No. 19880 LEIDSCH OAGBLAD, Woensdag 31 December Vijfde Blad. Anno 1924. UIT DE RIJNSTREEK. Eillc eoteiaad In de raadvergadering van Dinsdagmiddag "Kas de heer Hoogmoed afwezig. De notulen werden goedgekeurd na een opmerking van den heer Verineer. De volgende raadscommissies werden ge vormd Gascommissie: de heeren Vooren, Klaver, Fijma en Vermeer. Garantie-commissie: de heeren Hoogmoed en van Houten. Scheidsgerecht-amblenaren-rcglement: F. J. van Lierop Jzn. en Vooren, plaatsvervan gers. J. C. Groot en A. J. Degens. Gemachtigden eleclriciteitsbedrijf: de burgemeester en de beide wethouders. Burgerlijk armbestuur: de heer J. C. Groot. Commissie van toezicht lager onderwijs: de heeren I. C. Baas en J. V. van Zanten Gzn Het verzoek van het informatie-bureau „Landverhuizing" om toetreding als lid werd afgewezen. Het voorstel tot verlenging van den ontrui- fciingsterraijn der onbewoonbaar verklaarde Woningen met 6 maanden werd goedgekeurd. Het verzoek van J. van den Bosch ft Zn. Alphen. Dank zij den ijverigen naspo ringen van de politie is het haar gelukt den jrermoedelijken dader op te sporen, die zich alhier aan een tweetal inbraken en het lichten van een dozijn gasmuntmelers, heeft I schuldig gemaakt. De vermoedelijke dader is reeds wegens een ander misdrijf in 't huis van bewaring opgesloten. Het is een oude bekende van de 1 justitie en politie. Hij woonde vroeger in deze gemeente, doch de laatste acht jaren in de gemeente Rotterdam. Een aantal klee- ren, van diefstal afkomstig, zijn reeds in beslag genomen. In hotel „Centraal"- alhier gaf de beer F. Hoek, leeraar aan de rijksvakschool te Waalwijk op uibnoodiging van dc Schoen makerspatroonsvereeh. „Eendracht maakt Macht" alhier, voor genoodigden, leerlooiers Ou zadelmakers een bespreking over de zooi- bereiding. Zoowel het nieuwe als het oude •ysteem werd, toegelicht met lichtbeelden, besproken. De opkomst was vrij goed. Degenen die deze lezing verzuimd heb ben, hebben veel onderricht in dit belang rijke vak gemist. nu nc nusTR^KFN. Haarlemmermeer. De uitslag van de door B. en W. van deze gemeente gehouden Aanbesteding van den bouw van een houten •choollokaal bij de bijzondere school aan den Sloterweg te Rijk is als volgt: perceel I (grond-, metsel-, timmer en smidswerk): A. Biesheuvel Jr., Haarlemmermeer v. f5424; W. J. Kats, Haarlemmerliede c.a. v. f3232; H. Rolhman te Amsterdam voor f 4245; Jan- ten en Appelman, Haarlemmerméér, voor f6425; P. G. Degenkamp te Haarlemmerm,. voor f4157 (voorw.); W. van Rijn, icL voor f4394; M. Koppe id. voor f4583; W. Kreike ld. voor f4750; C. Roos id. voor f4250; F. van der Mei (Sloten) Amsterdam, v. f 4150; perceel II (lood-, zink- en mastiekwerk en sanitaire artikelen): W. Ilofmifster te Sloten (Amsterdam) voor f 570; J. Verhage Jr. voor f546.50; perceel Hl (schilder- en glaswerk): A. Reekers te Haarlemmermeer voor f 274.90 H. Korringa te Haarlemmermeer voor f498; H. Reekers, Haarlemmerliede voor f 290 massa: M. Langewis te Zaandam v. f5700; P. J. Vierbergen le Alphen a. d. Rijn voor f4020; J. Dekker te Haarlemmermeer voor f6386.99; W. Kreike te Haarlemmermeer voor f 5750. De gunning is aangehouden. De arbeider B. had Maandag bij den Spaarnwouderweg alhier het ongeluk van een met een paard bespannen wagen te val len, met het gevolg, dat een zijner voeten overreden en ernstig gekneusd werd. De zoon van den brandstoffenhande- laar M. te Hoofddorp wilde een paard in spannen en werd plotseling door 't dier een vrij ernstige klap tegen een been toegebracht. Vrijdag zal het 25 jaren geleden zijn, dat de "brugwachter J. Kooijmans te Vijf huizen, bij de Ned. Spoorwegen in dienst trad. Omtrent de in de Haarlemmermeer in het jaar 1924 gehouden paarden- en vee markten, kunnen wc mededeelen, dat de ge zamenlijke aanvoer bestond uit: 466 paar den, 28 veulens, 72 hitten, 146 koeien, 30 schapen en 2 geiten. Slechts een enkele maal was er sprake van een levendigen handel. De kooplust was over 't algemeen matig te noemen. De groote winlerpaardenmarkt zal te Hoofddorp worden gehouden op Dinsdag 20 Januari a.s. Door de ledenvergadering der Centrale Aalsmeersche Veiling was in principe het besluit genomen lot clen bouw eener nieuwe veiling, welke pLm. f 500.000 zal kosten. Een crediet a f 2000 werd het bestuur toe gestaan om plannen in te dienen en voor stellen werden den leden gedaan om de sta tuten der vereeniging le wijzigen, wat in hield dat het veilingpercenlage van 5 pet. op 10 pet. gebracht zou worden. 5 pet. zou dan gelden voor exploitatie kosten en de andere 5 pet. zou gereserveerd worden voor een bouwfonds. Waar op die vergadering echter slechts 150 van de 600 leden aanwezig waren moest nogmaals in een volgende bijeenkomst over deze financieele basis gestemd worden. Maandagavond nu werd deze vergadering onder groote belangstelling in de groote vei lingzaal gehouden. Met 103 stemmen tegen en 163 vóór werd dit voorstel echter verworpen. Hoewel dit wel niet absoluut afhankelijk was van den bouw eener nieuwe veiling, mag men toch wel aannemen dat deze ver werping der statutenwijziging aanleiding zal zijn tot voorloopicre terzijdestelling der plan nen tot plaatsing van een hek voor het woonhuis. Stationsweg 152, werd aangenomen. Over het verzoek der vereeniging Moeder- schapszorg. te Heerlen om f25 subsidie staakten de stemmen. Wethouder Balvers, de heeren Selhorst en Loerakker verdedig den de aanvraag. Het punt wordt tot de vol gende vergadering aangehouden. Het verzoek der vereeniging „Kracht door Oefening" om een subsidie van f 156 werd ingewilligd. Ingevolge opmerkingen van Ged. Staten omtrent de verordening op schoolgelden werd een vroeger genomen besluit ingetrok ken en een nieuw stel verordeningen voor gelegd. Dit werd aangenomen. N De verordeningen voor relribuliegeld van schoolgelden voor Middelbaar Onderwijs te Haarlem werd eveneens goedgekeurd. Zonder stemming en zonder bespreking van beteekenis werd de aanvraag van „Goed Vronen" om f 100700 voor arbeiderswonin gen afgewezen. Het plan was onvolledig en waarschijnlijk onuitvoerbaar Met 1 stem tegen werd afgewezen het ver zoek van de vereeniging ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door land arbeiders om afwijking van de bepaling be treffende openbare aanbesteding voor de wo ningen van S. W. Warmerdam cn P. J. Bakker. Aan H. Dubbis en G. F. Koppert werd 17200 voorschot verleend voor het bouwen van 2 plaatsjes, volgens de Landarbeiders- wet. Op voorstel van den voorzitter werd er weer een commissie voor werkverschaffing benoemd, bestaande uit de heeren Jansen, Fijma en van Houten, terwijl er als landar beider aan toe gevoegd werd de heer Sel horst, na 3 stemmingen en loling. In de rondvraag werd nog weer eens ge sproken over den gevaarlijken toestand bij de Hillegommerbrug. De eigenaar van een smal strookje grond noodig voor de verbree ding van de brug, vraagt daarvoor f4000, hetgeen B. en W. en de raad natuurlijk niet willen betalen. Zoo noodig wil men het aan sturen op onteigening van dezen grond. Vervolgens werd er aangedrongen op te werkstelling van werkloozen. Het slot was dat de heer Loerakker om een geheime zit ting vroeg, welke na de openbare vergade ring werd gehouden. De ijsclub „Hillegom" heeft een Jaar vergadering gehouden waarin meegedeeld werd dat hel aantal leden een weinig is achteruitgegaan cn dat dc kas sloot met een balig saldo van ruim f 300. Op hen die de kwitanties voor de contributies weigerden, zal bij de opening van de baan het boete stelsel toegepast worden. Bij de gehouden examens le 's Graven- hage slaagden voor leerares mej. G. Heems kerk; voor coslumière mej. J. v. d. Linden cn voor lingerie-coupeuse mej. M. v. Voorst, allen alhier. Naar wij vernemen werd in de Geref. Kerk 's morgens van den eersten Kerstdag een gift van f 1000 gecollecteerd. Katwijk a. d. Rijn. Gisteravond hield de R.K. Volksbond een buitengewone ver gadering in de zaal Fennes. Er was ook toe gang voor niet-leden tegen betaling van een kleine entree. De voorzitter do heer C. v. d. Marei opende de vergadering, sprak een woord van welkom tot de aanwezigen voor hun opkomst en gaf toen het woord aan pa ter van Steen S.J. die een lezing gaf met lichtbeelden over Italië, voornamelijk Rome. We zullen hierover kort zijn. Het zou te veel plaatsruimte vragen uitvoerig te melden wat we te zien en te hooren kregen. Dit kunnen we echter zeggen: de aanwezigen hebben genoten van de prachtige beelden die op het doek verschenen cn de duidelijke toe lichting die Pater v. Steen hierbij gaf. Die thuis bleven hebben zeer veel verzuimd. De voorz. was zeker dc tolk van alle aanwezi gen toen hij pater v. St. grooten dank be tuigde voor den mooien en leerzamen avond en tevens den wensch uitsprak Z.Ew. meerdere malen hiervoor bereid te mogen vinden. Dan werd de vergadering op de ge bruikelijke wijze gesloten. De opkomst was, naar we dat gewoon zijn, goed al hadden meerderen aanwezig kunnen zijn. Onze plaatsgenoot, de heer L. Z. Lage- maat, is geslaagd voor het examen Engelsch afgenomen door de Vereeniging van Leera ren in talen enz. Nu het einde van het jaar weer daar is, kan een overzicht gegeven worden over do resultaten van den tuinbouw in het alge meen. We kunnen beginnen met te zeggen dat deze resultaten tamelijk gunstig geweest zijn. Wel is de afloop niet zooals men die zou mogen wenschen doch de uitkomsten waren aanzienlijk beter dan vorig jaar. Met een der hoofdproducten, de vroege aardappe len, ging het redelijk. De bospecnteelt was voor alle tuinders een tegenvaller, voor namelijk omdat het buitenland niet afnam. Ook de late aardappelen gaven als gevolg van de aardappelziekte niet de noodige uit komsten. Anders daarentegen liep het met de bloemkool. De prijzen die hiervoor gedu rende bijna het gehecle seizoen werden be taald, behoorden tot de zeldzaamheden. Nimmer waren zulke prijzen voor geduren de zulk een langen lijd betaald. Dit product maakte veel goed voor andere verliesgeven- den, cn waren wel oorzaak dat over het al gemeen van een redelijke uitkomst mag wor den gesproken. Slecht ging het met de andere koolsoorten als Gele en Roode. Deze teelt was verliesgevend. Met uien ging het tame lijk goed. De teelt was loonend^Van de ge wassen viel in het algemeen nog al iets te zeggen. Vooral van de navrucht. Dit als ge volg van het natte weer in het najaar. De geldelijke uilkomst, dit kunnen we in ieder geval constateeren, was boven verwachting. En dit geeft nieuwen moed voor het nieuwe jaar dat wel niet gunstig inzet maar waarin nog veel, zeer veel kan gebeuren. Katwijk aan Zee. Van een der vis- schersbooten, liggende bij het Uitwaterings kanaal, eigendom van den visscher v. d. Plas was een reeplouw, ter waarde van. ongeveer f 50 ontvreemd. De politie toog op onderzoek uit en wist de daders te pakken. Het waren de gebr. N. v. d. P. uit Noordwijk, die deze De autobestuurderHoe moet ik langs u heen 1 De hotilrijderDat gaat heel gemakkelijk. Je moet vier kilometer achteruit me wachten. rijden en dan op Life reep zich hadden toegeëigend. Hoewel eerst ontkennend wist de politie hen tot bekente- tenis ie brengen. Gelukkig voor v. d. P. Zooals op vele plaatsen, is ook hier de droge zomer van 1921 zeer schadelijk ge weest voor de houtgewassen, vooral voor de boomen. In Sept. van dat jaar waren ze zoo goed als bladerloos, toen eindelijk dan toch de regen kwam, waarnaar zoo langen -tijd was uitgezien. De knoppen der boomen welke te vroeg afgerijpt waren, begonnen weer te zwellen en maakten nieuwe spruitjes doch het was toen ook niet alles goud wat er blonk, want de vroeg invallende strenge vorst (men denke aan de vele le veld staan de bloemkool die bevroorl) vernietigde alles wat ontsproten was. Den volgenden zomer zag men dat de ('op pen der boomen op een lengte van 23 Me ter dood waren. Sedert een 14 dagen is men nu van ge meentewege deze zieke exemplaren aan het kappen, wat deskundigen ..kandelaberen" noemen. Mooi kunnen we deze snoeiwijze niet vin den, want het geeft een armzalige troosle- loozen aanblik, doch we vertrouwen dat dit werk volkomen aan onzen gemeente-tuin man toevertrouwd js. want hij zal best we ten dat straks, als dc lentezon een beetje doorkomt, ,de berooide en beroofde boomen, opnieuw en in betere mate zullen uilloopen. Dan wordt zijn arbeid ook dubbel beloond. Deelden wij gisteren mede, dat weder toebereidselen worden gemaakt voor de trawlvisscherij, wij kunnen er thans aan j toevoegen dat het plan bestaat, dat er 50 log gers aan zullen deelnemen van wie er reeds enkele 's daags na Nieuwjaar zullen vertrek ken. De staking te JJmuiden werkt hier ze ker ook wel aan mede. Bij de gisteren door notaris Eerdbcck in „Casa Cara" alhier gehouden verkooping bij afslag, werden de verschillende percee- lcn verkocht als volgt: Pcrc. 1 het woonhuis Te Brittenslraat 45, groot 1.95 are, in bod gezet door J. v. Dui- venbode Pzn. op f 6500, afgemijnd voor G. J. Burggraaf op f 130, totaal f 6630. Perc. 2 het woonhuis Paul Krugerslr. 6, groot 60 c.A. in bod gezet door P. v. Duiven- bode Kzn. op f 3400, afgemijnd door T. Ouwehand op f200, totaal f3600. Perc. 3 het woonhuis hoek Louwestraat- Boulevard, in bod gezet door C. Schaap Wz. op f 3200, niet afgemijnd. Perc. 4 het woonhuis Louweslraat 71, gr. 51 c.A., in bod gezet door P. v. Duivenbode Jzn. op f 1600, afgemijn door A. Schaap op f 2, totaal f 1602. Perc. 5 het woonhuis Burgerdijkslr. 17a, groot 2.01 A., in bod gezet door II. Mugge op f 1800, niet afgemijnd. Perc. 6 het woonhuis Burgersdijkslr. 17b groot 42 c.A. in bod gezet door J. v. Duiven- bode Pzn. op f 1400, niet afgemijnd. Beide perc. gecombineerd, opgehouden. Perc. 7 het woonhuis b. d. Sluisweg 51, groot 59 c.A., in bod gezet door M. Mugge op f 900. Opgehouden. Perc. 8 het woonhuis Hoogstr. 5 groot 94 c.A., in bod gezet door J. v. Duivenbode Jzn. op f 1700, verhoogd door Z. v. d. Boon met f 100, afgemijnd door P. Brussee op f 200, totaal f 2000. Storm en.... salie. Wanneer de ruwe winterstorm, zóó uit zee, langs Kalwijksch kust, straten en woningen giert, felle regen buien den wandelaar in 't gezicht slriemen, dan' zit menigeen met een beangst hart in huis, zuchtend: „hoe zullen ze het op zee nou wel hebben." i Bij zulk weer zijn de straten in ons dorp bijna geheel van wandelend en slaand pu bliek verlaten. Vooral van slaand. Bij „knap weer" vinden we ten westen van het Postkantoor op verschillende pun ten dan eenige groepen jongelui, die er hun grootste pleizier in schijnen te vinden om vaak elkander, de bewoners en het wande- lend publiek lastig te zijn. Ze zitten in raam- kozijnen, staan in portieken, leunen tegen huizen en lantaarnpalen, nemen elkaar vaak uit speelzucht bij den kraag, fluiten, zingen, vloeken, schreeuwen, bezetten de trottoirs, zoodat het wandelend publiek steeds laveerende tusschen hen door moet, bekogelen elkaar (en per ongeluk natuurlijk ook den voorbijganger en al9 dit een vrou welijke is, hebben de heeren daar de groot ste pret over) met een oud stuk zak, act of ander soort lomp, voetbalten met oude trommel of wat er maar voorkomt én ver ontreinigen de straat zóó uitermate, dat ex- presselijk de gemeentewerklieden 's Zater dagsavonds of den avond voor ^en algemeen erkende Chr. feestdag, van half elf tot mid dernacht bezig moeten zijn, daar anders des Zondags de straat een ergernis is vöor ieder die opgaat naar 't Godshuis. Is het wonder dat er hij storm en regen gezegd wordt: ,,'t Is slecht weer, maar we bonne dan toch eens voor dezen keer „de beurs" kwijtI" Lisss. Kerkelijk bericht. NcderL Protestantenbond. Oudejaarsavond 7 uur in de zaal van „De Vereeniging", prof. dr. K. H. Rocssingh. Noordwijkerhout. In „Het Rechthuis" had gisteren ton overstaan van notaris Wa- gemaker, de aangekondigde verkooping plaats, bij afslag,* van een woon. en winkel huis aan den Gö-weg. Het perceel werd verkocht aan de combi natie „Bebelman-Willemee" voor f 2500. Na gehouden aanbesteding, werd het vervoer van grind, stccncn ,cnz. ten behoe ve van ale gemeente, gegund, aan den laag- stcn inschrijver, Herm. Duivenvoorden, al hier. Tot deskundige, bij de aanstaande weg- verbetcring is aangewezen, de heer W. v. d. Maden en tot dagclijksch opzichter, dc heer W. v. d. Klugt. Noordwijk-Binnen. Kerk. bericht. Ned.-IIerv. Kerk. Oudejaarsavond 7 uur ds. van Haaften. Collecte voor predikants weduwen. Nieuwjaarsmorgen 10 uur ds. van Haaf ten. Bevestiging Kerkeraadsleden. Prot. Bond. Oudejaarsavond 7.30 uur Prof. Eerdmans van Leiden. Noordwijk-aan-Zee. Kerk. bericht Ned. Herv. Kerk, Oudejaarsavond 7 uur cn I Nieuwjaarsmorgen 10 uur ds. J. Vermeulen Ger. Kerk. Oudejaarsavond 7 uur en j Nieuwjaarsmorgen 10 uur ds. Koers. Tot notabelen bij de Ilerv. Kerk alhier zijn herkozen de heeren S. Kloos en J. van Rooijen. Oegstgeest Aan het einde van dit jaar wacht vele ouden van dagen cn behoeftigen in onze gemeente nog een aangenamen dag. De „Dorcas-Yereeniging", uit een aantal jonge dames bestaande, heeft het geheele jaar weer gearbeid. Eenmaal per week komt zij bij elkaar cn maakt dan allerhande klecdingstukken. 't Is te veel dit alles bij namen te noemen. Dinsdagmiddag was de gelegenheid opengesteld, voor hen die deze vereeniging steunden, het werk van dit ge heele jaar in oogenschouw te nemen. De kleeren waren ten Raadhuiae netjes gerangschikt, waarmede de groote Raad zaal bijna geheel gevuld was. Verscheidene bczooksters en bezoekers hebben het keuri ge werk bekeken en gaven hun groote te vredenheid te kennen. Het is dan ook goed gezien van do Vereeniging om te laten zien hoe met dc gaven vam de inwoners wordt gewerkt. Een woord van lof mag de leden dezer vereeniging dan ook niet onthouden worden, voor het. liefdevolle werk voor ouden van dagen en behoeftigen verricht. j Dankbaar zullen deze gelukkigen dan ook i zijn als zij deze gaven op den Oudejaarsdag in ontvangst kunnen nemen. Ook zullen de leden wederom dankbaar zijn als op de, in ie volgende maand aangeboden lijst, weer flink geteekend zal worden. Rijn3burg. Gemeenteraad. (Vergadering van Dinsdagavond). Voorzitter- de burgemeester. Aanwezig alle leden. De voorzitter leest de notulen van de twee voorafgaande vergaderingen. Naar aanleiding van een opmerking van dr. H. G. Jonker wordt daarin een kleine wijzi ging aangebracht, waarna zij worden goed gekeurd. De voorzitter doet mededeeling van ocnige ingekomen stukken, die voor kennis geving worden aangenomen, o. a. de mede deeling van Ged. Slaton, dat het Raadsbe sluit lot verkoop van het perceel, bewoond door den burgemeester, is goedgekeurd en de daarvoor n-iodzakelijke ontheffing wordt verleend, en een proces-verbaal van kas opname bij den gemeente-on tv anger waarr- bij aanwezig werd bevonden en moest zijn f 6666,42s -De heer J do Koning verzocht verlenging van de huur van een perceel grond aan de Hofstraat voor den tijd van drie jaar. B. en W. stellen voor, do huur met drie jaren te verlengen, togen ©en prijs van f65 'sjaare voor do 557t roe, en onder be paling dat B en W. de huur tusschentijds kunnen opzeggen, Dit voorstel wordt z. h. 0. aangenomen. De heer J. L. Bosschieter, burgemeester, verzocht aan hem in huur af te staan een parceel tuingrond, (en Zuiden van zijne woning gelegen. B. en W. stellen voor hiertoe te beslui ten, voor onbepaalden tijd, de huurprijs te bepalen op f 15 per jaar, en overigens onder dezelfde voorwaarden ais in het vorige geval. De heer K. -van Delft vraagt, hoe groot het perceel is. Wethouder S. Schoneveld antwoordt, da* het hier betreft een stukje tuin, ter grootte van 12 a 14 roe, dat vroeger bij de aaiir grenzende woning behoorde, maar bij den verkoop niet mede overgegaan is. De heer J. Sc beneveld zegt, dat de huur lager is, dan aan het „Dooie-gaf." Wordt eveneens z. h. e. aangenomen. B. en W. stelten voor, de inning van be< havengeld voor 1925 weder te gunnen aan den heer P. Wollhaus en wol voor f200. De heer v. d. Gugten zegt, dat vorig jaar f225 werd betaald en vraagt, of minder is ingeschreven door verminderde scheep vaart. De voorz. antwoordt, da* dit inderdaad het geval is Door uitbreiding van het aantal vracht auto's, werden den pachter oenige verdien sten ontnomen, waarom deze verklaarde onmogelijk voor f225 te kunnen inschrij ven. De heer v. d. Gugten kan zich htennedo vereenigen, doch merkt op, Ln de toekomst toch niet beneden de f 200 te willen gaan, zoodat m geleidelijk dalen van do pacht som niet zonder meer berust zal worden, De voorz. stelt voor ühans over te gaan tevt verkiezing van 7 leden van de commis sie lot wering van schoolverzuim, onder mededeelijig van de door B. en W. opge maakte aanbeveling. Welh. S. Schoneveld licht toe, dat deze algehecle reorganisatie noodig is, ornda* thans personen lid van de commissie zijn, zonder daartoe te voldoen aan dc vereisoh-» ten, nl, zij die geen ouders zijn van school gaande kinderen, of onderwijzer. Uit de door B en W. opgemaakte aanbe veling worden met meerderheid van slem- men gekozen fa heeren Jac. Tijsterman, CL Jungerfus, J. Wessel en Go ra. D. van Delft Czn., terwijl herkozen worden de boenen J. G. Vreeswijk, M. Pieper en G. H. A. Got tee. Daarna wordt aan de orde gesteld verkie zing van oen lid voor do commissie van toezicht op hel L. 0. wegens aftreden op 1 Januari a.s. van dc-n lieer J. G. Vreeswijk De aftredende wordt met bijna algemeen* stemmen herkozen. B. en W. stellen voor een verordening ia het leven te roepen, waarhij aan winkelier! en hen die deze vervangen, wordt verboden het 'koopen, verkoopen, in voorraad of ten verkoop in voorraad hebben, het ruilen of ten geschenke geven van vuurwerk, welke verordening zij voorstellen, onmiddellijk in werking te doen traden, wat inzonderheid met het oog op Oude- en Nieuwejaar zeef gewenseht is. Naar aanleiding van opmerkingen van webhouder S. Schoneveld, dr. II. G. Jonker en W. L. v. d Gugten, wordt de redactie zoodanig gewijzigd, dat het verbod voor ieder geldt, dus ook voor particulieren. De heer Knijlf, vindt het voorstel prach tig, maar betreurt het, dat het voorstel zoo laat komt, waardoor schade wordt geleden, door hen die wellicht al inkochten. De heer T Kralt vindt het ook wel erg radicaal om aan een gebruik, dat sinds menschen heugenis bestaan heeft, zoo plot seling een eind le maken. Spr. is overigens vóór het voorstel, maar niet om het on middellijk in werking te doen treden. De voorz. en wethouder S. Schoneveld verdedigen het voorstel. Eerstgenoemde merkt op, dat hem van éón persoon bekend is, dat deze voorraad heeft, en dat deze reeds vóór October bestelde. Laatstgenoemde geeft toe, dat het voor stel wel laat komt, maar juist kort voor de dagen, waarop het gebruik van vuurwerk het meeste voorkomt, wordlt men het meest herinnert aan ae schade en overlast, die men daarvan ondervindt. Het publiek is er zeer mede gebaat, en daarom wil spr deze gelegenheid benutten, om direct van de voordeeten der verorde ning te profiteeren. De heer J Schoneveld zegt, dat hie* sprake is van een particulier en een alge meen belang, en natuurlijk moe* het laat ste den doorslag geven. Ook fa overwe ging, dal het vuurwerk ongelukken kam veroorzaken en heeft veroorzaakt, is eem reden te meer, om deze verordening aan tm nemen, ook al zullen er enkelen schade rag ondervinden.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 17