York n. Kopenhagen, pass. 26 Deo. Lizaid MIJDRECHT. Alicante n. Houston, pa96 S9 Dec. Santa Mafta. MIRACH, R'dam n. Montevideo, pass. 38 Dec. Teneriffe. STAD ZAANDAM, Vlaardingon n. Bilbao, pass. 80 Dec. Quessant. PENDREGHT, Constanza n. Antwerjxhl, pas9. 29 Dec. Konstantinopel. ZWIJNDRECHT, arr. 27 Dec. te Sleüin. ZOSMA, 30 Dec. van New-York le Antwer pen. Mevr. H., Ie L. Ongeveer f 10 is vol doende. A. H., te L. Voor dergelijke cursussen waarmede wordt, beoogd winst to maken, dient de advertentie rubriek. Wij kunnen daarvoor hier geen gratis reclame makers D. L. geboren Van P. te Ld. Naar de beschrijving, die u van uw poesje geeft, heeft het diertje schurft. Deze openbaart zich het eerst aan de randen van de ooren Of zoo spoedig mogelijk de dierenarU raad plegen of poesje laten opnemén in het die- renasyl op „Ouderzorg" te Leiderdorp» Daar krijgt het diertje ook geneeskundige behandeling. Daar de schurft bij honden oni katten dezelfde is, is besmetting van deö hond zeer wol mogelijk. Movtouw Sm., te L. Voor bet maken van warmen wijn, neemt men één flescN géwonen rooden wijn en een f leech bessen wijn en daarin een sinaasappel of citroen, doorstoken met kruidnagelen. Aan den kook brengen en daarna eenigen tijd laten trek ken. Suiker toevoegen naar verkiezing. T. K., te V. Wij kunnen u geen mid del geven, waardoor aan sterke r.\., ;ige boter do onaangename smaak cn geur ont nomen wordt. Mogelijk zou de smaak iets verbeteren, wanneer u ze nog eens ging kneden in versoh gekarnde karnemelk Abonné E. S., te L. Wij kennen geen middel, waardoor de te groeno kleur van uwe, in zout ingemaakte, andijvie bij de bereiding deze kleur zou ontnomen worded Wij vermoeden, dat het aan de soort der andijvie ligt. Hoofdzaak is maur dat zij goed smaakt. Aan de kleur zult u dan wel wennen. N. v. d. W., te L. Als u onschuldig ifl aan het schrijven van de door u bedoelda smaadbriefkaart, zult u het best doen u el niets van aan te trekken. Dat praatje sol wel uitslijten. Een schriftkundige zou uit spraak kunnen doen, maar als men u niet gelooven wil, kan men u ook verdenken* dat u de briefkaart heeft laten schrijven. If u op een uitspraak gesteld, zend ons dan dc briefkaart maar eens; dan zullen wij het schrift met uwen brief vergelijken en onze bevinding ti mededeelen. P. v. d. P., te L Lijfsdwang kafl alleen ten uitvoer worden gelegd uit kraobte van een vonnis, waarbtf zjj uitgesproken. Beslag op het loon is tot een bepaald maxi mum toegelaten. Na verloop van dertig JaaB zijn alle rechtsvorderingen verjaard. J F. L.t te Z. De door u genoemde Rue- sischc effecten hebben tegenwoordig zoo* goed als geen waarde en rente geven M niet. U moet ze maar kalm bewaren. Er kan nog wel eens verandering komen. Rus land beeft West-Europeesch kapitaal noo- dig en dit zal het wel niet kunnen krijgen vóór dat het zijn schulden erkent. Maar tal de eerste jaren verwachten wij nog geen beterschap. H. L. te L. Door den schoorsteenman tel geregeld eenmaal per week mei zwart» was te wrijven blijft het marmer zwart co glimmend. Er voor zorgen dat er geen bij tende stoffen op gemorst worden. Muj. N. te L. Voor liet maken vao borstplaat neemt u één deel water en drie deelen suiker, dit mengsel koken en daaimo er wat essence bijvoegen en vervolgemo kloppen totdat de substantie dak wordt co daarna in de vormpjes gieten na deze beetje nat gemaakt te hebben. Door est eeo beetje kruiderijen (bijv. fijne stukjes feot- ber) maakt u dé borstplaat smakelijker. v. G., te L. De termijn van opzeggiofl behoeft niot langer te zijn dan «es wek«C

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 19