Ho. 19874 LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 22 December Tweede Blad. Anno 1924. UIT DE RIJNSTREEK. Alphen. Gemeen teiaad. Voorzitter u de burgemeester. Secretaris j, heer K. Salverda. Afwezig zijn de hee- ijn Van der Neut en Gesman, welke laat ste wegens ongesteldheid verhinderd was. De voorzitter opent als gebruikelijk de jergadering met gebed waarna de notulen for vorige vergadering onveranderd wor dt» goedgekend Yan Ged. Staten zijn goedgekeurd terug ontvangen verschillende raadsbesluiten waaronder een tal hot aangaan van twee galdleeningen, een wijziging in de Bouw en Woningverordening, vergunning tot jtoataanleg aan den heer Pannevis en een tot financieele interesse van de gemeente in de exploitatie eener bad- en zweminrich ting. Hot resultaat van hel drinkwateronder- zoek over de maanden October en Novem ber is dat. de scheikundige samenstelling zeor goed en de bacteriologische uitstekend wenten bevonden. Het proci-s-verbaal van kasopname bij Sen gemeente-ontvanger ligt ter gemeente- Secretarie ter visie. Naar aanleiding van een vraag van den beer De Wolf of de verbetering dor speel plaats van de openbare schoot Schoolstraat welke zeer noodig is, niet ter hand geno men wordt, luidt liet antwoord van B. en w. dat bij Ged. Staten in onderzoek is welke scholen voor opheffing in aanmer king komen Zoodra hieromtrent zekerheid is zal op ihl punt worden teruggekomen. De heer De Wolf vergelijkt deze school met da Bijz school aan de Oranjestraat; spre ker l)c. rijpt niet welk belong G. S. er in zien de hooi op te heffen die nog onge veer 150 leerlingen bevat. Spr. zou gaarne een post voor doze verbetering op de be groeting zien geplaatst. De heer Van der Linde staat tegenover deze zaak op hetzelfde standpunt als de vo rige spreker. Wanneer hel voornemen van G. S. niet bekend was, antwoordt de voorzitter dan waren B. en W. zeer zeker met een voor stel, dit regelende, gekomen, doch nu de uitspraak van G. S. spoedig is te wachten, wenscht spr. dit r.og zoo lang uit te stelten. Ingekonten stukken. Schrijven van den W. II. G. Bock dajt hij zijn benoeming lot boekhouder aan de Water- en lichtbe- frijvOTi aanneemt, eenzelfde schrijven van J. Kerkhoven e.a. voor hun benoeming als leden van het Algemeen armbestuur. Dankbetuiging van de wed S. van Veen en A. Vis voor de verleende toeslag op hun pensioen over 192 Op oen adres van de Kweekschool voor vroedvrouwen te Heerlen om een subsidie uit de gemeentekas van f 25 stellen B. en W. voor hierop afwijzend te beschikken. Aldus besloten Naar aanleiding van een adres van de IJsclub houdende verzoek om indien noo- flig een jaar'ijksohe subsidie van 1700 uit V geroeonteJv-s, ze gt de heer Van der Linde hl deze club in de ëerele plaats werkver schaffing beoogt. Daarom vindt spr. dat de renieonte dit adres niet ter zijde moet leg gen en een subsidie verleenen. Spr. zou dit adres bij punt 3 van de agenda behandeld zien. Aldus besloten. Een adres vau de ouders vau kinderen der school Schoolstraat, houdende verzoek tot het doen geven van vakonderwjjs in de nuttige handwerken, wordt in handen van B. en W. gesteld om advies Ter behandeling komt punt 1 van de agenda: Apostillc van den commissaris der Koningin, waarbij advies wordt gevraagd op .en arh-es aan B. S. van bet Dagelgksch bestuur van den A.N.W.B., Toeristenbond voor Nederland, om opheffing van de ge slotenverklaring voor motorrijtuigen van den Ziendeweg. Dit advies is afwijzend. Aldus z. h. s. besloten. Voorstel van B. en W. tot overname in eigendom door de gemeente van gedeelten openbaren weg aan de Raadhuisstraat wordt ook s. h. 's. aangenomen. Op voorstet van den voorzitter worden Sant 3 en 4 bij de betreffende posten op e begrooting behandeld. Wijiziging in de verordening betreffende de levering van wafer door ilo Hoogdrak- bronwaterlciding dezer gemeente wordt z. h. s. goedgekeurd. De statuten van de vereeniging „Alpheus Zwembad" werden z. h. s. goedgekeurd. Bij do benoeming van een lid van den Raad, die zitting heeft in die vereeniging, vraagt de heer flerngreen, daar de leden persoonlek aansprakelijk zjjn, of dit ook het geval is met het te benoemen lid. De voorzitter antwoordt hierop, dat deze aansprakelijkheid zich alleen bepaalt tot de verrichtingen van een lid ten opzichte van de vereeniging. De heer Meyer wordt nu hiertoe benoemd. Voorste! van B. en W. tot verkoop van 6 woningen en erven, gelegen hoek Raad huisstraatJongkindt Coninkstraat, aan den heer S. de Jeu. De lieer Hcrngreen vindt den prijs van f5000 voor 6135 vlerk. M. grond, met de woningen die er opslaan, wel wat weinig en vraagt of hierin geen abuis is geslopen. De voorzitter antwoordt hierop, dat de grondoppervlakte 613,5 vierk. M. bedraagt; de heer Herngreen heeft dus de komma over het hoofd gezien. De heer De Wolf kan niet voor hel voor stel zijn, indien B. en W. niet de toezeg ging doen gelden beschikbaar te zullen stel len voor woningbouw, daar met het afbre ken der huizen verschillende gezinnen dak loos komen. Wethouder van Leeuwen antwoordt lrier- up, dat do woningen, die door de firma Oosthoek worden gebouwd, f 3 huur kosten, hetwelk door de betreffende menschen ge makkelijk kan belaald worden. De heer De Wolf merkt naar aanleiding hiervan op, dal deze woningen alle reeds zijn verhuurd, 'n wijst nogmaals op gemeentelijken wo- J&Bgbouw. De voorzitter zegl, dat hij de indruk heeft .'■Kregen, dat binnenkort de woningnood ln deze gemeente geheel aai zijn opgeheven. Wanneer bedoelde huizen reeds verhuurd zijn, komen er bij in gebruik neming hier van weer andere leeg te slaan. Spr. is ten slerksle tegen gemeentelijken woningbouw, gelet op den strop, die de gemeente hier mede reeds heeft. net voorstel wordl nu zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Een voorstel van B. en W. lol ruil van grond, gelegen aan de Wilhelminasfraat, mei de firma K. van der Linde wordt aan gehouden tot de volgende vergadering, die vermoedelijk nog dit jaar zat worden uit geschreven. Op voorstel van den heer Van Dijk wor den de punlen, volgende na de behandeling der gemeente-begrooting eerst aan de orde gebracht. Tot lid van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs wordt herkozen ds. W. Maan. (De beer Van der Neut komt ter vergadering.) De lieer P. Duinker wordt gekozen lol lid van de commissie van toezicht op bet lager onderwijs en de heeren J. A. Tolk, ff. S. van der Putte, J. Hengeveld en mevr. I. van der BijlVan Egmond als leden der- zeilde commissie herkozen. Tot lid van de tweede commissie van schoolverzuim wordt benoemd de heer 3. van Leeuwen. In de verschillende raadscommissiën heb ben de volgende leden zitting: In de com missie van bijsland voor de water- en licht- bedrijven de heeren Ilerngroen en Van der Linde, als plaatsvervangende leden de her ren Van Dijk en Ranke; in de commissie van bijstand oovr het grondbedrijf: Van Dijk en Ranke, plaatsvervangers Koren en Gesman; in die voor bet ontwerpen van slralverordeningen: Koren, Bol en Coks; in de commissie voor het nazien der rekenin gen over 1923: Van 'l Riet, Noomen, De Wolf; taatsvervangend Herngreen, Van der Linde en. Koren; en in de commissie van bijstand voor ojrenbare werken Van der Linde cn Den Ouden; plaatsvervangende leden Gesman en Bol. 1 Behandeling gemeenle-begrooting. Alge- mcene beschouwingen. De heer De Wolf vindt, dat ook deze begrooting zich niet onderscheidt van de vorige; n.l., dat er posten op voorkomen, die er niet thuis hooren en daarentegen pos ten zijn weggetaten, die er z. i. wel terdege op geplaatst dienden to worden. Ten eerste noemde sprc-ker de subsidie van f 80 aan de burgerwacht en een van f 50 ten bate van de politieschool. Ilcl geld, aan de bur gerwacht besleed, is verspild. Niet, dat spr. tegen de f 80 is, doch legen de duizend n guldens, die het rijk reeds belaall en on- noodig verscholen worden. Ten tweede vraagt spr. zich al ol de salarissen van den commissaris en inspecteur van pnlille geen weggegooid geld zijn. De inwoners heb ben, aldus spr., geen vertrouwen meer ln het politiecorps, na de verschillende dief stallen van den laalsten tijd en zegt, dal het hoofd dor politie niet de noodige aan dacht er aan heeft besteed. Het derde punt is do steiinverleening en werkverschaffing, die in memorie op de begrooting zijn go- plaatst, welke zijn verwondering heeft ge baart. Uit principieel oogpunt is dit besluit genomen, doch wanneer men geen eigen bron van inkomsten heeft, en geen cent ontvangt, kan men van deze mooie prin cipes niet eten. Verder vcsligt spr. do aan dacht op de veiligheid van het verkeer, op de maximumsnelheidd 'cn de mogelijke maatregelen tegenover autobussen, wat be treft de diensturen voor chauffeurs. De heer Van Dijk, die nu het woord ver krijgt, zegt dat het niet in zijn voornemen lag in algemeene beschouwingen te treden. Dat ik dus afwijk van mijn oorspronkelijk voornemen, aldus spris een gevolg van di' algemeene opmerkingen, volgens hel rap port van het verhandelde in de afdeelingen, gemaakt door een lid in de eerste afdeeling en de opmerkingen, die B. en W. daarop tc-n beste geven. Het verhandelde in de lsle afdeeling geeft daarvan geen juist beeld, naar zijn meening. In het kort kwam liet tiiorop neer, dat vanwege B. en W. als eerste opmerking gold, dat vaststond als verheugend leit, dal de algemeene depressie op economisch ge bód wel beschouwd mocht worden als te z:jn lot slaan gekomen, dat de ge.meente op financieel gebied een goed figuur maakt bij de meeste andere plaatsen, dat de ge meente hier in het bezit is van twee prima bedrijven, waarvan de waarde zeker een millioen gulden bedraagt, dat de schulden, die de gemeente heeft, hiermede gedekt zijn cn dat nagenoeg alt; hoofdstukken der uit gaven beneden de raming zijn gebleven, waardoor een besparing werd bereikt. Toen is daarop door een lid in de eerste afdse- iing de bemerking gemaakt, dat al mocht schijnbaar de depressie op economisch ge bied lot slaan zijn .gekomen, groots voor zichtigheid der gemeente-financiën moest worden betracht, omdat de toestanden op allerlei gebied nog onzeker zijn. Dat het wel mogelijk was, dat de gemeente misschien een goed figuur maakt bij andere verge leken, doch dat onze gemeente in den loop van een paar jaren financieel sterk is ver zwakt, is een onloochenbaar feit, want men moet volstrekt niet uit het oog verliezen, dat al zijn de bezittingen der gemeente ge lijk aan de schulden, wat ik zeer betwijfel, gezien een schuldenlast van 1,583,700 gut- den, met inbegrip van de kort geleden ge leende 3 ton, er een heel leeiijk geval ls, n.m. de van Rijksgeld gebouwde huizen, waarop zeker 5 ton verlies is of wel 1/3 ongeveer van onze bezittingen. Geen gun stig perspectief alzoo en met dit voor oogen heb ik volstrekt geen roden om de zaak van den rooskleurigen kant te beschouwen. Verder is door dat lid opgemerkt, dat de belastingen in onze gemeente te hoog zijn, voor hetgeen zij als bewoningsplaala geeft, dat het mede tegenhoudt een vestiging van menschen van buiten, waaraan wij behoefte hebben, gezien ook het belang voor de neringdoenden; dat de belastingen in 1916 wel zesmaal zoo hoog zijn en dat daar waar er sprake is dat bij het rijk de toe stand zeer ongunstig is, dil slechts het drie voud heelt bereikt. Daarop geven B. eu \V. eenige beschou wingen ten beste, die aan de uiting van deze absoluut vreemd zijn. Immers B en W. zeggen, in 1910 hebben de belastingen bedragen f 54.709,38. Op deze begrooting is uitgetrokken, dat de menschen zullen bob ben le betalen f271.757,02, terwijl B. en W nu reeds weten, dal dit pt.m. f 70.000 meer zat bedragen. In 1916 was de belasting per inwoner 1 3.80, nu f 21,90. U ziet, M. de V., dat de belastingdruk wel degelijk bijna zes maal zoo hoog is. Lk besluil dat mede in verband met de waardevermindering der gebouwde huizen, waarvoor de gemeente aansprakelijk is, de toestand bepaald slecht is. Een beperking van uitgaven en richtig beheer over de gehcele linie is een eerste eisch van noodzakelijkheid, waaraan ik hoop, dat de raad en ook u, M. de V., in dachtig zuil zijn. De heer Herngreen brengt allereerst een woord lof aan B. en V. voor de uiterst voorzichtige samenstelling eu heeft in d;en zin niets op het beleid van het Dag. Bestuur aan te merken. Gemaakte opmerkingen nis zou het bgzoiider onderwijs de gemeente meer kosten dan hot openbaar onderwijs, acht spr. ten eenenmale onjuist. Het is in geen geval duurder, doch hoogstens gelijk. Zelfs geeft het de gemeentekas een voordeel, daar het bijzonder onderwijs per leerling f 14.60 be taalt en het openbaar onderwijs sleohts f 12.80. De geschatte waarde der scholen moeten buiten beschouwing worden gelaten. Borendien valt, aldus spr., uit de begrooting niet op te maken wat aan de openbare scholen wordt besteed aan kleinere werken, die door gemeentepcrsoneel worden uitge voerd; wanneer men dit medereksnt komt men tot betere overeenstemming. De heer v. o. Linde brengt eveneons een woord van hulde voor de samenstelling van deze begrooting. Deze is eeu succes voor B. en VY„ want er zijn weinig ernstige op merkingen gemaakt, Spr. vestigt de aan dacht op het bevolkingscijfer onzer ge meente. Sinds 1915 werd liet getal In woners aobr geboorte vermeerderd mei 1713 en "duor sterfgevallen met 747 verminderd, dus eeu totale vermeerdering van 966. Echter is het zielenaantal in dien tjjd slechts met 628 gestegen. Hieruit bljjkl, aldus spr., dat Alphen tiaar eigen geboortevermeerde ring niet kan bergen. Hier moeden zeor ernstige redenen voor 'Jiju. Het geval doet zich voor, dat in dezo bloeiende streek industrieën verdwijnen en geen andere bij komen. De scheepswerven kwijnen; wel is or eamge verbetering te constateeren, doch doze i3 van niet veel belang. Een belang rijke factor, die een en ander veroorzaakt, is de smalle sluis te Gouda. Deze moet verbreed worden en dit laat maar steeds op ziob wachten; hieraan is, volgens spr., ook te wijten, dat de scheepvaart niet voortgang maakt. Spr. zag gaarne een ster ken drang uitgeoefend, aat dit voor onze gemeente ook belangrijke werk spoedig werd uitgovoera'. De woninggelegenhedeai is hier in deze gemeente beter dan in menige andere piaata en spr. vindt, dat het maken van reclame hiervoor zeer zeker resultar ten zal hebben. Een groote tegenhoudar van de vestiging van beter-gesitueerden van bu/ ten af, is de heffing van 40 opcenten op de personeele belasting. Deze wenscht hjj te brengen op 30 pet. Een weinig ver fraaiing is eveneens noodzakelijk, doch dit moet in tweede instantie ter behandeling komen. Opvallend is de ongelijkheid in ver schillende gemeenten met betrekking tot 'de salarissen en loonen. Vorig jaar is ge tracht pensioensaftrek te bewerkstelligen, doch dit had geen resultaat. Toch zag spr. de loonen aan een algeheele herziening onderworpen. De voorzitter antwoordt den heer 'Volt inzake de subsidiên voor burgerwarSit e. o., dat hierover de meeningen wei" znflen blrj- verschUlen; ten opzichte van de diefstallen spreekt de voorz. ook z'tfn leedwezen er over dit, dat de daders niet zijn gevat, doch repliceert het gezegde van dezen heer als zou er geen moeite Voor gedaan zijn. Dat het der politie niet is gelukt, mag geem aanleiding geven om een blaam op het ge heels politiecorps te werpen. Dat de posten werkverschaffing en steunverleeniug zijn geschrapt, is niets abnormaals: de tijden wor den steeds beter en de weu-kloosheid steeds minder; vorig jaar is sleohts Vi gedeelte van het uitgetrokken bedrag noodig geweest on B. en V. waren er eensgezind van overtuigd, dat hieraan een eind moest wor den gemaakt, In elk opzioht werken B. te \Y. de verkversehaffing in de hand, waar ook de bouw van de nienwe zweminrrichting weder een bewijs voor zal zijn, doch om daarnaast weer een speciale werkloozen- uitkeering te plaatsen, achten zij de tjjd hiervoor voorbij. De heer Vaa Dijk is wei wat al t« be vreesd; de gemeente inderdaad niet aan den belastingdruk ontkomen, doch dit is niet in Alphen alleen het geval. Uit een staat heeft spr. afgeleid, dat de belastingdruk in de laatste tien jaren over het geheele land met 117 is toegenomen, speciaal in gemeenten van tien- en twintig-duizend in woners; in grootere steden is dit nog aan merkelijk hooger gebleken. De vaste ge dwongen uitgaven zijn zoo uitermater ge stegen door de scholen etc.. doch daardoor is niet-alleen Alphen getroffen. Voor den woningbouw is een zeer ernstige post uitgetrokken voor de mogelijke tegen vallers. Verschillende gemeenten gaan door met bouwen om zoodoende hun verlies te verminderen, doch voor Alphen is dit niet wenscbelijk. Nogmaals spreekt de voorz. het tegen, dat de belastingdruk zoo exep- tioneel is in vergelijking met andere plaat sen. De opmerking van den heer Herngreen is volgens spr. geheel juist. Over de vaar- verbreeding te Gouda geeft de voorz. ds verzekering, dat in de richting, aooals de heer v. d. Linde bedoelt, B. en W. werkzaam zullen sjjn. Ook over publicatie en reclame is reeds gesproken. In zake de salaris herziening geeft spr. ook een bevredigend antwoord. De heer De Wolf zegt, dat het niet in zijn bedoeling lag een blaam te werpen over het politiecorps, doch over de leiding is spr. geenszins bevredigd. De politie moet meer vrijheid in handelen hebben en iiiet alles moeten vragen aan den commissaris of inspecteur. De begrooting der gasfabriek wordt na behandeld en onveranderd goedgekeurd. Bj de behandeling van die van het elec- triciteitsbedrff vraagt de heer De Wolf, waarom het leggen der kabels naar Zwam- merdam is gegund aan een aannemer uit Ter Aar, die een weinig goedkooper was dan een onzer ingezetenen. Met de levering der kabels dacht men er schijnbaar anders over; toen zijn deze bjj de kabelfabriek te Delft besteld om eigen industrie te bevoor- deelen; terwijl Duitschland een billijker offerte gaf. De heer v. d. Linde is van meening, dat de gemeente absoluut vrij moet worden gelaten. Het leggen der kabels is aan den laatsten inschrijver gegund; dit had ook bij de bestelling moeten geschieden. De heer Den Ouden vindt het niet erg, dat een aannemer buiten do gemeente het werk uitvoert, doch betreurt het, dat er geen Alphensche arbeiders aan het werk zijn gesteld. Dat is ten nadeel van de gemeente. Uit ervaring weet hjj, dat alle gemeenten hun eigen werklieden het eerst in aan merking laten komen. Spr. vindt, dat hieraan niet de noodige aandacht is besteed. Ook de heer Noomen is het met den heer Den Ouden eens; het vermindert de koop kracht der gemeentenaren, hetgeen dus ook nadeelig is voor den winkelstand. De rekening wordt alsnog onveranderd gekeurd, evenals die van de waterleiding en van het grondbedrijf. Do heer Van Dijk wil de jaarwedde van den secretaris-penningmeester van het Alg. Armbestuur niet met 1150 verhoogen; het is een liefdadigheidswerk en hij acht het niet ge wenscht dit to stellen ojp 1500. De heer v. 9. Linde is vau dezelfde ge voelens. De heer Noomen zegt niet te kunnen oordeelen over de mate der werkzaamheden on wil deze gaarne een verhooging toeslaan; als lid van de Vereen, voor Alg. Armen zorg wordt hem niets vergoed, doch alleen de administratie wordt door de gemeente bekostigd. De heer Meyer denkt, dat, wanneer be doelde persoon dit niet toekomt, hij er niet om zal vragen. De heer Van Dijk amandemendeert en de heer v. d. Neut steunt dit. Met 115 stemmen wordt dit voorstel verworpen en de rekening goedgekeurd. Evenzoo die van de Gezondheidscommissie^ waarna de vergadering een half uur wordt geschorst. N'a de heropening korol de begrooting aan da orde. Posl 97 wordt mei f 100 ver hoogd, zijnde een verhooging op de jaar wedde van den hoofdcommies chef Ier secretarie. Bij post 108: Plaatsen van advertentiën wordt bij de andere bladen ook de „Rijn- ■gids" opgenomen. Bij post 131: Kosten van ambtswoningen vraagt de heer Van Dijk of de reparatie ten bedrage van f 630 aan de woning van den secretaris noodig zijn. In de laatste 6 jaren is er met elkaar reeds f 2100 aan besteed. Wethouder Van Leeuwen zegt dat doze reparatie zeer zeker noodig is en voegt er aan loe dat het in het voornemen ligt vooraan het ondvithoud voor rekening van den huurder te laten. Do heer Den Ouden acht ook de repara tie absoluut noodzakelijk. D« heer Meyer vindt hel niet bevorder lijk voor den toestand der huizen om de verbeteringen aan de bewoners over te la ten, doch wil de huurprijs hiermede in overeenstemming brengen. Een en ander zal overwogen worden. Bij post 136: Loonen politiepersoneel wil dc iieor De Wolf hel klassenslelsel doen vervallen. De werkzaamheden zijn nage noeg hetzelfde terwijl de belooningen zeer uileenloopen. Bij post 137: Kleeding en uitrusting poli tiedienaren wil 9e heer Van der Linde de uniformen door kleermakers uit deze ge meente laten vervaardigen, terwijl de lieer Van der Neul voorslell iedere» agent f 100 jaarlijks loe le kennen mei de verplichting zelf voor liet schoeisel le moeten zorgen. De voorzitter zegt toe dat indien mogelijk met den wensch van den eersten spreker rekening zal worden gehouden; het voor stel van B. en W. lot reorganisatie der brandweer. De heer Van Dijk heefl naast het vooralel van B. cn W. zijn meening ge plaatst cn maakt hiervan oen voorstel hei geen door den heer Koren wordl gesteund. Na langdurige discussion wordl het voor stel Van Dijk met 124 stemmen verwor pen, waarna hot voorstel B. cn W. wordt aangenomen. Post 147 wordl verhoogd door meerdere verlichting in de nachtelijke uren. Adres sen dit verzoekende, waren ingekomen van de bewoners van den Oudshoornschtn weg, 's Molenaarsfouurt en Burgemeester Vissor- slraat, deze laatste» in verband met de inbraken van den laatsten tijd. De heer Meyer wil alle dwarsstraten in de gemeente 'snaohts verlichten, waarop de voorzitter antwoordt dat in een volgende vergadering hierop kan worden teruggeko men. De heer De Wolf is tegen post 152: Sub sidie Politieschool, evenzoo odk de heer Van der Neut. Met 113 wordl hel voorstel tot afvoering van dazen post verworpen. Het helderste oogonblik van den heer Van der Neut ia bij post 158 gekomen. De heer Van der Neut; „Lijkschouwingen, be treft dat personen die officieel overleden zijn, of", verder kwam hij niet want allen barstten in onbedaarlijk lachen uit. Wat ccJrler later door dezen heer betoogd wondt is zeer juist, waarmade ook rekening zal •worden gehouden. Bij po6l 1G3 komen de kosten ran de rweffloinrichlrng. Post 172; Bijdrage aan hoofdstuk 5 der Kapitaaldienst f5000, duidelijker uitgedrukt als reservefonds Toor het bouwbedriif. vindt de heer Van Dijk te laag en wil dit stellen op het dubbelo bedrag. De lieer Den Ouden is hel in zeker op zicht wel met den heer Van Dijk eens doch' heelt er ook bezwaren tegen. Indien het rijk toegeeflijker wordt, zullen dc gemeen ten die het zwaarst er voor staan, hel eerst worden geholpen, dus zou de gemeente zichzelf meer last dan noodig is, over het lioofd halen. De lieer Mever is het niet met den heet Van Dijk eens. Wethouder Van Leeuwen meent dal dezo heeren liet wel wat le zwaar inzien cn ad viseert f5000 te handhaven. Aldus beslo ten. De lieer Coks wil bij de beliandoling vau posl 175; Ondenhaud gebouwen, de asclr- schuur te Aarkmderveen rerkoopen. Hier tegen is geen bezwaar. Do heer Van Dijk is er legen de post onderhoud straten en pleinen zoo hoog tie stollen; we bevorderen zoodoende de be lastingdruk. De lieer Noomen verzet zich legen de aanschaffing van een motersproeiwagen; het al een luxious werktuig dat ons niet alleen f 4000 in aanschaffing kost, doch hot onderhoud verzwaart noodzakelijk da onkosten op den gewonen dienst. De heer Van der Neul yereenigt zich met hel gezegde van den heer Noomen en vraagt of hot niet mogetijk is bij aanhou dende droogte met brandslangen de straten nat te spuiten. Wethouder Van Leeuwen acht het een zeer noodig werktuig waar de bewoners heel dankbaar voor zullen zijn. In slam ming gebracht wordt liet voorstel va» B. en W. met 11—5 stemmen verworpen. Dc heer Van der Linde is legen de post f 1919 voor het aanbrengen van een trot toir in de Dorpstraat te Aarlanderveen. 't Lijkt hem beter hiermede te wachten tot het volgend jaar en dit gelijk te doen piaata vinden met de verstoting van den midden weg. De heer Den Ouden is van andere mee ning. Nu een gedeelte der Dorpstraat wordt vernieuwd, kan ook de aanlog van het Irolloir gevoeglijk in dil bestek vallen, 't Doet ook geen afbreuk aan de bestraling van hot andere gedeelte. Het uitgetrokken bedrag blijft gehandhaatd. Dezelfde post wil de heer Van der Linde mei f 120 ver minderen door de aankoop van bazallslag uil to stellen. Z. i. is er neg voldoende voorraad. De lieer Coks is van gelijke gedachte. De lieer Den Ouden, in acht nemend dat d. wegen momenteel in goeden staat zijn, acht het noodig lot aanschaffing over te gaan ten eerste, daar rekening dient gehou den le worden met het nalte weer en ten tweede met liet toenemend autoverkeer; door beide omslnndiglheden is meer grond stof noodiv. Met 96 stommen wordt hot voorstel Van der Linde tot schrapping van den posl aangenomen. Post 184 wordt met 1500 verhoogd even zoo post 187 met f 3000 in verband met de aanstelling van een ingenieur bij die open bare werken. Ook post 206 wordt verhoogd en we! mei f 175 (en behoeve van oen brandstoffen bergplaats voor het hoofd der ojienbare school aan de Raadhuisstraat. Op post 207: Onderhoud schoolgebouwen wordt f 1500 geplaatst voor verbetering der speelplaats aan dc school Schoolstraat. Van do Alphensche Besturenbond zoo wel als van den Ohr. Best. Bond was oen adres ingekomen houdende verzoek tot slcunverleoning in do wintermaanden. Met 10G stemmen wordl hel vooratol van den heer Noomen om de steunregeling zooal» die verleden jaar gold weer van kracht te doen zijn, verworpen. De posi onvoorziene uitgaven wordt op vcoralel van den heer v. Dijk met 110.000 verminderd. Bij de posion 61, G2 en 63 wil de heer V, Dijk de opcenten der indirecte belastingen (ot de helit i rducecren De heer Noomen wil de opcenten op do personeele belasting lol de helft terugbren gen. De heer Ilcrngncn ziel hel voordeel van bet streven van den heer Van Dijk niet in; hetgeen hier aan tekort is, moet bij de di recte belastingen weer gevoegd worden. Met 11—5 stommen wordt hei voorstet Van Dijk lot vermindering der opcenten op dc onbebouwde eigendommen van 80 pet. tot 40 pel. verworpen; met lieteetfdc gelat eenzelfde voorstel op de bebouwde eigen, dommen, waarna met 12t siemmen aan genomen wordl de 40 opcenten op de per soneele belasting te brengen op 20. Verder ondergaat do bezrooiing geen ver andering meer waarna hij aldus gewijzigd wordt goedgekeurd. Bij de rondvraag vestigt de heer Meyer de anndaclil op de sloot tegenover do graan- maalderij „Dc Haridelsraad". Dc voorziUcr zegt toe dat hierin spoedig verandering zal worden gebracht. De keuringsdagen voor de vk-^uhkeuring voor Aarlanderveen worden op voorstel van den heer Cok9 gesteld op Maandag, "Woensdag en Vrijdag. De heer De Wolf zag ook gaarne dal voor autovervoer de chaulfeur Bezomev ook in de gelegenheid zou worden gesteld. De voorzitter noemt hiervan notitie. Niemand meer het woord verlangend sluit do voorzitter tegen halftwaalf de ver gadering. De fa. B. OosLcrhof on Co. uit het dorpsdcel Oudshoorn, is met f 4B.888 laag ste inschrijfstcr voor den bouw van drio boerderijen voor do Cornclia-stichling te Bectstcrzwaag. Woubrugge. Door den keuiings veearts den heer Bos alhier, werd oen geval van miltvuur geconstateerd bij een rund in nood gedood van den veehouder Janaze. Het kadaver is onder poiltic toezicht vervoerd naar Leiden cn aldaar vcibrand, terwijl de stal enz. bij den veehouder werd ontsmet,. Burgerlijke Stand. Geboren:; Cornells z. van O. van Egmond en H. G. Mulders. Gehuwd C. van Leeuw eo j.m. SC jaar ot C. Blom j.d., 24 jaar J. Jongeneel jr. j.4i 62 jaar cn M. A. Boot j.d. 28 iaar.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5