LAND- EN TUINBOUW. Ghetto restauran Sptv gclo.ifl on!: wel, d::t d /-•: liun voor- r.i.i-l ii d- li iml zul! ii doeu. Spr. vraagt e.-liler uf liet niet beter is, het afsteken van vuurwerk strafbaar te stellen, maar daar dan ook de hand aan le houden, of bestaan er reeds bepalingen dienaangaande? De voorz. antwoordt, dat dit reeds bij verordening is verboden, maar dat men juist door de nieuw voorgestelde verorde ning het kwaad des te beter zal kunnen be teugelen. De heer v. d. Gugten deelt mede, tegen het voorstel te zullen stemmen, omdat dit zoo laat komt. Het voorstel, daarna in stemming ge bracht, wordt aangenomen met 8 tegen 8 stemmen. Tegen de heeren W. L. V, d. Gugten, D. Knijff en T. Kralt. De voorz. stelt namens B. en W. voor een nieuwe schrijfmachine aan te schaffen, welk voorstel echter een toelichting ver- eischt. Do tegenwoordige schrijfmachine ver toont na 8 jaar dienst gebreken, waarom besloten is, het voorstel te doen tot aan schaffing van een nieuwe voor f 375, ter wijl de leverancier daarvan, aanbiedt de oude machine voor 1150 te koopen. De voorz. wenecht echter deze oude machine niet te verkoopen, doch ook in gebruik te houden, waarmede echter een der wethou ders niet accoord gaat, waarom de voorz. thans twee voorstellen doet, nl. een tot aanschaffing van een nieuwe machine, en een lol behouden van de oude. Wethouder S. Schoneveld zet zijn stand punt nader uiteen. Reeds eenige maanden geleden is deze kwestie in vergadering van B. en W. besproken, maar het is nog gelukt deze zaak buiten de begrooting te houden. Doch de voorz. houdt aan en waar liet be treft gereedschap en geen luxe, moet aan schaffing plaats hebben. Aanvankelijk werd alleen gesproken over aanschaffing van een nieuwe machine, maar thans gaat de voorz. een stap verdbr, door ook de oude te willen behouden. Gezien de aangeboden prijs van f 150 is spr. vóór inruilen, en mocht, wat thans naar spr. meent nog niet voldoende is aangetoond, later blijken, dat een tweede machine noodig is, dan zal daarin moeten voorzien, en vertrouwt spr. op do medewerking van den Raad. Bovendien, de argumenten voor de aan- lohaffing van een nieuwe machine, worden ontleend aan de gebreken van do oude. Spr. voelt er weinig voor, nu men voor de ge brekkige oude machine zooveel geld kan ikrijgen, deze te behouden. Na repliek van dien voorzitter wordt hier over nog langen tijd gediscussieerd. Ten slotte geeft spr. den voorz. in overweging, het voorstel te wijzigen, door voor te stol len: aansohaffing van een nieuwe, en in- ruiling van een oude machine. De vooinz, na ruggespraak te hebben ge houden met wethouder v. Klaveren, en ge hoord de besprekingen in de vergadering, zegt hiertoe over to zullen gaan, en te zij ner tijd een voorstel te zullen doen tot aan schaffing van nog een nieuwe schrijf machine. Het gewijzigde voorstel wordt daarna met algemcene stemmen aangenomen. EVeneens met algemeene stommen wór den goedgekeurd de voorgestelde af- en overschrijvingen van de begroeting 192-1, waarna wordt overgegaan tot do rondvraag. De heer K van Delft vraagt of B. en W. nadere mededeelingen kunnen doen om- tTent den aanvraag lot koop van bouw grond van den heer J. v. Iterson Jr. De voorzitter antwoordt, dat de grond tot een bepaalden termijn was aangeboden, doch cfc&t nadien nimmer meer iels werd vernomen, waarin ligt opgesloten, dat adressant op het aanbod niet ingaat. Dr. H. G. Jonker vraagt, hoe het slaat met do vervolging inzake achterstallig school geld, en naar de resultaten daarvan. De voorz. antwoordt slechts vage gegevens te kunnen verstrekken. Ware de vraag hem vóór de vergadering bekend geweest, dan had hij meeT in de finesses kunnen antwoor den. In ieder geval kon spr. mededeelen, dat de vervolging wordt voortgezet. Verder was door B. en W. besloten, onverminderd de veryolging over het verschuldigde van Mei tot en met November, vanaf December het schoolgeld per maand te doen innen. De kwitanties voor December waren thans nog niet uit, omdat men daaTom eerst aan de ouders kennis wil geven. Dr. II. G. Jonker zegt het op prijs te zul len steJlen in de volgende vergadering ver dere medeeling te mogen ontvangen. Naar aanleiding van een opmerking, dut aan de westzijde van den toren, door een slorm, sommige leien kris en kras door el kaar hangen, zegt wethouder van openbare werken J. v. Klaveren, herstelling toe. Dr. H. G. Jonker vraagt, nu op de begroo ting geen vergoeding voor kantoorgobruik van den gemeente ontvangen meer is uitge trokken, (waaruit spr. meent op le maken, dat op het Raadhuis kantoorgelegenheid zal worden verstrekt) of door B. en W. al be- paaJde zittipgsdagen of uren zijn vastge steld. De voorz. antwoordt, dat het oude distribu tielokaal is ingericht voor zittingen van den gemeente- en van den rijksontvanger. Van het intrekken van de vergoeding is aan den ontvanger kennis gegeven. Overigens is nog niets definitiefs door B. en W. besloten. De heer J. den Haan verzoekt voortaan bij brand de klok weer te doen luiden, omdat bij den jongsten brand is gebleken, dat het hoornsignaal onvoldoende is, omdat dit geen Verschil vertoond met autosignalen. Daardoor kan het voorkomen, dat bij biand niet voldoende hulp aanwezig is, zoo als sr., die daarbij zelf niet aanwezig was, vernam, dat bij den jongsten brand ook het geval was. De voorzitter antwoordt, niet bij dien brand tegenwoordagg te zijn geweest, en niet andere te kunnen zeggen, dan dat men dan brand spoedig meester was. Klokluiden lokt vele personen, vooral jeug dige. waardoor men maar overlast onder- Tinot, zoodat sr. klokluiden ernstig ont- JMtit D. en W. zijn voornemens spoedig met een foorstel te. komen, tot het plaatsen van trandkranen op verschillende punten in de gemeente, waardoor nog spoediger hulp kan worden verleend. De lieer W. L. v. d. Gugten onderschrijft het bezwaar van den heer den Haan. Spr. hoorde ook den hoorn, maar wist niet of dit een brandsignaal was of een auto. Afgezien van het klokluiden, verzoekt sr. toch een ander signaal. De heer Kort raadt aan een ratel. Na eenige besprekingen zeggen B. en W. overweging toe. De heer T. Kralt brengt een onderwerp ter sprake, dat hem reeds geruimen tijd be zwaart, n.l. liet post- en telegraafkanoor, wat spr. voor een plaats als Rijnsburg een wan toestand vindt. Voor anderen onhoorbaar telephoneeren is onmogelijk, en gezien de ruimte waarover vaak andere postkantoren beschikken, acht spr. deze plaats zeer stief moederlijk bedeeld. Spr. dringt er bij B. en W. op aan, te trachten spoedige verbetering te krijgen. De voorz. antwoordt, dat deze zaak reeds lang de aandacht van B. en W. heeft. Onder zocht is al of een nieuw post- en telegraaf kantoor niet mogelijk was, maar de ge meente is dan verplicht grond af te slaan en een gebouw te plaatsen, waarna het Rijk de huur bepaalt. Daarom is van dit plan afgezien. Thans kon spr. mededeelen, dat aange stuurd wordt op verkrijging van een behoor lijke telefooncel. Na een bespreking met den directeur van den Telegraafdienst te Leiden die na persoonlijk onderzoek van de nood zakelijkheid hiervan overtuigd was, is daarom verbetering verzocht aan het Hoofd bestuur der Telegraaf- en Telephoondienst. Wethouder S. Schoneveld licht nader toe, hoc B. en W. in dezen reeds lang diligent zijn. De heer J. Schoneveld zegt, dat. zooals liet Rijk daar den toestand bestendigd onge hoord is. Niet alleen over de spreekcel valt te klagen, maar ook over de uitgaande tele grammen, waarvan ieder, die op het kan toor aanwezig ie, kennis tfan nemen, zoodat deze absoluut niet geheim zijn. Spr. verzoekt daarom een sterke actie van het gemeente bestuur? met medewerking van de vereenigingen ter plaatse. De heer T. Kralt geeft in overweging ook medewerking te zoeken bij den Kamer van Koophandel. De voorz. deelt mede dat hij alle volgende stappen en correspondenties met het thans gesprokene rekening zal worden gehouden. De heer W. L. v. d. Gugten is het opge vallen. dal de brandslangen in gebruik, op. den slangenwagen worden opgevouwen en niet opgerold, waarvan de slangen sterk moeten lijden. De heer P. Kort, oud-brandmeester be vestigt dit en raadt aan een spil aan te schaffen. B. en W. zeggen nadere overweging toe. De heer v. d. Gugten merkt voorts op, dat een kolk aan de Koestraat verstopt is. waar door bij een der bewoners, het kolkwater over den drempel loopt. Wethouder S. Schoneveld merkt op, dat dit B. en W. bekend is. Verschillende Re toren werken daartoe mee. Zijn eensdeels sommige inwoners de schuld van het ycr- stoptraken der riolen, anderdeels meent spr. dat de schuld ligt bij de rioleering van hut Hofje. Spr. vreest, dat deze er geheel uit moet en verwijd moet worden. Reeds meermalen zijn globale opnemin gen gedaan, en is ook overwogen of met eigen krachten verbetering is aan te bren gen. De hooge kosten alleen hebben deze zaak zoo" lang doen uitstellen, maar indien de zaak té urgent wordt, is langer uitstel niet verantwoord. Wellicht dat de opmerking van den heer v. d. Gugten aanleiding is, thans niet lan ger te wachten. Ten slotte deelt de heer v. d. Gugten mede zeer" onaangenaam te zijn aangedaan dooT het melkventen op Zondag. Was voorheen dit melkventen althans 9 uur beëindigd, thans rijden de melkkarren nog tijdens de kerkdiensten, wat spr. té erg noemt in een plaats, die zoo sterk is voor Zondagsheili ging en Zondagsrust. Wethouder v. Klaveren meent dat de in woners die melk koopen, daaraan grootor schuld hebben dan de melkslijters. De heer v.d. Gugten vraaft of de oude Zon dagswet in deze niet van toepassing is. Overigens merkt spr. op, dat de melkslijters er sterk voor zijn, aan banden te worden gelegd, waardoor zij vrij komen te staan, ten opzichte van hun klanten. Wethouder S. Schoneveld zegt dat princi pieel allen voor verbod zijn, maar daarbij komen allerlei factoren, die een verbod be zwaarlijk maken. Spr. verwijst naar de besprekingen en moeilijkheden te Leiden. Er kunnen ook gevallen zijn, dat venten gerechtvaardigd is, en ware aan een verbod niet zoovele be zwaren verbonden, zeer zeker was een voorstel reeds veel eerder ter tafel gekomen. De heer v. d. Gugten handhaaft zijn be zwaren, en meent, dat in ieder geval het tijdens de kerkdiensten rondrijden onge hoord is. B. cn W. zeggen ook in deze nadere overweging toe. Hierna wordt de openbare vergadering door den voorzitter gesloten en gaat de raad in geheime vergadering. Sassenheim. Wat een verschil tusschen werken en werken; tusschen hetgeen een vakman aflevert en wat uit de handen van een niet-vakman komt. Bekijken we daartoe eens de keibestra ting, die begint bij de Warmonderdam en eenzelfde bestrating in de kom van ons dorp.Het eerste deel ligt prachtig, geen kuiltje er in, na zooveel maanden al bere den te zijn. En vergelijk daarbij nu eens het tweede deel. Hoewel het nog maar enkele weken bereden wordt, ligt het er miserabel bij. Op sommige plaatsen steken de keien zoo ver uit, dat je er over struikelt, en daar naast bevinden zich natuurlijk kuilen, waar in de voertuigen botsen op gevaar af, dat de veeren zulle* breken. De oorzaak t Het eerste deel ii gelegd door straatmakers en bet tweede deel door menschen, die wel steenen verwerkten maar niet op den weg. Kerkelijk bericht. Ned.-Herv. Gem. Oudejaarsavond n.rn. 6 uur ds. Krij- kamp. Nieuwjaarsdag v.m. 10, dezelfde. Ger. Kerk. Onderjaarsavond n.rn. 7 uur ds. Boeienga. Nieuwjaarsdag vjn. 10 uur, dezelfde. Voorschoten. Een onzer oudste inwoners, de mo lenaar L. v. d. Zwet, die gedurende ruim 50 jaar gezorgd heeft voor de bediening van den Paapwegschen molen, en gistermorgen zijn molen nog had ingespannen is des na middags plotseling overleden. Hij was er een van het oude type, ruim 80 jaar oud en nog steeds op zijn post. Gsiteravond had in de kerkeraads- kaimer der Ned.-Herv. Kerk, alhier, de aan besteding plaats van een te bouwen „Ge bouw voor Chr. Belangen". Ingekomen wa ren 9 inschrijfbiljettcn: P. J. Boot, Scheve- ningen f20065'. P. Korf, Rijnsburg f20600; G. J. Yperlaan, Voorschoten, f20690; A. J. Furion, ^oorschoten, f 20900; II. Kadee, Voorschoten, f21131; J. Kooy en J. Zuider- duin, Voorschoten, f21187; J. p. v. d. Berg, Den Haag, f22300; H. v. d. Helm, Wasse naar, f23874; W. Waarden-burg, Voorscho ten, l 26620. De gunninp is aangehouden. Op het gehouden concours le Zoeler- woude verwierf de heer Th. A. Lambo, al hier, een lstén prijs in de afdeeling solo voordrachten met de voordracht „Een Sportman" en verwierven dejieeren Th. A. LanVbo en Joh. A.'v. d. Peef, alhier een lsiten prijs in de afdeeling duetten met „De kok en de keukenmeid". Onze plaatsgenoot dr. W. D. van Wijngaarden, conservator van de Egypti sche afdeeling van 's Rijksmuseum van Oudheden le Leiden, vertrekt over eenige dagen voor 2 maanden naar Egypte tot het maken van een studiereis. Kerke! ij k bericht. Ned. Herv. Kerk; Oudejaarsavond IialfzeveD, ds. H. P. Forlgens. Collecte predikants-weduwen en weczen. Nieuwjaarsdag 10 uur, ds. II. P. Forlgens. Bevestiging ouderlingen en diakenen. Burgerlijke Stand. Geboren Mina, d. van W. Nagtegaal en G. Ravens- bergen. Gehuwd: T. van' den Hoek en A. W, Teu- nissen. Overleden: G. J. Chrispijn geb. Kolkman, 31 jaar. Wassenaar. Voor het diploma En gel - sche Handelscorrespondentie der Vereeni- ging, van Leeraren in.Talen en Handelscor respondentie, is geSïaagd de heer I. M. Kwaadgras, alhier,, Zoeterwoude. B urger 1. Stand. Cornelia Petronella, d. van W. v. d. Poel en van A. G. N. de Vroomen Wilhelmus Gornelis, z. van A. ,L. Hoogduin en van J. Hendriks. Ondertrouwd: Wilhelmus Boef en Anna Maria van Heteren. Getrouwd: Adriaan Pietel'se en Johanna Maria Heemskerk. Overleden: Adolf van Slingerland 42 jaar echtg. van L. C. Van Holsteijn. PLUIMVEE. Het merken van eieren. De Minister van Landbouw beeft in het Deensche Folketing (Tweede Kamer) het volgende wetsontwerp betreffende den in- en uitvoer van eieren ingediend. Art. 1. De Minister van Landbouw wordt gemachtigd voor te schreven, dat eieren, die uit Denemarken worden uitgevoerd, en eieren, die in Denemarken worden inge voerd, evenals de emballage, waarin de eieren zij11 verpakt, moeten gemerkt zjjn, op een wij'ze, zooals door hem nader zal worden bepaald. Bjj| den uitvoer uit Denemarken van Deen- sche eieren moet het merk op de emballage o.a. aangeven de hoedanigheid der eieren en het kwaliteitsgewicht. Een ieder, die eieren weaischt uit te voeren uit Denemarken, mtfet "Zich daarvoor aarmelden bij den Minister van Landbouw, die daarna op nader vast te stellen voor waarden, de daarvoor vereischte bevoegd heid verleent. Art. 2. De Minister van Landbouw geeft machtiging tot het nemen en bedaren van monsters eieren, die uit Denemarken worden uitgevoerd, om o.a. vast te stellen, in hoe verre de aanduiding op "de emballage, vol gens Art. 1 (2de alinea) overeenkomt met de hoedanigheid en het kwaliteitsgewicht der eieren, alsmede, wanneer dit niet het geval is, ae betreffende exporteur ter ver antwoording te roepen. Hét oordeel over de hoedanigheid der eieren en het kwali teitsgewicht wordt overgelaten aan een commissie, bestaande uit drie personen, waarvan de Minister van Landbouw er twee kiest en de betreffende exporteur één. In geval de exporteur niemand wenscht aan te wftzen, kiest de Minister van Landbouw ook den derden man, evenals genoemde Minister den voorzitter aanwijst. De Minister van Landbouw geeft machtiging om de bij deze wet verbonden kosten in rekening te brengen. Art 3. Overtredingen van de in deze wet vastgelegde bepalingen worden als een politiezaak vervolgd en gestraft voor zoo ver men volgens de verdere wetgeving geen grooter slrat verschuldigd is, met boeten van 20 Kr. tot 2000 Kr. De boeten komen de Staatskas ten goede. De Minister van Landbouw is gerechtigd tot publicatie van den naam van den overtreder, alsmede van de overtredingen van de volgens Art. 1 (2do alinea) vastgestelde bepalingen. De volgens Art. 2 genomen monsters worden, ingeval een overtreding wordt geconstateerd, |ecoiiiiscueexd ten voordeele van de Staata- Art. 4- Deze .wet, die niet voor de Faer- eilanden geldt, treedt onmiddellijk in werking. Toelichting tothet wetsvoorstel. In 1919, en waarschijnlijk nog eer, werd er door de „Nationale Poultry Council" bij bij do Engelsche eierproducten een groote beweging op touw gezet, om een wet tot stand te krijgen, die voorschreef, dat alle in Engeland ingevoerde eieren, zouden wor den gemerkt met het woord „Imported", of met den naam van het land van oorsprong. In het voorjaar werd er in het Lagerhuis een wetsvoorstel ingediend „The Merchan dise MaTks Bill", dat o.a. ook een be paling bevat, dat eieren, die in Engeland ingevoerd worden, duidelijk en duurzaam gemerkt moeten zijn met den naam van het land van oorsprong of met het woord „Imported", en een gelijkluidende resolutie werd aangenomen op het laatste wereld- pluimveecongres, in 1921 in Den Hiaag ge houden. Zoodra dit wetsvoorstel zal worden aan genomen, spreekt het vanzelf, dat men, daar Engeland de Deensche hoofdmarkt is voor den afzet van eieren, Overeenkomstige bepalingen hier te lande moet invoeren. Zou het Engelsche wetsvoorstel intusschen niet worden aangenomen, dan blijft tooh altgd het vraagstuk nog bestaan, of men van Deensche zijde evenwel dergelijke bepalin gen niet in het leven zal roepen. Verschil lende gegevens spreken hiervoor, daar de Deensche eieren, op grond van hun verseh- heid, nauwkeurige sorteering en goede ver pakking, tot de beste behooren, die in Engeland worden ingevoerd, zoodat men het moet beschouwen, dat het als een reclame voor de Deensche eieren zal werken, wanneer die, op de voorgeschreven wijSe gemerkt, worden ingevoerd. Een uitspraak in die richting is ook naar vor en gekomen rn de Commissie va a het Lagerhuis, die het bedoelde wets voorstel nader zal onderzoeken; eveneens kwam daarbij ter sprake, dat bet grootste deel der in Engeland ingevoerde eieren uit Denemarken afkomstig is. Men kan tegen een certificaat van oor sprong op de eieren weinig bezwaren in brengen. Er is tegen aangevoerd, dat men er zich aan Blootstelt, dat vreemde eieren als Deensche zullen worden gemerkt, ai dat deze, wanneer die yan geringer kwali teit zijn, den naam der Deensche eiereL schaden. Het spreekt vanzelf, dat een der gelijke opvatting onjuist is, daar de be treffende bij een dergelijk bedrog altjjjd een risico loopt, en deze staat, daarbft in aan merking genomen, dat de ingevoerde on gemerkte eieren met voordeel en zonder moeilijkheid zullen kunnen worden uitgege ven op de Engelsche markt voor Engelsche eieren, niet in verhouding tot het voor deel, dat men daarbij' kan verkrijgen. Daar de Deensche coöperatieve eier-ex- port zeer geïnteresseerd is bij het tot-stand- komen van het merken der eieren, hebben de particuliere eierenexporteurs, beïnvloed door de Engelsche handelaren, wier uitspra ken zij hebben opgevraagd, deze bedenkin gen naar voren gebracht. Het spreekt, dat de Engelsche handelaren iiiet op het merken der eieren gesteld zijn, daar zij hierdoor in hun zaken belemmerd worden; het wordt immers verhinderd, dat Deensche eieren voor eieren, uit andere landen afkomstig, worden verkocht en omgekeerd; doch dat is juist onze bedoeling, dat men verlangt, dat Deensche eieren zullen worden verkocht. Aan dezen tegenstand moet dus weinig waarde worden gehecht. In verband hiermede is het de moeite waard er aan te herinneren, hoe indertijd de Deensche varkensslagers met gelijkluidende bezwaren kwamen tegen het aanbrengen van het Lurmaerk op het spek, dat naar Engeland werd uitgevoerd. De praktijk uit den sindsdien verloopen tijd heeft volkomen bewezen, hoe verkeerd gezien en weinig beleekenend dit protest was. Het behoeft geen betoog, dal' de eieren „Danish" zullen worden gemerkt, en dit merken zal, volgens de 30-jarige ervaring van den Deenschen Coöp. eierexport, slechts geringe moeilijkheden en kosten met zich brengen. Een teeken van de herkomst op de eieren geeft ondertusschen de aanwijzing, dat de hoedanigheid en de sorteering niel9 te wen- schen zal overlaten. Dit schijnt thans niet altijd het geval te zijn, daar Staatsconsulent Faber in een brief van 6 Febr. van dit jaar aan het Ministerie van Landbouw heeft me degedeeld, dat de vereeniging, van om zoo te zeggen alle Engelsche eier-importeur9, zich tot hem gewend had met de klacht, dat' men in het voorjaar een zéér groote hoeveelheid Deensche eieren als versch verkoopt, niette genstaande deze langoren tijd zijn bewaard geweest. In een lateren brief wijst de heer Faber er op, dat er in Engeland over onder wicht bij de Deensche eieren wordt geklaagd. Om bewaarde eieren als versch gelegd of versch le verkoopen, is, volgens het Land- bouwministerie, zeer afkeurenswaardig, en op den duur leidt dit tot groote schade voor den uitvoer. Daar, volgens Faber, de concur rentie deze, handelwijze niet tot stilstand kan brengen, moet hierin op andere wijze worden voorzien. Het is ook van groote be- teekenis, dat de onregelmatigheden bij het kwaliteitsgewicht worden voorkomen, daar een goede sorteering van bijzonder groot belang is in den eierhandel, en in zijn ge heel genomen was dit voorheen de kracht der Deensche eierexporteurs, zoodat ook op dit punt moet worden ingegrepen. HieruiWziet men, van hoeveel belang het is, de eieren zelf te merken, waardoor de gebreken aan de Deensche eieren ten aan zien van de hoedanigheid en kwaliteitsge- wicht, kunnen worden voorkomen; waartoe men in staat zal zijn in geval het genoemde Engelsche wetsvoorstel niet mocht worden aangenomen. De daartoe strekkende bepalin gen kan men vinden in hetgeen de Minister van Landbouw heeft neergelegd in Art. 1 (2de alinea) en Art. 2 (1ste alinea). De gedachten, dat de Deensche eieren, die uit Denemarken worden uitgevoerd, aan ze kere eischen zullen voldoen, i9 ook niet nieuw, wat hieruit blijkt, dat er reeds meer controle-instellingen voor eieren in het le ren ziin geroepen, als in Ierland, Canada, Jm Letland, terwijl ditzelfde vraagstuk in Zwei den een punt van bespreking uitmaakt. Ds omstandigheid, dat Ierland, de zwaarste coa- current van Denemarken op de Engelsch# markt, reeds dergelijke maatregelen heeft getroffen, spreekt zeer dringend er voor, dat Denemarken dit voorbeeld volgt. Het meri ken der eieren, zooals hier besproken (zoo* wel als van deemballage) eisebt, dat de eieren, die in Denemarken worden inge voerd, op dezelfde wijze moeten zijn gei merkt, daar, ingeval zij niet' gemerkt worden ingevoerd, zij als Deénsche eieren uitgei voerd. De invoer in Denemarken bedraagt slechts een gering percentage van den uit voer. De importeurs, die geregeld eieren in Dei nemarken invoeren, moeten nu reeds hun buitenlandsche verbindingen in kennis stel- len met de voorschriften over het merken f hierdoor kunnen groote moeilijkheden wori den voorkomen. Terwijl de controle of de ingevoerde eiei ren behoorlijk zijn gemerkt, door de douane kan worden uitgevoerd, zal de overige con trole voor dit wetsvoorstel dienen le ge schieden door de boter-, margarine- en kaas controle, die zonder groote moeilijkheden dit zal kunnen uitvoeren, daar er slechts een zeer beperkt getal eieren-exporteurs bestaat, en dat slechts controle nóodig is op de hoe danigheid der eieren in een paar najaars maanden, wanneer de bewaarde eieren wor den uitgevoerd. Om een voldoend strenge controle te kunnen uitoefenen, zal het wel noodzakelijk zijn, dat de conlroleercnde ambtenaren het recht krijgen tot inzage der boeken, alsmede toegang tot de pakhuizen, verpakinrichlingen enz., en zij, die eieren wenschen uit le voeren, moeten dit aan het Landbouw-ministerie aanvragen, waarna hun, onder nadere voorwaarden, vergunning tot uitvoer zal worden verleend. Geschiedt de controle door de boter-, margarine- en kaasconlrole, dan zal dit' weinig uitgaven voor de Staatskas met zich brengen, afge - zien van het geringe bedrag dat gemoeid zal zijn met het huren van lokalen voor onder zoek en arbeidsloonen op die plaatsen, waar de uitvoer plaats vindt. „Anna" Anna is de naam van een zeven jaar oude hen, die onlangs met haar zesde efl in zeven üagen het duizendtal door haar gelegde eieren vol maakte. Zrj) werd ge- geboren cien 21sten Maart 1917 en legde vóór 1 November van datzelfde ja?r reeds tien eieren. In de opvolgende jaren, t.-lkena gerekend van 31 October tot 1 Nove?nber, legde ztf respectievelijk 203, 139 1'.'. 138, 114, 90 en 57 eieren. Zij stamt uit een familie van allemaal goede legs tors, en haar dochters e.i klein dochters doen voor haar niet onde*\ Eén daarvan legde 247 eieren in één .j ar en een andere 415 in twee jaar. Niet alloeix legde Anna veel eierer, maar het.waren oesoijdanks bovenste beste, kiem- kraohtige broedeieren, want 80 jcaikens machinaal .gebroed uit 91 citeren is stellig mooi te noemen. Of zijl speciaal verzorgd \wi\l? In togen»»- deel; zij liep heel gewoon vmtoi* ito andere kippen van den (oom van ue Umveite i it van Missouri; zij kreeg dus hetzc'f.le v. r en dezelfde behandeling én wisselde zJfs in drie jaren zes Iteer van verzorger. In haar vierde Iegjaar fegle <.i. merk waardige dier nog een totaal van 133 eiereD. Heeft zij' daarmede niet waarschijnlijk ge maakt, dat het mogelijk zal bto'ken te zgn, dat een ondernemend fokker, die een nieuwe richting in het fokken op prcluctie durft in te slaan, een stam zal verkrijgen, wier kenmerkende eigenschap een productie van 130 eieren in het vierde legj:ar is? Wanneer dit doel eens bereikt is, dat de vier-jarige hennen nog voordeel op'evefe-r», dan zullen de pluim vee bedrijv n be1 ïgrijk winstgevender worden. (Yan onzen Parijsehen Correspondent). (Nadruk verboden). Parijs, 21 December. Een groote zaal, laag van plafond, to nauwe mood verlicht. De kellner, sliert van een jongen in een hemd met Schiller-kraag, de eenige kellner voor twintig tafeltjes, gaat langs mij heen met het vaartje van eem hardlooper, glijdt als gleed hij baantje, remt voor een open luikje in den wand eu brult, de beide handen als een scheepsroe» per aan den mond: Zwei poulets mit pommes frites De kreet domineert een oogenblik hel volière-geluid dat mij omringt. De manneai want vrouwen zijn er hier niet heb ben allen hun hoed op het hoof en zi| zij spreken zonder ophouden, hardnekkig, hartstochtelijk. Ze doen allemaal of ze dé grootste ruzie hebben. Geroepen door het tikken op een bord o! tegen een glas, springt de gedecolleteerde sliert-kellner van het eene tafeltje naar bet andere, beschrijft de stoutste bochten eil schreeuwt achter het open luikje Ein suppenfleisch, ein kalbscoteietfé panée Dan komt hij terug, hollend, handen etf armen vol borden en schotels. In een dergOi lijk restaurant moet de wieg hebben gestaaü van de bekende anecdote: ,,Moritz,,) zegt de bezoeker, „let toch op je hebt je duim in mijn bouillon!" Waarop Morrtz,,Dal is niets mijnheer, de soep is niet heetl" De patroon heeft een enorme buik en op stramien geborduurde pantoffels. Een pijpje geplant in het humeurig snuit, staat hij iai de open straatdeur en kijkt naar de lucht* Plotseling slaakt hij een kreet van verras* sing, klopt zijn pijp leegi, steekt haar ill zijn vestjeszak, en dan keert hij zich om e* roddelt met koortsige haast enkele oveé elkaar buitelend, afgebeten, onverstaanbare woorden. Rustig Werpen een, twee, drie bezoeker# hun sigaretten weg, drukken ze plat m«4 den voet. Mijn metgezel, die yiddisch verstaat, mij als drogman dient, legt me uit; Hij heeft de eerste ster gezien. De ub*

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 18